Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997R0686

Uredba Sveta (ES) št. 686/97 z dne 14. aprila 1997 o spremembah Uredbe (EGS) št. 2847/93 o oblikovanju nadzornega sistema na področju skupne ribiške politike

UL L 102, 19.4.1997, p. 1–3 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1997/686/oj

31997R0686



Uradni list L 102 , 19/04/1997 str. 0001 - 0003


Uredba Sveta (ES) št. 686/97

z dne 14. aprila 1997

o spremembah Uredbe (EGS) št. 2847/93 o oblikovanju nadzornega sistema na področju skupne ribiške politike

SVET EVROPSKE UNIJE JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, zlasti člena 43 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [2],

ker je bilo v zadnjih letih izkoriščanje ribjih staležev preveliko in je zato, da bi popravili to situacijo, potrebno precejšnje prizadevanje za spremljanje in nadzorovanje ribolovnega delovanja;

ker je treba uporabiti stroškovno učinkovite ukrepe in izboljšati dostopnost in točnost podatkov o ribolovnem naporu, kot na primer z uvedbo satelitskih sistemov za spremljanje plovil;

ker lahko Svet v skladu s členom 3 Uredbe (EGS) št. 2847/93 [3] odloči, da se za ribiška plovila Skupnosti vzpostavi sistem za stalno spremljanje položaja;

ker so izkušnje, pridobljene pri uporabi pilotnih projektov, ki so jih izvajale države članice v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 897/94 z dne 22. aprila 1994 o določitvi podrobnih pravil za uporabo Uredbe Sveta (EGS) št. 2847/93 v zvezi s pilotnimi projekti za stalno spremljanje položaja ribiških plovil Skupnosti [4], pokazale, da se za določitev položaja ribiških plovil lahko uporablja več satelitskih sistemov za spremljanje položaja;

ker bo stalno satelitsko spremljanje določenih kategorij ribiških plovil Skupnosti izboljšalo upravljanje ribolovnega napora, nadzorovanje občutljivih območij, preverjanje ladijskih dnevnikov in spremljanje iztovarjanja;

ker se satelitski sistem za spremljanje plovil nanaša na ribiška plovila Skupnosti, ki delujejo v vodah držav nečlanic, samo v primeru, če so zadevna država članica ali države članice sprejele obveznost, da satelitski sistem za spremljanje plovil uporabljajo za svoja plovila, ki delujejo v vodah Skupnosti;

ker je ustrezno, da se iz obveznosti uporabe satelitskega sistema za spremljanje plovil izvzame določena plovila Skupnosti, ki delujejo izključno v okviru obalnih ribištev in ribištev malega dosega;

ker satelitski sistem za spremljanje plovil zagotavlja, da država zastave in obalna država članica istočasno prejmeta sporočila plovil Skupnosti;

ker je ustrezno, da se predvidi možnost alternativnih sistemov za spremljanje plovil; ker mora država članica, ki zaprosi za to možnost, dokazati, da je alternativni sistem ravno tako učinkovit kot satelitski sistem za spremljanje plovil,

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Člen 3 Uredbe (EGS) št. 2847/93 se nadomesti z naslednjim:

"Člen 3

1. Vsaka država članica vzpostavi satelitski sistem za spremljanje plovil, v nadaljnjem besedilu "SSP", za spremljanje položaja ribiških plovil Skupnosti.

SSP se začne uporabljati najkasneje 30. junija 1998 za vsa ribiška plovila Skupnosti, ki presegajo dolžino 20 metrov med navpičnicama ali 24 metrov celotne dolžine in spadajo v katerokoli izmed naslednjih kategorij:

- plovila, ki delujejo na odprtem morju, razen v Sredozemskem morju,

- plovila, ki delujejo v vodah držav nečlanic, pod pogojem, da je bila v pogodbah z zadevno državo nečlanico ali državami nečlanicami predvidena uporaba sistema SSP za plovila te države ali držav, ki delujejo v vodah Skupnosti.

- plovila, ki lovijo ribe za pridobivanje ribje moke in olja.

2. SSP se začne uporabljati najkasneje 1. januarja 2000 za vsa ribiška plovila Skupnosti, ki presegajo dolžino 20 metrov med navpičnicama ali 24 metrov skupne dolžine, povsod, kjer ta delujejo. Za ribiška plovila Skupnosti, ki delujejo v vodah države nečlanice ali držav nečlanic, se sistem SSP uporablja le, če so ta država nečlanica ali države nečlanice sprejele obveznost uporabe sistema SSP za svoja plovila, ki delujejo v vodah Skupnosti.

3. Ne glede na določbe odstavkov 1 in 2 zgoraj se SSP ne uporablja za plovila:

(a) ki delujejo izključno znotraj 12 navtičnih milj od temeljne črte države članice pod katere zastavo plujejo; ali

(b) ki od odhoda do vrnitve v pristanišče na morju nikoli ne preživijo več kot 24 ur.

4. Če država članica uvede SSP za plovila, ki plujejo pod njeno zastavo in ne spadajo v okvir odstavkov od 1 do 3, bodo ta plovila upravičena do enake finančne podpore, kot velja za plovila, ki uporabljajo SSP v skladu z odstavkoma 1 in 2.

5. Države članice zagotovijo, da se satelitske sledilne naprave namestijo na ribiška plovila Skupnosti, ki plujejo pod njihovo zastavo in za katera velja SSP. Satelitska sledilna naprava ribiškemu plovilu omogoči, da zadevni državi ladijske zastave in obalni državi članici prek satelita sporoči svoj zemljepisni položaj in, kadar je to primerno, posreduje poročila o ribolovnem naporu iz člena 19b. V primeru višje sile se pomembne informacije sporoči po radiu prek radijske postaje, odobrene v skladu s predpisi Skupnosti za sprejem takih informacij, ali prek sredstev, določenih v členu 19c.

6. Kapitani ribiških plovil Skupnosti, za katera se uporablja SSP, zagotovijo, da so satelitske sledilne naprave vedno popolnoma pripravljene za delovanje in da se sporočajo informacije iz odstavka 5. Prenos se opravi glede na zahtevano dnevno pogostnost, da bi zagotovili, da lahko država članica ladijske zastave in/ali obalna država članica uspešno spremljata plovila.

7. Države članice ustanovijo in vodijo centre za spremljanje ribolova, v nadaljnjem besedilu "CSR", ki spremljajo ribolovno delovanje in ribolovni napor. CSR začne delovati najkasneje 30. junija 1998.

CSR posamezne države članice spremlja ribiška plovila, ki plujejo pod njeno zastavo, ne glede na to, v katerih vodah delujejo ali v katerem pristanišču se nahajajo, kot tudi ribiška plovila Skupnosti, ki plujejo pod zastavo drugih držav članic, ter ribiška plovila držav nečlanic, ki delujejo v vodah pod suverenostjo ali pristojnostjo te določene države članice in za katere se uporablja SSP.

8. Vsaka država članica ladijske zastave imenuje pristojne oblasti, odgovorne za CSR, in sprejme ustrezne ukrepe, s katerimi zagotovi, da ima CSR ustrezne kadrovske vire in je opremljen z računalniško strojno in programsko opremo, ki omogoča avtomatsko obdelavo in elektronski prenos podatkov. Države članice zagotovijo varnostne in obnovitvene postopke za primer napake v sistemu.

Države članice lahko upravljajo skupni CSR.

9. Država članica ladijske zastave sprejme potrebne ukrepe, da bi zagotovila, da se podatke, ki jih prejme od svojih ribiških plovil, za katere se uporablja SSP, zabeleži v računalniško berljivi obliki za obdobje treh let.

Obalna država članica sprejme potrebne ukrepe, da bi zagotovila, da se podatke, ki jih prejme od ribiškega plovila, ki pluje pod zastavo druge države članice ali države nečlanice, za katere se uporablja SSP, zabeleži v računalniško berljivi obliki za obdobje treh let.

Komisija ima dostop do teh računalniških datotek na podlagi posebnega zahtevka. Uporabljajo se določbe člena 37.

10. Podrobne predpise za izpolnjevanje tega člena se določi v skladu s postopkom iz člena 36.

Na podlagi uporabe sistema s strani članice in v skladu z določbami člena 36 Komisija lahko odloči, da se uporablja alternativni sistem, pri čemer upošteva vrsto sistema za spremljanje položaja, vrsto ribiškega plovila ali plovil, območje ali območja, v katerih se ribari, ciljne vrste in trajanje ribolovnih potovanj. Alternativni sistem mora biti tako učinkovit kot SSP, njegova uporaba pa mora biti nepristranska."

Člen 2

Ta uredba začne veljati sedmi dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Luxembourgu, 14. aprila 1997

Za Svet

Predsednik

J. Van Aartsen

[1] UL C 209, 20.7.1996, str. 7.

[2] UL C 20, 20.1.1997.

[3] UL L 261, 20.10.1993, p. 1. Uredba, kot je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 2489/96 (UL L 338, 28.12.1996, str. 12).

[4] UL L 104, 23.4.1994, str. 18. Uredba, kot je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 376/96 (UL L 51, 1.3.1996, str. 31).

--------------------------------------------------

Top