Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997D0579

    97/579/ES: ROZHODNUTIE KOMISIE z 23. júla 1997, ktorým sa ustanovujú vedecké výbory pre oblasti zdravia spotrebiteľov a bezpečnosti potravín (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. ES L 237, 28/08/1997, p. 18–23 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 02/03/2004; Zrušil 32004D0210

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1997/579/oj

    31997D0579



    Official Journal L 237 , 28/08/1997 P. 0018 - 0023


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 23. júla 1997,

    ktorým sa ustanovujú vedecké výbory pre oblasti zdravia spotrebiteľov a bezpečnosti potravín

    (Text s významom pre EHP)

    (97/579/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    keďže dôkladné vedecké poradenstvo je nevyhnutným základom pre pravidlá spoločenstva o zdraví spotrebiteľov, do ktorého spadajú záležitosti týkajúce sa zdravia spotrebiteľov v najužšom zmysle slova, ale aj záležitosti zdravia a starostlivosti o zvieratá, zdravia rastlín a zdravého životného prostredia;

    keďže v záujme spotrebiteľov a priemyslu musia byť základom vedeckého poradenstva o záležitostiach, ktoré sa týkajú zdravia spotrebiteľov, zásady vynikajúcej kvality, nezávislosti a prehľadnosti;

    keďže okrem prípadov, v ktorých je poradenstvo vedeckých výborov povinné, s týmito výbormi sa možno radiť aj o záležitostiach, ktoré sú významné najmä pre zdravie spotrebiteľov a bezpečnosť potravín;

    keďže hoci mnoho problémov, ktoré si vyžadujú vedecký posudok, spadá do oblasti pôsobnosti jedného z vedeckých výborov, je zrejmé, že niektoré problémy môžu spadať do pôsobnosti viacerých výborov;

    keďže na posilnenie súdržnosti týchto výborov a zároveň aby sa predišlo určitému prekrytiu je primerané predefinovať činnosti niektorých výborov;

    keďže Komisia s cieľom koordinácie práce vedeckých výborov ustanovila rozhodnutím 97/404/ES[1] Koordinačný vedecký výbor;

    keďže Komisia musí dostávať dôkladné a včasné vedecké poradenstvo;

    keďže niekoľko smerníc Rady a množstvo nariadení Rady ustanovuje povinné poradenstvo s ďalšími súčasnými vedeckými výbormi; keďže Komisia zamýšľa dať Rade primerané návrhy na prispôsobenie existujúcich právnych predpisov tomuto rozhodnutiu,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    1. V rámci Komisie sa týmto ustanovujú tieto vedecké výbory:

    - Vedecký výbor pre potraviny,

    - Vedecký výbor pre výživu zvierat,

    - Vedecký výbor pre zdravie zvierat a ochranu zvierat,

    - Vedecký výbor pre veterinárne opatrenia, ktoré sa týkajú zdravia občanov,

    - Vedecký výbor pre rastliny,

    - Vedecký výbor pre kozmetické výrobky a nepotravinárske výrobky určené pre spotrebiteľov,

    - Vedecký výbor pre liečivé výrobky a zdravotnícke zariadenia,

    - Vedecký výbor pre toxicitu, ekotoxicitu a životné prostredie.

    2. Polia pôsobnosti vedeckých výborov sú stanovené v prílohe.

    3. Vedecký výbor pre zdravie zvierat a starostlivosť o zvieratá sa skladá z podvýboru pre zdravie zvierat a podvýboru pre starostlivosť o zvieratá.

    Článok 2

    1. Vedecké výbory budú konzultované v prípadoch stanovených právnymi predpismi spoločenstva. Komisia sa s nimi môže radiť aj v iných otázkach, ktoré sú významné najmä pre zdravie spotrebiteľov a bezpečnosť potravín.

    2. Ak je vznesená otázka spoločná pre viacero vedeckých výborov spomínaných v článku 1, po určení týchto výborov Koordinačným vedeckým výborom môžu tieto výbory ustanoviť spoločnú pracovnú skupinu na prípravu svojich jednotlivých posudkov. Vytvorenie takejto skupiny je povinné, ak o to požiada Koordinačný vedecký výbor.

    3. Vedecké výbory na požiadanie Komisie poskytnú vedecké poradenstvo, ktoré sa týka zdravia spotrebiteľov a bezpečnosti potravín. Vedecké výbory najmä:

    a) kriticky skúmajú hodnotenia rizikovosti vykonané vedcami organizácií členských štátov;

    b) vyvíjajú nové postupy hodnotenia rizikovosti v oblastiach ako napríklad choroby prenášané potravou a prenášateľnosť chorôb zvierat na ľudí;

    c) navrhujú vedecké posudky, ktoré umožňujú Komisii vyhodnocovať vedecký základ odporúčaní, noriem a smerníc pripravených na medzinárodných fórach;

    d) vyhodnocujú vedecké zásady, na ktorých sú založené zdravotné normy spoločenstva, pričom zohľadnia techniky hodnotenia rizikovosti vyvinuté príslušnými medzinárodnými organizáciami.

    4. Vedecké výbory môžu na základe trendov v existujúcich vedeckých údajoch upozorniť Komisiu na akýkoľvek špecifický alebo vynárajúci sa problém, ktorý spadá do ich oblasti pôsobnosti a týka sa zdravia spotrebiteľov a bezpečnosti potravín.

    5. Komisia môže požadovať prijatie posudku do špecifikovaného termínu.

    Článok 3

    1. Každý vedecký výbor sa skladá maximálne z 19 členov. Počet členov každého výboru určí Komisia podľa potreby príslušných odborných znalostí.

    2. Členovia každého vedeckého výboru budú vedeckými odborníkmi v jednom alebo viacerých oblastiach pôsobnosti príslušného výboru a spolu budú upravovať čo najširšiu škálu vedeckých disciplín.

    3. Členovia vedeckých výborov budú vymenovaní Komisiou po tom, čo bude v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev uverejnená správa, ktorá vyzýva na vyjadrenie záujmu, spolu s kritériami výberu a popisom výberového konania. Výberové konanie prehľadným spôsobom určí najvhodnejších uchádzačov na vymenovanie do výborov. Z takéhoto zoznamu kandidátov Komisia vymenuje členov každého vedeckého výboru, pričom žiaden uchádzač nesmie byť členom viac než jedného vedeckého výboru. Mená členov každého vedeckého výboru sa uverejňujú v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev.

    Článok 4

    Vedecké výbory a podvýbory Vedeckého výboru pre zdravie zvierat a starostlivosť o zvieratá (ďalej "podvýbory") zvolia spomedzi svojich členov predsedu a dvoch podpredsedov. Voľba sa vykoná jednoduchou väčšinou členov, ktorí tvoria príslušný výbor alebo podvýbor.

    Článok 5

    1. Členovia sa vymenúvajú do vedeckých výborov na funkčné obdobie troch rokov a nemôžu zostať vo funkcii viac ako dve po sebe idúce funkčné obdobia. Vo funkcii zostávajú, pokiaľ nebudú nahradení, alebo pokiaľ sa neobnoví ich vymenovanie.

    2. V prípade, že člen vedeckého výboru nemôže vykonávať svoje povinnosti, alebo v prípade jeho dobrovoľného odstúpenia, Komisia na zostávajúce funkčné obdobie nominuje primeraného náhradníka vybraného zo zoznamu najvhodnejších kandidátov podľa článku 3 ods. 3.

    3. Členovia vedeckých výborov a externí odborníci dostanú okrem náhrady cestovných a stravných výdajov odmenu za služby, ktoré poskytujú Komisii, v súlade s pravidlami stanovenými Komisiou.

    Článok 6

    1. Členovia vedeckých výborov konajú v rámci svojej pôsobnosti v týchto výboroch nezávisle od vonkajších vplyvoch.

    2. Členovia vedeckých výborov informujú každoročne Komisiu o akýchkoľvek záujmoch, ktoré by mohli byť vnímané ako ovplyvňujúce ich nezávislosť.

    3. Členovia vedeckých výborov a externí odborníci nahlásia na každej schôdzi akékoľvek špecifické záujmy, ktoré by mohli byť vnímané ako ovplyvňujúce ich nezávislosť.

    Článok 7

    1. Po dohode s Komisiou môžu vedecké výbory a podvýbory pozvať s cieľom spolupráce špecializovaných externých odborníkov.

    2. Vedecké výbory a podvýbory môžu vytvoriť špecifické pracovné skupiny s jasne definovanými úlohami. Každej pracovnej skupine predsedá člen vedeckého výboru alebo podvýboru. Tieto skupiny môžu zahŕňať externých odborníkov.

    3. Pracovné skupiny podliehajú vedeckému výboru alebo podvýboru, ku ktorému patria.

    Článok 8

    1. Vedecké výbory v spolupráci s Koordinačným vedeckým výborom prijmú harmonizovaný rokovací poriadok. Tento rokovací poriadok zabezpečí, aby vedecké výbory vykonávali svoje úlohy čo najlepšie v súlade so zásadami vynikajúcej kvality, nezávislosti a prehľadnosti, pričom zohľadnia legitímne žiadosti o udržanie obchodného tajomstva. Rokovací poriadok sa uverejní.

    2. Pre každý vedecký výbor musí poriadok špecificky stanovovať postupy, ktoré sa týkajú:

    a) vymenovávania spravodajcov s cieľom zhromažďovania informácií a dokumentácie a s cieľom prípravy návrhov posudkov vedeckých výborov;

    b) overenia, či sú spravodajcovia v stave vykonávať svoje úlohy čo najnezávislejšie, bez vonkajších vplyvov;

    c) čo najrýchlejšieho poskytovania posudkov, v každom prípade do termínu stanoveného v súlade s článkom 2 ods. 5;

    d) zaistenia úzkej spolupráce s ostatnými vedeckými výbormi a Koordinačným vedeckým výborom.

    3. Vedecké výbory prijímajú ich posudky väčšinou členov príslušného výboru.

    4. Podvýbory prijímajú návrhy posudkov väčšinou členov príslušného podvýboru. Tieto návrhy sa následne predložia Vedeckému výboru pre zdravie zvierat a starostlivosť o zvieratá s cieľom definitívneho prijatia.

    Článok 9

    1. Vedecké výbory, podvýbory a pracovné skupiny sa schádzajú na žiadosť Komisie.

    2. Komisia poskytne vedeckým výborom, podvýborom a pracovným skupinám sekretariát.

    Článok 10

    Agendy, protokol a posudky vedeckých výborov sa uverejňujú bez zbytočného odkladu a vzhľadom na potrebu rešpektovať obchodné tajomstvo. Menšinové posudky sa do uvedeného vždy začlenia a budú priradené ku konkrétnym členom iba na ich žiadosť.

    Článok 11

    Bez toho, aby bol dotknutý článok 214 zmluvy, členovia nesmú vyzradiť informácie získané ako výsledok práce vo vedeckých výboroch, podvýboroch a pracovných skupinách, ak im bude oznámené, že tieto informácie podliehajú žiadosti o utajenie.

    Článok 12

    1. Vedecké výbory ustanovené týmto rozhodnutím nahrádzajú existujúce vedecké výbory takto:

    a) Vedecký výbor pre potraviny nahrádza Vedecký výbor pre potraviny ustanovený rozhodnutím Komisie 95/273/ES[2];

    b) Vedecký výbor pre výživu zvierat nahrádza Vedecký výbor pre výživu zvierat ustanovený rozhodnutím Komisie 76/791/EHS,[3] zmeneným a doplneným rozhodnutím 86/105/EHS[4];

    c) Vedecký výbor pre zdravie zvierat a ochranu zvierat nahrádza sekciu zdravia zvierat a sekciu ochrany zvierat Vedeckého veterinárneho výboru ustanoveného rozhodnutím Komisie 81/651/EHS[5], naposledy zmeneným a doplneným aktom o pristúpení Rakúska, Fínska a Švédska;

    d) Vedecký výbor pre veterinárne opatrenia, ktoré sa týkajúce zdravia občanov, nahrádza sekciu veterinárnych opatrení, ktoré sa týkajú zdravia občanov, Vedeckého veterinárneho výboru ustanoveného rozhodnutím 81/651/EHS;

    e) Vedecký výbor pre rastliny nahrádza Vedecký výbor pre pesticídy ustanovený rozhodnutím Komisie 78/436/EHS[6], zmeneným a doplneným rozhodnutím 96/105/EHS;

    f) Vedecký výbor pre kozmetické výrobky a nepotravinárske výrobky určené pre spotrebiteľov nahrádza Vedecký výbor pre kozmetiku ustanovený rozhodnutím Komisie 78/45/EHS,[7] naposledy zmeneným a doplneným rozhodnutím 94/954/ES[8];

    g) Vedecký výbor pre toxicitu, ekotoxicitu a životné prostredie nahrádza Vedecký poradný výbor pre skúmanie toxicity a ekotoxicity chemických zlúčenín ustanovený rozhodnutím Komisie 78/618/EHS[9], naposledy zmeneným a doplneným Aktom o pristúpení Rakúska, Fínska a Švédska.

    2. Rozhodnutia 76/791/EHS, 78/45/EHS, 78/436/EHS, 78/618/EHS, 81/651/EHS a 95/273/ES sa rušia.

    Výbory ustanovené týmito rozhodnutiami však vykonávajú svoju funkciu naďalej, pokiaľ sa funkcie neujmú vedecké výbory ustanovené týmto rozhodnutím.

    Odkazy na zrušené rozhodnutia platia pre toto rozhodnutie; odkazy na výbory a sekcie ustanovené zrušenými rozhodnutiami platia pre príslušné výbory ustanovené týmto rozhodnutím.

    V Bruseli 23. júla 1997

    Za Komisiu

    EMMA BONINO

    členka Komisie

    PRÍLOHA

    Vedecký výbor pre potraviny

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o zdraví spotrebiteľov a bezpečnosti potravín, súvisiace s konzumáciou potravinových výrobkov, a najmä otázky o toxikológii a hygiene v rámci celého reťazca výroby potravín, výživy, uplatňovania technologických postupov, ako aj otázky o materiáloch, s ktorými potraviny prichádzajú do styku, ako napríklad obaly.

    Vedecký výbor pre výživu zvierat

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o výžive zvierat, jej vplyve na zdravie zvierat, kvalite a nezávadnosti výrobkov živočíšneho pôvodu a otázky o technológiách používaných vo výžive zvierat.

    Vedecký výbor pre zdravie zvierat a ochranu zvierat

    Podvýbor pre zdravie zvierat

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o všetkých aspektoch zdravia zvierat, ich hygieny, chorôb zvierat a ich liečby vrátane otázok o zoonózach nepotravinového pôvodu a zootechnike.

    Podvýbor pre ochranu zvierat

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o ochrane zvierat najmä vzhľadom na ich chov, správu stád, prepravu, porážku a pokusy s nimi.

    Vedecký výbor pre veterinárne opatrenia, ktoré sa týkajú zdravia občanov

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o zdraví spotrebiteľov a bezpečnosti potravín súvisiace so zoonotickými, toxikologickými, veterinárnymi a najmä hygienickými opatreniami uplatniteľnými pre výrobu, spracovanie a zásobovanie potravinami živočíšneho pôvodu.

    Vedecký výbor pre rastliny

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o rastlinách určených na konzumáciu ľuďmi alebo zvieratami, výrobe alebo spracovaní nepotravinárskych výrobkov vzhľadom na vlastnosti schopné ovplyvňovať zdravie ľudí alebo zvierat a životné prostredie vrátane používania pesticídov.

    Vedecký výbor pre kozmetické výrobky a nepotravinárske výrobky určené pre spotrebiteľov

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o zdraví spotrebiteľov vzhľadom na kozmetické výrobky a nepotravinárske výrobky určené pre spotrebiteľov, najmä látky používané počas prípravy týchto výrobkov, zloženie týchto výrobkov, ich použitie, ako aj druh ich obalu.

    Vedecký výbor pre liečivé výrobky a zdravotnícke zariadenia

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o právnych predpisoch spoločenstva, ktoré sa vzťahujú na liečivá na humánne a veterinárne použitie bez toho, aby boli v kontexte hodnotenia liečiv dotknuté špecifické právomoci udelené Výboru pre registrované liečivé výrobky a Výboru pre veterinárne liečivé výrobky[10].

    Vedecký výbor pre toxicitu, ekotoxicitu a životné prostredie

    Pôsobnosť

    Vedecké a technické otázky o skúmaní toxicity a ekotoxicity chemických, biochemických a biologických zlúčenín, ktoré môžu mať škodlivé následky pre ľudské zdravie a životné prostredie.

    [1] Ú. v. ES L 169, 27.6.1997, s. 85.

    [2] Ú. v. ES L 167, 18.7.1995, s. 22.

    [3] Ú. v. ES L 279, 9.10.1976, s. 35.

    [4] Ú. v. ES L 93, 8.4.1986, s. 14.

    [5] Ú. v. ES L 233, 19.8.1981, s. 32.

    [6] Ú. v. ES L 124, 12.5.1978, s. 16.

    [7] Ú. v. ES L 13, 17.1.1978, s. 24.

    [8] Ú. v. ES L 371, 31.12.1994, s. 15.

    [9] Ú. v. ES L 198, 22.7.1978, s. 17.

    [10] Kom Komisie ustanovené v Európskej agentúre pre hodnotenie liečivých výrobkov.

    Top