EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Преюдициални запитвания — препоръки към националните съдилища

Преюдициални запитвания — препоръки към националните съдилища

 

РЕЗЮМЕ НА:

Препоръки към националните съдилища относно използването на преюдициално запитване

Член 267 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Член 19 от Договора за Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРЕПОРЪКИТЕ И НА ЧЛЕН 267 ОТ ДОГОВОРА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И ЧЛЕН 19, ПАРАГРАФ 3 ОТ ДОГОВОРА ЗА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ?

Препоръките за 2019 г.:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Значение на преюдициалното производство

Това производство се счита за полезно, когато в дело пред национален съд се повдига въпрос за интерпретиране, който е от нов и от общ интерес за уеднаквеното прилагане на правото на ЕС или когато съществуващата съдебна практика не изглежда да дава необходимите насоки за справяне с ново правно положение.

Структура на препоръките

Набор от препоръки се прилага към всички молби за преюдициално производство и друг набор се прилага към бързи производства* или спешни производства*.

Кой подава искане за преюдициално запитване?

Националната юрисдикция, пред която е повдигнат спорът, носи единствена отговорност за определяне както на необходимостта от искане за преюдициално запитване, така и за релевантността на въпросите, които се подават пред СЕС.

Съдилищата, подаващи сезиране следва, сред други неща:

  • да бъдат установени според законодателството и да са постоянни;
  • да имат задължителна юрисдикция;
  • да прилагат правните норми; и
  • да бъдат независими.

Предмет и обхват

  • Важно е, че сезирането трябва да се отнася до интерпретирането или валидността на правото на ЕС. То не трябва да се отнася до интерпретирането на националното право, нито до фактическите обстоятелства, повдигнати в основното производство.
  • Съдът на Европейския съюз може да се произнесе само ако правото на ЕС се прилага по делото към основното производство.
  • Съдът на Европейския съюз сам по себе си не прилага правото на ЕС към спор, внесен от запитващ съд, тъй като неговата роля е да помага за неговото разрешаване; ролята на националния съд е да изготвя заключения от решенията на Съда на Европейския съюз.
  • Преюдициалните запитвания са обвързващи както за запитващия съд, така и за всички съдилища в държавите членки.

Взаимодействие между преюдициалното запитване и националното производство

  • Сезирането следва да бъде направено веднага щом стане ясно, че е необходимо решение на СЕС, за да може даден национален съд да издаде присъда, и когато той е в състояние да определи в достатъчни подробности правният и фактически контекст на делото и правните въпроси, които то поставя.
  • Националните производства трябва да бъдат прекратени до произнасянето на решението на СЕС.
  • Запитващата юрисдикция трябва да уведоми СЕС за всяко процесуално събитие, което би могло да се отрази на сезирането на самия него, и по-специално за всяко оттегляне на иска или жалбата, доброволно уреждане на спора или друго събитие, което води до прекратяването на производството. Тази юрисдикция трябва да уведоми СЕС също за евентуалното приемане на решение, постановено в производство по обжалване на акта за запитване, и за последиците, до които то води за преюдициалното запитване.

Форма и съдържание на сезирането

  • Сезирането трябва да бъде изготвено семпло, ясно и точно, тъй като трябва да бъде преведено, за да могат другите държави членки да предадат техните съображения.
  • Член 94 от Процедурния правилник на СЕС определя съдържанието на искането, което трябва да придружава въпросите на запитващата юрисдикция, важните точки, от които да са обобщени в приложението към препоръките. Ако едно или повече от тези изисквания не са изпълнени, е възможно СЕС да счете за необходимо да се откаже от компетентността си да се произнесе по преюдициалните въпроси или да отхвърли искането за преюдициално запитване като недопустимо.
  • Запитващата юрисдикция може да изложи накратко основните доводи на страните в основното производство. Все пак следва да се отбележи, че се превежда само преюдициалното запитване без приложенията към него.
  • Запитващата юрисдикция може също така да изложи накратко становището си относно отговора, който трябва да се даде на преюдициалните въпроси. Тази информация може да бъде полезна за СЕС, особено когато той е сезиран с искане за преюдициално запитване в рамките на бързо или спешно производство.
  • Поставените на СЕС преюдициални въпроси следва да присъстват в отделна и ясно обособена част от акта за преюдициално запитване, за предпочитане в началото или в края му. Те трябва да се разбират от само себе си, без да е необходимо препращане към изложението на мотивите на запитването.
  • Преюдициалното запитване трябва да бъде напечатано и страниците и параграфите на този акт да бъдат номерирани.

Защита на данните и анонимизиране на преюдициално запитване

  • За да се осигури оптимална защита на личните данни при разглеждането на делото от СЕС, запитващата юрисдикция се приканва да анонимизира делото, като замени имената на лицата, посочени в искането, например като използва инициали или комбинация от букви, и като редактира информацията, която може да позволи идентифицирането им.

Изпращане на искането за преюдициално запитване до СЕС

  • Всички сезирания трябва да бъдат датирани и подписани и изпратени по електронен път или по пощата до секретариата на Съда на Европейския съюз в Люксембург.
  • СЕС препоръчва националните юрисдикции да използват приложението e-Curia.
  • Запитването за преюдициално производство трябва да постъпи в секретариата заедно с всички относими документи и документи, полезни за разглеждането на делото от СЕС, и по-конкретно с точните данни за връзка със страните по главното производство и с представителите им (ако има такива), както и преписката по главното производство или копие от нея.

Разходи и правна помощ

  • Преюдициалните производства пред Съда на Европейския съюз са безплатни.
  • Запитващата юрисдикция се произнася по разходите, направени от страните, когато е необходимо.
  • Ако някоя от страните по основното производство не разполага с достатъчно средства, СЕС може да предостави на тази страна правна помощ, за да покрие разходите ѝ, по-специално тези за нейното представителство пред СЕС. Тази помощ обаче може да бъде предоставена само ако въпросната страна вече не получава помощ съгласно националните правила или доколкото тази помощ не покрива или покрива само частично разходите, направени пред СЕС.

Роля на секретариата на Съда на Европейския съюз

  • Секретариатът се свързва с запитващата юрисдикция по време на производството и ѝ изпраща копия от всички документи по производството и искания за информация.
  • В края на производството, секретариатът изпраща решението на Съда на Европейския съюз на запитващата юрисдикция. Запитващата юрисдикция следва да информира секретариата за всяко предприето действие и за неговото крайно решение по делото.

Бързи и спешни сезирания

  • Съгласно членове 105—114 от Процедурния си правилник Съдът на Европейския съюз може да реши, че някои сезирания следва да бъдат разгледани посредством бързи или спешни производства.
  • Крайните срокове са по-кратки, например за да се позволи на държавите членки да предадат съображения по делото с бързи сезирания.
  • Запитващият съд трябва да оправдае спешността, като посочи възможните рискове при следването на обикновеното производство.
  • Запитванията за бързо или спешно производство трябва да се изпращат чрез приложението e-Curia или по електронна поща.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРЕПОРЪКИТЕ?

Те се прилага от 8 ноември 2019 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Преюдициално запитване. Производство, използвано в случаите, когато интерпретирането или валидността на дадено право на ЕС е под въпрос и:
  • когато е необходимо решение за да може националния съд да издаде присъда; или
  • когато няма съдебна защита съгласно националното законодателство.
Бързо производство. Производство, при което естеството и изключителните обстоятелства на делото изискват то да бъде разгледано бързо. Бързо производство трябва да бъде поискано само когато особени обстоятелства създават извънредна ситуация, която изисква бързо произнасяне на СЕС по поставените въпроси. Такава ситуация може да възникне например, ако съществува сериозна и непосредствена опасност за общественото здраве или за околната среда, при която едно бързо решение на СЕС може да помогне това да се предотврати, или ако особените обстоятелства изискват неяснотите относно основни въпроси на националното конституционно право и на правото на ЕС да бъдат разрешени в много кратък срок.
Спешно производство. Производство, прилагащо се само при дела, включващи въпроси, свързани със свободата, сигурността и справедливостта. По-специално, то ограничава броя на страните, които са оправомощени да представят писмени съображения и позволява, в случаи на извънредна спешност, писменият етап от производството да бъде пропуснат пред СЕС.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Препоръки към националните юрисдикции относно отправянето на преюдициални запитвания (ОВ C 439, 25.11.2016 г., стр. 1—8).

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част шеста — „Институционални и финансови разпоредби“ — дял I — „Институционални разпоредби“ — глава 1 — „Институции“ — Раздел 5 — Съд на Европейския съюз — член 267 (предишен член 234 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 164).

Консолидиран текст на Договора за Европейския съюз — Дял III — Разпоредби относно институциите — Член 19 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 27).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Процедурен правилник на Съда (ОВ L 265, 29.9.2012 г., стр. 1—42).

Изменение на Процедурния правилник на Съда (ОВ L 173, 26.6.2013 г., стр. 65).

последно актуализация 26.04.2022

Top