Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Правила за гражданското въздухоплаване и Европейска агенция за авиационна безопасност

Правила за гражданското въздухоплаване и Европейска агенция за авиационна безопасност

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2018/1139 относно общи правила в областта на гражданското въздухоплаване и за създаването на Агенция за авиационна безопасност на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Целта на регламента е да установи високо и еднакво равнище на безопасност на гражданското въздухоплаване, като същевременно гарантира защитата на околната среда.
  • Регламентът актуализира правото в областта на авиационната безопасност и включва:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът обхваща всички ключови области на въздухоплаването, в т.ч.:

  • летателната годност,
  • екипажите,
  • летищата,
  • въздушните операции и
  • аеронавигационното обслужване.

Регламентът:

Основни промени и допълнения

  • Регламентът актуализира законодателството на ЕС относно безопасността в сектора на въздухоплаването. Определени са съществени изисквания за въздухоплавателните средства по отношение на тяхната летателна годност и екологичната съвместимост. Производителите ще са длъжни да издават сертификати за летателна годност в съответствие с техническите изисквания.
  • Регламентът въвежда основани на риска и на постигането на резултати правила, които определят целите, но оставят известна гъвкавост, що се отнася до начините за тяхното постигане. Той също така насърчава предприемането на необвързващи мерки (като мерки за насърчаване на безопасността), когато това е възможно.
  • Регламентът преразглежда обхвата на някои правила, като от него са изключени аеростатите с горещ въздух за един човек, коригирани са границите по отношение на теглото при планерите и са добавени леките електрически въздухоплавателни средства. Въведени са реформи за:
    • справяне с нарастването на въздушния трафик;
    • увеличаване на сигурността;
    • намаляване на разходите, закъсненията и въздействието на въздушния трафик върху околната среда.
  • Кабинният екипаж, участващ в търговски въздушен транспорт, е предмет на сертифициране и следва да му бъде издадена атестация. Европейската комисия е определила подробни правила и процедури за квалификацията на кабинния екипаж.
  • Регламентът определя и съществени изисквания за безопасно наземно обслужване, които са включени в обхвата на регламента, и попълва редица други празноти по отношение на безопасността.
  • Също така има и глава за управление на авиационната безопасност, с която се определя Европейският план за авиационна безопасност, който обхваща цялата система за авиационна безопасност.

Граждански безпилотни летателни апарати

  • Регламентът въвежда съществени изисквания за гражданските безпилотни летателни апарати. Правилата трябва да са пропорционални на риска, свързан с конкретната операция или вид операция, и гласят, че дронът трябва да може да се контролира и маневрира безопасно. Той трябва да бъде проектиран така, че да отговаря на функцията си и на предвидения вид работа, и да отчита неприкосновеността на личния живот и защитата на личните данни по проекта и по подразбиране. Следва да е възможно също така разпознаването на безпилотния летателен апарат, както и естеството и целта на експлоатацията.
  • Операторът на безпилотния летателен апарат следва да е отговорен за неговата експлоатация и следва да притежава подходящи знания и умения за безопасната му експлоатация. Организациите, участващи в проектирането, производството, техническото обслужване, оперативните дейности на безпилотни летателни апарати, и свързаните с това услуги и обучение, трябва да създадат система за докладване на събития, свързани с безопасността.
  • Регламентът определя праг за регистрация, който се прилага спрямо операторите на безпилотни летателни апарати: операторите трябва да са регистрирани, ако експлоатират безпилотни летателни апарати, които при удар с човек могат да предадат над 80 джаула кинетична енергия. Този праг може да бъде изменен в бъдеще без продължителни процедури, като се вземе под вниманието развитието в тази област.
  • В зависимост от естеството и рисковете на дейността, експлоатационните характеристики на въздухоплавателното средство и характеристиките на областта на експлоатация, може да се изисква сертификат за неговото проектиране, производство, техническо обслужване и експлоатация, както и за персонала му, включително пилотите, управляващи летателния апарат дистанционно.
  • В съответствие с регламента и с помощта на EAАБ Комисията разработи Регламент (ЕС) 2019/947, с който се определят подробни правила за дроновете и за експлоатацията на дронове (вж. резюмето).
  • С делегиран акт, Делегиран регламент (ЕС) 2024/1107, се определят правилата за поддържане на летателната годност на сертифицирани безпилотни летателни системи и техните компоненти, както и за одобряване на организациите и персонала, участващи в изпълнението на тези задачи.
  • Актът за изпълнение, Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/1109, който се прилага от 1 май 2025 г., включва правила относно изискванията на компетентните органи и административните процедури за сертифициране, надзор и осигуряване на постоянна летателна годност на сертифицирани безпилотни летателни апарати.

Лицензи за пилоти, издадени от трети държави

  • Делегиран регламент (ЕС) 2020/723 установява процедурите и по-специално възможния кредит за обучение, който може да бъде поискан от пилот, който е получил лиценз за пилот в държава извън ЕС и иска да го преобразува в лиценз на ЕС.
  • Той гарантира, че тези пилоти все още получават обучение по теми, които са специфични за въздушното пространство на ЕС или по друг начин не се изискват в страни извън ЕС, като същевременно се гарантира, че няма нужда да се преквалифицират допълнителни за теми, които вече са били обхванати преди това.
  • Преди това Регламент (ЕС) 2020/723 беше част от акт за изпълнение, Регламент (ЕС) 1178/2011 (вж. резюмето), но трябваше да бъде отделен като делегиран акт поради изискванията на Регламент (EС) 2018/1139.

Опазване на околната среда

Що се отнася до шума и емисиите, от 1 януари 2021 г. въздухоплавателните средства, различни от безпилотните въздухоплавателни средства, и техните двигатели, витла, части и немонтирано оборудване трябва да отговарят на изискванията за опазване на околната среда, съдържащи се в приложение 16 към Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване.

Европейска агенция за авиационна безопасност

  • Регламентът разширява обхвата на EASA като включва свързани с безопасността аспекти на сигурността, като например киберсигурността, и към защитата на околната среда.
  • Създава се механизъм за обединяване и съвместно ползване на услугите на авиационни инспектори и друга техническа помощ в подкрепа на държавите — членки на ЕС при сертифицирането, надзора и прилагането.
  • Електронният информационен регистър, създаден от ЕААБ за осигуряване на ефективно сътрудничество между ЕААБ и съответните национални органи, включва информация за преразпределянето от една държава членка на друга или на ЕААБ на отговорностите, свързани със сертифицирането, надзора и правоприлагането, заедно с мерките, отнасящи се до полети над зони на конфликти.
  • ЕААБ и националните компетентни органи могат да възлагат задачите си, свързани със сертифицирането и надзора съгласно настоящия регламент, на акредитирани квалифицирани органи. В Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/1403, който влезе в сила на 13 юни 2024 г., се определят условията и процедурите за акредитиране на тези органи.

Рискове за информационната сигурност с потенциално въздействие върху авиационната безопасност

  • В Делегиран регламент (ЕС) 2022/1645, който ще се прилага от 16 октомври 2025 г., се определят изискванията, които трябва да бъдат изпълнени, за да се идентифицират и управляват рисковете за информационната сигурност на организациите с потенциално въздействие върху авиационната безопасност.
  • Тези изисквания обхващат широк спектър от авиационни области и техните интерфейси, тъй като авиацията е силно взаимосвързана система от системи, и се прилагат за всички организации, от които вече се изисква да имат система за управление съгласно законодателството на ЕС в областта на авиационната безопасност.
  • Обхванатите организации включват производствени и проектантски организации, въздушни оператори, организации за техническо обслужване, организации за управление на летателната годност, организации за обучение, оператори на устройства за обучение чрез симулация на полети, доставчици на услуги за управление на въздушното движение/въздушна навигация, оператори на летища и обслужване по управление на перона*.
  • С Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/203 се определя проектът за киберустойчива авиационна система на ЕС, като се установяват правилата за идентифициране и управление на рисковете за сигурността, които биха могли да засегнат системите и данните на информационните и комуникационните технологии, използвани за целите на гражданското въздухоплаване в авиационните организации, обхванати от регламенти (ЕС) №№ 1321/2014, 965/2012 и 1178/2011 на Комисията и (ЕС) 2015/340 и регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и 2021/664 на Комисията, и в компетентните органи (включително ЕААБ), обхванати от регламенти (ЕС) №№ 748/2012, 1321/2014, 965/2012, 1178/2011 и 139/2014, и (ЕС) 2015/340 и регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и 2021/664 на Комисията, и за изменение на регламенти (ЕС) №№ 1178/2011, 748/2012, 965/2012, 139/2014 и 1321/2014 и (ЕС) 2015/340 на Комисията и регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и 2021/664 на Комисията. С Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/203, който се прилага от 22 февруари 2026 г., се определят изискванията за откриване на събития, свързани със сигурността на информацията, за идентифициране на тези, които се считат за инциденти, свързани със сигурността на информацията, и за реагиране и възстановяване след тези инциденти, свързани със сигурността на информацията, на равнище, съответстващо на тяхното въздействие върху безопасността на въздухоплаването.
  • За да се управляват рисковете за безопасността, произтичащи от заплахите за информационната сигурност, с Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/1109 (вж. по-горе) се изменя Регламент (ЕС) 2023/203, за да се включат в неговия обхват компетентните органи, отговарящи за поддържането на летателната годност на сертифицирани безпилотни летателни апарати и техните компоненти, така че да се прилагат изискванията във връзка с тези рискове.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 11 септември 2018 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Обслужване по управление на перона. Услуга, предоставяна за регулиране на дейностите и движението на въздухоплавателни средства и превозни средства на перона. Перонът е зоната на летището, предназначена за настаняване на въздухоплавателнo средствo и аерогари за товарене или разтоварване на пътници, багаж, поща или товари, успоредно със зареждане с гориво, паркиране или техническо обслужване.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2018 година относно общи правила в областта на гражданското въздухоплаване и за създаването на Агенция за авиационна безопасност на Европейския съюз и за изменение на регламенти (ЕО) № 2111/2005, (ЕО) № 1008/2008, (ЕС) № 996/2010, (ЕС) № 376/2014 и на директиви 2014/30/ЕС и 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 552/2004 и (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕИО) № 3922/91 на Съвета (OВ L 212, 22.8.2018 г., стр. 1—122).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2018/1139 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Делегиран регламент (ЕС) 2024/1107 на Комисията от 13 март 2024 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на подробни правила за поддържането на летателната годност на сертифицираните безпилотни летателни системи и техните компоненти и относно одобряването на организациите и персонала, участващи в изпълнението на тези задачи (OВ L, 2024/1107, 23.5.2024 г.)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/1109 на Комисията от 10 април 2024 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за компетентните органи и административните процедури за сертифициране, надзор и правоприлагане в областта на поддържането на летателната годност на сертифицирани безпилотни летателни системи и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/203 (OВ L, 2024/1109, 23.5.2024 г.).

Делегиран регламент (ЕС) 2024/1403 на Комисията от 12 март 2024 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на условията и процедурите за акредитация на квалифицирани органи от Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз (OВ L, 2024/1403, 24.5.2024 г.).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/203 на Комисията от 27 октомври 2022 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за управление на рисковете за информационната сигурност с потенциално въздействие върху авиационната безопасност за организациите, обхванати от регламенти (ЕС) № 1321/2014, (ЕС) № 965/2012, (ЕС) № 1178/2011, (ЕС) 2015/340 на Комисията, регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и (ЕС) 2021/664 на Комисията, и за компетентните органи, обхванати от регламенти (ЕС) № 748/2012, (ЕС) № 1321/2014, (ЕС) № 965/2012, (ЕС) № 1178/2011, (ЕС) 2015/340 и (ЕС) № 139/2014 на Комисията, регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и (ЕС) 2021/664 на Комисията, и за изменение на регламенти (ЕС) № 1178/2011, (ЕС) № 748/2012, (ЕС) № 965/2012, (ЕС) № 139/2014, (ЕС) № 1321/2014, (ЕС) 2015/340 на Комисията и регламенти за изпълнение (ЕС) 2017/373 и (ЕС) 2021/664 на Комисията (ОВ L 31, 2.2.2023 г., стр. 1—40).

Вж. консолидираната версия.

Делегиран регламент (ЕС) 2022/1645 на Комисията от 14 юли 2022 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2018/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за управление на рисковете за информационната сигурност с потенциално въздействие върху авиационната безопасност за организациите, обхванати от регламенти (ЕС) № 748/2012 и (ЕС) № 139/2014 на Комисията, и за изменение на регламенти (ЕС) № 748/2012 и (ЕС) № 139/2014 на Комисията (ОВ L 248, 26.9.2022 г., стр. 18—31).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/664 на Комисията от 22 април 2021 година относно регулаторната рамка за U-space (ОВ L 139, 23.4.2021 г., стр. 161—183).

Делегиран регламент (ЕС) 2020/723 на Комисията от 4 март 2020 година за определяне на подробни правила относно признаването на извършеното от трети държави сертифициране на пилоти и за изменение на Регламент (ЕС) № 1178/2011 (OВ L 170, 2.6.2020 г., стр. 1—8).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/947 на Комисията от 24 май 2019 година относно правилата и процедурите за експлоатация на безпилотни въздухоплавателни средства (OВ L 152, 11.6.2019 г., стр. 45—71).

Вж. консолидираната версия.

Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/373 на Комисията от 1 март 2017 година за определяне на общи изисквания за доставчиците на услуги и надзора при управлението на въздушното движение/аеронавигационното обслужване и други мрежови функции за управление на въздушното движение, за отмяна на Регламент (ЕО) № 482/2008 и на регламенти за изпълнение (ЕС) № 1034/2011, (ЕС) № 1035/2011 и (ЕС) 2016/1377, както и за изменение на Регламент (ЕС) № 677/2011 (OВ L 62, 8.3.2017 г., стр. 1—126).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2015/340 на Комисията от 20 февруари 2015 година за определяне на технически изисквания и административни процедури във връзка със свидетелствата за правоспособност и други свидетелства и сертификати на ръководители на полети съгласно Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета, за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 923/2012 на Комисията и за отмяна на Регламент (ЕС) № 805/2011 на Комисията (ОВ L 63, 6.3.2015 г., стр. 1—122).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 139/2014 на Комисията от 12 февруари 2014 година за определяне на изискванията и административните процедури във връзка с летищата в съответствие с Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 44, 14.2.2014 г., стр. 1—34).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2014/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за хармонизиране на законодателствата на държавите членки относно електромагнитната съвместимост (преработена) (ОВ L 96, 29.3.2014 г., стр. 79—106).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2014/53/EС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения и за отмяна на Директива 1999/5/ЕО (ОВ L 153, 22.5.2014 г., стр. 62—106).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 376/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година за докладване, анализ и последващи действия във връзка със събития в гражданското въздухоплаване, за изменение на Регламент (ЕС) № 996/2010 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2003/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на регламенти (ЕО) № 1321/2007 и (ЕО) № 1330/2007 на Комисията (ОВ L 122, 24.4.2014 г., стр. 18—43).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 1321/2014 на Комисията от 26 ноември 2014 година относно поддържането на летателната годност на въздухоплавателните средства и авиационните продукти, части и устройства и относно одобряването на организациите и персонала, изпълняващи тези задачи (ОВ L 362, 17.12.2014 г., стр. 1—194).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 748/2012 на Комисията от 3 август 2012 година за определяне на правила за прилагане на сертифициране за летателна годност и за опазване на околната среда на въздухоплавателни средства и свързани с тях продукти, части и оборудване, както и за сертифициране на проектантски и производствени организации (преработен текст) (ОВ L 224, 21.8.2012 г., стр. 1—85).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 965/2012 на Комисията от 5 октомври 2012 година за определяне на технически изисквания и административни процедури във връзка с въздушните операции в съответствие с Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 296, 25.10.2012 г., стр. 1—148).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 1178/2011 на Комисията от 3 ноември 2011 година за определяне на технически изисквания и административни процедури във връзка с екипажите на въздухоплавателни средства в гражданското въздухоплаване в съответствие с Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 311, 25.11.2011 г., стр. 1—193).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 996/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 година относно разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване и за отмяна на Директива 94/56/ЕО (ОВ L 295, 12.11.2010 г., стр. 35—50).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1008/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 2008 година относно общите правила за извършване на въздухоплавателни услуги в Общността (преработен) (ОВ L 293, 31.10.2008 г., стр. 3—20).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (EO) № 2111/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2005 година за създаване на списък на Общността на въздушните превозвачи, предмет на оперативна забрана в границите на Общността, и за информиране на пътниците на въздушния транспорт за самоличността на опериращите въздушни превозвачи и за отмяна на член 9 от Директива 2004/36/ЕО (ОВ L 344, 27.12.2005 г., стр. 15—22).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.07.2024

Top