EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE1875

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“ [COM(2016) 87 final]

OB C 389, 21.10.2016, p. 74–79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.10.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 389/74


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“

[COM(2016) 87 final]

(2016/C 389/10)

Докладчик:

г-н Cillian LOHAN

На 4 март 2016 г. Европейската комисията реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“

[COM(2016) 87 final].

Секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 30 юни 2016 г.

На 518-ата си пленарна сесия, проведена на 13 и 14 юли 2016 г. (заседание от 14 юли), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 143 гласа „за“ и без гласове „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията за План за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна и със задоволство отбелязва включването на редица основни предложения, посочени в предходното му становище по този въпрос.

1.2.

Комитетът счита, че цялостният подход, включващ обединение на световно равнище на страните на произход, на транзит и на местоназначение, представлява основен крайъгълен камък на борбата срещу прякото и косвеното въздействие на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.

1.3.

ЕИСК набелязва различни приоритетни действия за различните нива на веригата на доставка при трафика.

На общностно равнище в страните на произход трябва да се отдава приоритет както на информираността, така и на създаването на устойчиви източници на работни места и доход.

На равнището на организираната престъпност приоритет е както прилагането на система от общи, ефективни, пропорционални и възпиращи мерки за контрол и санкции, така и предоставянето на ресурси за полицейски надзор.

На равнището на търсенето, от гледна точка както на бизнеса, така и на потребителите, приоритет трябва да имат повишаването на информираността, проследимостта и етикетирането. Това следва да се прилага по-специално на европейско равнище.

На съдебно равнище приоритет трябва да се отдава на правоприлагането чрез целенасочено обучение на съдии, за да се гарантира последователност и пропорционалност при издаването на присъди.

1.4.

ЕИСК счита, че структурираният диалог и сътрудничеството с трети държави следва да се осъществяват чрез включване на борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна като предварително условие за всички двустранни и многостранни търговски споразумения на ЕС. Въздействието на външните политики на ЕС, насочени към устойчивото развитие на трети държави, ще трябва да се измерва на първо място чрез качеството на живот и алтернативните устойчиви източници на доход и заетост за населението в селските райони, в съответствие с Програмата на ООН за устойчиво развитие за периода до 2030 г.

1.5.

В съответствие с Лондонската декларация Комитетът подчертава нуждата от система за етикетиране и проследимост като гаранция, че търговията с екземпляри от дивата флора и фауна е законна и устойчива.

1.6.

ЕИСК изразява съжаление, че в предложението на Комисията не е посочена заплахата, която представлява трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна за човешкото здраве и за местните животински и растителни видове. Комитетът подчертава, че посочените по-горе системи за етикетиране и проследяване, съчетани с подходящ механизъм за ветеринарен и фитосанитарен контрол, могат да допринесат за борбата с появата и разпространението на подобни болести по света.

1.7.

Комитетът предлага Комисията да отдава много по-голямо значение на въздействието на електронната търговия върху трафика на екземпляри от дивата флора и фауна и да приложи конкретни мерки, за да защити законната и устойчива търговия с екземпляри от дивата флора и фауна от незаконната търговия, извършвана чрез злоупотреби с интернет страници за електронна търговия и социални медии или определени незаконни мрежи, създадени в скрития интернет.

1.8.

ЕИСК подчертава значението на предстоящото 17-о заседание на Конференцията на страните (CoP17) по Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) и настоява ЕС да заеме категорична позиция в подкрепа на целите на този план за действие. ЕИСК призовава Комисията да подкрепи предложението за закриване на националните пазари за слонова кост като важен принос за предотвратяване на заплахата от изчезване на африканския слон.

2.   Въведение

2.1.

Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна не е ново явление (1), но неговият мащаб, естество и въздействие значително се промениха през последните години (2). Бързият растеж и разширяването на този трафик го превръщат в една от най-сериозните форми на организирана престъпност заедно с трафика на хора, наркотици и оръжия, с приблизителен оборот между 8 и 20 милиарда евро годишно.

2.2.

Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е една от най-печелившите незаконни дейности в света благодарение на голямото търсене (3) и ниския риск (от разкриване и санкции). В сравнение с други видове престъпност, на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна се отдава много по-нисък приоритет и се отделят много по-малко средства за борба с него. Налаганите санкции са непоследователни и разнородни дори в ЕС, което стимулира преместването на незаконната дейност в страни с не толкова строги наказания или в такива, в които компетентните власти са по-малко ефективни.

2.3.

Въздействието на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна е измеримо и видимо, и то не само от екологична гледна точка (4). По тази причина загубата на биологично разнообразие, обезлесяването (5), потенциалното изчезване на най-емблематичните видове (6) и намаляването на рибните ресурси (7) са само частична последица от едно още по-опасно явление.

2.4.

Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е тясно свързан с други незаконни дейности на международните престъпни организации, включително изпирането на пари и корупцията, както се подчертава в неотдавнашния доклад на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) (8).

2.5.

Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е заплаха за глобалната сигурност. Той подклажда конфликти и заплашва регионалната и националната сигурност, като осигурява източник на финансиране за въоръжени групи и терористични мрежи (9).

2.6.

Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна представлява заплаха за общественото здраве и за местните животински и растителни видове. Заобикалянето на съответните фитосанитарни проверки излага местните видове на съществен риск от заразяване с нови патогенни агенти (10). Смята се, че 75 % от новите инфекциозни болести са с животински произход, като повечето от тях възникват у дивите видове (11).

2.7.

Кражбата на застрашени видове е друг актуален проблем, на който не се обръща необходимото внимание. От 2000 г. досега от зоопаркове на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА) (12) са откраднати 739 животни от 44 вида, като много от тях не са върнати. Популярни мишени са застрашени видове примати и птици, а това създава проблеми за програмите за размножаване на тези редки видове, свързани с хуманното отношение и биологичното разнообразие.

2.8.

Особено важно значение в борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна има Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES). През 2013 г. ООН стартира силна политическа кампания (13) по този въпрос, която завърши с първата резолюция по тази тема, приета от Общото събрание през юли 2015 г. (14). В резултат на това международната общност започна паралелни действия, насочени към създаването на световно обединение, включващо страните на произход, на транзит и на местоназначение на екземплярите от дивата флора и фауна, което доведе до подписването на Лондонската декларация (15) през февруари 2014 г.

2.9.

ЕС, като една от основните дестинации за незаконни продукти от дивата флора и фауна и важен център за трафика, идващ от Африка, Латинска Америка и Азия, играе ключова роля. През 2014 г. Европейският парламент призова Комисията да подготви план за действие на ЕС за борба с незаконния трафик на екземпляри от дивата флора и фауна (16). Последващото съобщение на Комисията относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (17) получи силна подкрепа в становище на ЕИСК (18).

2.10.

Бизнес секторите са пряко или косвено засегнати от незаконния трафик на екземпляри от дивата флора и фауна — както предприятията, участващи в законна и устойчива търговия с екземпляри от дивата флора и фауна (т.е. индустрията за луксозни стоки, секторът на домашните любимци и традиционната китайска медицина), така и предприятията, които са непряко ангажирани (т.е. транспортните дружества, куриерите и търгуващите по интернет дружества). Като признание за това много дружества са въвели редица инициативи срещу незаконния трафик на екземпляри от дивата флора и фауна, например схеми за сертифициране и индивидуална или групова корпоративна социална отговорност (19).

3.   Обобщение на предложението на Комисията

3.1.

Целта на плана за действие е да се подобри сътрудничеството между всички заинтересовани участници, да се осигури по-ефективно използване на съществуващите инструменти и политики и да се засили взаимодействието между тях. Оценка на постигнатите чрез плана за действие резултати ще бъде направена през 2020 г.

3.2.

Мерките се основават на три приоритета:

предотвратяване на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна;

прилагане и привеждане в изпълнение на съществуващите правила;

засилване на глобалното партньорство между държавите на произход, потребление и транзитно преминаване.

3.3.

За да се справи с първопричините за трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, ЕС ще се съсредоточи върху четири области:

намаляване на търсенето;

включване на селските общности в опазването на дивата природа;

увеличаване на ангажираността на бизнес сектора;

справяне с корупцията.

4.   Общи бележки

4.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията и счита, че Планът за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна е основен инструмент за справяне с това мащабно и опасно явление. Анализът на неуспехите на съществуващите структури за борба с нарастването на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна в придружаващия работен документ на службите на Комисията следва да спомогне за осигуряването на информация за допълнителните оценки и действия в бъдеще (20).

4.2.

Комитетът със задоволство отбелязва включването на редица ключови предложения, посочени в предходното му становище относно трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (21).

4.3.

ЕИСК счита, че цялостният подход е ключов крайъгълен камък на плана за действие на ЕС поради сложните и многостранни измерения на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна и неговото пряко и косвено въздействие.

4.4.

ЕИСК счита, че отправната точка на стратегията ще бъде зачитането, укрепването и координирането на вече съществуващите международни споразумения (по-специално CITES), закони, регламенти, политики и приложими инструменти, което се осъществява посредством засилена интеграция на всички заинтересовани сектори — опазване на околната среда, митнически контрол, съдебна система, бизнес интереси, борба с организираната престъпност и др. — и по-ефективно сътрудничество между властите в страните на произход, на транзит и на местоназначение на екземплярите от дивата флора и фауна.

4.5.

Комитетът счита, че ЕС няма да може да се бори ефективно с организираната престъпност, свързана с дивата флора и фауна, докато не бъдат постигнати определени цели (посочени в приложението към предложението):

Всички държави членки трябва възможно най-скоро да постигнат съответствие със съществуващото законодателство на ЕС в областта на дивата флора и фауна;

Подобряване на съвместния механизъм за сътрудничество, координация, комуникация и предаване на данни между компетентните правоприлагащи органи в държавите членки, с конкретна стратегия за трансграничните операции и разследвания, включително разработване на общ регистър на трафикантите;

Създаване на подходяща система за единно и систематично обучение и повишаване на информираността, насочена към цялата верига от правоприлагащи/съдебни органи, участващи в борбата с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, включително експертите по организираната престъпност, киберпрестъпността и свързаните с това незаконни финансови потоци;

Държавите членки ще трябва да приведат законодателството си в съответствие с международните споразумения, като гарантират, че трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е тежко престъпление, което се наказва с лишаване от свобода за най-малко четири години, и е включен сред престъпленията, обхванати от мерките за борба с изпирането на пари и корупцията.

4.6.

Предложението за създаване на световно обединение срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна с цел установяване на структуриран диалог и сътрудничество със страните на произход, на транзит и на потребление, включително с националните правителства, местните общности, гражданското общество и частния сектор, ще подкрепи значително целите на плана.

4.7.

ЕИСК набелязва различни приоритетни действия за различните нива на веригата на доставка при трафика.

На общностно равнище в страните на произход трябва да се отдава приоритет както на информираността, така и на създаването на устойчиви източници на работни места и доход;

На равнището на организираната престъпност приоритет е както прилагането на система от общи, ефективни, пропорционални и възпиращи мерки за контрол и санкции, така и предоставянето на ресурси за полицейски надзор;

На равнището на търсенето, от гледна точка както на бизнеса, така и на потребителите, приоритет трябва да има повишаването на информираността, проследимостта и етикетирането. Това следва да се прилага по-специално на европейско равнище;

На съдебно равнище приоритет трябва да се отдава на правоприлагането чрез целенасочено обучение на съдии, за да се гарантира последователност и пропорционалност на издаваните присъди.

4.8.

ЕИСК е съгласен, че са необходими повече средства и по-целенасочени инициативи за борба с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна в страните на произход. Така например Комитетът подкрепя предложението на Комисията за превръщане на борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна в предварително условие за всички двустранни и многостранни търговски споразумения на ЕС.

4.9.

Комитетът счита, че гражданското общество играе основна роля в борбата с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна и предотвратяването му както в страните на произход, така и в страните на местоназначение. По-специално Комитетът счита, че е особено важно потребителите и частният сектор да се ангажират активно и съзнателно в насърчаването на устойчивото снабдяване с продукти, свързани с дивата флора и фауна, подкрепено от въвеждането на система за етикетиране и проследяване.

4.10.

ЕИСК счита, че населението в селските райони трябва да бъде включено в ефективни форми на развитие, така че да може да се възползва от опазването на дивата флора и фауна (например екотуризъм). Преходът към устойчива икономика в трети държави ще трябва да се измерва и оценява на първо място по отношение на качеството на живот и възможностите за заетост и ще трябва да бъде в съответствие с Програмата на ООН за устойчиво развитие за периода до 2030 г. и свързаните с нея цели за устойчиво развитие (ЦУР).

4.11.

ЕИСК подчертава необходимостта да се осигурят устойчиви източници на доходи и заетост на населението в трети държави, участващо в най-ранните етапи на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна. Това може да бъде под формата на екотуризъм или действително максимално възползване от възможностите за възвращаемост от екосистемните услуги на местообитанията и дивата природа.

4.12.

ЕИСК подчертава необходимостта от ангажиране на бизнес сектора с цел улесняване на двупосочното обсъждане и обмена на информация, за да се гарантира положителната роля на бизнес сектора в борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна. Стратегията за справяне с тези проблеми не може да се осъществява в условията на вакуум, изключващ частния бизнес.

5.   Конкретни бележки

5.1.

ЕИСК предлага да се предприеме широка европейска кампания за повишаване на информираността с цел потребителите и частният сектор да се включат в намаляването на търсенето и предлагането на незаконни продукти от дивата природа. Поради широкото определение на „трафик на екземпляри от дивата флора и фауна“ Комитетът препоръчва съсредоточаване върху неемблематични растения и животни (22) и производни продукти (23).

5.2.

ЕИСК повтаря желанието си да подкрепи и участва в евентуални инициативи, предприети от ЕС, например като използва създадената в Комитета мрежа от икономически и социални участници от ЕС и Африка. ЕИСК би приветствал всяка инициатива на Комисията за създаване на форум за обсъждане на изпълнението на плана за действие и също така ще бъде отворен за възможността да бъде домакин на събитие по този въпрос.

5.3.

В съответствие със съдържанието на Лондонската декларация ЕИСК призовава за конкретни мерки, с които да се гарантира, че частният сектор действа отговорно, както и за създаване на система за етикетиране и проследяване, която да гарантира законността и устойчивостта на търговията с екземпляри от дивата флора и фауна от гледна точка на икономиката, околната среда и местните общности. Като пример в това отношение могат да се посочат действащите понастоящем системи за търговия с хайвер и тропическа дървесина (24). Системата за управление на информацията за зоопарковете (ZIMS), използвана от Европейската асоциация на зоопарковете (ЕАЗА), би могла да представлява добър източник за справки за обща система за проследяване на живи животни.

5.4.

Комитетът изразява съжаление, че в предложението на Комисията не е посочена заплахата, която трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна представлява за човешкото здраве и за местните животински и растителни видове. Този въпрос е много актуален и затова ЕИСК настоява да бъде включен в плана за действие на ЕС. Комитетът подчертава, че посочените по-горе системи за етикетиране и проследяване, съчетани с подходящ механизъм за ветеринарен и фитосанитарен контрол, могат да допринесат за борбата с появата и разпространението на подобни болести по света. Би трябвало да се засили сътрудничеството с Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).

5.5.

Новият „хоризонт“ за незаконната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна е електронната търговия. ЕИСК отбелязва, че съществуват няколко инструмента за незаконна електронна търговия, като например злоупотреба с интернет страници за търговия и форуми в социални медии или ограничени специализирани онлайн платформи, създадени в скрития интернет. Що се отнася до първия случай, Комитетът подчертава редица най-добри практики, които следва да бъдат взети под внимание от Европейската комисия, като например споразумението, подписано през юни 2013 г. от Италианското управление на горите и двата големи портала за обяви в интернет „eBay annunci“ и „Subito.it“ (25); предоставя се повече информация в полза на потребителите, а също и възможност за бързо отстраняване на оферти, преценени като подозрителни. Споразумението също така създава възможност обявите да бъдат „филтрирани“, като се допускат само онези, които гарантират възможност за проследяване на продавания предмет. Що се отнася до скрития интернет, ЕИСК предлага да бъде създадена специална оперативна група с подкрепата на експерти по киберпрестъпност.

5.6.

ЕИСК подчертава значението на 17-ото заседание на Конференцията на страните (CoP17) по CITES, което ще се проведе през септември/октомври 2016 г. в Южна Африка. ЕС има 28 гласа и трябва да отрази категоричните позиции, изразени с този план за действие. Някои от предложенията, които вече са представени от Комисията, ще помогнат за борбата с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, включително за увеличаване на броя на съответните видове в списъка на CITES. ЕИСК призовава Комисията да подкрепи предложението за закриване на националните пазари за слонова кост като важен принос за предотвратяване на заплахата от изчезване на африканския слон.

Брюксел, 14 юли 2016 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  Определението на трафик на екземпляри от дивата флора и фауна обхваща международната и вътрешната незаконна търговия с диви животни, растения и производни продукти и тясно свързани с него престъпления като бракониерството.

(2)  Между 2007 г. и 2013 г. бракониерството нарасна до такава степен, че заличи постигнатото през последните три десетилетия възстановяване, и представлява реална заплаха за опазването на биологичното разнообразие и устойчивото развитие. Например всяка година в Африка се убиват между 20 000 и 25 000 слона за слонова кост, а само през периода от 2010 г. до 2012 г. са убити не по-малко от 100 000.

(3)  Трафикът нараства, движен от растящото търсене на продукти, свързани с дивата флора и фауна, като слонова кост, рога на носорози, тигрови кости, най-вече в някои азиатски страни (например Китай и Виетнам).

(4)  Въздействието на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна върху природата може да бъде засилено от допълнителни фактори като глобализираното потребление, неустойчивото използване на почвите, изменението на климата, свръхексплоатирането на лечебните растения и интензивния туризъм, включващ лов.

(5)  Делът на незаконната сеч в световната търговия с дървен материал достига 30 % и на нея се дължат над 50 % от обезлесяването на Централна Африка, Амазония и Югоизточна Азия, като по този начин местното население се лишава от важни възможности за устойчиво развитие.

(6)  В резултат на бракониерството през 2011 г. западният черен носорог е обявен за изчезнал вид от Международния съюз за опазване на природата и природните ресурси (IUCN).

(7)  Според оценките незаконният риболов достига 19 % от декларираната стойност на улова.

(8)  СНПООН, World Wildlife Crime Report: Trafficking in protected species (Световен доклад за престъпността, свързана с дивата флора и фауна: трафик на защитени видове), 2016 г.

(9)  Европейска комисия, Съобщение относно план за действие с цел засилване на борбата с финансирането на тероризма, COM(2016) 50 final

(10)  ОВ C 424, 26.11.2014 г., стр. 52.

(11)  Доклад на Световния фонд за дивата природа (WWF) — http://awsassets.panda.org/downloads/wwffightingillicitwildlifetrafficking_lr.pdf

(12)  Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА) е водещата организация в този сектор, в която членуват 377 институции от 43 държави в цяла Европа и в Близкия изток.

(13)  В резолюция, приета през 2013 г. от Комисията на ООН по предотвратяване на престъпленията и наказателно правосъдие и подкрепена от Икономическия и социален съвет на ООН, трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна се определя като „тежка форма на организирана престъпност“, практикувана от същите видове глобални организирани криминални групи като онези, които са отговорни за дейности като трафик на хора, наркотици и оръжия.

(14)  Резолюция на ООН 69/314, Борба с незаконния трафик на екземпляри от дивата флора и фауна, 30 юли 2015 г.

(15)  Лондонската декларация е подписана от държавни ръководители, министри и представители на 46 страни на Конференцията за незаконната търговия с дива флора и фауна през 2014 г. В декларацията се определят нови стандарти за борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, сред които промяна на действащите законодателства с цел включване на бракониерството и трафика на екземпляри от дивата флора сред „тежките престъпления“, забрана на използването на видове, застрашени от изчезване, засилване на трансграничното сътрудничество и координиране на мрежите за борба с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.

(16)  Резолюция на Европейския парламент от 15 януари 2014 г. относно престъпленията срещу дивата природа (2013/2747(RSP).

(17)  Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна — COM(2014) 64 final.

(18)  Вж. бележка под линия 10.

(19)  Ricardo Energy & Environment „Засилване на сътрудничеството с бизнес секторите срещу незаконната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна“. Доклад на Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия, 2015 г.

(20)  Европейска комисия, Анализ и доказателства в подкрепа на План за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, Работен документ на службите на Комисията, SWD (2016) 38 final.

(21)  Вж. бележка под линия 10.

(22)  CITES има три приложения, в които се изброяват категориите видове в зависимост от степента на необходимата защита, т.е. в зависимост от това доколко са застрашени от международна търговия. Приложенията съдържат приблизително 5 600 животински и 30 000 растителни видове, които по този начин са защитени срещу свръхексплоатация чрез международна търговия. Това означава, че по-слабо известни и недотам емблематични видове като например люспениците — един от видовете, които най-често стават обект на трафик — също са застрашени от незаконна търговия.

(23)  Търговията с екземпляри от дивата флора и фауна може да включва живи животни и растения, но също така и производни продукти поради многобройните им потенциални употреби (съставки за традиционна медицина, храна, гориво, фураж, строителни материали, дрехи и орнаменти и др.). http://www.traffic.org/trade/

(24)  CITES разполага с универсална система за етикетиране за идентифициране на хайвера, чийто внос се позволява само след получаване на съответните разрешения от компетентните власти (https://cites.org/common/resource/reg_caviar.pdf). Що се отнася до търговията в сектора на горското стопанство, законодателството на ЕС подкрепя целта за възпиране на трафика на тропическа дървесина посредством изграждането на национални системи за проследяване.

(25)  „Ebay Annunci“ и „Subito.it“ управляват 90 % от италианските обяви за електронна търговия http://www.corpoforestale.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/7388.


Top