Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2465

    Регламент (ЕС) 2022/2465 на Съвета от 12 декември 2022 година за изменение на приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа

    ST/15095/2022/INIT

    OB L 322, 16.12.2022, p. 81–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/06/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2465/oj

    16.12.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 322/81


    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/2465 НА СЪВЕТА

    от 12 декември 2022 година

    за изменение на приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 31 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)

    Пазарът на Съюза за определени суровини за производството на азотни торове до голяма степен е зависим от вноса от трети държави. През 2021 г. Съюзът е внесъл 2,9 млн. тона амоняк и 4,7 млн. тона карбамид за производството на азотни торове. Цените на тези продукти се увеличиха значително през 2021 г. и продължиха да се покачват през настоящата година.

    (2)

    Понастоящем значителна част от посочените суровини за азотни торове се внасят в Съюза от трети държави, които се ползват от преференциален достъп до пазара на Съюза, поради което вносът е освободен от мита. Въпреки това Съюзът внася голям обем суровини за азотни торове с произход от държави, за които се прилага Общата митническа тарифа, съдържаща се в Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета (1), като понастоящем митническите ставки варират между 5,5 % и 6,5 %.

    (3)

    В съобщението на Комисията от 23 март 2022 г., озаглавено „Гарантиране на продоволствената сигурност и повишаване на гъвкавостта на продоволствените системи“, Комисията отбелязва, че още преди руското нашествие в Украйна на стоковите пазари се е наблюдавало значително рязко покачване на цените, което се е отразило върху пазарите на селскостопански продукти посредством повишаване на разходите за енергия и торове, а оттам — и на цените на селскостопанските продукти. Комисията отбелязва, че нашествието в Украйна и повсеместното покачване на цените на стоките в световен мащаб са довели до допълнително повишаване на цените на пазарите на селскостопански продукти и разкриват уязвимите места на продоволствената система на Съюза, която отчасти е зависима от вноса на торове. Тази зависимост повишава разходите за производителите и засяга цените на храните, което поражда безпокойство по отношение на покупателната способност на потребителите и доходите на земеделските стопани в Съюза. Комисията подчертава, че в краткосрочен план цената и наличието на минерални торове трябва да бъдат приоритет, докато се осъществи преходът към използване на устойчиви видове торове или методи за наторяване. През този период секторът за производство на торове в Съюза трябва да може да има достъп до необходимите вносни продукти, включително до суровините за производството на торове в рамките на самия Съюз. Комисията също така подчертава, че цените на торовете и доставките им за селскостопанските производители ще бъдат наблюдавани, за да се гарантира, че перспективите за реколтите в Съюза не са застрашени.

    (4)

    С оглед на това е целесъобразно да се предприемат действия за намаляване на разходите, пред които са изправени производителите на торове от Съюза при вноса на суровини, необходими за производството на азотни торове.

    (5)

    Освен това, в момент на недостиг на азотни торове на международните пазари, митата върху вноса в Съюза на междинни суровини, като амоняк и карбамид, представляват възпиращ фактор за доставките на пазара на Съюза в сравнение с други световни пазари, на които няма вносни мита. Разликата в митата също така възпрепятства усилията за диверсификация на вноса на Съюза.

    (6)

    Поради това е целесъобразно временно да се суспендират митата по Общата митническа тарифа, посочени в член 56, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета (2), за определени суровини за производството на азотни торове. Тази временна мярка следва да се прилага за период от шест месеца от датата на влизане в сила на настоящия регламент. За да се даде възможност за оценка на въздействието на мярката, Комисията следва да изготви доклад и да го представи на Съвета.

    (7)

    Същевременно, в съответствие с член 21, параграф 3 от Договора за Европейския съюз, Съюзът следи за съгласуваността между различните области на външната си дейност, както и между външната си дейност и другите си политики.

    (8)

    През последните години отношенията между Съюза и Руската федерация се развиха в силно отрицателна посока, като през последните месеци се наблюдава особено силно влошаване във връзка с незачитането от страна на Руската федерация на международното право, и по-специално непровокираната и необоснована агресивна война на Русия в Украйна.

    (9)

    От юли 2014 г. насам Съюзът постепенно налага ограничителни мерки срещу Руската федерация. В заключенията си от 24 февруари 2022 г. Европейският съвет заяви, че непровокираната и необоснована военна агресия на Руската федерация срещу Украйна грубо нарушава международното право и принципите на Устава на Организацията на обединените нации и подкопава европейската и световната сигурност и стабилност.

    (10)

    Неотдавна, на 3 юни 2022 г., Съветът прие шести пакет от санкции срещу Руската федерация във връзка с продължаващата агресивна война срещу Украйна и сведенията за зверства, извършени от руските въоръжени сили в Украйна.

    (11)

    Освен това, въпреки че Руската федерация е член на Световната търговска организация, Съюзът е освободен по силата на изключенията, които се прилагат съгласно Споразумението за създаване на Световната търговска организация, и по-специално член XXI от ГАТТ от 1994 г., от задължението да предоставя на внасяните от Руската федерация продукти предимствата, предоставени на сходни продукти, внасяни от други държави (третиране като най-облагодетелствана нация).

    (12)

    Поради това не би било целесъобразно да се разреши вносът от Руската федерация да се ползва от безмитно третиране и третиране като най-облагодетелствана нация по отношение на продуктите, обхванати от настоящия регламент.

    (13)

    Отношенията между Съюза и Беларус също се влошиха през последните години поради незачитането от режима на тази държава на международното право, основните права и правата на човека. Освен това Беларус подкрепя агресивната война на Руската федерация срещу Украйна от самото ѝ начало, като наред с другото позволява на Руската федерация да изстрелва балистични ракети от нейна територия, дава възможност за транспортиране на руски военен личен състав и тежко въоръжение, танкове и военни транспортьори, позволява на руски военни самолети да прелитат над въздушното пространство на Беларус към Украйна, предоставя пунктове за зареждане с гориво и складира руски оръжия и военно оборудване на своя територия.

    (14)

    От октомври 2020 г. насам Съюзът постепенно налага ограничителни мерки срещу Беларус. На 2 декември 2021 г. Съветът прие пети пакет от санкции във връзка с продължаващите нарушения на правата на човека и инструментализирането на мигрантите. Допълнителни пакети от санкции бяха приети на 24 февруари, 2 март, 9 март и 3 юни 2022 г. с оглед на участието на Беларус в необоснованата и непровокирана агресивна война на Руската федерация срещу Украйна. Освен това Беларус не е член на Световната търговска организация. Следователно Съюзът не е задължен по силата на Споразумението за създаване на Световната търговска организация да предоставя на продуктите от Беларус третиране като най-облагодетелствана нация. Освен това търговските споразумения допускат действия, предприемани на основание на приложими клаузи за изключения, по-специално изключения, свързани със сигурността.

    (15)

    С оглед на това е целесъобразно Руската федерация и Беларус да бъдат изключени от обхвата на мерките за суспендиране на автономните мита, предвидени в настоящия регламент, в приложение на общите правила относно митата от приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87, по-специално Част първа, раздел I, част Б, параграф 1 от него.

    (16)

    Съответно вносът на суровини за производството на азотни торове с произход от Руската федерация и Беларус следва да не подлежи на суспендиране на митата. Вместо това вносът от Руската федерация и Беларус на продуктите, обхванати от настоящия регламент, следва да продължи да се облага с вносното мито, с което е бил облаган досега.

    (17)

    С оглед на значителното и внезапно повишение на цените на суровините за производството на азотни торове, утежнено от извънредната ситуация, предизвикана на пазара на торове вследствие на агресивната война на Руската федерация срещу Украйна, настоящият регламент следва да влезе в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    (18)

    Поради това приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 следва да бъде съответно изменено,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 се изменя, както следва:

    1)

    в Част втора, раздел VI, глава 28 текстът към код по КН 2814 10 00 в колона 3 („Конвенционални мита (%)“) се заменя със следното:

    „5,5 (*1)

    (*1)  Автономно суспендиране на митото за период от 6 месеца, считано от 16 декември 2022 г., освен по отношение на Русия и Беларус, за които се прилага ставка от 5,5 %, съгласно Регламент (ЕС) 2022/2465 на Съвета.“ "

    2)

    в Част втора, раздел VI, глава 31 текстът към кодове по КН 3102 10 10 и 3102 10 90 в колона 3 („Конвенционални мита (%)“) се заменя със следното:

    „6,5 (*2)

    (*2)  Автономно суспендиране на митото за период от 6 месеца, считано от 16 декември 2022 г., освен по отношение на Русия и Беларус, за които се прилага ставка от 6,5 %, съгласно Регламент (ЕС) 2022/2465 на Съвета.“ "

    Член 2

    До 17 май 2023 г. Комисията изготвя и представя на Съвета доклад за оценка на последиците от суспендирането на митата, уредено с настоящия регламент. Въз основа на този доклад Комисията представя, ако е целесъобразно, законодателно предложение за удължаване на срока на посоченото суспендиране на митата.

    Член 3

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той спира да се прилага на 17 юни 2023 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 12 декември 2022 година.

    За Съвета

    Председател

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L 256, 7.9.1987 г., стр. 1).

    (2)  Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1).


    Top