Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1668

    Делегиран регламент (ЕС) 2023/1668 на Комисията от 25 май 2023 година за допълнение на Директива (ЕС) 2019/2034 на Европейския парламент и на Съвета с регулаторни технически стандарти за определяне на измерването на рисковете или на елементите на риска, които не са обхванати или не са обхванати в достатъчна степен от капиталовите изисквания, предвидени в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета, както и на индикативните качествени показатели за размера на допълнителните собствени средства (текст от значение за ЕИП)

    C/2023/3282

    OB L 214, 31.8.2023, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1668/oj

    31.8.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 214/1


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/1668 НА КОМИСИЯТА

    от 25 май 2023 година

    за допълнение на Директива (ЕС) 2019/2034 на Европейския парламент и на Съвета с регулаторни технически стандарти за определяне на измерването на рисковете или на елементите на риска, които не са обхванати или не са обхванати в достатъчна степен от капиталовите изисквания, предвидени в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета, както и на индикативните качествени показатели за размера на допълнителните собствени средства

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива (ЕС) 2019/2034 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници и за изменение на директиви 2002/87/ЕО, 2009/65/ЕО, 2011/61/ЕС, 2013/36/ЕС, 2014/59/ЕС и 2014/65/ЕС (1), и по-специално член 40, параграф 6, четвърта алинея от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С оглед на еднаквото прилагане в Съюза на допълнителното капиталово изискване е необходимо да се въведе единен подход за измерване на рисковете и елементите на риска, с помощта на който да се определя необходимият капитал за посрещане на всички съществени рискове, на които инвестиционните посредници могат да бъдат изложени. Задача на компетентните органи е да се уверяват, че инвестиционните посредници разполагат с подходящ допълнителен капитал за покриване на всяка рискова категория (риск за клиента, риск за дружеството и риск за пазара), както и на всички други съществени рискове.

    (2)

    За да могат компетентните органи да следят по подходящ начин рисковия профил на инвестиционните посредници и да установяват, оценяват и количествено да измерват съществените рискове, е необходимо да се определи подробна и широкообхватна методика, съобразена с естеството, обхвата и сложността на дейностите на инвестиционните посредници, която да използва всички налични източници на информация, в т.ч. събираните за целите на член 36 от Директива (ЕС) 2019/2034 сведения.

    (3)

    Дадено равнище на допълнителното капиталово изискване се приема за подходящо, когато намалява вероятността от изпадане на инвестиционния посредник в несъстоятелност и ограничава риска от хаотично прекратяване на дейността му – нещо, което би засегнало неблагоприятно не само клиентите му, а и самия пазар – други финансови институции, пазарни инфраструктури или пазара като цяло. Поради тази двойна цел на допълнителното капиталово изискване и предвид структурата на капиталовите изисквания, определена в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета (2), компетентните органи следва да разглеждат отделно рисковете при текущата дейност на инвестиционните посредници и риска от хаотично прекратяване на дейността им.

    (4)

    С цел да се обхванат всички рискове и елементи на риска, пред които инвестиционните посредници са изправени или които пораждат за други, самите инвестиционни посредници следва да разполагат с достатъчно – предвид модела на стопанска дейност, мащаба и сложността на упражняваната дейност – собствени средства, така че да могат да поемат допълнителните оперативни разходи при организирано прекратяване на дейността си. За да преценят какво равнище собствени средства е подходящо при дадени икономически обстоятелства, компетентните органи следва, когато извършват предвидения в член 36 от Директива (ЕС) 2019/2034 надзорен преглед и оценка, да разглеждат различни реалистични икономически сценарии. В частност прекратяването на дейността не трябва да застрашава непрекъснатостта на дейността, защитата на инвеститорите и лоялните пазарни отношения. За тази цел инвестиционните посредници следва да могат да поемат разходи и загуби, които не са компенсирани с достатъчен обем печалби, и по време на този процес. При определянето на допълнителното капиталово изискване компетентните органи следва да имат предвид, че прекратяването на дейността може да трае различно – а и разликите да са съществени – в зависимост от дадените обстоятелства. Освен това, предвид потенциално разнообразните правни форми, които инвестиционните посредници могат да имат, компетентните органи следва да взимат предвид приложимото национално законодателство с отношение към продължителността на прекратяването на дейността – уредбата на несъстоятелността, а и дружественото и търговското право, както и свързаните с този процес разходи и рискове.

    (5)

    С цел да се осигури диференцираност на допълнителното капиталово изискване, рисковете и елементите на риска, които не са – или са недостатъчно – обхванати от посоченото в член 15 от Регламент (ЕС) 2019/2033 изискване въз основа на К-фактори, следва да се измерват само за инвестиционните посредници, за които се прилага въпросното изискване, а не за малките и невзаимосвързаните посредници, които отговарят на условията на член 12, параграф 1 от посочения регламент. За инвестиционните посредници съществуват други рискове, които изобщо не са обхванати – или са изрично изключени – от капиталовите изисквания в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033. Поради това е необходимо да се уточни, че компетентните органи следва да оценяват и измерват тези рискове според размера и модела на стопанска дейност на инвестиционния посредник, както и според обхвата, естеството и сложността на дейността му.

    (6)

    С оглед на коректното измерване и обхващане на всички рискове, които са посочени в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033, но не са изцяло – или подходящо – обхванати от тези изисквания, те следва да се измерват поотделно за всяка рискова категория (риск за клиента, риск за пазара и риск за дружеството). По същата причина всеки риск, който не е обхванат от трета и четвърта част от посочения регламент, в т.ч. изрично изключените от тези изисквания, следва да се измерва самостоятелно. При инвестиционните посредници, за които изискването за начален капитал е по-малко от изискването на член 9, параграф 1 от Директива (ЕС) 2019/2034, измерването на рисковете по рискови категории или по отделни рискове би могло обаче да е прекалено трудоемко или да е невъзможно; в такъв случай, то следва да се извършва на съвкупна основа, като се отчита принципът на диференцирано прилагане на изискванията.

    (7)

    С цел да се осигури подходящ баланс между пруденциалните съображения и диференцираното прилагане, измерването на рисковете на съвкупна основа не следва да се прилага за инвестиционните посредници, за които се прилага изискването за начален капитал в член 9, параграф 1 от Директива (ЕС) 2019/2034. Рисковете при инвестиционните посредници, които подлежат на по-значителни изисквания за начален капитал, следва да се оценяват, като се измерват по рискови категории и отделни рискове.

    (8)

    С оглед на съгласуваността при измерването на съществените рискове, пред които инвестиционните посредници биха могли да се изправят или които биха могли да пораждат за други, компетентните органи следва да разполагат с еднакъв набор минимални индикативни качествени показатели. Предвид факта, че рисковете се променят в различните фази на стопанска дейност на дружеството, компетентните органи следва да оценяват не само текущите стойности на тези показатели за даден инвестиционен посредник, а и динамиката им в миналото. За да се обхванат по подходящ начин всички съответни рискове, за инвестиционните посредници с различни модели на стопанска дейност и различни дейности следва да се използват различни показатели. С оглед на такова подходящо обхващане на всички съответни рискове при даден инвестиционен посредник, с отчитане на модела му на стопанска дейност, на извършваните от него дейности, на правната му форма, а и на наличието на надеждни данни, компетентните органи следва, при определени условия, отнасящи се по-специално до особеностите на модела на стопанска дейност и качеството на данните на инвестиционния посредник, да изменят съответно показателите и да използват този техен изменен вариант, а при невъзможност – да използват, с оглед на подходящото оценяване на рисковете при дадения инвестиционен посредник, алтернативни показатели, съобразени с неговия размер, сложност, модел на стопанска дейност и модел на текущите операции.

    (9)

    Настоящият регламент е изготвен въз основа на проекта на регулаторни технически стандарти, представен на Комисията от Европейския банков орган.

    (10)

    Европейският банков орган проведе открити обществени консултации по проекта на регулаторни технически стандарти, въз основа на който е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи и поиска становището на създадената с член 10 от Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета (3) Група на участниците от банковия сектор,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Риск от хаотично прекратяване на дейността

    1.   Когато в съответствие с член 36 от Директива (ЕС) 2019/2034 извършват надзорен преглед и оценка на даден инвестиционен посредник, с отчитане на правната му форма, модела на стопанска дейност, стратегията за развитие на дейността и за управление на риска, както и мащаба и сложността на дейността му, компетентните органи измерват риска от хаотично прекратяване на дейността му, като определят, въз основа на реалистични сценарии, размера на подходящия капитал за едно организирано протичане на този процес.

    2.   При измерването, посочено в параграф 1, се отчитат сложността, рисковият профил и обхватът на дейността на инвестиционния посредник, както и потенциалното въздействие на прекратяването на дейността му върху клиентите и пазарите; това измерване включва следното:

    а)

    оценка на реалистичния срок за прекратяване на дейността на инвестиционния посредник;

    б)

    оценка на оперативните и правните задачи на инвестиционния посредник в случай на прекратяване на дейността му, като за този процес се залага реалистичен срок;

    в)

    установяване и оценка на съществените постоянни и променливи разходи;

    г)

    установяване и оценка на съществените рискове или на съществените елементи на риска, които биха могли да възникнат по време на процеса на прекратяване на дейността;

    д)

    други аспекти на прекратяването на дейността.

    3.   Когато се прилага Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (4), компетентните органи взимат предвид, за целите на параграф 2, букви б) и в) и стига да я смятат за достатъчно достоверна и надеждна, наличната информация за предвидените в плана за възстановяване на инвестиционния посредник или на групата действия по възстановяване и управленски механизми.

    4.   Когато измерват рисковете при инвестиционните посредници, за които се прилага изискването за начален капитал в член 9, параграф 1 от Директива (ЕС) 2019/2034, компетентните органи взимат предвид следните елементи:

    а)

    за целите на параграф 2, буква в) от настоящия член – разходите във връзка с прекратяването на дейността, в т.ч. за съдебни спорове;

    б)

    за целите на параграф 2, буква г) от настоящия член – очакваните в резултат на прекратяването на дейността загуба на приходи и намалена нетна реализуема стойност на активите.

    5.   Компетентните органи установяват и количествено определят съществените разходи и рискове или елементи на риска, като определят в съответствие с параграфи 1 и 2 от настоящия член подходящия за покриването им капитал.

    Компетентните органи използват съответните индикативни качествени показатели, посочени в член 6, параграф 1, като анализират както текущите им стойности, така и динамиката им в миналото; те представят, както е подходящо според дадения случай, експертното си становище.

    6.   Измереният в съответствие с настоящия член капитал, сметнат за достатъчен за покриването на риска от хаотично прекратяване на дейността на даден инвестиционния посредник, е не по-малък от изискването за този инвестиционен посредник въз основа на постоянните общи разходи, изчислено в съответствие с член 13 от Регламент (ЕС) 2019/2033.

    Член 2

    Съществени рискове или съществени елементи на риска, които не са – или са недостатъчно – обхванати от посоченото в трета част, дял II от Регламент (ЕС) 2019/2033 изискване въз основа на К-факторите

    1.   Когато извършват посочените в членове 36 и 37 от Директива (ЕС) 2019/2034 прегледи на инвестиционен посредник, който не отговаря на условията на член 12, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/2033 за малък и невзаимосвързан инвестиционен посредник, компетентните органи измерват, с отчитане на модела на стопанска дейност, правната форма, стратегията за развитие на дейността и за управление на риска, както и мащаба и сложността на дейностите на такъв инвестиционен посредник, всеки съществен риск или съществен елемент на риск, произтичащ от текущата му дейност, пред който той е изправен или който поражда за своите клиенти и за пазара и който не е – или е едва частично – обхванат от посоченото в трета част, дял II от Регламент (ЕС) 2019/2033 изискване въз основа на К-факторите.

    Компетентните органи определят размера на подходящия капитал за покриване на съответните рискове, свързани с изискването въз основа на К-факторите.

    2.   Посоченото в параграф 1 измерване се извършва за всяка рискова категория, определена в член 15 от Регламент (ЕС) 2019/2033 като „риск за клиента“, „риск за пазара“ и „риск за дружеството“.

    Чрез дерогация от първа алинея, компетентните органи измерват рисковете при инвестиционните посредници, за които изискването за начален капитал е по-малко от изискването на член 9, параграф 1 от Директива (ЕС) 2019/2034, на съвкупна основа, ако сметнат, че една по-подробна количествена разбивка е прекалено трудоемка или е невъзможна.

    3.   С измерването, посочено в параграф 2, се установяват и количествено определят съществените рискове или съществените елементи на риска за всяка рискова категория, в т.ч. за посочените в член 22, буква в) от Регламент (ЕС) 2019/2033 рискове от прибягването до алтернативния подход на вътрешните модели, като се използват посочените в член 6, параграфи 2, 3 и 4 от настоящия регламент индикативни качествени показатели и експертното становище, представено от компетентните органи.

    4.   Компетентните органи не допускат подходящият капитал за покриване на съществените рискове, свързани с изискването въз основа на К-факторите, да е по-нисък от общото изискване въз основа на К-факторите.

    Член 3

    Съществени рискове или съществени елементи на риска, които не са обхванати от капиталовите изисквания в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033

    1.   Когато извършват посочените в член 36 от Директива (ЕС) 2019/2034 надзорен преглед и оценка на инвестиционен посредник, който не отговаря на условията на член 12, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/2033 за малък и невзаимосвързан инвестиционен посредник, компетентните органи измерват, с отчитане на модела на стопанска дейност, правната форма, стратегията за развитие на дейността и за управление на риска, както и мащаба и сложността на дейностите на такъв инвестиционен посредник, всеки съществен риск или съществен елемент на риск, произтичащ от някоя от текущите му дейности, който не е сред посочените в член 2 от настоящия регламент и е едва частично обхванат от капиталовите изисквания в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033, като за всеки такъв съществен риск или съществен елемент на риска определят допълнителното капиталово изискване за покриването му.

    2.   Измерването, посочено в параграф 1, включва установяването, оценяването и, когато е целесъобразно, количественото определяне на следните рискови области:

    а)

    рисковете за капацитета на мрежите и информационните системи на инвестиционните посредници да защитават поверителността, целостта и наличността на техните процеси, данни и активи;

    б)

    лихвения и кредитния риск, произтичащи от дейности извън търговския портфейл.

    Компетентните органи измерват рисковете при инвестиционните посредници, за които изискването за начален капитал е по-малко от изискването на член 9, параграф 1 от Директива (ЕС) 2019/2034, на съвкупна основа, ако сметнат, че една по-подробна количествена разбивка е прекалено трудоемка или е невъзможна.

    3.   Когато извършват посочените в параграфи 1 и 2 измервания, компетентните органи използват съответните индикативни качествени показатели, посочени в член 6, параграф 5, като анализират както текущите им стойности, така и динамиката им в миналото; те представят, както сметнат за подходящо за дадения случай, експертното си становище.

    Член 4

    Съвкупни съществени рискове, които не са – или са едва частично – обхванати от капиталовите изисквания в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033

    1.   Компетентните органи изчисляват съвкупния размер на допълнителния капитал, който смятат за подходящ за покриване на съществените рискове или на съществените елементи на риска, произтичащи от текущата дейност на даден инвестиционен посредник, като сбор от размерите на сметнатия за подходящ капитал, изчислени в съответствие с членове 2 и 3.

    2.   Компетентните органи измерват съвкупния съществен риск, който не е – или е едва частично – обхванат от капиталовите изисквания в трета и четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033, определяйки допълнителното капиталово изискване като разликата между по-голямата от следните стойности: изчислената в съответствие с член 1 или параграф 1 от настоящия член и капиталовото изискване по трета или четвърта част от Регламент (ЕС) 2019/2033.

    Член 5

    Общи качествени показатели за определяне на допълнителното капиталово изискване

    1.   Когато определят допълнителните капиталови изисквания за целите на членове 1, 2 и 3, компетентните органи взимат предвид следното:

    а)

    резултата от извършените от инвестиционния посредник оценка на вътрешната капиталова адекватност и вътрешна оценка на риска по член 24 от Директива (ЕС) 2019/2034;

    б)

    докладваната информация в изпълнение на членове 54 и 55 от Регламент (ЕС) 2019/2033:

    в)

    резултата от прегледите, извършени в съответствие с членове 36 и 37 от Директива (ЕС) 2019/2034;

    г)

    резултата от други надзорни действия;

    д)

    други съществени сведения, в т.ч. надзорна преценка.

    2.   Компетентните органи осигуряват съпоставимост при количественото определяне на допълнителното капиталово изискване към поднадзорните им инвестиционни посредници.

    Член 6

    Индикативни качествени показатели

    1.   За целите на член 1, параграф 5, втора алинея индикативните качествени показатели са следните:

    а)

    брой обвързани агенти спрямо общия персонал;

    б)

    средна продължителност на прекратяването на дейността в дадената юрисдикция, като се отчита сложността на стопанската дейност на инвестиционния посредник;

    в)

    дял и оставащ срок на действие на неотменимите договори;

    г)

    пазари, на които инвестиционният посредник е основният доставчик на услуги;

    д)

    стойност и ликвидност на дълготрайните активи, които инвестиционният посредник ще трябва да продаде при прекратяването на дейността си;

    е)

    среден размер на обезщетенията при прекратяване на трудовите правоотношения, като се отчитат трудовите договори и приложимото законодателство.

    2.   За целите на член 2 и измерването на риска за клиента индикативните качествени показатели са следните:

    а)

    стойност на клиентските парични средства, държани през предходните 5 години;

    б)

    стойност на управляваните активи през предходните 5 години;

    в)

    стойност на съхраняваните и администрирани за клиенти активи през предходните 5 години;

    г)

    стойност, поне за предходните 5 години, на понесените от инвестиционния посредник загуби или ущърб вследствие на нарушения на неговите правни или договорни задължения; тук спадат загубите, които се дължат на следните елементи:

    i)

    обезщетения на съответните инвеститори за давани им неподходящи съвети;

    ii)

    липса, неприлагане или неподдържане в актуален вид на подходящи процедури за предотвратяване на нарушения;

    iii)

    грешки при търгуването или остойностяването;

    iv)

    прекъсване на дейността, системен срив, неуспешно обработване на трансакции или управление на процеси;

    v)

    действие на обвързаните агенти или назначените представители на инвестиционния посредник, за което той носи отговорност;

    д)

    за инвестиционните посредници, които държат клиентски парични средства – неспособност на инвестиционния посредник при необходимост да върне своевременно паричните средства на клиентите и финансовите последици от това за последните 5 години.

    3.   За целите на член 2 и измерването на риска за пазара индикативните качествени показатели са следните:

    а)

    променливост на стойността на позициите, в т.ч. поради нестабилна пазарна конюнктура;

    б)

    дял, като обем и нетен приход, на сложните и неликвидни продукти в търговския портфейл на инвестиционния посредник;

    в)

    за инвестиционните посредници, използващи вътрешни модели – редовност на провежданите бек-тестове на моделите, използвани за регулаторни цели.

    4.   За целите на член 2 и измерването на риска за дружеството индикативните качествени показатели са следните:

    а)

    дневен и среднодневен поток на трансакциите през предходните 5 години;

    б)

    значими случаи на реализация на операционния риск при дневния поток на трансакциите и произтеклите от тях финансови загуби през предходните 5 години, в т.ч. грешки при обработката;

    в)

    променливост на брутния и нетния приход на инвестиционния посредник през предходните 5 години;

    г)

    загуби през предходните 5 години в резултат на промени в позициите във финансови инструменти, чуждестранна валута и стоки;

    д)

    процент на неизпълнение от страна на клиенти или контрагенти и свързаните с това загуби през предходните 5 години;

    е)

    загуби в резултат на съществени промени в счетоводната стойност на активите, в т.ч. поради промени в пазарната конюнктура и в кредитоспособността на контрагентите;

    ж)

    размер и променливост на плащанията или вноските по пенсионна схема с дефинирани доходи през предходните 5 години;

    з)

    концентрация на активите на инвестиционния посредник, в т.ч. – на клиенти и контрагенти, както и секторна и географска концентрация;

    и)

    дял на задбалансовата експозиция от общата стойност на инвестиционните активи и кредитен риск, свързан с нея.

    5.   За целите на член 3 индикативните качествени показатели са следните:

    а)

    признаци за съществен финансов риск, който не е обхванат от капиталовите изисквания в член 11 от Регламент (ЕС) 2019/2033, по-специално:

    i)

    среден дял на общите загуби поради реализиране на операционния риск от брутния приход за предходните 5 години;

    ii)

    значителни случаи на реализация на операционния риск през предходните 5 години и произтеклите от тях финансови загуби;

    iii)

    дял в нетния приход на инвестиционния посредник на услугите и дейностите, които не са изброени в раздел А от приложение I към Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (5);

    б)

    признаци за съществен риск, свързан с информационните и комуникационните технологии (ИКТ), по-специално:

    i)

    цялостна сложност на архитектурата на ИКТ, в т.ч. дял на възложените на външни доставчици услуги, свързани с ИКТ;

    ii)

    брой съществени промени в средата на ИКТ през предходните 5 години;

    iii)

    загуби през предходните 5 години поради сривове, причинени от инциденти с възлови услуги, свързани с ИКТ;

    iv)

    брой кибератаки през предходните 5 години и произтичащи от тях загуби;

    в)

    признаци на съществен лихвен риск, произтичащ от дейности извън търговския портфейл, по-специално:

    i)

    обем сделки извън търговския портфейл на инвестиционния посредник, основани на лихвените проценти или другояче свързани с тях;

    ii)

    политика на хеджиране на инвестиционния посредник извън търговския му портфейл, в частност потенциални несъответствия между дадени позиции и тяхното хеджиране.

    6.   Компетентните органи могат да разширят броя на индикативните качествени показатели, посочени в параграфи 1—5, като при това обаче се уверят, че такива допълнителни показатели са съобразени с размера, сложността, модела на стопанска дейност и на текущите операции на инвестиционния посредник.

    7.   Компетентните органи изменят показателите, посочени в параграфи 1—5, и използват този техен изменен вид, когато е налице някое от следните условия:

    а)

    показателят не е подходящ предвид специфичната правна форма, структурни промени, модел на стопанска дейност и на текущите операции на инвестиционния посредник;

    б)

    оценката на показателя е прекалено трудоемка предвид размера и сложността на дейностите на инвестиционния посредник;

    в)

    оценката на показателя е невъзможна поради липсата на надеждни данни – когато тези данни не попадат в обхвата на членове 54 и 55 от Регламент (ЕС) 2019/2033 или член 39, параграф 2, буква й) от Директива (ЕС) 2019/2034;

    г)

    оценката на показателя е невъзможна поради липсата на надеждни данни за минали периоди, което прави безпредметен такъв хронологичен анализ. В такива случаи този хронологичен анализ на компетентните органи се ограничава до периода, изминал от последния извършен надзорен преглед и оценка, посочен в член 36 от Директива (ЕС) 2019/2034.

    Ако компетентните органи не могат да изменят показателите, както е посочено в първа алинея, те използват по целесъобразност алтернативни показатели, като при това се уверяват, че тези алтернативни показатели са съобразени с размера, сложността, модела на стопанска дейност и на текущите операции на инвестиционния посредник.

    Член 7

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 25 май 2023 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 314, 5.12.2019 г., стр. 64.

    (2)  Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 575/2013, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 806/2014 (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стр. 1).

    (3)  Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).

    (4)  Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и за изменение на Директива 82/891/ЕИО на Съвета и директиви 2001/24/ЕО, 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2005/56/ЕО, 2007/36/ЕО, 2011/35/ЕС, 2012/30/ЕС и 2013/36/ЕС и на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 190).

    (5)  Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349).


    Top