EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1715

Ametliku kontrolli teabehaldussüsteem, et tagada toidutarneahela eeskirjade täitmine

Ametliku kontrolli teabehaldussüsteem, et tagada toidutarneahela eeskirjade täitmine

 

KOKKUVÕTE:

rakendusmäärus (EL) 2019/1715 – ametliku kontrolli teabehaldussüsteemi ja selle süsteemikomponentide toimimise eeskirjad (IMSOCi määrus)

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • IMSOCisse tuleks integreerida neli olemasolevat komisjoni hallatavat infosüsteemi:
    • üldiste toidualaste õigusnormide määrusega ette nähtud toidu- ja söödaalane kiirhoiatussüsteem (RASFF);
    • loomatervise määruse kohaselt loodav loomahaiguste teabesüsteem (ADIS)*;
    • taimetervise määruse kohaselt loodav taimekahjustajatest teatamise ja aruandluse süsteem (EUROPHYT)*;
    • (ametliku kontrolli määruses osutatud) süsteem TRACES*.
  • IMSOCi määruse eesmärk on:
    • koondada samasse õigusakti kõik IMSOCi ja selle nelja komponendi toimimisega seotud eeskirjad;
    • kehtestada eeskirjad andmete, teabe ja dokumentide vahetamiseks IMSOCi süsteemikomponentide vahel ning teatavatel juhtudel teiste süsteemidega, nagu liikmesriikide süsteemide, kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide teabesüsteemidega.

PÕHIPUNKTID

Määrusega sätestatakse IMSOCi ja selle süsteemikomponentide toimimise eeskirjad sellise teabe, andmete ja dokumentide elektroonilise töötlemise ja vahetamise kohta, mida on vaja ametliku kontrolli tegemiseks.

IMSOCi komponendid

  • toidu- ja söödaalane kiirhoiatussüsteem (RASFF);
  • elektrooniline teabesüsteem loomataudidest teatamiseks ja neid käsitlevaks aruandluseks (ADIS);
  • elektrooniline süsteem (EUROPHYT) taudipuhangutest teatamiseks (nt karantiinsete taimekahjustajate esinemine);
  • elektrooniline süsteem andmete, teabe ja dokumentide vahetamiseks (TRACES).

Kohaldamisala

Määruse kohaldamisala hõlmab ametlikke kontrolle, mille eesmärk on teha kindlaks vastavus toidu- ja söödaalastele õigusnormidele ning loomade tervise ja heaolu, taimetervise ja loomsete kõrvalsaaduste eeskirjadele. Määruses käsitletakse konkreetselt järgmist:

  • määruse (EÜ) nr 178/2002 kohaselt kehtestatud kord toidu- ja söödaalase kiirhoiatussüsteemi (RASFF) teadete ja lisateabe edastamiseks;
  • määruse (EL) 2016/429 kohane ELi taudidest teatamise elektroonilise süsteemi kasutamise kord;
  • määruse (EL) 2016/2031 kohaselt sätestatavad eeskirjad teadete esitamise kohta;
  • eeskirjad sellise teabe ja dokumentide elektroonilise töötlemise kohta IMSOCis, mida on vaja määrusega (EL) 2017/625 ette nähtud ametliku kontrolli tegemiseks seoses järgmisega:
    • ühtne sisseveodokument* ning juhised selle kasutamiseks;
    • tolli ja muude asutuste vaheline koostöö;
    • elektroonilised sertifikaadid ja e-allkirjade kasutamine ametlike sertifikaatide puhul;
    • standardvormid abitaotluste ja korduvate teadetega seotud teabevahetuseks;
    • kontaktasutuste vahelises suhtluses kasutatavad tehnilised vahendid ja menetlused;
    • IMSOCi nõuetekohane toimimine.

Igal IMSOCi süsteemikomponendil on oma võrk, kuhu kuulub komisjon. Iga võrgu liige vastutab nende andmete, teabe ja dokumentide eest, mis ta on asjaomasesse komponenti sisestanud või seal tootnud.

Andmebaasidevaheline ühendus

Järgmiste komponentide vaheliste ühenduste ülesanne on täiendada andmeid, pakkudes asjakohast ja ajakohast teavet kõigile võrgu liikmetele nende ülesannete täitmiseks:

  • iRASFF* ja TRACES – see võimaldab vahetada piiril tagasilükkamise teadete ja ühiste tervisealaste sisenemisdokumentidega seotud andmeid;
  • EUROPHYT ja TRACES – see võimaldab vahetada EUROPHYTi taudipuhangu teadete ja kinnipidamisteadetega seotud andmeid;
  • iRASFF, EUROPHYT ja TRACES – see võimaldab vahetada andmeid ettevõtjate varasemate andmete normidele vastavuse kohta.

Rahvusvahelised failivormingute standardid

Andmevahetus IMSOCi ja muude elektrooniliste süsteemide, sh liikmesriikide riigisiseste süsteemide vahel põhinevad rahvusvahelistel standarditel ja kasutavad XML-, CMS- või PDF-vormingut.

iRASFF

ELi riigid määravad kontaktasutused, kes vastutavad toidupettuse teadetega seotud teabe vahetamise eest, ning RASFFi ning haldusabi ja -koostöö võrkude ühtse kontaktpunkti (mis tegutseb koordineeritult toidupettustevastase võrguga).

RASFFi, haldusabi ja -koostöö ning toidupettustevastase võrkude ühtsed kontaktpunktid vahetavad iRASFFis teateid, päringuid ja vastuseid.

Ühtsed kontaktpunktid esitavad iRASFFis ohuteated komisjoni kontaktpunktile 48 tunni jooksul alates hetkest, mil neile riskist teatati, ning infoteated ja uudiseteated ilma põhjendamatu viivituseta. Samuti esitavad nad oma võrgupartneritele piiril tagasilükkamise teated, rikkumisteated ja järelteated.

Toidupettuse teadetega seotud teabe vahetamine toimub toidupettustevastase võrgu kontaktpunktides spetsiaalse IT-vahendi kaudu, kuni nad integreeritakse iRASFFisse.

ADIS

Iga ADISe võrgu liige võib määrata rohkem kui ühe kontaktpunkti, et esitada taudipuhangu teateid ja aruandeid. Iga ADISe võrgu kontaktpunkt haldab ja ajakohastab ADISes teavitamis- ja aruandluspiirkondade nimekirja, mille tema liikmesriik on kehtestanud.

EUROPHYTi võrk

Iga EUROPHYTi võrgu liige määrab

  • kontaktpunkti, mis vastutab taudipuhangu teadete esitamise eest taudipuhangute võrgule;
  • kontaktpunkti, mis vastutab järgmise eest:
    • järelevalve ELi toodavate taimede, taimsete saaduste ja muude objektide kohta kinnipidamisteadete esitamise üle;
    • TRACESis kinnipidamisteadete esitamine ELis nendega kauplemise kohta kahe tööpäeva jooksul alates nende kinnipidamisest.

TRACES

  • Iga TRACESi võrgu liige määrab vähemalt ühe kontaktpunkti iga TRACESile sätestatud funktsiooni jaoks.
  • Igal ettevõtjal on juurdepääs andmetele, teabele või dokumentidele, mida ta käitleb, toodab või edastab TRACESis. Igal pädeval asutusel on samasugune juurdepääs andmetele, teabele või dokumentidele, mida käitlevad, toodavad või edastavad TRACESis tema vastutusalas tema enda töötajad või tema poolt TRACESis hallatavad ettevõtjad.
  • ELi riikide tolliasutustel on juurdepääs kolmandatest riikidest ELi toodavate loomade ja kaupadega seotud andmetele, teabele ja dokumentidele ning otsustele, mis on tehtud ametliku kontrolli põhjal, kas TRACESe või ELi riikide riigisiseste süsteemide kaudu või ELi ühtse liidese tollikeskkonna kaudu, kui see on ühendatud TRACESiga.
  • Määruses on esitatud ELi sisenevate looma- ja kaubasaadetiste elektrooniliste ametlike sertifikaatide väljastamise nõuded.
  • TRACESi võrgu kontaktpunktid peavad ja ajakohastavad loetelu liikmesriigi määratud piiripunktidest, kontrollipunktidest ning tunnustatud või registreeritud toidukäitlejatest või loomseid kõrvalsaadusi käitlevatest ettevõtetest.

Ühtne sisseveodokument

Määrusega kehtestatakse ühtse sisseveodokumendi vorm ja selle kasutamisjuhised ning sätestatakse elektroonilise ühtse sisseveodokumendi kasutamise nõuded.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 14. detsembrist 2019, välja arvatud ADISe võrgu 3. peatüki 2. jagu, mida kohaldatakse alates 21. aprillist 2021.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

IMSOC – ametliku kontrolli teabehaldussüsteem, mis on loodud toidutarneahelaga seotud andmete, teabe ja dokumentide töötlemiseks ja automaatseks vahetamiseks.
ADIS – määruse (EL) 2016/429 artikliga 22 loodud taudidest teatamise ja aruandluse elektrooniline teabesüsteem.
EUROPHYT – ELi teavitussüsteem, kus saab kooskõlas määruse (EL) 2016/2031 artikliga 103 esitada EUROPHYTisse taudipuhangu teateid.
TRACES – elektrooniline süsteem ametliku kontrolli ja muude ametlike toimingutega seotud andmete, teabe ja dokumentide vahetamiseks.
Ühtne sisseveodokument – dokument, sh selle elektrooniline vaste, mida kasutavad ettevõtjad ELi saabuvast looma- või kaubasaadetisest (mida hõlmab ametliku kontrolli määrus (EL) 2017/625) etteteatamiseks ning ELi riikide ametiasutused, et registreerida nende saadetiste ametliku kontrolli tulemus.
iRASFF – veebirakendus, mille kaudu ELi riigid saavad edastada teateid toodete kohta, mis kujutavad endast ohtu või teavitada loomade ja kaupadega seotud rikkumistest.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 30. septembri 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/1715, millega kehtestatakse ametliku kontrolli teabehaldussüsteemi ja selle süsteemikomponentide toimimise eeskirjad (IMSOCi määrus) (ELT L 261, 14.10.2019, lk 37–96)

Komisjoni rakendusmääruse (EL) 2019/1715 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2017. aasta määrus (EL) 2017/625, mis käsitleb ametlikku kontrolli ja muid ametlikke toiminguid, mida tehakse eesmärgiga tagada toidu- ja söödaalaste õigusnormide ning loomatervise ja loomade heaolu, taimetervise- ja taimekaitsevahendite alaste õigusnormide kohaldamine, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EÜ) nr 999/2001, (EÜ) nr 396/2005, (EÜ) nr 1069/2009, (EÜ) nr 1107/2009, (EL) nr 1151/2012, (EL) nr 652/2014, (EL) 2016/429 ja (EL) 2016/2031, nõukogu määruseid (EÜ) nr 1/2005 ja (EÜ) nr 1099/2009 ning nõukogu direktiive 98/58/EÜ, 1999/74/EÜ, 2007/43/EÜ, 2008/119/EÜ ja 2008/120/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 854/2004 ja (EÜ) nr 882/2004, nõukogu direktiivid 89/608/EMÜ, 89/662/EMÜ, 90/425/EMÜ, 91/496/EMÜ, 96/23/EÜ, 96/93/EÜ ja 97/78/EÜ ja nõukogu otsus 92/438/EMÜ (ametliku kontrolli määrus) (ELT L 95, 7.4.2017, lk 1–142)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. oktoobri 2016. aasta määrus (EL) 2016/2031, mis käsitleb taimekahjustajatevastaseid kaitsemeetmeid, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EL) nr 228/2013, (EL) nr 652/2014 ja (EL) nr 1143/2014 ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 69/464/EMÜ, 74/647/EMÜ, 93/85/EMÜ, 98/57/EÜ, 2000/29/EÜ, 2006/91/EÜ ja 2007/33/EÜ (ELT L 317, 23.11.2016, lk 4–104)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 2016. aasta määrus (EL) 2016/429 loomataudide kohta, millega muudetakse teatavaid loomatervise valdkonna õigusakte või tunnistatakse need kehtetuks (loomatervise määrus) (ELT L 84, 31.3.2016, lk 1–208)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. jaanuari 2005. aasta määrus (EÜ) nr 183/2005, millega kehtestatakse söödahügieeni nõuded (ELT L 35, 8.2.2005, lk 1–22)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määrus (EÜ) nr 178/2002, millega sätestatakse toidualaste õigusnormide üldised põhimõtted ja nõuded, asutatakse Euroopa Toiduohutusamet ja kehtestatakse toidu ohutusega seotud menetlused (EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1–24)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 21.04.2020

Üles