EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Храни за кърмачета и преходни храни — състав и информация

Храни за кърмачета и преходни храни — състав и информация

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2016/127 за допълване на Регламент (ЕС) № 609/2013 по отношение на специфичните изисквания за състава и предоставянето на информация за храните за кърмачета и преходните храни и по отношение на изискванията за информация, свързана с храненето на кърмачета и малки деца

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той допълва Регламент (ЕС) № 609/2013 относно храните за специфични групи, в който се изисква Европейската комисия да приеме правила за състава и етикетирането на храните за кърмачета* и преходните храни* чрез делегиран акт и въз основа на последните научни становища.
  • С него се забраняват хранителните и здравни претенции по отношение на храните за кърмачета с цел защитаване и насърчаване на кърменето.
  • Регламентът помага на националните органи да наблюдават по-добре пазара на храни за кърмачета чрез допълнителни правила за нотифициране.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Храните за кърмачета и преходните храни, които не са произведени изцяло от белтъци на краве или козе мляко, трябва да носят наименованията, предписани на всеки официален език на Европейския съюз (ЕС). На български език те са съответно „храни за кърмачета“ и „преходни храни“.

Състав

Храните за кърмачета и преходните храни трябва:

  • да отговарят на настоящия регламент и другите съответни хоризонтални правила на законодателството на ЕС в областта на храните, включително Регламент (ЕС) № 1169/2011 относно предоставянето на информация за храните на потребителите;
  • да отговарят на изискванията на регламента по отношение на състава, които са приложими за готови за употреба продукти, пуснати на пазара като такива, или за продукти, готови за употреба след приготвяне съгласно инструкциите на производителите;
  • да изискват само добавяне на вода, когато се приготвят в съответствие с инструкциите на производителя;
  • да са произведени от източниците на белтък, посочени в регламента, и от други хранителни съставки, чиято пригодност за кърмачета от момента на раждането им (за храните за кърмачета) или за кърмачетата над шест месеца (за преходните храни) се установява чрез общоприети научни данни;
  • да не съдържат остатъци от пестициди над 0,01 mg/kg на активно вещество, с някои изключения;
  • да не са произведени от селскостопански продукти, при които са използвани пестициди, съдържащи забранените вещества, посочени в регламента, при условие че се използва максимална стойност на остатъчните вещества за целите на проверката.

Нито един продукт, различен от храни за кърмачета, не може да бъде пуснат на пазара или представен като подходящ за задоволяване на хранителните нужди на нормалните здрави кърмачета през първите месеци от живота им.

Информация за храните

Храните трябва да бъдат в съответствие с Регламент (ЕС) № 1169/2011 относно предоставянето на информация за храните на потребителите със следната допълнителна информация:

  • храни за кърмачета:
    • обозначение, че продуктът е подходящ за кърмачетата от момента на тяхното раждане, когато те не се кърмят;
    • „важна забележка“ (която се включва и в рекламата) за преимуществото на кърменето и обозначение за използването на продукта само по препоръка от специалист;
  • за преходните храни:
    • обозначение, че продуктът е подходящ само за кърмачета над шестмесечна възраст, само като част от разнообразен хранителен режим, че не трябва да се използва като заместител на майчиното мляко през първите шест месеца от живота на кърмачето и че решението да се започне захранване с допълнителни храни трябва да се вземе единствено по препоръката на специалист въз основа на индивидуалните потребности на всяко кърмаче, свързани с неговия растеж и развитие;
  • указания за приготвяне, съхранение и изхвърляне на продукта и предупреждение за опасностите за здравето при неподходящо приготвяне и съхранение.

Етикетирането, представянето и рекламирането на храните за кърмачета и преходните храни трябва да предоставят необходимата информация за подходящото използване на продуктите. Целта е тези храни да не бъдат в ущърб на кърменето и предоставената информация не трябва да води до риск от объркване между храните за кърмачета и преходните храни.

В допълнение към информацията, посочена в Регламент (ЕС) № 1169/2011, задължителното обявяване на хранителната стойност на храните за кърмачета и преходните храни трябва да включва количеството на всяко минерално вещество и на всеки витамин, посочени съответно в приложенията към настоящия регламент и присъстващи в продукта, с изключение на молибден и количеството сол.

Задължителното обявяване на хранителната стойност може да бъде допълнено с количествата компоненти на белтъци, въглехидрати или мазнини и съотношението на суроватъчни белтъци/казеин и други вещества, посочени в приложенията към настоящия регламент или Регламент (ЕС) № 609/2013.

Хранителни и здравни претенции не трябва да се предявяват по отношение на храни за кърмачета.

Обозначението „само лактоза“ може да се използва само когато лактозата е единственият въглехидрат в продукта. Изявлението „без лактоза“ се използва само когато съдържанието на лактоза не е по-голямо от 2,5 mg/100 kJ (10 mg/100 kcal).

Когато обозначението „без лактоза“ се използва за храни, произведени от източници на белтък, различни от изолати на соев белтък, то трябва да бъде придружено от обозначението „неподходящи за кърмачета с галактоземия*“. Обозначението „съдържа докозахексаенова киселина (DHA)*“ или „съдържа DHA“ (както се изисква от законодателството за всички храни за кърмачета) може да се използва за храните за кърмачета, пуснати на пазара преди 22 февруари 2025 г.

Реклама и търговски практики

Рекламата на храни за кърмачета, която трябва да съдържа само информация от научен и фактически характер, е ограничена до публикации, специализирани в грижите за бебета, и научни публикации. Държавите — членки на ЕС, могат да прилагат по-строги правила, като забрана на такава реклама. Рекламата не трябва да внушава или да създава убеждението, че изкуственото хранене е равностойно или по-добро от кърменето.

Не трябва да се рекламират в търговските обекти, да се предоставят като мостри или да бъдат обект на други търговски практики с цел стимулиране на продажбата на храни за кърмачета директно на потребителите.

Информация, свързана с храненето

Държавите членки трябва да гарантират предоставянето на обективна информация за храненето на кърмачета и малки деца. Информационните и образователните материали трябва да включват ясна информация за следното:

  • ползите от и преимуществата на кърменето;
  • храненето на майката и подготовката за и поддържането на кърменето;
  • възможните отрицателни ефекти върху кърменето при въвеждане на частично хранене с биберон;
  • трудностите да се започне кърменето, след като веднъж майката е взела решение да не кърми;
  • когато е необходимо, правилното използване на храните за кърмачета.

Тази информация трябва да включва социалните и финансовите последици от употребата на храни за кърмачета, опасностите за здравето от неподходящи храни или методи на хранене и опасностите за здравето от неправилна употреба на храни за кърмачета. Не трябва да съдържа снимки, които биха могли да идеализират използването на храни за кърмачета.

Уведомяване

При пускането на храни за кърмачета на пазара стопанският субект в хранителната промишленост трябва да предостави на националните органи информацията върху етикета, като представи образец на използвания етикет и цялата необходима информация, считана за необходима за доказване на спазването на регламента. Това важи и за преходните храни, произведени от белтъчни хидролизати или включващи определени вещества.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 22 февруари 2020 г., с изключение на правилата за храните за кърмачета и преходните храни, произведени от белтъчни хидролизати, които се прилагат от 22 февруари 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Храни за кърмачета. Храни, използвани от кърмачета (деца на възраст под 12 месеца) през първите месеци от живота им, чийто самостоятелен прием задоволява хранителните потребности на кърмачетата до въвеждането на подходящо допълнително хранене.
Преходни храни. Храни, които се използват от кърмачетата, когато е въведено подходящо допълнително хранене, и представляващи основният течен компонент при постепенно разнообразяван хранителен режим на тези кърмачета.
Галактоземия. Състояние, при което бебето не може да консумира галактоза, един от компонентите на лактозата, захарта, съдържаща се в млякото.
Докозахексаенова киселина (DHA). Мастни киселини в кърмата и важни за ранното развитие на мозъка и очите.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Делегиран регламент (ЕС) 2016/127 на Комисията от 25 септември 2015 година за допълване на Регламент (ЕС) № 609/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на специфичните изисквания за състава и предоставянето на информация за храните за кърмачета и преходните храни и по отношение на изискванията за информация, свързана с храненето на кърмачета и малки деца (ОВ L 25, 2.2.2016 г., стр. 1—29).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2016/127 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 609/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 12 юни 2013 година относно храните, предназначени за кърмачета и малки деца, храните за специални медицински цели и заместителите на целодневния хранителен прием за регулиране на телесното тегло и за отмяна на Директива 92/52/ЕИО на Съвета, директиви 96/8/ЕО, 1999/21/ЕО, 2006/125/ЕО и 2006/141/ЕО на Комисията, Директива 2009/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и регламенти (ЕО) № 41/2009 и (ЕО) № 953/2009 на Комисията (OВ L 181, 29.6.2013 г., стр. 35—56).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за предоставянето на информация за храните на потребителите, за изменение на регламенти (ЕО) № 1924/2006 и (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 87/250/ЕИО на Комисията, Директива 90/496/ЕИО на Съвета, Директива 1999/10/ЕО на Комисията, Директива 2000/13/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/67/ЕО и 2008/5/ЕО на Комисията и на Регламент (ЕО) № 608/2004 на Комисията (ОВ L 304, 22.11.2011 г., стр. 18—63).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1924/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година относно хранителни и здравни претенции за храните (ОВ L 404, 30.12.2006 г., стр. 9—25).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 година за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1—24).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 30.03.2023

Top