Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0598

2007/598/ЕО: Решение на Комисията от 28 август 2007 година относно мерки за предотвратяване разпространението на високопатогенна птича инфлуенца сред други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове в държавите-членки (нотифицирано под номер C(2007) 3987) (Текст от значение за ЕИП )

OB L 230, 1.9.2007, p. 20–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; отменен от 32020R0687

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/598/oj

1.9.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 230/20


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 28 август 2007 година

относно мерки за предотвратяване разпространението на високопатогенна птича инфлуенца сред други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове в държавите-членки

(нотифицирано под номер C(2007) 3987)

(Текст от значение за ЕИП)

(2007/598/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 г. за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО (1), и по-специално в член 22, първа алинея от него,

като взе предвид Директива 2005/94/ЕО на Съвета от 20 декември 2005 г. относно мерки на Общността за борба с инфлуенцата по птиците и за отмяна на Директива 92/40/ЕИО (2), и по-специално член 56, параграф 3, член 57, параграф 2 и член 63, параграф 3 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Директива 2005/94/ЕО на Съвета определя някои превантивни мерки, свързани с надзора и ранното откриване на инфлуенцата по птиците, и минималните мерки за борба, които трябва да се прилагат в случай на огнище на инфлуенца по птиците при домашни птици или други птици, отглеждани в затворени помещения.

(2)

Директива 2005/94/ЕО на Съвета също така предвижда правила за въвеждане на превантивна ваксинация срещу инфлуенца по птиците при домашни птици и други птици, отглеждани в затворени помещения, както и други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове, и предвижда подробни правила за това да бъдат установени от Комисията. Тази директива също така предвижда държавите-членки да предоставят на Комисията за одобрение плановете им за превантивна ваксинация на домашни птици или други птици, отглеждани в затворени помещения.

(3)

Решение 2006/474/ЕО на Комисията от 6 юли 2006 г. относно мерките за предотвратяване на разпространението на високопатогенната инфлуенца по птиците, причинена от вирус А на инфлуенцата от подтип H5N1, по птици, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти и центрове в държавите-членки, и за отмяна на Решение 2005/744/ЕО (3) определя правила, които да предотвратят разпространението на инфлуенца по птиците, предизвикано от вирус А на високопатогенната инфлуенцата от подтип H5N1 от птици, живеещи на свобода на птици, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове. Решението предвижда също така правила за ваксинация на птици, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове и предвижда подробни правила за предоставяне на плановете за ваксинация на държавите-членки пред Комисията.

(4)

За целите на такава превантивна ваксинация трябва да се прилагат само ваксини, разрешени в съответствие с Директива 2001/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 г. относно кодекса на Общността за ветеринарните лекарствени продукти (4) или Регламент (ЕО) № 726/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. за установяване на процедури на Общността за разрешаване и контрол на лекарствени продукти за хуманна и ветеринарна употреба и за създаване на Европейска агенция по лекарствата (5).

(5)

Директива 1999/22/ЕО на Съвета от 29 март 1999 г. относно държането на диви животни в зоологически градини (6) определя зоологическите градини, обхванати с тази директива. С оглед на последователността на законодателството на Общността това определение следва да се вземе предвид за целите на настоящото решение.

(6)

Съгласно Решение 2006/474/ЕО Комисията е одобрила 17 плана за превантивна ваксинация срещу инфлуенца по птиците, отглеждани в зоологически градини, предоставени от държавите-членки. Планове за ваксинация са въведени от 14 държави-членки. Като цяло не са наблюдавани нежелани реакции при почти 45 000 ваксинирани птици и повечето птичи видове са показали значителна имунна реакция след две прилагания на използваните ваксини.

(7)

В допълнение опитът, натрупан по време на последната кампания по ваксинация, и становищата на научната група по здравето на животните и хуманното отношение към тях към Европейския орган за безопасност на храните от 1 февруари 2007 г. относно превантивната ваксинация на птици в зоологически градини срещу инфлуенца по птиците от подтипове H5 и H7 и от 11 май 2007 г. относно ваксинацията на домашни птици и птици, отглеждани на закрито, показват, че е уместно да се разшири обсегът на плановете за превантивна ваксинация до всяка високопатогенна птича инфлуенца от подтипове H5 и H7, като се вземат предвид рисковете, породени от диви прелетни птици, придвижващи се от региони, в които има случаи на инфлуенца по птиците сред диви птици или огнища сред домашните птици, или в случай, че огнище на заболяването сред домашни птици се появи в същата държава-членка, съседна държава-членка или трета държава, което може да застраши здравния статут на птиците, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти и центрове.

(8)

По-нататък в административните изисквания за одобряване и прилагане на плановете за превантивна ваксинация следва да бъдат внесени изменения, стига те да не застрашават контрола над заболяването. Следователно в настоящото решение следва да бъдат взети предвид изисквания, които да облекчат административното натоварване.

(9)

Целесъобразно е също така да се разгледат определени планове за превантивна ваксинация, одобрени съгласно Решение 2006/474/ЕО като одобрени за целите на настоящото решение. Съответно такива планове следва да бъдат включени в приложение III към настоящото решение.

(10)

От датата на приемане на Решение 2006/474/ЕО определени държави-членки са предоставили за одобрение планове за превантивна ваксинация в съответствие с изискванията на това решение. Тези държави-членки са информирани за изискванията, изложени в настоящото решение. Тъй като тези планове също отговарят на изискванията на настоящото решение, те следва да бъдат одобрени и включени в приложение III към него.

(11)

За по-голяма яснота е целесъобразно да се отмени Решение 2006/474/ЕО и да се замени с настоящото решение.

(12)

Мерките, предвидени в това Решение, са съобразени със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предмет и обхват

Настоящото решение предвижда подробни правила:

а)

за прилагане с цел да се предотврати разпространението на вируса на високопатогенната птича инфлуенца от птици, живеещи в дивата природа или от огнища при домашни птици или други птици, отглеждани в затворени помещения, към други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове;

б)

за превантивната ваксинация на други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове.

Член 2

Определения

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

а)

определенията в член 2 от Директива 2005/94/ЕО;

б)

определение на зоологически градини в член 2 от Директива 1999/22/ЕО;

в)

определението на одобрени органи, институти или центрове в член 2, параграф 1, буква в) от Директива 92/65/ЕИО.

Член 3

Мерки за намаляване на риска от предаване на високопатогенна птича инфлуенца

1.   Държавите-членки да предприемат подходящи и осъществими мерки за намаляване на риска от пренасянето на високопатогенната птича инфлуенца от птици, живеещи в дивата природа, към други птици, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове, като се имат предвид критериите и рисковите фактори, изложени в приложение I.

2.   Параграф 1 е приложим и в случай на огнище при домашни птици в същата държава-членка, съседна държава-членка или трета държава, което може да застраши здравния статут на други птици, отглеждани на открито в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове.

3.   В зависимост от конкретната епидемиологична ситуация мерките, визирани в параграф 1, се насочват по-специално към предотвратяването на пряк и непряк контакт между птици, живеещи в дивата природа, особено водоплаващи, и други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове.

Член 4

Планове за превантивна ваксинация

Плановете за превантивна ваксинация по отношение на други птици, отглеждани на закрито в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове, предоставени в съответствие с член 56, параграф 2 от Директива 2005/94/ЕО, съответстват на изискванията, изложени в приложение II към настоящото решение.

Член 5

Одобряване на планове за превантивна ваксинация

1.   Плановете за превантивна ваксинация, предоставени в съответствие с член 56, параграф 2 от Директива 2005/94/ЕО на Съвета и включени в част I от приложение III към настоящото решение, са одобрени.

2.   Комисията публикува одобрените планове за превантивна ваксинация, посочени в параграф 1.

Член 6

Наличност и информация относно плановете за превантивна ваксинация

1.   Държавите-членки, преди въвеждането на превантивна ваксинация, съставят списъци с точния адрес и местоположение на зоологическите градини и одобрени органи, институти или центрове, където трябва да се извърши ваксинацията, като им се дават номера за одобрение или регистрация, според случая, и актуализират тази информация.

2.   Държавите-членки предоставят на Комисията и на другите държави-членки всяка година, не по-късно от 30 март, или при конкретно искане на Комисия, отчет за прилагането на одобрените планове за превантивна ваксинация за предходната година, като използват образеца на отчет, посочен в приложение IV.

Този отчет се предоставя в рамките на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните.

3.   Държави-членките информират Комисията за следното:

а)

планирани изменения по техните одобрени планове за превантивна ваксинация;

б)

датата за преустановяване на превантивната ваксинация на други птици, отглеждани в закрити помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове.

Член 7

Отмяна

Решение 2006/474/ЕО се отменя.

Член 8

Преходна разпоредба

Плановете за превантивна ваксинация, одобрени съгласно Решение 2006/474/ЕО и изброени в част II от приложение III към настоящото решение, се считат за одобрени за целите на настоящото решение.

Член 9

Спазване от страна на държавите-членки

Държавите-членки предприемат необходимите мерки, за да спазят това решение. Те незабавно уведомяват Комисията за това.

Член 10

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 28 август 2007 година.

За Комисията

Markos KYPRIANOU

Член на Комисията


(1)  ОВ L 268, 14.9.1992 г., стр. 54. Директива, последно изменена с Решение 2007/265/ЕО на Комисията (ОВ L 114, 1.5.2007 г., стр. 17).

(2)  ОВ L 10, 14.1.2006 г., стр. 16.

(3)  ОВ L 187, 8.7.2006 г., стр. 37.

(4)  ОВ L 311, 28.11.2001 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2004/28/EC (ОВ L 136, 30.4.2004 г., стр. 58).

(5)  ОВ L 136, 30.4.2004 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1901/2006 (ОВ L 378, 27.12.2006 г., стр. 1).

(6)  ОВ L 94, 9.4.1999 г., стр. 24.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

критерии и рискови фактори, които трябва да бъдат взети предвид при прилагането на мерките, изложени в член 3, в зоологическите градини и одобрените органи, институти или центрове

1.

Разположението на зоологическите градини и одобрените органи, институти или центрове по миграционните пътища на птиците, особено ако идват от страни, където има огнища на високопатогенна птича инфлуенца, като се вземат предвид констатираните стереотипи и вероятността диви птици да са засегнати.

2.

Разстоянието на зоологическите градини и одобрените органи, институти или центрове от мочурища и водни зони като блата, изкуствени езера, езера или реки, където могат да се концентрират водоплаващи птици.

3.

Разположението на зоологическите градини и одобрените органи, институти или центрове в зони с висока концентрация на прелетни птици, по-специално водоплаващи птици.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изисквания към прилагането на превантивна ваксинация, посочена в член 4

1.

Обхват на ваксинацията, която трябва да бъде проведена

Ваксинацията срещу инфлуенцата по птиците се провежда при птици, отглеждани в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове. Компетентният орган съхранява списъците на зоологическите градини, одобрените органи, институти или центрове за период от поне пет години от датата на такава ваксинация.

2.

Птичи видове, които трябва да бъдат ваксинирани

Компетентният орган се уведомява за списъка на птиците, които трябва да бъдат ваксинирани, заедно с индивидуалната идентификация и го съхранява най-малко пет години от датата на ваксинацията.

3.

Продължителност на ваксинацията

a)

Всички подлежащи на ваксинация птици в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове подлежат на ваксинация възможно най-бързо.

б)

Малките на птиците, новополучените птици и птици, които не са показали удовлетворителна имунна реакция, също трябва да бъдат ваксинирани.

в)

Препоръчва се ежегодна реваксинация за поддържане на имунитета на птиците.

4.

Специфични изисквания за движението на птиците

a)

Ваксинирани птици, отглеждани в одобрени органи, институти или центрове, включително зоологически градини, одобрени в съответствие с Директива 92/65/ЕИО, в които е проведена ваксинация, могат да бъдат преместени в одобрени органи, институти или центрове в други държави-членки, при условие че те отговарят на изискванията, изложени в настоящото решение и са придружени от здравен сертификат съгласно трета част на приложение Д към Директива 92/65/ЕИО, в който под точка II.5 трябва да бъде удостоверено следното:

„Птици, съответстващи на Решение 2007/598/ЕО, са ваксинирани срещу инфлуенца по птиците на … (дата) с ваксина … (наименование)“.

б)

Ваксинирани птици, отглеждани в зоологически градини, които не са одобрени в съответствие с Директива 92/65/ЕИО, в които е проведена ваксинация, могат да бъдат преместени в други държави-членки след разрешение от държавата-членка по местоназначение, при условие че те отговарят на изискванията, изложени в настоящото решение и са придружени от здравен сертификат съгласно първа част на приложение Д към Директива 92/65/ЕИО, към която се добавят следните думи в края на точка II.3.2:

„Птици, съответстващи на Решение 2007/598/ЕО и ваксинирани срещу инфлуенцата по птиците на … (дата) с ваксина … (наименование).“

в)

Когато ваксинацията на птици, отглеждани в зоологически градини, одобрени органи, институти или центрове вече не се прилага, условията за движение, изложени в букви а) и б) се запазват за период от 12 месеца от датата на ваксинацията на последната птица.

5.

Специална идентификация и специална регистрация на ваксинираните птици

Ваксинираните птици трябва да могат да бъдат идентифицирани индивидуално и документите за самоличност на тези птици трябва да бъдат ясно обозначени съответно. Неизличима идентификация на другите птици, отглеждани в затворени помещения, показваща, че те са ваксинирани, се прилага по време на ваксинацията винаги, когато това е възможно.

6.

Провеждане на кампанията по ваксинацията

a)

Ваксинацията се провежда под надзора на ветеринарен лекар и трябва да се прилагат необходимите мерки, за да се избегне евентуално разпространение на вируса.

б)

Писмен документ за броя на ваксинираните птици и броя на използваните дози ваксина се предава на компетентния орган след провеждането на ваксинацията и след това ежемесечно, ако бъдат ваксинирани други птици, както е посочено точка 3 б).

в)

Винаги, когато е възможно, се взимат кръвни проби от 10 % от птиците преди и най-малко 30 дни след датата на всяка ваксинация за серологично изследване за инфлуенца по птиците. Документите за резултатите от изследванията трябва да се съхраняват в продължение на поне пет години след датата на ваксинацията.

7.

Ваксина, която трябва да се използва

Инактивираната ваксина, която трябва да се използва, трябва да бъде подходящо формулирана и да е ефективна срещу вируса на високопатогенната птича инфлуенца от подтипа H5 или H7, или и двата. Тя се използва в съответствие с инструкциите на производителя и/или ветеринарните власти.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Списък на одобрени планове за превантивна ваксинация за Птици, държани в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове

Част I:

Планове за превантивна ваксинация, одобрени с настоящото решение и посочени в член 5, параграф 1

Код

Страна-членка

Дата на предаване на плана

BE

Белгия

22 март 2007 г.

ES

Испания

27 юни 2007 г.

FR

Франция

4 януари 2007 г.

SE

Швеция

7 март 2007 г.

UK

Великобритания

27 юни 2007 г.


Част II:

Планове за превантивна ваксинация, одобрени съгласно Решение 2006/474/ЕО и посочени в член 8 от настоящото решение

Код

Страна-членка

Дата на предаване

CZ

Чешка република

21 март 2006 г.

DK

Дания

20 февруари 2006 г.

DE

Германия

31 март 2006 г.

EE

Естония

6 март 2006 г.

IE

Ирландия

6 март 2006 г.

IT

Италия

6 март 2006 г.

LV

Латвия

28 февруари 2006 г.

LT

Литва

6 март 2006 г.

HU

Унгария

1 март 2006 г.

NL

Нидерландия

16 ноември 2005 г.

AT

Австрия

21 април 2006 г.

PT

Португалия

29 ноември 2005 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Образец на отчет за прилагането на одобрените планове за превантивна ваксинация, посочени в член 6, параграф 2

Обща информация

страна

зоологическа градина

ваксина

маршрут

(уточнете, ако е различен за различните птичи видове)

използвано съотношение тегло — доза

(действително/предполагаемо/средно тегло на вида)

интервал на ваксината

интервал между последната ваксинация до вземането на кръвни проби след ваксинацията

 

 

 

 

 

 

 


Титър на антителата в HI серума

наименование на български/местно наименование

латинско наименование

таксономичен ред

индивидуална идентификация

доза от ваксината

(ml)

преди ваксинацията

след 1ва ваксинация

след 2ра ваксинация

 

 

 

 

 

 

 

 


Неблагоприятни индивидуални ефекти

Смъртност

местни

общи

пряка

(улавяне/манипулации)

забавена

(уточнете причината за смъртта)

 

 

 

 


Информация, изисквана от лабораторията

вирусен щам на ваксината

антигени (вирусни щамове), използвани в HI теста

крайна точка на титруване, използвана като мярка за ефктивността на ваксината

използван референтен серум

(препратка към)

методология

 

 

 

 

 


Top