EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D2233

Padomes Lēmums (ES) 2020/2233 (2020. gada 23. decembris) par saistībām attiecībā uz līdzekļiem, kas rodas no atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda ietvaros

OV L 437, 28/12/2020, p. 188–191 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2233/oj

28.12.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 437/188


PADOMES LĒMUMS (ES) 2020/2233

(2020. gada 23. decembris)

par saistībām attiecībā uz līdzekļiem, kas rodas no atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda ietvaros

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomē sanākušo Eiropas Savienības dalībvalstu valdību pārstāvju Iekšējo nolīgumu par Eiropas Savienības palīdzības finansēšanu saskaņā ar daudzgadu finanšu shēmu laikposmam no 2014. gada līdz 2020. gadam atbilstoši ĀKK un ES Partnerattiecību nolīgumam un par finansiālās palīdzības piešķiršanu aizjūras zemēm un teritorijām, uz kuru attiecas Līguma par Eiropas Savienības darbību ceturtā daļa (1) (“11. EAF Iekšējais nolīgums”), un jo īpaši tā 1. panta 5. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

Tā kā:

(1)

Par līdzekļiem, kas radušies no atmaksājumiem saskaņā ar Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu (ĀKK) ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda (“EAF”) ietvaros (“līdzekļi, kas radušies no atmaksājumiem”), pēc 2020. gada 31. decembra vairs nevar uzņemties saistības, ja vien Padome pēc Komisijas priekšlikuma ar vienprātīgu lēmumu nenolemj citādi.

(2)

Ir pārliecinoši pierādījumi tam, ka, lai gan ĀKK ieguldījumu mehānisms ir veicinājis ĀKK valstu nabadzības samazināšanas, integrācijas pasaules ekonomikā un ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, kā noteikts Partnerattiecību nolīgumā starp Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu grupas locekļiem, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (2) (“ĀKK un ES Partnerattiecību nolīgums”), tas nesniedza maksimālu ieguldījumu šajā jomā. Turpmāka ĀKK ieguldījumu mehānisma atmaksājumu izmantošana saskaņā ar jaunu regulējumu un pārvaldību varētu nodrošināt labākus attīstības rezultātus.

(3)

Komisija 2018. gada 14. jūnijā pieņēma priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido Kaimiņattiecību, attīstības sadarbības un starptautiskās sadarbības instrumentu (KASSI priekšlikums), ar kuru paredz izveidot Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai plus (“EFIA+”) un Ārējās darbības garantiju, kuriem dalībvalstis varētu dot ieguldījumu, ko tās varētu iezīmēt darbību uzsākšanai konkrētos reģionos, valstīs, nozarēs vai esošajos investīciju logos.

(4)

ĀKK un ES Vēstnieku komiteja 2020. gada 4. decembrī pieņēma Lēmumu Nr. 2/2020 (3), ar ko groza Lēmumu Nr. 3/2019 (4) pieņemt pārejas posma pasākumus, ievērojot ĀKK un ES partnerattiecību nolīguma 95. panta 4. punktu, vēl pagarināt ĀKK un ES partnerattiecību nolīguma noteikumu piemērošanu līdz 2021. gada 30. novembrim vai līdz jauna ĀKK un ES nolīguma (“jaunais nolīgums”) spēkā stāšanās dienai, vai līdz jaunā nolīguma provizoriskas piemērošanas brīdim starp Savienību un ĀKK valstīm atkarībā no tā, kas notiek agrāk. Laikposmu, kas noteikts 11. EAF Iekšējā nolīguma 1. panta 5. punktā un kurā var uzņemties saistības par līdzekļiem, kas rodas no atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK Ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda ietvaros, būtu jāpagarina līdz 2021. gada 30. jūnijam, lai nodrošinātu iespēju uzņemties jaunas saistības par ĀKK Ieguldījumu mehānisma atmaksājumiem un nodrošinātu nepārtrauktu atbalstu ĀKK valstīm līdz pilnībā sāk darboties Kaimiņattiecību, attīstības un starptautiskās sadarbības finansēšanas instruments, kas jāpieņem, pamatojoties uz KASSI priekšlikumu (“ārējās finansēšanas instruments”).

(5)

Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai, kas izveidots ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1601 (5) (“EFIA”) uzskata par ļoti būtisku attiecīgo reģionu (Subsahāras Āfrikas un Eiropas kaimiņvalstu) ieguldījumu vajadzībām, kā arī Savienības prioritātēm un saistībām.

(6)

Komisija un Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos (“Augstais pārstāvis”) 2020. gada 9. marta kopīgajā paziņojumā “Ceļā uz visaptverošu stratēģiju ar Āfriku” (“kopīgais paziņojums”) aicināja Savienību atbalstīt ilgtspējīgu izaugsmi un nodarbinātību visā Āfrikas kontinentā. Savienība, inter alia, vēlas sadarboties ar Āfriku ieguldījumu veicināšanā, paplašinot inovatīvu finansēšanas mehānismu izmantošanu.

(7)

Kopīgajā paziņojumā Komisija un Augstais pārstāvis uzsvēra, ka finanšu instrumentiem ir jāveicina tādi ieguldījumi, kas lielā mērā ietekmē attīstību, galvenokārt atbalstot privāto sektoru, saskaņā ar kritērijiem, kas noteikti Komisijas 2014. gada 13. maija paziņojumā “Privātā sektora lielāka nozīme iekļaujošas un ilgtspējīgas izaugsmes nodrošināšanā jaunattīstības valstīs”, proti, izmērāmi attīstības rezultāti, papildināmība, neitralitāte, kopīgas intereses un līdzfinansējums, pierādāma ietekme un sociālo, vides un fiskālo standartu ievērošana.

(8)

Ir nepieciešams atļaut šajā lēmumā minētos atmaksājamus iemaksāt ārējās finansēšanas instrumentā (“iezīmētie ārējie piešķirtie ieņēmumi”, kā minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 (6) 21. panta 2. punkta a) apakšpunkta ii) punktā), lai finansētu palīdzību ĀKK valstīm saskaņā ar vienota pasākumu kopuma pieeju un saskaņā ar ārējās finansēšanas instrumenta mērķiem, principiem un pārvaldību, izmantojot finanšu instrumentus, finansējuma apvienošanas darbības, budžeta garantijas vai jebkādu citu neatmaksājama atbalsta veidu, saskaņā ar Regulu (ES, Euratom) 2018/1046. Tas nodrošinās nepārtrauktu pāreju no AKK Ieguldījumu mehānisma un nepārtrauktību produktu klāsta ziņā.

(9)

Ārējās finansēšanas instruments līdzekļus, kas rodas no atmaksājumiem kā ārējos piešķirtos ieņēmumus būtu jāsaņem ne ilgāk kā līdz 2027. gada 31. decembrim. Neskarot lēmumus, kas jāpieņem attiecībā uz turpmākajām daudzgadu finanšu shēmām, pēc minētā datuma minētos līdzekļus, līdz tie būs izsmelti, saņems ar turpmākiem finansēšanas mehānismiem.

(10)

ĀKK ieguldījumu mehānisma atmaksājumi, ņemot vērā 2021.-2027. gada laikposmā gaidāmo kopējo plānoto apmēru, katru gadu saskaņā ar plānošanas dokumentiem būtu jāpārskaita kā papildinājums attiecīgajām ārējās finansēšanas instrumenta budžeta pozīcijām.

(11)

Komisijai līdzekļus, kas rodas no atmaksājumiem, būtu jānovirza ar Eiropas Investīciju bankas (EIB), kā arī ar EFIA+ starpniecību, lai maksimāli palielinātu to ietekmi uz attīstību un papildināmību, kā arī ņemtu vērā parāda ilgtspējas jautājumus. Visām operācijām būtu jāpiemēro EFIA+ pārvaldība un princips “politika pirmajā vietā”.

(12)

Saskaņā ar KASSI priekšlikumu līdzekļi, kas rodas no atmaksājumiem, galvenokārt būtu jānovirza attīstības instrumentiem ar augstu finanšu risku, jo īpaši ietekmes finansējumam, pašu kapitāla fondiem un darbībām vismazāk attīstītajās valstīs (VAV). Ar operācijām būtu jācenšas maksimāli palielināt ietekmi uz attīstību.

(13)

Saskaņā ar Līguma par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas (7) 152. panta 4. punktu Apvienotās Karalistes daļu ĀKK ieguldījumu mehānismā no EAF, to apkopojot par agrākiem EAF periodiem, jāatlīdzina Apvienotajai Karalistei, pienākot ieguldījuma termiņam. Ja nav notikusi vienošanās par ko citu, pēc 11. EAF saistību perioda beigām par Apvienotās Karalistes kapitāla daļu neuzņemas atkārtotas saistības, un šo daļu nepārceļ uz turpmākajiem periodiem,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Attiecībā uz operācijām saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu 11. EAF Iekšējā nolīguma 1. panta 5. punktā noteikto laikposmu, kurā var uzņemties saistības par līdzekļiem, kas rodas no atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda ietvaros, pagarina līdz 2021. gada 30. jūnijam vai līdz dienai, kad stājas spēkā regula, ar ko izveido ārējās finansēšanas instrumentu, atkarībā no tā, kas notiek vēlāk, un jebkurā gadījumā ne vēlāk kā līdz 2021. gada 30. novembrim, lai nodrošinātu iespēju uzņemties jaunas saistības par atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu.

2. pants

1.   Līdzekļus, kas rodas no atmaksājumiem saskaņā ar ĀKK Ieguldījumu mehānismu no operācijām 9., 10. un 11. Eiropas Attīstības fonda ietvaros, pēc 2021. gada 30. jūnija iemaksā ārējās finansēšanas instrumentā kā ārējos piešķirtos ieņēmumus, lai nodrošinātu finansējumu ar EIB starpniecību, izmantojot budžeta garantijas un finansējuma apvienošanas darbības saskaņā ar EFIA+, Ārējās darbības garantiju un finanšu instrumentus vai jebkādu citu neatmaksājama atbalsta veidu saskaņā ar EFIA+ mērķiem, principiem un pārvaldību.

2.   Neskarot lēmumus, kas jāpieņem attiecībā uz turpmākajām daudzgadu finanšu shēmām, līdzekļus, kas rodas no atmaksājumiem, pēc 2027. gada 31. decembra un līdz atmaksājumu izlietojumam iemaksā turpmākajos Savienības ārējās finansēšanas instrumentos, kuri aizstāj ārējās finansēšanas instrumentu.

3.   Šajā lēmumā “atmaksājumi” ir jebkuri ienākumi, tostarp dividendes, kapitāla pieaugums, garantijas maksas un aizdevumu procenti par summām jebkurā kontā, kas atvērts, lai iegrāmatotu ĀKK ieguldījumu mehānisma kontā turēto naudu. Tā ir arī atlīdzība no kases ieguldījumiem, un atmaksas, ieskaitot kapitāla atmaksas, atbrīvotās garantijas un aizdevumu pamatsummas atmaksa, kas izriet no operācijām saskaņā ar ĀKK ieguldījumu mehānismu. Līdzekļus, kas rodas ar atmaksājumiem saistīto saistību atcelšanas rezultātā, arī uzskata par atmaksājumiem.

4.   Atmaksājumiem piemēro ārējās finansēšanas instrumenta piemērojamos noteikumus un procedūras.

3. pants

Iemaksas iezīmē ĀKK valstīm.

4. pants

Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2021. gada 1. janvāra, izņemot 2. pantu, ko piemēro no 2021. gada 1. jūlija vai no dienas, kad stājas spēkā regula, ar ko izveido ārējās finansēšanas instrumentu, atkarībā no tā, kas notiek vēlāk.

Briselē, 2020. gada 23. decembrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

M. ROTH


(1)  OV L 210, 6.8.2013., 1. lpp.

(2)  OV L 317, 15.12.2000., 3. lpp.

(3)  ĀKK un ES Vēstnieku komitejas Lēmums Nr. 2/2020 (2020. gada 4. decembris) grozīt ĀKK un ES Vēstnieku komitejas Lēmumu Nr. 3/2019 pieņemt pārejas posma pasākumus, ievērojot ĀKK un ES partnerattiecību nolīguma 95. panta 4. punktu (OV L 420, 14.12.2020., 32. lpp.).

(4)  ĀKK un ES Vēstnieku komitejas Lēmums Nr. 3/2019 (2019. gada 17. decembris) pieņemt pārejas posma pasākumus, ievērojot ĀKK un ES partnerattiecību nolīguma 95. panta 4. punktu (OV L 1, 3.1.2020., 3. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1601 (2017. gada 26. septembris), ar ko izveido Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA), EFIA garantiju un EFIA garantiju fondu (OV L 249, 27.9.2017., 1. lpp).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).

(7)  OV L 29, 31.1.2020., 7. lpp.


Top