Dan id-dokument hu mislut mis-sit web tal-EUR-Lex
Dokument 52010XC0216(01)
Publication of an application pursuant to Article 6(2) of Council Regulation (EC) No 510/2006 on the protection of geographical indications and designations of origin for agricultural products and foodstuffs
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
OB C 38, 16.2.2010, p. 8–12
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
16.2.2010 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 38/8 |
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
2010/C 38/08
Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА
„OBWARZANEK KRAKOWSKI“
ЕО №: PL-PGI-005-0674
ЗГУ ( Х ) ЗНП ( )
1. Наименование:
„Obwarzanek krakowski“
2. Държава-членка или трета държава:
Полша
3. Описание на земеделския продукт или храна:
3.1. Вид продукт:
Клас 2.4: |
Хляб, сладкиши, кексове, сладкарски изделия, бисквити и други тестени изделия |
3.2. Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка (1):
„Obwarzanek krakowski“ представлява хлебарско изделие, наподобяващо пръстен. „Obwarzanek krakowski“ има овална форма, с отвор по средата, или в по-редки случаи — правилен кръг. Повърхността му е оформена от дълги ивици тесто, завити като спирала. Напречният разрез на ивицата тесто за „Obwarzanek krakowski“ има кръгла или овална форма.
Цветът на „Obwarzanek krakowski“ варира от светлозлатист през тъмнозлатист до светлокафяв, с отличителен гланц.
Размери на продукта:
— |
диаметър 12—17 cm, |
— |
дебелина на ивицата тесто 2—4 cm, |
— |
тегло 80—120 g. |
„Оbwarzanek krakowski“ е леко твърд на пипане, а повърхността му варира от мека до леко грапава. Видимите спираловидни ивици тесто върху коричката са леко твърди, а кората отвътре е светла, мека и леко влажна. Хрупкавата коричка и вътрешността на „Оbwarzanek krakowski“ притежават леко сладникав вкус, типичен за хлебните продукти, които първо се подваряват (попарват в гореща вода) и след това се пекат. В допълнение се усеща и вкусът на допълнително посипаните върху продукта подправки.
„Оbwarzanek krakowski“ се украсява, като се посипва с различни подправки: сол, сусамово семе, маково семе, черен кимион, смесени билки или подправки (чушка, кимион, пипер), сирене или кромид. Възможно е и поръсването с други подправки. Това представлява традиционен аспект на продукта. Поръсването с различни подправки не засяга характерните качества на „Оbwarzanek krakowski“.
3.3. Суровини:
За производството на „Оbwarzanek krakowski“ се използва пшенично брашно за приготвяне на храни, допуска се и подмяната на 30 % от пшеничното с ръжено брашно.
Към 100 kg брашно се добавят:
— |
2—3 kg мас, |
— |
2—4 kg захар, |
— |
1—2 kg мая, |
— |
1—1,5 kg сол, |
— |
40—48 l вода за получаване на тестото, |
— |
съобразно хлебарските рецепти евентуално може да се добави малко мед към водата, използвана за попарване. |
3.4. Фураж (само за продукти от животински произход):
—
3.5. Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:
Следните етапи на производството трябва да бъдат извършени в определения географски район:
— |
подготовка на тестото и маята, |
— |
оформяне на „Оbwarzanek krakowski“, |
— |
попарване, |
— |
украсяване, |
— |
изпичане. |
Тестото за изпичане на „Оbwarzanek krakowski“ се приготвя с една процедура. След като е омесено по подходящ начин, тестото се оставя за бухне. Продължителността на първоначалното набухване зависи от природните условия — от няколко минути през лятото до един час през зимата. Тестото се разделя на малки парченца, които се овалят и нарязват на ленти с изисквана дължина, дебелина и тегло. Хлебарят усуква две—три ленти около оста им, после оформя пръстен, като ги усуква около ръката си и ги притиска към масата. Оформеният „Оbwarzanek krakowski“ се поставя върху дъска или решетка за първоначално набухване (втасване) и после се попарва, т.е. суровото тесто се потапя във вода с температура най-малко 90 °С. Геврекът се вари, докато не се покаже на повърхността. Впоследствие се украсява и изпича.
3.6. Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:
„Оbwarzanek krakowski“ може да се опакова само след като се охлади. Ако „Оbwarzanek krakowski“ се постави в опаковка преди да е охладен, бързо ще загуби хрупкавостта си, ще се навлажни и ще придобие нежелани свойства — жилавост и подобие на гума.
3.7. Специфични правила за етикетиране:
„Obwarzanek krakowski“ може да бъде продаван без опаковка и етикет. Местата за продажба са обозначени с надписа „Оbwarzanek krakowski“. Ако се използва опаковка, на етикета „Obwarzanek krakowski“ трябва да фигурират обозначенията, които са съобразени с действащите правила.
4. Кратко определение на географския район:
Малополско воеводство, в рамките на административните граници на град Краков и окръзите Краков и Величка.
5. Връзка с географския район:
5.1. Специфична характеристика на географския район:
Архивите и музеите на Краков съдържат регистри и книги, които свидетелстват за богатата и дълговековна традиция на пекарството. Първите документирани потвърждения за пекари в Краков датират от ХIII в. В Хартата на град Краков от 1257 г. княз Болеслав Срамежливи разрешил на старейшините на града да построят хлебарски щандове (посочени като „stationes“ в документа), от които щели да получават постоянен наем. Полските крале високо са ценили краковските пекари, за което свидетелстват многото привилегии за тях, като например правото да строят пекарски щандове и да получават наем от тях и правото да избират свободно мелницата, в която да мелят брашното си.
През 1458 г. съветът на Краков утвърждава устава на гилдията на пекарите. Този устав включвал разпоредби относно качеството на пекарските продукти, размера на пещите и поведението на пекарите. Най-значимата привилегия за краковските пекари обаче била дадена от крал Ян Олбрахт през 1496 г., който им предоставил права и забранил на хората, живеещи извън града, да пекат бял хляб, а също и „Obwarzanek krakowski“. Привилегията впоследствие била потвърждавана от всички полски крале чак до Ян III Собиески (втората половина на ХVII в.). В областта Краков, където се намира сега и окръг Величка, се намира и солна мина, която доставяла суровината, използвана в продължение на векове от малополските пекари.
Гилдията на пекарите била не само занаятчийско сдружение, а имала също и религиозни, хуманитарни и отбранителни задачи. След първата половина на ХVI в. на краковските пекари била поверена отбраната на една от главните порти на града, т.нар. Nowa brama, в края на улица Сиена. Градските хлебари складирали оръжия и амуниции до тази врата с цел отблъскване на нападения.
Уменията на местните пекари, развивани в продължение на стотици години приготовления на продукта, играят ключова роля за поддържане на характерните му черти: ръчната обработка и оформянето на тестото, които придават на всеки „obwarzanek krakowski“ леко различна форма, както и попарването, съставляващо първоначален етап от производството.
5.2. Специфична характеристика на продукта:
„Obwarzanek krakowski“ притежава уникална структура и консистенция на вътрешността, която се получава от попарването на тестото в гореща вода при най-малко 90 °C преди изпичането. „Obwarzanek krakowski“ се отличава с характерната си пръстеновидна форма, спиралната си повърхност и видимото поръсване с подправки. Друга черта, която отличава „Obwarzanek krakowski“ от други печива, е това, че остава пресен за кратък период от само няколко часа.
5.3. Специфично качество, репутация или други особености на продукта:
Връзката на продукта с областта се базира върху специфичните характеристики, описани в т. 5.2 и върху неговата репутация, описана по-долу.
Репутацията на „Obwarzanek krakowski“ е била изградена от пекари от Краков и околните райони, които са произвеждали този изключителен и уникален продукт за краковчани в продължение на 600 години. Пекарската традиция на „Obwarzanek krakowski“ се ограничава до този географски район.
„Obwarzanek krakowski“ представлява традиционно печиво, което първоначално е могло да се приготвя само през Велики пости от пекари, специално определени за тази цел от гилдията на краковските пекари. Според определението в Słownik staropolski (Речник по старополски език) obwarzanek е „вид продукт от разточено тесто, усукан като пръстен, вероятно попарен преди изпичане“.
Самото полско название „Obwarzanek krakowski“ произлиза от начина на приготовление на продукта, т.е. чрез попарване на тестото в гореща вода.
Първите споменавания на оbwarzanek, печен в Краков и околните райони, се появяват в счетоводните документи от двора на крал Владислав Ягело и кралица Ядвига. В един от тях от 2 март 1394 г. се съдържа следната информация: „за кралицата, за кръгче оbwarzanek, 1 грош“. През 1611 година гилдията на краковските пекари издала декрет (laudum), с който разрешава на гилдията да решава относно продажбата на оbwarzanek в града и ѝ предоставя правото на избор да определят кои пекари да ги продават. През ХIХ в. настъпила радикална промяна по отношение на правото да се пече оbwarzanek. На 22 януари 1802 г. бил подписан декрет, постановяващ правото на всеки пекар да пече оbwarzanek, когато му било ред. Пекарите, които са могли да ги пекат, били избирани с теглене на жребий. Тегленето на жребий през 1843 г. важало до 1849 г., когато вероятно обичаят да се тегли жребий бил прекратен, той като не съществуват доказателства, че това е ставало след тази дата. Това може да означава, че с течение на времето гореописаните методи били спрени и всички пекари са могли да пекат гевреци, когато си поискат, какъвто е случаят до ден днешен.
„Obwarzanek krakowski“ бил продаван от щандове, които отваряли преди шест часа сутринта, за да могат гражданите на Краков да си купуват прясно изпечени продукти — в това число и оbwarzanek — още от ранна утрин. Гилдията бдяла за качеството и преснотата на продуктите, като осем от членовете ѝ отговаряли за проверките по щандовете. Нарушенията били сурово наказвани, естествено. Постепенно гевреците започнали да се продават и по други начини. Към края на 50-те години на ХХ в. те започнали да се продават направо от кошници.
В наши дни „Obwarzanek krakowski“ се продава не само в магазини и пекарни, но и от традиционните колички. Понастоящем в Краков има между 170—180 такива колички за гевреци. Средното дневно производство на „Obwarzanek krakowski“, което се продава на краковския пазар, възлиза на около 150 000 броя в нормален ден.
Репутацията на „Obwarzanek krakowski“ е такава, че той се използва в кампании за промоция на Краков. Като добре познат символ на Краков и Малополско воеводство той често се използва при реклами, насочени към местното население и туристите — например в реклами в местната преса и за авиолинии, които летят до града. В конкурса, проведен през 2004 г., за избор на най-добрия туристически сувенир от Краков, второто място бе спечелено от изработен от плат оbwarzanek с мак и от друг оbwarzanek с градския символ — дракона.
„Obwarzanek krakowski“ сам по себе си също е бил носител на множество награди. Той е спечелил награда на националното кулинарно състезание „Nasze Kulinarne Dziedzictwo“ (Нашето кулинарно наследство) и наградата„Perła 2003“ на международния панаир „Polagra-farm 2003“ в Познан. Заедно с много други регионални специалитети от цяла Полша „Obwarzanek krakowski“ беше включен в календар за 2004 година, предназначен за промоция на регионалното производство. Той се споменава също в множество туристически пътеводители за Краков и Малополското воеводство, както и в безброй статии и пътеписи за историята и традициите в Краков.
„Obwarzanek krakowski“ винаги участва във фестивала на хляба Święta Chleba (Светият хляб) — събитие, което се провежда редовно в Краков. Изображение на „obwarzanеk krakowski“ се използва като част от кампанията за промоция на най-добрите ресторанти в Краков. На препоръчваните ресторанти се присъждат бронзови статуетки със стилизиран „obwarzanеk krakowski“, набоден върху вилица. Върху входните врати на препоръчваните ресторанти се поставят стикери с изображение на „obwarzanеk krakowski“.
Препратка към публикуваната спецификация:
(Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)
http://www.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=1620&LangId=0