Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0018

    2010/18/ЕО: Решение на Комисията от 26 ноември 2009 година за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на дървени подови настилки (нотифицирано под номер C(2009) 9427) (Текст от значение за ЕИП)

    OB L 8, 13.1.2010, p. 32–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2017; отменен от 32017D0176

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/18(1)/oj

    13.1.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 8/32


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 26 ноември 2009 година

    за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на дървени подови настилки

    (нотифицирано под номер C(2009) 9427)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2010/18/ЕО)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (1), и по-специално член 6, параграф 1, втора алинея от него,

    след консултации със Съвета по екомаркировка на Европейския съюз,

    като има предвид, че:

    (1)

    Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда да се установят специални критерии за екомаркировка по продуктови групи, изготвени на основата на критериите, изработени от Съвета по екомаркировка на Европейския съюз.

    (2)

    Екологичните критерии, както и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка следва да бъдат валидни за период от четири години след датата на нотификация на настоящото решение.

    (3)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Продуктовата група „дървени подови настилки“ включва настилки на дървесна и растителна основа: в това число настилки от дърво и дървесина, ламинирани подове, коркови настилки и бамбукови подове, като делът на дървото, стърготините и/или дървения/растителния материал надвишава 90 % (тегловни) от крайния продукт. Тя не включва стенни покрития, когато са подходящо обозначени, или настилки за използване на открито, или такива със структурна функция.

    Тази продуктова група не включва настилки, обработвани с биоцидни продукти на някой от етапите на производство, освен ако тези биоцидни продукти са включени в приложение IА към Директива 98/8/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (2) и е разрешено използването на активното вещество за съответната цел в съответствие с приложение V към Директива 98/8/ЕО.

    Член 2

    За да получат знака за екомаркировка на Общността по силата на Регламент (ЕО) № 1980/2000, дървените подови настилки трябва да попадат в продуктовата група „дървени подови настилки“, определена в член 1, и да удовлетворяват екологичните критерии, посочени в приложението към настоящото решение.

    Член 3

    Екологичните критерии за продуктовата група „дървени подови настилки“, както и изискванията за оценка и проверка са валидни четири години след датата на нотификацията на настоящото решение.

    Член 4

    Кодът на продуктовата група „дървени подови настилки“, определен за административни цели, е „35“.

    Член 5

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 26 ноември 2009 година.

    За Комисията

    Stavros DIMAS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 123, 24.4.1998 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

    Цели на критериите

    Тези критерии целят по-специално да стимулират:

    намаляването на въздействията върху местообитанията и свързаните с тях ресурси,

    намаляването на потреблението на енергия,

    намаляването на изпускането на токсични или по друг начин замърсяващи вещества в околната среда,

    намаляването на използването на опасни вещества в материалите и в крайните продукти,

    безопасността и елиминирането на рисковете за здравето в обитаемата среда,

    информация, която да позволи на потребителя да използва продукта по най-ефикасен начин, така че да се сведе до минимум цялостното въздействие върху околната среда.

    Критериите са определени на нива, които насърчават етикетирането на настилки, чието производство има слабо въздействие върху околната среда.

    Изисквания за оценка и проверка

    Специфичните изисквания за оценка и проверка са посочени конкретно за всеки критерий.

    Тази продуктова група включва „дървени и дървесни настилки“, „ламинирани подове“, „коркови настилки“ и „бамбукови подове“.

    Дървените и дървесните настилки са „дървени подове или стенни покрития, изработени от цяло парче дърво, които разполагат с прав и обратен профил за сглобка, или са съставени от няколко слепени дървени пласта, образуващи многослоен панел. Дървената настилка може да не е окончателно обработена, като в този случай може да се шлифова и обработи окончателно на място след монтажа, или да е предварително обработена в завод“.

    Критериите за дървени и дървесни настилки могат да бъдат прилагани както за подови настилки, така и за стенни покрития, ако процесът на тяхното производство остава идентичен, като се използват еднакви материали и еднакви методи на производство. Критериите се определят само за използване на закрито.

    Производителите на дървени подови настилки определят техническата си позиция в съответствие с документа на Европейския комитет за стандартизация CEN/TC 112.

    Ламинираните подове са „твърди подови настилки с повърхностен слой, състоящ се от един или повече пластове влакнест материал (обикновено хартия), импрегниран с аминопластични термореактивни смоли (обикновено меламин), пресовани или свързани върху субстрат, обичайно завършени с основа“.

    Критериите за ламинирани настилки могат да бъдат прилагани само за подови настилки и за използване на закрито.

    Производителите на ламинирани подови настилки определят техническата си позиция в съответствие с документа на Европейския комитет за стандартизация CEN/TC 134.

    Корковите настилки са подови и стенни покрития, чиято основна съставна част е корк. Гранулираният корк е смесен със свързващо вещество и впоследствие сушен или няколко пласта корк са слепени и пресовани (агломерат/фурнир).

    Корковите настилки могат да бъдат разделени на плочки от естествен корк (предназначени за използване в покрития, съставени основно от агломериран съставен корк) и плочки от изграден корк (предназначени за използване в покривни слоеве, съставени от няколко пласта, включително дървесно-влакнеста плоскост, изградена основно от агломериран корк или с техническо решение на базата на корк).

    Критериите за коркови настилки могат да бъдат прилагани както за подови настилки, така и за стенни покрития, ако процесът на тяхното производство остава идентичен, като се използват еднакви материали и еднакви методи на производство. Критериите се определят само за използване на закрито.

    Европейските производители на коркови подови настилки определят техническата си позиция в съответствие с нормата на Европейския комитет за стандартизация CEN/TC 134.

    Бамбуковите подови настилки са изработени от цели парчета бамбук или от агломерати с основна съставна част бамбук.

    Критериите за бамбукови настилки могат да бъдат прилагани само за подови настилки и за използване на закрито.

    Функционалната единица, за която следва да се отнасят входно-изходните данни, е 1 m2 краен продукт.

    Където е уместно, могат да бъдат използвани изпитвателни методи, различни от посочените за всеки критерий, ако тяхната равностойност се признава от компетентния орган, оценяващ заявлението.

    Ако е възможно, изпитванията трябва да се извършват от надлежно акредитирани лаборатории или такива, които отговарят на общите изисквания, посочени в стандарт EN ISO 17025.

    Където е целесъобразно, компетентните органи могат да изискват допълнителна документация и да извършват независими проверки.

    КРИТЕРИИ ЗА ДЪРВЕНИ ПОДОВИ НАСТИЛКИ

    1.   СУРОВИНИ

    Всички материали — корк, бамбук и естествена дървесина — трябва да произхождат от горски масиви, чието управление съответства на принципите, удостоверяващи устойчиво управление на горите.

    1.1.   Устойчиво управление на горите

    Производителят следва да провежда политика за устойчиво снабдяване с дървесина и да разполага със система за проследяване и удостоверяване на произхода на дървесината и проследяването ѝ от гората до първия приемателен пункт.

    Произходът на дървесината се документира. Производителят трябва да гарантира, че всички количества дървесина произхождат от легални източници. Дървесината не произхожда от защитени райони или райони в официална процедура на обявяване за защита, стари гори и гори с висока консервационна стойност, определени в процедури със заинтересованите страни, освен ако покупките не са съобразени с националните разпоредби за консервация.

    До 30 юни 2011 г. при предлаганите на европейския пазар дървени продукти най-малко 50 % от използваната солидна дървесина и 20 % от материалите на базата на дърво трябва да произхождат или от устойчиво управлявани гори, сертифицирани по независими схеми на трети страни, отговарящи на критериите, изброени в параграф 15 от Резолюцията на Съвета от 15 декември 1998 г. относно стратегията за горското стопанство на Европейския съюз (1) и по-нататъшното му развитие, или от рециклирани суровини.

    От 1 юли 2011 г. до 31 декември 2012 г. при предлаганите на европейския пазар дървени продукти най-малко 60 % от използваната солидна дървесина и 30 % от материалите на базата на дърво трябва да произхождат или от устойчиво управлявани гори, сертифицирани по независими схеми на трети страни, отговарящи на критериите, изброени в параграф 15 от Резолюцията на Съвета от 15 декември 1998 г. относно стратегията за горското стопанство на Европейския съюз и по-нататъшното му развитие, или от рециклирани суровини.

    От 1 януари 2013 г. при предлаганите на европейския пазар дървени продукти най-малко 70 % от използваната солидна дървесина и 40 % от материалите на базата на дърво трябва да произхождат или от устойчиво управлявани гори, сертифицирани по независими схеми на трети страни, отговарящи на критериите, изброени в параграф 15 от Резолюцията на Съвета от 15 декември 1998 г. относно стратегията за горското стопанство на Европейския съюз и по-нататъшното му развитие, или от рециклирани суровини.

    Оценка и проверка: В изпълнение на тези изисквания заявителят доказва, че при първоначалното пускане на пазара на неговите дървени продукти със знак за екомаркировка след посочените за критерия дати те ще отговарят на съответния критерий за процентен дял на сертифицирана дървесина. Ако това не може да се докаже, компетентният орган ще издаде лиценз за знак за екомаркировка само за периода, за който може да се докаже съответствие. Заявителят следва да осигури подходящи документи от доставчика на дървесина, които да посочват типовете, количествата и точния произход на дървесината, използвана в производството на подови настилки. Заявителят представя съответни сертификати, показващи, че схемата за сертифициране коректно изпълнява критериите, изброени в параграф 15 от Резолюцията на Съвета от 15 декември 1998 г. относно стратегията за горското стопанство на Европейския съюз и по-нататъшното му развитие.

    Определение: Под материали на базата на дървесина се разбират материали, създадени чрез свързване с помощта на свързващи вещества и/или лепила на следните изходни материали: дървесни влакна и/или белен или рязан фурнир, и/или дървесни остатъци от горите, насажденията, разфасована дървесина, остатъци от целулозно-хартиеното производство, и/или рециклирана дървесина. Материалите на базата на дървесина обхващат: твърди дървесни плоскости, дървесновлакнести плоскости, дървесновлакнести плоскости със средна плътност, плоскости от дървесни частици, плоскости от тип OSB (Oriented Strand Board), шперплат и плоскости от масивно дърво. Терминът „материал на базата на дървесина“ обхваща също композитните материали, изградени от материали на базата на дървесина с покритие от пластмаса, ламинирана пластмаса, метал или друг покривен материал, както и готови и полуготови плоскости на базата на дървесина.

    1.2.   Рециклирани дървесни и растителни материали (за ламинирани подовe и многопластови дървени настилки)

    Дървесина втора употреба, стърготини и влакна, използвани в производството на материали на базата на дървесина (входни материали), са съобразени най-малко с изискванията на промишления стандарт EPF, установени в параграф 6 от документа „Стандарт EPF за условията на доставка на рециклирана дървесина“ от 24 октомври 2002 г.

    За цялото количество рециклиран материал трябва да са спазени границите, отбелязани в таблицата по-долу:

    Елементи и съставки

    Гранични стойности

    (mg/kg сухо тегло)

    Арсен

    25

    Кадмий

    50

    Хром

    25

    Мед

    40

    Олово

    90

    Живак

    25

    Флуор

    100

    Хлор

    1 000

    Пентахлорофенол (PCP)

    5

    Катранени масла (бензо(а)пирени)

    0,5

    Оценка и проверка: Представя се декларация, че рециклираната дървесина или растителни материали са съобразени с посочените в текста гранични стойности. Ако може да се докаже, че посочените вещества не са били използвани при предишна подготовка или обработка, може да отпадне необходимостта от проверка на съответствието с това изискване.

    1.3.   Импрегниращи вещества и консерванти

    Дървените подови настилки не се импрегнират.

    След отсичане масивното дърво не се обработва с вещества или препарати, съдържащи вещества, включени в някой от следните списъци:

    клас 1а (изключително опасни) в препоръчаната от СЗО класификация на пестициди според опасността, която представляват,

    клас 1b (много опасни) в препоръчаната от СЗО класификация на пестициди според опасността, която представляват.

    Освен това обработката на дървесина трябва да е в съответствие с разпоредбите на Директива 79/117/ЕИО на Съвета (2) и Директива 76/769/ЕИО на Съвета (3).

    Оценка и проверка: Заявителят предоставя декларация, посочваща съвместимостта с този критерий, списък на използваните вещества и информационен лист за всяко от тях.

    1.4.   Генетично модифицирана дървесина

    Продуктите не трябва да съдържат генетично модифицирана дървесина.

    Оценка и проверка: Заявителят представя декларация, удостоверяваща, че не е използвана генетично манипулирана дървесина.

    2.   УПОТРЕБА НА ОПАСНИ ВЕЩЕСТВА

    2.1.   Опасни вещества за обработка на дървесни и растителни суровини

    а)

    Към дървени продукти не могат да се добавят никакви вещества или препарати, за които е определено или може да бъде определено към датата на подаване на заявлението едно от следните обозначения за риск (или съчетания от тях):

     

    R23 (токсично при вдишване),

     

    R24 (токсично при контакт с кожата),

     

    R25 (токсично при поглъщане),

     

    R26 (много токсично при вдишване),

     

    R27 (много токсично при контакт с кожата),

     

    R28 (много токсично при поглъщане),

     

    R39 (опасност от много тежки необратими ефекти),

     

    R40 (ограничени данни за канцерогенно действие),

     

    R42 (може да причини сенсибилизация при вдишване),

     

    R43 (може да причини сенсибилизация при контакт с кожата),

     

    R45 (може да причини рак),

     

    R46 (може да причини наследствено генетично увреждане),

     

    R48 (опасност от тежки увреждания на здравето при продължително излагане на въздействието на веществото),

     

    R49 (може да причини рак при вдишване),

     

    R50 (силно токсично за водните организми),

     

    R51 (токсично за водни организми),

     

    R52 (вредно за водни организми),

     

    R53 (може да причини дълготрайни неблагоприятни ефекти във водната среда),

     

    R60 (може да увреди възпроизводителната функция),

     

    R61 (може да увреди плода при бременност),

     

    R62 (възможен риск за увреждане на възпроизводителната функция),

     

    R63 (възможен риск от увреждане на плода при бременност),

     

    R68 (възможен риск от необратими ефекти),

    както са посочени в Директива 67/548/ЕИО на Съвета от 27 юни 1967 г. за сближаването на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (4) (Директива за опасните вещества) и в нейните последващи изменения, и като се има предвид Директива 1999/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5) (Директива за опасните препарати).

    Друга възможност е класифицирането съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (6). В този случай не се разрешава добавяне към суровините на вещества или препарати, за които към момента на заявлението се прилагат или могат да се прилагат следните обозначения за риск (или комбинации от тях): H300, H301, H310, H311, H317 H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

    б)

    Продуктът не трябва да съдържа халогенирани органични свързващи вещества, азидрин, полиазидрин, както и пигменти и добавки на базата на:

    олово, кадмий, хром (VI), живак и техните съединения,

    арсеник, бор и мед,

    органичен калай.

    2.2.   Опасни вещества за повърхностна обработка и покрития

    Основни изисквания

    а)

    Изискванията на точка 2.1 относно Опасни вещества за обработка на дървесни и растителни суровини се отнасят също и за покритията и повърхностната обработка.

    б)

    Химически вещества, класифицирани като вредни за околната среда от производителя/доставчика съгласно системата за класификация на ЕС (28-о изменение на Директива 67/548/ЕИО), трябва да отговарят на следните 2 ограничения:

    Химически вещества, класифицирани като вредни за околната среда с Директива 1999/45/ЕО, не трябва да се съдържат във вещества и препарати за повърхностна обработка.

    Независимо от това продуктът може да съдържа до 5 % летливи органични съединения (VOC) съгласно Директива 1999/13/ЕО (7) (VOC обозначава всяко органично съединение, чието парно налягане при 293,15 K е повече или равно на 0,01 kPa или чиято летливост е равностойна при конкретните условия на употреба). Ако продуктът изисква разреждане, съдържанието на разредения продукт не бива да надхвърля указаните по-горе прагови стойности.

    Използваното количество (мокри бои/лакове) вредни за околната среда вещества не трябва да надхвърля 14 g/m2 за повърхностната площ, а използваното количество (мокри бои/лакове) VOC не трябва да надхвърля 35 g/m2.

    Оценка и проверка: Заявителят представя декларация за съответствие с този критерий и потвърждаваща документация, включваща:

    пълна рецептура с указани количества и номера по CAS за съдържаните вещества,

    метода и резултатите от изпитването за всички налични вещества съгласно Директива 67/548/ЕИО,

    декларация, че са описани всички съставни вещества,

    брой на покритията и количествата, използвани за всяко покритие, на квадратен метър от повърхността.

    Следните стандартни степени на ефективност се използват за целите на изчисляване на консумацията на продукти за повърхностна обработка и за използваните количества: разпрашаващ механизъм без рециклиране 50 %, разпрашаващ механизъм с рециклиране 70 %, електростатично разпрашаване 65 %, разпрашаване, камбана/диск 80 %, ролково лакиране 95 %, лакиране чрез обливане 95 %, вакуумно лакиране 95 %, лакиране чрез потапяне 95 %, лакиране чрез промиване 95 %.

    в)

    Съдържанието на свободен формалдехид в продукти или препарати, използвани в плоскостите, не надвишава 0,3 % (тегловни).

    Съдържанието на свободен формалдехид в свързващи вещества, слепващи вещества и лепила за шперплатови плоскости или ламинирани дървесни плоскости не надвишава 0,5 % (тегловни).

    Оценка и проверка: Заявителят представя подходящи декларации, че са спазени горепосочените изисквания. За химическите продукти, използвани в производството, се представя стратегия за устойчиво развитие или равностойна документация, която съдържа информация относно класифицирането според рисковете за здравето.

    Слепващи вещества

    а)

    Изискванията на точка 2.1 относно Опасни вещества за обработка на дървесни и растителни суровини се отнасят също и за слепващи вещества.

    Оценка и проверка: Заявителят представя подходящи декларации, че са спазени горепосочените изисквания. За всеки химически продукт, използван при сглобяването на крайния продукт, се представя стратегия за устойчиво развитие или равностойна документация, която съдържа информация относно класифицирането според рисковете за здравето. Предоставят се доклади от изпитвания или декларация от доставчика относно съдържанието на свободен формалдехид.

    б)

    Съдържанието на VOC в слепващите вещества, използвани при сглобяването на продукта, не надвишава 10 % (тегловни).

    Оценка и проверка: Заявителят представя декларация, съдържаща списък на всички използвани при сглобяването слепващи вещества и посочваща съвместимостта с настоящия критерий.

    Формалдехид

    Емисиите на формалдехид от вещества и препарати за повърхностна обработка, изпускащи формалдехид, са под 0,05 ppm.

    Оценка и проверка: Заявителят и/или неговият доставчик представят Информационен лист за безопасност на материала или равностойна декларация за съвместимост с това изискване заедно с информация за състава на веществото, използвано при повърхностната обработка.

    Пластификатори (омекотители)

    Изискванията на част 2.1 относно Опасни вещества за обработка на дървесни и растителни суровини се отнасят също и за всички фталати, използвани в производствения процес.

    Освен това в продукта не са разрешени за използване ди-н-октил фталат (DNOP), ди-изононил фталат (DINP) и ди-изодецил фталат (DIDP).

    Оценка и проверка: Заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий.

    Биоциди

    Разрешават се само биоцидни продукти, които съдържат биоцидни активни вещества, включени в приложение IA към Директива 98/8/ЕО, и чиято употреба в подови настилки е позволена.

    Оценка и проверка: Заявителят представя декларация, че изискванията по този критерий са удовлетворени, както и списък на използваните биоцидни продукти.

    3.   ПРОИЗВОДСТВЕН ПРОЦЕС

    3.1.   Потребление на енергия

    Потреблението на енергия се изчислява като енергията, използвана в процеса на производство на настилки.

    Енергията на процеса, изчислена съгласно указанията в техническото допълнение, следва да надвишава следните граници (Р = точка на отчитане):

    Семейство продукти

    Гранична стойност

    (P)

    Дървени подови и бамбукови настилки

    10,5

    Ламинирани подови настилки

    12,5

    Коркови настилки

    9

    Оценка и проверка: Заявителят изчислява потреблението на енергия в производствения процес съгласно указанията в техническото допълнение и представя съответните резултати и документация.

    3.2.   Управление на отпадъците

    Заявителят представя съответната документация относно приетите процедури за възстановяване на странични продукти от процеса. Заявителят следва да представи доклад, включващ следната информация:

    вид и количество на възстановените за вторично използване отпадъци,

    вид обезвреждане,

    информация относно вторичното използване (във или извън производствения процес) на отпадъци и вторични суровини при производството на нови продукти.

    Оценка и проверка: Заявителят трябва да представи съответните документи, съставени въз основа на общи балансови отчети и/или системи за отчети за околната среда, например показващи постигнатата степен на извличане на суровини от отпадъците, външно или вътрешно, чрез рециклиране, повторно използване или регенериране.

    4.   ЕТАП ИЗПОЛЗВАНЕ

    4.1.   Изпускане на опасни вещества

    Формалдехидът, изпускан от изработените от корк, бамбук или дървесни влакна плоскости, от които се състои настилката, не трябва да надхвърля 0,05 mg/m3.

    Оценка и проверка: Заявителят предоставя подходяща документация, основаваща се на изпитване по метода на камерата в съответствие с EN 717-1.

    Летливи органични съединения (VОС)

    Емисиите на крайните продукти не надвишават следните стойности:

    Вещество

    Изискване

    (след 3 дни)

    Общо органични съединения в обхвата на задържане

    C6 – C16 (TVOC)

    0,25 mg/m3 въздух

    Общо органични съединения в обхвата на задържане

    > C16 – C22 (TSVOC)

    0,03 mg/m3 въздух

    Общо VОС без LCI (8)

    0,05 mg/m3 въздух

    Оценка и проверка: Заявителят представя удостоверение от изпитвания в съответствие с методиките за изпитвания за емисии EN 15052 или EN ISO 16000-9.

    5.   ОПАКОВКА

    Опаковката трябва да е изработена от един от следните видове материали:

    материал, подлежащ на лесно рециклиране,

    материали от възобновяеми ресурси,

    материали, предназначени за многократна употреба.

    Оценка и проверка: Заявителят представя при подаването на заявлението описание на опаковката на продукта, както и декларация за съответствие с този критерий.

    6.   ГОДНОСТ ЗА УПОТРЕБА

    Продуктът трябва да е годен за употреба. Доказателствата могат да включват данни от съответните изпитвателни методи на ISO или CEN или от равностойни на тях изпитвателни методи, като например национални процедури.

    Оценка и проверка: подробни данни за изпитвателните процедури и резултати, заедно с декларация, че продуктът е годен за употреба, въз основа на всякаква друга информация за най-добрата употреба от крайния потребител. По силата на Директива 89/106/ЕИО на Съвета (9) се приема, че даден продукт е годен за употреба, ако съответства на хармонизиран стандарт, на европейско техническо одобрение или на нехармонизирана техническа спецификация, призната на общностно равнище. Маркировката „CE“ за съответствие с европейските изисквания за продукти предоставя на производителите обозначение за съответствие, което е лесно разпознаваемо и може да бъде смятано за достатъчно в този контекст.

    7.   ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ

    Продуктът трябва да се продава с ръководство за употреба, съдържащо общи и технически указания за най-добра употреба на продукта и за неговата поддръжка. Следната информация трябва да фигурира върху опаковката и/или в документите, съпътстващи продукта:

    а)

    информация, че на продукта е присъден знак за екомаркировка на ЕС с кратко, но конкретно обяснение на неговото значение, освен общите сведения, дадени в клетка 2 на логото;

    б)

    препоръки за употребата и поддръжката на продукта. Тази информация трябва да насочва вниманието към съответните инструкции, в частност към тези за употребата и поддръжката на продуктите. Следва да се посочат особеностите на употребата на продукта при трудни условия, като например абсорбция на вода, устойчивост на петна, устойчивост към химикали, необходима подготовка на основната повърхност, инструкции за почистване и препоръчани видове почистващи реагенти и интервали на почистване. Информацията трябва да включва също евентуална индикация за потенциалния срок на експлоатация на продукта от техническа гледна точка, или като средна стойност, или като граници, в които срокът варира;

    в)

    посочване на пътя на рециклиране или обезвреждане (обяснение, целящо да предостави на клиента информация за възможните високи експлоатационни качества на такъв продукт);

    г)

    информация за екомаркировката на ЕС и съответните групи продукти, както и следният текст (или равностоен на него): „За повече информация посетете уебсайта на Европейския съюз за екомаркировка: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel“.

    Оценка и проверка: Заявителят представя образец от опаковката и/или от приложените текстове.

    8.   ИНФОРМАЦИЯ, ПОМЕСТЕНА НА ЗНАКА ЗА ЕКОМАРКИРОВКА

    Клетка 2 на знака за екомаркировка трябва да съдържа следния текст:

    устойчиво управлявани гори и ограничено въздействие върху местообитанията,

    ограничено използване на опасни вещества,

    икономии на енергия в производствения процес,

    нисък риск за здравето в обитаемата среда.


    (1)  ОВ С 56, 26.2.1999 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 33, 8.2.1979 г., стр. 36.

    (3)  ОВ L 262, 27.9.1976 г., стр. 201.

    (4)  ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1.

    (5)  ОВ L 200, 30.7.1999 г., стр. 1.

    (6)  ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1.

    (7)  ОВ L 85, 29.3.1999 г., стр. 1.

    (8)  LCI = Най-ниско ниво на концентрацията. Вж. „Процедура за оценка на здравния риск вследствие на емисии на летливи органични съединения (VOC) от строителни продукти“ (Federal Environmental Agency).

    (9)  ОВ L 40, 11.2.1989 г., стр. 12.

    Техническо допълнение за дървесни и растителни настилки

    ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО НА ЕНЕРГИЯ

    Потреблението на енергия се изчислява като средна годишна стойност на използваната в процеса на производството енергия, от суровината до готовата настилка, с изключение на енергията за отопление на помещенията. Това означава например, че изчисляването на енергията за продукти от дървесни и растителни материали се измерва от въвеждането на суровините във фабриката до завършващите операции, в това число и опаковането.

    Изчислението не включва енергийното съдържание на други суровини (т.е. свързаната енергия).

    Необходимата за производството на лепила, лакове или покрития енергия не се включва в изчисленията.

    Избраната за изчисленията единица е MJ/m2.

    Под потребление на електричество се разбира полученото от външни доставчици електричество.

    Ако производителят има енергиен излишък, който се продава под формата на електричество, пара или топлина, продаденото количество може да бъде извадено от потреблението на гориво. В изчисленията се включва само действително употребеното в производството на подови настилки гориво.

    Масивни дървени подови и бамбукови настилки

    Параметър на околната среда

    A

    =

    дървесина от сертифицирани устойчиви гори (%)

    B

    =

    дял на възобновяемите горива (%)

    C

    =

    потребление на електроенергия (MJ/m2)

    D

    =

    потребление на гориво (MJ/m2)

    Formula

    Ламинирани подовe

    Параметър на околната среда

    A

    =

    корк, бамбук или дървесина от сертифицирани устойчиви гори (%)

    B

    =

    дял на суровините от рециклирана дървесина (%)

    С

    =

    дял на възобновяемите горива (%)

    D

    =

    потребление на електроенергия (MJ/m2)

    Е

    =

    потребление на гориво (MJ/m2)

    Formula

    Коркови настилки

    Параметър на околната среда

    A

    =

    дял на рециклирания корк (%)

    B

    =

    дял на възобновяемите горива (%)

    C

    =

    потребление на електроенергия (MJ/m2)

    D

    =

    потребление на гориво (MJ/m2)

    Formula

    В следната таблица е дадено енергийното съдържание на различните горива.

    Таблица за изчисляване на потреблението на гориво

    Производствен период — 1 година

    Дни

    От

    До


    Гориво

    Количество

    Мерна единица

    Коефициент на преобразуване

    Енергия

    (MJ)

    Слама (15 % W)

     

    kg

    14,5

     

    Гранули (7 % W)

     

    kg

    17,5

     

    Отпадъчна дървесина (20 % W)

     

    kg

    14,7

     

    Дървени стърготини (45 % W)

     

    kg

    9,4

     

    Торф

     

    kg

    20

     

    Природен газ

     

    kg

    54,1

     

    Природен газ

     

    Nm3

    38,8

     

    Бутан

     

    kg

    49,3

     

    Керосин

     

    kg

    46,5

     

    Бензин

     

    kg

    52,7

     

    Дизелово гориво

     

    kg

    44,6

     

    Газьол

     

    kg

    45,2

     

    Мазут (тежко котелно гориво)

     

    kg

    42,7

     

    Сухи въглища за парогенератори

     

    kg

    30,6

     

    Антрацитни въглища

     

    kg

    29,7

     

    Дървени въглища

     

    kg

    33,7

     

    Металургичен кокс

     

    kg

    27,9

     

    Електричество (от мрежата)

     

    kWh

    3,6

     

    Общо енергия (MJ)

     


    Top