EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Põhimõte „saastaja maksab“ ja keskkonnavastutus

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2004/35/EÜ keskkonnavastutusest keskkonnakahjustuste ärahoidmise ja parandamise kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Sellega sätestatakse eeskirjad, mis tuginevad põhimõttele „saastaja maksab“. See tähendab, et keskkonnakahjustusi põhjustanud ettevõte on nende eest vastutav ning peab rakendama ennetus- ja parandusmeetmeid ning kandma kõik nendega seotud kulud.

PÕHIPUNKTID

Direktiivis määratletakse keskkonnakahjustust järgmiselt:

Määratlus hõlmab saasteainete paiskamist õhku (kuna see mõjutab pinnase ja vee olukorda), sisemaa pinnavette ja põhjavette ning geneetiliselt muundatud organismide teadlikku keskkonda viimist direktiivi 2001/18/EÜ määratluse kohaselt.

Kohaldamisala

Vastutus rakendub kahel juhul.

  • 1.

    Keskkonnakahjustused, mis on põhjustatud direktiivi III lisas loetletud tegevustest, nagu

    • energeetikatööstus;
    • metallide tootmine ja töötlemine;
    • mäetööstus;
    • keemiatööstus;
    • jäätmekäitlus;
    • suuremahuline paberimassi, paberi ja papi tootmine, tekstiili värvimine ja parkimine;
    • suuremahuline liha, piimatoodete ja toiduainete tootmine.
  • 2.

    Ametialaste tegevuste tagajärjel kaitsealustele liikidele ja looduslikele elupaikadele põhjustatud muud kui III lisas loetletud keskkonnakahjustused (või kõnealuste kahjustuste otsene oht), kui ettevõte on toiminud süüliselt või hooletult.

Erandid

Eranditeks on relvastatud konfliktid, loodusõnnetused, vastutus rahvusvaheliste konventsioonidega hõlmatud keskkonnakahjustuse liikide eest (nt merereostus) ja tuumaohud, mis on hõlmatud Euratomi asutamislepinguga.

Ennetus- ja parandusmeetmed

  • Kui on olemas keskkonnakahjustuse otsene oht, peab ettevõte viivitamata rakendama ennetusmeetmeid.
  • Kui kahjustus on juba tekkinud, peab ettevõte viivitamata teavitama ametiasutusi ning võtma meetmeid olukorraga toimetulekuks, et oleks võimalik vältida täiendavaid keskkonnakahjustusi ja ohtu inimeste tervisele, ning rakendama asjakohaseid parandusmeetmeid.

Ettevõte peab maksma ennetus- ja parandusmeetmete eest, välja arvatud teatavatel juhtudel, näiteks kui kahju on põhjustanud kolmas osapool ja see tekkis vaatamata sellele, et rakendati asjakohaseid ohutusmeetmeid, või kui kahju on tingitud ametliku juhise täitmisest.

Rakendamine

  • 2016. aasta rakendusaruandes vaadeldi direktiivi rakendamisel aastatel 2007–2013 saadud kogemusi, sealhulgas REFITi (Euroopa Komisjoni õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programm) raames toimunud hindamist.
  • Aruandes kinnitatakse, et ehkki direktiiv ei ole oma täielikku potentsiaali veel saavutanud, on see andnud tulemusi keskkonnakahju parandamisel ja ennetuse stimuleerimisel.

Muutmismäärus (EL) 2019/1010

Direktiivi muudeti 2019. aastal määrusega (EL) 2019/1010, mis käsitleb keskkonnaga seotud õigusaktide alaste aruandluskohustuste ühtlustamist ja leevendamist. Alates 26. juunist 2019 kehtivad uued eeskirjad on järgmised.

  • ELi riigid esitavad komisjonile aruandeid käesoleva direktiivi rakendamisel saadud kogemuste kohta Esitatav teave hõlmab käesoleva direktiivi VI lisas esitatud teavet ning see kogutakse kokku 30. aprilliks 2022 ja seejärel iga viie aasta tagant.
  • Komisjon viib ELi riikide antud teabe põhjal läbi käesoleva direktiivi hindamise ning avaldab selle tulemused enne 30. aprilli 2023 ja seejärel iga viie aasta tagant.
  • Komisjon koostab 31. detsembriks 2020 suunised, mis tagavad käesolevas direktiivis määratletud mõiste „keskkonnakahjustus“ ühtse tõlgendamise.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 30. aprillist 2004 ja see pidi ELi riikides jõustuma hiljemalt 30. aprilliks 2007.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/35/EÜ keskkonnavastutusest keskkonnakahjustuste ärahoidmise ja parandamise kohta (ELT L 143, 30.4.2004, lk 56–75)

Direktiivi 2004/35/EÜ hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesolev konsolideeritud versioon on üksnes informatiivne.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni aruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile: Komisjoni aruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile vastavalt direktiivi 2004/35/EÜ (keskkonnavastutusest keskkonnakahjustuste ärahoidmise ja parandamise kohta) artikli 18 lõikele 2 (COM(2016) 204 final, 14.4.2016)

Komisjoni talituste töödokument: REFITi hinnang keskkonnavastutuse direktiivile. Järgmise dokumendi kaasdokument: komisjoni aruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile vastavalt direktiivi 2004/35/EÜ (keskkonnavastutusest keskkonnakahjustuste ärahoidmise ja parandamise kohta) artikli 18 lõikele 2 (SWD(2016) 121 final, 14.4.2016)

Viimati muudetud: 17.06.2020

Top