EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/ЕО: Решение на Комисията от 20 април 2009 година за създаване на експертна група по сигурност на европейските глобални навигационни спътникови системи (GNSS) (Текст от значение за ЕИП )

OB L 101, 21.4.2009, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 101/22


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 20 април 2009 година

за създаване на експертна група по сигурност на европейските глобални навигационни спътникови системи (GNSS)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/334/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година за продължаване на изпълнението на европейските програми за спътникова навигация (EGNOS и „Галилео“) (1) съществено измени схемата на управление и финансиране на тези две програми.

(2)

В член 13, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 683/2008 се постановява, че Комисията направлява всички въпроси, свързани със сигурността на системите, като надлежно отчита необходимостта от надзор и включването на изискванията за сигурност в програмите като цяло. В параграф 2 от същия член се предвижда Комисията да приеме мерки за прилагане, установяващи основните технически изисквания за контрол на достъпа и работата с технологиите, осигуряващи сигурността на системите. От друга страна в параграф 3 се предвижда Комисията да осигури предприемането на необходимите стъпки за осигуряване на съответствие с посочените в параграф 2 мерки и за изпълнение на всички допълнителни изисквания, свързани със сигурността на системите, като се вземат предвид в пълна степен препоръките на експертите.

(3)

Освен това член 23 от Регламент (ЕО) № 683/2008 отменя, считано от 25 юли 2009 г., член 7 от Регламент (ЕО) № 876/2002 на Съвета от 21 май 2002 г. за създаване на съвместното предприятие „Галилео“ (2). В съответствие с член 7 се създава комитет по сигурността, който да се занимава с въпросите, касаещи сигурността на системата „Галилео“.

(4)

За да може да изпълни мисията си по силата на член 13 от Регламент (ЕО) № 683/2008, както и успешно да довърши, считано от 25 юли 2009 г., задачите, поставени до този момент на създадения по член 7 от Регламент (ЕО) № 876/2002 комитет по сигурността, Комисията има нужда от съдействието на експертите от държавите-членки.

(5)

Между впрочем, при приемането на Регламент (ЕО) № 683/2008 Комисията направи декларация, в която изрази намерението си да създаде група, съставена от експерти от държавите-членки, с оглед да приложи съответните разпоредби на член 13, параграф 1 от регламента и да разгледа свързаните със сигурността на системите въпроси.

(6)

В тази декларация се уточнява, че Комисията ще се погрижи групата от експерти да включва по един представител от всяка държава-членка и един представител на Комисията, да се председателства от представителя на Комисията, да приеме своя процедурен правилник, в който в частност да се предвижда приемането на становищата да се извършва с консенсус и да съществува разпоредба, която да позволява на експертите да повдигат всеки свързан със сигурността на системите въпрос.

(7)

В същата декларация Комисията се задължи при упражняването на пълномощията си да взима изцяло предвид становищата на експертната група, както и да се консултира с нея, особено преди определяне на основните изисквания, по отношение на сигурността на системите, както са предвидени в член 13 от Регламент (ЕО) № 683/2008.

(8)

В същата декларация Комисията счете, че в качеството им на наблюдатели на работата на експертната група при определените в процедурния ѝ правилник условия би трябвало да се включат представители на Европейския надзорен орган на GNSS, Европейската космическа агенция и генералния секретар/върховния представител, както и евентуално представители на трети държави, чието участие да бъде уредено в сключваните от Европейската общност споразумения.

(9)

Необходимо е следователно да бъде образувана експертна група, наречена „Съвет по сигурността на европейските GNSS“, чието създаване, мисия, състав и действие да бъдат в съответствие с елементите от горепосочената декларация на Комисията, като бъдат съблюдавани и хоризонталните правила по отношение на експертните групи на Комисията, заложени в Решение C(2005) 2817 на Комисията.

(10)

Необходимо е, освен това, в работата на въпросната експертна група да се предвиди възможността за участие на третите държави. В частност е необходимо, предвид факта, че Норвегия и Швейцария участват, като членове на Европейската космическа агенция, в европейските програми в областта на GNSS и са активна страна по въпросите на сигурността във връзка с тези програми, да им бъде предоставена възможност да се присъединят към дейността на експертната група през преходен тригодишен период, който ще може да бъде продължен с евентуално споразумение, сключено между Европейската общност и всяка една от тези държави,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Съвет по сигурността на европейските GNSS

Създава се експертна група по сигурността на европейските GNSS, наречена „Съвет по сигурността на европейските GNSS“ (наричан по-долу „Съвет по сигурността“).

Член 2

Мисия

Съветът за сигурността подпомага Комисията при прилагането на разпоредбите на член 13, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 683/2008 и при разглежданите на свързаните със сигурността на европейските GNSS въпроси. Преди определянето на основните изисквания, предвидени в параграф 2 от същия член, във връзка със сигурността на системите Комисията се допитва до него; Съветът предоставя и постоянна подкрепа на Комисията при прилагането на разпоредбите на параграф 3 от посочения член.

Член 3

Допитване

Комисията редовно се допитва до Съвета по сигурността. Тя напълно отчита становищата му.

Член 4

Състав

1.   Комитетът се състои от по един представител на всяка държава-членка, избран измежду признатите експерти в областта на сигурността и безопасността, и един представител на Комисията.

2.   Представители на Европейския надзорен орган за GNSS, на Европейската космическа агенция, както и ГС/ВП могат да участват като наблюдатели в работата на Съвета по сигурността.

3.   В споразуменията, сключвани от Европейската общност, може да се предвиди представители от трети държави да участват в работата на Съвета по сигурността, включително и като негови пълноправни членове.

4.   Още от годината на влизане в сила на настоящото решение представители на Норвегия и Швейцария могат да бъдат временно приобщени към работата на Съвета по сигурността при условията, установени в неговия процедурен правилник, като наблюдатели, стига тези две държави предварително да са потвърдили намерението си да приемат на територията си всички необходими мерки за осигуряване на съответстваща защита на инфраструктурите, услугите и технологиите на европейските програми и GNSS, особено по отношение на контрола върху износа. Продължителността на това временно участие, което при никакви обстоятелства не може да надвишава три години, трябва да позволи сключването на споразумение като предвиденото в параграф 3.

5.   Участието на трета държава в работата на Съвета по сигурността може да бъде ограничена или преустановена, ако предприетите от тази държава действия не позволяват да бъде осигурена изискваната степен на сигурност или съблюдаването на определените за европейските програми в областта на GNSS правила за сигурност.

6.   Председателят на Съвета по сигурността може да покани други експерти понякога да участват в работата на Съвета по сигурността при определените в процедурния му правилник условия. Обстоятелствата, налагащи участието на тези експерти, се съобщават предварително от председателя на членовете на Съвета по сигурността.

7.   Посочените от дадена държава или организация представители остават на длъжност до заместването или до изтичането на мандата им. Комисията може да отхвърли посочения от дадена държава или организация представител, когато посочването му не изглежда подходящо, особено при конфликт на интереси. Комисията уведомява незабавно за това съответната държава или организация, която посочва друг представител.

Член 5

Функциониране

1.   Съветът по сигурността се председателства от представителя на Комисията.

2.   Със съгласието на Комисията могат да бъдат създавани подгрупи за разглеждане на конкретни въпроси съгласно мандат, установен от Съвета по сигурността. Тези подгрупи се разпускат след изпълняване на целите, за които са създадени.

3.   Съветът по сигурността и подгрупите му обикновено заседават в сградите на Комисията в съответствие с процедурите и графика, установени от нея. Местата, където се провеждат заседанията, са подходящо охранявани според естеството на работата. Службите на Комисията осигуряват секретариата. Други заинтересовани длъжностни лица от Комисията могат да участват в заседанията.

4.   Съветът по сигурността приема свой процедурен правилник въз основа на стандартните процедурни правилници, приети от Комисията (3). В процедурния правилник по-специално се уточнявам, че Съветът по сигурността приема становището или доклада си с консенсус, доколкото е възможно, както и че всеки негов член може да повдига свързан със сигурността на европейските GNSS въпрос.

5.   Участниците в работата на Съвета по сигурността и неговите подгрупи стриктно съблюдават правилата на Комисията за сигурност и безопасност, и по-специално по отношение на класифицираните документи.

Член 6

Разходи за заседанията

1.   Пътните и дневните разходи на членовете, експертите и наблюдателите, направени във връзка с дейността на Съвета по сигурността, се възстановяват от Комисията съгласно действащите разпоредби на последната. Членовете не получават възнаграждение за изпълнението на своите задължения.

2.   Разходите за заседанията се възстановяват в рамките на годишния бюджет на съответния отдел съгласно годишната процедура за разпределение на средства.

Член 7

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му от Комисията. То се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 20 април 2009 година.

За Комисията

Antonio TAJANI

Заместник-председател


(1)  ОВ L 196, 24.7.2008 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 138, 28.5.2002 г., стр. 1.

(3)  Приложение III към SEC(2005) 1004 от 27.7.2005 г.


Top