Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0125

    Prepoved trgovine z orodji za mučenje s strani EU

    Prepoved trgovine z orodji za mučenje s strani EU

     

    POVZETEK:

    Uredba (EU) 2019/125 o trgovini z določenim blagom, ki bi se lahko uporabilo za izvršitev smrtne kazni, mučenje ali drugo okrutno, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    • Ta uredba od organov držav EU zahteva, da razlikujejo med blagom, ki je praktično uporabno zgolj za izvršitev smrtne kazni ali za mučenje*, in blagom, ki bi se lahko uporabljalo za takšne namene.
    • Prepoveduje trgovino z blagom, ki se lahko uporablja za izvršitev smrtne kazni, za mučenje in drugo kruto, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje*.
    • Uredba določa sistem dovoljenj, katerega namen je preprečiti izvoz blaga, ki bi se lahko uporabilo za takšne namene.
    • Uvaja pravila, ki urejajo opravljanje posredniških storitev*, tehnično pomoč*, usposabljanje in oglaševanje v zvezi s takšnim blagom.
    • Uredba kodificira Uredbo (ES) št. 1236/2005, ki je bila večkrat bistveno spremenjena.

    KLJUČNE TOČKE

    Prepovedi

    Uredba prepoveduje:

    • izvoz in uvoz blaga, ki je praktično uporabno zgolj za izvršitev smrtne kazni ali za mučenje in drugo drugo kruto, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje (Priloga II);
    • zagotavljanje tehnične pomoči v zvezi s takšnim blagom;
    • posrednikom in izvajalcem tehnične pomoči, da zagotavljajo usposabljanje za uporabo takšnega blaga državam zunaj EU, ter
      • promocijo takšnega blaga na trgovskih sejmih ali razstavah v EU in
      • prodajo ali nakup oglasnega prostora v tiskanih medijih ali na internetu ter televizijskega ali radijskega oglasnega časa za takšno blago.

    Izvozna dovoljenja

    Uredba določa pravila za izdajanje izvoznih dovoljenj.

    • Priloga I vsebuje seznam pristojnih organov držav EU, ki lahko izdajajo takšna dovoljenja. Pristojni organi ne smejo izdati dovoljenja, če obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo, da bi se blago lahko uporabilo za navedene namene. Dovoljenje se ne zahteva za blago, ki le prehaja skozi carinsko območje EU.
    • Blago, ki bi se lahko uporabilo za mučenje ali drugo kruto, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje, je navedeno v Prilogi III.
    • Priloga III ne vključuje:
    • Blago, ki bi se lahko uporabilo za izvršitev smrtne kazni ter je bilo odobreno ali dejansko uporabljeno za izvršitev smrtne kazni v eni ali več državah zunaj EU, ki niso odpravile smrtne kazni, je navedeno v Prilogi IV. Pogoji in zahteve za izdajo „splošnega izvoznega dovoljenja“ EU so določeni v delu 3 Priloge V. Del 2 navedene priloge vsebuje seznam namembnih držav, za katere se izvozno dovoljenje ne zahteva.
    • Dovoljenja za izvoz, uvoz ali tranzit blaga, ki bi se lahko uporabilo za mučenje, se morajo izdati na obrazcu, ki je skladen s predlogo iz Priloge VII.
    • Dovoljenja glede posredniških storitev se morajo izdati na obrazcu, ki je skladen s predlogo iz Priloge VIII.
    • Dovoljenja glede tehnične pomoči se morajo izdati na obrazcu, ki je skladen s predlogo iz Priloge IX.
    • Vsa takšna dovoljenja so veljavna po vsej EU.
    • Organi držav EU lahko zavrnejo izdajo izvoznega dovoljenja in lahko prekličejo, odložijo uporabo, spremenijo ali razveljavijo že izdano dovoljenje.
    • Če se dovoljenje ne izda, carinski organi zadržijo prijavljeno blago in opozorijo na možnost predložitve vloge za izdajo dovoljenja. Če vloge ne prejmejo v šestih mesecih, se blago uniči.
    • Če je sprejeta odločitev o zavrnitvi vloge za dovoljenje, morajo organi države EU obvestiti vse druge države EU in Evropsko komisijo.
    • Komisija lahko spremeni sezname blaga takoj, ko se na trgu pojavijo nova oprema ali snovi.
    • Države EU morajo pripraviti letna poročila o dejavnostih.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    Ta uredba se uporablja od 20. februarja 2019. Uredba (EU) 2019/125 kodificira in nadomešča Uredbo (ES) št. 1236/2005 in njene poznejše spremembe.

    OZADJE

    KLJUČNI POJMI

    Mučenje: vsako dejanje, s katerim se osebi namerno povzroča huda telesna ali duševna bolečina ali trpljenje z namenom, da bi se od nje ali od tretje osebe dobilo informacijo ali priznanje ali da bi se to osebo kaznovalo za dejanje, ki ga je storila ta ali tretja oseba ali je osumljena, da ga je storila, ali da bi se to osebo ali tretjo osebo zastrašilo ali prisililo, ali iz katerega koli drugega razloga, ki temelji na diskriminaciji katere koli vrste, kadar to bolečino ali trpljenje povzroča ali spodbuja ali dopušča ali za to ve uradna oseba ali druga oseba, ki nastopa kot uradna oseba. Ta pojem pa ne zajema bolečine ali trpljenja, ki izhaja le iz zakonite kazni ali je neločljivo ali slučajno povezano z njo. Smrtna kazen se v nobenem primeru ne šteje za zakonito kazen.
    Drugo kruto, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje: vsako dejanje, s katerim se osebi povzroča telesna ali duševna bolečina ali trpljenje, ki dosega minimalno stopnjo resnosti, kadar to bolečino ali trpljenje povzroča ali spodbuja ali dopušča ali za to ve uradna oseba ali druga oseba, ki nastopa kot uradna oseba. Ta pojem pa ne zajema bolečine ali trpljenja, ki izhaja le iz zakonite kazni ali je neločljivo ali slučajno povezano z njo. Smrtna kazen se v nobenem primeru ne šteje za zakonito kazen.
    Posredniške storitve: pogajanje v zvezi s posli ali urejanje poslov, ki zadevajo nakup, prodajo ali dobavo ustreznega blaga iz ene države zunaj EU v drugo državo zunaj EU, ali prodajo ali kupovanje ustreznega blaga, ki je v državi zunaj EU, za prenos v drugo državo zunaj EU.
    Tehnična pomoč: vsaka vrsta tehnične podpore v zvezi s popravilom, razvojem, izdelavo, preskušanjem, vzdrževanjem, sestavljanjem ali katera koli druga tehnična storitev; lahko je v obliki navodila, nasveta, usposabljanja, prenosa operativnega znanja ali spretnosti ali svetovanja. Tehnična pomoč vključuje tudi pomoč v ustni ter elektronsko posredovani obliki.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EU) 2019/125 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. januarja 2019 o trgovini z določenim blagom, ki bi se lahko uporabilo za izvršitev smrtne kazni, mučenje ali drugo kruto, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje (kodificirano besedilo) (UL L 30, 31.1.2019, str. 1–57).

    POVEZANI DOKUMENTI

    Uredba (EU) št. 258/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2012 o izvajanju člena 10 Protokola Združenih narodov o nedovoljeni proizvodnji strelnega orožja, njegovih sestavnih delov in streliva ter trgovini z njimi, ki dopolnjuje Konvencijo Združenih narodov proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu (Protokol ZN o strelnem orožju), uvedbi izvoznih dovoljenj za strelno orožje, njegove sestavne dele in strelivo ter ukrepih glede njihovega uvoza in tranzita (UL L 94, 30.3.2012, str. 1–15).

    Uredba Sveta (ES) št. 428/2009 z dne 5. maja 2009 o vzpostavitvi režima Skupnosti za nadzor izvoza, prenosa, posredovanja in tranzita blaga z dvojno rabo (UL L 134, 29.5.2009, str. 1–269).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 428/2009 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    Skupno stališča Sveta 2008/944/SZVP z dne 8. decembra 2008, ki opredeljuje skupna pravila glede nadzora izvoza vojaške tehnologije in opreme (UL L 335, 13.12.2008, str. 99–103).

    Zadnja posodobitev 05.04.2019

    Na vrh