EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32008R0318
Commission Regulation (EC) No 318/2008 of 31 March 2008 amending Council Regulation (EC) No 338/97 on the protection of species of wild fauna and flora by regulating trade therein
Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 318/2008 της Επιτροπής, της 31ης Μαρτίου 2008 , για τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους
Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 318/2008 της Επιτροπής, της 31ης Μαρτίου 2008 , για τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους
ΕΕ L 95 της 08/04/2008, p. 3–62
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
No longer in force, Date of end of validity: 21/05/2009; καταργήθηκε εμμέσως από 32009R0407
8.4.2008 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 95/3 |
ΚΑΝΟΝΙΣΜΌΣ (ΕΚ) αριθ. 318/2008 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΉΣ
της 31ης Μαρτίου 2008
για τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους
Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ,
Έχοντας υπόψη:
τη συνθήκη για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας,
τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, της 9ης Δεκεμβρίου 1996, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους (1), και ιδίως το άρθρο 19 παράγραφος 3,
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Στη δέκατη τέταρτη σύνοδο της συνδιάσκεψης των μερών της σύμβασης για το διεθνές εμπόριο των απειλούμενων με εξαφάνιση ειδών της άγριας πανίδας και χλωρίδας, εφεξής καλούμενη «η σύμβαση», που πραγματοποιήθηκε στη Χάγη (Κάτω Χώρες) τον Ιούνιο του 2007, επεφέρθησαν ορισμένες τροποποιήσεις στα προσαρτήματα της σύμβασης. |
(2) |
Το είδος Agave arizonica διεγράφη από το προσάρτημα Ι της σύμβασης. |
(3) |
Τα είδη Pereskia spp., Pereskiopsis spp., Quiabentia spp. και Shortia galacifolia διεγράφησαν από το προσάρτημα ΙΙ της σύμβασης. |
(4) |
Ο βραζιλιάνικος πληθυσμός του Melanosuchus niger και το είδος Nolina interrata μετεφέρθηκαν από το προσάρτημα Ι της σύμβασης στο προσάρτημα ΙΙ της ίδιας σύμβασης. |
(5) |
Τα είδη Nycticebus spp και Heloderma horridum charlesbogerti μετεφέρθησαν από το προσάρτημα ΙΙ της σύμβασης στο προσάρτημα Ι της σύμβασης. |
(6) |
Τα είδη Gazella cuvieri (προηγουμένως εγγεγραμμένο στο προσάρτημα ΙΙΙ), Gazella leptoceros (προηγουμένως εγγεγραμμένο στο προσάρτημα III) και Pristidae spp. (εξαιρουμένου του Pristis microdon) περιελήφθησαν στο προσάρτημα I της σύμβασης. |
(7) |
Το είδος Anguilla anguilla (με ημερομηνία έναρξης ισχύος την 13η Μαρτίου 2009), Caesalpinia echinata (με σημείωση) και Pristis microdon (με σημείωση) περιελήφθησαν στο προσάρτημα II της σύμβασης. |
(8) |
Οι σημειώσεις για τις εγγραφές στο παράρτημα II της σύμβασης των ειδών Loxodonta africana (πληθυσμοί της Μποτσουάνα, Ναμίμπια, Νότιας Αφρικής και Ζιμπάμπουε), Vicugna vicugna (πληθυσμός της Βολιβίας), Adonis vernalis, Agave victoriae-reginae, Aloe spp., Anacampseros spp., Aquilaria spp., Avonia spp., Beccariophoenix madagascariensis, Bowenia spp., Caryocar costaricense, Cibotium barometz, Cistanche deserticola, Cyathea spp., Cycadaceae spp., Cyclamen spp., Dicksonia spp., Didiereaceae spp., Dionaea muscipula, Dioscorea deltoidea, Euphorbia spp., Fouquieria columnaris, Galanthus spp., Gonystylus spp., Guaiacum spp., Gyrinops spp., Hedychium philippinense, Hydrastis canadensis, Lewisia serrata, Nardostachys grandiflora, Neodypsis decaryi, Nepenthes spp., Orchidaceae spp., Oreomunnea pterocarpa, Orothamnus zeyheri, Pachypodium spp., Panax ginseng, Panax quinquefolius, Picrorhiza kurrooa, Platymiscium pleiostachyum, Podophyllum hexandrum, Protea odorata, Prunus africana, Pterocarpus santalinus, Rauvolfia serpentina, Sarracenia spp., Sternbergia spp., Swietenia humilis, Taxus chinensis, Taxus fuana, Taxus cuspidata, Taxus sumatrana, Taxus wallichiana, Tillandsia harrisii, Tillandsia kammii, Tillandsia kautskyi, Tillandsia mauryana, Tillandsia sprengeliana, Tillandsia sucrei, Tillandsia xerographica, Welwitschia mirabilis, Zamiaceae spp. και οι σημειώσεις για τις εγγραφές στο προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης των ειδών Gnetum montanum, Magnolia liliifera var. obovata, Meconopsis regia, Podocarpus neriifolius, Tetracentron sinense, τροποποιήθηκαν. |
(9) |
Πριν από τη δέκατη τέταρτη σύνοδο της συνδιάσκεψης των μερών της σύμβασης, προσετέθησαν τα ακόλουθα είδη στο προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης: Haliotis midae κατόπιν αιτήματος της Νότιας Αφρικής, Macrochelys temminckii και Graptemys spp. κατόπιν αιτήματος των ΗΠΑ, Dipteryx panamensis κατόπιν αιτήματος της Νικαράγουας (ήδη στο προσάρτημα III κατόπιν αιτήματος της Κόστα Ρίκα). Μετά τη δέκατη τέταρτη σύνοδο της συνδιάσκεψης των μερών της σύμβασης προσετέθησαν τα ακόλουθα είδη στο προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης: Bulnesia sarmientoi (με σημείωση) κατόπιν αιτήματος της Αργεντινής, Cervus elephus barbarus και Gazella dorcas κατόπιν αιτήματος της Αλγερίας, καθώς και είδη Dalbergia και το Cedrela odorata (με σημειώσεις) κατόπιν αιτήματος της Γουατεμάλας. |
(10) |
Πριν από τη δέκατη τέταρτη σύνοδο της συνδιάσκεψης των μερών της σύμβασης, διεγράφησαν τα ακόλουθα είδη από το προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης: Pelodiscus sinensis κατόπιν αιτήματος της Κίνας και, κατόπιν αιτήματος της Γκάνας, τα είδη Epixerus ebii, Anomalurus beecrofti, Anomalurus derbianus, Anomalurus pelii, Idiurus macrotis, Hystrix cristata, Mellivora capensis, Hyemoschus aquaticus, Damaliscus lunatus, Tragelaphus eurycerus, Tragelaphus spekii, Ardea goliath, Bubulcus ibis, Casmerodius albus, Egretta garzetta, Ephippiorhynchus senegalensis, Leptoptilos crumeniferus, Bostrychia hagedash, Bostrychia rara, Threskiornis aethiopicus, Alopochen aegyptiacus, Anas acuta, Anas capensis, Anas clypeata, Anas crecca, Anas penelope, Anas querquedula Aythya nyroca, Dendrocygna bicolor, Dendrocygna viduata, Nettapus auritus, Plectropterus gambensis, Pteronetta hartlaubii, Agelastes meleagrides, Columba guinea, Columba iriditorques, Columba livia, Columba unicincta, Oena capensis, Streptopelia decipiens, Streptopelia roseogrisea, Streptopelia semitorquata, Streptopelia senegalensis, Streptopelia turtur, Streptopelia vinacea, Treron calva, Treron waalia, Turtur abyssinicus, Turtur afer, Turtur brehmeri, Turtur tympanistria, Psittacula krameri, Corythaeola cristata, Crinifer piscator, Musophaga violacea, Serinus canicapillus, Serinus leucopygius, Serinus mozambicus, Amadina fasciata, Amandava subflava, Estrilda astrild, Estrilda caerulescens, Estrilda melpoda, Estrilda troglodytes, Lagonosticta rara, Lagonosticta rubricata, Lagonosticta rufopicta, Lagonosticta senegala, Lagonosticta vinacea, Lonchura bicolor, Lonchura cantans, Lonchura cucullata, Lonchura fringilloides, Mandingoa nitidula, Nesocharis capistrata, Nigrita bicolor, Nigrita canicapilla, Nigrita fusconota, Nigrita luteifrons, Ortygospiza atricollis, Parmoptila rubrifrons, Pholidornis rushiae, Pyrenestes ostrinus, Pytilia hypogrammica, Pytilia phoenicoptera, Spermophaga haematina, Uraeginthus bengalus, Amblyospiza albifrons, Anaplectes rubriceps, Anomalospiza imberbis, Bubalornis albirostris, Euplectes afer, Euplectes ardens, Euplectes franciscanus, Euplectes hordeaceus, Euplectes macrourus, Malimbus cassini, Malimbus malimbicus, Malimbus nitens, Malimbus rubricollis, Malimbus scutatus, Pachyphantes superciliosus, Passer griseus, Petronia dentata, Plocepasser superciliosus, Ploceus albinucha, Ploceus aurantius, Ploceus cucullatus, Ploceus heuglini, Ploceus luteolus, Ploceus melanocephalus, Ploceus nigerrimus, Ploceus nigricollis, Ploceus pelzelni, Ploceus preussi, Ploceus tricolour, Ploceus vitellinus, Quelea erythrops, Sporopipes frontalis, Vidua chalybeata, Vidua interjecta, Vidua larvaticola, Vidua macroura, Vidua orientalis, Vidua raricola, Vidua togoensis, Vidua wilsoni, Trionyx triunguis, Pelomedusa subrufa, Pelusios adansonii, Pelusios castaneus, Pelusios gabonensis, Pelusios niger. |
(11) |
Κανένα από τα κράτη μέλη δεν ενέγραψε επιφύλαξη για κάποιες από τις εν λόγω τροποποιήσεις. |
(12) |
Μετά την υιοθέτηση, στην 14η σύνοδο της συνδιάσκεψης των μερών, αποφάσεων για την αλλαγή των ονοματολογικών αναφορών και την αναδιάρθρωση των καταλόγων ταξινόμησης των ζωικών ειδών στα προσαρτήματα ούτως ώστε οι τάξεις, οι οικογένειες και τα γένη να παρουσιάζονται κατ’ αλφαβητική σειρά, μετονομάστηκαν και αναταξινομήθηκαν τα είδη τα εγγεγραμμένα στα προσαρτήματα της σύμβασης. |
(13) |
Ως εκ τούτου, οι τροποποιήσεις που έγιναν στα προσαρτήματα I, II και III της σύμβασης επιβάλλουν τροποποιήσεις στα παραρτήματα Α, Β και Γ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97. |
(14) |
Τα είδη Agelastes meleagrides, Corythaeola cristata, Crinifer piscator, Musophaga violacea, Columba caribaea, Anthreptes pallidigaster, Anthreptes rubritorques, Liolaemus gravenhorstii, Dromicus chamissonis, Crotalus willardi —το σύνολο των οποίων είναι σήμερα εγγεγραμμένο στο παράρτημα Β του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97— δεν υπόκεινται σε επίπεδα διεθνούς εμπορίας η οποία θα μπορούσε να είναι ασύμβατη με την επιβίωσή τους και είναι σκόπιμο, ως εκ τούτου, να διαγραφούν από το παράρτημα Β. |
(15) |
Το είδος Gazella dorcas —το οποίο σήμερα είναι εγγεγραμμένο στο παράρτημα Β του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97— δεν υπόκειται σε επίπεδα διεθνούς εμπορίας που θα μπορούσαν να είναι ασύμβατα με την επιβίωσή του, πλην όμως περιλαμβάνεται στο προσάρτημα III της σύμβασης, κατόπιν αιτήματος της Τυνησίας και, κατόπιν τούτου, θα ήταν σκόπιμο να μεταφερθεί από το παράρτημα Β στο παράρτημα Γ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97. |
(16) |
Τα είδη Dendrolagus dorianus, Dendrolagus goodfellowi, Dendrolagus matschiei, Crax alector, Pauxi unicornis, Lophura bulweri, Lophura diardi, Lophura hoogerwerfi, Lophura inornata, Lophura leucomelanos, Didunculus strigirostris, Baronia brevicornis, Papilio grosesmith και Papilio maraho —το σύνολο των οποίων είναι σήμερα εγγεγραμμένο στο παράρτημα Β του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97— δεν υπόκεινται σε επίπεδα διεθνούς εμπορίας τα οποία θα μπορούσαν να είναι ασύμβατα με την επιβίωσή τους αλλά δικαιολογούν την παρακολούθηση των επιπέδων εμπορίας και, ως εκ τούτου, είναι σκόπιμο να μεταφερθούν από το παράρτημα Β στο παράρτημα Δ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97. |
(17) |
Τα είδη Pterapogon kauderni, Cedrela fissilis, Cedrela lilloi, Cedrela montana, Cedrela oaxacensis, Cedrela odorata (πλην των πληθυσμών της Κολομβίας και του Περού, οι οποίοι υπάγονται στο παράρτημα Γ), Cedrela salvadorensis, Cedrela tonduzii, Dalbergia retusa, Dalbergia granadillo και Dalbergia stevensonii —το σύνολο των οποίων δεν είναι σήμερα εγγεγραμμένο στα παραρτήματα Α, Β, Γ ή Δ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97— εισάγονται στην Κοινότητα σε αριθμούς τέτοιους ώστε να δικαιολογούν την παρακολούθησή τους. Ως εκ τούτου, τα εν λόγω είδη πρέπει να υπαχθούν στο παράρτημα Δ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97. |
(18) |
Λόγω της έκτασης των τροποποιήσεων είναι σκόπιμο, για λόγους σαφήνειας, να αντικατασταθεί το παράρτημα του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 στο σύνολό του. |
(19) |
Τα μέτρα που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό είναι σύμφωνα με τη γνώμη της επιτροπής για το εμπόριο ειδών της άγριας πανίδας και χλωρίδας, |
ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:
Άρθρο 1
Το παράρτημα του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 αντικαθίσταται από το κείμενο στο παράρτημα του παρόντος κανονισμού.
Άρθρο 2
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την τρίτη ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός στο σύνολό του και εφαρμόζεται απευθείας σε όλα τα κράτη μέλη.
Βρυξέλλες, 31 Μαρτίου 2008.
Για την Επιτροπή
Σταύρος ΔΉΜΑΣ
Μέλος της Επιτροπής
(1) ΕΕ L 61 της 3.3.1997, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1332/2005 της Επιτροπής (ΕΕ L 215 της 19.8.2005, σ. 1).
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
«ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
Ερμηνευτικές σημειώσεις των παραρτημάτων A, B, Γ και Δ
1. |
Τα είδη που περιλαμβάνονται στα παραρτήματα A, B, Γ και Δ αναφέρονται:
|
2. |
Η σύντμηση “spp.” δηλώνει όλα τα είδη μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας. |
3. |
Άλλες αναφορές σε ταξινομικές βαθμίδες ανώτερες του είδους γίνονται μόνο για πληροφόρηση ή ταξινόμηση. |
4. |
Τα ονόματα των ειδών με έντονους χαρακτήρες στο παράρτημα Α αναγράφονται σύμφωνα με το καθεστώς προστασίας τους, όπως καθορίζεται στην οδηγία 79/409/ΕΟΚ του Συμβουλίου (οδηγία για τα πτηνά) ή την οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου (οδηγία για τα ενδιαιτήματα). |
5. |
Για τις φυτικές ταξινομικές βαθμίδες που είναι κατώτερες του είδους χρησιμοποιούνται οι ακόλουθες συντμήσεις:
|
6. |
Τα σύμβολα “(Ι)”, “(ΙΙ)” και “(ΙΙΙ)” που τοποθετούνται μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας παραπέμπουν στα προσαρτήματα της σύμβασης στα οποία καταλογογραφούνται τα σχετικά είδη, όπως αναφέρεται στις σημειώσεις 7 έως 9. Εάν δεν υπάρχει καμία από αυτές τις ενδείξεις, τα εν λόγω είδη δεν περιλαμβάνονται στα προσαρτήματα της σύμβασης. |
7. |
Το σύμβολο (Ι) μετά το όνομα ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι το εν λόγω είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα Ι της σύμβασης. |
8. |
Το σύμβολο (ΙΙ) μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι το εν λόγω είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙ της σύμβασης. |
9. |
Το σύμβολο (ΙΙΙ) μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι αυτό περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης. Σε αυτή την περίπτωση αναφέρεται επίσης η χώρα για λογαριασμό της οποίας το είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙΙ. |
10. |
Τα υβρίδια μπορούν ειδικώς να συμπεριληφθούν στα προσαρτήματα, αλλά μόνο εάν αποτελούν διακριτούς και σταθερούς πληθυσμούς στο φυσικό τους περιβάλλον. Τα υβρίδια ζώων, των οποίων ένα ή περισσότερα δείγματα ειδών των προηγούμενων τεσσάρων γενεών των ανιόντων τους συμπεριλαμβάνονταν στα παραρτήματα Α ή Β, υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού ακριβώς σαν να ήταν πλήρες είδος, ακόμη και αν το σχετικό υβρίδιο δεν περιλαμβάνεται ειδικώς στα παραρτήματα. |
11. |
Όταν ένα είδος περιλαμβάνεται στα παραρτήματα A, B ή Γ, όλα τα μέρη και παράγωγα του είδους περιλαμβάνονται επίσης στο ίδιο παράρτημα, εκτός εάν το είδος συνοδεύεται από ένδειξη για να επισημανθεί ότι περιλαμβάνονται συγκεκριμένα μόνο μέρη και παράγωγα. Σύμφωνα με το άρθρο 2 στοιχείο κ) του παρόντος κανονισμού, το σύμβολο “#” ακολουθούμενο από έναν αριθμό που συνοδεύει την ονομασία είδους ή ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Β ή Γ δηλώνει μέρη ή παράγωγα που προσδιορίζονται εδώ σε σχέση με τους σκοπούς του κανονισμού ως ακολούθως:
|
12. |
Καθώς για κανένα από τα είδη ή τις ανώτερες ταξινομικές βαθμίδες της χλωρίδας που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α δεν αναφέρεται ένδειξη ότι τα υβρίδιά τους υπόκεινται στις διατάξεις το άρθρου 4 παράγραφος 1 του κανονισμού, αυτό σημαίνει ότι τα τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα υβρίδια τα οποία παράγονται εξ ενός ή περισσοτέρων από τα εν λόγω είδη ή τις ταξινομικές βαθμίδες μπορούν να διατίθενται στο εμπόριο με πιστοποιητικό τεχνητού πολλαπλασιασμού και ότι οι σπόροι και η γύρη (συμπεριλαμβανομένου του γυρεομάγματος), τα δρεπτά άνθη, οι σπερμοφυείς καλλιέργειες ή οι καλλιέργειες ιστών in vitro, σε στερεό ή υγρό περιβάλλον, μεταφερόμενες εντός αποστειρωμένων δοχείων, των εν λόγω υβριδίων δεν υπόκεινται στις διατάξεις του κανονισμού. |
13. |
Τα ούρα, τα περιττώματα και το ζωικό ήλεκτρο που αποτελούν απόβλητα και αποκτώνται χωρίς χειρισμούς επί του σχετικού ζώου δεν υπόκεινται στις διατάξεις του κανονισμού. |
14. |
Όσον αφορά τα είδη της πανίδας που περιλαμβάνονται στα παράρτημα Δ, οι διατάξεις εφαρμόζονται μόνο σε ζώντα δείγματα και σε ολόκληρα ή σε σχεδόν ολόκληρα νεκρά δείγματα, εξαιρουμένων των ταξινομικών βαθμίδων που επισημειώνονται ως ακολούθως, προκειμένου να καταδειχθεί ότι καλύπτονται επίσης και άλλα μέρη και παράγωγα:
|
15. |
Όσον αφορά τα είδη της χλωρίδας που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Δ, οι διατάξεις εφαρμόζονται μόνο σε ζώντα δείγματα, εξαιρουμένων των ταξινομικών βαθμίδων που επισημειώνονται ως ακολούθως, προκειμένου να καταδειχθεί ότι καλύπτονται επίσης και άλλα μέρη και παράγωγα:
|
|
Παράρτημα Α |
Παράρτημα Β |
Παράρτημα Γ |
Κοινό όνομα |
ΠΑΝΙΔΑ |
||||
CHORDATA (CHORDATES) |
||||
MAMMALIA |
|
|
|
Θηλαστικά |
ΑΡΤΙΟΔΑΚΤΥΛΑ |
||||
Antilocapridae |
|
|
|
Αντιλοκαπρίδες |
Antilocapra americana (I) (Μόνο ο πληθυσμός του Μεξικού· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
|
Μεξικανική ελαφοκέφαλη αντιλόπη |
|
Bovidae |
|
|
|
Αντιλόπες, βοοειδή, κεφάλοφοι, γαζέλες, αιγοειδή, προβατοειδή κ.λπ. |
Addax nasomaculatus (I) |
|
|
Άδδαξ |
|
|
Ammotragus lervia (II) |
|
|
|
|
|
Antilope cervicapra (III Νεπάλ) |
Αντιλόπη αιγελάφειος |
|
|
Bison bison athabascae (II) |
|
Βίσωνας των δασών |
|
Bos gaurus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bos frontalis, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) |
|
|
Γκωρ |
|
Bos mutus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bos grunniens, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) |
|
|
Γιακ |
|
Bos sauveli (I) |
|
|
Κούπρεϊ |
|
|
|
Bubalus arnee (III Νεπάλ) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bubalus bubalis, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) |
|
|
Bubalus depressicornis (I) |
|
|
Βούβαλος ο βαθύκερος |
|
Bubalus mindorensis (I) |
|
|
Ταμαρού |
|
Bubalus quarlesi (I) |
|
|
Ανοά ορεσίβιος |
|
|
Budorcas taxicolor (II) |
|
|
|
Capra falconeri (I) |
|
|
Αιξ η ελικόκερως |
|
Capricornis milneedwardsii (I) |
|
|
|
|
Capricornis rubidus (I) |
|
|
|
|
Capricornis sumatraensis (I) |
|
|
|
|
Capricornis thar (I) |
|
|
|
|
|
Cephalophus brookei (II) |
|
Κεφάλοφος του Brooke |
|
|
Cephalophus dorsalis (II) |
|
Κεφάλοφος η μελανόραχις |
|
Cephalophus jentinki (I) |
|
|
Κεφάλοφος του Jentink |
|
|
Cephalophus ogilbyi (II) |
|
Κεφάλοφος του Ogilby |
|
|
Cephalophus silvicultor (II) |
|
|
|
|
Cephalophus zebra (II) |
|
Κεφάλοφος η ραβδωτή |
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II) |
|
Δαμαλίσκος-δορκάς |
|
Gazella cuvieri (I) |
|
|
Αντιλόπη του Cuvier |
|
|
|
Gazella dorcas (III Αλγερία/Τυνησία) |
Δορκάς της Αφρικής |
|
Gazella leptoceros (I) |
|
|
|
|
Hippotragus niger variani (I) |
|
|
Ιππότραγος μελανόχρωμος |
|
|
Kobus leche (II) |
|
Λέχε |
|
Naemorhedus baileyi (I) |
|
|
|
|
Naemorhedus caudatus (I) |
|
|
|
|
Naemorhedus goral (I) |
|
|
|
|
Naemorhedus griseus (I) |
|
|
|
|
Nanger dama (I) |
|
|
Αντιλόπη η δορκάς |
|
Oryx dammah (I) |
|
|
Όρυξ δάμμα |
|
Oryx leucoryx (I) |
|
|
Όρυξ αραβικός |
|
|
Ovis ammon (II) (Εκτός από το υποείδος που περιλαμβάνεται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Ovis ammon hodgsonii (I) |
|
|
|
|
Ovis ammon nigrimontana (I) |
|
|
|
|
|
Ovis canadensis (II) (Μόνο ο πληθυσμός του Μεξικού· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
|
|
Ovis orientalis ophion (I) |
|
|
Κυπριακό πρόβατο |
|
|
Ovis vignei (II) (Εκτός από το υποείδος που περιλαμβάνεται στο παράρτημα A) |
|
Πρόβατο της στέπας |
|
Ovis vignei vignei (I) |
|
|
|
|
Pantholops hodgsonii (I) |
|
|
Αντιλόπη του Θιβέτ |
|
|
Philantomba monticola (II) |
|
|
|
Pseudoryx nghetinhensis (I) |
|
|
|
|
Rupicapra pyrenaica ornata (I) |
|
|
Αγριόγιδο |
|
|
Saiga borealis (II) |
|
|
|
|
Saiga tatarica (II) |
|
|
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III Νεπάλ) |
Αντιλόπη η τετράκερως |
|
Camelidae |
|
|
|
Καμηλίδες, guanaco, λάμα βικούνια |
|
Lama glama guanicoe (II) |
|
|
|
Vicugna vicugna (I) (Εκτός των πληθυσμών: της Αργεντινής [ο πληθυσμός των επαρχιών Jujuy και Catamarca και οι ημι-αιχμάλωτοι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja και San Juan], της Βολιβίας [όλος ο πληθυσμός], της Χιλής [πληθυσμός της Primera Región] και του Περού [όλος ο πληθυσμός] που υπάγονται στο παράρτημα B) |
Vicugna vicugna (II) (Μόνο οι πληθυσμοί της Αργεντινής (1) [ο πληθυσμός των επαρχιών Jujuy και Catamarca και οι ημι-αιχμάλωτοι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja και San Juan] της Βολιβίας (2) [όλος ο πληθυσμός]· της Χιλής (3) [πληθυσμός της Primera Región]· του Περού (4) [όλος ο πληθυσμός]· όλοι οι υπόλοιποι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Λάμα βικούνια |
|
Cervidae |
|
|
|
Ελαφίδες, huemuls, muntjacs, pudus |
Axis calamianensis (I) |
|
|
Καλαμιανό ελάφι |
|
Axis kuhlii (I) |
|
|
|
|
Axis porcinus annamiticus (I) |
|
|
|
|
Blastocerus dichotomus (I) |
|
|
|
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II) |
|
Ελάφι του Τουρκεστάν |
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III Αλγερία/Τυνησία) |
Έλαφος της Βερβερίας |
|
Cervus elaphus hanglu (I) |
|
|
|
|
Dama dama mesopotamica (I) |
|
|
Δάμα Μεσοποταμίας |
|
Hippocamelus spp. (I) |
|
|
|
|
|
|
Mazama temama cerasina (III Γουατεμάλα) |
|
|
Muntiacus crinifrons (I) |
|
|
|
|
Muntiacus vuquangensis (I) |
|
|
|
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III Γουατεμάλα) |
|
|
Ozotoceros bezoarticus (I) |
|
|
Ελάφι της πάμπας |
|
|
Pudu mephistophiles (II) |
|
Πούντου του Ισημερινού |
|
Pudu puda (I) |
|
|
Πουντού |
|
Rucervus duvaucelii (I) |
|
|
Μπαρασίγκα |
|
Rucervus eldii (I) |
|
|
|
|
Hippopotamidae |
|
|
|
Ιπποποταμίδες |
|
Hexaprotodon liberiensis (II) |
|
Ιπποπόταμος ο πυγμαίος |
|
|
Hippopotamus amphibius (II) |
|
Ιπποπόταμος |
|
Moschidae |
|
|
|
Μοσχοφόρος δορκάς |
Moschus spp. (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Αφγανιστάν, του Μπουτάν, της Ινδίας, του Μιανμάρ, του Νεπάλ και του Πακιστάν· όλοι οι υπόλοιποι πληθυσμοί υπάγονται στο παράρτημα B) |
Moschus spp. (II) (Εκτός των πληθυσμών του Αφγανιστάν, του Μπουτάν, της Ινδίας, του Μιανμάρ, του Νεπάλ και του Πακιστάν, που υπάγονται στο παράρτημα A) |
|
Μοσχοφόρος δορκάς |
|
Suidae |
|
|
|
Ελαφόχοιρος, χοίροι |
Babyrousa babyrussa (I) |
|
|
Ελαφόχοιρος Buru |
|
Babyrousa bolabatuensis (I) |
|
|
Ελαφόχοιρος Bola Batu |
|
Babyrousa celebensis (I) |
|
|
Ελαφόχοιρος North Sulawesi |
|
Babyrousa togeanensis (I) |
|
|
Ελαφόχοιρος Malenge |
|
Sus salvanius (I) |
|
|
Αγριόχοιρος ο πυγμαίος |
|
Tayassuidae |
|
|
|
Αγριόχοιροι Αμερικής |
|
Tayassuidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και αποκλειομένων των πληθυσμών Pecari tajacu του Μεξικού και των Ηνωμένων Πολιτειών, που δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήμαρτα του παρόντος κανονισμού) |
|
Αγριόχοιροι Αμερικής |
|
Catagonus wagneri (I) |
|
|
|
|
ΣΑΡΚΟΦΑΓΑ |
||||
Ailuridae |
||||
|
Ailurus fulgens (I) |
|
|
|
Canidae |
|
|
|
Κυνίδες |
|
|
Canis aureus (III Ινδία) |
|
|
Canis lupus (I/II) (Όλοι οι πληθυσμοί εκτός αυτών της Ισπανίας βόρεια του Douro και της Ελλάδας βόρεια του 39ου παραλλήλου. Οι πληθυσμοί του Μπουτάν, της Ινδίας, του Νεπάλ και του Πακιστάν περιλαμβάνονται στο προσάρτημα Ι· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο προσάρτημα. II). |
Canis lupus (Πληθυσμοί της Ισπανίας βόρεια του Douro και της Ελλάδας βόρεια του 39ου παραλλήλου) |
|
Λύκος |
|
Canis simensis |
|
|
|
|
|
Cerdocyon thous (II) |
|
|
|
|
Chrysocyon brachyurus (II) |
|
Χαιτοφόρος λύκος |
|
|
Cuon alpinus (II) |
|
Ασιατικό αγριόσκυλο |
|
|
Lycalopex culpaeus (II) |
|
|
|
|
Lycalopex fulvipes (II) |
|
|
|
|
Lycalopex griseus (II) |
|
|
|
|
Lycalopex gymnocercus (II) |
|
|
|
Speothos venaticus (I) |
|
|
Ιχθυκύων |
|
|
|
Vulpes bengalensis (III Ινδία) |
|
|
|
Vulpes cana (II) |
|
|
|
|
Vulpes zerda (II) |
|
Αλώπηξ η μακρόωτος |
|
Eupleridae |
||||
|
|
Cryptoprocta ferox (II) |
|
Κρυπτόπρωκτος |
|
|
Eupleres goudotii (II) |
|
|
|
|
Fossa fossana (II) |
|
|
Felidae |
|
|
|
Αιλουρίδες, γατόπαρδοι, λεοπαρδάλεις, λέοντες, τίγρεις κ.λπ. |
|
Felidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A. Τα δείγματα των κατοικίδιων μορφών δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) |
|
Αιλουρίδες |
|
Acinonyx jubatus (I) (Οι ετήσιες εξαγωγικές ποσοστώσεις για ζώντα δείγματα και κυνηγετικά τρόπαια χορηγούνται ως εξής: Μποτσουάνα: 5, Ναμίμπια: 150, Ζιμπάμπουε: 50. Η εμπορία των δειγμάτων αυτών υπόκειται στις διατάξεις του άρθρου 4 παράγραφος 1 του παρόντος κανονισμού). |
|
|
Γατόπαρδοι |
|
Caracal caracal (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ασίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
|
|
Catopuma temminckii (I) |
|
|
Χρυσόχρωμη αγριόγατα |
|
Felis nigripes (I) |
|
|
Μαυροπόδαρη αγριόγατα της Κίνας |
|
Felis silvestris (II) |
|
|
|
|
Leopardus geoffroyi (I) |
|
|
Αίλουρος του Geoffroy |
|
Leopardus jacobitus (I) |
|
|
Αγριόγατα των Άνδεων |
|
Leopardus pardalis (I) |
|
|
Αιλουρόπαρδος |
|
Leopardus tigrinus (I) |
|
|
Τιγρογαλή |
|
Leopardus wiedii (I) |
|
|
Γαλή |
|
Lynx lynx (II) |
|
|
Λύγξ ο Ευρωπαϊκός |
|
Lynx pardinus (I) |
|
|
|
|
Neofelis nebulosa (I) |
|
|
Λεοπάρδαλη η νεφελώδης |
|
Panthera leo persica (I) |
|
|
Ασιατικός λέων |
|
Panthera onca (I) |
|
|
Ιαγουάρος |
|
Panthera pardus (I) |
|
|
Λεοπάρδαλη |
|
Panthera tigris (I) |
|
|
Τίγρις |
|
Pardofelis marmorata (I) |
|
|
Γαλή η μαρμαρότριχος |
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Μπανγκλαντές, της Ινδίας και της Ταϊλάνδης· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B). |
|
|
Αίλουρος ο βεγγαλικός |
|
Prionailurus iriomotensis (II) |
|
|
|
|
Prionailurus planiceps (I) |
|
|
Γάτα πλατυκέφαλη |
|
Prionailurus rubiginosus (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ινδίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B). |
|
|
Αγριόγατα η ιώδης |
|
Puma concolor coryi (I) |
|
|
Πούμα της Φλώριδας |
|
Puma concolor costaricensis (I) |
|
|
Πούμα της Κεντρικής Αμερικής |
|
Puma concolor couguar (I) |
|
|
Πούμα της Β.Α. Αμερικής |
|
Puma yagouaroundi (I) (Μόνο οι πληθυσμοί της Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
Ιαγουαρούνδος |
|
Uncia uncia (I) |
|
|
Λεοπάρδαλη των χιόνων |
|
Herpestidae |
||||
|
|
|
Herpestes fuscus (III Ινδία) |
|
|
|
|
Herpestes edwardsi (III Ινδία) |
|
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III Ινδία) |
|
|
|
|
Herpestes smithii (III Ινδία) |
|
|
|
|
Herpestes urva (III Ινδία) |
|
|
|
|
Herpestes vitticollis (III Ινδία) |
|
Hyaenidae |
|
|
|
Προτελής ο λοφιοφόρος, υαινίδες |
|
|
Proteles cristata (III Μποτσουάνα) |
Προτελής ο λοφιοφόρος |
|
Mephitidae |
|
|
|
Μουστελίδες |
|
Conepatus humboldtii (II) |
|
Μεφίτης της Παταγωνίας |
|
Mustelidae |
|
|
|
Μουστελίδες |
Lutrinae |
|
|
|
Ενυδρίδες |
|
Lutrinae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Ενυδρίδες |
|
Aonyx capensis microdon (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Καμερούν και της Νιγηρίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα Β) |
|
|
Αόνυξ του Καμερούν |
|
Enhydra lutris nereis (I) |
|
|
Θαλάσσια ενυδρίδα της Καλιφόρνιας |
|
Lontra felina (I) |
|
|
Βίδρα η παράκτια |
|
Lontra longicaudis (I) |
|
|
Νοτιοαμερικάνικη βίδρα των ποταμών |
|
Lontra provocax (I) |
|
|
Βίδρα της Χιλής |
|
Lutra lutra (I) |
|
|
Ευρωπαϊκή ενυδρίς |
|
Lutra nippon (I) |
|
|
Ενυδρίς της Ιαπωνίας |
|
Pteronura brasiliensis (I) |
|
|
Γιγαντιαία ενυδρίς |
|
Mustelinae |
|
|
|
Γαλικτίς η ταινιοφόρος, ικτίδες, tayra, μουστελίδες |
|
|
Eira barbara (III Ονδούρα) |
|
|
|
|
Galictis vittata (III Κόστα Ρίκα) |
|
|
|
|
Martes flavigula (III Ινδία) |
|
|
|
|
Martes foina intermedia (III Ινδία) |
|
|
|
|
Martes gwatkinsii (III Ινδία) |
|
|
|
|
Mellivora capensis (III Μποτσουάνα) |
|
|
Mustela nigripes (I) |
|
|
Ικτίς η μελανόπους |
|
Odobenidae |
|
|
|
Θαλάσσιος ίππος |
|
Odobenus rosmarus (III Καναδάς) |
|
Θαλάσσιος ίππος |
|
Otariidae |
|
|
|
Ωταρίες, φώκιες |
|
Arctocephalus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Ωταρίες |
|
Arctocephalus philippii (II) |
|
|
|
|
Arctocephalus townsendi (I) |
|
|
Γουνοφόρος ωταρία |
|
Phocidae |
|
|
|
Φώκιες |
|
Mirounga leonina (II) |
|
Θαλάσσιος ελέφας του νότου |
|
Monachus spp. (I) |
|
|
Μεσογειακή φώκια |
|
Procyonidae |
|
|
|
Κοάτι, olingos |
|
|
Bassaricyon gabbii (III Κόστα Ρίκα) |
|
|
|
|
Bassariscus sumichrasti (III Κόστα Ρίκα) |
|
|
|
|
Nasua narica (III Ονδούρα) |
Λευκόρρινο κοάτι |
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III Ουρουγουάη) |
|
|
|
|
Potos flavus (III Ονδούρα) |
|
|
Ursidae |
|
|
|
Αρκούδες |
|
Ursidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Αρκούδες |
|
Ailuropoda melanoleuca (I) |
|
|
|
|
Helarctos malayanus (I) |
|
|
Αρκούδα της Μαλαισίας |
|
Melursus ursinus (I) |
|
|
|
|
Tremarctos ornatus (I) |
|
|
Διοπτροφόρος αρκούδα |
|
Ursus arctos (I/II) (Μόνο οι πληθυσμοί του Μπουτάν, της Κίνας, του Μεξικού και της Μογγολίας και το υποείδος Ursus arctos isabellinus περιλαμβάνονται στο προσάρτημα Ι· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί και υποείδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα ΙΙ). |
|
|
Ευρωπαϊκή φαιά αρκούδα |
|
Ursus thibetanus (I) |
|
|
Μαύρη θιβετιανή αρκούδα |
|
Viverridae |
|
|
|
Binturong, ζήβεθο, falanouc, κρυπτόπρωκτος, πριονόδους, κυνογαλή του Μπέννεττ, ημιγαλή |
|
|
Arctictis binturong (III Ινδία) |
|
|
|
|
Civettictis civetta (III Μποτσουάνα) |
|
|
|
Cynogale bennettii (II) |
|
Κυνογαλή του Μπέννεττ |
|
|
Hemigalus derbyanus (II) |
|
Ημιγαλή |
|
|
|
Paguma larvata (III Ινδία) |
|
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III Ινδία) |
|
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III Ινδία) |
|
|
|
Prionodon linsang (II) |
|
Πριονόδους ο ραβδωτός |
|
Prionodon pardicolor (I) |
|
|
Πριονόδους ο στικτός |
|
|
|
Viverra civettina (III Ινδία) |
|
|
|
|
Viverra zibetha (III Ινδία) |
|
|
|
|
Viverricula indica (III Ινδία) |
|
|
CETACEA |
|
|
|
Κητοειδή (δελφίνια, φώκαινες, φάλαινες) |
CETACEA spp. (I/II) (5) |
|
|
Κητοειδή |
|
CHIROPTERA |
||||
Phyllostomidae |
|
|
|
Πλατύρρυγχα χειρόπτερα |
|
|
Platyrrhinus lineatus (III Ουρουγουάη) |
|
|
Pteropodidae |
||||
|
|
Acerodon spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Acerodon jubatus (I) |
|
|
|
|
|
Pteropus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Pteropus insularis (I) |
|
|
|
|
Pteropus livingstonii (II) |
|
|
|
|
Pteropus loochoensis (I) |
|
|
|
|
Pteropus mariannus (I) |
|
|
|
|
Pteropus molossinus (I) |
|
|
|
|
Pteropus pelewensis (I) |
|
|
|
|
Pteropus pilosus (I) |
|
|
|
|
Pteropus rodricensis (II) |
|
|
|
|
Pteropus samoensis (I) |
|
|
|
|
Pteropus tonganus (I) |
|
|
|
|
Pteropus ualanus (I) |
|
|
|
|
Pteropus voeltzkowi (II) |
|
|
|
|
Pteropus yapensis (I) |
|
|
|
CINGULATA |
||||
Dasypodidae |
|
|
|
Δασυποδίδες |
|
|
Cabassous centralis (III Κόστα Ρίκα) |
|
|
|
|
Cabassous tatouay (III Ουρουγουάη) |
|
|
|
Chaetophractus nationi (Έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση. Όλα τα δείγματα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεσή τους στο εμπόριο διέπεται από τις σχετικές διατάξεις) |
|
|
|
Priodontes maximus (I) |
|
|
Αρμαδίλλος γίγας |
|
DASYUROMORPHIA |
||||
Dasyuridae |
|
|
|
Μαρσυποφόροι ποντικοί, δασυουρίδες, planigales |
Sminthopsis longicaudata (I) |
|
|
Μακρόουρος μαρσυποφόρος ποντικός |
|
Sminthopsis psammophila (I) |
|
|
Μαρσυποφόρος ποντικός της ερήμου |
|
Thylacinidae |
|
|
|
Τίγρης της Τασμανίας, θυλακίνος |
Thylacinus cynocephalus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Θυλακίνος |
|
DIPROTODONTIA |
||||
Macropodidae |
|
|
|
Καγκουρώ, μακροποδίδες |
|
Dendrolagus inustus (II) |
|
Δενδρολαγός ο τεφρόχρωμος |
|
|
Dendrolagus ursinus (II) |
|
Δενδρολαγός του Vogelkop |
|
Lagorchestes hirsutus (I) |
|
|
Rufous hare-wallaby |
|
Lagostrophus fasciatus (I) |
|
|
Καγκουρολαγός ο γραμμωτός |
|
Onychogalea fraenata (I) |
|
|
Χαλινοφόρα ονυχογαλή |
|
Onychogalea lunata (I) |
|
|
Ονυχογαλή γουρούνγκ |
|
Phalangeridae |
|
|
|
Κουσκούς |
|
Phalanger intercastellanus (II) |
|
|
|
|
Phalanger mimicus (II) |
|
|
|
|
Phalanger orientalis (II) |
|
Γκρίζο κουσκούς |
|
|
Spilocuscus kraemeri (II) |
|
|
|
|
Spilocuscus maculatus (II) |
|
Κοινό στικτό κουσκούς |
|
|
Spilocuscus papuensis (II) |
|
|
|
Potoroidae |
|
|
|
Βετογγίες |
Bettongia spp. (I) |
|
|
Βετογγίες |
|
Caloprymnus campestris (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Βετογγίας της ερήμου |
|
Vombatidae |
|
|
|
Φασκολόμυες |
Lasiorhinus krefftii (I) |
|
|
Βόρειος φασκωλόμυς με τριχωτό ράμφος |
|
LAGOMORPHA |
||||
Leporidae |
|
|
|
Λαγοειδή |
Caprolagus hispidus (I) |
|
|
Hispid hare |
|
Romerolagus diazi (I) |
|
|
Λαγός ο ηφαιστοδίαιτος |
|
MONOTREMATA |
||||
Tachyglossidae |
|
|
|
Έχιδνες, έχιδνες ταχύγλωσσοι |
|
Zaglossus spp. (II) |
|
Έχιδνες με κυρτό ράμφος |
|
PERAMELEMORPHIA |
||||
Chaeropodidae |
|
|
|
Πηραμελίδες |
Chaeropus ecaudatus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Πηραμελής ο χοιρόπους |
|
Peramelidae |
||||
|
Perameles bougainville (I) |
|
|
Πηραμελής ο λαγόμορφος |
Thylacomyidae |
||||
|
Macrotis lagotis (I) |
|
|
|
|
Macrotis leucura (I) |
|
|
|
PERISSODACTYLA |
||||
Equidae |
|
|
|
Ιππίδες, άγριοι όνοι, ζέβρες |
Equus africanus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Equus asinus, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) |
|
|
|
|
Equus grevyi (I) |
|
|
Ζέβρα του Γκρέβυ |
|
Equus hemionus (I/II) (Τα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II, αλλά τα υποείδη Equus hemionus hemionus και Equus hemionus khur περιλαμβάνονται στο προσάρτημα I) |
|
|
|
|
Equus kiang (II) |
|
|
|
|
Equus przewalskii (I) |
|
|
Άλογο του Przewalski |
|
|
Equus zebra hartmannae (II) |
|
Ζέβρα του Χάρτμαν |
|
Equus zebra zebra (I) |
|
|
Ζέβρα η ορεσίβιος |
|
Rhinocerotidae |
|
|
|
Ρινοκερωτίδες |
Rhinocerotidae spp. (I) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
Ρινοκερωτίδες |
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (Μόνο οι πληθυσμοί της Νότιας Αφρικής και της Σουαζιλάνδης· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί συμπεριλαμβάνονται στο παράρτημα Α. Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ζώντων ζώων σε κατάλληλους και αποδεκτούς τόπους προορισμού, καθώς και το εμπόριο κυνηγετικών τροπαίων. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται ως δείγματα ειδών που υπάγονται στο παράρτημα Α και το εμπόριο αυτών ρυθμίζεται ανάλογα) |
|
|
|
Tapiridae |
|
|
|
Ταπιρίδες |
Tapiridae spp. (I) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
Ταπιρίδες |
|
|
Tapirus terrestris (II) |
|
Τάπιρος της Βραζιλίας |
|
PHOLIDOTA |
||||
Manidae |
|
|
|
Μανίδες |
|
Manis spp. (II) Έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση για τα Manis crassicaudata, Manis culionensis, Manis javanica και Manis pentadactyla για τα δείγματα που έχουν αφαιρεθεί από το φυσικό τους περιβάλλον και διατίθενται για εμπορικούς πρωτίστως λόγους) |
|
Μανίδες |
|
PILOSA |
||||
Bradypodidae |
|
|
|
Βραδύποδες οι τριδάκτυλοι |
|
Bradypus variegatus (II) |
|
Brown-throated sloth |
|
Megalonychidae |
|
|
|
Βραδύπους ο διδάκτυλος |
|
|
Choloepus hoffmanni (III Κόστα Ρίκα) |
Βραδύπους του Χόφμαν |
|
Myrmecophagidae |
|
|
|
Αμερικανικοί μυρμυγκοφάγοι |
|
Myrmecophaga tridactyla (II) |
|
|
|
|
|
Tamandua mexicana (III Γουατεμάλα) |
Βόρειο ταμαντούα |
|
PRIMATES |
|
|
|
Πρωτεύοντα (πίθηκοι) |
|
PRIMATES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Πρωτεύοντα |
|
Atelidae |
||||
|
Alouatta coibensis (I) |
|
|
|
|
Alouatta palliata (I) |
|
|
Αλουάττα η μανδυοφόρος |
|
Alouatta pigra (I) |
|
|
|
|
Ateles geoffroyi frontatus (I) |
|
|
Ατελής του Geoffroy |
|
Ateles geoffroyi panamensis (I) |
|
|
Ατελής του Geoffroy, υποείδος του Παναμά |
|
Brachyteles arachnoides (I) |
|
|
Βραχυτελής |
|
Brachyteles hypoxanthus (I) |
|
|
|
|
Oreonax flavicauda (I) |
|
|
|
Cebidae |
|
|
|
Καλλιτριχίδες, ουστιτί, New-world monkeys |
Callimico goeldii (I) |
|
|
Ταμαρίνος-μίδας του Γκαίλντι |
|
Callithrix aurita (I) |
|
|
|
|
Callithrix flaviceps (I) |
|
|
Κιτρινοκέφαλο ουιστιτί |
|
Leontopithecus spp. (I) |
|
|
|
|
Saguinus bicolor (I) |
|
|
|
|
Saguinus geoffroyi (I) |
|
|
Ταμαρίνος του Geoffroy |
|
Saguinus leucopus (I) |
|
|
Ταμαρίνος ο λευκόπους |
|
Saguinus martinsi (I) |
|
|
|
|
Saguinus oedipus (I) |
|
|
|
|
Saimiri oerstedii (I) |
|
|
|
|
Cercopithecidae |
|
|
|
Κερκοπιθηκίδες |
Cercocebus galeritus (I) |
|
|
|
|
Cercopithecus diana (I) |
|
|
Κερκοπίθηκος διάνα |
|
Cercopithecus roloway (I) |
|
|
|
|
Cercopithecus solatus (II) |
|
|
|
|
Colobus satanas (II) |
|
|
|
|
Macaca silenus (I) |
|
|
Μακάκος ο σιληνός |
|
Mandrillus leucophaeus (I) |
|
|
Δρίλος |
|
Mandrillus sphinx (I) |
|
|
Μανδρίλος |
|
Nasalis larvatus (I) |
|
|
Ρυγχοπίθηκος ο προσωπιδοφόρος |
|
Piliocolobus foai (II) |
|
|
|
|
Piliocolobus gordonorum (II) |
|
|
|
|
Piliocolobus kirkii (I) |
|
|
|
|
Piliocolobus pennantii (II) |
|
|
|
|
Piliocolobus preussi (II) |
|
|
|
|
Piliocolobus rufomitratus (I) |
|
|
|
|
Piliocolobus tephrosceles (II) |
|
|
|
|
Piliocolobus tholloni (II) |
|
|
|
|
Presbytis potenziani (I) |
|
|
Πρεσβύτης του Mentawai |
|
Pygathrix spp. (I) |
|
|
|
|
Rhinopithecus spp. (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus ajax (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus dussumieri (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus entellus (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus hector (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus hypoleucos (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus priam (I) |
|
|
|
|
Semnopithecus schistaceus (I) |
|
|
|
|
Simias concolor (I) |
|
|
|
|
Trachypithecus delacouri (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus francoisi (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus geei (I) |
|
|
Χρυσόχρωμο Λανγκούρ |
|
Trachypithecus hatinhensis (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus johnii (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus laotum (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus pileatus (I) |
|
|
Σκουφωτό Λανγκούρ |
|
Trachypithecus poliocephalus (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus shortridgei (I) |
|
|
|
|
Cheirogaleidae |
|
|
|
Dwarf lemurs και μικρόκηβος |
Cheirogaleidae spp. (I) |
|
|
Dwarf lemurs και μικρόκηβος |
|
Daubentoniidae |
|
|
|
Άι-άι |
Daubentonia madagascariensis (I) |
|
|
Άι-άι |
|
Hominidae |
||||
|
Gorilla beringei (I) |
|
|
|
|
Gorilla gorilla (I) |
|
|
Γορίλλας |
|
Pan spp. (I) |
|
|
Χιμπατζής |
|
Pongo abelii (I) |
|
|
Ουρακοτάγκος της Σουμάτρας |
|
Pongo pygmaeus (I) |
|
|
Ουρακοτάγκος |
Hylobatidae |
|
|
|
Γίββωνες |
Hylobatidae spp. (I) |
|
|
Γίββωνες |
|
Indriidae |
|
|
|
Ίντρι, ιντρίδες και λεμούριοι οι δασύτριχοι |
Indriidae spp. (I) |
|
|
Ίντρι, ιντρίδες και λεμούριοι οι δασύτριχοι |
|
Lemuridae |
|
|
|
Λεμούριοι μεγάλης διάπλασης |
Lemuridae spp. (I) |
|
|
Λεμούριοι μεγάλης διάπλασης |
|
Lepilemuridae |
|
|
|
Λεμούριος ο χαρίεις |
Lepilemuridae spp. (I) |
|
|
Λεμούριος ο χαρίεις |
|
Lorisidae |
||||
|
Nycticebus spp. (I) |
|
|
|
Pitheciidae |
|
|
|
Ουακάρι, titis, σάκι |
Cacajao spp. (I) |
|
|
Ουακάρι |
|
Callicebus barbarabrownae (II) |
|
|
|
|
Callicebus melanochir (II) |
|
|
|
|
Callicebus nigrifrons (II) |
|
|
|
|
Callicebus personatus (II) |
|
|
|
|
Chiropotes albinasus (I) |
|
|
Λευκόρρινο σάκι |
|
Tarsiidae |
||||
|
Tarsius spp. (II) |
|
|
|
PROBOSCIDEA |
||||
Elephantidae |
|
|
|
Ελέφαντες |
Elephas maximus (I) |
|
|
Ασιατικός ελέφας |
|
Loxodonta africana (I) (Εκτός των πληθυσμών της Μποτσουάνα, της Ναμίμπια, της Νοτίου Αφρικής και της Ζιμπάμπουε, οι οποίοι περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
Loxodonta africana (II) (Μόνο οι πληθυσμοί της Μποτσουάνα, της Ναμίμπια, της Νότιας Αφρικής και της Ζιμπάμπουε (6), όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Αφρικανικός ελέφας |
|
RODENTIA |
||||
Chinchillidae |
|
|
|
Τσιντσιλίδες |
Chinchilla spp. (I) (Τα δείγματα των κατοικίδιων μορφών δεν υπάγονται στις διατάξεις του κανονισμού) |
|
|
Τσιντσιλίδες |
|
Cuniculidae |
||||
|
|
|
Cuniculus paca (III Ονδούρα) |
|
Dasyproctidae |
||||
|
|
|
Dasyprocta punctata (III Ονδούρα) |
|
Erethizontidae |
|
|
|
Σμηριγγοχοιροειδείς |
|
|
Sphiggurus mexicanus (III Ονδούρα) |
|
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III Ουρουγουάη) |
|
|
Hystricidae |
|
|
|
Υστριχώδεις |
Hystrix cristata |
|
|
|
|
Muridae |
|
|
|
Μυίδες |
Leporillus conditor (I) |
|
|
Αρουραίος ο κτίστης |
|
Pseudomys fieldi praeconis (I) |
|
|
Ψευδόμης του Σαρκ-μπέι |
|
Xeromys myoides (I) |
|
|
Ψευδόμυς ο υδρόφιλος |
|
Zyzomys pedunculatus (I) |
|
|
|
|
Sciuridae |
|
|
|
Γεώμυς, tree squirrels |
Cynomys mexicanus (I) |
|
|
Κυνόμυς του Μεξικού |
|
|
|
Marmota caudata (III Ινδία) |
|
|
|
|
Marmota himalayana (III Ινδία) |
|
|
|
Ratufa spp. (II) |
|
Γιγαντιαίος σκίουρος |
|
|
|
Sciurus deppei (III Κόστα Ρίκα) |
|
|
SCANDENTIA |
||||
Tupaiidae |
||||
|
|
Tupaiidae spp. |
|
|
SIRENIA |
||||
Dugongidae |
|
|
|
Αλλικόρη |
Dugong dugon (I) |
|
|
Αλλικόρη |
|
Trichechidae |
|
|
|
Τριχεχίδες |
Trichechidae spp. (I/II) (Τα Trichechus inunguis και Trichechus manatus περιλαμβάνονται στο προσάρτημα I. Το Trichechus senegalensis περιλαμβάνεται στο προσάρτημα II). |
|
|
Τριχεχίδες |
|
AVES |
|
|
|
Πτηνά |
ANSERIFORMES |
||||
Anatidae |
|
|
|
Πάπιες, χήνες, κύκνοι κ.λπ. |
Anas aucklandica (I) |
|
|
Νήσσα της Νέας Ζηλανδίας |
|
|
Anas bernieri (II) |
|
Νήσσα του Μπερνιέ |
|
Anas chlorotis (I) |
|
|
Νήσσα της Νέας Ζηλανδίας |
|
|
Anas formosa (II) |
|
Κλωσσόπαπια |
|
Anas laysanensis (I) |
|
|
Νήσσα του Λεζάν |
|
Anas nesiotis (I) |
|
|
|
|
Anas oustaleti (I) |
|
|
Νήσσα του Ουσταλέ |
|
Anas querquedula |
|
|
Σαρσέλα |
|
Aythya innotata |
|
|
|
|
Aythya nyroca |
|
|
Βαλτόπαπια |
|
Branta canadensis leucopareia (I) |
|
|
Καναδέζικη χήνα |
|
Branta ruficollis (II) |
|
|
Κοκκινόχηνα |
|
Branta sandvicensis (I) |
|
|
Χήνα της Χαβάης |
|
|
|
Cairina moschata (III Ονδούρα) |
Πάπια Βαρβαρίας |
|
Cairina scutulata (I) |
|
|
Λευκόπτερη νήσσα |
|
|
Coscoroba coscoroba (II) |
|
Κύκνος κοσκορόμπα |
|
|
Cygnus melancoryphus (II) |
|
Κύκνος ο μελανόλαιμος |
|
|
Dendrocygna arborea (II) |
|
|
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III Ονδούρα) |
Δενδρόκυνος ο μελανόραμφος |
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III Ονδούρα) |
Δενδροχήνα πυρόξανθη |
|
Mergus octosetaceus |
|
|
|
|
|
Oxyura jamaicensis |
|
|
|
Oxyura leucocephala (II) |
|
|
Κεφαλούδι |
|
Rhodonessa caryophyllacea (πιθανώς έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Νήσσα η ερυθροκέφαλη |
|
|
Sarkidiornis melanotos (II) |
|
Νήσσα η λειριοφόρος |
|
Tadorna cristata |
|
|
|
|
APODIFORMES |
||||
Trochilidae |
|
|
|
Τροχιλίδες |
|
Trochilidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Τροχιλίδες |
|
Glaucis dohrnii (I) |
|
|
Κολίβρι το τοξόραμφο |
|
CHARADRIIFORMES |
||||
Burhinidae |
|
|
|
Οιδικνημίδες |
|
|
Burhinus bistriatus (III Γουατεμάλα) |
Οιδίκνημος ο αμερικανικός |
|
Laridae |
|
|
|
Λαρίδες, γλαρόνια |
Larus relictus (I) |
|
|
Γλάρος της Μογγολίας |
|
Scolopacidae |
|
|
|
Τουρλίδα, πρασινοσκέλης |
Numenius borealis (I) |
|
|
Κορυλλίων ο βόρειος |
|
Numenius tenuirostris (I) |
|
|
Λεπτομύτα |
|
Tringa guttifer (I) |
|
|
Τρίγγας ο στικτός |
|
CICONIIFORMES |
||||
Ardeidae |
|
|
|
Τσικνιάδες, ερωδιοί |
Ardea alba |
|
|
Great egret |
|
Bubulcus ibis |
|
|
Γελαδάρης |
|
Egretta garzetta |
|
|
Λευκοτσικνιάς |
|
Balaenicipitidae |
||||
|
|
Balaeniceps rex (II) |
|
|
Ciconiidae |
|
|
|
Πελαργίδες |
Ciconia boyciana (I) |
|
|
Πελαργός ο ιαπωνικός |
|
Ciconia nigra (II) |
|
|
Μαυροπελαργός |
|
Ciconia stormi |
|
|
|
|
Jabiru mycteria (I) |
|
|
|
|
Leptoptilos dubius |
|
|
|
|
Mycteria cinerea (I) |
|
|
|
|
Phoenicopteridae |
|
|
|
Φοινικοπτερίδες |
|
Phoenicopteridae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Φοινικοπτερίδες |
|
Phoenicopterus ruber (II) |
|
|
Φλαμίνγκο |
|
Threskiornithidae |
|
|
|
Ίβις |
|
Eudocimus ruber (II) |
|
|
|
Geronticus calvus (II) |
|
|
Ίβις η φαλακρή η νοτιοαφρικανική |
|
Geronticus eremita (I) |
|
|
|
|
Nipponia nippon (I) |
|
|
Ίβις η ιαπωνική |
|
Platalea leucorodia (II) |
|
|
|
|
Pseudibis gigantea |
|
|
|
|
COLUMBIFORMES |
||||
Columbidae |
|
|
|
Περιστεροειδή |
Caloenas nicobarica (I) |
|
|
Περιστέρι των νησιών Νικομπάρ |
|
Claravis godefrida |
|
|
|
|
Columba livia |
|
|
Αγριοπερίστερο |
|
Ducula mindorensis (I) |
|
|
|
|
|
Gallicolumba luzonica (II) |
|
Περιστερόρνις της Λουζόν |
|
|
Goura spp. (II) |
|
|
|
Leptotila wellsi |
|
|
|
|
|
|
Nesoenas mayeri (III Μαυρίκιος) |
|
|
Streptopelia turtur |
|
|
|
|
CORACIIFORMES |
||||
Bucerotidae |
|
|
|
Βουκερωτίδες |
|
Aceros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βουκερωτίδες |
|
Aceros nipalensis (I) |
|
|
|
|
|
Anorrhinus spp. (II) |
|
Βουκερωτίδες |
|
|
Anthracoceros spp. (II) |
|
Βουκερωτίδες |
|
|
Berenicornis spp. (II) |
|
Βουκερωτίδες |
|
|
Buceros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βουκερωτίδες |
|
Buceros bicornis (I) |
|
|
|
|
|
Penelopides spp. (II) |
|
Βουκερωτίδες |
|
Rhinoplax vigil (I) |
|
|
Καλάος ο κρανοφόρος |
|
|
Rhyticeros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βουκερωτίδες |
|
Rhyticeros subruficollis (I) |
|
|
|
|
CUCULIFORMES |
||||
Musophagidae |
|
|
|
Μουσοφάγοι |
|
Tauraco spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Μουσοφάγοι |
|
Tauraco bannermani (II) |
|
|
|
|
FALCONIFORMES |
|
|
|
Ιερακόμορφα (αετοί, ιέρακες, γύπες) |
|
FALCONIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και ενός είδους της οικογένειας Cathartidae που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Γ· τα άλλα είδη της εν λόγω οικογένειας δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
Ιερακόμορφα |
|
Accipitridae |
|
|
|
Ιέραξ, αετοί |
Accipiter brevipes (II) |
|
|
Σαΐνι |
|
Accipiter gentilis (II) |
|
|
Διπλοσάινο |
|
Accipiter nisus (II) |
|
|
Ξεφτέρι |
|
Aegypius monachus (II) |
|
|
|
|
Aquila adalberti (I) |
|
|
|
|
Aquila chrysaetos (II) |
|
|
Χρυσαετός |
|
Aquila clanga (II) |
|
|
Στικταετός |
|
Aquila heliaca (I) |
|
|
Βασιλαετός |
|
Aquila pomarina (II) |
|
|
Κραυγαετός |
|
Buteo buteo (II) |
|
|
Γερακίνα |
|
Buteo lagopus (II) |
|
|
Αρκτικοβαρβακίνα |
|
Buteo rufinus (II) |
|
|
Αετοβαρβακίνα |
|
Chondrohierax uncinatus wilsonii (I) |
|
|
|
|
Circaetus gallicus (II) |
|
|
Φιδαετός |
|
Circus aeruginosus (II) |
|
|
Καλαμόκιρκος |
|
Circus cyaneus (II) |
|
|
Βαλτόκιρκος |
|
Circus macrourus (II) |
|
|
Στεπόκιρκος |
|
Circus pygargus (II) |
|
|
Λιβαδόκιρκος |
|
Elanus caeruleus (II) |
|
|
|
|
Eutriorchis astur (II) |
|
|
|
|
Gypaetus barbatus (II) |
|
|
Γυπαετός |
|
Gyps fulvus (II) |
|
|
Όρνιο |
|
Haliaeetus spp. (I/II) (Το Haliaeetus albicilla υπάγεται στο προσάρτημα I, τα άλλα είδη υπάγονται στο προσάρτημα II) |
|
|
|
|
Harpia harpyja (I) |
|
|
|
|
Hieraaetus fasciatus (II) |
|
|
Σπιζαετός |
|
Hieraaetus pennatus (II) |
|
|
Σταυραετός |
|
Leucopternis occidentalis (II) |
|
|
|
|
Milvus migrans (II) |
|
|
Τσίφτης |
|
Milvus milvus (II) |
|
|
Ψαλιδάρης |
|
Neophron percnopterus (II) |
|
|
Ασπροπάρης |
|
Pernis apivorus (II) |
|
|
Σφηκοβαρβακίνα |
|
Pithecophaga jefferyi (I) |
|
|
Πιθηκοφάγος αετός |
|
Cathartidae |
||||
|
Gymnogyps californianus (I) |
|
|
Κόνδωρ της Καλιφόρνιας |
|
|
|
Sarcoramphus papa (III Ονδούρα) |
|
|
Vultur gryphus (I) |
|
|
Κόνδωρ των Άνδεων |
Falconidae |
|
|
|
Ιέρακες |
Falco araeus (I) |
|
|
|
|
Falco biarmicus (II) |
|
|
Χρυσογέρακο |
|
Falco cherrug (II) |
|
|
Κυνηγογέρακας |
|
Falco columbarius (II) |
|
|
Νανογέρακας |
|
Falco eleonorae (II) |
|
|
Μαυροπετρίτης |
|
Falco jugger (I) |
|
|
|
|
Falco naumanni (II) |
|
|
Κιρκινέζι |
|
Falco newtoni (I) (Μόνο ο πληθυσμός των Σεϋχελλών) |
|
|
|
|
Falco pelegrinoides (I) |
|
|
|
|
Falco peregrinus (I) |
|
|
Πετρίτης |
|
Falco punctatus (I) |
|
|
Κιρκινέζι του Μαυρικίου |
|
Falco rusticolus (I) |
|
|
|
|
Falco subbuteo (II) |
|
|
Δενδρογέρακο |
|
Falco tinnunculus (II) |
|
|
Βραχοκιρκίνεζο |
|
Falco vespertinus (II) |
|
|
Μαυροκιρκίνεζο |
|
Pandionidae |
||||
|
Pandion haliaetus (II) |
|
|
Ψαραετός |
GALLIFORMES |
||||
Cracidae |
||||
|
|
Crax spp. (-/III) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και στο παράρτημα Δ. Τα ακόλουθα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα III: Crax daubentoni και Crax globulosa για την Κολομβία και Crax rubra για την Κολομβία, την Κόστα Ρίκα, τη Γουατεμάλα και την Ονδούρα) |
|
Χόκο |
|
Crax alberti (III Κολομβία) |
|
|
|
|
Crax blumenbachii (I) |
|
|
Ερυθρόραμφο χόκο |
|
Mitu mitu (I) |
|
|
|
|
Oreophasis derbianus (I) |
|
|
Πηνελόπη κερασφόρος |
|
|
Ortalis vetula (III Γουατεμάλα/Ονδούρα) |
|
|
|
|
Pauxi pauxi (III Κολομβία) |
|
|
|
Penelope albipennis (I) |
|
|
|
|
|
|
Penelope purpurascens (III Ονδούρα) |
|
|
|
Penelopina nigra (III Γουατεμάλα) |
|
|
|
Pipile jacutinga (I) |
|
|
|
|
Pipile pipile (I) |
|
|
|
Megapodiidae |
||||
|
Macrocephalon maleo (I) |
|
|
Μεγαπόδιος μαλέο |
Phasianidae |
|
|
|
Τετραονίδες, μελεαγρίδα, φασιανίδες, τραγοπάν |
|
Arborophila campbelli (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Arborophila charltonii (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Argusianus argus (II) |
|
Φασιανός άργος |
|
|
|
Caloperdix oculeus (III Μαλαισία) |
|
|
Catreus wallichii (I) |
|
|
Φασιανός του Γουόλις |
|
Colinus virginianus ridgwayi (I) |
|
|
|
|
Crossoptilon crossoptilon (I) |
|
|
Λευκός φασιανός |
|
Crossoptilon mantchuricum (I) |
|
|
Γεώχρωμος φασιανός |
|
|
Gallus sonneratii (II) |
|
|
|
|
Ithaginis cruentus (II) |
|
Αιμοφασιανός |
|
Lophophorus impejanus (I) |
|
|
Λοφιοφόρος ο λαμπρός |
|
Lophophorus lhuysii (I) |
|
|
Λοφιοφόρος του Lhuys |
|
Lophophorus sclateri (I) |
|
|
Λοφιοφόρος της Βιρμανίας |
|
Lophura edwardsi (I) |
|
|
Φασιανός του Έντουαρντς |
|
|
Lophura erythrophthalma (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Lophura hatinhensis |
|
|
|
|
Lophura ignita (III Μαλαισία) |
|
|
|
Lophura imperialis (I) |
|
|
Ιεροφασιανός ο αυτοκρατορικός |
|
Lophura swinhoii (I) |
|
|
Φασιανός του Σουίνχοου |
|
|
|
Melanoperdix niger (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Meleagris ocellata (III Γουατεμάλα) |
|
|
Odontophorus strophium |
|
|
|
|
Ophrysia superciliosa |
|
|
|
|
|
Pavo muticus (II) |
|
|
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II) |
|
Τεφρόχρωμος ταωφασιανός |
|
|
Polyplectron germaini (II) |
|
Ταωφασιανός του Ζερμέν |
|
|
|
Polyplectron inopinatum (III Μαλαισία) |
|
|
|
Polyplectron malacense (II) |
|
|
|
Polyplectron napoleonis (I) |
|
|
|
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II) |
|
|
|
Rheinardia ocellata (I) |
|
|
|
|
|
|
Rhizothera dulitensis (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Rhizothera longirostris (III Μαλαισία) |
|
|
|
|
Rollulus rouloul (III Μαλαισία) |
|
|
Syrmaticus ellioti (I) |
|
|
Φασιανός του Έλιοτ |
|
Syrmaticus humiae (I) |
|
|
Φασιανός του Χιουμ |
|
Syrmaticus mikado (I) |
|
|
Φασιανός Μικάδο |
|
Tetraogallus caspius (I) |
|
|
Αγριόρνις της Κασπίας |
|
Tetraogallus tibetanus (I) |
|
|
Αγριόρνις του Θιβέτ |
|
Tragopan blythii (I) |
|
|
Τραγόπαν του Μπλάιθ |
|
Tragopan caboti (I) |
|
|
Τραγόπαν του Κάμποτ |
|
Tragopan melanocephalus (I) |
|
|
Τραγόπαν της εσπερίας |
|
|
|
Tragopan satyra (III Νεπάλ) |
Τραγόπαν ο σάτυρος |
|
Tympanuchus cupido attwateri (I) |
|
|
Τετράων ο ερωτιδεύς |
|
GRUIFORMES |
||||
Gruidae |
|
|
|
Γερανοειδή |
|
Gruidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Γερανοειδή |
|
Grus americana (I) |
|
|
Λευκός αμερικανικός γερανός |
|
Grus canadensis (I/II) (Το είδος περιλαμβάνεται στο προσάρτημα II αλλά τα υποείδη Grus canadensis nesiotes και Grus canadensis pulla υπάγονται στο προσάρτημα I) |
|
|
Καναδικός γερανός |
|
Grus grus (II) |
|
|
Γερανός |
|
Grus japonensis (I) |
|
|
Γερανός της Μαντζουρίας |
|
Grus leucogeranus (I) |
|
|
Λευκός ασιατικός γερανός |
|
Grus monacha (I) |
|
|
Γερανός ο μοναχός |
|
Grus nigricollis (I) |
|
|
Μελανοτράχηλος γερανός |
|
Grus vipio (I) |
|
|
Λευκοτράχηλος γερανός |
|
Otididae |
|
|
|
Ωτίδες |
|
Otididae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Ωτίδες |
|
Ardeotis nigriceps (I) |
|
|
Ωτίς των Ινδιών |
|
Chlamydotis macqueenii (I) |
|
|
Macqueen’s bustard |
|
Chlamydotis undulata (I) |
|
|
Χλαμυδόγαλος |
|
Houbaropsis bengalensis (I) |
|
|
Ωτίς της Βεγγάλης |
|
Otis tarda (II) |
|
|
Αγριόγαλος |
|
Sypheotides indicus (II) |
|
|
Lesser florican |
|
Tetrax tetrax (II) |
|
|
Χαμωτίδα |
|
Rallidae |
|
|
|
Γερανοειδή |
Gallirallus sylvestris (I) |
|
|
Υλαίος ράλλος του λόρδου Χάο |
|
Rhynochetidae |
|
|
|
Ρυνόχαιτος ο λοφιοφόρος |
Rhynochetos jubatus (I) |
|
|
Ρυνόχαιτος ο λοφιοφόρος |
|
PASSERIFORMES |
||||
Atrichornithidae |
|
|
|
Ατριχόρνις |
Atrichornis clamosus (I) |
|
|
Ατριχόρνις η θορυβώδης |
|
Cotingidae |
|
|
|
Κοτιγκίδες |
|
|
Cephalopterus ornatus (III Κολομβία) |
|
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III Κολομβία) |
|
|
Cotinga maculata (I) |
|
|
|
|
|
Rupicola spp. (II) |
|
Βραχόβιος αλέκτωρ της Γουιάνας |
|
Xipholena atropurpurea (I) |
|
|
Λευκόπτερη κοτίγκα |
|
Emberizidae |
|
|
|
Καρδινάλιοι, tanagers |
|
Gubernatrix cristata (II) |
|
Χονδρομύτης ο λειριοφόρος |
|
|
Paroaria capitata (II) |
|
|
|
|
Paroaria coronata (II) |
|
|
|
|
Tangara fastuosa (II) |
|
|
|
Estrildidae |
|
|
|
Mannikins, πλοκεύς |
|
Amandava formosa (II) |
|
|
|
|
Lonchura fuscata |
|
|
|
|
Lonchura oryzivora (II) |
|
|
|
|
Poephila cincta cincta (II) |
|
|
|
Fringillidae |
|
|
|
Σπίνοι |
Carduelis cucullata (I) |
|
|
Σπίζα η ακανθόφαγος η ερυθρά |
|
|
Carduelis yarrellii (II) |
|
Yellow-faced siskin |
|
Hirundinidae |
|
|
|
Χελιδόνες |
Pseudochelidon sirintarae (I) |
|
|
|
|
Icteridae |
||||
|
Xanthopsar flavus (I) |
|
|
|
Meliphagidae |
|
|
|
Μελιφαγίδες |
Lichenostomus melanops cassidix (I) |
|
|
Μελιφάγος ο κρανοφόρος |
|
Muscicapidae |
|
|
|
Μυιοθηρίδες |
Acrocephalus rodericanus (III Μαυρίκιος) |
|
|
|
|
|
Cyornis ruckii (II) |
|
Μυιοθήρας του Ruck |
|
Dasyornis broadbenti litoralis (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Υπολαΐς η ερυθρόχρωμη |
|
Dasyornis longirostris (I) |
|
|
Υπολαΐς η μακρόραμφος |
|
|
Garrulax canorus (II) |
|
|
|
|
Leiothrix argentauris (II) |
|
|
|
|
Leiothrix lutea (II) |
|
|
|
|
Liocichla omeiensis (II) |
|
|
|
Picathartes gymnocephalus (I) |
|
|
Πικαθάρτης ο λευκοτράχηλος |
|
Picathartes oreas (I) |
|
|
Πικαθάρτης ο τεφροτράχηλος |
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Μαυρίκιος) |
|
|
Paradisaeidae |
|
|
|
Παραδείσια πουλιά |
|
Paradisaeidae spp. (II) |
|
Παραδείσια πουλιά |
|
Pittidae |
|
|
|
Πιττίδες |
|
Pitta guajana (II) |
|
|
|
Pitta gurneyi (I) |
|
|
|
|
Pitta kochi (I) |
|
|
|
|
|
Pitta nympha (II) |
|
Πίττα ιαπωνική |
|
Pycnonotidae |
|
|
|
Πυκνόνωτος |
|
Pycnonotus zeylanicus (II) |
|
|
|
Sturnidae |
|
|
|
Μάινα |
|
Gracula religiosa (II) |
|
|
|
Leucopsar rothschildi (I) |
|
|
|
|
Zosteropidae |
||||
|
Zosterops albogularis (I) |
|
|
|
PELECANIFORMES |
||||
Fregatidae |
||||
|
Fregata andrewsi (I) |
|
|
|
Pelecanidae |
|
|
|
Πελεκανοειδή |
Pelecanus crispus (I) |
|
|
Αργυροπελεκάνος |
|
Sulidae |
|
|
|
Συλίδες |
Papasula abbotti (I) |
|
|
|
|
PICIFORMES |
||||
Capitonidae |
|
|
|
Καπίτων |
|
Semnornis ramphastinus (III Κολομβία) |
|
|
|
Picidae |
|
|
|
Δρυοκολαπτίδες |
Campephilus imperialis (I) |
|
|
Αυτοκρατορικός δρυοκολάπτης |
|
Dryocopus javensis richardsi (I) |
|
|
|
|
Ramphastidae |
|
|
|
Ραμφαστοειδή |
|
Baillonius bailloni (III Αργεντινή) |
|
|
|
|
Pteroglossus aracari (II) |
|
|
|
|
Pteroglossus castanotis (III Αργεντινή) |
|
|
|
|
Pteroglossus viridis (II) |
|
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III Αργεντινή) |
|
|
|
|
Ramphastos sulfuratus (II) |
|
|
|
|
Ramphastos toco (II) |
|
|
|
|
Ramphastos tucanus (II) |
|
|
|
|
Ramphastos vitellinus (II) |
|
|
|
|
Selenidera maculirostris (III Αργεντινή) |
|
|
|
PODICIPEDIFORMES |
||||
Podicipedidae |
|
|
|
Κολυμβιδοειδή |
Podilymbus gigas (I) |
|
|
Ποδίλυμβος ο γίγας |
|
PROCELLARIIFORMES |
||||
Diomedeidae |
|
|
|
Άλμπατρος |
Phoebastria albatrus (I) |
|
|
|
|
PSITTACIFORMES |
|
|
|
Κακατούα, lories, άρα, παπαγάλοι, ψιττακοειδή κ.λπ. |
|
PSITTACIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και εξαιρουμένων των Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus και Psittacula krameri, που δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
Ψιττακοί κ.λπ. |
|
Cacatuidae |
|
|
|
Κακατούα |
Cacatua goffini (I) |
|
|
|
|
Cacatua haematuropygia (I) |
|
|
|
|
Cacatua moluccensis (I) |
|
|
|
|
Cacatua sulphurea (I) |
|
|
|
|
Probosciger aterrimus (I) |
|
|
Μικρόγλωσσος ο παμμέλας |
|
Loriidae |
||||
|
Eos histrio (I) |
|
|
|
|
Vini spp. (I/II) (Το Vini ultramarina περιλαμβάνεται στο προσάρτημα I, τα άλλα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II) |
|
|
|
Psittacidae |
|
|
|
Ψιττακός ο αμαζόνιος, άρα, παπαγάλοι, ψιττακοειδή |
Amazona arausiaca (I) |
|
|
|
|
Amazona auropalliata (I) |
|
|
|
|
Amazona barbadensis (I) |
|
|
|
|
Amazona brasiliensis (I) |
|
|
|
|
Amazona finschi (I) |
|
|
|
|
Amazona guildingii (I) |
|
|
Ψιττακός ο αμαζόνιος του Αγίου Βικεντίου |
|
Amazona imperialis (I) |
|
|
Ψιττακός ο αμαζόνιος ο αυτοκρατορικός |
|
Amazona leucocephala (I) |
|
|
Ψιττακός ο αμαζόνιος ο λευκοκέφαλος |
|
Amazona oratrix (I) |
|
|
Yellow-headed parrot |
|
Amazona pretrei (I) |
|
|
Ψιττακός ο αμαζόνιος ο ερυθροπρόσωπος |
|
Amazona rhodocorytha (I) |
|
|
|
|
Amazona tucumana (I) |
|
|
|
|
Amazona versicolor (I) |
|
|
|
|
Amazona vinacea (I) |
|
|
Οινόχρωμος ψιττακός |
|
Amazona viridigenalis (I) |
|
|
|
|
Amazona vittata (I) |
|
|
Ψιττακός του Πουέρτο Ρίκο |
|
Anodorhynchus spp. (I) |
|
|
|
|
Ara ambiguus (I) |
|
|
|
|
Ara glaucogularis (I) |
|
|
|
|
Ara macao (I) |
|
|
Άρα μακάο |
|
Ara militaris (I) |
|
|
|
|
Ara rubrogenys (I) |
|
|
|
|
Cyanopsitta spixii (I) |
|
|
Άρα του Σπιξ |
|
Cyanoramphus cookii (I) |
|
|
|
|
Cyanoramphus forbesi (I) |
|
|
|
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I) |
|
|
Παπαγάλος ο κυανόραφμος της Νέας Ζηλανδίας |
|
Cyanoramphus saisseti (I) |
|
|
|
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I) |
|
|
Ψιττακός ο μασκοφόρος του Κόξε |
|
Eunymphicus cornutus (I) |
|
|
Παπαγάλος κερασφόρος |
|
Geopsittacus occidentalis (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
|
|
Guarouba guarouba (I) |
|
|
Χρυσοπαπαγάλος |
|
Neophema chrysogaster (I) |
|
|
Κοκκινογαστροπαπαγάλος |
|
Ognorhynchus icterotis (I) |
|
|
|
|
Pezoporus wallicus (I) |
|
|
Παπαγάλος ο πεζοπόρος |
|
Pionopsitta pileata (I) |
|
|
Παπαγάλος ο πιλοφόρος |
|
Primolius couloni (I) |
|
|
|
|
Primolius maracana (I) |
|
|
|
|
Psephotus chrysopterygius (I) |
|
|
Παπαγάλος ο χρυσόπτερος |
|
Psephotus dissimilis (I) |
|
|
|
|
Psephotus pulcherrimus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I) |
|
|
Παπαγάλος ο παραδείσιος |
|
Psittacula echo (I) |
|
|
Παπαγάλος ο περιλαιμιοφόρος του Μαυρικίου |
|
Pyrrhura cruentata (I) |
|
|
|
|
Rhynchopsitta spp. (I) |
|
|
Ψιττακός ο παχύρρυγχος |
|
Strigops habroptilus (I) |
|
|
Στρίγκωψ ο αβρόπτιλος |
|
RHEIFORMES |
||||
Rheidae |
|
|
|
Ρεΐδες |
Pterocnemia pennata (I) (Εκτός του Pterocnemia pennata pennata που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B) |
|
|
Ρέα η δαρβίνιος |
|
|
Pterocnemia pennata pennata (II) |
|
Ρέα η δαρβίνιος |
|
|
Rhea americana (II) |
|
Ρέα η αμερικανική |
|
SPHENISCIFORMES |
||||
Spheniscidae |
|
|
|
Σφηνισκίδες |
|
Spheniscus demersus (II) |
|
Σφηνίσκος του Ακρωτηρίου |
|
Spheniscus humboldti (I) |
|
|
Σφηνίσκος του Humboldt |
|
STRIGIFORMES |
|
|
|
Γλαυκοειδή |
|
STRIGIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Γλαυκοειδή |
|
Strigidae |
|
|
|
Γλαυκοειδή |
Aegolius funereus (II) |
|
|
Χαροπούλι owl |
|
Asio flammeus (II) |
|
|
Βαλτόμπουφος |
|
Asio otus (II) |
|
|
Νανόμπουφος |
|
Athene noctua (II) |
|
|
Κουκουβάγια |
|
Bubo bubo (II) |
|
|
|
|
Glaucidium passerinum (II) |
|
|
|
|
Heteroglaux blewitti (I) |
|
|
Γλαύξ η δασόβιος |
|
Mimizuku gurneyi (I) |
|
|
|
|
Ninox natalis (I) |
|
|
Γλαύξ η Μολούκειος |
|
Ninox novaeseelandiae undulata (I) |
|
|
Κοκκυγογλαύξ |
|
Nyctea scandiaca (II) |
|
|
Χιονόγλαυκα |
|
Otus ireneae (II) |
|
|
|
|
Otus scops (II) |
|
|
|
|
Strix aluco (II) |
|
|
Χουχουριστής |
|
Strix nebulosa (II) |
|
|
Σταχτοχούχουλας |
|
Strix uralensis (II) |
|
|
Ουραλοχούχουλας |
|
Surnia ulula (II) |
|
|
|
|
Tytonidae |
|
|
|
Γλαυξ η φλογώδης |
Tyto alba (II) |
|
|
Γλαύξ η φλογώδης |
|
Tyto soumagnei (I) |
|
|
|
|
STRUTHIONIFORMES |
||||
Struthionidae |
|
|
|
Στρουθοκάμηλος |
Struthio camelus (I) (Μόνο οι πληθυσμοί της Αλγερίας, της Μπουρκίνα Φάσο, του Καμερούν, της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας, του Τσαντ, του Μαλί, της Μαυριτανίας, του Μαρόκου, του Νίγηρα, της Νιγηρίας, της Σενεγάλης και του Σουδάν· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
|
Στρουθοκάμηλος |
|
TINAMIFORMES |
||||
Tinamidae |
|
|
|
Τιναμίδες |
Tinamus solitarius (I) |
|
|
Τίναμος ο μονήρης |
|
TROGONIFORMES |
||||
Trogonidae |
|
|
|
Κουετζάλ |
Pharomachrus mocinno (I) |
|
|
Κουετζάλ το μεγαλοπρεπές |
|
REPTILIA |
|
|
|
Ερπετά |
CROCODYLIA |
|
|
|
Αλλιγάτορες, αλλιγατορίδες, κροκόδειλοι |
|
CROCODYLIA spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Αλλιγάτορες, αλλιγατορίδες, κροκόδειλοι |
|
Alligatoridae |
|
|
|
Αλλιγάτορες, αλλιγατορίδες |
Alligator sinensis (I) |
|
|
|
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I) |
|
|
Αλλιγάτορας του Ρίο Απαπόρις |
|
Caiman latirostris (I) (Εκτός του πληθυσμού της Αργεντινής, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B) |
|
|
Πλατύρρυγχος αλλιγάτορας |
|
Melanosuchus niger (I) (Εκτός του πληθυσμού της Βραζιλίας, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B και του πληθυσμού του Ισημερινού, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B και υπόκειται σε μηδενική ετήσια ποσόστωση έως ότου εγκριθεί η ετήσια εξαγωγική ποσόστωση από τη Γραμματεία CITES και από την ομάδα ειδικών IUCN/SSC Crocodile Specialist Group) |
|
|
Αλλιγάτορας ο μελανός |
|
Crocodylidae |
|
|
|
Κροκόδειλοι |
Crocodylus acutus (I) (Εκτός του πληθυσμού της Κούβας, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B) |
|
|
Αμερικάνικος κροκόδειλος |
|
Crocodylus cataphractus (I) |
|
|
Κροκόδειλος ο μακρόρυγχος |
|
Crocodylus intermedius (I) |
|
|
Κροκόδειλος του Ορενόκο |
|
Crocodylus mindorensis (I) |
|
|
Κροκόδειλος της Νέας Γουινέας |
|
Crocodylus moreletii (I) |
|
|
Κροκόδειλος του Μορελέ |
|
Crocodylus niloticus (I) (Εκτός των πληθυσμών της Μποτσουάνα, της Αιθιοπίας, της Κένυας, της Μαδαγασκάρης, του Μαλάουι, της Μοζαμβίκης, της Ναμίμπιας, της Ουγκάντα, της Νότιας Αφρικής, της Ηνωμένης Δημοκρατίας της Τανζανίας [υπόκειται σε ετήσια εξαγωγική ποσόστωση όχι μεγαλύτερη από 1 600 άγρια δείγματα συμπεριλαμβανομένων των κυνηγετικών τρόπαιων, επιπλέον των εκτρεφόμενων ειδών], της Ζάμπια και της Ζιμπάμπουε· οι εν λόγω πληθυσμοί υπάγονται στο παράρτημα B) |
|
|
Κροκόδειλος του Νείλου |
|
Crocodylus palustris (I) |
|
|
|
|
Crocodylus porosus (I) (Εκτός των πληθυσμών της Αυστραλίας, της Ινδονησίας και της Παπουασίας-Νέας Γουινέας που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
|
|
Crocodylus rhombifer (I) |
|
|
Κροκόδειλος ο ραμβοφόρος |
|
Crocodylus siamensis (I) |
|
|
Κροκόδειλος του Σιάμ |
|
Osteolaemus tetraspis (I) |
|
|
|
|
Tomistoma schlegelii (I) |
|
|
|
|
Gavialidae |
|
|
|
Γαβιαλίδες ή gharial |
Gavialis gangeticus (I) |
|
|
|
|
RHYNCHOCEPHALIA |
||||
Sphenodontidae |
||||
|
Sphenodon spp. (I) |
|
|
|
SAURIA |
||||
Agamidae |
|
|
|
Ουρομάστυξ (Agamas, mastigures) |
|
Uromastyx spp. (II) |
|
Ουρομάστυξ |
|
Chamaeleonidae |
|
|
|
Χαμαιλεονίδες |
|
Bradypodion spp. (II) |
|
Χαμαιλεονίδες |
|
|
Brookesia spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Χαμαιλεονίδες |
|
Brookesia perarmata (I) |
|
|
|
|
|
Calumma spp. (II) |
|
Χαμαιλέοντες της Μαδαγασκάρης |
|
|
Chamaeleo spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Χαμαιλέοντες |
|
Chamaeleo chamaeleon (II) |
|
|
|
|
|
Furcifer spp. (II) |
|
Χαμαιλέοντες της Μαδαγασκάρης |
|
Cordylidae |
|
|
|
Ουρομάστυξ |
|
Cordylus spp. (II) |
|
Κόρδυλος |
|
Gekkonidae |
|
|
|
Γκεκονίδες |
|
Cyrtodactylus serpensinsula (II) |
|
|
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III Νέα Ζηλανδία) |
|
|
|
|
Naultinus spp. (III Νέα Ζηλανδία) |
|
|
|
Phelsuma spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Γκέκο ημερόβιο |
|
Phelsuma guentheri (II) |
|
|
|
|
|
Uroplatus spp. (II) |
|
|
|
Helodermatidae |
|
|
|
Gila monster και ελοδερματίδες |
|
Heloderma spp. (II) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Gila monster και ελοδερματίδες |
|
Heloderma horridum charlesbogerti (I) |
|
|
|
|
Iguanidae |
|
|
|
Ιγκουάνα |
|
Amblyrhynchus cristatus (II) |
|
Ιγκουάνα η θαλάσσια |
|
Brachylophus spp. (I) |
|
|
Ιγκουάνα η βραχύλοφος |
|
|
Conolophus spp. (II) |
|
|
|
Cyclura spp. (I) |
|
|
Ιγκουάνα ρινόκερως |
|
|
Iguana spp. (II) |
|
Ιγκουάνα |
|
|
Phrynosoma coronatum (II) |
|
|
|
Sauromalus varius (I) |
|
|
|
|
Lacertidae |
|
|
|
Σαύρια |
Gallotia simonyi (I) |
|
|
|
|
Podarcis lilfordi (II) |
|
|
|
|
Podarcis pityusensis (II) |
|
|
|
|
Scincidae |
||||
|
|
Corucia zebrata (II) |
|
|
Teiidae |
|
|
|
Δράκαινα της Γουιάνας, τέγκο |
|
Crocodilurus amazonicus (II) |
|
|
|
|
Dracaena spp. (II) |
|
Δράκαινα της Γουιάνας |
|
|
Tupinambis spp.(II) |
|
Τέγκο |
|
Varanidae |
|
|
|
Βαρανίδες |
|
Varanus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βαρανίδες |
|
Varanus bengalensis (I) |
|
|
|
|
Varanus flavescens (I) |
|
|
Κίτρινος βαράνος |
|
Varanus griseus (I) |
|
|
Βαράνος της ερήμου |
|
Varanus komodoensis (I) |
|
|
Βαράνος του νησιού Κόμοντο |
|
Varanus nebulosus (I) |
|
|
|
|
Varanus olivaceus (II) |
|
|
|
|
Xenosauridae |
||||
|
|
Shinisaurus crocodilurus (II) |
|
|
SERPENTES |
|
|
|
Οφίδια |
Boidae |
|
|
|
Βόας |
|
Boidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βόας |
|
Acrantophis spp. (I) |
|
|
|
|
Boa constrictor occidentalis (I) |
|
|
|
|
Epicrates inornatus (I) |
|
|
|
|
Epicrates monensis (I) |
|
|
|
|
Epicrates subflavus (I) |
|
|
|
|
Eryx jaculus (II) |
|
|
|
|
Sanzinia madagascariensis (I) |
|
|
|
|
Bolyeriidae |
|
|
|
Βόας του Μαυρικίου |
|
Bolyeriidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Βόας του Μαυρικίου |
|
Bolyeria multocarinata (I) |
|
|
Βόας του Μαυρικίου |
|
Casarea dussumieri (I) |
|
|
|
|
Colubridae |
|
|
|
Τυπικά οφίδια, νερόφιδες, whip snakes |
|
|
Atretium schistosum (III Ινδία) |
|
|
|
|
Cerberus rynchops (III Ινδία) |
|
|
|
Clelia clelia (II) |
|
Ψευδοβόας |
|
|
Cyclagras gigas (II) |
|
Ψευδοκόμπρα |
|
|
Elachistodon westermanni (II) |
|
Κολούβρα η ωοφάγοςe |
|
|
Ptyas mucosus (II) |
|
|
|
|
|
Xenochrophis piscator (III Ινδία) |
|
|
Elapidae |
|
|
|
Κόμπρες, coral snakes |
|
Hoplocephalus bungaroides (II) |
|
|
|
|
|
Micrurus diastema (III Ονδούρα) |
|
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III Ονδούρα) |
|
|
|
Naja atra (II) |
|
|
|
|
Naja kaouthia (II) |
|
|
|
|
Naja mandalayensis (II) |
|
|
|
|
Naja naja (II) |
|
|
|
|
Naja oxiana (II) |
|
|
|
|
Naja philippinensis (II) |
|
|
|
|
Naja sagittifera (II) |
|
|
|
|
Naja samarensis (II) |
|
|
|
|
Naja siamensis (II) |
|
|
|
|
Naja sputatrix (II) |
|
|
|
|
Naja sumatrana (II) |
|
|
|
|
Ophiophagus hannah (II) |
|
|
|
Loxocemidae |
||||
|
|
Loxocemidae spp. (II) |
|
|
Pythonidae |
|
|
|
Πύθονες |
|
Pythonidae spp. (II) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Πύθονες |
|
Python molurus molurus (I) |
|
|
Πύθων ο Ινδικός |
|
Tropidophiidae |
||||
|
|
Tropidophiidae spp. (II) |
|
|
Viperidae |
|
|
|
Οχιές |
|
|
Crotalus durissus (III Ονδούρα) |
|
|
|
Crotalus durissus unicolor |
|
|
|
|
|
Daboia russelii (III Ινδία) |
|
|
Vipera latifii |
|
|
|
|
Vipera ursinii (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ευρώπης, εκτός της περιοχής που αποτελούσε παλαιότερα την ΕΣΣΔ· οι τελευταίοι πληθυσμοί δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) |
|
|
|
|
|
Vipera wagneri (II) |
|
|
|
TESTUDINES |
||||
Carettochelyidae |
||||
|
|
Carettochelys insculpta (II) |
|
|
Chelidae |
||||
|
|
Chelodina mccordi (II) |
|
|
|
Pseudemydura umbrina (I) |
|
|
|
Cheloniidae |
|
|
|
Θαλάσσιες χελώνες |
Cheloniidae spp. (I) |
|
|
Θαλάσσιες χελώνες |
|
Chelydridae |
|
|
|
|
|
|
Macrochelys temminckii (III Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής) |
|
|
Dermatemydidae |
|
|
|
Δερματέμυς του Maw |
|
Dermatemys mawii (II) |
|
Δερματέμυς του Maw |
|
Dermochelyidae |
|
|
|
Δερματοχελώνα |
Dermochelys coriacea (I) |
|
|
Δερματοχελώνα |
|
Emydidae |
|
|
|
Box turtles, εμυδίδες |
|
Chrysemys picta |
|
|
|
|
Glyptemys insculpta (II) |
|
|
|
Glyptemys muhlenbergii (I) |
|
|
|
|
|
|
Graptemys spp. (III Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής) |
|
|
|
Terrapene spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Terrapene coahuila (I) |
|
|
|
|
|
Trachemys scripta elegans |
|
|
|
Geoemydidae |
||||
|
Batagur baska (I) |
|
|
Τεραπήνη η ποτάμια |
|
|
Callagur borneoensis (II) |
|
|
|
|
Cuora spp. (II) |
|
|
|
Geoclemys hamiltonii (I) |
|
|
Εμύς του Χάμιλτον |
|
|
|
Geoemyda spengleri (ΙΙΙ Κίνα) |
Εμύς του Χάμιλτον |
|
|
Heosemys annandalii (II) |
|
|
|
|
Heosemys depressa (II) |
|
|
|
|
Heosemys grandis (II) |
|
|
|
|
Heosemys spinosa (II) |
|
|
|
|
Kachuga spp. (II) |
|
|
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II) |
|
|
|
|
Malayemys macrocephala (II) |
|
|
|
|
Malayemys subtrijuga (II) |
|
|
|
|
Mauremys annamensis (II) |
|
|
|
|
|
Mauremys iversoni (III Κίνα) |
|
|
|
|
Mauremys megalocephala (III Κίνα) |
|
|
|
Mauremys mutica (II) |
|
|
|
|
|
Mauremys nigricans (III Κίνα) |
|
|
|
|
Mauremys pritchardi (III Κίνα) |
|
|
|
|
Mauremys reevesii (III Κίνα) |
|
|
|
|
Mauremys sinensis (III Κίνα) |
|
|
Melanochelys tricarinata (I) |
|
|
|
|
Morenia ocellata (I) |
|
|
|
|
|
Notochelys platynota (II) |
|
|
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III Κίνα) |
|
|
|
|
Ocadia philippeni (III Κίνα) |
|
|
|
Orlitia borneensis (II) |
|
|
|
|
Pangshura spp. (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Pangshura tecta (I) |
|
|
|
|
|
|
Sacalia bealei (III Κίνα) |
|
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III Κίνα) |
|
|
|
|
Sacalia quadriocellata (III Κίνα) |
|
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II) |
|
|
|
|
Siebenrockiella leytensis (II) |
|
|
Platysternidae |
||||
|
|
Platysternon megacephalum (II) |
|
|
Podocnemididae |
||||
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II) |
|
|
|
|
Peltocephalus dumerilianus (II) |
|
|
|
|
Podocnemis spp. (II) |
|
|
Testudinidae |
|
|
|
Χελώνα |
|
Testudinidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α· έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση για το Geochelone sulcata για τα δείγματα που έχουν αφαιρεθεί από το φυσικό περιβάλλον και διατίθενται για εμπορικούς πρωτίστως σκοπούς) |
|
Χελώνα |
|
Astrochelys radiata (I) |
|
|
Χελώνα η ραβδωτή |
|
Astrochelys yniphora (I) |
|
|
|
|
Chelonoidis nigra (I) |
|
|
Χελώνα ελεφαντίνη |
|
Gopherus flavomarginatus (I) |
|
|
|
|
Malacochersus tornieri (II) |
|
|
|
|
Psammobates geometricus (I) |
|
|
Αμμοβάτης ο γεωμετρικός |
|
Pyxis arachnoides (I) |
|
|
|
|
Pyxis planicauda (I) |
|
|
|
|
Testudo graeca (II) |
|
|
Χελώνα η ελληνική |
|
Testudo hermanni (II) |
|
|
|
|
Testudo kleinmanni (I) |
|
|
|
|
Testudo marginata (II) |
|
|
|
|
Trionychidae |
|
|
|
Τριωνυχίδες, τεραπήνες |
|
Amyda cartilaginea (II) |
|
|
|
Apalone spinifera atra (I) |
|
|
|
|
Aspideretes gangeticus (I) |
|
|
|
|
Aspideretes hurum (I) |
|
|
|
|
Aspideretes nigricans (I) |
|
|
Τριώνυξ ο μελανός |
|
|
Chitra spp. (II) |
|
|
|
|
Lissemys punctata (II) |
|
|
|
|
Lissemys scutata (II) |
|
|
|
|
|
Palea steindachneri (III Κίνα) |
|
|
|
Pelochelys spp. (II) |
|
|
|
|
|
Pelodiscus axenaria (III Κίνα) |
|
|
|
|
Pelodiscus maackii (III Κίνα) |
|
|
|
|
Pelodiscus parviformis (III Κίνα) |
|
|
|
|
Rafetus swinhoei (III Κίνα) |
|
|
AMPHIBIA |
|
|
|
Αμφίβια |
ANURA |
||||
Bufonidae |
|
|
|
Άκερκα |
Altiphrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Atelopus zeteki (I) |
|
|
Χρυσοβάτραχος |
|
Bufo periglenes (I) |
|
|
|
|
Bufo superciliaris (I) |
|
|
Φρύνος του Καμερούν |
|
Nectophrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Nimbaphrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Spinophrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Dendrobatidae |
|
|
|
Δηλητηριώδη βατράχια |
|
Allobates femoralis (II) |
|
|
|
|
Allobates zaparo (II) |
|
|
|
|
Cryptophyllobates azureiventris (II) |
|
|
|
|
Dendrobates spp. (II) |
|
|
|
|
Epipedobates spp. (II) |
|
|
|
|
Phyllobates spp. (II) |
|
|
|
Mantellidae |
||||
|
|
Mantella spp. (II) |
|
|
Microhylidae |
||||
|
Dyscophus antongilii (I) |
|
|
|
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II) |
|
|
Myobatrachidae |
||||
|
|
Rheobatrachus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Rheobatrachus silus (II) |
|
|
|
Ranidae |
|
|
|
Βατράχια |
|
Conraua goliath |
|
|
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II) |
|
|
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II) |
|
|
|
|
Rana catesbeiana |
|
|
|
CAUDATA |
||||
Ambystomatidae |
||||
|
|
Ambystoma dumerilii (II) |
|
Βυσσινόχρωμη σαλαμάνδρα του Patzcuaro |
|
|
Ambystoma mexicanum (II) |
|
|
Cryptobranchidae |
|
|
|
Σαλαμάνδρες μεγάλης διάπλασης |
Andrias spp. (I) |
|
|
Σαλαμάνδρες μεγάλης διάπλασης |
|
ELASMOBRANCHII |
|
|
|
Σκουαλιόμορφα και ραγιόμορφα |
LAMNIFORMES |
||||
Cetorhinidae |
|
|
|
Σκυλόψαρο |
|
Cetorhinus maximus (II) |
|
Σκυλόψαρο |
|
Lamnidae |
|
|
|
Καρχαρίας |
|
Carcharodon carcharias (II) |
|
Καρχαρίας |
|
ORECTOLOBIFORMES |
||||
Rhincodontidae |
|
|
|
Φαλαινοκαρχαρίας |
|
Rhincodon typus (II) |
|
Φαλαινοκαρχαρίας |
|
RAJIFORMES |
||||
Pristidae |
|
|
|
Πριονόψαρα |
Pristidae spp. (I) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B) |
|
|
Πριονόψαρα |
|
|
Pristis microdon (II) (Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ζώντων ζώων σε κατάλληλα και αποδεκτά ενυδρεία για σκοπούς διατήρησης πρωτίστως. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται ως δείγματα ειδών που υπάγονται στο παράρτημα A και το εμπόριο αυτών ρυθμίζεται ανάλογα) |
|
Πριονόψαρα του γλυκού νερού |
|
ACTINOPTERYGII |
|
|
|
Ιχθύες |
ACIPENSERIFORMES |
||||
|
|
ACIPENSERIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
Οξύρρυγχοι και πολύδοντες |
Acipenseridae |
|
|
|
Οξύρρυγχοι |
Acipenser brevirostrum (I) |
|
|
Οξύρρυγχος ο βραχύρρινος |
|
Acipenser sturio (I) |
|
|
Οξύρρυγχος ο κοινός |
|
ANGUILLIFORMES |
||||
Anguillidae |
|
|
|
Χέλια του γλυκού νερού |
|
Anguilla anguilla (II) (Η συμπερίληψη αυτή θα τεθεί εν ισχύι στις 13 Μαρτίου 2009) |
|
Ευρωπαϊκό χέλι |
|
CYPRINIFORMES |
||||
Catostomidae |
|
|
|
Κούι κούι |
Chasmistes cujus (I) |
|
|
Κούι κούι |
|
Cyprinidae |
||||
|
|
Caecobarbus geertsi (II) |
|
|
|
Probarbus jullieni (I) |
|
|
Πρόβαρβος του Julien |
OSTEOGLOSSIFORMES |
||||
Osteoglossidae |
||||
|
|
Arapaima gigas (II) |
|
|
|
Scleropages formosus (I) |
|
|
|
PERCIFORMES |
||||
Labridae |
||||
|
|
Cheilinus undulatus (II) |
|
|
Sciaenidae |
||||
|
Totoaba macdonaldi (I) |
|
|
|
SILURIFORMES |
||||
Pangasiidae |
||||
|
Pangasianodon gigas (I) |
|
|
Σίλουρος ο γιγάντιος |
SYNGNATHIFORMES |
||||
Syngnathidae |
|
|
|
Pipefishes, ιππόκαμποι |
|
Hippocampus spp. (II) |
|
Ιππόκαμποι |
|
SARCOPTERYGII |
||||
CERATODONTIFORMES |
||||
Ceratodontidae |
|
|
|
Δίπνοος της Αυστραλίας |
|
Neoceratodus forsteri (II) |
|
Δίπνοος της Αυστραλίας |
|
COELACANTHIFORMES |
||||
Latimeriidae |
|
|
|
Κοιλακανθοειδείς |
Latimeria spp. (I) |
|
|
Κοιλακανθοειδείς |
|
ECHINODERMATA (ΑΣΤΕΡΙΑΣ, ΟΦΙΟΥΡΟΙ, ΑΧΙΝΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΘΟΥΡΙΑ) |
||||
HOLOTHUROIDEA |
|
|
|
Ολοθούρια |
ASPIDOCHIROTIDA |
||||
Stichopodidae |
|
|
|
Ολοθούρια |
|
|
Isostichopus fuscus (III Ισημερινός) |
|
|
ARTHROPODA (ΑΡΘΡΟΠΟΔΑ) |
||||
ARACHNIDA |
|
|
|
Αράχνες και σκορπιοί |
ARANEAE |
||||
Theraphosidae |
|
|
|
Red-kneed tarantulas, ταραντούλες |
|
Aphonopelma albiceps (II) |
|
|
|
|
Aphonopelma pallidum (II) |
|
|
|
|
Brachypelma spp. (II) |
|
Ταραντούλες Κεντρικής Αμερικής |
|
SCORPIONES |
||||
Scorpionidae |
|
|
|
Σκορπιοί |
|
Pandinus dictator (II) |
|
|
|
|
Pandinus gambiensis (II) |
|
|
|
|
Pandinus imperator (II) |
|
Αυτοκρατορικός σκορπιός |
|
ΕΝΤΟΜΑ |
|
|
|
Έντομα |
ΚΟΛΕΟΠΤΕΡΑ |
|
|
|
Σκαθάρια |
Lucanidae |
|
|
|
Λέκανος ο κέρβος |
|
|
Colophon spp. (III Νότια Αφρική) |
|
|
ΛΕΠΙΔΟΠΤΕΡΑ |
|
|
|
Πεταλούδες |
Papilionidae |
||||
|
|
Atrophaneura jophon (II) |
|
|
|
|
Atrophaneura palu |
|
|
|
|
Atrophaneura pandiyana (II) |
|
|
|
|
Bhutanitis spp. (II) |
|
|
|
|
Graphium sandawanum |
|
|
|
|
Graphium stresemanni |
|
|
|
|
Ornithoptera spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) |
|
|
|
Ornithoptera alexandrae (I) |
|
|
|
|
|
Papilio benguetanus |
|
|
|
Papilio chikae (I) |
|
|
|
|
|
Papilio esperanza |
|
|
|
Papilio homerus (I) |
|
|
|
|
Papilio hospiton (I) |
|
|
|
|
|
Papilio morondavana |
|
|
|
|
Papilio neumoegeni |
|
|
|
|
Parides ascanius |
|
|
|
|
Parides hahneli |
|
|
|
Parnassius apollo (II) |
|
|
|
|
|
Teinopalpus spp. (II) |
|
|
|
|
Trogonoptera spp. (II) |
|
|
|
|
Troides spp. (II) |
|
|
ANNELIDA (ΔΙΑΙΡΟΥΜΕΝΟΙ ΣΚΩΛΗΚΕΣ ΚΑΙ ΒΔΕΛΛΕΣ) |
||||
HIRUDINOIDEA |
|
|
|
Βδέλλες |
ARHYNCHOBDELLIDA |
||||
Hirudinidae |
|
|
|
Βδέλλες |
|
Hirudo medicinalis (II) |
|
|
|
MOLLUSCA (ΜΑΛΑΚΙΑ) |
||||
BIVALVIA |
|
|
|
Δίθυρα μαλάκια (μεθύστρες, μύδια κ.λπ.) |
MYTILOIDA |
||||
Mytilidae |
||||
|
|
Lithophaga lithophaga (II) |
|
|
UNIONOIDA |
||||
Unionidae |
|
|
|
Μύδια του γλυκού νερού, pearly mussels |
Conradilla caelata (I) |
|
|
Κονραδίλη η σκαλιστή |
|
|
Cyprogenia aberti (II) |
|
|
|
Dromus dromas (I) |
|
|
|
|
Epioblasma curtisii (I) |
|
|
|
|
Epioblasma florentina (I) |
|
|
|
|
Epioblasma sampsonii (I) |
|
|
|
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I) |
|
|
|
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I) |
|
|
|
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II) |
|
|
|
Epioblasma torulosa torulosa (I) |
|
|
|
|
Epioblasma turgidula (I) |
|
|
|
|
Epioblasma walkeri (I) |
|
|
|
|
Fusconaia cuneolus (I) |
|
|
|
|
Fusconaia edgariana (I) |
|
|
|
|
Lampsilis higginsii (I) |
|
|
|
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I) |
|
|
|
|
Lampsilis satur (I) |
|
|
|
|
Lampsilis virescens (I) |
|
|
|
|
Plethobasus cicatricosus (I) |
|
|
|
|
Plethobasus cooperianus (I) |
|
|
|
|
|
Pleurobema clava (II) |
|
|
|
Pleurobema plenum (I) |
|
|
|
|
Potamilus capax (I) |
|
|
|
|
Quadrula intermedia (I) |
|
|
|
|
Quadrula sparsa (I) |
|
|
|
|
Toxolasma cylindrellus (I) |
|
|
|
|
Unio nickliniana (I) |
|
|
|
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I) |
|
|
|
|
Villosa trabalis (I) |
|
|
|
|
VENEROIDA |
||||
Tridacnidae |
|
|
|
Τριδακνίς η γίγας |
|
Tridacnidae spp. (II) |
|
Τριδακνίς η γίγας |
|
GASTROPODA |
|
|
|
Γυμνοσάλαγκιες, σαλιγκάρια και κοχύλια |
ARCHAEOGASTROPODA |
||||
Haliotidae |
|
|
|
Abalones |
|
|
Haliotis midae (III Νότια Αφρική) |
|
|
MESOGASTROPODA |
||||
Strombidae |
|
|
|
Κοχύλια |
|
Strombus gigas (II) |
|
|
|
STYLOMMATOPHORA |
||||
Achatinellidae |
||||
|
Achatinella spp. (I) |
|
|
|
Camaenidae |
||||
|
|
Papustyla pulcherrima (II) |
|
|
CNIDARIA (ΚΟΡΑΛΙΑ, FIRE CORALS, ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΑΝΕΜΩΝΕΣ) |
||||
ANTHOZOA |
|
|
|
Κοράλια, θαλάσσιες ανεμώνες |
ANTIPATHARIA |
||||
|
|
ANTIPATHARIA spp. (II) |
|
|
HELIOPORACEA |
||||
Helioporidae |
||||
|
|
Helioporidae spp. (II) (Περιλαμβάνει μόνο το είδος Heliopora coerulea) (7) |
|
|
SCLERACTINIA |
||||
|
|
SCLERACTINIA spp. (II) (7) |
|
|
STOLONIFERA |
||||
Tubiporidae |
||||
|
|
Tubiporidae spp. (II) (7) |
|
|
HYDROZOA |
||||
MILLEPORINA |
||||
Milleporidae |
||||
|
|
Milleporidae spp. (II) (7) |
|
|
STYLASTERINA |
||||
Stylasteridae |
||||
|
|
Stylasteridae spp. (II) (7) |
|
|
ΧΛΩΡΙΔΑ |
||||
AGAVACEAE |
||||
|
Agave parviflora (I) |
|
|
|
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #1 |
|
|
|
|
Nolina interrata (II) |
|
|
AMARYLLIDACEAE |
||||
|
|
Galanthus spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Sternbergia spp. (II) #1 |
|
|
APOCYNACEAE |
||||
|
|
Hoodia spp. (II) #9 |
|
|
|
|
Pachypodium spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) #1 |
|
|
|
Pachypodium ambongense (I) |
|
|
|
|
Pachypodium baronii (I) |
|
|
|
|
Pachypodium decaryi (I) |
|
|
|
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2 |
|
|
ARALIACEAE |
||||
|
|
Panax ginseng (II) (Μόνο ο πληθυσμός της Ρωσικής Ομοσπονδίας· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) #3 |
|
Πάναξ η γινσένη |
|
|
Panax quinquefolius (II) #3 |
|
Πάναξ ο πεντάφυλλος |
ARAUCARIACEAE |
|
|
|
Αραουακάρια |
Araucaria araucana (I) |
|
|
Αραουακάρια η επαλληλόφυλος |
|
BERBERIDACEAE |
|
|
|
Βερβερίδες |
|
Podophyllum hexandrum (II) #2 |
|
|
|
BROMELIACEAE |
|
|
|
Αερόφυτα, bromelias |
|
Tillandsia harrisii (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia kammii (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia kautskyi (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia mauryana (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia sprengeliana (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia sucrei (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia xerographica (II) #1 |
|
|
|
CACTACEAE |
|
|
|
Κακτίδες |
|
CACTACEAE spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και των Pereskia spp., Pereskiopsis spp. και Quiabentia spp.) (8) #4 |
|
Κακτίδες |
|
Ariocarpus spp. (I) |
|
|
|
|
Astrophytum asterias (I) |
|
|
|
|
Aztekium ritteri (I) |
|
|
|
|
Coryphantha werdermannii (I) |
|
|
|
|
Discocactus spp. (I) |
|
|
|
|
Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi (I) |
|
|
|
|
Echinocereus schmollii (I) |
|
|
|
|
Escobaria minima (I) |
|
|
|
|
Escobaria sneedii (I) |
|
|
|
|
Mammillaria pectinifera (I) |
|
|
|
|
Mammillaria solisioides (I) |
|
|
|
|
Melocactus conoideus (I) |
|
|
|
|
Melocactus deinacanthus (I) |
|
|
|
|
Melocactus glaucescens (I) |
|
|
|
|
Melocactus paucispinus (I) |
|
|
|
|
Obregonia denegrii (I) |
|
|
|
|
Pachycereus militaris (I) |
|
|
|
|
Pediocactus bradyi (I) |
|
|
|
|
Pediocactus knowltonii (I) |
|
|
|
|
Pediocactus paradinei (I) |
|
|
|
|
Pediocactus peeblesianus (I) |
|
|
|
|
Pediocactus sileri (I) |
|
|
|
|
Pelecyphora spp. (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus erectocentrus (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus glaucus (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus mariposensis (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus mesae-verdae (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus nyensis (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus papyracanthus (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus pubispinus (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus wrightiae (I) |
|
|
|
|
Strombocactus spp. (I) |
|
|
|
|
Turbinicarpus spp. (I) |
|
|
|
|
Uebelmannia spp. (I) |
|
|
|
|
CARYOCARACEAE |
||||
|
|
Caryocar costaricense (II) #1 |
|
|
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
|
|
Αστράκια, μαργαρίτες, costus |
Saussurea costus (I) (γνωστό, επίσης, ως S. lappa ή Aucklandia costus) |
|
|
|
|
CRASSULACEAE |
||||
|
|
Dudleya stolonifera (II) |
|
|
|
|
Dudleya traskiae (II) |
|
|
CUPRESSACEAE |
|
|
|
Κυπαρισσίδες |
Fitzroya cupressoides (I) |
|
|
Φιτζροΰα η κυπαρισσοειδής |
|
Pilgerodendron uviferum (I) |
|
|
|
|
CYATHEACEAE |
|
|
|
Κυαθιίδες |
|
Cyathea spp. (II) #1 |
|
Κυαθιίδες |
|
CYCADACEAE |
|
|
|
Κυκαδίδες |
|
CYCADACEAE spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) #1 |
|
Κυκαδίδες |
|
Cycas beddomei (I) |
|
|
|
|
DICKSONIACEAE |
|
|
|
Κυαθιίδες |
|
Cibotium barometz (II) #1 |
|
|
|
|
Dicksonia spp. (II) (Μόνο οι πληθυσμοί της Αμερικής· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού: περιλαμβάνονται τα Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana και D. stuebelii) #1 |
|
Κυαθιίδες |
|
DIDIEREACEAE |
||||
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #1 |
|
|
DIOSCOREACEAE |
|
|
|
Ίγναμο |
|
Dioscorea deltoidea (II) #1 |
|
|
|
DROSERACEAE |
||||
|
|
Dionaea muscipula (II) #1 |
|
|
EUPHORBIACEAE |
|
|
|
Ευφορβιίδες |
|
Euphorbia spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α· μόνο τα σαρκώδη είδη· τα τεχνητώς αναπαραχθέντα δείγματα των ποικιλιών του Euphorbia trigona, τα τεχνητώς αναπαραχθέντα με μορφή λοφίου και ριπιδίου δείγματα ή οι χρωστικοί μεταλλάκτες του Euphorbia lactea όταν μπολιάζονται σε τεχνητώς αναπαραχθέντα ριζώματα του Euphorbia neriifolia και τα τεχνητώς αναπαραχθέντα δείγματα των ποικιλιών του Euphorbia “Milii” όταν διατίθενται στο εμπόριο σε παρτίδες 100 ή περισσοτέρων φυτών και αναγνωρίζονται εύκολα ως τεχνητώς αναπαραχθέντα δείγματα, δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού) #1 |
|
Ευφορβία |
|
Euphorbia ambovombensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia capsaintemariensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia cremersii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia cylindrifolia (I) |
|
|
|
|
Euphorbia decaryi (I) |
|
|
|
|
Euphorbia francoisii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia handiensis (II) |
|
|
|
|
Euphorbia lambii (II) |
|
|
|
|
Euphorbia moratii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia parvicyathophora (I) |
|
|
|
|
Euphorbia quartziticola (I) |
|
|
|
|
Euphorbia tulearensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia stygiana (II) |
|
|
|
|
FOUQUIERIACEAE |
||||
|
|
Fouquieria columnaris (II) #1 |
|
|
|
Fouquieria fasciculata (I) |
|
|
|
|
Fouquieria purpusii (I) |
|
|
|
GNETACEAE |
||||
|
|
|
Gnetum montanum (III Νεπάλ) #1 |
|
JUGLANDACEAE |
|
|
|
Καρυδέα, gavilan |
|
Oreomunnea pterocarpa (II) #1 |
|
|
|
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
|
|
Ψυχανθή |
|
Caesalpinia echinata (II) #10 |
|
|
|
Dalbergia nigra (I) |
|
|
|
|
|
|
Dalbergia retusa (III Πληθυσμός της Γουατεμάλα) #5 |
|
|
|
|
Dalbergia stevensonii (III Πληθυσμός της Γουατεμάλα) #5 |
|
|
|
|
Dipteryx panamensis (III Κόστα Ρίκα/Νικαράγουα) |
Τερμινάλια η κατάππα |
|
|
Pericopsis elata (II) #5 |
|
|
|
|
Platymiscium pleiostachyum (II) #1 |
|
|
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7 |
|
|
|
LILIACEAE |
|
|
|
Κρίνα |
|
Aloe spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και το Aloe vera, γνωστό, επίσης, ως Aloe barbadensis, που δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού) #1 |
|
Αλόη |
|
Aloe albida (I) |
|
|
|
|
Aloe albiflora (I) |
|
|
|
|
Aloe alfredii (I) |
|
|
|
|
Aloe bakeri (I) |
|
|
|
|
Aloe bellatula (I) |
|
|
|
|
Aloe calcairophila (I) |
|
|
|
|
Aloe compressa (I) |
|
|
|
|
Aloe delphinensis (I) |
|
|
|
|
Aloe descoingsii (I) |
|
|
|
|
Aloe fragilis (I) |
|
|
|
|
Aloe haworthioides (I) |
|
|
|
|
Aloe helenae (I) |
|
|
|
|
Aloe laeta (I) |
|
|
|
|
Aloe parallelifolia (I) |
|
|
|
|
Aloe parvula (I) |
|
|
|
|
Aloe pillansii (I) |
|
|
|
|
Aloe polyphylla (I) |
|
|
|
|
Aloe rauhii (I) |
|
|
|
|
Aloe suzannae (I) |
|
|
|
|
Aloe versicolor (I) |
|
|
|
|
Aloe vossii (I) |
|
|
|
|
MAGNOLIACEAE |
|
|
|
Μανόλια |
|
|
Magnolia liliifera var. obovata (III Νεπάλ) #1 |
|
|
MELIACEAE |
|
|
|
|
|
|
Cedrela odorata (III Πληθυσμός της Κολομβίας, Πληθυσμός της Γουατεμάλα, Πληθυσμός του Περού) #5 |
|
|
|
Swietenia humilis (II) #1 |
|
|
|
|
Swietenia macrophylla (II) (Πληθυσμός του Neotropics — περιλαμβάνει την Κεντρική και τη Νότια Αμερική και την Καραϊβική) #6 |
|
|
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5 |
|
|
|
NEPENTHACEAE |
||||
|
|
Nepenthes spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) #1 |
|
|
|
Nepenthes khasiana (I) |
|
|
|
|
Nepenthes rajah (I) |
|
|
|
ORCHIDACEAE |
|
|
|
Ορχιδέες |
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) (9) #1 |
|
Ορχιδέες |
|
Για όλα τα ακόλουθα είδη του παραρτήματος Α, οι σπερμοφυείς καλλιέργειες ή οι καλλιέργειες ιστών in vitro, σε στερεό ή υγρό περιβάλλον, μεταφερόμενες εντός αποστειρωμένων δοχείων δεν υπόκεινται στις διατάξεις του κανονισμού |
|
|
|
|
Aerangis ellisii (I) |
|
|
|
|
Cephalanthera cucullata (II) |
|
|
|
|
Cypripedium calceolus (II) |
|
|
|
|
Dendrobium cruentum (I) |
|
|
|
|
Goodyera macrophylla (II) |
|
|
|
|
Laelia jongheana (I) |
|
|
|
|
Laelia lobata (I) |
|
|
|
|
Liparis loeselii (II) |
|
|
Λίπαρις η λοισέλειος |
|
Ophrys argolica (II) |
|
|
|
|
Ophrys lunulata (II) |
|
|
|
|
Orchis scopulorum (II) |
|
|
|
|
Paphiopedilum spp. (I) |
|
|
|
|
Peristeria elata (I) |
|
|
|
|
Phragmipedium spp. (I) |
|
|
|
|
Renanthera imschootiana (I) |
|
|
|
|
Spiranthes aestivalis (II) |
|
|
|
|
OROBANCHACEAE |
|
|
|
Οροβάνγχη |
|
Cistanche deserticola (II) #1 |
|
|
|
PALMAE (ARECACEAE) |
|
|
|
Φοίνικες |
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) #1 |
|
|
|
Chrysalidocarpus decipiens (I) |
|
|
|
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II) |
|
|
|
|
Marojejya darianii (II) |
|
|
|
|
Neodypsis decaryi (II) #1 |
|
|
|
|
Ravenea louvelii (II) |
|
|
|
|
Ravenea rivularis (II) |
|
|
|
|
Satranala decussilvae (II) |
|
|
|
|
Voanioala gerardii (II) |
|
|
|
PAPAVERACEAE |
|
|
|
Παπαρούνες |
|
|
Meconopsis regia (III Νεπάλ) #1 |
|
|
PINACEAE |
|
|
|
Πευκίδες |
Abies guatemalensis (I) |
|
|
|
|
PODOCARPACEAE |
|
|
|
Ποδοκαρπίδες |
|
|
Podocarpus neriifolius (III Νεπάλ) #1 |
|
|
Podocarpus parlatorei (I) |
|
|
|
|
PORTULACACEAE |
|
|
|
Portulacas, πορτουλακίδες |
|
Anacampseros spp. (II) #1 |
|
Πορτουλακίδες |
|
|
Avonia spp. #1 |
|
|
|
|
Lewisia serrata (II) #1 |
|
|
|
PRIMULACEAE |
|
|
|
Primulas, κυκλάμινα |
|
Cyclamen spp. (II) (10) #1 |
|
Κυκλάμινα |
|
PROTEACEAE |
||||
|
|
Orothamnus zeyheri (II) #1 |
|
|
|
|
Protea odorata (II) #1 |
|
|
RANUNCULACEAE |
|
|
|
Ρανουνκουλίδες |
|
Adonis vernalis (II) #2 |
|
|
|
|
Hydrastis canadensis (II) #8 |
|
|
|
ROSACEAE |
|
|
|
Τριανταφυλλιά, κερασιά |
|
Prunus africana (II) #1 |
|
|
|
RUBIACEAE |
||||
|
Balmea stormiae (I) |
|
|
|
SARRACENIACEAE |
||||
|
|
Sarracenia spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) #1 |
|
|
|
Sarracenia oreophila (I) |
|
|
|
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I) |
|
|
|
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I) |
|
|
|
SCROPHULARIACEAE |
|
|
|
Συκόρριζα |
|
Picrorhiza kurrooa (II) (excludes Picrorhiza scrophulariiflora) #2 |
|
|
|
STANGERIACEAE |
|
|
|
Stangerias (κυκαδίδες) |
|
Bowenia spp. (II) #1 |
|
Κυκαδίδες |
|
Stangeria eriopus (I) |
|
|
|
|
TAXACEAE |
||||
|
|
Taxus chinensis (II) #2 |
|
|
|
|
Taxus cuspidata (II) (11) #2 |
|
|
|
|
Taxus fuana (II) #2 |
|
|
|
|
Taxus sumatrana (II) #2 |
|
|
|
|
Taxus wallichiana (II) #2 |
|
|
THYMELEACEAE (AQUILARIACEAE) |
||||
|
|
Aquilaria spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Gonystylus spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Gyrinops spp. (II) #1 |
|
|
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE) |
|
|
|
|
|
|
Tetracentron sinense (III Νεπάλ) #1 |
|
|
VALERIANACEAE |
|
|
|
Βαλεριανίδες |
|
Nardostachys grandiflora #2 |
|
|
|
WELWITSCHIACEAE |
||||
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #1 |
|
|
ZAMIACEAE |
|
|
|
Κυκαδίδες |
|
ZAMIACEAE spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A) #1 |
|
Κυκαδίδες |
|
Ceratozamia spp. (I) |
|
|
|
|
Chigua spp. (I) |
|
|
|
|
Encephalartos spp. (I) |
|
|
Εγκεφαλάρτος |
|
Microcycas calocoma (I) |
|
|
|
|
ZINGIBERACEAE |
||||
|
|
Hedychium philippinense (II) #1 |
|
|
ZYGOPHYLLACEAE |
|
|
|
Φαϊάκη |
|
Guaiacum spp. (II) #2 |
|
Φαϊάκη |
|
|
|
Bulnesia sarmientoi (III Αργεντινή) #11 |
|
|
Παράρτημα Δ |
Κοινό όνομα |
ΠΑΝΙΔΑ |
||
CHORDATA (CHORDATES) |
||
MAMMALIA |
|
Θηλαστικά |
ΣΑΡΚΟΦΑΓΑ |
||
Canidae |
|
Κυνίδες |
Vulpes vulpes griffithi (ΙΙΙ Ινδία) §1 |
|
|
Vulpes vulpes montana (III Ινδία) §1 |
|
|
Vulpes vulpes pusilla (III Ινδία) §1 |
|
|
Mustelidae |
|
Μουστελίδες |
Mustela altaica (III Ινδία) §1 |
|
|
Mustela erminea ferghanae (III Ινδία) §1 |
|
|
Mustela kathiah (III Ινδία) §1 |
|
|
Mustela sibirica (III Ινδία) §1 |
|
|
DIPROTODONTIA |
||
Macropodidae |
|
Καγκουρώ, μακροποδίδες |
Dendrolagus dorianus |
Δεντρολαγός ο μονόχρωμος |
|
Dendrolagus goodfellowi |
Δεντρολαγός του Goodfellow |
|
Dendrolagus matschiei |
Δεντρολαγός του Matschie |
|
Dendrolagus pulcherrimus |
|
|
Dendrolagus stellarum |
|
|
AVES |
|
Πτηνά |
ANSERIFORMES |
||
Anatidae |
|
Πάπιες, χήνες, κύκνοι |
Anas melleri |
Πάπιες, χήνες, κύκνοι |
|
COLUMBIFORMES |
||
Columbidae |
|
Περιστεροειδή |
Columba oenops |
|
|
Didunculus strigirostris |
|
|
Ducula pickeringii |
|
|
Gallicolumba crinigera |
Περιστερόρνις της Λουζόν |
|
Ptilinopus marchei |
|
|
Turacoena modesta |
|
|
GALLIFORMES |
||
Cracidae |
|
Χόκο |
Crax alector |
|
|
Pauxi unicornis |
|
|
Penelope pileata |
|
|
Megapodiidae |
||
|
Eulipoa wallacei |
|
Phasianidae |
|
Τετραονίδες, μελεαγρίδα, φασιανίδες, τραγόπαν |
Arborophila gingica |
|
|
Lophura bulweri |
|
|
Lophura diardi |
|
|
Lophura hoogerwerfi |
|
|
Lophura inornata |
|
|
Lophura leucomelanos |
|
|
Syrmaticus reevesii §2 |
|
|
PASSERIFORMES |
||
Bombycillidae |
|
Βομβικύλα |
Bombycilla japonica |
|
|
Corvidae |
|
Κοράκια, καρακάξες, κίσσες |
Cyanocorax caeruleus |
|
|
Cyanocorax dickeyi |
|
|
Cotingidae |
|
Κοτιγκίδες |
Procnias nudicollis |
|
|
Emberizidae |
|
Καρδινάλιοι, seedeaters, tanagers |
Dacnis nigripes |
|
|
Sporophila falcirostris |
|
|
Sporophila frontalis |
|
|
Sporophila hypochroma |
|
|
Sporophila palustris |
|
|
Estrildidae |
|
Mannikins, πλοκεύς |
Amandava amandava |
|
|
Cryptospiza reichenovii |
|
|
Erythrura coloria |
|
|
Erythrura viridifacies |
|
|
Estrilda quartinia (Συχνά διατίθεται στο εμπόριο ως Estrilda melanotis) |
|
|
Hypargos niveoguttatus |
|
|
Lonchura griseicapilla |
|
|
Lonchura punctulata |
|
|
Lonchura stygia |
|
|
Fringillidae |
|
Σπίνοι |
Carduelis ambigua |
|
|
Carduelis atrata |
|
|
Kozlowia roborowskii |
|
|
Pyrrhula erythaca |
|
|
Serinus canicollis |
|
|
Serinus citrinelloides hypostictus (Συχνά διατίθεται στο εμπόριο ως Serinus citrinelloides) |
|
|
Icteridae |
||
|
Sturnella militaris |
|
Muscicapidae |
|
Μυιοθηρίδες |
Cochoa azurea |
|
|
Cochoa purpurea |
|
|
Garrulax formosus |
|
|
Garrulax galbanus |
|
|
Garrulax milnei |
|
|
Niltava davidi |
|
|
Stachyris whiteheadi |
|
|
Swynnertonia swynnertoni (Επίσης γνωστό ως Pogonicichla swynnertoni) |
Swynnerton's robin |
|
Turdus dissimilis |
|
|
Pittidae |
|
Πιττίδες |
Pitta nipalensis |
|
|
Pitta steerii |
|
|
Sittidae |
|
Δεντροτσοπανάκος |
Sitta magna |
|
|
Sitta yunnanensis |
|
|
Sturnidae |
|
Μάινα, ψαρόνι |
Cosmopsarus regius |
Χρυσοστερνοκότσυφας |
|
Mino dumontii |
|
|
Sturnus erythropygius |
|
|
REPTILIA |
|
Ερπετά |
TESTUDINES |
||
Geoemydidae |
|
Εμυδίδες |
Melanochelys trijuga |
|
|
SAURIA |
||
Cordylidae |
|
Ουρομάστυξ |
Zonosaurus karsteni |
|
|
Zonosaurus quadrilineatus |
|
|
Gekkonidae |
|
Γκεκονίδες |
Rhacodactylus auriculatus |
|
|
Rhacodactylus ciliatus |
|
|
Rhacodactylus leachianus |
|
|
Teratoscincus microlepis |
|
|
Teratoscincus scincus |
|
|
Scincidae |
||
|
Tribolonotus gracilis |
|
|
Tribolonotus novaeguineae |
|
SERPENTES |
||
Colubridae |
|
Τυπικά φίδια, νεροφίδες, whip snakes |
Elaphe carinata §1 |
|
|
Elaphe radiata §1 |
|
|
Elaphe taeniura §1 |
|
|
Enhydris bocourti §1 |
|
|
Homalopsis buccata §1 |
|
|
Langaha nasuta |
|
|
Leioheterodon madagascariensis |
|
|
Ptyas korros §1 |
|
|
Rhabdophis subminiatus §1 |
|
|
Hydrophiidae |
|
|
Lapemis curtus (Περιλαμβάνεται το Lapemis hardwickii) §1 |
|
|
Viperidae |
|
Οχιές |
Calloselasma rhodostoma §1 |
|
|
ACTINOPTERYGII |
|
Ιχθύες |
PERCIFORMES |
||
Apogonidae |
||
|
Pterapogon kauderni |
|
ARTHROPODA (ΑΡΘΡΟΠΟΔΑ) |
||
ΕΝΤΟΜΑ |
|
Έντομα |
ΛΕΠΙΔΟΠΤΕΡΑ |
|
Πεταλούδες |
Papilionidae |
||
|
Baronia brevicornis |
|
|
Papilio grosesmithi |
|
|
Papilio maraho |
|
ΧΛΩΡΙΔΑ |
||
AGAVACEAE |
||
|
Calibanus hookeri |
|
|
Dasylirion longissimum |
|
ARACEAE |
|
Αροΐδες |
Arisaema dracontium |
|
|
Arisaema erubescens |
|
|
Arisaema galeatum |
|
|
Arisaema nepenthoides |
|
|
Arisaema sikokianum |
|
|
Arisaema thunbergii var. Urashima |
|
|
Arisaema tortuosum |
|
|
Biarum davisii ssp. Marmarisense |
|
|
Biarum ditschianum |
|
|
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
Αστράκια, μαργαρίτες, costus |
Arnica montana §3 |
|
|
Othonna cacalioides |
|
|
Othonna clavifolia |
|
|
Othonna hallii |
|
|
Othonna herrei |
|
|
Othonna lepidocaulis |
|
|
Othonna retrorsa |
|
|
ERICACEAE |
|
Καλούνα, ροδόδενδρο |
Arctostaphylos uva-ursi §3 |
Αρκουδοστάφυλο |
|
GENTIANACEAE |
|
Γεντιανή |
Gentiana lutea §3 |
Γεντιανή η κίτρινη |
|
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
Ψυχανθή |
Dalbergia granadillo §4 |
|
|
Dalbergia retusa (Εκτός των πληθυσμών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Γ) §4 |
|
|
Dalbergia stevensonii (Εκτός των πληθυσμών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Γ) §4 |
|
|
LYCOPODIACEAE |
|
Λυκοπόδιον το ροπαλόμορφον |
Lycopodium clavatum §3 |
|
|
MELIACEAE |
|
Μελιίδες |
Cedrela fissilis §4 |
|
|
Cedrela lilloi (C. angustifolia) §4 |
|
|
Cedrela montana §4 |
|
|
Cedrela oaxacensis §4 |
|
|
Cedrela odorata (Εκτός των πληθυσμών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Γ) §4 |
|
|
Cedrela salvadorensis §4 |
|
|
Cedrela tonduzii §4 |
|
|
MENYANTHACEAE |
|
Μηνυανθές το τρίφυλλο |
Menyanthes trifoliata §3 |
Μηνυανθές το τρίφυλλο |
|
PARMELIACEAE |
||
|
Cetraria islandica §3 |
|
PASSIFLORACEAE |
||
|
Adenia glauca |
|
|
Adenia pechuelli |
|
PORTULACACEAE |
|
Portulas, πορτουλακίδες |
Ceraria carrissoana |
|
|
Ceraria fruticulosa |
|
|
LILIACEAE |
|
Κρίνα |
Trillium pusillum |
|
|
Trillium rugelii |
|
|
Trillium sessile |
|
|
PEDALIACEAE |
|
Sesame, devil’s claw |
Harpagophytum spp. §3 |
|
|
SELAGINELLACEAE |
|
Λυκοπόδιον το ροπαλόμορφον, spikemosses» |
Selaginella lepidophylla |
|
(1) Πληθυσμός της Αργεντινής (που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B):
Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ερίου κουράς ζώντων ζώων του είδους βικούνια (vicunas) των πληθυσμών του παραρτήματος Β, καθώς και υφασμάτων και παράγωγων προϊόντων μεταποίησης και άλλων χειροποίητων τεχνουργημάτων. Η ανάποδη του υφάσματος πρέπει να φέρει το λογότυπο που εγκρίθηκε από τις χώρες στη ζώνη επικράτειας των οποίων διαβιώνει το συγκεκριμένο είδος, οι οποίες έχουν υπογράψει τη σύμβαση Convenio para la Conservacion y Manejo de la Vicuna, ενώ η ούγια πρέπει να φέρει την ένδειξη “VICUNA-ARGENTINA”. Τα άλλα προϊόντα πρέπει να φέρουν σήμα το οποίο να περιλαμβάνει το λογότυπο και την ένδειξη “VICUNA-ARGENTINA-ARTESANIA”. Όλα τα άλλα δείγματα θα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεση αυτών στο εμπόριο ελέγχεται αναλόγως.
(2) Πληθυσμός της Βολιβίας (που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B):
Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ερίου κουράς ζώντων ζώων του είδους βικούνια (vicunas) καθώς και των υφασμάτων και προϊόντων που κατασκευάζονται από αυτά, συμπεριλαμβανομένων των χειροτεχνημάτων πολυτελείας και των πλεκτών ειδών. Η ανάποδη του υφάσματος πρέπει να φέρει το λογότυπο που εγκρίθηκε από τις χώρες στη ζώνη επικράτειας των οποίων διαβιώνει το συγκεκριμένο είδος, οι οποίες έχουν υπογράψει τη σύμβαση Convenio para la Conservacion y Manejo de la Vicuna, ενώ η ούγια πρέπει να φέρει την ένδειξη “VICUNA-BOLIVIA”. Τα άλλα προϊόντα πρέπει να φέρουν σήμα το οποίο περιλαμβάνει το λογότυπο και την ένδειξη “VICUNA-BOLIVIA-ARTESANIA”. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεση αυτών στο εμπόριο ελέγχεται αναλόγως.
(3) Πληθυσμός της Χιλής (που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B):
Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ερίου κουράς ζώντων ζώων του είδους βικούνια (vicunas) των πληθυσμών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B, καθώς και των υφασμάτων και προϊόντων που κατασκευάζονται από αυτά, συμπεριλαμβανομένων των χειροτεχνημάτων πολυτελείας και των πλεκτών ειδών. Η ανάποδη του υφάσματος πρέπει να φέρει το λογότυπο που εγκρίθηκε από τις χώρες στη ζώνη επικράτειας των οποίων διαβιώνει το συγκεκριμένο είδος, οι οποίες έχουν υπογράψει τη σύμβαση Convenio para la Conservacion y Manejo de la Vicuna, ενώ η ούγια πρέπει να φέρει την ένδειξη “VICUNA-CHILE”. Τα άλλα προϊόντα πρέπει να φέρουν σήμα το οποίο περιλαμβάνει το λογότυπο και την ένδειξη “VICUNA-CHILE-ARTESANIA”. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεση αυτών στο εμπόριο ελέγχεται αναλόγως.
(4) Πληθυσμός του Περού (που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B):
Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ερίου κουράς ζώντων ζώων του είδους βικούνια (vicunas) και του εναπομένοντος αποθέματος 3 249 kg ερίου κατά την εποχή της ένατης συνεδρίασης της συνδιάσκεψης των συμβαλλομένων μερών (Νοέμβριος 1994), καθώς και των υφασμάτων και των λοιπών ειδών από το υλικό αυτό, συμπεριλαμβανομένων των τεχνουργημάτων πολυτελείας και των πλεκτών ειδών. Η ανάποδη του υφάσματος πρέπει να φέρει το λογότυπο που εγκρίθηκε από τις χώρες στη ζώνη επικράτειας των οποίων διαβιώνει το συγκεκριμένο είδος, οι οποίες έχουν υπογράψει τη σύμβαση Convenio para la Conservacion y Manejo de la Vicuna, ενώ η ούγια πρέπει να φέρει την ένδειξη “VICUNA-PERU”. Τα άλλα προϊόντα πρέπει να φέρουν σήμα το οποίο περιλαμβάνει το λογότυπο και την ένδειξη “VICUNA-PERU-ARTESANIA”. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεση αυτών στο εμπόριο ελέγχεται αναλόγως.
(5) Όλα τα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II, εκτός των Balaena mysticetus, Eubalaena spp., Balaenoptera acutorostrata (εκτός του πληθυσμού της Δυτικής Γροινλανδίας), Balaenoptera bonaerensis, Balaenoptera borealis, Balaenoptera edeni, Balaenoptera musculus, Balaenoptera physalus, Megaptera novaeangliae, Orcaella brevirostris, Sotalia spp, Sousa spp, Eschrichtius robustus, Lipotes vexillifer, Caperea marginata, Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Physeter catodon, Platanista spp., Berardius spp., Hyperoodon spp., που περιλαμβάνονται στο προσάρτημα I. Τα δείγματα των ειδών του προσαρτήματος II της σύμβασης, συμπεριλαμβανομένων των προϊόντων και των παραγώγων, εκτός από τα προϊόντα κρέατος, που χρησιμοποιούνται για εμπορικούς σκοπούς, τα οποία συλλαμβάνονται από τους κατοίκους της Γροιλανδίας βάσει αδείας που χορηγείται από την αρμόδια σχετική αρχή, θεωρείται ότι ανήκουν στο παράρτημα Β. Έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση για τα ζώντα δείγματα του πληθυσμού Tursiops truncatus της Μαύρης Θάλασσας που έχουν αφαιρεθεί από το φυσικό τους περιβάλλον και διατίθενται κυρίως για εμπορικούς σκοπούς.
(6) Πληθυσμοί της Μποτσουάνα, της Ναμίμπια, της Νότιας Αφρικής και της Ζιμπάμπουε (που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B):
Με αποκλειστικό σκοπό να καταστούν δυνατές: 1) οι εξαγωγές κυνηγετικών τροπαίων για μη εμπορικούς σκοπούς· 2) η εξαγωγή ζώντων ζώων σε κατάλληλους και αποδεκτούς προορισμούς όπως ορίζεται από τις απαιτήσεις του ψηφίσματος Conf. 11.20 για τη Μποτσουάνα και τη Ζιμπάμπουε και για προγράμματα in situ διατήρησης για τη Ναμίμπια και τη Νότια Αφρική· γ) το εμπόριο δορών· δ) το εμπόριο μαλλιών· ε) το εμπόριο δερματίνων ειδών για εμπορικούς ή μη εμπορικούς σκοπούς για τη Μποτσουάνα, τη Ναμίμπια και τη Νότια Αφρική και για μη εμπορικούς σκοπούς για τη Ζιμπάμπουε· στ) το εμπόριο ekipas που έχουν πιστοποιηθεί και έχουν επισημανθεί χωριστά και τα οποία έχουν ενσωματωθεί σε κοσμήματα, για μη εμπορικούς σκοπούς για τη Ναμίμπια και λαξευμένου ελεφαντοστού για μη εμπορικούς σκοπούς για τη Ζιμπάμπουε· ζ) το εμπόριο καταγεγραμμένου ακατέργαστου ελεφαντοστού (για τη Μποτσουάνα, τη Ναμίμπια, τη Νότια Αφρική και τη Ζιμπάμπουε ολόκληροι χαυλιόδοντες και τμήματα αυτών) υπό την επιφύλαξη των κατωτέρω: i) μόνο καταχωρημένα κυβερνητικά αποθέματα, που προέρχονται από το κράτος (εξαιρούνται το κατεσχεμένο ελεφαντοστό και το ελεφαντοστό αγνώστου προελεύσεως)· ii) μόνο σε εμπορικούς εταίρους για τους οποίους έχει εξακριβωθεί από τη Γραμματεία, κατόπιν διαβουλεύσεων με τη μόνιμη επιτροπή, ότι διαθέτουν επαρκή εθνική νομοθεσία και εσωτερικούς εμπορικούς ελέγχους προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν θα γίνει επανεξαγωγή του εισαγόμενου ελεφαντοστού και ότι η διαχείρισή του θα διεξαχθεί σύμφωνα με όλες τις απαιτήσεις του ψηφίσματος Conf.10.10 (Rev. CoP14) σχετικά με την εσωτερική μεταποίηση και εμπόριο· iii) όχι πριν η Γραμματεία εξακριβώσει τις μελλοντικές χώρες εισαγωγής, και τα καταγεγραμμένα κυβερνητικά αποθέματα· iv) Ακατέργαστο ελεφαντόδοντο βάσει της δυνητικής πώλησης των καταγεγραμμένων κυβερνητικών αποθεμάτων ελεφαντόδοντος που συμφωνήθηκαν στο COP12 και τα οποία αντιστοιχούν σε 20 000 kg (Μποτσουάνα), 10 000 kg (Ναμίμπια), 30 000 kg (Νότια Αφρική)· v) Πέραν των ποσοτήτων που συμφωνήθηκαν στο COP12, κυβερνητικό ελεφαντόδοντο από τη Μποτσουάνα, τη Ζιμπάμπουε, τη Ναμίμπια και τη Νότια Αφρική, με ημερομηνία εγγραφής έως την 31η Ιανουαρίου 2007, και εφόσον έχει επαληθευτεί από τη Γραμματεία, μπορεί να τύχει εμπορικής εκμετάλλευσης και μεταφοράς, μαζί με το ελεφαντόδοντο της παραγράφου ζ) iv) σε περίπτωση άπαξ πώλησης ανά προορισμό και υπό την αυστηρή επιτήρηση της Γραμματείας· vi) τα καθαρά προϊόντα του εμπορίου χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για τη διατήρηση του ελέφαντα και τα προγράμματα διατήρησης και ανάπτυξης της Κοινότητας χρησιμοποιούνται εντός ή κοντά σε ζώνες διαβίωσης του ελέφαντα· και vii) Οι πρόσθετες ποσότητες που καθορίζονται στην παράγραφο ζ) v) δύνανται να υποστούν εμπορική εκμετάλλευση μόνο εφόσον η Μόνιμη Επιτροπή συμφωνήσει ότι έχουν τηρηθεί οι προαναφερθείσες προϋποθέσεις· η) Δεν επιτρέπεται η υποβολή περαιτέρω προτάσεων, με σκοπό την απόκτηση άδειας εμπορίας ελεφαντόδοντος από πληθυσμούς που περιλαμβάνονται ήδη στο παράρτημα B, στη συνδιάσκεψη των συμβαλλόμενων μερών για την περίοδο από το COP14 έως εννέα χρόνια από την ημερομηνία της άπαξ πώλησης ελεφαντόδοντος από τη Γραμματεία που θα πραγματοποιηθεί βάσει των διατάξεων στις παραγράφους ζ) ι), ζ) σημείο ii), ζ) σημείο iii), ζ) σημείο vi) και ζ) σημείο vii). Επιπλέον, τέτοιες περαιτέρω προτάσεις αντιμετωπίζονται βάσει των αποφάσεων 14.77 και 14.78. Κατόπιν προτάσεως της Γραμματείας, η μόνιμη επιτροπή δύναται να αποφασίσει να ζητήσει την παύση του εν λόγω εμπορίου εν μέρει ή πλήρως, σε περίπτωση μη συμμόρφωσης από τις χώρες εξαγωγής ή εισαγωγής ή σε περίπτωση αποδεδειγμένων δυσμενών επιπτώσεων του εμπορίου σε άλλους πληθυσμούς ελέφαντα. Όλα τα άλλα δείγματα θα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεση αυτών στο εμπόριο θα ελέγχεται αναλόγως.
(7) Δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού: τα απολιθώματα η άμμος κοραλλιών, δηλαδή το υλικό που αποτελείται εν όλω ή εν μέρει από λεπτόκοκκα θραύσματα νεκρών κοραλλιών διαμέτρου όχι μεγαλύτερης των 2 mm, τα οποία δύνανται επίσης να περιέχουν, μεταξύ άλλων, υπολείμματα Foraminifera, οστράκων, μαλακίων και μαλακοστράκων ή κοραλλιοειδών φυκιών, τα θραύσματα κοραλλιών (συμπεριλαμβανομένων αμμοχάλικου και τρόχμανων), δηλαδή μη συμπαγή θραύσματα νεκρών κοραλλιών, θραυσθέντων δακτυλόμορφων και άλλα υλικά διαμέτρου μεταξύ 2 και 30 mm.
(8) Τα τεχνητώς αναπαραγόμενα δείγματα των ακόλουθων υβριδίων ή/και ποικιλιών δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού:
|
Hatiora x graeseri |
|
Schlumbergera x buckleyi |
|
Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata |
|
Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata |
|
Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata |
|
Schlumbergera truncata (cultivars) |
|
Cactaceae spp. χρωστικοί μεταλλάκτες χωρίς χλωροφύλλη που μπολιάζονται στα ακόλουθα υποκείμενα: Harrisia Jusbertii, Hylocereus trigonus ή Hylocereus undatus |
|
Opuntia microdasys (ποικιλίες). |
(9) Τα τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα υβρίδια των ακόλουθων γενών δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού, εάν ισχύουν, όπως υποδεικνύεται στα στοιχεία α) και β) κατωτέρω, οι προϋποθέσεις: Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis και Vanda:
α) |
Τα δείγματα αναγνωρίζονται εύκολα ως τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα δείγματα και δεν παρουσιάζουν ίχνη συλλογής από το φυσικό περιβάλλον, όπως μηχανική ζημιά ή έντονη αφυδάτωση λόγω της συλλογής, ακανόνιστης ανάπτυξης και ετερογενές μέγεθος και σχήμα εντός μιας ταξινομικής βαθμίδας και αποστολής, άλγη ή άλλους επίφυλλους οργανισμούς που κολλάνε στα φύλλα, ή ζημιά από έντομα ή άλλα παράσιτα· και |
β) |
|
(10) Τα τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα φυτά των ποικιλιών Cyclamen persicum δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού. Ωστόσο, η εξαίρεση δεν ισχύει για τα δείγματα που αποτελούν αντικείμενο εμπορίας ως κόνδυλοι σε λανθάνουσα κατάσταση.
(11) Τα τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα υβρίδια και οι ποικιλίες της ταξινομικής βαθμίδας cuspidata, ζώντα, σε γλάστρες ή άλλα μικρά δοχεία, κάθε αποστολή των οποίων συνοδεύεται από ετικέτα ή έγγραφο όπου δηλώνεται το όνομα της ταξινομικής βαθμίδας ή ταξινομικών βαθμίδων καθώς και η φράση “τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα”, δεν υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού.