EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997D0579

97/579/EB: KOMISIJOS SPRENDIMAS 1997 m. liepos 23 d. įsteigiantis mokslinius komitetus vartotojų sveikatos ir maisto saugos srityje (tekstas svarbus EEE)

OL L 237, 1997 8 28, p. 18–23 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 02/03/2004; panaikino 32004D0210

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1997/579/oj

31997D0579



Official Journal L 237 , 28/08/1997 P. 0018 - 0023


KOMISIJOS SPRENDIMAS

1997 m. liepos 23 d.

įsteigiantis mokslinius komitetus vartotojų sveikatos ir maisto saugos srityje

(tekstas svarbus EEE)

(97/579/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

kadangi patikimi moksliniai patarimai yra esminis Bendrijos taisyklių vartotojų sveikatos klausimais pagrindas, kurios susijusios ne tik su vartotojų sveikata siaurąja prasme, bet taip pat su gyvūnų sveikata ir gerove, augalų sveikata ir sveika aplinka;

kadangi moksliniai patarimai apie dalykus, susijusius su vartotojų sveikata vartotojų bei pramonininkų interesais turi būti grindžiama kokybės, nepriklausomumo ir skaidrumo principais;

kadangi, be tų atvejų, kai konsultavimasis su moksliniais komitetais yra privalomas, su tais komitetais gali būti konsultuojamasi ypač su vartotojų sveikata ir maisto sauga susijusiais klausimais;

kadangi, nors daugelis klausimų, kurių atžvilgiu būtina žinoti mokslininkų nuomonę, yra vieno iš dabartinių komitetų kompetencija, vis dėlto akivaizdu, jog į kai kurias problemas gali apimti kelių komitetų kompetencija;

kadangi, siekiant sustiprinti jų ryšius ir tuo pačiu metu išvengti tam tikro sutapimo, reikia iš naujo apibrėžti kai kurių komitetų veiklos sritis;

kadangi mokslinių komitetų darbui koordinuoti Komisija Sprendimu 97/404/EB[1] įkūrė Mokslo iniciatyvinį komitetą;

kadangi Komisija privalo laiku gauti patikimą mokslinę informaciją;

kadangi keliose Tarybos direktyvose ir daugelyje jos reglamentų yra numatyta pareiga konsultuotis su vienu ar kitu moksliniu komitetu; kadangi Komisija ketina pateikti Tarybai atitinkamus pasiūlymus, kad pastaroji suderintų dabartinius teisės aktus ir šį sprendimą,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

1. Šiuo sprendimu Komisijoje yra steigiami šie moksliniai komitetai:

- Maisto mokslinis komitetas,

- Gyvūnų mitybos mokslinis komitetas,

- Gyvūnų sveikatos ir gerovės mokslinis komitetas,

- Veterinarinių priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, mokslinis komitetas,

- Augalų mokslinis komitetas,

- Kosmetikos gaminių ir vartotojams skirtų ne maisto produktų mokslinis komitetas,

- Vaistų ir medicinos prietaisų mokslinis komitetas,

- Toksiškumo, ekotoksiškumo ir aplinkos mokslinis komitetas.

2. Mokslinių komitetų kompetencijos sritys yra nustatytos priede.

3. Gyvūnų sveikatos ir gerovės mokslinis komitetas susideda iš Gyvūnų sveikatos pakomitečio ir Gyvūnų gerovės pakomitečio.

2 straipsnis

1. Su moksliniais komitetais konsultuojamasi Bendrijos teisės aktuose nurodytais atvejais. Be to, Komisija gali nuspręsti su jais tartis ir kitais su vartotojų sveikata bei maisto sauga susijusiais klausimais.

2. Kai pateiktas klausimas yra bendras keliems iš 1 straipsnyje nurodytų mokslinių komitetų, Mokslo iniciatyviniam komitetui nustačius atitinkamus komitetus, jie gali sudaryti bendrą darbo grupę, kuri pateiktų atitinkamas jų nuomones. Privaloma sukurti tokią grupę, jei to reikalauja Mokslo iniciatyvinis komitetas.

3. Komisijos prašymu moksliniai komitetai teikia su vartotojų sveikata ir maisto sauga susijusią atitinkamą mokslinę informaciją. Visų pirma jie:

a) kritiškai išnagrinėja valstybių narių organizacijoms priklausančių mokslininkų atitinkamos rizikos įvertinimus;

b) maisto sukeliamų ligų ir gyvūnų ligų perdavimo žmogui srityse kuria naujas rizikos įvertinimo procedūras;

c) rengia mokslinių nuomonių, leidžiančių Komisijai įvertinti tarptautiniuose forumuose parengtų rekomendacijų, standartų ir gairių mokslinį pagrindą, projektus;

d) vertina mokslinius principus, kuriais yra grindžiami Bendrijos sveikatos standartai, atsižvelgdami į tarptautinių organizacijų sukurtus rizikos vertinimo metodus.

4. Moksliniai komitetai, remdamiesi dabartinių mokslinių duomenų tendencijomis, gali atkreipti Komisijos dėmesį į kiekvieną ypatingą arba naujai iškylantį klausimą, susijusį su vartotojų sveikata ir maisto sauga ir priskiriamą jų kompetencijai.

5. Komisija gali reikalauti per nurodytą laiką patvirtinti nuomonę.

3 straipsnis

1. Kiekvieną mokslinį komitetą sudaro ne daugiau kaip 19 narių. Kiekvieno komiteto narių skaičių nustato Komisija, atsižvelgdama į būtiną kompetenciją.

2. Kiekvieno mokslinio komiteto nariai yra moksliniai ekspertai, vienoje arba daugiau tam komitetui nustatytų sričių turintys kompetenciją ir visi kartu aprėpiantys pačią plačiausią disciplinų skalę.

3. Mokslinio komiteto narius skiria Komisija, prieš tai Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje paskelbusi kvietimą dalyvauti, atrankos kriterijus ir atrankos procedūros aprašą. Atrankos procedūra leidžia aiškiai nustatyti pačius tinkamiausius kandidatus į komitetų narius. Iš kandidatų sąrašo Komisija skiria kiekvieno komiteto narius, tačiau nė vienas paskirtasis asmuo negali būti daugiau kaip vieno mokslinio komiteto narys. Kiekvieno mokslinio komiteto narių pavardės skelbiamos Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

4 straipsnis

Moksliniai komitetai ir Gyvūnų sveikatos bei Gyvūnų gerovės pakomitečiai (toliau - pakomitečiai) iš savo narių renka pirmininką ir du jo pavaduotojus. Renkama komiteto arba pakomitečio visų narių balsų paprasta dauguma.

5 straipsnis

1. Mokslinio komiteto nariais asmenys yra skiriami trejiems metams ir ne ilgiau kaip dviem kadencijom. Jie savo pareigas eina tol, kol pakeičiami kitais arba jų kadencija pratęsiama.

2. Jei mokslinio komiteto narys negali vykdyti savo pareigų arba jei jis (ji) savanoriškai atsistatydina, Komisija iš 3 straipsnio 3 dalyje nurodyto tinkamų kandidatų sąrašo iki kadencijos pabaigos paskiria kitą asmenį.

3. Mokslinių komitetų nariams ir nepriklausomiems ekspertams atlyginama už Komisijai teikiamas paslaugas, be to, remiantis Komisijos nustatytomis taisyklėmis, padengiamos jų kelionės ir pragyvenimo išlaidos.

6 straipsnis

1. Mokslinių komitetų nariai veikia pagal savo kompetenciją nepriklausomai nuo išorinės įtakos.

2. Mokslinių komitetų nariai kasmet informuoja Komisiją apie bet kokią jiems daromą įtaką, kuri gali pažeisti jų nepriklausomumą.

3. Mokslinių komitetų nariai ir nepriklausomi ekspertai kiekviename posėdyje informuoja apie konkrečiai jiems daromą įtaką, kuri gali pažeisti jų nepriklausomumą.

7 straipsnis

1. Komisijai pritarus, moksliniai komitetai ir pakomitečiai įvairiose srityse besispecializuojančius nepriklausomus ekspertus gali pakviesti dalyvauti jų darbe.

2. Moksliniai komitetai ir pakomitečiai gali kurti specialias darbo grupes, turinčias aiškiai apibrėžtus uždavinius. Kiekvienai darbo grupei pirmininkauja komiteto arba pakomitečio narys, be to, joje gali dalyvauti nepriklausomi ekspertai.

3. Darbo grupės atsiskaito moksliniam komitetui arba pakomitečiui, prie kurio jos yra įsteigtos.

8 straipsnis

1. Moksliniai komitetai kartu su Mokslinio komiteto vadovaujančia grupe priima suderintas darbo tvarkos taisykles. Šios darbo tvarkos taisyklės užtikrina, kad moksliniai komitetai, laikydamiesi kokybės, nepriklausomumo ir skaidrumo principų, kuo geriau vykdytų savo užduotis ir tuo pačiu metu atsižvelgtų į teisėtus reikalavimus laikytis komercinio konfidencialumo. Šios taisyklės paskelbiamos viešai.

2. Kiekvienam moksliniam komitetui gali būti nustatytos atskiros procedūros, susijusios su:

a) pranešėjų, renkančių informaciją bei dokumentaciją ir rengiančių mokslinio komiteto nuomonių projektus, skyrimu;

b) pranešėjų tikrinimu, siekiant įsitikinti, ar jie sugeba kuo savarankiškiau ir be išorinės įtakos atlikti jiems pavestas užduotis;

c) kuo skubesniu nuomonės pateikimu ir bet kuriuo atveju per 2 straipsnio 5 dalyje nustatytą laiką;

d) glaudaus bendradarbiavimo su kitais moksliniais komitetais ir Mokslo iniciatyviniu komitetu užtikrinimu.

3. Moksliniai komitetai patvirtina nuomones komitetą sudarančių narių balsų dauguma.

4. Pakomitečiai pareikštų nuomonių projektus priima pakomitečio narių balsų dauguma, o vėliau šios nuomonės perduodamos Gyvūnų sveikatos ir gerovės moksliniam komitetui, kad šis jas galutinai patvirtintų.

9 straipsnis

1. Mokslinis komitetas, pakomitečiai ir darbo grupės sušaukiamos Komisijos iniciatyva.

2. Komisija moksliniams komitetams, pakomitečiams ir darbo grupėms teikia sekretoriato paslaugas.

10 straipsnis

Neuždelsiant ir atsižvelgiant į būtinybę išlaikyti komercinį konfidencialumą viešai paskelbiamos mokslinių komitetų darbotvarkės, posėdžių protokolai ir pareikštos nuomonės.Visada įtraukiamos mažumos pareikštos nuomonės ir tik narių prašymu jiems priskiriamos.

11 straipsnis

Nepažeisdami Sutarties 214 straipsnio, nariai ir nepriklausomi ekspertai įpareigojami neatskleisti informacijos, gautos dirbant moksliniuose komitetuose, pakomitečiuose arba vienoje iš darbo grupių, kai jiems pranešama, kad šią informaciją reikalaujama laikyti konfidencialia.

12 straipsnis

1. Šiuo sprendimu įkurti moksliniai komitetai pakeičia toliau išvardytus dabartinius mokslinius komitetus:

a) Maisto mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 95/273/EB[2] įkurtą Maisto mokslinį komitetą;

b) Gyvūnų mitybos mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 76/791/EEB[3] su pakeitimais, padarytais Sprendimu 86/105/EEB[4], įkurtą Gyvūnų mitybos mokslinį komitetą;

c) Gyvūnų sveikatos ir gerovės mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 81/651/EEB[5] su paskutiniais pakeitimais, padarytais Austrijos, Suomijos ir Švedijos stojimo aktu, įkurtus Veterinarijos mokslinio komiteto gyvūnų sveikatos skyrių ir gyvūnų gerovės skyrių;

d) Veterinarinių priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 81/651/EEB įkurtą Veterinarijos mokslinio komiteto veterinarinių priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, skyrių;

e) Augalų mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 78/436/EEB[6] su pakeitimais, padarytais Sprendimu 96/105/EEB, įkurtą Pesticidų mokslinį komitetą;

f) Kosmetikos gaminių ir vartotojams skirtų ne maisto produktų mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 78/45/EEB[7] su paskutiniais pakeitimais, padarytais Sprendimu 94/954/EEB[8], įkurtą Kosmetologijos mokslinį komitetą;

g) Toksiškumo, ekotoksiškumo ir aplinkos mokslinis komitetas pakeičia Komisijos sprendimu 78/618/EEB[9] su paskutiniais pakeitimais, padarytais Austrijos, Suomijos ir Švedijos stojimo aktu, įkurtą Patariamąjį mokslinį komitetą cheminių junginių toksiškumui ir ekotoksiškumui tirti.

2. Sprendimai 76/791/EEB, 78/45/EEB, 78/436/EEB, 78/618/EEB, 81/651/EEB ir 95/273/EB yra panaikinami.

Tačiau tais sprendimais įkurti komitetai ir toliau lieka dirbti tol, kol savo pareigas pradės eiti šiuo sprendimu įkurti moksliniai komitetai.

Nuorodos į panaikintus reglamentus laikomos nuorodomis į šį sprendimą; nuorodos į panaikintais sprendimais įkurtus komitetus bei skyrius laikomos nuorodomis į atitinkamus šiuo sprendimu įkurtus komitetus.

Priimta Briuselyje, 1997 m. liepos 23 d.

Komisijos vardu

Emma BONINO

Komisijos narė

PRIEDAS

Maisto mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Su maisto produktų vartojimu susiję vartotojų sveikatos ir maisto saugos moksliniai bei techniniai klausimai, ypač toksikologijos ir higienos visoje maisto gamybos grandinėje, mitybos, žemės ūkio maisto produktų technologijų taikymo klausimai, taip pat ir klausimai dėl su maisto produktais besiliečiančių medžiagų, pvz., pakuočių.

Gyvūnų mitybos mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su gyvūnų mityba, jos poveikiu gyvūnų sveikatai, gyvūninės kilmės produktų kokybei bei sveikumui ir gyvūnų mityboje taikomomis technologijomis.

Gyvūnų sveikatos ir gerovės mokslinis komitetas

Gyvūnų sveikatos pakomitetis

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su visais gyvūnų sveikatos, higienos, ligų ir terapijos aspektais, įskaitant su maisto produktų vartojimu nesusijusią zoonozę ir zootechniką.

Gyvūnų gerovės pakomitetis

Kompetencijos sritis

Gyvūnų apsaugos, ypač su gyvulininkyste, bandos reguliavimu, vežimu, skerdimu ir eksperimentavimu susiję moksliniai bei techniniai klausimai

Veterinarinių priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su vartotojų sveikata ir maisto sauga, visų pirma zoonozinės, toksikologinės, veterinarinės ir ypač higienos priemonės, taikomos gaminant, perdirbant ir tiekiant gyvūninės kilmės maistą.

Augalų mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su augalų, skirtų žmonėms bei gyvūnams vartoti, ne maisto produktams gaminti arba į juos perdirbti, charakteristikomis, galinčiomis paveikti žmonių arba gyvūnų sveikatą arba aplinką, įskaitant pesticidų naudojimą.

Kosmetikos gaminių ir vartotojams skirtų ne maisto produktų mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su vartotojų sveikata vartojant kosmetikos gaminius ir vartotojui skirtus ne maisto produktus, ypač dėl šiuos gaminius ruošiant naudojamų medžiagų, jų sudėties ir pakuočių rūšių.

Vaistų ir medicinos prietaisų mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su Bendrijos teisės aktais, skirtais žmonių vartojamiems ir veterinariniams medikamentams, nepažeidžiant Patentuotų vaistų komitetui ir Veterinarinių vaistų komitetui[10] suteiktos konkrečios kompetencijos vertinti medikamentus. Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su Bendrijos teisės aktais, skirtais medicininėms medžiagoms ir įrangai.

Toksiškumo, ekotoksiškumo ir aplinkos mokslinis komitetas

Kompetencijos sritis

Moksliniai ir techniniai klausimai, susiję su cheminių, biocheminių ir biologinių junginių, kurių naudojimas gali pakenkti žmonių sveikatai ir aplinkai, toksiškumo ir ekotoksiškumo tyrimu.

[1] OL L 169, 1997 6 27, p. 85.

[2] OL L 167, 1995 7 18, p. 22.

[3] OL L 279, 1976 10 9, p. 35.

[4] OL L 93, 1986 4 8, p. 14.

[5] OL L 233, 1981 8 19, p. 32.

[6] OL L 124, 1978 5 12, p. 16.

[7] OL L 13, 1978 1 17, p. 24.

[8] OL L 371, 1994 12 31, p. 15.

[9] OL L 198, 1978 7 22, p. 17.

[10] Europos vaistų vertinimo agentūroje įsteigti komitetai.

Top