EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D2444

A Bizottság (EU) 2015/2444 végrehajtási határozata (2015. december 17.) az állatbetegségek és zoonózisok felszámolását, ellenőrzését és felügyeletét célzó nemzeti programoknak a tagállamok által közösségi finanszírozásra történő benyújtására vonatkozó szabványkövetelmények megállapításáról és a 2008/425/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (az értesítés a C(2015) 9192. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

HL L 336., 23/12/2015, p. 59–92 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2015/2444/oj

23.12.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 336/59


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/2444 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2015. december 17.)

az állatbetegségek és zoonózisok felszámolását, ellenőrzését és felügyeletét célzó nemzeti programoknak a tagállamok által közösségi finanszírozásra történő benyújtására vonatkozó szabványkövetelmények megállapításáról és a 2008/425/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(az értesítés a C(2015) 9192. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerlánccal, az állategészségüggyel és állatjóléttel, valamint a növényegészségüggyel és a növényi szaporítóanyagokkal kapcsolatos kiadások kezelésére vonatkozó rendelkezések megállapításáról, a 98/56/EK, a 2000/29/EK és a 2008/90/EK tanácsi irányelv, a 178/2002/EK, a 882/2004/EK és a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 2009/128/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 66/399/EGK, a 76/894/EGK és a 2009/470/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. május 15-i 652/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 36. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 652/2014/EU rendelet többek között az élelmiszerlánccal és az állategészségüggyel kapcsolatos kiadások kezelésére vonatkozó rendelkezéseket állapít meg, és követelményeket határoz meg az állatbetegségek és zoonózisok felszámolását, ellenőrzését és felügyeletét célzó nemzeti programok tartalmára és benyújtására vonatkozóan.

(2)

A 652/2014/EU rendelet 12. cikkének (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a tagállamoknak legkésőbb május 31-ig be kell nyújtaniuk a Bizottságnak a következő évben kezdődő nemzeti programjaikat, amelyek tekintetében támogatást szeretnének kérni.

(3)

A 2008/425/EK bizottsági határozat (2) előírja, hogy az egyes állatbetegségek felszámolására, folyamatos ellenőrzésére és az ellenük való védekezésre irányuló nemzeti programokhoz uniós hozzájárulást kérő tagállamoknak az említett határozat I–V. mellékletében meghatározott bizonyos minimális információkat tartalmazó kérelmeket kell benyújtaniuk.

(4)

A 652/2014/EU rendelet elfogadását követően a rendelet 9. cikkében meghatározott nemzeti programok tartalmára és azok tagállamok általi benyújtására vonatkozó szabványkövetelményeket felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy azok maradéktalanul megfeleljenek a rendelet 12. cikkében meghatározott követelményeknek.

(5)

Továbbá a 652/2014/EU rendelet 9. cikkében meghatározott nemzeti programok tartalmára és azok tagállamok általi benyújtására vonatkozó szabványkövetelményeknek meg kell felelniük a 2008/341/EK bizottsági határozatban (3) megállapított, az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programokra vonatkozó szempontoknak.

(6)

Az uniós jogalkotás fejlődésével való összhang biztosítása érdekében egyes betegségek esetében a Bizottság honlapján online elérhető elektronikus formanyomtatványokat kell használni, mivel azok megkönnyítik a szükséges módosítások végrehajtását vagy további részleteket tartalmaznak. A Bizottság a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának keretében az elektronikus formanyomtatványok valamennyi szükséges módosításáról tájékoztatni fogja a tagállamokat, illetve meg fogja vitatni velük azokat. A felülvizsgált elektronikus formanyomtatványok legkésőbb az adott év márciusáig valamennyi tagállamnak megküldésre kerülnek.

(7)

Más, az elektronikus formanyomtatványokban nem szereplő állatbetegségek és az akvakultúrás betegségek esetében a nem elektronikus formanyomtatványok használata a megfelelő eszköz a nemzeti programok benyújtására, mivel az utóbbi években kevés ilyen program került benyújtásra, ezért nem volt indokolt azokhoz specifikus elektronikus formanyomtatványokat készíteni.

(8)

Az érthetőség kedvéért a 2008/425/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni és helyébe e határozatnak kell lépnie.

(9)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 652/2014/EU rendelet 12. cikkének (2) bekezdésében meghatározott tartalom mellett a nemzeti programoknak az e határozat mellékleteiben megjelölt információkat is tartalmazniuk kell.

2. cikk

A 652/2014/EU rendelet 9. cikkében meghatározott nemzeti programokat vagy online kell benyújtani az e határozat I–IV. mellékletében megjelölt megfelelő elektronikus formanyomtatványok használatával, vagy pedig e-mailben az e határozat V. mellékletében megjelölt megfelelő formanyomtatványok használatával az elektronikus formanyomtatványokban nem szereplő állatbetegségek esetében, és az e határozat VI. mellékletében megjelölt megfelelő minták használatával az akvakultúrás betegségek esetében.

3. cikk

A 2008/425/EK határozat hatályát veszti.

4. cikk

Ezt a határozatot a felszámolást, ellenőrzést és felügyeletet célzó, a 2017-re és az azt követő évekre vonatkozó nemzeti programok benyújtására kell alkalmazni.

5. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2015. december 17-én.

a Bizottság részéről

Vytenis ANDRIUKAITIS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 189., 2014.6.27., 1. o.

(2)  A Bizottság 2008. április 25-i 2008/425/EK határozata az állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és a folyamatos ellenőrzésére irányuló nemzeti programoknak a tagállamok által közösségi finanszírozásra történő benyújtására vonatkozó szabványkövetelmények megállapításáról (HL L 159., 2008.6.18., 1. o.).

(3)  A Bizottság 2008. április 25-i 2008/341/EK határozata az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programokra vonatkozó közösségi szempontok megállapításáról (HL L 115., 2008.4.29., 44. o.).


I. MELLÉKLET

Az alábbiakban felsorolt állatbetegségekre vonatkozó nemzeti programok benyújtásához használandó specifikus PDF formanyomtatványok az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság honlapján érhetők el:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/animal_health/vet_progs_en.htm]

I.a. melléklet: a veszettség tekintetében;

I.b. melléklet: a szarvasmarha-gümőkór, a szarvasmarha-brucellózis, a juh- és kecskebrucellózis (B. melitensis) tekintetében;

I.c. melléklet: a klasszikus sertéspestis, az afrikai sertéspestis és a sertések hólyagos betegsége tekintetében;

I.d. melléklet: a kéknyelv-betegség tekintetében.


II. MELLÉKLET

A szalmonellaellenőrzési programok benyújtásához használandó specifikus PDF formanyomtatvány az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság honlapján érhető el:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/animal_health/vet_progs_en.htm]


III. MELLÉKLET

A fertőző szivacsos agyvelőbántalmakra (szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalma és surlókór) vonatkozó ellenőrzési programok benyújtásához használandó specifikus PDF formanyomtatvány az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság honlapján érhető el:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/animal_health/vet_progs_en.htm]


IV. MELLÉKLET

A madárinfluenza-felügyeleti programok benyújtásához használandó specifikus PDF formanyomtatvány az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság honlapján érhető el:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/animal_health/vet_progs_en.htm]


V. MELLÉKLET

Az alábbiakban felsorolt állatbetegségek felszámolását, ellenőrzését és felügyeletét célzó nemzeti programok benyújtására vonatkozó szabványkövetelmények:

lépfene,

szarvasmarhák ragadós tüdőlobja,

hólyagférgesség (echinococcosis),

campylobacteriosis,

listeriosis,

izomférgesség (trichinellosis),

verotoxint termelő E. coli.

1.   A program azonosítása

Tagállam:

Betegség(ek) (1):

A program időtartama: éves/többéves

Az uniós társfinanszírozási kérelem célja (2):

E dokumentum hivatkozási száma:

Elérhetőség (név, telefon, fax, e-mail):

A Bizottsághoz történő benyújtás időpontja:

2.   A betegség/zoonózisok járványügyi helyzetének leírása a program végrehajtásának kezdeti dátumát megelőző időszakban, és a betegség(ek) járványügyi helyzetének alakulására vonatkozó adatok  (3) :

3.   A benyújtott program leírása  (4) :

4.   A benyújtott program végrehajtandó intézkedései

4.1.   A program keretében meghatározott intézkedések összefoglalása:

4.2.   A programba bevont összes érdekelt fél  (5) szervezete, felügyelete és szerepe:

4.3.   Azon földrajzi és közigazgatási területek leírása és elhatárolása, amelyeken a programot végre kell hajtani  (6) :

4.4.   A program befejezési dátumáig elérendő célok és azok várt előnyei:

4.5.   A program célkitűzései elérésének mérésére szolgáló megfelelő mutatók:

4.6.   A program intézkedéseinek leírása  (7) :

4.6.1.

A betegség bejelentése

4.6.2.

Célállatok és állatpopuláció

4.6.3.

Az állatok azonosítása és a mezőgazdasági üzemek nyilvántartásba vétele

4.6.4.

Az állatok és az állományok minősítése (8)

4.6.5.

Az állatok mozgatására vonatkozó szabályok

4.6.6.

Az alkalmazott vizsgálatok és mintavételi rendszerek

4.6.7.

A használt oltóanyagok és vakcinázási rendszerek

4.6.8.

Az érintett mezőgazdasági üzemekben meglévő biológiai biztonsági intézkedésekre és infrastruktúrára vonatkozó információk és értékelés

4.6.9.

Intézkedések pozitív eredmény esetén (9)

4.6.10.

A levágott és leölt állatok tulajdonosainak kártalanítására szolgáló rendszer (10)

4.6.11.

A program végrehajtásának ellenőrzése és jelentéstétel (11)

5.   A program végrehajtására szánt pénzügyi források:

Becsült költségvetés és forrása: állami/magán vagy mindkettő.

6.   Adatok a járványügyi helyzet alakulásáról a megelőző öt évben  (12)

6.1.   A betegség alakulása

6.1.1.   Az állományokra vonatkozó adatok (13) (évenként egy táblázat)

Év:

Régió (14)

Állatfaj

Állományok száma összesen (15)

A programban részt vevő állományok száma összesen

Az ellenőrzött állományok száma (16)

A pozitív eredményt adó állományok száma (17)

Az új, pozitív eredményt adó állományok száma (18)

A kiirtott állományok száma

A kiirtott, pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

MUTATÓK

%-os állománylefedettség

Pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

Időszakos állományprevalencia

Új, pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

Állományincidencia

1

2

3

4

5

6

7

8

9 = (/) × 100

10 = (5/4) × 100

11 = (6/5) × 100

12 = (7/5) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6.1.2.   Az állatokra vonatkozó adatok (évenként egy táblázat)

Év:

Régió (19)

Állatfaj

Az állatok száma összesen (20)

A program során vizsgálandó állatok száma (22)

A vizsgált állatok száma (21)

Az egyedileg vizsgált állatok száma (22)

A pozitív egyedek száma

Vágás

MUTATÓK

Levágott vagy leselejtezett, pozitív eredményt adó egyedek száma

Levágott állatok száma összesen (23)

Egyedszintű %-os lefedettség

Pozitív egyedek aránya (%)

Egyedi prevalencia

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 = (5/4) × 100

11 = (7/5) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.2.   Rétegzett adatok a megfigyelésről és a laboratóriumi vizsgálatokról

6.2.1.   Rétegzett adatok a megfigyelésről és a laboratóriumi vizsgálatokról

Év:

Régió (24)

Állatfaj/kategória

A vizsgálat típusa (25)

A vizsgálat leírása

A vizsgált minták száma

A pozitív minták száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

6.3.   Fertőzésre vonatkozó adatok (évenként egy táblázat)

Év:

Régió (26)

Állatfaj

A fertőzött állományok száma (27)

A fertőzött állatok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

6.4.   Az állományok év végi státusára vonatkozó adatok (adott esetben)

Év:

Régió (28)

Állatfaj

A programban részt vevő állományok és állatok státusa (29)

A programban részt vevő állományok és állatok száma összesen

Ismeretlen (30)

A betegségtől nem mentes vagy hivatalosan nem mentes

Felfüggesztett betegségtől mentes vagy hivatalosan mentes státus (33)

Betegségtől mentes (34)

Hivatalosan betegségtől mentes (35)

Az utolsó ellenőrzés eredménye pozitív (31)

Az utolsó ellenőrzés eredménye negatív (32)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

Állományok

Állatok (36)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.5.   A vakcinázási vagy gyógykezelési programokra vonatkozó adatok  (37)

Év:

Régió (38)

Állatfaj

Állományok száma összesen (39)

Állatok száma összesen

A vakcinázási vagy gyógykezelési programra vonatkozó információ

A vakcinázási vagy gyógykezelési programban részt vevő állományok száma

A vakcinázott vagy gyógykezelt állományok száma

A vakcinázott vagy gyógykezelt állatok száma

A felhasznált vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma

A vakcinázott felnőtt állatok száma

A vakcinázott fiatal állatok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

6.6.   A vadon élő állatokra vonatkozó adatok  (40)

6.6.1.   A vadállomány becsült nagysága

Év:

Régió (41)

Állatfaj

Becslési módszer

Becsült populáció

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 


6.6.2.   Vadon élő állatok betegségeinek felügyelete és egyéb vizsgálatai (évenként egy táblázat)

Év:

Régió (42)

Állatfajok

A vizsgálat típusa (43)

A vizsgálat leírása

A vizsgált minták száma

A pozitív minták száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 


6.6.3.   A vadon élő állatok vakcinázására vagy kezelésére vonatkozó adatok

Év:

Régió (44)

Négyzetkilométer

Vakcinázási vagy gyógykezelési program

A felhasználandó vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma

A kampányok száma

A felhasznált vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

7.   Célkitűzések

7.1.   A vizsgálatokra vonatkozó célkitűzések (egy táblázat a végrehajtás minden évében  (45) )

7.1.1.   A diagnosztikai vizsgálatokra vonatkozó célkitűzések

Régió (46)

A vizsgálat típusa (47)

Célpopuláció (48)

Minta típusa (49)

Célkitűzés (50)

A tervezett vizsgálatok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

7.1.2.   Az állományok és állatok vizsgálatára vonatkozó célkitűzések

7.1.2.1.   Az állományok vizsgálatára vonatkozó célkitűzések (51)

Régió (52)

Állatfaj

Állományok száma összesen (53)

A programban részt vevő állományok száma összesen

A várhatóan ellenőrizendő állományok száma (54)

A várhatóan pozitív eredményt adó állományok száma (55)

A várhatóan új, pozitív eredményt adó állományok száma (56)

A várhatóan kiirtásra kerülő állományok száma

A várhatóan kiirtásra kerülő, pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

CÉLMUTATÓK

Várható %-os állománylefedettség

Pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

Várható időszaki állományprevalencia

Új, pozitív eredményt adó állományok %-os aránya

Várható állományincidencia

1

2

3

4

5

6

7

8

9 = (8/6) × 100

10 = (5/4) × 100

11 = (6/5) × 100

12 = (7/5) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7.1.2.2.   Az állatok vizsgálatára vonatkozó célkitűzések

Régió (57)

Állatfaj

Az állatok száma összesen (58)

A programban részt vevő állatok száma (59)

A várhatóan vizsgálandó állatok száma (59)

Az egyedileg vizsgálatra kerülő állatok száma (60)

A várhatóan pozitív egyedek száma

Vágás

CÉLMUTATÓK

A várhatóan levágandó vagy leselejtezendő, vizsgálatra pozitív eredményt adó egyedek száma

A várhatóan levágandó állatok száma összesen (61)

Várható egyedszintű %-os lefedettség

Pozitív egyedek %-os aránya (várható egyedi prevalencia)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 = (5/4) × 100

11 = (7/5) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.2.   Az állományok és állatok minősítésére vonatkozó célkitűzések (egy táblázat a végrehajtás minden évében) adott esetben

Régió (62)

Állatfaj

A programban részt vevő állományok és állatok száma összesen

A programban részt vevő állományok és állatok státusára vonatkozó célkitűzések (63)

Várhatóan ismeretlen (64)

Várhatóan nem betegségtől mentes vagy hivatalosan nem mentes

Várhatóan felfüggesztett betegségtől mentes vagy hivatalosan mentes státus (67)

Várhatóan betegségtől mentes (68)

Várhatóan hivatalosan betegségtől mentes (69)

Az utolsó ellenőrzés eredménye pozitív (65)

Az utolsó ellenőrzés eredménye negatív (66)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

Állományok

Állatok (70)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.3.   A vakcinázásra vagy gyógykezelésekre vonatkozó célkitűzések (egy táblázat a végrehajtás minden évében)

7.3.1.   A vakcinázásra vagy gyógykezelésre vonatkozó célkitűzések (71)

Régió (72)

Állatfaj

A vakcinázási vagy gyógykezelési programban részt vevő állományok száma összesen (73)

A vakcinázási vagy gyógykezelési programban részt vevő állatok száma összesen

A vakcinázási vagy gyógykezelési programra vonatkozó célkitűzések

A vakcinázási vagy gyógykezelési programban részt vevő állományok száma (73)

A várhatóan vakcinázandó vagy gyógykezelendő állományok száma (73)

A várhatóan vakcinázandó vagy gyógykezelendő állatok száma

A várhatóan beadandó vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma

A várhatóan vakcinázandó felnőtt állatok száma

A várhatóan vakcinázandó fiatal állatok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

7.3.2.   A vadállomány vakcinázására vagy gyógykezelésére vonatkozó célkitűzések (74)

Régió (75)

Állatfaj

Négyzetkilométer

A vakcinázási vagy gyógykezelési programra vonatkozó célkitűzések

A kampányban várhatóan felhasználandó vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma

A kampányok várható száma

A várhatóan felhasználandó vakcinaadagok vagy gyógykezelések száma összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

8.   A program költségeinek részletes elemzése (végrehajtási évenként egy táblázat)

Költségek

Részletes leírás

Egységek száma

Egységenkénti költségek euróban

Teljes összeg euróban

Kértek-e uniós támogatást (igen/nem)

1.   Vizsgálatok

1.1.

Mintavételi költség

 

 

 

 

 

 

Háziállatok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.

Az elemzés költsége

A hivatalos mintavétel keretében végrehajtandó bakteriológiai vizsgálatok (tenyésztés)

 

 

 

 

 

A vonatkozó izolátumok szerotipizálása

 

 

 

 

 

A szalmonellapozitív állomány eltávolítását követően a létesítmények fertőtlenítése hatékonyságának ellenőrzésére végzett bakteriológiai vizsgálat

 

 

 

 

 

Szalmonellafertőzöttség szempontjából vizsgált állományokból származó egyedek szöveteiben antimikrobiális anyagok vagy a baktériumok szaporodását gátló hatások kimutatására végzett vizsgálatok

 

 

 

 

 

Egyéb (kérjük, nevezze meg)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Vakcinázás

(Amennyiben a vakcinák beszerzésére társfinanszírozást kértek, a 6.4. és a 7.2. szakaszokat is ki kell tölteni, ha a vakcinázási politika a program részét képezi)

 

 

 

 

2.1.

A vakcinaadagok beszerzése

Vakcinaadagok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.   Levágás és megsemmisítés

3.1.

Kártalanítás az állatokért

Kártalanítás az állatokért

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.2.

Szállítási költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3.

A megsemmisítés költségei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.4.

A vágás miatti veszteségek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.5.

Az állati termékek kezelésének költségei (tojás, keltetőtojás stb.)

Az állati termékek kezelésének költségei (tojás, keltetőtojás stb.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.   Tisztítás és fertőtlenítés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Munkabérek (csak a programra szerződtetett alkalmazottaké)

Munkabérek

 

 

 

 

 

Egyéb (kérjük, nevezze meg)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.   Fogyóeszközök és különleges felszerelés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.   Egyéb költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 


(1)  Betegségenként egy dokumentum használandó, kivéve, ha a célállományra vonatkozó programban foglalt valamennyi intézkedést különböző betegségek felszámolására, folyamatos ellenőrzésére és az ellenük való védekezésre alkalmazzák.

(2)  Az(oka)t az év(ek)et kell megadni, amely(ek)re a társfinanszírozást kérik.

(3)  Rövid leírást kell adni a célpopulációra (fajok, a programban részt vevő állományok és állatok száma), a fő intézkedésekre (mintavételi és vizsgálati módszerek, a betegség felszámolására tett intézkedések, állományok és állatok minősítése, vakcinázási rendszerek) és a főbb eredményekre (incidencia, prevalancia, állományok és állatok minősítése) vonatkozóan. Az információkat elkülönült időszakok szerint kell megadni, ha az intézkedéseket lényegesen módosították. Az információkat grafikonokkal vagy térképekkel kiegészített (kérjük csatolni) (a 6. szakaszban meghatározott), vonatkozó összefoglaló járványügyi táblázatokkal kell dokumentálni.

(4)  Rövid leírást kell adni a programról a fő célkitűzéssel (célkitűzésekkel) (folyamatos ellenőrzés, védekezés, a betegség felszámolása, állományok és/vagy régiók minősítése, prevalencia és incidencia csökkentése), a fő intézkedésekkel (mintavételi és vizsgálati módszerek, a betegség felszámolását célzó intézkedések, állományok és állatok minősítése, vakcinázási rendszerek), a célállat-populációnak és a végrehajtási terület(ek)nek, valamint egy pozitív esetnek a meghatározásával.

(5)  Nevezze meg a program végrehajtásáért felelős szervezeti egységek felügyeletével és koordinációjával megbízott hatóságokat és a programban részt vevő különböző szereplőket. Írja le az érdekelt felek kötelezettségeit.

(6)  Írja le a program végrehajtásának helyéül szolgáló területek közigazgatási és földrajzi nevét és elnevezését, közigazgatási határait és felületét. Szemléltesse térképekkel.

(7)  Átfogó leírást kell benyújtani az összes intézkedésről, kivéve, ha hivatkozni lehet az uniós jogszabályokra. Utalni kell az intézkedéseket előíró nemzeti jogszabályokra is.

(8)  Amennyiben releváns.

(9)  Rövid leírást kell adni a pozitív egyedekre vonatkozó intézkedésekről (a vágási eljárás leírása, az állati tetemek rendeltetési helye, az állati termékek felhasználása vagy kezelése, valamennyi olyan termék megsemmisítése, amely átviheti a betegséget, vagy az ilyen termékek kezelése az esetleges szennyeződés elkerülése érdekében, a fertőzött mezőgazdasági üzemek fertőtlenítésére szolgáló eljárás, a választott terápiás vagy preventív gyógykezelés, a vágással kiürített mezőgazdasági üzemek egészséges állatokkal való betelepítésére szolgáló eljárás és megfigyelési körzet létesítése a fertőzött mezőgazdasági üzem körül).

(10)  A kéknyelv-betegség esetében nem.

(11)  Írja le a program végrehajtásának megfelelő, folyamatos ellenőrzését biztosító folyamatot és magát az ellenőrzést.

(12)  A járványügyi helyzetre vonatkozó adatok az alábbi táblázatok szerint szerepelnek.

(13)  Az állatállományok adott esetben megfelelnek állományoknak vagy mezőgazdasági üzemeknek.

(14)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(15)  A régióban lévő állományok száma összesen, beleértve a programnak megfelelő és meg nem felelő állományokat.

(16)  Az ellenőrzés alatt egy, a program keretében az állomány egészségügyi státusának fenntartása, felminősítése céljával végzendő, a vonatkozó betegség kimutatására irányuló állományszintű vizsgálat értendő. Ebben az oszlopban az állományt még akkor sem kell kétszer számolni, ha azt egynél többször ellenőrizték.

(17)  Az időszak során legalább egy pozitív egyedet tartalmazó állományok, függetlenül attól, hogy hányszor ellenőrizték az állományt.

(18)  Olyan állományok, melyek státusa az előző időszakban „ismeretlen”, „nem mentes negatív”, „mentes”, „hivatalosan mentes” vagy „felfüggesztett” volt, és ebben az időszakban legalább egy, vizsgálatra pozitív eredményt adó egyedet tartalmazott.

(19)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(20)  A régióban lévő állatok száma összesen, beleértve a programnak megfelelő és meg nem felelő állományokat.

(21)  Az egyedileg vagy elegyszintű program keretében vizsgált állatokat tartalmazza.

(22)  Csak az egyedileg vizsgált állatokat tartalmazza, nem foglalja magában az elegyszintű mintákkal vizsgált állatokat.

(23)  Valamennyi levágott pozitív egyedet, valamint a program keretében levágott nem pozitív egyedeket is bele kell foglalni.

(24)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(25)  Adja meg a vizsgálat típusát (szerológiai, virológiai stb.).

(26)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(27)  Az állatállományok adott esetben megfelelnek állományoknak vagy mezőgazdasági üzemeknek.

(28)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(29)  Év végén.

(30)  Ismeretlen: nem állnak rendelkezésre korábbi ellenőrzések eredményei.

(31)  Nem betegségtől mentes, és az utolsó ellenőrzés eredménye pozitív: az utolsó ellenőrzés során az állomány legalább egy pozitív eredményt adott.

(32)  Nem betegségtől mentes, és az utolsó ellenőrzés negatív: az utolsó ellenőrzés során az állomány negatív eredményt mutatott, de a státusza nem „mentes” vagy „hivatalosan mentes”.

(33)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint a jelentési időszak végén felfüggesztett.

(34)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint mentes állomány.

(35)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint hivatalosan mentes állomány.

(36)  Írja be az említett státusú állományokban lévő, programban részt vevő állatokat (bal oldali oszlop).

(37)  Csak akkor kell adatot szolgáltatni, ha vakcinázásra került sor.

(38)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(39)  Állatállományok vagy mezőgazdasági üzemek (értelemszerűen).

(40)  Csak akkor kell adatokat szolgáltatni, ha a program vadállományra vonatkozó intézkedéseket tartalmaz, vagy ha az adatok járványügyileg fontosak a betegség esetében.

(41)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(42)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(43)  Adja meg vizsgálat típusát (szerológiai, virológiai, biomarker kimutatás stb.).

(44)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(45)  Jóváhagyott többéves programok egymást követő évei esetében csak az adott évre vonatkozóan kell egy táblázatot kitölteni.

(46)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(47)  A vizsgálat leírása.

(48)  A célfajok és a célállatok kategóriáinak meghatározása.

(49)  A minta leírása.

(50)  A cél leírása (például minősítés, megfigyelés, a gyanús esetek megerősítése, a kampányok folyamatos ellenőrzése, szerokonverzió, a megszüntetett oltóanyagok ellenőrzése, vakcina tesztelése, a vakcinázás ellenőrzése stb.).

(51)  Az állatállományok adott esetben megfelelnek állományoknak vagy mezőgazdasági üzemeknek.

(52)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(53)  A régióban lévő állományok száma összesen, beleértve a programnak megfelelő és meg nem felelő állományokat.

(54)  Az ellenőrzésen egy, a program keretében az állomány egészségügyi státusának fenntartása, felminősítése céljával végzendő, a vonatkozó betegség kimutatására irányuló állományszintű vizsgálat értendő. Ebben az oszlopban az állományt még akkor sem kell kétszer számolni, ha azt egynél többször ellenőrizték.

(55)  Az időszak során legalább egy pozitív egyedet tartalmazó állományok, függetlenül attól, hogy hányszor ellenőrizték az állományt.

(56)  Olyan állományok, melyek státusa az előző időszakban „ismeretlen”, „nem mentes negatív”, „mentes”, „hivatalosan mentes” vagy „felfüggesztett” volt, és ebben az időszakban legalább egy pozitív egyedet tartalmazott.

(57)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(58)  A régióban lévő állatok összlétszáma, beleértve a programnak megfelelő és meg nem felelő állományokat.

(59)  Az egyedileg vagy elegyszintű program keretében vizsgált állatokat tartalmazza.

(60)  Csak az egyedileg vizsgált állatokat tartalmazza, nem foglalja magában az elegyszintű mintákkal vizsgált állatokat.

(61)  Valamennyi levágott pozitív egyedet, valamint a program keretében levágott nem pozitív egyedeket is bele kell foglalni.

(62)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(63)  Év végén.

(64)  Ismeretlen: nem állnak rendelkezésre korábbi ellenőrzések eredményei.

(65)  Nem betegségtől mentes, és az utolsó ellenőrzés eredménye pozitív: az utolsó ellenőrzés során az állomány legalább egy pozitív eredményt adott.

(66)  Nem betegségtől mentes, és az utolsó ellenőrzés negatív: az utolsó ellenőrzés során az állomány negatív eredményt mutatott, de a státusza nem „mentes” vagy „hivatalosan mentes”.

(67)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint a jelentési időszak végén felfüggesztett.

(68)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint a jelentési időszak végén mentes állomány.

(69)  Az adott betegség vonatkozásában uniós vagy nemzeti jogszabályokban meghatározottak szerint a jelentési időszak végén hivatalosan mentes állomány.

(70)  Írja be az említett státusú állományokban lévő, programban részt vevő állatokat (bal oldali oszlop).

(71)  Csak akkor kell adatot szolgáltatni, amennyiben vannak erre vonatkozó adatok.

(72)  A tagállam programjában meghatározott régió.

(73)  Állatállományok vagy mezőgazdasági üzemek (értelemszerűen).

(74)  Csak akkor kell adatot szolgáltatni, amennyiben vannak erre vonatkozó adatok.

(75)  A tagállam programjában meghatározott régió.


VI. MELLÉKLET

Az alábbiakban felsorolt víziállat-betegségek felszámolását célzó nemzeti programok benyújtására vonatkozó szabványkövetelmények:

a pisztrángok vírusos vérfertőzése (VHS),

fertőző vérképzőszervi elhalás (IHN),

koi-herpeszvírusbetegség (KHV),

lazacok fertőző vérszegénysége (ISA),

Marteilia refringens-fertőzés,

Bonamia ostreae-fertőzés,

White spot-betegség.

Szükséges követelmények/információk

Információk/további magyarázat és indoklás

1.

A program azonosítása

 

1.1.

Nyilatkozó tagállam

 

1.2.

Illetékes hatóság (cím, fax, e-mail)

 

1.3.

E dokumentum hivatkozási száma

 

1.4.

A Bizottsághoz történő benyújtás időpontja

 

2.

A közlés típusa

 

2.1.

Jelentkezés felszámolási programra

 

3.

Nemzeti jogszabályok  (1)

 

4.

Társfinanszírozás iránti kérelem

 

4.1.

Az(oka)t az év(ek)et kell megadni, amely(ek)re a társfinanszírozást kérik.

 

4.2.

Az operatív program irányító hatóságának hozzájárulása (aláírás és bélyegző)

 

5.

Betegségek

 

5.1.

Halak

VHS

IHN

ISAV

KHV

5.2.

Puhatestűek

Marteilia refringens

Bonamia ostrae

5.3.

Rákfélék

White spot-betegség

6.

A programokra vonatkozó általános információk

 

6.1.

Illetékes hatóság (2)

 

6.2.

A programban részt vevő érdekelt felek szervezete és felügyelete (3)

 

6.3.

Az adott terület akvakultúra-ágazata szerkezetének áttekintése, beleértve a termelési típusokat, a tenyésztett fajokat stb.

 

6.4.

Mióta kötelező az illetékes hatóság értesítése a kérdéses betegség(ek) gyanújáról és megerősítéséről?

 

6.5.

Mióta létezik az összes tagállamban működő korai észlelési rendszer, amely lehetővé teszi az illetékes hatóság számára a betegség hatékony kivizsgálását és jelentését? (4)

 

6.6.

A tagállam, zóna vagy területi egység területére bekerülő, az adott betegségre fogékony fajokba tartozó tenyésztett víziállatok eredete

 

6.7.

A helyes higiéniai gyakorlatra vonatkozó iránymutatás (5)

 

6.8.

A betegség járványügyi helyzete legalább a program megkezdését megelőző négy év során (6)

 

6.9.

A program becsült költségei és előre látható előnyei (7)

 

6.10.

A benyújtott program leírása (8)

 

6.11.

A program időtartama

 

7.

Az érintett terület  (9)

 

7.1.

Tagállam

 

7.2.

Zóna (a teljes vízgyűjtő terület) (10)

 

7.3.

Zóna (a vízgyűjtő terület egy része) (11)

Azonosítsa és írja le azt a mesterséges vagy természetes akadályt, amely lehatárolja a zónát, és igazolja azt, hogy az képes megakadályozni a víziállatok felvándorlását a vízgyűjtő terület alsóbb folyásáról.

 

7.4.

Zóna (egynél több vízgyűjtő terület) (12)

 

7.5.

A környező egészségügyi státustól független területi egység (13)

 

 

Azonosítsa és írja le az egyes mezőgazdasági üzemek vízforrását (14)

Kút, fúrólyuk vagy forrás

Az adott kórokozót hatástalanító víztisztító telep (15)

 

Minden mezőgazdasági üzem esetében azonosítsa és írja le azt a mesterséges vagy természetes akadályt, amely lehatárolja a zónát, és igazolja azt, hogy az képes megakadályozni a víziállatok bejutását az adott területen lévő mezőgazdasági üzemekbe a környező vízfolyásokból.

 

 

Minden mezőgazdasági üzem esetében azonosítsa és írja le a környező vízforrásokból származó beáradás és beszivárgás elleni védelmet.

 

7.6.

A környező egészségi állapottól függő területi egység (16)

 

 

A földrajzi elhelyezkedése és a többi mezőgazdasági üzemtől/tenyésztőterülettől való távolsága miatt egy járványügyi egység (17)

 

 

A területi egységet alkotó összes mezőgazdasági üzem egy közös biológiai védelmi rendszerbe tartozik (18)

 

 

Bármilyen további követelmény (19)

 

7.7.

A programban részt vevő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek (nyilvántartási számok és földrajzi hely)

 

8.

A benyújtott program intézkedései

 

8.1.

A program intézkedéseinek összefoglalása

 

 

Első év

Vizsgálatok

Lehalászás emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra

Azonnali

Késleltetett

Eltávolítás és megsemmisítés

Azonnali

Késleltetett

Vakcinázás

Egyéb intézkedések (részletezze)

Utolsó év

Vizsgálatok

Lehalászás emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra

Azonnali

Késleltetett

Eltávolítás és megsemmisítés

Azonnali

Késleltetett

Egyéb intézkedések (részletezze)

8.2.

A program intézkedéseinek leírása (20)

 

 

Célállomány/faj

 

 

Az alkalmazott vizsgálati és mintavételezési rendszerek. A programban részt vevő laboratóriumok (21)

 

 

Az állatok mozgatására vonatkozó szabályok

 

 

Az alkalmazott vakcinák és vakcinázási rendszerek

 

 

Intézkedések pozitív eredmény esetén (22)

 

 

A tulajdonosok kártalanítási rendszere

 

 

A program végrehajtásának ellenőrzése és felügyelete, valamint jelentéstétel

 

9.   A betegség járványügyi helyzete legalább a program megkezdését megelőző négy év során (egy táblázat a végrehajtás minden évében)

9.1.   Az állatok vizsgálatára vonatkozó adatok

Tagállam, zóna vagy területi egység (23)

Betegség

Év

 

Mezőgazdasági üzem vagy puhatestű-tenyésztő terület

Mintavételek száma

A klinikai vizsgálatok száma

Vízhőmérséklet a mintavételezéskor/vizsgálatkor

Mintavételnél jelen lévő fajok

Mintavételi fajok

Mintavételi állatok száma (összesen és fajonként)

A vizsgálatok száma

A laboratóriumi vizsgálat pozitív eredményei

A klinikai vizsgálatok pozitív eredményei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

9.2.   A mezőgazdasági üzemek és tenyésztőterületek vizsgálatára vonatkozó adatok

Betegség

Év

 

Tagállam, zóna vagy területi egység (24)

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen (25)

A programban részt vevő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen

Az ellenőrzött mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (26)

A pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (27)

Az új, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (28)

A kiürített mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma

A kiürített, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

Az eltávolított és megsemmisített állatok (29)

Célmutatók

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os lefedettsége

A pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek időszaki prevalenciája

Az új, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek incidenciája

1

2

3

4

5

6

7

8 =

9

10 =

11 = (5/4) × 100

12 = (6/4) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.   Célkitűzések (egy táblázat a végrehajtás minden évében)

10.1.   Az állatok vizsgálatára vonatkozó célkitűzések

Tagállam, zóna vagy területi egység (30)

Betegség

Év

 

Mezőgazdasági üzem vagy puhatestű-tenyésztő terület

Mintavételek száma

A klinikai vizsgálatok száma

Vízhőmérséklet a mintavételezéskor/vizsgálatkor

Mintavételnél jelen lévő fajok

Mintavételi fajok

Mintavételi állatok száma (összesen és fajonként)

A vizsgálatok száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

10.2.   A mezőgazdasági üzemek vagy tenyésztőterületek vizsgálatára vonatkozó célkitűzések

Betegség

Év

 

Tagállam, zóna vagy területi egység (31)

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen (32)

A programban részt vevő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen

A várhatóan ellenőrzendő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (33)

A várhatóan pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (34)

A várhatóan új, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma (35)

A várhatóan kiürítendő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma

A várhatóan kiürítendő, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

Célmutatók

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek várható %-os lefedettsége

A pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek várható időszaki prevalenciája

Az új, pozitív eredményt adó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek %-os aránya

A mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek várható incidenciája

1

2

3

4

5

6

7

8 = (7/5) × 100

9 = (4/3) × 100

10 = (5/4) × 100

11 = (6/4) × 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.   A program költségeinek részletes elemzése (végrehajtási évenként egy táblázat)

Költségek

Részletes leírás

Egységek száma

Egységenkénti költségek euróban

Teljes összeg euróban

Kértek-e uniós támogatást (igen/nem)

1.

Vizsgálatok

 

 

 

 

 

1.1.

Az elemzés költsége

Vizsgálat:

 

 

 

 

 

 

Vizsgálat:

 

 

 

 

 

 

Vizsgálat:

 

 

 

 

1.2.

A mintavétel költsége

 

 

 

 

 

1.3.

Egyéb költségek

 

 

 

 

 

2.

Vakcinázás vagy gyógykezelés

 

 

 

 

 

2.1.

Vakcina/gyógykezelés beszerzése

 

 

 

 

 

2.2.

Elosztási költségek

 

 

 

 

 

2.3.

Beadási költségek

 

 

 

 

 

2.4.

Ellenőrzési költségek

 

 

 

 

 

3.

A tenyésztett víziállatok eltávolítása és megsemmisítése

 

 

 

 

 

3.1.

Kártalanítás az állatokért

 

 

 

 

 

3.2.

Szállítási költségek

 

 

 

 

 

3.3.

A megsemmisítés költségei

 

 

 

 

 

3.4.

Az eltávolítás esetén fellépő veszteségek

 

 

 

 

 

3.5.

A termékek kezelésének költségei

 

 

 

 

 

4.

Tisztítás és fertőtlenítés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Munkabérek (csak a programra szerződtetett alkalmazottaké)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Fogyóeszközök és különleges felszerelés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Egyéb költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

 

 


(1)  A felszámolási programra való jelentkezésre vonatkozó hatályos nemzeti jogszabályok.

(2)  Írja le az illetékes hatóság vagy az illetékes hatóságok szerkezetét, kötelezettségeit és hatásköreit.

(3)  Ismertesse a program felügyeletével és koordinációjával megbízott hatóságokat és a programban részt vevő különböző szereplőket.

(4)  A korai észlelési rendszereknek különösen biztosítaniuk kell valamely betegség gyanújával azonosítható klinikai jelek gyors felismerését, a felbukkanó betegséget vagy a gazdaságokban, a kagylótenyésztő területeken vagy a vad környezetben bekövetkező megmagyarázhatatlan elhullást, valamint az esemény gyors közlését az illetékes hatóság felé a diagnosztikai vizsgálat minimális késedelemmel történő aktiválásának céljából. A korai észlelési rendszernek minimum a következőket kell tartalmaznia:

a)

az akvakultúra iparágban alkalmazott vagy az akvakultúrából származó állatok feldolgozásában részt vevő személyzet széles körű tudatossága a betegségek jelenlétének megfelelő jelekre vonatkozóan, valamint a víziállatok állatorvosainak kiképzése a szokatlan betegségek előfordulásának észlelésében és jelentésében járatos egészségügyi szakemberekké;

b)

az állatorvosok vagy víziállat-egészségügyi szakemberek kiképzettek a betegség előfordulás gyanújának felismerésére és jelentésére;

c)

az illetékes hatóság bejárása a létesítményi laboratóriumokba a felsorolt és felbukkanó betegségek diagnosztizálása és megkülönböztetése céljából.

(5)  Adjon leírást a tenyésztett víziállatokra és az azokból származó termékekre vonatkozó állat-egészségügyi követelményekről és a víziállatokban előforduló egyes betegségek megelőzéséről és az azok ellen való védekezésről szóló, 2006. október 24-i 2006/88/EK tanácsi irányelv 9. cikkének megfelelően (HL L 328., 2006.11.24., 14. o.).

(6)  Az információt e határozat VI. mellékletének 9. pontjában meghatározott táblázat szerint kell megadni.

(7)  A mezőgazdasági termelők és a társadalom számára általában biztosított előnyök leírása.

(8)  Rövid leírást kell adni a programról a fő célkitűzésekkel, a fő intézkedésekkel, a célállománnyal és a végrehajtás helyéül szolgáló területekkel, valamint a pozitív eset meghatározásával.

(9)  Az érintett területet világosan azonosítani kell és egy térképen be kell mutatni, amit mellékletként csatolni kell a kérelemhez.

(10)  Egy teljes vízgyűjtő terület a forrásaitól a torkolatáig.

(11)  Egy vízgyűjtő terület a forrásától/forrásaitól addig a természetes vagy mesterséges akadályig, amely megakadályozza a víziállatoknak a vízgyűjtő terület alsó folyásáról történő felfelé vándorlását.

(12)  Egynél több vízgyűjtő terület, beleértve a torkolataikat is, a vízgyűjtő területeknek a torkolatokon keresztül megvalósuló járványügyi kapcsolata miatt.

(13)  Az egy vagy több mezőgazdasági üzemből vagy puhatestű-tenyésztő területből álló területi egységek, ahol valamelyik egyedi betegségre vonatkozó egészségügyi státus független az adott betegség környező természetes vizekre vonatkozó egészségügyi státusától.

(14)  A környező vízterületek egészségügyi státusától független területi egység, melynek vízellátása:

a)

a betegség bejutásának kockázatát elfogadható szintre csökkentendő az adott kórokozót inaktiváló vízkezelő telepen keresztül történik; vagy

b)

közvetlenül egy kútból, fúrt kútból vagy egy forrásból történik. Ahol az ilyen vízforrás a mezőgazdasági üzem területén kívül van, a vizet közvetlenül, csővezetéken át kell a mezőgazdasági üzembe vezetni.

(15)  Biztosítson technikai információt annak bizonyítására, hogy a betegség bejutási kockázatának elfogadható szintre csökkentése céljából az adott kórokozó inaktiválásra került.

(16)  Az egy vagy több mezőgazdasági üzemből vagy puhatestű-tenyésztő területből álló területi egységek, ahol valamelyik egyedi betegségre vonatkozó egészségügyi státus függ az adott betegség környező természetes vizekre vonatkozó egészségügyi státusától.

(17)  Írja le a földrajzi elhelyezkedést és a többi mezőgazdasági üzemtől/tenyésztőterülettől való távolságot, ami lehetővé teszi azt, hogy a területi egységet egy járványügyi egységként lehessen tekinteni.

(18)  Írja le a közös biológiai biztonsági rendszert.

(19)  A környező vízterületek egészségügyi státusától függő területi egységen lévő összes mezőgazdasági üzem vagy puhatestű-tenyésztő területet alá kell vetni az illetékes hatóság által hozott kiegészítő intézkedéseknek, ha szükségesnek tekintik a betegség behurcolásának megakadályozását. Ezek az intézkedések kiterjedhetnek egy pufferzóna kialakítására azon területi egység körül, amelyben egy folyamatos megfigyelési program kerül végrehajtásra, valamint a lehetséges kórokozó-átvivők vagy -hordozók behatolása elleni kiegészítő védelem kialakítására.

(20)  Átfogó leírást kell benyújtani az összes intézkedésről, kivéve, ha hivatkozni lehet a közösségi jogra. Nemzeti jogszabályok, amelyekben az intézkedések meghatározásra kerültek.

(21)  Írja le a diagnosztikai módszereket és a mintavételezési rendszereket. Amennyiben OIE- vagy EU-szabványokat alkalmaznak, hivatkozzon azokra. Ha nem, akkor írja le azokat. Nevezze meg a programban részt vevő laboratóriumokat (nemzeti referencialaboratórium vagy kijelölt laboratóriumok).

(22)  Írja le a pozitív egyedekre vonatkozó intézkedéseket (azonnali vagy késleltetett lehalászás emberi fogyasztásra, azonnali vagy késleltetett eltávolítás és megsemmisítés, a kórokozó lehalászáskor történő terjedését megakadályozó intézkedések, további feldolgozás vagy eltávolítás és megsemmisítés végrehajtása, a fertőzött mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek fertőtlenítésére vonatkozó eljárás, a kiürített mezőgazdasági üzemek vagy tenyésztőterületek egészséges állatokkal való betelepítésére szolgáló eljárás és megfigyelési körzet létesítése a fertőzött mezőgazdasági üzem vagy tenyésztőterület körül stb.).

(23)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállam, zóna vagy területi egység.

(24)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállam, zóna vagy területi egység.

(25)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállamon, zónán vagy területi egységen belül meglévő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen.

(26)  Az adott betegség program szerinti mezőgazdasági üzem/puhatestű-tenyésztő terület szintű ellenőrzési eszközei a mezőgazdasági üzem/puhatestű-tenyésztő terület egészségügyi státusának javítása céljára. Ebben az oszlopban a mezőgazdasági üzemet/puhatestű-tenyésztő területet még akkor sem kell kétszer számolni, ha azt egynél többször ellenőrizték.

(27)  Az időszak során legalább egy pozitív egyedet tartalmazó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek, függetlenül attól, hogy hányszor ellenőrizték a mezőgazdasági üzemeket vagy a puhatestű-tenyésztő területeket.

(28)  Olyan mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek, melyek egészségügyi státusa a megelőző időszakban a 2006/88/EK irányelv III. mellékletének A. része szerint az I. kategóriába, a II. kategóriába, a III. kategóriába vagy a IV. kategóriába esett, és ebben az időszakban legalább egy pozitív egyedet találtak bennük.

(29)  Állatok száma × 1 000 vagy az eltávolított és megsemmisített állatok.

(30)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállam, zóna vagy területi egység.

(31)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállam, zóna vagy területi egység.

(32)  A VI. melléklet 7. pontjában meghatározott tagállamon, zónán vagy területi egységen belül lévő mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek száma összesen.

(33)  Az adott betegség program szerinti mezőgazdasági üzem/puhatestű-tenyésztő terület szintű ellenőrzési eszközei a mezőgazdasági üzem/puhatestű-tenyésztő terület egészségügyi státusának javítása céljára. Ebben az oszlopban a mezőgazdasági üzemet/puhatestű-tenyésztő területet még akkor sem kell kétszer számolni, ha azt egynél többször ellenőrizték.

(34)  Az időszak során legalább egy pozitív egyedet tartalmazó mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek, függetlenül attól, hogy hányszor ellenőrizték a mezőgazdasági üzemeket vagy a puhatestű-tenyésztő területeket.

(35)  Olyan mezőgazdasági üzemek vagy puhatestű-tenyésztő területek, melyek egészségügyi státusa a megelőző időszakban a 2006/88/EK irányelv III. mellékletének A. része szerint az I. kategóriába, a II. kategóriába, a III. kategóriába vagy a IV. kategóriába esett, és ebben az időszakban legalább egy pozitív egyedet találtak bennük.


Top