Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0116

    Dyrektywa Rady z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do nawozów

    Dz.U. L 24 z 30/01/1976, p. 21–44 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/12/2003; Uchylony przez 32003R2003

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/116/oj

    31976L0116



    Dziennik Urzędowy L 024 , 30/01/1976 P. 0021 - 0044
    Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 13 Tom 4 P. 0193
    Specjalne wydanie greckie: Rozdział 13 Tom 3 P. 0164
    Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 13 Tom 4 P. 0193
    Specjalne wydanie hiszpańskie: Rozdział 13 Tom 4 P. 0204
    Specjalne wydanie portugalskie Rozdział 13 Tom 4 P. 0204


    Dyrektywa Rady

    z dnia 18 grudnia 1975 r.

    w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do nawozów

    (76/116/EWG)

    RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając opinię Zgromadzenia [1],

    uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego [2],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    w każdym Państwie Członkowskim nawozy muszą wykazywać niektóre właściwości techniczne przewidziane w bezwzględnie obowiązujących przepisach; przepisy te, dotyczące w szczególności składu i określenia typów nawozów, przeznaczenia tych typów, ich identyfikacji i opakowania, różnią się w poszczególnych Państwach Członkowskich i z uwagi na istniejące różnice utrudniają handel w obrębie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej;

    te przeszkody w ustanowieniu i funkcjonowaniu wspólnego rynku można ograniczyć lub nawet wyeliminować w przypadku przyjęcia tych samych przepisów przez wszystkie Państwa Członkowskie albo w uzupełnieniu dotychczasowych ustawodawstw, albo zamiast nich;

    w tym celu niezbędne jest ustalenie na poziomie wspólnotowym przeznaczenia, definicji i składu podstawowych nawozów prostych i wieloskładnikowych stosowanych we Wspólnocie; w podobny sposób należy zapewnić, aby nawozy spełniające kryteria określone w niniejszej dyrektywie miały oznakowanie "nawóz EWG";

    konieczne jest też ustanowienie wspólnotowych reguł dotyczących identyfikacji i etykietowania tych nawozów oraz zamykania pojemników;

    produkcja nawozów może w różnym stopniu różnić się wskutek różnych technologii wytwarzania lub podstawowych surowców; także procedury pobierania próbek i analiz mogą być różne; z tego względu niezbędne jest zatwierdzenie tolerancji dla deklarowanej zawartości składników nawozowych; w interesie rolniczego użytkownika nawozów wskazane jest utrzymywanie powyższych tolerancji w wąskich granicach;

    niniejsza dyrektywa dotyczy tylko nawozów prostych i wieloskładnikowych; następne dyrektywy ustanowią przepisy dotyczące m.in. nawozów płynnych, elementów wtórnych i śladowych;

    ustalenie technik pobierania próbek i metod analizy, jak również wprowadzanie wszelkich zmian lub uzupełnień uwzględniających postęp techniczny, opiera się na środkach o charakterze technicznym; właściwe jest powierzenie ich przyjęcia Komisji w celu uproszczenia i przyspieszenia procedury;

    postęp techniczny wymaga szybkiego dostosowania wymagań technicznych określonych w różnych dyrektywach dotyczących nawozów; aby ułatwić zastosowanie środków wymaganych w tym celu wskazane jest zapewnienie procedury ustanawiającej ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw Dotyczących Usunięcia Barier Technicznych w Handlu Nawozami,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

    Artykuł 1

    Niniejsza dyrektywa stosuje się do produktów sprzedawanych jako nawozy i oznaczanych jako "nawóz EWG".

    Artykuł 2

    Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki dla zapewnienia, aby oznaczenie "nawóz EWG" mogło być stosowane wyłącznie dla nawozów należących do jednego z typów nawozów wymienionych w załączniku I i spełniających warunki określone w dyrektywie i załącznikach I–III do dyrektywy.

    Artykuł 3

    Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, aby nawozy określone w art. 1 miały oznakowanie identyfikacyjne. Te oznakowania identyfikacyjne wyszczególniono w ust. 1 załącznika II, natomiast warunki regulujące stosowanie tych oznakowań określono w ust. 2 tego załącznika.

    Jeżeli nawozy są pakowane, oznakowanie to musi znaleźć się na opakowaniach lub etykietach. W przypadku pojemników zawierających ponad 100 kg nawozu, oznakowanie to wymagane jest tylko w dokumentach towarzyszących. W przypadku nawozów luzem, oznakowanie to musi znajdować się w dokumentach towarzyszących.

    W celu spełnienia wymogów określonych w załączniku II ust. 1 lit. b) i c) Państwa Członkowskie mogą nakazać, żeby w przypadku nawozów sprzedawanych na ich terytorium podawano zawartość fosforu, potasu, i magnezu:

    - wyłącznie w postaci tlenków (P2O5, K2O, MgO),

    - lub wyłącznie w postaci pierwiastków (P, K, Mg),

    - lub w obu tych postaciach jednocześnie.

    W przypadku gdy Państwa Członkowskie nakazują, aby zawartość fosforu, potasu i magnezu była podawana w postaci pierwiastków, wszelkie odniesienia w załącznikach do postaci tlenków są wyrażone w postaci pierwiastków po przeliczeniu wartości liczbowej przy zastosowaniu następujących przeliczników:

    pentatlenek fosforu (P2O5) × 0,436

    = fosfor (P.);

    tlenek potasu (K2O) × 0,83

    = potas (K);

    tlenek magnezu (MgO) × 0,6

    = magnez (Mg).

    Państwa Członkowskie nakazujące stosowanie tej postaci wprowadzają niezbędne dostosowania w przepisach zawartych w załącznikach do niniejszej dyrektywy.

    Artykuł 4

    1. Bez uszczerbku dla innych reguł wspólnotowych, jedynymi oznakowaniami dozwolonymi na opakowaniach i etykietach oraz w dokumentach towarzyszących, określonych w art. 3, są następujące oznakowania odnoszące się do nawozów:

    a) obowiązkowe oznakowanie identyfikacyjne określone w ust. 1 załącznika II;

    b) fakultatywne dane wymienione w załączniku I;

    c) własny znak producenta, znak towarowy produktu i handlowy opis produktu;

    d) wskazówki dotyczące stosowania, przechowywania i posługiwania się nawozem.

    Zalecenia określone w lit. c) i d) nie mogą być sprzeczne z tymi z lit. a) i b) oraz muszą być od nich wyraźnie oddzielone.

    2. Wszystkie oznakowania określone w ust. 1 muszą być wyraźnie oddzielone od wszelkich innych informacji podanych na opakowaniu i etykietach oraz w dokumentach towarzyszących.

    Artykuł 5

    Państwa Członkowskie mogą wymagać, aby na ich terytorium etykieta, oznakowanie na opakowaniu i dokumenty towarzyszące były sporządzone co najmniej w ich języku lub językach ojczystych.

    Artykuł 6

    W przypadku nawozów w opakowaniach, opakowanie musi być zamknięte w taki sposób lub za pomocą takiego urządzenia, aby po jego otwarciu, pieczęć, plomba zamykająca lub samo opakowanie zostały nieodwracalnie zniszczone.

    Dopuszcza się stosowanie worków wentylowych.

    Artykuł 7

    Bez uszczerbku dla przepisów innych dyrektyw wspólnotowych, Państwa Członkowskie nie mogą z powodu składu, identyfikacji, etykietowania lub opakowania zabronić, ograniczyć ani utrudnić wprowadzania do obrotu nawozów mających oznakowanie "nawóz EWG", spełniających przepisy niniejszej dyrektywy i jej załączników.

    Artykuł 8

    1. Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, by znajdujące się w obrocie nawozy z oznakowaniem "nawóz EWG" były objęte środkami kontroli urzędowej do celów sprawdzenia ich zgodności z przepisami niniejszej dyrektywy i jej załączników I i II.

    2. Zgodność z niniejszą dyrektywą i jej załącznikami I i II w odniesieniu do zgodności typu nawozów i zgodności z deklarowaną zawartością składników nawozowych wyrażonych jako postaci i/lub roztwory takich składników nawozowych może być sprawdzana w drodze kontroli urzędowej wyłącznie poprzez pobieranie próbek i badanie metodami analitycznymi ustanowionymi zgodnie z niniejszą dyrektywą i przy uwzględnieniu tolerancji określonych w załączniku III.

    3. Państwa Członkowskie mogą podjąć wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, by tolerancje określone w załączniku III nie były wykorzystywane do osiągania stałych korzyści.

    Artykuł 9

    1. Wszelkie zmiany niezbędne w celu dostosowania kolumn 4, 5 i 6 części A oraz kolumn 8, 9 i 10 części B załączników I i II do wymogów postępu technicznego są wprowadzane zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11.

    2. Podobnie metody pobierania próbek i wykonywania analizy są ustalane zgodnie z wymienioną procedurą.

    Artykuł 10

    1. Ustanawia się Komitet (zwany dalej "Komitetem") ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw Dotyczących Usunięcia Barier Technicznych w Sektorze Handlu Nawozami, składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.

    2. Komitet przyjmuje regulamin.

    Artykuł 11

    1. W przypadku gdy wymagane będzie przestrzeganie procedury określonej w niniejszym artykule, sprawa jest kierowana do Komitetu przez przewodniczącego, z jego własnej inicjatywy, albo na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

    2. Przedstawiciel Komisji przekazuje Komitetowi projekt środków, które mają być przyjęte. Komitet wydaje swoją opinię na temat projektu w terminie dwóch miesięcy. Opinie przyjmuje się większością 41 głosów, ważonych zgodnie z art. 148 ust. 2 Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

    3. a) Komisja podejmuje przewidziane środki, jeśli są one zgodne z opinią Komitetu.

    b) Jeżeli przewidziane środki nie są zgodne z opinią Komitetu lub w przypadku braku opinii, Komisja bezzwłocznie przedkłada Radzie wniosek w sprawie środków jakie należy przyjąć. Rada stanowi większością kwalifikowaną.

    c) Jeśli Rada nie podejmie decyzji w ciągu 3 miesięcy od przekazania jej wniosku, Komisja przyjmuje proponowane środki.

    Artykuł 12

    1. Państwa Członkowskie wprowadzą w życie środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie 24 miesięcy od jej notyfikacji i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

    2. Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinach objętym niniejszą dyrektywą.

    Artykuł 13

    Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 18 grudnia 1975 r.

    W imieniu Rady

    M. Toros

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. C 49 z 28.6.1973, str. 42.

    [2] Dz.U. C 123 z 27.11.1972, str. 34.

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK 1

    A. NAWOZY PROSTE

    I. NAWOZY AZOTOWE

    Nr | Określenie rodzaju | Składniki podstawowe i sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych [% (m/m)]; sposób wyrażania tych składników; inne wymagania | Pozostałe dane dotyczące określenia rodzaju | Składniki nawozowe, deklarowane ich formy i rozpuszczalności; pozostałe kryteria |

    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

    1 a) | Azotan wapnia (saletra wapniowa) | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym, zawierający azotan wapnia jako składnik podstawowy, dodatkowo może zawierać azotan amonu | 15 % N zawartość azotu ogólnego lub azotu azotanowego i azotu amonowego. Zawartość azotu amonowego, nie więcej niż: 1,5 % N | | Azot ogólny Dodatkowo mogą być deklarowane zawartości: azotu azotanowegoazotu amonowego |

    1 b) | Azotan wapnia i magnezu (azotan wapniowo-magnezowy) | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan wapnia i azotan magnezu jako składniki podstawowe | 13 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot azotanowy. Zawartość związków magnezu rozpuszczalnych w wodzie w przeliczeniu na MgO, % (m/m), co najmniej 5 | | Azot azotanowy Tlenek magnezu rozpuszczalny w wodzie |

    2 a) | Azotan sodu Azotan sodowy | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan sodowy jako składnik podstawowy | 15 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot azotanowy | | Azot azotanowy |

    2 b) | Saletra chilijska | Nawóz otrzymywany ze złóż saletry chilijskiej, zawierający azotan sodowy jako składnik podstawowy | 15 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot azotanowy | | Azot azotanowy |

    3 a) | Cyjanoamid wapniowy | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający cyjanoamid wapniowy jako składnik podstawowy, tlenek wapnia i dodatkowo może zawierać niewielkie ilości soli amonowych i mocznika. | 18 % N Zawartość azotu w przeliczeniu na azot ogólny, przynajmniej 75 % zadeklarowanego azotu jest związana w postaci cyjanoamidu. | | Azot ogólny |

    3 b) | Cyjanoamid wapniowy azotowy | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający cyjanoamid wapniowy jako składnik podstawowy i tlenek wapnia oraz dodatkowo może zawierać niewielkie ilości soli amonowych i mocznika, plus dodatek azotanu | 18 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot ogólny, przynajmniej 75 % zadeklarowanego azotu nieazotanowego jest związana w postaci cyjanamidu. Zawartość azotu azotanowego: przynajmniej 1 % Nale nie więcej niż 3 % N | | Azot ogólny Azot azotanowy |

    4 | Siarczan amonu | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający siarczan amonu jako składnik podstawowy | 20 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot amonowy | | Azot amonowy |

    5 | Azotan amonu lub azotan wapniowo-amonowy | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan amonu jako składnik podstawowy, który może zawierać wypełniacze, takie jak mielony kamień wapienny, siarczan wapnia, mielony dolomit, siarczan magnezu, kizeryt | 20 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot azotanowy i azot amonowy, każda z tych dwóch postaci azotu stanowiąca około połowy azotu ogólnego | Określenie "azotan wapniowo-amonowy" jest zarezerwowane wyłącznie dla nawozu zawierającego tylko węglan wapnia (kamień wapienny) i/lub węglan magnezu i węglan wapnia (dolomit) oprócz azotanu amonu. Minimalna zawartość tych węglanów musi wynosić 20 %, przy poziomie czystości przynajmniej 90 % | Azot ogólny Azot azotanowy Azot amonowy |

    6 | Siarczanoazotan amonu | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan amonu i siarczan amonu jako składniki podstawowe. | 25 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot amonowy i azot azotanowy. Minimalna zawartość azotu azotanowego: 5 %. | | Azot ogólny Azot amonowy Azot azotanowy |

    7 | Siarczanoazotan magnezu | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan amonu, siarczan amonu i siarczan magnezu jako składniki podstawowe | 19 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot amonowy i azot azotanowy. Minimalna zawartość azotu azotanowego: 6 % 5 % MgO Zawartość magnezu w postaci rozpuszczalnych w wodzie soli w przeliczeniu na tlenek magnezu. | | Azot ogólny Azot amonowy Azot azotanowy Tlenek magnezu rozpuszczalny w wodzie |

    8 | Azotan magnezowo-amonowy | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający azotan amonu i sole związków magnezowych (węglan magnezu z dolomitu i/lub siarczan magnezu) jako składniki podstawowe | 19 % N zawartość azotu w przeliczeniu na azot amonowy i azot azotanowy. Minimalna zawartość azotu a zotanowego: 6 % 5 % MgO magnez w przeliczeniu na tlenek magnezu | | Azot ogólny Azot amonowy Azot azotanowy Ogólny tlenek magnezu i ewentualnie, tlenek magnezu rozpuszczalny w wodzie |

    9 | Mocznik | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym zawierający diamid kwasu węglowego jako składnik podstawowy | 44 % N minimalna zawartość azotu ogólnego w formie amidowej, (włącznie z biuretem). Maksymalna zawartość biuretu: 1,2 % | | Azot ogólny wyrażony jako azot mocznikowy |

    II. NAWOZY FOSFOROWE

    W przypadku gdy przewiduje się stosowanie kryterium składu ziarnowego dla podstawowych składników nawozów sprzedawanych w postaci granulek (nawozy 1, 3, 4, 5, 6 i 7), to grubość ziarna ustala się właściwą metodą analityczną.

    Nr | Określenie rodzaju | Składniki podstawowe i sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych [% (m/m)]; sposób wyrażania tych składników; inne wymagania | Pozostałe dane odnośnie do określenia rodzaju | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności pozostałe kryteria |

    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

    1 | Tomasyna, żużelThomasa | Produkt otrzymywany przy wytopie stali ze stopionych związków fosforu i zawierający krzemiany i fosforan wapnia jako składniki podstawowe | 12 % P2O5 zawartość fosforu w przeliczeniu na pentatlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych, zawartość P2O5 rozpuszczalnego w 2 % kwasie cytrynowym przynajmniej 75 %; lub 10 % P2O5 Fosfor wyrażony jako P2O5 rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym Skład ziarnowy: przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm – co najmniej 75 %; 0,630 mm – co najmniej 96 % | | Ogólny pentatlenek fosforu (rozpuszczalny w kwasach mineralnych), którego 75 % jest rozpuszczalne w 2 % kwasie cytrynowym (przeznaczone do obrotu na terytorium Francji i Włoch) Ogólny pentatlenek fosforu (rozpuszczalny w kwasach mineralnych) i pentatlenek fosforu rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym (przeznaczony do obrotu na terytorium Zjednoczonego Królestwa) Pentatlenek fosforu rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym (przeznaczony do obrotu na terytorium Niemiec, Belgii, Danii, Irlandii, Luksemburga i Niderlandów) |

    2 a) | Superfosfat prosty | Nawóz otrzymywany w reakcji zmielonego fosforytu z kwasem siarkowym i zawierający fosforan jednowapniowy jako główny składnik, a także siarczan wapnia | 16 % P2O5 minimalna zawartość fosforu rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, w przeliczeniu na P2O5, w tym: zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na P2O5, co najmniej 93 % Próbka testowa: 1 g | | P2O5 rozpuszczalny w roztworze cytrynianu amonu P2O5 rozpuszczalny w wodzie |

    2 b) | Superfosfat skoncentrowany | Nawóz otrzymywany w reakcji zmielonego fosforytu nieorganicznego z kwasem siarkowym i kwasem fosforowym zawierający fosforan jednowapniowy jako główny składnik, a także siarczan wapnia | 25 % P2O5 minimalna zawartość fosforu rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu w przeliczeniu na P2O5, zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na P2O5 co najmniej 93 % Próbka testowa: 1 g | | P2O5 rozpuszczalny w roztworze cytrynianu amonu P2O5 rozpuszczalny w wodzie |

    2 c) | Superfosfat potrójny | Nawóz otrzymywany w reakcji zmielonego fosforytu mineralnego z kwasem fosforowym i zawierający fosforan jednowapniowy jako składnik podstawowy | 38 % P2O5 minimalna zawartość fosforu rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu w przeliczeniu na P2O5, w tym zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie, co najmniej 93 % Próbka testowa: 3 g | | P2O5 rozpuszczalny w roztworze cytrynianu amonu P2O5 rozpuszczalny w wodzie |

    3 | Fosforyt częściowo rozłożony | Nawóz otrzymywany w wyniku częściowego rozłożenia zmielonego fosforytu kwasem siarkowym lub fosforowym – i zawierający ortofosforan wapnia, trifosforan wapnia i siarczan wapnia jako składniki podstawowe | 20 % P2O5 zawartość fosforu (rozpuszczalnego w kwasach mineralnych) w przeliczeniu na P2O5, zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na P2O5, co najmniej 40 % Skład ziarnowy – przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych: 0,160 mm – co najmniej 90 %0,630 mm – co najmniej 98 % | | Ogólny P2O5 (rozpuszczalny w kwasach mineralnych) P2O5 rozpuszczalny w wodzie |

    4 | Fosforan dwuwapniowy | Nawóz otrzymywany przez działanie rozcieńczonym kwasem siarkowym lub kwasem fosforowym na fosforyt lub kości i zawierający fosforan dwuwapniowy dwuwodny jako składnik podstawowy | 38 % P2O5 zawartość fosforu rozpuszczalnego w odczynniku Petermanna, w przeliczeniu na P2O5 Skład ziarnowy – przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych: 0,160 mm – co najmniej 90 %0,630 mm – co najmniej 98 % | | P2O5 rozpuszczalny w odczynniku Petermanna (zasadowym cytrynianie amonu) |

    5 | Fosforan kalcynowany | Nawóz otrzymywany w procesie obróbki cieplnej przemielonych fosforytów ze związkami zasadowymi i kwasem krzemowym oraz zawierający zasadowy fosforan wapnia i krzemian wapnia jako składniki podstawowe | 25 % P2O5 zawartość fosforu rozpuszczalnego w odczynniku Petermanna, w przeliczeniu na P2O5 Skład ziarnowy – przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych: 0,160 mm – co najmniej 75 %0,630 mm – co najmniej 96 % | | P2O5 rozpuszczalny w odczynniku Petermanna (zasadowym cytrynianie amonu) |

    6 | Fosforan glinowo-wapniowy | Nawóz otrzymywany w postaci amorficznej w procesie obróbki cieplnej i mielenia, zawierający fosforany glinu i wapnia jako składniki podstawowe | 30 % P2O5 zawartość fosforu rozpuszczalnego w kwasach mineralnych w przeliczeniu na P2O5; przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w zasadowym cytrynianie amonowym (wg Joulie) Skład ziarnowy – przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych: 0,160 mm – co najmniej 90 %0,630 mm – co najmniej 98 % | | Ogólny P2O5 (rozpuszczalny w kwasach mineralnych) P2O5 rozpuszczalny w zasadowym cytrynianie amonu (wg Joulie) |

    7 | Fosforyt miękki | Nawóz otrzymywany w procesie przemiału fosforytów miękkich i zawierający fosforan triwapniowy i węglan wapnia jako składniki podstawowe | 25 % P2O5 zawartość fosforu (rozpuszczalnego w kwasach mineralnych) w przeliczeniu na P2O5, zawartość fosforu rozpuszczalnego w 2 % roztworze kwasu mrówkowego w przeliczeniu na P2O5 co najmniej 55 % Skład ziarnowy nawozu pylistego – przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych: 0,063 mm, co najmniej 90 %;0,125 mm co najmniej 99 %. | | Ogólny P2O5 (rozpuszczalny w kwasach mineralnych) P2O5 rozpuszczalny w 2 % kwasie mrówkowym Część materiału przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,063 mm |

    III. NAWOZY POTASOWE

    Nr | Określenie rodzaju | Składniki podstawowe i sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych [% (m/m)]; sposób wyrażania tych składników; inne wymagania | Pozostałe dane odnośnie do określenia rodzaju | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności; pozostałe kryteria |

    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

    1 | Sól potasowa surowa | Nawóz otrzymywany z nieoczyszczonych soli potasowych | 10 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na K2O 5 % MgO zawartość związków magnezu rozpuszczalnych w wodzie w przeliczeniu na MgO | Można uzupełnić o zwyczajowe nazwy handlowe | K2O rozpuszczalny w wodzie MgO rozpuszczalny w wodzie |

    2 | Surowa sól potasowa wzbogacona | Nawóz otrzymywany z nieoczyszczonych soli potasowych wzbogacony przez zmieszanie z chlorkiem potasu | 18 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie, w przeliczeniu na K2O | Można uzupełnić o zwyczajowe nazwy handlowe | K2O rozpuszczalny w wodzie Dopuszcza się deklarowanie MgO rozpuszczalnego w wodzie przy zawartości powyżej 5 % |

    3 | Chlorek potasu | Nawóz otrzymywany z nieoczyszczonych soli potasowych zawierających chlorek potasu jako składnik główny | 37 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na K2O. | Można uzupełnić o zwyczajowe nazwy handlowe | K2O rozpuszczalny w wodzie |

    4 | Chlorek potasu z dodatkiem soli magnezu | Nawóz otrzymywany z nieoczyszczonych soli potasowych z dodatkiem soli magnezowych i zawierający chlorek potasu i sole magnezu jako składniki podstawowe | 37 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na K2O 5 % MgO zawartość magnezu rozpuszczalnego w wodzie, w przeliczeniu na MgO | | K2O rozpuszczalny w wodzie MgO rozpuszczalny w wodzie |

    5 | Siarczan potasu | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym z soli potasowych i zawierający siarczan potasu jako składnik podstawowy | 47 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na K2O. Dopuszczalna zawartość chloru: 3 % | | K2O rozpuszczalny w wodzie Dopuszcza się deklarowanie chloru przy zawartości poniżej 3 % Cl |

    6 | Siarczan potasu zawierające sole magnezu | Nawóz otrzymywany w procesie chemicznym z soli potasowych, możliwie z dodatkiem soli magnezu i zawierający siarczan potasu i siarczan magnezu jako składniki podstawowe | 22 % K2O zawartość potasu rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na K2O 8 % MgO zawartość magnezu w postaci soli rozpuszczalnych w wodzie, w przeliczeniu na MgO. Dopuszczalna zawartość chloru: 3 % Cl | Można uzupełnić o zwyczajowe nazwy handlowe | K2O rozpuszczalny w wodzie MgO rozpuszczalny w wodzie Dopuszcza się deklarowanie chloru przy zawartości poniżej 3 % |

    B. WYKAZ NAWOZÓW WIELOSKŁADNIKOWYCH

    1. NAWOZY NPK

    Określenie rodzaju | Sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych (% (m/m)) | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności zgodnie z danymi w kolumnach 8, 9 i 10; wielkość cząsteczki | Dane dotyczące identyfikacji nawozów; pozostałe wymagania |

    1 | 2 | Łącznie | Dla każdego ze składników nawozowych | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

    3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

    Nawóz NPK | Nawozy otrzymywane w procesie chemicznym lub przez zmieszanie mechaniczne bez dodatku substancji organicznych pochodzenia roślinnego ani zwierzęcego | 20 % (N + P2O5 + K2O) | 3 % N 5 % P2O5 5 % K2O | 1)Azot ogólny2)Azot azotanowy3)Azot amonowy4)Azot mocznikowy5)Azot cyjanoamidowy | 1)P2O5 rozpuszczalny w wodzie2)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym3)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym i wodzie4)P2O5 rozpuszczalny tylko w kwasach mineralnych5)P2O5 rozpuszczalny w zasadowym cytrynianie amonowym (odczynnik Petermanna)6a)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie cytrynowym6b)P2O5 rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym7)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w zasadowym cytrynianie amonowym (wg Joulie)8)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 55 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie mrówkowym | K2O rozpuszczalny w wodzie | 1)Azot ogólny2)Jeśli dowolna z postaci azotu od 2) do 5) stanowi przynajmniej 1 % wagowo, to musi być zadeklarowana | 1.Nawóz NPK niezawierający tomasyny, fosforanu kalcynowanego, fosforanu glinowo-wapniowego, częściowo rozłożonego fosforytu ani miękkiego zmielonego fosforytu musi być zadeklarowany zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 2) lub 3):jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie jest poniżej 2 %, to można zadeklarować tylko rozpuszczalność 2);jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie wynosi przynajmniej 2 %, to należy zadeklarować rozpuszczalność 3), i należy wskazać tę zawartość [rozpuszczalność 1)].Nie wolno dopuścić, aby zawartość P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych przekraczała 2 %.Dla tego rodzaju 1 próbka testowa dla określenia rozpuszczalności 2) i 3) powinna wynosić 1 g.2a).Nawóz NPK zawierający fosforyt lub częściowo rozłożony fosforyt nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego i fosforanu glinowo-wapniowego. Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 3) i 4).Ten rodzaj nawozu musi zawierać:przynajmniej 2 % P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych [rozpuszczalność 4)];przynajmniej 5 % P2O5 rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonowym [rozpuszczalność 3)];przynajmniej 2,5 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność 1)].Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz NPK zawierający miękki zmielony fosforyt" lub "Nawóz NPK zawierający częściowo rozłożony fosforyt". Dla tego rodzaju próbka testowa dla oznaczenia rozpuszczalności powinna wynosić 3 g. | 1)K2O rozpuszczalny w wodzie2)Oznakowanie "Mała zawartość chloru" oznacza, że zawartość Cl nie przekracza 2 %3)Dopuszcza się deklarowanie zawartości chloru |

    Skład ziarnowy podstawowych składników fosforowych: |

    Tomasyna: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 % |

    Fosforan glinowo-wapniowy: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 % |

    Fosforan kalcynowany: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 % |

    Fosforyt miękki: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,063 mm przynajmniej 90 % |

    Częściowo rozłożony fosforyt: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 % |

    2b) Nawóz NPK zawierający fosforan glinowo-wapniowy nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego, miękkiego zmielonego fosforytu i częściowo rozłożonego fosforytu.

    Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1) i 7), ostatnią stosować po odjęciu rozpuszczalności w wodzie.

    Ten typ nawozu musi zawierać:

    - przynajmniej 2 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność 1)];

    - przynajmniej 5 % P2O5 zgodnie z rozpuszczalnością 7).

    Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz NPK zawierający fosforan glinowo-wapniowy".

    3. W przypadku nawozów NPK zawierających jeden z następujących fosforanowych nawozów tomasynę, fosforan kalcynowany, fosforan glinowo-wapniowy lub miękki zmielony fosforyt, należy podać ten składnik fosforanowy po określeniu rodzaju nawozu.

    Rozpuszczalność P2O5 należy deklarować w następujący sposób:

    - w przypadku nawozów na bazie tomasyny: rozpuszczalność 6a) (dla Francji, Włoch), 6b) (dla Niemiec, Belgii, Danii, Irlandii, Luksemburga, Niderlandów i Zjednoczonego Królestwa);

    - w przypadku nawozów na bazie fosforanu kalcynowanego: rozpuszczalność 5);

    - w przypadku nawozów na bazie fosforanu glinowo-wapniowego: rozpuszczalność 7);

    - w przypadku nawozów na bazie fosforytu: rozpuszczalność 8).

    | |

    2. NAWOZY NP

    Określenie rodzaju | Sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych [% (m/m)] | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności zgodnie z danymi w kolumnach 8, 9 i 10; wielkość cząsteczki | Dane dotyczące identyfikacji nawozów; pozostałe wymagania |

    1 | 2 | Łącznie | Dla każdego ze składników nawozowych | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

    3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

    Nawóz NP | Nawozy otrzymywane w procesie chemicznym lub przez zmieszanie mechaniczne, bez dodatku substancji organicznych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego | 18 % (N + P2O5) | 3 % N 5 % P2O5 | 1)Azot ogólny2)Azot azotanowy3)Azot amonowy4)Azot mocznikowy5)Azot cyjanoamidowy | 1)P2O5 rozpuszczalny w wodzie2)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym3)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym i w wodzie4)P2O5 rozpuszczalny tylko w kwasach mineralnych5)P2O5 rozpuszczalny w zasadowym cytrynianie amonowym (w odczynniku Petermanna)6a)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie cytrynowym6b)P2O5 rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym7)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w zasadowym cytrynianie amonowym (wg Joulie)8)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, z którego przynajmniej 55 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie mrówkowym | | 1)Azot ogólny2)Jeśli dowolna z postaci azotu od 2) do 5) stanowi przynajmniej 1 % wagowo, to musi być zadeklarowana | 1.Nawóz NP niezawierający tomasyny, fosforanu kalcynowanego, fosforanu glinowo-wapniowego, częściowo rozłożonego fosforytu ani fosforytu miękkiego musi być zadeklarowany zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 2) lub 3):jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie jest niższa niż 2 %, to można zadeklarować tylko rozpuszczalność 2);jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie wynosi przynajmniej 2 %, to należy zadeklarować rozpuszczalność 3) i należy podać tę zawartość [rozpuszczalność 1)].Zawartość P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych nie może przekraczać 2 %.Dla tego rodzaju próbka testowa dla oznaczenia rozpuszczalności (2) i (3) powinna wynosić 1 g.2a).Nawóz NP zawierający fosforyt lub częściowo rozłożony fosforyt nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego ani fosforanu glinowo-wapniowego.Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 3) i 4).Ten rodzaj nawozu musi zawierać:przynajmniej 2 % P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych [rozpuszczalność 4)];przynajmniej 5 % P2O5 rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonowym [rozpuszczalność 3)];przynajmniej 2–5 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność (1)].Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz NP zawierający miękki zmielony fosforyt" lub "Nawóz NP zawierający częściowo rozłożony fosforyt".Dla tego typu próbka testowa dla oznaczenia rozpuszczalności 3) powinna wynosić 3g. | |

    Skład ziarnowy podstawowych składników fosforowych: |

    Tomasyna: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 %. |

    Fosforan glinowo-wapniowy: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 %. |

    Fosforan kalcynowany: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 %. |

    Fosforyt miękki: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,063 mm przynajmniej 90 %. |

    Częściowo rozłożony fosforyt: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 %. |

    2b). Nawóz NP zawierający fosforan glinowo-wapniowy, nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego, fosforytu miękkiego ani częściowo rozłożonego fosforytu.

    Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1) i 7), ostatnią stosować po pomniejszeniu o rozpuszczalności w wodzie.

    Ten rodzaj nawozu musi zawierać:

    - przynajmniej 2 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność 1)];

    - przynajmniej 5 % P2O [rozpuszczalność 7)].

    Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz NP zawierający fosforan glinowo-wapniowy".

    3. W przypadku nawozów NP zawierających tylko jeden z następujących fosforanowych nawozów tomasynę, fosforan kalcynowany, fosforan glinowo-wapniowy lub fosforyt miękki, należy podać ten składnik fosforanowy po określeniu rodzaju nawozu.

    Rozpuszczalność P2O5 musi być zadeklarowana zgodnie z następującymi określeniami rozpuszczalności:

    - w przypadku nawozów na bazie tomasyny: rozpuszczalność (6a) (dla Francji, i Włoch), (6b) (dla Niemiec, Belgii, Danii, Irlandii, Luksemburga, Niderlandów, Zjednoczonego Królestwa)

    - w przypadku nawozów na bazie fosforanu kalcynowanego: rozpuszczalność (5);

    - w przypadku nawozów na bazie fosforanu glinowo-wapniowego: rozpuszczalność (7);

    - w przypadku nawozów na bazie fosforytu miękkiego: rozpuszczalność (8).

    | |

    3. NAWOZY NK

    Określenie rodzaju | Sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych (% (m/m)) | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności zgodnie z danymi w kolumnach 8, 9 i 10; wielkość cząsteczki | Dane dotyczące identyfikacji nawozów; pozostałe wymagania |

    1 | 2 | Łącznie | Dla każdego ze składników nawozowych | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

    3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

    Nawóz NK | Nawozy otrzymywane w procesie chemicznym lub przez mechaniczne zmieszanie, bez dodatku substancji organicznych pochodzenia roślinnego ani zwierzęcego. | 18 % (N + K2O) | 3 % N 5 % K2O | 1)Azot ogólny2)Azot azotanowy3)Azot amonowy4)Azot amidowy5)Azot cyjanoamidowy | | K2O rozpuszczalny w wodzie | 1)azot ogólny2)Jeśli zawartość azotu w dowolnej z postaci od 2) do 5) stanowi przynajmniej 1 % wagowo, to musi być zadeklarowana | | 1)K2O rozpuszczalny w wodzie2)Oznakowanie "Mała zawartość chloru" oznacza, że zawartość Cl nie przekracza 2 %3)Dopuszcza się deklarowanie zawartości chloru |

    4. NAWOZY PK

    Określenie rodzaju | Sposób otrzymywania nawozu | Minimalna zawartość składników nawozowych [% (m/m)] | Składniki nawozowe deklarowane ich formy i rozpuszczalności zgodnie z danymi w kolumnach 8, 9 i 10; wielkość cząsteczki | Dane dotyczące identyfikacji nawozów; pozostałe wymagania |

    1 | 2 | Łącznie | Dla każdego ze składników nawozowych | N | 25PO | 2KO | N | 25PO | 2KO |

    3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

    Nawóz PK | Nawozy otrzymywane w procesie chemicznym lub przez mechaniczne zmieszanie, bez dodatku substancji organicznych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego | 18 % (P2O5 + K2O) | 5 % P2O5 5 % K2O | | 1)P2O5 rozpuszczalny w wodzie2)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym3)P2O5 rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonowym i w wodzie4)P2O5 rozpuszczalny tylko w kwasach mineralnych5)P2O5 rozpuszczalny w zasadowym cytrynianie amonowym (w odczynniku Petermanna)6a)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie cytrynowym6b)P2O5 rozpuszczalny w 2 % kwasie cytrynowym7)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 75 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w zasadowym cytrynianie amonowym (wg Joulie)8)P2O5 rozpuszczalny w kwasach mineralnych, w tym przynajmniej 55 % zadeklarowanej zawartości P2O5 jest rozpuszczalne w 2 % kwasie mrówkowym | K2O rozpuszczalny w wodzie | | 1.Nawóz PK niezawierający tomasyny, fosforanu kalcynowanego, fosforanu glinowo-wapniowego, częściowo rozłożonego fosforytu ani fosforytu miękkiego musi być zadeklarowany zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 2) lub 3).jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie jest niższa niż 2 %, to można zadeklarować tylko rozpuszczalność 2);jeśli zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie wynosi przynajmniej 2 %, to należy zadeklarować rozpuszczalność 3) i należy podać tę zawartość [rozpuszczalność 1)].Zawartość P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych nie może przekraczać 2 %.Dla tego rodzaju próbka testowa dla oznaczenia rozpuszczalności 2) i 3) powinna wynosić 1 g.2a)Nawóz NP zawierający fosforyt lub częściowo rozłożony fosforyt nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego ani fosforanu glinowo-wapniowego.Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1), 3) i 4).Ten rodzaj nawozu musi zawierać:przynajmniej 2 % P2O5 rozpuszczalnego tylko w kwasach mineralnych [rozpuszczalność 4)];przynajmniej 5 % P2O5 rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonowym [rozpuszczalność 3)];przynajmniej 2,5 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność 1)].Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz PK zawierający miękki zmielony fosforyt" lub "Nawóz PK zawierający częściowo rozłożony fosforyt".Dla tego typu próbka testowa dla oznaczenia rozpuszczalności 3) powinna wynosić 3g. | 1)K2O rozpuszczalny w wodzie2)Oznakowanie "Mała zawartość chloru" oznacza, że zawartość Cl nie przekracza 2 %3)Dopuszcza się deklarowanie zawartości chloru |

    Skład ziarnowy podstawowych składników fosforowych: |

    Tomasyna: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 %. |

    Fosforan glinowo-wapniowy: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 %. |

    Fosforan kalcynowany: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 75 %. |

    Fosforyt miękki: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,063 mm przynajmniej 90 %. |

    Częściowo rozłożony fosforyt: | przesiew przez sito o wymiarze boku oczek kwadratowych 0,160 mm przynajmniej 90 %. |

    2b). Nawóz PK zawierający fosforan glinowo-wapniowy nie może zawierać tomasyny, fosforanu kalcynowanego ani częściowo rozłożonego fosforytu.

    Należy go zadeklarować zgodnie z rozpuszczalnościami 1) i 7), ostatnią stosuje się pomniejszoną o rozpuszczalność w wodzie.

    Ten rodzaj nawozu musi zawierać:

    - przynajmniej 2 % rozpuszczalnego w wodzie P2O5 [rozpuszczalność 1)];

    - przynajmniej 5 % P2O5 zgodnie z rozpuszczalnością 7).

    Ten typ nawozu powinien być wprowadzony do obrotu jako "Nawóz sztuczny sztuczny PK zawierający fosforan glinowo-wapniowy".

    3. W przypadku nawozów sztucznych sztucznych PK zawierających tylko jeden z poniższych fosforanowych nawozów sztucznych sztucznych: tomasynę, fosforan kalcynowany, fosforan glinowo-wapniowy lub fosforyt miękki, należy podać ten składnik fosforanowy po określeniu rodzaju nawozu sztucznego.

    Rozpuszczalność P2O5 musi być zadeklarowana zgodnie z następującymi określeniami rozpuszczalności:

    - w przypadku nawozów sztucznych sztucznych na bazie tomasyny: rozpuszczalność (6a) (dla Francji, i Włoch), (6b) (dla Niemiec, Belgii, Danii, Irlandii, Luksemburga, Holandii, Zjednoczonego Królestwa);

    - w przypadku nawozów sztucznych sztucznych na bazie fosforanu kalcynowanego: rozpuszczalność (5);

    - w przypadku nawozów sztucznych sztucznych na bazie fosforanu glinowo-wapniowowego: rozpuszczalność (7);

    - w przypadku nawozów sztucznych sztucznych na bazie fosforytu miękkiego: rozpuszczalność (8).

    | |

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK II

    PRZEPISY DOTYCZĄCE IDENTYFIKACJI I ETYKIETOWANIA

    1. Obowiązkowe znaki identyfikacyjne

    a) Wyrazy "Nawóz EWG" wielkimi literami.

    b) Oznaczenie typu nawozu, zgodnie z załącznikiem I, a w przypadku nawozów wieloskładnikowych liczby określające zawartość składników nawozowych należy podawać w kolejności określonej w tym oznakowaniu.

    c) Deklarowana zawartość każdego ze składników nawozowych; oraz deklarowana zawartość wyrażona jako postać i/lub rozpuszczalność, w przypadku gdy są wymienione w załączniku I.

    Zawartość składników nawozowych dla nawozów wieloskładnikowych i prostych musi być podawana w procentach wagowych, wyrażonych w liczbach całkowitych lub w razie potrzeby z zaokrągleniem do jednego miejsca po przecinku, a w przypadku wieloskładnikowych nawozów z zachowaniem następującej kolejności: N, P2O5 i/lub P, K2O i/lub K.

    Postać i/lub rozpuszczalność składników nawozowych również muszą być podane w procentach wagowych, z wyjątkiem przypadków, gdy w załączniku I jednoznacznie określono, że zawartość ta jest podana w inny sposób.

    Składniki nawozowe muszą podawane zarówno słownie jak i przy użyciu symboli chemicznych [np. azot (N), fosfor (P), pentatlenek fosforu (P2O5), potas (K), tlenek potasu (K2O), magnez (Mg), tlenek magnezu (MgO)].

    d) Gwarantowana waga netto lub brutto.

    Przy podawaniu wagi brutto konieczne jest oprócz niej podanie wagi tary.

    e) Nazwisko lub nazwa handlowa lub znak handlowy i adres osoby odpowiedzialnej za obrót nawozami, mającej siedzibę we Wspólnocie.

    2. Wymagania dotyczące etykietowania

    a) Etykiety lub oznakowanie drukowane na opakowaniu i podające szczegółowe informacje wyszczególnione w pkt 1 muszą być umieszczone w widocznym miejscu. Etykiety dołączone muszą być zamocowane w taki sposób, by pozostać w miejscu zamocowania niezależnie od stosowanego systemu zamykania opakowania. Jeżeli w takim systemie zamykania wykorzystana jest plomba ołowiana lub inna, musi na niej być podane nazwisko lub znak osoby odpowiedzialnej, wymienionej w pkt 1 lit. e).

    b) Oznakowanie określone w ust. 1 musi być zamocowane w sposób nieusuwalny i wyraźnie czytelne.

    c) W przypadkach określonych w art. 3, do towarów musi być dołączony egzemplarz dokumentów zawierających znaki identyfikacyjne, egzemplarz ten musi być dostępny do celów kontroli.

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK III

    TOLERANCJE

    a) Zakresy tolerancji podane w niniejszym załączniku określają dozwolone odchylenia wartości mierzonej od wartości deklarowanej dla składnika nawozowego.

    b) Celem ich jest dostosowanie do różnic wynikających z metod produkcji, pobierania próbek i analizy.

    c) Dla zawartości minimalnej i maksymalnej określonej w załączniku I nie dopuszcza się żadnej tolerancji.

    d) W przypadku braku wartości maksymalnej, nie ma ograniczeń na przekroczenie deklarowanej ilości składnika nawozowego.

    e) Dopuszczalna tolerancja dla deklarowanej zawartości w poszczególnych typach nawozów jest następująca:

    wartość bezwzględna w procentach wagowych wyrażona jako N, P2O5, P, K2O, K, Cl |

    A.NAWOZY PROSTE

    I.Nawozy azotowe

    azotan wapnia | 0,4 |

    azotan magnezowo-wapniowy | 0,4 |

    azotan sodowy | 0,4 |

    saletra sodowa | 0,4 |

    cyjanoamid wapniowy | 1,0 |

    cyjanoamid wapniowy azotowy | 1,0 |

    siarczan amonu | 0,3 |

    azotan amonu lub azotan wapniowo-amonowy: | |

    —do 32 % włącznie | 0,8 |

    —więcej niż 32 % | 0,6 |

    siarczano-azotan amonu | 0,8 |

    siarczano-azotan magnezu | 0,8 |

    azotan magnezowo amonowy | 0,8 |

    mocznik | 0,4 |

    II.Nawozy fosforowe

    tomasyna: | |

    —deklarowana zawartość wyrażona jako zakres 2 % wagowo | 0 |

    —deklarowana zawartość wyrażona jedną liczbą | 1,0 |

    Inne nawozy fosforowe | |

    rozpuszczalność P2O5 w: | (w nawiasach podano numer nawozu w załączniku I) | |

    —kwas nieorganiczny | (3, 6, 7) | 0,8 |

    —kwas mrówkowy | (7) | 0,9 |

    —cytrynian amonu obojętny | (2a, 2b, 2c,) | 0,8 |

    —cytrynian amonu zasadowy | (4, 5, 6) | 0,8 |

    —woda | (2a, 2b, 3) | 6,9 |

    (2c) | 1,3 |

    III.Nawozy potasowe

    kainit | 1,5 |

    wzbogacona sól kainitu | 1,0 |

    chlorek sodu: | |

    —do 55 % włącznie | 1,0 |

    —więcej niż 55 % | 0,5 |

    chlorek potasu zawierający sól magnezu | 1,5 |

    siarczan potasu | 0,5 |

    siarczan potasu zawierający sól magnezu | 1,5 |

    Inne składniki

    tlenek magnezu | 0,9 |

    chlorek | 0,2 |

    B.NAWOZY WIELOSKŁADNIKOWE

    1.Składniki nawozowe

    —N | 1,1 |

    —P2O5 | 1,1 |

    —K2O | 1,1 |

    2.Łączne odchylenie ujemne od wartości deklarowanej

    —nawozy dwuskładnikowe | 1,5 |

    —nawozy trójskładnikowe | 1,9 |

    f) dopuszczalna tolerancja dla deklarowanej zawartości poszczególnych postaci azotu lub deklarowanej rozpuszczalności pentatlenku fosforu w jednej dziesiątej całej zawartości danego składnika nawozowego wynosi maksymalnie 2 % wagowo, z zastrzeżeniem że cała zawartość tego składnika pozostaje w granicach określonych w załączniku I i w granicach tolerancji określonych w lit. e) powyżej.

    --------------------------------------------------

    Top