Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Śledzenie transferów środków pieniężnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2015/847 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Jeśli chodzi o zakres, to rozporządzenie dotyczy transferów środków pieniężnych w dowolnej walucie, wysyłanych lub otrzymywanych przez dostawcę usług płatniczych* lub pośredniczącego dostawcę usług płatniczych* mającego siedzibę w UE.
  • Dostawca usług płatniczych płatnika ma obowiązek dostarczyć określone informacje o płatniku i odbiorcy, np. nazwisko/nazwę odbiorcy i jego numer rachunku, a także zweryfikować prawdziwość dostarczanych informacji.
  • Dostawca usług płatniczych odbiorcy i każdy pośredniczący dostawca usług płatniczych ma obowiązek wdrożyć skuteczne procedury pozwalające wykryć ewentualny brak lub ewentualną niekompletność informacji o płatniku lub odbiorcy. W przypadku brakujących lub niekompletnych informacji dostawcy usług płatniczych mają dysponować skutecznymi procedurami opartymi na analizie ryzyka pozwalającymi na stwierdzenie, czy – jeżeli transfer środków pieniężnych nie zawiera wymaganych informacji – dany transfer należy wykonać, odrzucić lub wstrzymać.
  • Dane osobowe uzyskane przez dostawców usług płatniczych mają być wykorzystywane wyłącznie w celach zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a dostawcy usług płatniczych zapewniają poufność takich danych.
  • Wszelka dokumentacja informacji dotyczących płatnika lub odbiorcy nie może być przechowywana dłużej niż jest to konieczne w celach zapobiegania przypadkom prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, wykrywania takich przypadków i prowadzenia dochodzeń w ich sprawie. Okres ten nie powinien przekraczać pięciu lat, a po jego upływie wszystkie dane osobowe należy usunąć, chyba że prawo krajowe stanowi inaczej.
  • Państwa członkowskie UE mają obowiązek ustanowić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary nakładane w przypadku naruszenia rozporządzenia.
  • Rozporządzenie jest częścią pakietu unijnych środków ustawodawczych mających zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, na który składa się też dyrektywa (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) – zob. streszczenie.
  • Rozporządzenie jest częścią szerokiej strategii UE mającej na celu zwalczanie przestępczości finansowej. Strategia ta obejmuje również prace:

Zmiana

  • Rozporządzenie (UE) 2019/2175 aktualizuje rozporządzenie (UE) 2015/847 w odniesieniu do aspektów związanych z ochroną danych, tak aby uwzględnić fakt przyjęcia rozporządzenia (UE) 2016/679 (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych – zob. streszczenie).
  • Zobowiązuje ono ponadto Europejski Urząd Nadzoru Bankowego do przejęcia – od 1 stycznia 2020 r. – wykonywanego dotąd przez europejskie urzędy nadzoru zadania polegającego na wydawaniu skierowanych do właściwych organów i dostawców usług płatniczych wytycznych dotyczących środków, jakie należy podjąć zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/847.

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) 2015/847 uchyla rozporządzenie (WE) nr 1781/2006.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 26 czerwca 2017 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Płatnik. Osoba fizyczna lub prawna posiadająca rachunek, która zezwala na wykonanie transferu środków pieniężnych z tego rachunku, lub – w przypadku braku rachunku – osoba fizyczna lub prawna, która składa zlecenie wykonania transferu środków pieniężnych.
Odbiorca. Osoba fizyczna lub prawna, która jest ostatecznym zamierzonym odbiorcą przekazywanych środków pieniężnych.
Transfer środków pieniężnych. Dowolna transakcja przeprowadzona w imieniu płatnika przez dostawcę usług płatniczych drogą elektroniczną w celu udostępnienia odbiorcy środków pieniężnych u innego dostawcy usług płatniczych, bez względu na to, czy płatnik i odbiorca jest tą samą osobą.
Finansowanie terroryzmu. Dostarczanie lub gromadzenie środków finansowych z zamiarem ich użycia w celu popełnienia przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Organ międzyrządowy odpowiedzialny za opracowywanie i promowanie, na szczeblu krajowym i międzynarodowym, strategii na rzecz zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Dostawca usług płatniczych. Osoba fizyczna lub prawna, która prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transferu środków pieniężnych.
Pośredniczący dostawca usług płatniczych. Dostawca usług płatniczych niebędący dostawcą płatnika ani odbiorcy, który uczestniczy w realizacji transferów środków pieniężnych.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 1–18).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2015/847 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1–88).

Wersja ujednolicona.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73–117).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021

Top