Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1115(01)

    Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2022/C 433/23

    C/2022/8122

    OB C 433, 15.11.2022, p. 60–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.11.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 433/60


    Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    (2022/C 433/23)

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    „Cebolla de La Mancha“

    ЕС №: PGI-ES-02631 — 7.9.2020 г.

    ЗНП ( ) ЗГУ (X)

    1.   Наименование на ЗГУ

    „Cebolla de La Mancha“

    2.   Държава членка или трета държава

    Испания

    3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

    3.1.    Вид продукт

    Клас 1.6. Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени

    3.2.    Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

    Лук (луковици от вида Allium cepa L.), вид „Recas“, който се продава пресен и цял.

    Защитеното географско указание се прилага само за лук със съдържание на сухо вещество между 5 и 10 %, единично тегло между 165 и 1 000 грама, диаметър в диапазона между 50 и 120 mm и минимално захарно съдържание 3,5° по Брикс (±0,5 %).

    Съдържанието на сухо вещество в лука „Cebolla de La Mancha“ му придава хрупкавата, месеста консистенция, а минималното захарно съдържание — мекия, леко лют вкус.

    Лукът „Cebolla de La Mancha“ е със сферична форма, като се допускат деформации до 10 % в диаметъра на надлъжното и на напречното сечение.

    Задължително е да има поне две люспи или обвивки, които определят външния цвят на лука „Cebolla de La Mancha“, като те трябва да са медни или тъмнобронзови на цвят. Вътрешната част на луковицата трябва да е бяла на цвят.

    3.3.    Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

    3.4.    Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

    Лукът „Cebolla de La Mancha“ трябва да е произведен в географския район, описан в точка 4.

    3.5.    Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    Опаковъчните предприятия трябва да бъдат оборудвани със системи, които да осигуряват възможност лукът, попадащ в обхвата на защитеното географско указание, да бъде опакован отделно от останалите видове лук.

    3.6.    Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    Освен търговското наименование етикетите на опаковките на лука трябва да съдържат логото на марката „Cebolla de La Mancha“ с надпис „Indicación Geográfica Protegida“ [Защитено географско указание]. Това лого трябва да бъде предоставено на всички оператори, които го поискат и отговарят на изискванията, посочени в спецификацията. По желание в етикетите може да се включи маркировката за съответствие, издадена от сертифициращия орган на продукта.

    Image 1

    4.   Кратко определение на географския район

    Районът, в който се произвежда продуктът със защитеното географско указание, съответства на общините, принадлежащи към следните области: Almansa, Centro, Hellín, Mancha и Manchuela (провинция Albacete); Campo de Calatrava, Campos de Montiel и Mancha (провинция Ciudad Real); Mancha Alta, Mancha Baja и Manchuela (провинция Cuenca) и La Mancha, La Sagra, Talavera (само в община Talavera) и Torrijos (провинция Toledo).

    5.   Връзка с географския район

    Заявлението за регистрация на наименованието „Cebolla de La Mancha“ като ЗГУ се основава на характеристиките на лука: вид „Recas“, със сферична форма, със съдържание на сухо вещество 5—10 %, с най-малко две външни люспи или обвивки, които трябва да са с меден или тъмнобронзов цвят, а вътрешната част — с бял цвят, с минимално захарно съдържание 3,5° по Брикс, с единично тегло между 165 и 1 000 грама, с диаметър между 50 и 120 mm. Тези характеристики се осигуряват от географския район, в който се произвежда лукът, и от начина на отглеждане на културите.

    5.1.    Специфична характеристика на географския район

    а)   релеф;

    В La Mancha се стича вода от околните хълмове и планински вериги и тази конфигурация на ландшафта е довела до образуването на плодородни, добре напоявани равнини по бреговете на реките. Това напояване, заедно с кладенците, е дало възможност отглеждането на лук да се развие при доста специфични почвени и климатични условия, което е довело до получаването на отличителните органолептични характеристики на лука — хрупкава, месеста консистенция и мек, леко лют вкус.

    б)   климат;

    Температурите в Castile La Mancha са много високи поради влиянието на континенталния климат. Съществуват големи разлики (до 18—20 градуса) между нощните и дневните температури.

    Валежите са много слаби, средно 392,83 mm/m2 годишно в определения район на защитеното географско указание, като районът се характеризира с високи равнища на слънцегреене (средно 2 777 часа годишно) и на евапотранспирация през лятото. Освен това равнищата на относителна влажност са ниски (със средногодишна стойност 64 %), а атмосферната циркулация е почти постоянна, със среден ход на скоростта на вятъра 216 km/ден (нарастващ до средно 344 km/ден в метеорологичната станция в Albacete).

    в)   почви.

    Почвите най-често са с глинесто-песъкливо-праховита или праховито-песъклива почвена текстура, много пропускливи и с високо съдържание на минерали. Хоризонтът В е варовит, а почвите са каменисти, порести и лесни за обработка. Почвата съдържа по-малко от 20 % глина. pH на почвата е алкално, като стойностите му варират между 7,5 и 8,5. Съдържанието на органични вещества обикновено е ниско — около 1,5 %. Лукът се отглежда на плитки участъци в обработваеми почви с ниско плодородие и с дълбочина около 35—40 cm. Количеството на достъпния за растенията фосфор в почвата обикновено е средно до недостатъчно, но калият, магнезият и калцият са лесно достъпни.

    5.2.    Специфична характеристика на продукта

    Лукът „Cebolla de La Mancha“ има следните характеристики:

     

    Лук от вида „Recas“.

     

    Със сферична форма.

     

    Сухото вещество варира между 5 и 10 %, което придава на лука хрупкава, месеста консистенция.

     

    С най-малко две сухи люспи или обвивки, които трябва да са с меден или тъмнобронзов цвят.

     

    Вътрешната част е бяла на цвят.

     

    Минимално захарно съдържание 3,5° по Брикс, което придава на лука мек, леко лют вкус.

     

    Единичното тегло варира между 165 и 1 000 грама.

     

    Диаметърът е в диапазона между 50 и 120 mm.

    5.3.    Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

    Съчетанието на почвено-климатичните условия и практиките на отглеждане в района на производство са довели до избора на вида лук „Recas“, който е напълно адаптиран към този район на производство. Търсенето на този вид лук заради специфичните му характеристики по отношение на цвета, размера, консистенцията и вкуса е толкова голямо, че Castile La Mancha се явява най-важният регион производител в Испания, на който се пада повече от половината от реколтата от лук в национален мащаб.

    Освен от генотипа на сортовете „Recas“, характерният цвят на люспите е пряко свързан с броя на часовете слънцегреене в района, като при средногодишно слънцегреене от 2 777 часа се образуват най-малко два външни слоя или обвивки с меден или тъмнобронзов цвят.

    Денонощните температурни колебания варират между 18 и 20 градуса. Средните нощни температури през летните месеци са под 20 C, което означава, че луковите растения изразходват по-малко от резервите си по време на нощното дишане и че нетната фотосинтеза е по-висока. Това води до получаване на луковици с по-големи размери на лука от вида „Recas“, отглеждан в зоната на влияние на ЗГУ. Луковиците са средни до големи, със сферична форма, с диаметър в диапазона между 50 и 120 mm и с единично тегло, което варира между 165 и 1 000 грама.

    Наличието на калий, магнезий и калций в почвите в района на производство обуславя характерния сладък вкус на лука „Cebolla de La Mancha“. Минималното захарно съдържание 3,5° по Брикс придава на този вид лук мек, леко лют вкус.

    Валежите в района са много малко — между 300 и 400 mm/годишно. Високите равнища на слънцегреене и на евапотранспирация през лятото, в съчетание с топлите нощи и с ниските равнища на относителна влажност, водят до получаване на съдържание на сухо вещество между 5 и 10 %, което придава на този вид лук хрупкава, месеста консистенция.

    Практиките за отглеждане обикновено целят достатъчно затваряне на шийките на лука в края на процеса на отглеждане (когато броят на часовете слънцегреене все още е голям и температурите все още са високи, относителната влажност е ниска, атмосферната циркулация е почти постоянна и евапотранспирацията е висока). В съчетание с климатичните условия в района, ниските температури и ниската относителна влажност през месеците, в които лукът се съхранява, тези практики на отглеждане осигуряват високо качество на лука през целия му дълъг срок на годност.

    Препратка към публикуваната продуктова спецификация

    http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/PC_IGP_CEBOLLA_DE_LA_MANCHA-20191202.pdf


    (1)  OB L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


    Top