EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001L0032

Dyrektywa Komisji 2001/32/WE z dnia 8 maja 2001 r. uznająca chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie oraz uchylająca dyrektywę 92/76/EWG

Dz.U. L 127 z 09/05/2001, p. 38–41 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/07/2008; Uchylony przez 32008R0690

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2001/32/oj

32001L0032



Dziennik Urzędowy L 127 , 09/05/2001 P. 0038 - 0041


Dyrektywa Komisji 2001/32/WE

z dnia 8 maja 2001 r.

uznająca chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie oraz uchylająca dyrektywę 92/76/EWG

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie [1], w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy,

uwzględniając wnioski przedłożone przez Danię, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, Włochy, Austrię, Portugalię, Finlandię, Szwecję oraz Zjednoczone Królestwo,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy przepisów dyrektywy 2000/29/WE istnieje możliwość ustanowienia "chronionych stref" narażonych na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin, w związku z czym wspomniane strefy można objąć szczególną ochroną na warunkach zgodnych z rynkiem wewnętrznym. Strefy takie zostały określone w dyrektywie Komisji 92/76/EWG z dnia 6 października 1992 r. uznającej chronione strefy narażone na szczególne ryzyka dla zdrowia roślin we Wspólnocie [2], ostatnio zmienionej dyrektywą 2000/23/WE [3].

(2) Od czasu ustanowienia tych stref nastąpił znaczny rozwój w zakresie statusu fitosanitarnego w niektórych strefach, uznanych wtedy za chronione strefy w odniesieniu do danych organizmów szkodliwych.

(3) Z informacji dostarczonych przez Danię wynika, że nie ma potrzeby utrzymywania w Danii chronionej strefy w odniesieniu do Bemissia tabaci Genn (populacja europejska) oraz w odniesieniu do brązowej plamistości pomidora.

(4) Niektóre przepisy dotyczące środków ochronnych podjętych w Portugalii przeciwko Gonipterus scutellatus Gyll, oraz w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii przeciwko Pissodes spp. (europejskie) powinny zostać zmienione przy uwzględnieniu obecnego rozmieszczenia tych organizmów w wymienionych państwach.

(5) Z informacji dostarczonych przez Zjednoczone Królestwo i Szwecję wynika, że w związku z bieżącą reorganizacją władz lokalnych należy zmienić obecne granice danych chronionych stref w odniesieniu do Dendroctonus micans Kugelan oraz Leptinotarsa decemlineata.

(6) Na mocy dyrektywy 92/76/EWG Austria, Irlandia oraz regiony Apulia, Emilia-Romagna, Lombardia i Veneto we Włoszech zostały tymczasowo uznane za chronione strefy w odniesieniu do Erwinia amylowora (Burr.) Winsl. et all. w terminie upływającym dnia 31 marca 2001 r.

(7) Z informacji dostarczonych przez Irlandię wynika, że tymczasowe uznanie Irlandii za chronioną strefę w odniesieniu do Erwiia amylowora (Burr.) Winsl. et al. należy przedłużyć o dodatkowy ograniczony okres.

(8) Z informacji udzielonych przez Austrię i Włochy wynika, że niektóre obszary na terytorium Austrii i Włoch nie powinny być dłużej uznawane za chronioną strefę w odniesieniu do Erwinia amylowora (Burr.) Winsl. et al., przy czym pozostałe obszary powinny być uznawane za chronione strefy w odniesieniu do Erwinia amylowora (Burr.) Winsl. et al. w dodatkowym ograniczonym okresie.

(9) Z informacji udzielonych przez Francję wynika, że niektóre obszary na terytorium Francji nie powinny być dłużej uznawane za chronione strefy w odniesieniu do Erwinia amylowora (Burr.) Winsl. et all.

(10) Z informacji udzielonych przez Zjednoczone Królestwo wynika, że tymczasowe uznanie Zjednoczonego Królestwa za chronioną strefę w odniesieniu do wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka należy przedłużyć o dodatkowy ograniczony okres.

(11) Dlatego należy zmienić wyznaczone chronione strefy. W celu zachowania jasności, należy sporządzić nowy wykaz chronionych stref. W związku z tym dyrektywa 92/76/EWG powinna jak najszybciej być uchylona.

(12) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

Wymienione w Załączniku strefy znajdujące się we Wspólnocie uznaje się za "chronione strefy" określone w art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy dyrektywy 2000/29/WE w odniesieniu do organizmów szkodliwych, odnoszących się do nazw tych stref, wymienionych w Załączniku.

Odnośnie lit. b) pkt 2, przedmiotową strefę w Irlandii, we Włoszech (Emilia-Romagna: prowincje Forlí-Cesena, Parma, Piacenza i Rimini; Lombardia; Trentino-Alto Aldige: autonomiczne prowincja Bolzano; Veneto), w Austrii (Burgenland, Kärnten, Niederösterreich, Osttirol, Steiermark, Wien) uznaje się do dnia 31 marca 2002 r.

Odnośnie lit. d) pkt 1 przedmiotową strefę w Zjednoczonym Królestwie uznaje się do dnia 31 marca 2002 r.

Artykuł 2

Przedłużenie okresów wskazanych w art. 1 i jakiekolwiek poprawki do wykazu chronionych stref określonych w art. 1 należy dokonać zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 dyrektywy 2000/29/WE, uwzględniając rezultaty właściwych badań opartych na warunkach Wspólnoty i monitorowanych przez ekspertów Wspólnoty.

Artykuł 3

1. Państwa Członkowskie wprowadzą w życie najpóźniej do dnia 21 maja 2001 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Państwa Członkowskie zastosują wspomniane przepisy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję. Przepisy te zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2. Państwa Członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji podstawowe przepisy prawa krajowego, przyjęte w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą. Komisja poinformuje o tym pozostałe Państwa Członkowskie.

Artykuł 4

Dyrektywa 92/76/EWG traci moc z dniem 22 maja 2001 r.

Artykuł 5

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejszą dyrektywę stosuje się od dnia 22 maja 2001 r.

Artykuł 6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 maja 2001 r.

W imieniu Komisji

David Byrne

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.

[2] Dz.U. L 305 z 21.10.1992, str. 12.

[3] Dz.U. L 103 z 28.4.2000, str. 72.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK

STREFY WE WSPÓLNOCIE UZNANE ZA "STREFY CHRONIONE" ORAZ WYKAZ ORGANIZMÓW SZKODLIWYCH ODNOSZĄCYCH SIĘ DO NAZW TYCH STREF

Organizmy szkodliwe | Chronione strefy; terytorium |

a)Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

1.Anthonomus grandis (Boh.) | Grecja, Hiszpania (Andaluzja, Katalonia, Ekstramadura, Murcja, Valencia) |

2.Bemisia tabaci Genn. (populacje europejskie) | Irlandia, Portugalia (Alentejo, Azory, Beira Interior, Beira Litoral, Entre Douro e Minho, Ribatejro e Oeste oraz Trás – os - Montes), Finlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo |

3.Cephalcia lariciphila (Klug) | Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna, Wyspy Man i Jersey) |

4.Dendroctonus micans Kugelan | Grecja, Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Szkocja, Irlandia Północna, Wyspy Jersey, Anglia, następujące hrabstwa, okręgi i jednostki administracyjne: Barnsley, Bath i północno-wschodni Somerset, Bedfordshire, Bournemouth, Braknell Forest, Bradford, Bristol, Brighton i Hove, Buckinghamshire, Calderdale, Cambridgeshire, Cornwall, Cumbria, Darlington, Devon, Doncaster, Dorset, Durham, wschodni okręg Yorkshire East Sussex, Essex, Gateshead, Greater London, Hampshire, Hartlepool, Hertfordshire, Kent, Kingston Upon Hull, Kirkless, Leeds, Leicester City, Linkolnshire, Luton, Medway Council, Middlesborough, Milton Keyens, Newbury, Newcastle Upon Tyne, Norfolk, Northamptonshire, Northumberland, North Lincolnshire, North East Lincolnshire, North Tyneside, North West Somerset, Nottingham City, Nottinghamshire, Oxfordshire, Peterborough, Plymouth, Poole, Portsmouth, Reading, Redcar i Cleveland, Rochdale, Rotherham, Rutland, Sheffield, Slough, Somerset, Southend, Southampton, South Tyneside, Stockton-on-Tees, Suffolk, Sunderland, Surrey, Swindon, Thurrock, Torbay, Wakefield, West Sussex, Windsor i Maidenhead, Wokingham, York, Wyspa Man, wyspa Wight, Wyspy Scilly oraz następujące części hrabstw, okręgów i jednostek administracyjnych: Derby City: ta część jednostki administracyjnej, która leży na północ od północnej linii granicznej drogi A52(T) razem z tą częścią jednostki administracyjnej, która leży na północ od drogi A6(T); Derbyshire: ta część hrabstwa, która leży na północ od północnej granicy drogi A6(T); Gloucestershire: ta część hrabstwa, która leży na wschód od wschodniej granicy drogi Fosse Way Roman; Leicestershire: ta część hrabstwa, która leży na wschód od wschodniej granicy drogi Fosse Way Roman wraz z częścią hrabstwa, która leży na wschód od wschodniej granicy drogi B4114, oraz ta część, która leży na wschód od wschodniej granicy autostrady M1; Północny Yorkshire: całe hrabstwo z wyjątkiem tej części, która zawiera okręg Craven; South Gloucestershire; ta część jednostki administracyjnej, która leży na południe od południowej granicy autostrady M4; Warwickshire: ta część hrabstwa, która leży na wschód od wschodniej granicy drogi Fosse Way Roman; Wiltshire: ta część hrabstwa, która leży na południe od południowej granicy autostrady M4, oraz ta część hrabstwa, która leży na wschód od wschodniej granicy drogi Fosse Way Roman) |

5.Gilpinia hercyniae (Hartig) | Grecja, Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna, Wyspy Man i Jersey) |

6.Globodera pallida (Stone) Behrens | Finlandia |

7.Gonipterus scutellatus Gyll | Grecja, Portugalia (Azory; okręg Beja: wszystkie gminy; okręg Lastelo Branco, concelhos de Lastelo Branco, Fundãoi Penamacôr, Idanha-a-Nova; okręg Évora z wyjątkiem concelhos de Montemor-Owo- Novo, Mora i Vendas; okręg Faro; wszystkie gminy; okręg Portalegre: concelhos de Arronches, Campo Maior, Elvas, Fronteira, Monforte i Sousel) |

8.Ips amitinus Eichof | Grecja, Francja, (Korsyka), Irlandia, Zjednoczone Królestwo |

9.Ips cembrae Heer | Grecja, Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna i Wyspa Man) |

10.Ips duplicatus Sahlberg | Grecja, Irlandia, Zjednoczone Królestwo |

11.Ips sexdentatus Boerner | Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna i Wyspa Man) |

12.Ips typographus Herr | Irlandia, Zjednoczone Królestwo |

13.Leptinotarsa dcemlineata Say | Hiszpania (Ibiza i Menorka), Irlandia, Portugalia (Azory i Madera), Finlandia (okręgi Åland, Håme, Kyni, Pirkanmaa, Satakunta, Turku, Uusimaa, Szwecja (hrabstwa Blekroge, Gotlandia, Halland, Kalmar oraz Skåne), Zjednoczone Królestwo |

14.Matsuccocus feytaudi Duc. | Francja (Korsyka) |

15.Sternochetus mangiferae Fabricius | Hiszpania (Grenada i Malaga), Portugalia (Alentejo, Algarve i Madera) |

16.Thaumetopoea pityocampa (Den. i Schiff.) | Hiszpania (Ibiza) |

b)Bakterie

1.Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col. | Grecja, Hiszpania, Portugalia |

2.Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. | Hiszpania, Francja (Korsyka), Irlandia, Włochy (Abruzzi; Basilicata; Calabria; Campania; Eminia-Romagna: prowincje Forlí-Cesena, Parma, Piacenza i Rimini; Friuli-Venezia Giulia; Lazio, Liguria; Lombardia; Marche; Molise; Piedmont; Apulia; Sardynia; Sycylia; Toskania; Terentino-Alto Adige: autonomiczne prowincje Bolzano oraz Terento; Umbria; Valle d'Aosta; Veneto), Austria (Burgeland, Karyntia, Niższa Austria, Tyrol, Styria, Wiedeń), Portugalia, Finlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna, wyspa Man oraz Wyspy Normandzkie) |

c)Grzyby

1.Glomerella gossypi Edgerton | Grecja |

2.Gremmeniella abietina Morelet | Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) |

3.Hypoxylon mammatum (Wahl.) J. Miller | Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) |

d)Wirusy i organizmy wirusopodobne

1.Wirus nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka | Dania, Francja (Bretania), Irlandia, Portugalia (Azory), Finlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo |

2.Brązowa plamistość pomidora | Finlandia, Szwecja |

3.Citrus tristeza virus (europejskie izolaty) szkodliwy dla drzew Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. oraz ich hybrydy z liśćmi i szypułkami | Grecja, Francja (Korsyka), Włochy, Portugalia |

--------------------------------------------------

Top