Системата за търговия с емисии на ЕС
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 2003/87/ЕО за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Европейския съюз
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
- С нея се установява системата за търговия с емисии (СТЕ) на Европейския съюз (ЕС). Това е крайъгълният камък на политиката на ЕС за справяне с изменението на климата чрез намаляване на емисиите на парникови газове по рентабилен и икономически ефективен начин. Тя се основава на принципа на ограничаване и търговия* с емисии.
- Първоначалното законодателство е изменяно няколко пъти с развитието на системата. Последните промени бяха приети с Директива (ЕС) 2023/958 и Директива (ЕС) 2023/959 като част от инициативата на ЕС „Подготвени за цел 55“, която има за цел да гарантира, че политиките на ЕС са в съответствие с целите в областта на климата на Европейското законодателство и ангажиментите по линия на Европейската зелена сделка и Парижкото споразумение.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Настоящата (четвърта) фаза на СТЕ обхваща периода от 2021 г. до 2030 г. За този период ЕС си постави нова, по-висока цел за намаляване на емисиите на парникови газове с 62 % в сравнение с нивата от 2005 г.
Системата се прилага за:
- електроцентрали;
- широка гама от енергоемки промишлени сектори;
- полети в рамките на ЕС и Европейската икономическа зона (ЕИЗ), както и заминаващи полети за Швейцария и Обединеното кралство;
- морски транспорт (задълженията за връщане ще бъдат въведени постепенно между 2024 г. и 2026 г.);
- емисиите на:
- въглероден диоксид (CO2),
- азотен оксид,
- перфлуорокарбони,
- метан.
Създадена е нова отделна, самостоятелна СТЕ, която обхваща строителството, автомобилния транспорт и горивата за допълнителни сектори, съответстващи на промишлените дейности, които не са обхванати от действащата СТЕ.
Квоти
- От 1 януари 2005 г. операторите на всички дейности, обхванати от законодателството, всяка година трябва да връщат съответния брой квоти за емисии, за да покрият своите емисии на парникови газове за предходната година (една емисия на тон въглероден диоксид (CO2) или еквивалентното количество други мощни парникови газове).
- Общият брой на квотите, издавани в ЕС всяка година, намалява постепенно: с 1,74 % между 2013 г. и 2020 г. и с 2,2 % между 2021 г. и 2023 г. Между 2024 г. и 2027 г. той ще бъде намален с 4,3 % на година, а от 2028 г. — с 4,4 % на година.
- Системата на безплатните квоти беше преразгледана, за да се реши проблемът с изтичането на въглеродни емисии*, като се фокусира върху секторите, изложени на риск от преместване на производството си извън ЕС. В това отношение:
- безплатните квоти ще бъдат премахнати постепенно въз основа на по-високите нива на намаление;
- създаден е механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (известен като CBAM) (това е система за ценообразуване на въглеродните емисии, която се прилага за енергоемки продукти, внасяни в ЕС — безплатните квоти в СТЕ ще се премахват постепенно до 2034 г. за секторите, обхванати от механизма за корекция на въглеродните емисии на границите).
Сектор на въздухоплаването
- До края на 2026 г. ценообразуването на ЕС за въглеродни емисии ще се прилага за полети в рамките на ЕС/ЕИП и за заминаващи полети към Швейцария и Обединеното кралство, като се запазва сегашният ограничен географски обхват за международното прилагане на правилата. До 1 юли 2026 г. Европейската комисия трябва да представи доклад за оценка на екологичната цялост на Схемата за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване (CORSIA), създадена от Международната организация за гражданско въздухоплаване. Докладът трябва да бъде придружен от законодателно предложение за запазване или разширяване на обхвата на СТЕ за заминаващи полети с оглед на екологичната цялост и амбицията на CORSIA във връзка с целите по Парижкото споразумение. CORSIA ще се прилага за извъневропейски полети до и от държави, участващи в CORSIA.
- Актуализираните правила ускоряват прилагането на принципа „замърсителят плаща“* чрез постепенно премахване на безплатните квоти за сектора на въздухоплаването с пълно отдаване на търг през 2026 г.
- От 1 януари 2024 г. до 31 декември 2030 г. ще бъдат запазени 20 милиона квоти като стимул за операторите на въздухоплавателни средства да се откажат от използването на изкопаеми горива.
Отделна система за търговия с емисии за строителството, автомобилния транспорт и допълнителни сектори
За да се стимулира намаляването на емисиите в секторите на автомобилния транспорт и строителството, които не са обхванати от съществуващата СТЕ, съзаконодателите се споразумяха да създадат от 2027 г. отделна, но паралелна СТЕ за емисиите от горива, изгаряни в съответните сектори. За разлика от съществуващата СТЕ, така наречената СТЕ2 поставя точката на регулиране нагоре по веригата, т.е. върху лицата, задължени да плащат акцизи върху енергията (като данъчни складове и доставчици на горива), а не върху крайните потребители на горива. Регулираните субекти, обхванати от СТЕ2, следва да предадат квоти за своите верифицирани емисии, съответстващи на количествата горива, които са освободили за потребление. Въпреки че връщането на квоти в рамките на СТЕ2 ще започне едва през 2028 г. за емисиите от 2027 г., мониторингът и докладването на емисиите ще започнат от 1 януари 2025 г. Квотите в СТЕ2 няма да са взаимозаменяеми с квотите, търгувани в съществуващата СТЕ, и ще се пускат на пазара само чрез търг (без безплатно разпределяне). Общият брой на квотите, издадени по СТЕ2, ще се намалява всяка година с 5,10 % при стартирането на системата и с 5,38 %, считано от 2028 г.
Механизми за финансиране на нисковъглеродни технологии
- Модернизационният фонд подпомага инвестиционни проекти за модернизация в енергийния сектор и в енергийните системи като цяло в държавите — членки на ЕС, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението по пазарни цени през 2013 г. е бил под 60 % от средния за ЕС. Добавени са три държави членки с по-ниски доходи, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението по пазарни цени е бил под 75 % от средния за ЕС в периода 2016—2018 г.
- Фондът за иновации подпомага демонстрацията на иновативни технологии и авангардни иновации в секторите в обхвата на СТЕ на ЕС, включително иновативни възобновяеми източници на енергия, улавяне и оползотворяване на въглеродни емисии и съхраняване на енергия с по-силен акцент върху разширяването на обхвата на новите технологии.
- Социалният фонд за климата, създаден с Регламент (ЕС) 2023/955 (вж. резюмето), ще съпътства въвеждането на цената на въглеродните емисии в секторите на строителството и автомобилния транспорт и ще предоставя целево финансиране на държавите членки за подпомагане на най-засегнатите уязвими групи, особено на домакинствата в енергийна или транспортна бедност и на микропредприятията.
Роля на държавите членки
Държавите членки отговаря за следните задачи:
- да издават квоти;
- да гарантират, че операторите, операторите на въздухоплавателни средства, корабните компании и регулираните образувания извършват ежегоден мониторинг и докладват за своите емисии и връщат определен брой квоти, равен на общите им емисии през предходната календарна година;
- да продават чрез търг всички квоти, които не са разпределени безплатно или са поставени в резерв за стабилност на пазара;
- да определят начина на използване на приходите от търговете за климатични, енергийни и социални цели;
- да предоставят на Комисията годишен доклад за прилагането законодателството;
- да гарантират, че квотите могат да бъдат прехвърляни между инсталациите в ЕС и държави извън ЕС, в които квотите се признават;
- да определят ефективни санкции за всички нарушения на законодателството.
Правила за продажба на квоти чрез търг
- Делегиран акт, Регламент (ЕС) 2023/2830, допълва Директива 2003/87/ЕО за определяне на правилата относно графика, управлението и други аспекти на търга на квоти. С него се отменят и заменят правилата, установени по-рано с Регламент (ЕС) № 1031/2010, като се вземат предвид новите правила и елементи, въведени с Директива 2003/87/ЕО, като например разширяването на обхвата на действащата СТЕ така, че да се обхване морският транспорт, и въвеждането на нова и отделна СТЕ за сгради, автомобилен транспорт и промишлени дейности, които не са обхванати от действащата СТЕ.
- Делегиран регламент (ЕС) 2023/2830 обхваща аспекти като:
- устройството на търговете (тръжни продукти, тръжен формат, подаване и оттегляне на оферти, тръжна клирингова цена и разрешаване на еднакви тръжни оферти),
- тръжни календари (график, честота и разпределение на количеството квоти, обстоятелства, възпрепятстващи провеждането на търгове, годишни количества продадени на търг квоти),
- достъп до търговете,
- определяне на тръжен(и) продавач(и) и свързаните с него задачи,
- тръжна продажба на квоти за Фонда за иновации, Модернизационния фонд, Механизма за възстановяване и устойчивост и Социалния фонд за климата,
- процедури за отмяна на квоти,
- определяне на обща тръжна платформа и услуги, които платформата предоставя на държавите членки и Комисията,
- определяне и задачи на алтернативните тръжни платформи (когато държава членка не участва в избора на общата тръжна платформа),
- отчитане на трансакции,
- плащания и преводи на постъпленията от търга,
- доставка н а продаваните на търг квоти,
- управление на обезпеченията,
- такси и разходи
- наблюдение на търговете, корективни мерки и санкции,
- прозрачност и поверителност.
Роля на Комисията
Комисията:
- представя годишен доклад пред Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз за прилагането на СТЕ на ЕС и съпътстващите политики в областта на климата и енергетиката;
- има правомощието да определя техническите правила, необходими за прилагане на основното законодателство;
- поддържа независим регистър и дневник на операциите, в които се записват собствеността върху, издаването, прехвърлянето и отмяната на квотите.
Всяка година Европейският орган за ценни книжа и пазари представя оценка на функционирането на пазарите на въглеродни емисии в ЕС.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?
- Директива 2003/87/EO трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 31 декември 2003 г.
- Промените, въведени с преработването от 2023 г. на Директива (ЕС) 2023/958 и Директива (ЕС) 2023/959 относно стационарните инсталации, въздухоплаването и морския транспорт, трябва да бъдат транспонирани от държавите членки до 31 декември 2023 г.
- Въпреки това държавите членки ще трябва да прилагат няколко разпоредби, свързани с безплатното разпределение, едва от 1 януари 2026 г.
- Крайният срок за транспониране на правилата на новата СТЕ за строителството, автомобилния транспорт и допълнителните сектори е 30 юни 2024 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Принцип на ограничаване и търговия. СТЕ на ЕС работи на този принцип. Дадено ограничение, или пределно допустима норма, се определя въз основа на общото количество на определени парникови газове, които могат да бъдат изпускани от заводите, електроцентралите и други инсталации, включени в системата. Ограничението се намалява във времето така, че общото количество емисии на парникови газове да спадне. Системата дава възможност да се търгува с квоти за емисии така, че общото количество на емисиите на операторите на инсталации и въздухоплавателни средства да остане в рамките на ограничението и да могат да се предприемат най-разходоефективните мерки за намаляване на емисиите.
Изтичане на въглеродни емисии. Изтичането на въглеродни емисии се отнася до ситуацията, която може да възникне, ако поради разходи, свързани с политиките в областта на климата, предприятията прехвърлят производството си в други страни с по-слаби ограничения на емисиите. Това може да доведе до увеличаване на общите им емисии. Рискът от изтичане на въглеродни емисии може да е по-висок в някои енергоемки отрасли.
Принцип „замърсителят плаща“. Този принцип изисква замърсителите да поемат разходите за причиненото от тях замърсяване.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива 2003/87/EO на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32—46).
Последващите изменения на Директива 2003/87/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕС) 2023/955 на Европейския парламент и на Съвета от 10 май 2023 година за създаване на Социален фонд за климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1060 (ОВ L 130, 16.5.2023 г., стр. 1—51).
Делегиран регламент (ЕС) 2023/2830 на Комисията от 17 октомври 2023 година за допълване на Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на правила относно графика, управлението и други аспекти на търга на квоти за емисии на парникови газове (ОВ L, 2023/2830, 20.12.2023 г.).
Регламент (ЕС) 2021/1119 на Европейския парламент и на Съвета от 30 юни 2021 година за създаване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на регламенти (ЕО) № 401/2009 и (ЕС) 2018/1999 („Европейски закон за климата“) (ОВ L 243, 9.7.2021 г., стр. 1—17).
Решение (ЕС) 2020/954 на Съвета от 25 юни 2020 година относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване, по отношение на уведомяването за доброволно участие в Схемата за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване (CORSIA) от 1 януари 2021 г. и избрания вариант за изчисляване на изисквания за компенсиране на операторите на въздухоплавателни средства през периода 2021—2023 г. (ОВ L 212, 3.7.2020 г., стр. 14—17).
Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1842 на Комисията от 31 октомври 2019 година за определяне на правила за прилагането на Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на допълнителните условия за коригиране на безплатното разпределение на квоти за емисии поради промени в равнището на дейност (OB L 282, 4.11.2019 г., стр. 20—24).
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 21.03.2024