Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L0801

    Državljani držav zunaj EU – vstop in prebivanje zaradi raziskovanja, študija, usposabljanja, prostovoljskega dela, srednješolskega izobraževanja in opravljanja dela varuške au pair

    Državljani držav zunaj EU – vstop in prebivanje zaradi raziskovanja, študija, usposabljanja, prostovoljskega dela, srednješolskega izobraževanja in opravljanja dela varuške au pair

     

    POVZETEK:

    Direktiva (EU) 2016/801 – vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene raziskovanja, študija, opravljanja pripravništva, prostovoljskega dela, programov izmenjave učencev ali izobraževalnih projektov in dela varušk au pair

    KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

    Ta direktiva določa pravila Evropske unije (EU) o pogojih za vstop in prebivanje raziskovalcev, študentov, pripravnikov, prostovoljcev, učencev in varušk au pair iz tretjih držav.

    KLJUČNE TOČKE

    Področje uporabe

    • Direktiva se uporablja za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav zaradi raziskovanja, študija, pripravništva in udeležbe v Evropski prostovoljski službi (EVS).
    • Države EU se lahko same odločijo, da uporabijo pravila na ravni EU za državljane tretjih držav, ki bi želeli priti v EU na izmenjavo učencev, zaradi izobraževalnega projekta, prostovoljske dejavnosti zunaj EVS ali namestitve kot varuška au pair.

    Sprejem

    • Prosilci morajo izpolnjevati splošne pogoje in posebne pogoje za posamezne kategorije.
    • Splošni pogoji vključujejo:
      • veljavno potno listino za čas trajanja nameravanega bivanja,
      • dokazilo o zadostnih sredstvih za kritje stroškov preživljanja in povratka,
      • zdravstveno zavarovanje.
    • Primeri posebni pogojev so „sporazum o gostovanju“ ali pogodba za raziskovalce ali sprejem na visokošolski zavod za študente.

    Pravice

    • Pravica do enakega obravnavanja kakor državljani EU temelji predvsem na Direktivi 2011/98/EU. To na primer pomeni, da imajo raziskovalci – razen v primerih, ko lahko države EU uporabijo izjeme – pravico, da se obravnavajo enako kot državljani EU.
    • Študenti lahko ob študiju delajo – države EU ne smejo omejiti njihovih delovnih ur na manj kot 15 ur na teden.
    • Študenti in raziskovalci imajo po dokončanju raziskovanja ali študija pravico, da ostanejo še najmanj 9 mesecev zaradi iskanja dela ali ustanovitve podjetja.
    • Družinskim članom raziskovalcev je dovoljeno, da se jim pridružijo pod posebnimi pogoji.

    Mobilnost

    • Raziskovalci in študenti, ki so zajeti v programe, ki spodbujajo gibanje državljanov tretjih držav znotraj EU (npr. če obstaja sporazum med dvema ali več visokošolskimi zavodi v eni ali več državah EU), lahko opravljajo del svojega študija ali raziskovanja v drugi državi EU.
    • Postopek, ki se uporabi, je odvisen od tega, koliko časa preživijo v tujini. Družinskim članom raziskovalcev je dovoljeno, da jih spremljajo v drugo državo EU pod enakimi pogoji.

    Postopek in preglednost

    Direktiva določa pravila za obdelavo prošenj:

    • države EU morajo pri obravnavi prošenj izpolniti posebne roke,
    • zagotovljeni morajo biti podatki o pogojih za vstop in prebivanje, vključno z najnižjim zahtevanim zneskom denarja na mesec,
    • države EU lahko zaračunajo pristojbine za obravnavanje prošenj. Vendar te ne smejo biti nesorazmerne ali čezmerne.

    OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

    Uporablja se od 22. maja 2016.

    Direktiva (EU) 2016/801 je revidirala in nadomestila Direktivi 2004/114/ES in 2005/71/ES. Države EU so morale nove predpise iz Direktive (EU) 2016/801 prenesti v nacionalno zakonodajo do 23. maja 2018.

    OZADJE

    GLAVNI DOKUMENT

    Direktiva (EU) 2016/801 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene raziskovanja, študija, opravljanja pripravništva, prostovoljskega dela, programov izmenjave učencev ali izobraževalnih projektov in dela varušk au pair (prenovitev) (UL L 132, 21.5.2016, str. 21–57).

    POVEZANI DOKUMENTI

    Direktiva Sveta 2004/114/ES z dne 13. decembra 2004 o pogojih za sprejem državljanov tretjih držav za namene študija, izmenjav učencev, neplačanega usposabljanja ali prostovoljnega dela (UL L 375, 23.12.2004, str. 12–18).

    Direktiva Sveta 2005/71/ES z dne 12. oktobra 2005 o posebnem postopku za dovolitev vstopa državljanom tretjih držav za namene znanstvenega raziskovanja (UL L 289, 3.11.2005, str. 15–22).

    Zadnja posodobitev 05.10.2017

    Na vrh