Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0735

A dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedések

A dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(KKBP) 2015/740 határozat a dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről

(EU) 2015/735 rendelet a dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről

MI A HATÁROZAT ÉS A RENDELET CÉLJA?

A határozat és a rendelet az Európai Unió (EU) közös kül- és biztonságpolitikai (KKBP) eszköztárának részét képezi, amelynek célja, hogy a dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott uniós szankciók jogi alapjának megteremtésével előmozdítsa a KKBP célkitűzéseit.

FŐBB PONTOK

Korlátozó intézkedések

A végrehajtási jogi aktusokkal több alkalommal módosított (KKBP) 2015/740 határozat és (EU) 2015/735 rendelet meghatározza a jegyzékbe vett személyekkel és szervezetekkel szemben bevezetett korlátozó intézkedéseket, egyebek mellett az alábbiakat.

  • Közvetlenül vagy közvetve dél-szudáni felhasználás céljából tilos katonai technikai segítségnyújtást biztosítani és brókertevékenységet végezni, fegyvereket és bárminemű kapcsolódó felszerelést – ideértve a fegyvereket és lőszereket, a katonai járműveket és felszereléseket, a katonai jellegű felszereléseket, valamint ezek pótalkatrészeit – rendelkezésre bocsátani, gyártani, karbantartani és használni.
  • Közvetlenül vagy közvetve dél-szudáni felhasználás céljából tilos katonai tevékenységekkel kapcsolatos pénzügyi támogatást nyújtani, beleértve a fegyverek és kapcsolódó felszerelések eladására, szolgáltatására, átadására vagy kivitelére, illetve a kapcsolódó technikai segítségnyújtásra, brókertevékenységekre és egyéb szolgáltatásokra vonatkozó támogatásokat, kölcsönöket és exporthitel-biztosítást, valamint biztosítást és viszontbiztosítást.
  • Tilos technikai segítségnyújtást, finanszírozást vagy pénzügyi támogatást nyújtani, illetve brókertevékenységet végezni dél-szudáni felfegyverzett zsoldos személyzet rendelkezésre bocsátásával kapcsolatban vagy dél-szudáni felhasználás céljából.
  • Mindazok pénzeszközeinek és gazdasági forrásainak befagyasztása, akik:
    • közvetlenül vagy közvetve felelősek a Dél-Szudán békéjét, biztonságát, illetve stabilitását fenyegető fellépésekért vagy politikákért, azokban közvetlenül vagy közvetve bűnrészesek vagy azokban közvetlenül vagy közvetve részt vettek;
    • a dél-szudáni politikai folyamatot egyebek mellett erőszakos cselekményekkel vagy a tűzszüneti megállapodások megszegésével hátráltatják, valamint az emberi jogok dél-szudáni súlyos megsértéséért felelnek, valamint a velük kapcsolatban álló természetes személyek, szervezetek vagy szervek.

Kivételek

A tilalmak nem vonatkoznak az alábbiakkal kapcsolatos finanszírozásra és pénzügyi támogatásra, technikai segítségnyújtásra és brókertevékenységekre:

  • a kizárólag az ENSZ személyzetének – például az ENSZ dél-szudáni köztársasági missziója és az ENSZ Abyei Ideiglenes Biztonsági Hadereje – támogatására szánt vagy általa használt fegyverek;
  • a védőruházat, beleértve a golyóálló mellényeket és katonai sisakokat is, amelyet az ENSZ személyzete, a média képviselői, valamint a humanitárius és a fejlesztési szervezetek munkatársai és az őket kísérő személyzet kizárólag személyes használatra, átmeneti jelleggel vittek be Dél-Szudánba.

Az illetékes hatóságok az alábbiak tekintetében engedélyezhetnek finanszírozást és pénzügyi támogatást, technikai segítségnyújtást és brókertevékenységeket, amennyiben az Egyesült Nemzetek Szankcióbizottsága eseti alapon jóváhagyja azt:

  • kizárólag humanitárius vagy védelmi célokra szánt, halált nem okozó katonai felszerelések;
  • a Dél-Szudánba olyan állam haderői által átmeneti jelleggel kivitt fegyverek, amely állampolgárai és Dél-Szudánban a konzuli felelőssége alá tartozók védelmének és evakuálásának megkönnyítésére tesz a nemzetközi joggal összhangban álló lépéseket;
  • az afrikai uniós regionális akciócsoport támogatására nyújtott, kizárólag az Úr Ellenállási Hadseregének leküzdésére irányuló regionális műveletekre szánt fegyverek;
  • a kizárólag a békemegállapodásban foglalt rendelkezések végrehajtásának támogatására szolgáló fegyverek;
  • fegyverek egyéb értékesítése vagy szolgáltatása, illetve egyéb segítségnyújtás vagy személyzet biztosítása.

Az Egyesült Nemzetek Szankcióbizottságának eseti alapon történő jóváhagyásával az illetékes hatóságok engedélyezhetik egyes befagyasztott pénzeszközök vagy gazdasági források felszabadítását, ha azok:

  • alapvető szükségletek kielégítéséhez szükségesek, beleértve az élelmiszerekre, a bérleti díjakra, a gyógyszerekre, az adókra és a közüzemi díjakra fordított kifizetéseket;
  • rendkívüli kiadások fedezéséhez szükségesek;
  • észszerű mértékű szakmai munkadíjak fedezésére szolgálnak;
  • a befagyasztott pénzeszközök fenntartási költségeinek kiegyenlítésére szolgálnak;
  • olyan korábbi szerződések vagy megállapodások alapján esedékes kifizetések, amelyek nem sértik a szankciókat;
  • bizonyos egyéb célokat szolgálnak, például bírósági, közigazgatási vagy választott bírósági határozat hatálya alá tartoznak, ha az adott feltételek maradéktalanul teljesülnek.

A korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó személyek, szervezetek és szervek

Az (EU) 2015/735 rendelet (módosított) mellékletei meghatározzák a jelenleg a fenti korlátozó intézkedések hatálya alá eső természetes vagy jogi személyek, szervezetek és szervek jegyzékét. A jegyzékeket rendszeresen (legalább 12 havonta) aktualizálják.

Emellett utazási korlátozásokat vezettek be a (módosított) (KKBP) 2015/740 határozat mellékleteiben felsorolt személyekkel szemben, amelyek alól eseti alapon mentesség biztosítható, például a következő esetekben:

  • humanitárius igények, egyebek mellett vallási előírások által indokolt utazás;
  • bírósági eljárás lefolytatása miatt szükséges utazás;
  • a dél-szudáni békének és nemzeti megbékélésnek, valamint a régió stabilitásának célkitűzését előmozdító utazás;
  • olyan kormányközi üléseken és az EU által kezdeményezett vagy tartott üléseken való részvétel, amelyeken a korlátozó intézkedések politikai célját – így többek között Dél-Szudánban a demokráciát, az emberi jogok tiszteletben tartását és a jogállamiságot – közvetlenül előmozdító politikai párbeszéd zajlik.

Humanitárius célú mentességek

Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 2022. évi 2664. sz. határozatával összhangban az (EU) 2023/720 tanácsi rendelet és a (KKBP) 2023/726 tanácsi határozat mentességet vezet be az uniós jogba az ENSZ programjai, a nemzetközi szervezetek, az ENSZ humanitárius reagálási terveiben részt vevő nem kormányzati szervezetek és egyéb megfelelő szervek által végzett humanitárius segítségnyújtás és egyéb támogató tevékenységek időben történő célba juttatásának biztosításához szükséges eszközök befagyasztását célzó intézkedések alól.

A humanitárius célú mentességet igénybe vevő segítségnyújtóknak észszerű erőfeszítések megtételével minimalizálniuk kell az esélyét annak, hogy a jegyzékbe vett személyek vagy szervezetek a szankciók által tiltott előnyökhöz jussanak.

MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS A RENDELET?

A (KKBP) 2015/740 határozat és az (EU) 2015/735 rendelet 2015. május 9. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács (KKBP) 2015/740 határozata (2015. május 7.) a dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről és a 2014/449/KKBP határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2015.5.8., 52–58. o.)

A (KKBP) 2015/740 határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács (EU) 2015/735 rendelete (2015. május 7.) a dél-szudáni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről és a 748/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2015.5.8., 13–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések és a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 29. cikk (az EUSz. korábbi 15. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 33. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)

utolsó frissítés 15.03.2023

Az oldal tetejére