Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Засилено сътрудничество относно имуществени въпроси, свързани с брачни и регистрирани партньорства

Засилено сътрудничество относно имуществени въпроси, свързани с брачни и регистрирани партньорства

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2016/1103 за изпълнение на засиленото сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения по въпроси, свързани с имуществения режим между съпрузи

Регламент (ЕС) 2016/1104 а изпълнение на засиленото сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения в областта на имуществените последици на регистрираните партньорства

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ?

Двата регламента определят правилата, приложими към собствеността на брачните двойки или регистрираните партньори, когато партньорите имат различни националности от ЕС или когато двойките притежават имущества в друга държава от ЕС.

Те очертават ревизирани правила, одобрени от 18 държави от ЕС, относно юрисдикцията, законите, които трябва да се прилагат, и признаването и насърчаването на решения относно имуществения режим между съпрузи* или имуществените последици* от регистрирано партньорство* произтичащи от разпадането на бракове или регистрирани партньорства, или когато единият партньор умре.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

18-те държави, които участват в засиленото сътрудничество са Белгия, България, Кипър, Чехия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Португалия, Словения, Финландия и Швеция, както е разрешено от Решение (EC) 2016/954 на Съвета. Други държави са свободни да се присъединят по всяко време, след като регламентът бъде приет. В това отношение Естония заяви своя интерес, и че ще разгледа възможността за участие в сътрудничеството след неговото приемане.

Обхват

Въпроси относно правоспособността на съпрузите, признаването или валидността на брака, задълженията за издръжка и наследство, не са обхванати в него. Регламентите не променят националното право относно брака или регистрираните партньорства, и предвиждат приложимото право да се прилага за всички активи, независимо къде са разположени активите, и се прилагат независимо дали са съгласно правото на дадена държава от ЕС.

Компетентност

Регламентите имат за цел да позволят на гражданите техните дела да се водят от съдилища в същата държава от ЕС. Съпрузите и партньорите могат да се споразумеят законите на коя държава да се прилагат към техните имущества от брачно или регистрирано партньорство, или в:

  • държавата, в която единият или и двамата „пребивават обичайно“;
  • държавата на гражданство на съпруга или партньора;
  • държавата, според чието право е създадено регистрираното партньорство.

Когато двойката не направи такъв избор, компетентността ще бъде решена в случай на брачно имущество, основано на (взето в реда):

  • държавата, в която и двамата партньори в двойката живеят след като е приключил брака; или
  • общата националност на двойката, когато е приключил брака; или
  • държавата, с която двойката има най-близка връзка по времето, по което приключва брака.

Ако бракът не е признат от националното право за целите на имуществения режим между съпрузи съдът може да откаже компетентност, както и за регистрирано партньорство. Регламентът не възпрепятства страните да се споразумеят приятелски извън съда, напр. пред нотариус, в държава от ЕС по техен избор.

Регламентът за регистрирано партньорство определя въпросите, отнасящи се до последиците за собствеността на регистрирани партньорства, по-специално ликвидацията на активи и ефектите от последиците за собствеността на регистрирани партньорства въз основа на правно отношение между партньор и трети страни.

Признаване и изпълнение на решения

Регламентите съдържат правила за признаването, изпълняемостта и изпълнението на решения, подобни на правилата на ЕС в областта на съдебното сътрудничество по гражданскоправни въпроси. Основанията за непризнаването на дадено решение включват обстоятелства, при които такова признаване очевидно противоречи на обществената политика в държавата от ЕС, в която се търси признаването.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕГЛАМЕНТИТЕ?

С изключение на някои подготвителни административни въпроси, регламентите се прилагат от 29 януари 2019 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Имуществен режим между съпрузи: правила относно имуществените отношения между съпрузи и техните отношения с трети страни, при брак или раздяла.
Регистрирано партньорство: режима, на който се подчинява съжителството между две лица, който е предвиден от закона, чиято регистрация е задължителна по силата на закона и който изпълнява наложените от този закон правни изисквания за създаването му.
Имуществени последици на регистрирано партньорство: правила относно имуществени отношения на партньори, между тях и техните отношения с трети страни, в резултат на правни отношения, създадени от регистриране на партньорството или неговото прекратяване.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2016/1103 на Съвета от 24 юни 2016 година за изпълнение на засиленото сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения по въпроси, свързани с имуществения режим между съпрузи (ОВ L 183, 8.7.2016 г., стр. 1—29)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 2016/1103 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕС) 2016/1104 на Съвета от 24 юни 2016 година за изпълнение на засиленото сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения в областта на имуществените последици на регистрираните партньорства (ОВ L 183, 8.7.2016 г., стр. 30—56)

Вж. консолидираната версия.

СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ

Решение (ЕС) 2016/954 на Съвета от 9 юни 2016 година за разрешаване на засилено сътрудничество в областта на компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения относно имуществения режим на международните двойки, обхващащо както въпроси, свързани с имуществения режим между съпрузи, така и въпроси, свързани с имуществените последици на регистрираните партньорства (ОВ L 159, 16.6.2016 г., стр. 16—18)

последно актуализация 07.09.2018

Top