Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0318

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 318/2008 z dnia 31 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

OJ L 95, 8.4.2008, p. 3–62 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 21/05/2009; Uchylona w sposób domniemany przez 32009R0407

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/318/oj

8.4.2008   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 95/3


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 318/2008

z dnia 31 marca 2008 r.

zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (1), w szczególności jego art. 19 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Podczas czternastej sesji Konferencji Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (zwanej dalej „konwencją”), która odbyła się w Hadze (Królestwo Niderlandów) w czerwcu 2007 r., do załączników konwencji wprowadzono pewne zmiany.

(2)

Gatunek Agave arizonica został skreślony z załącznika I konwencji.

(3)

Gatunki Pereskia spp., Pereskiopsis spp., Quiabentia spp. i Shortia galacifolia zostały skreślone z załącznika II konwencji.

(4)

Brazylijska populacja Melanosuchus niger oraz gatunek Nolina interrata zostały przeniesione z załącznika I do załącznika II konwencji.

(5)

Gatunki Nycticebus spp. oraz Heloderma horridum charlesbogerti zostały przeniesione z załącznika II do załącznika I konwencji.

(6)

Gatunki Gazella cuvieri (wcześniej wymieniony w załączniku III), Gazella leptoceros (wcześniej wymieniony w załączniku III) oraz Pristidae spp. (z wyjątkiem Pristis microdon) zostały włączone do załącznika I konwencji.

(7)

Gatunki Anguilla anguilla (z datą wejścia w życie 13 marca 2009 r.), Caesalpinia echinata (z przypisem) oraz Pristis microdon (z przypisem) zostały włączone do załącznika II konwencji.

(8)

Zmieniono przypisy do zawartych w załączniku II konwencji wpisów dotyczących gatunków Loxodonta africana (populacje Botswany, Namibii, RPA i Zimbabwe), Vicugna vicugna (populacja Boliwii), Adonis vernalis, Agave victoriae-reginae, Aloe spp., Anacampseros spp., Aquilaria spp., Avonia spp., Beccariophoenix madagascariensis, Bowenia spp., Caryocar costaricense, Cibotium barometz, Cistanche deserticola, Cyathea spp., Cycadaceae spp., Cyclamen spp., Dicksonia spp., Didiereaceae spp., Dionaea muscipula, Dioscorea deltoidea, Euphorbia spp., Fouquieria columnaris, Galanthus spp., Gonystylus spp., Guaiacum spp., Gyrinops spp., Hedychium philippinense, Hydrastis canadensis, Lewisia serrata, Nardostachys grandiflora, Neodypsis decaryi, Nepenthes spp., Orchidaceae spp., Oreomunnea pterocarpa, Orothamnus zeyheri, Pachypodium spp., Panax ginseng, Panax quinquefolius, Picrorhiza kurrooa, Platymiscium pleiostachyum, Podophyllum hexandrum, Protea odorata, Prunus africana, Pterocarpus santalinus, Rauvolfia serpentina, Sarracenia spp., Sternbergia spp., Swietenia humilis, Taxus chinensis, Taxus fuana, Taxus cuspidata, Taxus sumatrana, Taxus wallichiana, Tillandsia harrisii, Tillandsia kammii, Tillandsia kautskyi, Tillandsia mauryana, Tillandsia sprengeliana, Tillandsia sucrei, Tillandsia xerographica, Welwitschia mirabilis, Zamiaceae spp. oraz przypisy do wpisów zawartych w załączniku III konwencji, dotyczących gatunków Gnetum montanum, Magnolia liliifera var. obovata, Meconopsis regia, Podocarpus neriifolius, Tetracentron sinense.

(9)

Przed czternastym spotkaniem Konferencji Stron Konwencji do załącznika III konwencji włączono następujące gatunki: Haliotis midae na wniosek RPA, Macrochelys temminckii oraz Graptemys spp. na wniosek USA, Dipteryx panamensis na wniosek Nikaragui (obecnie w załączniku III na wniosek Kostaryki). Po czternastym spotkaniu Konferencji Stron Konwencji do załącznika III konwencji włączono następujące gatunki: Bulnesia sarmientoi (z przypisem) na wniosek Argentyny, Cervus elephus barbarus oraz Gazella dorcas na wniosek Algierii, oraz gatunki Dalbergia i Cedrela odorata (z przypisami) na wniosek Gwatemali.

(10)

Przed czternastym spotkaniem Konferencji Stron Konwencji z załącznika III konwencji wykreślono następujące gatunki: Pelodiscus sinensis na wniosek Chin, a na wniosek Ghany Epixerus ebii, Anomalurus beecrofti, Anomalurus derbianus, Anomalurus pelii, Idiurus macrotis, Hystrix cristata, Mellivora capensis, Hyemoschus aquaticus, Damaliscus lunatus, Tragelaphus eurycerus, Tragelaphus spekii, Ardea goliath, Bubulcus ibis, Casmerodius albus, Egretta garzetta, Ephippiorhynchus senegalensis, Leptoptilos crumeniferus, Bostrychia hagedash, Bostrychia rara, Threskiornis aethiopicus, Alopochen aegyptiacus, Anas acuta, Anas capensis, Anas clypeata, Anas crecca, Anas penelope, Anas querquedula Aythya nyroca, Dendrocygna bicolor, Dendrocygna viduata, Nettapus auritus, Plectropterus gambensis, Pteronetta hartlaubii, Agelastes meleagrides, Columba guinea, Columba iriditorques, Columba livia, Columba unicincta, Oena capensis, Streptopelia decipiens, Streptopelia roseogrisea, Streptopelia semitorquata, Streptopelia senegalensis, Streptopelia turtur, Streptopelia vinacea, Treron calva, Treron waalia, Turtur abyssinicus, Turtur afer, Turtur brehmeri, Turtur tympanistria, Psittacula krameri, Corythaeola cristata, Crinifer piscator, Musophaga violacea, Serinus canicapillus, Serinus leucopygius, Serinus mozambicus, Amadina fasciata, Amandava subflava, Estrilda astrild, Estrilda caerulescens, Estrilda melpoda, Estrilda troglodytes, Lagonosticta rara, Lagonosticta rubricata, Lagonosticta rufopicta, Lagonosticta senegala, Lagonosticta vinacea, Lonchura bicolor, Lonchura cantans, Lonchura cucullata, Lonchura fringilloides, Mandingoa nitidula, Nesocharis capistrata, Nigrita bicolor, Nigrita canicapilla, Nigrita fusconota, Nigrita luteifrons, Ortygospiza atricollis, Parmoptila rubrifrons, Pholidornis rushiae, Pyrenestes ostrinus, Pytilia hypogrammica, Pytilia phoenicoptera, Spermophaga haematina, Uraeginthus bengalus, Amblyospiza albifrons, Anaplectes rubriceps, Anomalospiza imberbis, Bubalornis albirostris, Euplectes afer, Euplectes ardens, Euplectes franciscanus, Euplectes hordeaceus, Euplectes macrourus, Malimbus cassini, Malimbus malimbicus, Malimbus nitens, Malimbus rubricollis, Malimbus scutatus, Pachyphantes superciliosus, Passer griseus, Petronia dentata, Plocepasser superciliosus, Ploceus albinucha, Ploceus aurantius, Ploceus cucullatus, Ploceus heuglini, Ploceus luteolus, Ploceus melanocephalus, Ploceus nigerrimus, Ploceus nigricollis, Ploceus pelzelni, Ploceus preussi, Ploceus tricolour, Ploceus vitellinus, Quelea erythrops, Sporopipes frontalis, Vidua chalybeata, Vidua interjecta, Vidua larvaticola, Vidua macroura, Vidua orientalis, Vidua raricola, Vidua togoensis, Vidua wilsoni, Trionyx triunguis, Pelomedusa subrufa, Pelusios adansonii, Pelusios castaneus, Pelusios gabonensis, Pelusios niger.

(11)

Żadne państwo członkowskie nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń w odniesieniu do którejkolwiek z tych zmian.

(12)

W wyniku przyjęcia na czternastym spotkaniu Konferencji Stron Konwencji decyzji o zmianie odesłań do nomenklatury oraz przeredagowaniu wykazu gatunków zwierząt w załącznikach tak, aby rzędy, rodziny i rodzaje były ułożone w porządku alfabetycznym, zmieniono nazwy i kolejność gatunków wymienionych w załącznikach konwencji.

(13)

Zmiany wprowadzone do załączników I, II i III konwencji powodują zatem konieczność wprowadzenia zmian do załączników A, B i C załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(14)

Gatunki Agelastes meleagrides, Corythaeola cristata, Crinifer piscator, Musophaga violacea, Columba caribaea, Anthreptes pallidigaster, Anthreptes rubritorques, Liolaemus gravenhorstii, Dromicus chamissonis, Crotalus willardi, wszystkie obecnie włączone do załącznika B załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97, nie są przedmiotem handlu międzynarodowego w stopniu, który mógłby zagrażać ich przetrwaniu, dlatego powinny zostać skreślone z załącznika B.

(15)

Gatunek Gazella dorcas, obecnie włączony do załącznika B załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97, nie jest przedmiotem handlu międzynarodowego w stopniu, który mógłby zagrażać jego przetrwaniu, ale został włączony do załącznika III konwencji na wniosek Tunezji, wobec czego powinien zostać przeniesiony z załącznika B do załącznika C załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(16)

Gatunki Dendrolagus dorianus, Dendrolagus goodfellowi, Dendrolagus matschiei, Crax alector, Pauxi unicornis, Lophura bulweri, Lophura diardi, Lophura hoogerwerfi, Lophura inornata, Lophura leucomelanos, Didunculus strigirostris, Baronia brevicornis, Papilio grosesmith oraz Papilio maraho, wszystkie obecnie włączone do załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97, nie są przedmiotem handlu międzynarodowego w stopniu, który mógłby zagrażać ich przetrwaniu, ale zasadne jest monitorowanie poziomu handlu nimi, dlatego powinny zostać przeniesione z załącznika B do załącznika D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(17)

Gatunki Pterapogon kauderni, Cedrela fissilis, Cedrela lilloi, Cedrela montana, Cedrela oaxacensis, Cedrela odorata (z wyjątkiem populacji Kolumbii i Peru, które są włączone do załącznika C), Cedrela salvadorensis, Cedrela tonduzii, Dalbergia retusa, Dalbergia granadillo oraz Dalbergia stevensonii, spośród których żaden nie jest obecnie wymieniony w załączniku A, B, C ani D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97, są przywożone do Wspólnoty w ilościach wymagających monitorowania. Gatunki te powinny zatem zostać włączone do załącznika D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(18)

W związku z zakresem zmian, w celu zapewnienia przejrzystości, należy zastąpić załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 w całości.

(19)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 marca 2008 r.

W imieniu Komisji

Stavros DIMAS

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1332/2005 (Dz.U. L 215 z 19.8.2005, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

„ZAŁĄCZNIK

Uwagi w sprawie wykładni załączników A, B, C oraz D

1.

Gatunki włączone do załączników A, B, C oraz D występują jako:

a)

nazwy gatunków; lub

b)

wszystkie gatunki włączone do taksonu wyższego lub określone jako jego część.

2.

Skrót »spp.« jest używany do określania wszystkich gatunków wyższego taksonu.

3.

Inne odniesienia do taksonów wyższych niż gatunek podano wyłącznie do celów informacji lub klasyfikacji.

4.

Gatunki, których nazwy wydrukowano wytłuszczonym drukiem w załączniku A, są wymienione tam w związku z ich ochroną zapewnioną na podstawie dyrektywy Rady 79/409/EWG (dyrektywy ptasiej) lub dyrektywy 92/43/EWG (dyrektywy siedliskowej).

5.

Następujące skróty wykorzystywane są w odniesieniu do taksonu roślin poniżej poziomu gatunku:

a)

»ssp.« jest wykorzystywany w celu określenia podgatunku;

b)

»var(s).« jest wykorzystywany w celu określenia odmiany (odmian); oraz

c)

»fa« jest wykorzystywany w celu określenia formy.

6.

Symbole »(I)«, »(II)« oraz »(III)« umieszczone obok nazwy gatunku lub wyższego taksonu odnoszą się do załączników konwencji, w których dane gatunki są wymienione, jak wskazano w uwagach 7–9. W przypadku gdy nie pojawia się żadna z tych adnotacji, dane gatunki nie są wymienione w załącznikach konwencji.

7.

Symbol (I) obok nazwy gatunku lub wyższego taksonu wskazuje, że dany gatunek lub wyższy takson jest włączony do załącznika I konwencji.

8.

Symbol (II) obok nazwy gatunku lub wyższego taksonu wskazuje, że dany gatunek lub wyższy takson jest włączony do załącznika II konwencji.

9.

Symbol (III) obok nazwy gatunku lub wyższego taksonu wskazuje, że gatunek jest włączony do załącznika III konwencji. W tym przypadku jest również wskazane państwo, w odniesieniu do którego gatunki lub wyższe taksony są włączone do załącznika III.

10.

Mieszańce mogą być samodzielnie wymienione w załącznikach, ale jedynie wówczas, gdy tworzą one w stanie dzikim odrębne oraz stabilne populacje. Mieszańce zwierząt, które w czterech poprzednich pokoleniach swojego rodowodu mają jeden lub więcej okazów gatunków włączonych do załącznika A lub B, podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia tak, jakby były czystymi gatunkami, nawet jeśli dany mieszaniec nie jest wyszczególniony w załącznikach.

11.

Jeśli gatunek jest włączony do załącznika A, B lub C, wszystkie części lub pochodne danego gatunku są również włączone do tego samego załącznika, chyba że pojawia się adnotacja precyzująca, że jedynie określone części oraz pochodne są do niego włączone. Zgodnie z art. 2 lit. t) niniejszego rozporządzenia, symbol »#« oraz następujący po nim numer umieszczony obok nazwy gatunku lub wyższego taksonu włączonego do załącznika B lub C wyznaczają części lub pochodne, które w odniesieniu do nich są do celów rozporządzenia wyszczególnione w następujący sposób:

#1

Wyznacza wszystkie części oraz pochodne z wyjątkiem:

a)

nasion, zarodników oraz pyłków (łącznie z pyłkowinami);

b)

rozsadów lub hodowli tkanek uzyskiwanych in vitro w środowisku płynnym lub stałym, transportowanych w sterylnych pojemnikach;

c)

ciętych kwiatów sztucznie rozmnażanych roślin; oraz

d)

owoców oraz ich części i pochodnych ze sztucznie rozmnażanych roślin rodzaju Vanilla.

#2

Wyznacza wszystkie części oraz pochodne z wyjątkiem:

a)

nasion oraz pyłków; oraz

b)

produktów gotowych przeznaczonych do handlu detalicznego.

#3

Wyznacza całe lub posiekane korzenie lub części korzeni.

#4

Wyznacza wszystkie części oraz pochodne z wyjątkiem:

a)

nasion, z wyjątkiem nasion kaktusów meksykańskich pochodzących z Meksyku, oraz pyłków;

b)

rozsad lub hodowli tkanek uzyskiwanych in vitro w środowisku płynnym lub stałym, transportowanych w sterylnych pojemnikach;

c)

ciętych kwiatów sztucznie rozmnażanych roślin;

d)

owoców oraz ich części i pochodnych z naturalnie lub sztucznie rozmnażanych roślin; oraz

e)

oddzielnych członów oraz ich części i pochodnych naturalnie lub sztucznie rozmnażanych roślin z rodzaju Opuntia, podrodzaju Opuntia.

#5

Wyznacza kłody drewna, ścięte drzewa oraz pokrycia fornirowe;

#6

Wyznacza kłody drewna, ścięte drzewa, pokrycia fornirowe oraz sklejkę;

#7

Wyznacza kłody drewna, ścinki drewniane oraz nieprzetworzony materiał łamany;

#8

Wyznacza części podziemne (tj. korzenie, kłącza): w całości, w częściach lub w proszku.

#9

Wyznacza wszystkie części i pochodne z wyjątkiem opatrzonych etykietą »Wyprodukowane z materiału Hoodia spp. uzyskanego z kontrolowanego zbioru i produkcji we współpracy z organami administracyjnymi CITES Botswany/Namibii/Afryki Południowej na mocy umowy nr BW/NA/ZA xxxxxx«.

#10

Wyznacza kłody drewna, ścięte drzewa, pokrycia fornirowe oraz niegotowe artykuły drewniane służące do wyrobu smyczków do strunowych instrumentów muzycznych.

#11

Wyznacza kłody drewna, ścięte drzewa, pokrycia fornirowe, sklejkę oraz nieprzetworzony materiał łamany.

12.

Ze względu na to, że żaden z gatunków lub wyższych taksonów flory włączonych do załącznika A nie jest opatrzony adnotacją skutkującą tym, że jego mieszańce są traktowane zgodnie z przepisami art. 4 ust. 1 rozporządzenia, oznacza to, że sztucznie rozmnażane mieszańce wytwarzane z jednego lub większej liczby tych gatunków lub taksonów mogą być przedmiotem handlu ze świadectwem sztucznego rozmnażania oraz że nasiona oraz pyłki (w tym pyłkowiny), cięte kwiaty, rozsady lub hodowle tkanek uzyskiwane in vitro w środowisku stałym lub ciekłym, transportowane w sterylnych pojemnikach tych mieszańców nie podlegają przepisom rozporządzenia.

13.

Mocz, kał, oraz ambra szara, które są produktami odpadowymi oraz uzyskiwane są bez manipulowania danym zwierzęciem, nie podlegają przepisom rozporządzenia.

14.

W odniesieniu do gatunków fauny wymienionych w załączniku D przepisy stosuje się wyłącznie do żywych okazów oraz całych, lub w zasadzie całych, martwych okazów, z wyjątkiem taksonów, które są opatrzone następującą adnotacją w celu wskazania, iż pozostałe części oraz pochodne są również objęte:

§ 1

Wszelkie całe, lub zasadniczo całe, skóry, surowe lub garbowane.

§ 2

Wszelkie pióra lub wszelkie skóry lub inne części pokryte piórami.

15.

W odniesieniu do gatunków flory wymienionych w załączniku D przepisy stosuje się wyłącznie do żywych okazów, z wyjątkiem taksonów, które są opatrzone następującą adnotacją w celu wskazania, że inne części oraz pochodne są również objęte:

§ 3

Suszone oraz świeże rośliny, włączając, gdzie stosowne: liście, korzenie/kłącza, łodygi, nasiona/zarodniki, korę oraz owoce.

§ 4

Wyznacza kłody drewna, ścięte drzewa oraz pokrycia fornirowe.

 

Załącznik A

Załącznik В

Załącznik C

Nazwa zwyczajowa

FAUNA

CHORDATA (STRUNOWCE)

MAMMALIA

 

 

 

Ssaki

ARTIODACTYLA

 

 

 

PARZYSTOKOPYTNE

Antilocapridae

 

 

 

Widłorogie

Antilocapra americana (I) (tylko populacja Meksyku; żadne inne populacje nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

 

Widłoróg meksykański

Bovidae

 

 

 

Wołowate, krętorogie

Addax nasomaculatus (I)

 

 

Adaks

 

Ammotragus lervia (II)

 

Owca grzywiasta

 

 

Antilope cervicapra (III Nepal)

Garna

 

Bison bison athabascae (II)

 

Bizon leśny

Bos gaurus (I) (Nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bos frontalis, która nie podlega przepisom niniejszego rozporządzenia)

 

 

Gaur

Bos mutus (I) (Nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bos grunniens, która nie podlega przepisom niniejszego rozporządzenia)

 

 

Jak, jak dziki

Bos sauveli (I)

 

 

Kuprej

 

 

Bubalus arnee (III Nepal) (Nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bubalus bubalis, która nie podlega przepisom niniejszego rozporządzenia)

Bawół indyjski, arni

Bubalus depressicornis (I)

 

 

Anoa nizinny

Bubalus mindorensis (I)

 

 

Bawół mindorski, tamaraw

Bubalus quarlesi (I)

 

 

Anoa górski

 

Budorcas taxicolor (II)

 

Takin

Capra falconeri (I)

 

 

Koza śruboroga, markur

Capricornis milneedwardsii (I)

 

 

Serau indochiński

Capricornis rubidus (I)

 

 

Serau rudy

Capricornis sumatraensis (I)

 

 

Serau białogrzywy

Capricornis thar (I)

 

 

Serau himalajski

 

Cephalophus brookei (II)

 

Dujker Brooke’a

 

Cephalophus dorsalis (II)

 

Dujker czarnopręgi

Cephalophus jentinki (I)

 

 

Dujker Jentinka

 

Cephalophus ogilbyi (II)

 

Dujker Ogilby’ego

 

Cephalophus silvicultor (II)

 

Dujker żółtopręgi

 

Cephalophus zebra (II)

 

Dujker zebrowaty

 

Damaliscus pygargus pygargus (II)

 

Bontebok

Gazella cuvieri (I)

 

 

Gazela edmi, gazela Cuviera

 

 

Gazella dorcas (III Algeria/Tunezja)

Gazela dorkas

Gazella leptoceros (I)

 

 

Gazela Lodera

Hippotragus niger variani (I)

 

 

Antylopa szablastoroga

 

Kobus leche (II)

 

Kob liczi

Naemorhedus baileyi (I)

 

 

Goral brunatny

Naemorhedus caudatus (I)

 

 

Goral długoogoniasty

Naemorhedus goral (I)

 

 

Goral himalajski

Naemorhedus griseus (I)

 

 

Goral szary

Nanger dama (I)

 

 

Gazela dama

Oryx dammah (I)

 

 

Oryks szablorogi

Oryx leucoryx (I)

 

 

Oryks arabski

 

Ovis ammon (II) (z wyjątkiem podgatunków włączonych do załącznika A)

 

Argali urial i archar (dawniej muflon)

Ovis ammon hodgsonii (I)

 

 

Argali tybetański

Ovis ammon nigrimontana (I)

 

 

Argali turkiestański

 

Ovis canadensis (II) (tylko populacja Meksyku; żadne inne populacje nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

Owca kanadyjska, owca gruboroga, muflon kanadyjski

Ovis orientalis ophion (I)

 

 

Muflon cypryjski

 

Ovis vignei (II) (z wyjątkiem podgatunku włączonego do załącznika A)

 

Owca stepowa

Ovis vignei vignei (I)

 

 

Muflon azjatycki

Pantholops hodgsonii (I)

 

 

Antylopa tybetańska, orengo, ziru

 

Philantomba monticola (II)

 

Dujker modry

Pseudoryx nghetinhensis (I)

 

 

Saola

Rupicapra pyrenaica ornata (I)

 

 

Kozica pirenejska

 

Saiga borealis (II)

 

Suhak mongolski

 

Saiga tatarica (II)

 

Suhak

 

 

Tetracerus quadricornis (III Nepal)

Antylopa czteroroga

Camelidae

 

 

 

Wielbłądowate

 

Lama glama guanicoe (II)

 

Guanako

Vicugna vicugna (I) (z wyjątkiem populacji: Argentyny (populacje prowincji Jujuy oraz Catamarca oraz populacje półdzikie prowincji Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja oraz San Juan); Boliwii (cała populacja); Chile (populacje Primera Región); oraz Peru (cała populacja); które są włączone do załącznika B)

Vicugna vicugna (II) (tylko populacje Argentyny  (1) (populacje prowincji Jujuy oraz Catamarca oraz populacje półdzikie prowincji Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja oraz San Juan); Boliwii  (2) (cała populacja); Chile  (3) (populacje Primera Región); Peru  (4) (cała populacja); wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika A)

 

Wikunia

Cervidae

 

 

 

Jeleniowate

Axis calamianensis (I)

 

 

Jeleń kalamiański

Axis kuhlii (I)

 

 

Jeleń baweański

Axis porcinus annamiticus (I)

 

 

Jeleń tajski

Blastocerus dichotomus (I)

 

 

Jeleń bagienny

 

Cervus elaphus bactrianus (II)

 

Jeleń bucharski

 

 

Cervus elaphus barbarus (III Algeria/Tunezja)

Jeleń berberyjski

Cervus elaphus hanglu (I)

 

 

Hanguł

Dama mesopotamica (I)

 

 

Daniel mezopotamski

Hippocamelus spp. (I)

 

 

Huemale, taruki

 

 

Mazama americana cerasina (III Guratemala)

Mazama ruda środkowoamerykańska, mazama gwatemalska

Muntiacus crinifrons (I)

 

 

Mundżak czarny

Muntiacus vuquangensis (I)

 

 

Mundżak wielki

 

 

Odocoileus virginianus mayensis (III Guratemala)

Jeleń gwatemalski

Ozotoceros bezoarticus (I)

 

 

Jeleń pampasowy

 

Pudu mephistophiles (II)

 

Pudu północny, pudu ekwadorski

Pudu puda (I)

 

 

Pudu południowy, pudu chilijski

Cervus duvaucelii (I)

 

 

Barasinga

Cervus eldii (I)

 

 

Jeleń Elda

Hippopotamidae

 

 

 

Hipopotamowate

 

Hexaprotodon liberiensis (II)

 

Hipopotam karłowaty

 

Hippopotamus amphibius (II)

 

Hipopotam nilowy

Moschidae

 

 

 

Piżmowiec

Moschus spp. (I) (tylko populacje Afganistanu, Bhutanu, Indii, Birmy, Nepalu oraz Pakistanu; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

Moschus spp. (II) (z wyjątkiem populacji Afganistanu, Bhutanu, Indii, Birmy, Nepalu oraz Pakistanu, które są włączone do załącznika A)

 

Piżmowiec

Suidae

 

 

 

Świniowate

Babyrousa babyrussa (I)

 

 

Babirussa

Babyrousa bolabatuensis (I)

 

 

Babirussa środkowocelebeska

Babyrousa celebensis (I)

 

 

Babirussa północnocelebeska

Babyrousa togeanensis (I)

 

 

Babirussa malengeńska

Sus salvanius (I)

 

 

Świnia karłowata

Tayassuidae

 

 

 

Pekari

 

Tayassuidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A oraz wyłączając populacje Pecari tajacu Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych, które nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

Pekari

Catagonus wagneri (I)

 

 

Pekari Wagnera

CARNIVORA

 

 

 

DRAPIEŻNE

Ailuridae

 

 

 

Pandowate

Ailurus fulgens (I)

 

 

Panda mała

Canidae

 

 

 

Psowate

 

 

Canis aureus (III Indie)

Szakal złocisty

Canis lupus (I/II)

(wszystkie populacje z wyjątkiem populacji Hiszpanii, na północ od Douro, oraz Grecji, na północ od 39. równoleżnika. Populacje Bhutanu, Indii, Nepalu oraz Pakistanu wymienione są w załączniku I; wszystkie inne populacje są wymienione w załączniku II)

Canis lupus (II) (populacje Hiszpanii, na północ od Douro, oraz Grecji, na północ od 39. równoleżnika)

 

Wilk, wilk szary

Canis simensis

 

 

Kaberu

 

Cerdocyon thous (II)

 

Lis krabojad, majkong

 

Chrysocyon brachyurus (II)

 

Wilk grzywiasty

 

Cuon alpinus (II)

 

Cyjon

 

Lycalopex culpaeus (II)

 

Kolpeo

 

Lycalopex fulvipes (II)

 

Lis Darwina

 

Lycalopex griseus (II)

 

Argentyński lis szary

 

Lycalopex gymnocercus (II)

 

Lis pampasowy

Speothos venaticus (I)

 

 

Pies leśny

 

 

Vulpes bengalensis (III Indie)

Lis bengalski

 

Vulpes cana (II)

 

Lis afgański, lis Blanforda

 

Vulpes zerda (II)

 

Fenek

Eupleridae

 

 

 

Falanrukowate

 

Cryptoprocta ferox (II)

 

Fossa

 

Eupleres goudotii (II)

 

Falanruk, wiwera falanruk

 

Fossa fossana (II)

 

Fanaloka, cyweta malgaska

Felidae

 

 

 

Kotowate

 

Felidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włczonych do załącznika A. Okazy form udomowionych nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia)

 

Kotowate

Acinonyx jubatus (I) (roczne kontyngenty wywozowe dla żywych okazów oraz trofeów myśliwskich przyznawane są w następujący sposób: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. Handel takimi okazami podlega przepisom art. 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia)

 

 

Gepard

Caracal caracal (I) (tylko populacja Azji; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

 

 

Karakal, ryś stepowy

Catopuma temminckii (I)

 

 

Mormi, kot złoty azjatycki

Felis nigripes (I)

 

 

Kot czarnołapy

Felis silvestris (II)

 

 

Żbik

Leopardus geoffroyi (I)

 

 

Kot argentyński

Leopardus jacobitus (I)

 

 

Kot andyjski

Leopardus pardalis (I)

 

 

Ocelot

Leopardus tigrinus (I)

 

 

Oncilla, kot tygrysi

Leopardus wiedii (I)

 

 

Margaj

Lynx lynx (II)

 

 

Ryś europejski

Lynx pardinus (I)

 

 

Ryś iberyjski

Neofelis nebulosa (I)

 

 

Pantera mglista

Panthera leo persica (I)

 

 

Lew azjatycki

Panthera onca (I)

 

 

Jaguar

Panthera pardus (I)

 

 

Lampart

Panthera tigris (I)

 

 

Tygrys

Pardofelis marmorata (I)

 

 

Kot marmurkowy

Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (tylko populacje Bangladeszu, Indii oraz Tajlandii; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

 

 

Kot bengalski

Prionailurus iriomotensis (II)

 

 

Kot z Iriomote

Prionailurus planiceps (I)

 

 

Kot kusy

Prionailurus rubiginosus (I) (tylko populacja Indii; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

 

 

Kot rdzawy, kot rudy

Puma concolor coryi (I)

 

 

Puma florydzka

Puma concolor costaricensis (I)

 

 

Puma kostarykańska

Puma concolor couguar (I)

 

 

Puma wschodnia

Puma yagouaroundi (I) (tylko populacje Ameryki Środkowej oraz Północnej; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

 

 

Jaguarundi

Uncia uncia (I)

 

 

Pantera śnieżna, irbis

Herpestidae

 

 

 

Mangustowate

 

 

Herpestes fuscus (III Indie)

Mangusta brunatna

 

 

Herpestes edwardsi (III Indie)

Mangusta indyjska

 

 

Herpestes javanicus auropunctatus (III Indie)

Mangusta złocista

 

 

Herpestes smithii (III Indie)

Mangusta Smitha

 

 

Herpestes urva (III Indie)

Mangusta krabojad, mangusta urwa, urwa

 

 

Herpestes vitticollis (III Indie)

Mangusta pręgoszyja

Hyaenidae

 

 

 

Hienowate

 

 

Proteles cristata (III Botswana)

Protel

Mephitidae

 

 

 

Skunksowate

 

Conepatus humboldtii (II)

 

Surillo patagoński, skunks patagoński

Mustelidae

 

 

 

Łasicowate

Lutrinae

 

 

 

Wydry

 

Lutrinae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Wydry

Aonyx capensis microdon (I) (tylko populacje Kamerunu oraz Nigerii; wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika B)

 

 

Wydra kameruńska

Enhydra lutris nereis (I)

 

 

Wydra morska kalifornijska

Lontra felina (I)

 

 

Wydra patagońska

Lontra longicaudis (I)

 

 

Wydra długoogonowa

Lontra provocax (I)

 

 

Wydra południowa

Lutra lutra (I)

 

 

Wydra europejska

Lutra nippon (I)

 

 

Wydra japońska

Pteronura brasiliensis (I)

 

 

Arirania, wydra olbrzymia

Mustelidae

 

 

 

Kunowate

 

 

Eira barbara (III Honduras)

Hirara

 

 

Galictis vittata (III Kostaryka)

Grizon

 

 

Martes flavigula (III Indie)

Kuna żółtogardła

 

 

Martes foina intermedia (III Indie)

Kuna domowa, kamionka

 

 

Martes gwatkinsii (III Indie)

Kuna nilgiri

 

 

Mellivora capensis (III Botswana)

Ratel, miodożer

Mustela nigripes (I)

 

 

Tchórz czarnołapy, tchórz czarnonogi

Odobenidae

 

 

 

Morsowate

 

Odobenus rosmarus (III Kanada)

 

Mors

Otariidae

 

 

 

Uchatkowate

 

Arctocephalus spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Kotiki, uchatki

Arctocephalus philippii (II)

 

 

Kotik chilijski

Arctocephalus townsendi (I)

 

 

Kotik meksykański

Phocidae

 

 

 

Fokowate

 

Mirounga leonina (II)

 

Słoń morski południowy

Monachus spp. (I)

 

 

Foki mniszki

Procyonidae

 

 

 

Szopowate

 

 

Bassaricyon gabbii (III Kostaryka)

Olingo

 

 

Bassariscus sumichrasti (III Kostaryka)

Kotofretka środkowoamerykańska

 

 

Nasua narica (III Honduras)

Ostronos białonosy

 

 

Nasua nasua solitaria (III Urugwaj)

Koati

 

 

Potos flavus (III Honduras)

Kinkażu, wikławiec, chwytacz

Ursidae

 

 

 

Niedźwiedziowate

 

Ursidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Niedźwiedzie

Ailuropoda melanoleuca (I)

 

 

Panda wielka

Helarctos malayanus (I)

 

 

Niedźwiedź malajski

Melursus ursinus (I)

 

 

Wargacz

Tremarctos ornatus (I)

 

 

Niedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiański, niedźwiedź okularowy

Ursus arctos (I/II)

(tylko populacje Bhutanu, Chin, Meksyku oraz Mongolii, i podgatunek Ursus arctos isabellinus wymienione są w załączniku I; wszystkie inne populacje oraz podgatunki wymienione są w załączniku II)

 

 

Niedźwiedź brunatny

Ursus thibetanus (I)

 

 

Niedźwiedź himalajski

Viverridae

 

 

 

Łaszowate

 

 

Arctictis binturong (III Indie)

Binturong

 

 

Civettictis civetta (III Botswana)

Cyweta afrykańska

 

Cynogale bennettii (II)

 

Mampalon

 

Hemigalus derbyanus (II)

 

Kunołaz pręgowany

 

 

Paguma larvata (III Indie)

Łaskun chiński

 

 

Paradoxurus hermaphroditus (III Indie)

Łaskun muzang

 

 

Paradoxurus jerdoni (III Indie)

Łaskun Jerdona

 

Prionodon linsang (II)

 

Linzang pręgowany

Prionodon pardicolor (I)

 

 

Linzang cętkowany

 

 

Viverra civettina (III Indie)

Cyweta malabarska, wiwera malabarska

 

 

Viverra zibetha (III Indie)

Wiwera indyjska

 

 

Viverricula indica (III Indie)

Wiwerka indyjska

CETACEA

 

 

 

WALENIE

CETACEA spp. (I/II)  (5)

 

 

Walenie

CHIROPTERA

 

 

 

NIETOPERZE

Phyllostomidae

 

 

 

Liścionosowate

 

 

Platyrrhinus lineatus (III Urugwaj)

Szerokonos pręgowany

Pteropodidae

 

 

 

Rudawkowate

 

Acerodon spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Acerodony

Acerodon jubatus (I)

 

 

Acerodon grzywiasty

 

Pteropus spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Rudawki

Pteropus insularis (I)

 

 

Rudawka wyspowa

Pteropus livingstonei (II)

 

 

Rudawka komorska, rudawka Livingstone’a

Pteropus loochoensis (I)

 

 

Rudawka okinawska

Pteropus mariannus (I)

 

 

Rudawka mariańska

Pteropus molossinus (I)

 

 

Rudawka ponapska

Pteropus pelewensis (I)

 

 

Rudawka pelewska

Pteropus pilosus (I)

 

 

Rudawka palauańska, rudawka z Palau

Pteropus rodricensis (II)

 

 

Rudawka rodrigueska

Pteropus samoensis (I)

 

 

Rudawka samoańska

Pteropus tonganus (I)

 

 

Rudawka tongańska

Pteropus ualanus (I)

 

 

Rudawka ualańska

Pteropus voeltzkowi (II)

 

 

Rudawka pembska

Pteropus yapensis (I)

 

 

Rudawka yapska

CINGULATA

 

 

 

PANCERNIKI

Dasypodidae

 

 

 

Pancerniki

 

 

Cabassous centralis (III Kostaryka)

Kabasu północny, kabasu czteropalcy

 

 

Cabassous tatouay (III Urugwaj)

Kabasu większy

 

Chaetophractus nationi (II) (został ustanowiony zerowy roczny kontyngent wywozowy. Wszystkie okazy uważa się za okazy gatunku włączonego do załącznika A, a handel nimi jest odpowiednio uregulowany)

 

Pancernik włochaty andyjski

Priodontes maximus (I)

 

 

Pancernik olbrzymi

DASYUROMORPHIA

 

 

 

NIEŁAZOKSZTAŁTNE

Dasyuridae

 

 

 

Niełazowate

Sminthopsis longicaudata (I)

 

 

Dunart długoogonowy

Sminthopsis psammophila (I)

 

 

Dunart piaskowy

Thylacinidae

 

 

 

Wilki workowate

Thylacinus cynocephalus (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Wilk workowaty, tygrys tasmański

DIPROTODONTIA

 

 

 

DWUPRZODOZĘBOWCE

Macropodidae

 

 

 

Kangurowate

 

Dendrolagus inustus (II)

 

Drzewiak siwy

 

Dendrolagus ursinus (II)

 

Drzewiak białogardły

Lagorchestes hirsutus (I)

 

 

Filander kosmaty

Lagostrophus fasciatus (I)

 

 

Filander pręgowany

Onychogalea fraenata (I)

 

 

Pazurogon rudopręgi

Onychogalea lunata (I)

 

 

Pazurogon księżycowy

Phalangeridae

 

 

 

Pałankowate

 

Phalanger intercastellanus (II)

 

Kuskus wschodni

 

Phalanger mimicus (II)

 

Kuskus południowy

 

Phalanger orientalis (II)

 

Kuskus szary

 

Spilocuscus kraemeri (II)

 

Kuskus manuski

 

Spilocuscus maculatus (II)

 

Kuskus plamisty

 

Spilocuscus papuensis (II)

 

Kuskus waigeański

Potoroidae

 

 

 

Kanguroszczurowate

Bettongia spp. (I)

 

 

Kanguroszczury

Caloprymnus campestris (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Kanguroszczur stepowy

Vombatidae

 

 

 

Wombatowate

Lasiorhinus krefftii (I)

 

 

Wombat szorstkowłosy

LAGOMORPHA

 

 

 

ZAJĘCZAKI

Leporidae

 

 

 

Zającowate

Caprolagus hispidus (I)

 

 

Zajączek szczeciniasty

Romerolagus diazi (I)

 

 

Królik wulkanowy

MONOTREMATA

 

 

 

STEKOWCE

Tachyglossidae

 

 

 

Kolczatkowate

 

Zaglossus spp. (II)

 

Prakolczatka

PERAMELEMORPHIA

 

 

 

JAMRAJOKSZTAŁTNE

Chaeropodidae

 

 

 

Bandikowate

Chaeropus ecaudatus (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Bandik świnionogi, bandik ogoniasty

Peramelidae

 

 

 

Jamrajowate

Perameles bougainville (I)

 

 

Jamraj pręgowany zachodni

Thylacomyidae

 

 

 

Wielkouchowate

Macrotis lagotis (I)

 

 

Wielkouch króliczy

Macrotis leucura (I)

 

 

Wielkouch króliczy mniejszy

PERISSODACTYLA

 

 

 

NIEPARZYSTOKOPYTNE

Equidae

 

 

 

Koniowate

Equus africanus (I) (z wyjątkiem formy udomowionej określanej jako Equus asinus, która nie podlega przepisom niniejszego rozporządzenia)

 

 

Osioł afrykański

Equus grevyi (I)

 

 

Zebra Grevy’ego

Equus hemionus (I/II) (gatunek jest wymieniony w załączniku II, ale podgatunki Equus hemionus hemionus i Equus hemionus khur wymienione są w załączniku I)

 

 

Dziki osioł azjatycki

Equus kiang (II)

 

 

Kiang

Equus przewalskii (I)

 

 

Koń Przewalskiego

 

Equus zebra hartmannae (II)

 

Zebra górska Hartmanna

Equus zebra zebra (I)

 

 

Zebra przylądkowa, zebra górska przylądkowa

Rhinocerotidae

 

 

 

Nosorożce

Rhinocerotidae spp. (I) (z wyjątkiem podgatunku włączonego do załącznika B)

 

 

Nosorożce

 

Ceratotherium simum simum (II) (tylko populacje Afryki Południowej i Suazi; wszystkie pozostałe populacje włączone są do załącznika A. Do wyłącznego celu dopuszczenia do handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami wysyłanymi do właściwych oraz dopuszczalnych miejsc przeznaczenia oraz handlu trofeami myśliwskimi. Wszystkie pozostałe okazy uważa się za okazy gatunków włączonych do załącznika A, a handel nimi jest odpowiednio regulowany)

 

Nosorożec biały, nosorożec afrykański, nosorożec tęponosy

Tapiridae

 

 

 

Tapirowate

Tapiridae spp. (I) (z wyjątkiem gatunku włączonego do Aneksu B)

 

 

Tapiry

 

Tapirus terrestris (II)

 

Tapir anta, tapir brazylijski, tapir południowoamerykański

PHOLIDOTA

 

 

 

ŁUSKOWCE

Manidae

 

 

 

Łuskowcowate

 

Manis spp. (II)

(został ustanowiony zerowy roczny kontyngent wywozowy dla Manis crassicaudata, Manis culionensis, Manis javanica oraz Manis pentadactyla dla okazów pozyskanych w środowisku przyrodniczym oraz będących przedmiotem obrotu przede wszystkim w celach handlowych)

 

Pangoliny, łuskowce

PILOSA

 

 

 

SZCZERBAKI

Bradypodidae

 

 

 

Leniwcowate, leniwce trójpalczaste

 

Bradypus variegatus (II)

 

Leniwiec pstry

Megalonychidae

 

 

 

Leniwce dwupalczaste

 

 

Choloepus hoffmanni (III Kostaryka)

Leniwiec Hoffmana, leniwiec krótkoszyi

Myrmecophagidae

 

 

 

Mrówkojadowate

 

Myrmecophaga tridactyla (II)

 

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty

 

 

Tamandua mexicana (III Gwatemala)

Tamandua północny

PRIMATES

 

 

 

NACZELNE

 

Primates (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Naczelne

Atelidae

 

 

 

Czepiakowate

Alouatta coibensis (I)

 

 

Wyjec panamski

Alouatta palliata (I)

 

 

Wyjec płaszczowy

Alouatta pigra (I)

 

 

Wyjec gwatemalski

Ateles geoffroyi frontatus (I)

 

 

Czepiak czarnobrewy

Ateles geoffroyi panamensis (I)

 

 

Czepiak panamski

Brachyteles arachnoides (I)

 

 

Muriki szary

Brachyteles hypoxanthus (I)

 

 

Muriki północny

Oreonax flavicauda (I)

 

 

Wełniak żółty, wełniak peruwiański, małpa wełnista żółta

Cebidae

 

 

 

Płaksowate

Callimico goeldii (I)

 

 

Miko czarny

Callithrix aurita (I)

 

 

Marmozeta złocista, marmozeta białoucha

Callithrix flaviceps (I)

 

 

Marmozeta żółtopłowa

Leontopithecus spp. (I)

 

 

Marmozety lwie, lwiatki

Saguinus bicolor (I)

 

 

Tamaryna dwubarwna

Saguinus geoffroyi (I)

 

 

Tamaryna czarnolica, tamaryna Geoffroy’a

Saguinus leucopus (I)

 

 

Tamaryna biała, tamaryna białonoga

Saguinus martinsi (I)

 

 

Tamaryna Martina

Saguinus oedipus (I)

 

 

Tamaryna białoczuba

Saimiri oerstedii (I)

 

 

Sajmiri wiewiórcza

Cercopithecidae

 

 

 

Makakowate

Cercocebus galeritus (I)

 

 

Mangaba oliwkowa

Cercopithecus diana (I)

 

 

Diana kongijska

Cercopithecus roloway (I)

 

 

Diana ghańska

Cercopithecus solatus (II)

 

 

Koczkodan słoneczny, koczkodan gaboński

Colobus satanas (II)

 

 

Gereza czarna

Macaca silenus (I)

 

 

Makak wanderu, makak uanderu

Mandrillus leucophaeus (I)

 

 

Dryl

Mandrillus sphinx (I)

 

 

Mandryl

Nasalis larvatus (I)

 

 

Nosacz, nosacz sundajski, nosacz kakau

Piliocolobus foai (II)

 

 

Gereza środkowaoafrykańska

Piliocolobus gordonorum (II)

 

 

Gereza uzungwańska

Piliocolobus kirkii (I)

 

 

Gereza trójbarwna, Gereza zanzibarska

Piliocolobus pennantii (II)

 

 

Gereza Pennanta

Piliocolobus preussi (II)

 

 

Gereza kameruńska, Gereza ruda kameruńska

Piliocolobus rufomitratus (I)

 

 

Gereza kenijska, gereza tańska

Piliocolobus tephrosceles (II)

 

 

Gereza ugandyjska

Piliocolobus tholloni (II)

 

 

Gereza Tholona, gereza kongijska

Presbytis potenziani (I)

 

 

Langur mentawajski

Pygathrix spp. (I)

 

 

Duki

Rhinopithecus spp. (I)

 

 

Rokselany

Semnopithecus ajax (I)

 

 

Hulman kaszmirski

Semnopithecus dussumieri (I)

 

 

Hulman szary

Semnopithecus entellus (I)

 

 

Hulman zwyczajny

Semnopithecus hector (I)

 

 

Hulman północnoindyjski

Semnopithecus hypoleucos (I)

 

 

Hulman czarnołapy

Semnopithecus priam (I)

 

 

Hulman czubaty

Semnopithecus schistaceus (I)

 

 

Hulman nepalski

Simias concolor (I)

 

 

Pagi

Trachypithecus delacouri (II)

 

 

Lutung Delacoura

Trachypithecus francoisi (II)

 

 

Lutung Francoisa

Trachypithecus geei (I)

 

 

Lutung złocisty, langur złocisty

Trachypithecus hatinhensis (II)

 

 

Lutung wietnamski

Trachypithecus johnii (II)

 

 

Lutung nilgiri. langur nilgiri

Trachypithecus laotum (II)

 

 

Lutung laotański

Trachypithecus pileatus (I)

 

 

Lutung ciemnogłowy, Langur ciemnogłowy

Trachypithecus poliocephalus (II)

 

 

Lutung białogłowy

Trachypithecus shortridgei (I)

 

 

Lutung birmański

Cheirogaleidae

 

 

 

Lemurkowate

Cheirogaleidae spp. (I)

 

 

Lemurki

Daubentoniidae

 

 

 

Palczakowate

Daubentonia madagascariensis (I)

 

 

Palczak madagaskarski

Hominidae

 

 

 

Człowiekowate

Gorilla beringei (I)

 

 

Goryl wschodni

Gorilla gorilla (I)

 

 

Goryl zachodni

Pan spp. (I)

 

 

Szympansy

Pongo abelii (I)

 

 

Orangutan sumatrzański

Pongo pygmaeus (I)

 

 

Orangutan borneański

Hylobatidae

 

 

 

Gibonowate

Hylobatidae spp. (I)

 

 

Gibony

Indriidae

 

 

 

Indrisowate

Indriidae spp. (I)

 

 

Indrisy, sifaki i awahi

Lemuridae

 

 

 

Lemurowate

Lemuridae spp. (I)

 

 

Lemury

Lepilemuridae

 

 

 

Lepilemurowate

Lepilemuridae spp. (I)

 

 

Lepilemury

Lorisidae

 

 

 

Lorisowate

Nycticebus spp. (I)

 

 

Lori

Pitheciidae

 

 

 

Saki

Cacajao spp. (I)

 

 

Uakari

Callicebus barbarabrownae (II)

 

 

Titi blond

Callicebus melanochir (II)

 

 

Titi czarnołapa

Callicebus nigrifrons (II)

 

 

Titi czarnoczelna

Callicebus personatus (II)

 

 

Titi maskowy

Chiropotes albinasus (I)

 

 

Saki białonosa

Tarsiidae

 

 

 

Wyrakowate

Tarsius spp. (II)

 

 

Wyraki

PROBOSCIDEA

 

 

 

TRĄBOWCE

Elephantidae

 

 

 

Słoniowate

Elephas maximus (I)

 

 

Słoń indyjski

Loxodonta africana (I) (z wyjątkiem populacji Botswany, Namibii, Afryki Południowej oraz Zimbabwe, które są włączone do załącznika B)

Loxodonta africana (II)

(tylko populacje Botswany, Namibii, Afryki Południowej oraz Zimbabwe (6); wszystkie pozostałe populacje są włączone do załącznika A)

 

Słoń afrykański

RODENTIA

 

 

 

GRYZONIE

Chinchillidae

 

 

 

Szynszylowate

Chinchilla spp. (I) (okazy formy udomowionej nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia)

 

 

Szynszyle

Cuniculidae

 

 

 

Paki

 

 

Cuniculus paca (III Honduras)

Paka

Dasyproctidae

 

 

 

Agutiowate

 

 

Dasyprocta punctata (III Honduras)

Aguti brunatny

Erethizontidae

 

 

 

Ursonowate

 

 

Sphiggurus mexicanus (III Honduras)

Iglozwierz meksykański

 

 

Sphiggurus spinosus (III Urugwaj)

Iglozwierz długokolcy

Hystricidae

 

 

 

Jeżozwierzowate

Hystrix cristata

 

 

Jeżozwierz afrykański

Muridae

 

 

 

Myszowate

Leporillus conditor (I)

 

 

Zającoszczur długouchy

Pseudomys praeconis (I)

 

 

 

Xeromys myoides (I)

 

 

Bobroszczurek

Zyzomys pedunculatus (I)

 

 

Skałoszczur środkowoaustralijski

Sciuridae

 

 

 

Wiewiórkowate

Cynomys mexicanus (I)

 

 

Nieświszczuk meksykański, piesek preriowy meksykański

 

 

Marmota caudata (III Indie)

Świstak długoogoniasty

 

 

Marmota himalayana (III Indie)

Świstak himalajski

 

Ratufa spp. (II)

 

Jelarangi

 

 

Sciurus deppei (III Kostaryka)

Wiewiórka Deppego

SCANDENTIA

 

 

 

WIEWIÓRECZNIKI

Tupaiidae

 

 

 

Tupajowate, wiewiórecznikowate

 

Tupaiidae spp.

 

Tupaje, wiewióreczniki

SIRENIA

 

 

 

SYRENY

Dugongidae

 

 

 

Diugonie

Dugong dugon (I)

 

 

Diugoń

Trichechidae

 

 

 

Manaty

Trichechidae spp. (I/II) (Trichechus inunguis oraz Trichechus manatus wymienione w załączniku I. Trichechus senegalensis jest wymieniony w załączniku II)

 

 

Manaty

AVES

 

 

 

Ptaki

ANSERIFORMES

 

 

 

BLASZKODZIOBE

Anatidae

 

 

 

Kaczkowate

Anas aucklandica (I)

 

 

Cyraneczka auklandzka

 

Anas bernieri (II)

 

Cyraneczka madagaskarska

Anas chlorotis (I)

 

 

Cyraneczka rdzawa

 

Anas formosa (II)

 

Cyraneczka bajkalska

Anas laysanensis (I)

 

 

Krzyżówka białooka

Anas nesiotis (I)

 

 

Cyraneczka campbellska

Anas oustaleti (I)

 

 

Krzyżówka mariańska

Anas querquedula

 

 

Cyranka, cyranka zwyczajna

Aythya innotata

 

 

Podgorzałka madagaskarska

Aythya nyroca

 

 

Podgorzałka, podgorzałka zwyczajna

Branta canadensis leucopareia (I)

 

 

Bernikla aleucka

Branta ruficollis (II)

 

 

Bernikla rdzawoszyja

Branta sandvicensis (I)

 

 

Nene

 

 

Cairina moschata (III Honduras)

Piżmówka amerykańska

Cairina scutulata (I)

 

 

Piżmówka malajska

 

Coscoroba coscoroba (II)

 

Koskoroba

 

Cygnus melancoryphus (II)

 

Łabędź czarnoszyi

 

Dendrocygna arborea (II)

 

Drzewica karaibska, drzewica kubańska

 

 

Dendrocygna autumnalis (III Honduras)

Drzewica czarnobrzucha

 

 

Dendrocygna bicolor (III Honduras)

Drzewica dwubarwna

Mergus octosetaceus

 

 

Tracz brazylijski

 

Oxyura jamaicensis

 

Sterniczka jamajska

Oxyura leucocephala (II)

 

 

Sterniczka, sterniczka zwyczajna

Rhodonessa caryophyllacea (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Różanka

 

Sarkidiornis melanotos (II)

 

Dziwonos

Tadorna cristata

 

 

Kazarka czubata

APODIFORMES

 

 

 

JERZYKOWE

Trochilidae

 

 

 

Kolibry

 

Trochilidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Kolibry

Glaucis dohrnii (I)

 

 

Pustelnik hakodzioby

CHARADRIIFORMES

 

 

 

SIEWKOWE

Burhinidae

 

 

 

Kulony

 

 

Burhinus bistriatus (III Gwatemala)

Kulon amerykański

Laridae

 

 

 

Mewy

Larus relictus (I)

 

 

Mewa reliktowa

Scolopacidae

 

 

 

Bekasowate

Numenius borealis (I)

 

 

Kulik eskimoski

Numenius tenuirostris (I)

 

 

Kulik cienkodzioby

Tringa guttifer (I)

 

 

Brodziec nakrapiany

CICONIIFORMES

 

 

 

BRODZĄCE

Ardeidae

 

 

 

Czaplowate

Ardea alba

 

 

Czapla biała

Bubulcus ibis

 

 

Czapla złotawa

Egretta garzetta

 

 

Czapla nadobna

Balaenicipitidae

 

 

 

Trzewikodzioby

 

Balaeniceps rex (II)

 

Trzewikodziób

Ciconiidae

 

 

 

Bocianowate

Ciconia boyciana (I)

 

 

Bocian czarnodzioby

Ciconia nigra (II)

 

 

Bocian czarny

Ciconia stormi

 

 

Bocian garbaty

Jabiru mycteria (I)

 

 

Żabiru amerykański

Leptoptilos dubius

 

 

Marabut indyjski, Argala

Mycteria cinerea (I)

 

 

Dławigad malajski

Phoenicopteridae

 

 

 

Flamingi

 

Phoenicopteridae spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Flamingi

Phoenicopterus ruber (II)

 

 

Flaming, flaming karmazynowy, czerwonak

Threskiornithidae

 

 

 

Ibisowate

 

Eudocimus ruber (II)

 

Ibis szkarłatny

Geronticus calvus (II)

 

 

Ibis łysy

Geronticus eremita (I)

 

 

Ibis grzywiasty, ibis pustelnik

Nipponia nippon (I)

 

 

Ibis czubaty

Platalea leucorodia (II)

 

 

Warzęcha zwyczajna

Pseudibis gigantean

 

 

Ibis olbrzymi

COLUMBIFORMES

 

 

 

GOŁĘBIOWE

Columbidae

 

 

 

Gołębiowate

Caloenas nicobarica (I)

 

 

Nikobarczyk

Claravis godefrida

 

 

Siniaczek paskowany

Columba livia

 

 

Gołąb skalny

Ducula mindorensis (I)

 

 

Muszkatela okularowa

 

Gallicolumba luzonica (II)

 

Wyspiarek zbroczony, gołąb zbroczony

 

Goura spp. (II)

 

Korońce

Leptotila wellsi

 

 

Gołębik grenadyjski

 

 

Nesoenas mayeri (III Mauritius)

Gołąb rdzawosterny, gołąb różany

Streptopelia turtur

 

 

Turkawka, turkawka zwyczajna, turkawka właściwa

CORACIIFORMES

 

 

 

KRASKOWE

Bucerotidae

 

 

 

Dzioborożce

 

Aceros spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Dzioborożce

Aceros nipalensis (I)

 

 

Dzioborożec rudy

 

Anorrhinus spp. (II)

 

Dzioborożce

 

Anthracoceros spp. (II)

 

Dzioborożce

 

Berenicornis spp. (II)

 

Toko

 

Buceros spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Dzioborożce

Buceros bicornis (I)

 

 

Dzioborożec wielki

 

Penelopides spp. (II)

 

Dzioborożce

Rhinoplax vigil (I)

 

 

Hełmoróg, hełmoróg tęgodzioby, hełmorożec

 

Rhyticeros spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Dzioborożce

Rhyticeros subruficollis (I)

 

 

Dzioborożec białolicy

CUCULIFORMES

 

 

 

KUKUŁKOWE

Musophagidae

 

 

 

Turaki

 

Tauraco spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Turaki

Tauraco bannermani (II)

 

 

Turak kameruński

FALCONIFORMES

 

 

 

SZPONIASTE

 

FALCONIFORMES spp. (II)

(z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A oraz z wyjątkiem jednego gatunku z rodziny Cathartidae włączonego do załącznika C; pozostałe gatunki tej rodziny nie są objęte załącznikami niniejszego rozporządzenia)

 

Szponiaste

Accipitridae

 

 

 

Jastrzębiowate

Accipiter brevipes (II)

 

 

Krogulec krótkonogi

Accipiter gentilis (II)

 

 

Jastrząb, jastrząb gołębiarz, Gołębiarz

Accipiter nisus (II)

 

 

Krogulec, krogulec zwyczajny

Aegypius monachus (II)

 

 

Sęp kasztanowaty

Aquila adalberti (I)

 

 

Orzeł iberyjski

Aquila chrysaetos (II)

 

 

Orzeł przedni

Aquila clanga (II)

 

 

Orlik grubodzioby

Aquila heliaca (I)

 

 

Orzeł cesarski

Aquila pomarina (II)

 

 

Orlik krzykliwy

Buteo buteo (II)

 

 

Myszołów, myszołów zwyczajny

Buteo lagopus (II)

 

 

Myszołów włochaty

Buteo rufinus (II)

 

 

Myszołów kurhannik

Chondrohierax uncinatus wilsonii (I)

 

 

Hakodziób kubański

Circaetus gallicus (II)

 

 

Gadożer, gadożer zwyczajny, Krótkoszpon gadożer

Circus aeruginosus (II)

 

 

Błotniak stawowy

Circus cyaneus (II)

 

 

Błotniak zbożowy

Circus macrourus (II)

 

 

Błotniak stepowy, błotniak biały, Błotniak blady

Circus pygargus (II)

 

 

Błotniak łąkowy, błotniak popielaty

Elanus caeruleus (II)

 

 

Kaniuk, kaniuk zwyczajny

Eutriorchis astur (II)

 

 

Pręgoczub

Gypaetus barbatus (II)

 

 

Orłosęp, orłosęp brodaty

Gyps fulvus (II)

 

 

Sęp płowy

Haliaeetus spp. (I/II) (Haliaeetus albicilla jest wymieniony w załączniku I; pozostałe gatunki są wymienione w załączniku II)

 

 

Bieliki

Harpia harpyja (I)

 

 

Harpia wielka

Hieraaetus fasciatus (II)

 

 

Orzełek południowy

Hieraaetus pennatus (II)

 

 

Orzełek, orzełek włochaty

Leucopternis occidentalis (II)

 

 

Białostrząb szarogłowy

Milvus migrans (II)

 

 

Kania czarna

Milvus milvus (II)

 

 

Kania ruda

Neophron percnopterus (II)

 

 

Ścierwnik, ścierwnik zwyczajny, Ścierwnik biały, białosęp

Pernis apivorus (II)

 

 

Trzmielojad, trzmielojad zwyczajny, pszczołojad

Pithecophaga jefferyi (I)

 

 

Małpożer

Cathartidae

 

 

 

Kondorowate

Gymnogyps californianus (I)

 

 

Kondor kalifornijski

 

 

Sarcoramphus papa (III Honduras)

Kondor królewski

Vultur gryphus (I)

 

 

Kondor wielki

Falconidae

 

 

 

Sokołowate

Falco araeus (I)

 

 

Pustułka seszelska

Falco biarmicus (II)

 

 

Raróg górski

Falco cherrug (II)

 

 

Raróg, raróg zwyczajny, raróg stepowy

Falco columbarius (II)

 

 

Drzemlik

Falco eleonorae (II)

 

 

Sokół skalny

Falco jugger (I)

 

 

Ragóg indyjski, sokół indyjski

Falco naumanni (II)

 

 

Pustułeczka

Falco newtoni (I) (tylko populacje Seszeli)

 

 

Pustułka malgaska

Falco pelegrinoides (I)

 

 

Sokół berberyjski

Falco peregrinus (I)

 

 

Sokół wędrowny

Falco punctatus (I)

 

 

Pustułka maskareńska

Falco rusticolus (I)

 

 

Białozór

Falco subbuteo (II)

 

 

Kobuz

Falco tinnunculus (II)

 

 

Pustułka, pustułka zwyczajna

Falco vespertinus (II)

 

 

Kobczyk, kobczyk zwyczajny

Pandionidae

 

 

 

Rybołowy

Pandion haliaetus (II)

 

 

Rybołów

GALLIFORMES

 

 

 

GRZEBIĄCE

Cracidae

 

 

 

Czubacze

 

Crax spp. (III) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A i załącznika D (następujące gatunki są wymienione w załączniku III: Crax daubentoni oraz Crax globulosa dla Kolumbii oraz Crax rubra dla Kolumbii, Kostaryki, Gwatemali oraz Hondurasu)

 

Czubacze

Crax alberti (III Kolumbia)

 

 

Czubacz niebieskodzioby

Crax blumenbachii (I)

 

 

Czubacz czerwonodzioby

Mitu mitu (I)

 

 

Czubacz garbonosy

Oreophasis derbianus (I)

 

 

Jednoróg

 

Ortalis vetula (III Gwatemala/Honduras)

 

Czakalaka północna

 

Pauxi pauxi (III Kolumbia)

 

Czubacz hełmiasty

Penelope albipennis (I)

 

 

Penelopa białoskrzydła

 

 

Penelope purpurascens (III Honduras)

Penelopa rdzawobrzucha

 

Penelopina nigra (III Gwatemala)

 

Penelopina

Pipile jacutinga (I)

 

 

Grdacz czarnoczelny

Pipile pipile (I)

 

 

Grdacz trinidadzki

Megapodiidae

 

 

 

Nogale

Macrocephalon maleo (I)

 

 

Nogal hełmiasty

Phasianidae

 

 

 

Bażantowate

 

Arborophila campbelli (III Malezja)

 

Pstropiór białowąsy

 

Arborophila charltonii (III Malezja)

 

Pstropiór żółtonogi

 

Argusianus argus (II)

 

Argus malajski

 

 

Caloperdix oculeus (III Malezja)

Pstropiór rdzawy

Catreus wallichii (I)

 

 

Bażant himalajski

Colinus virginianus ridgwayi (I)

 

 

Przepiór wirginijski

Crossoptilon crossoptilon (I)

 

 

Uszak biały

Crossoptilon mantchuricum (I)

 

 

Uszak brunatny

 

Gallus sonneratii (II)

 

Kur siwy

 

Ithaginis cruentus (II)

 

Kuropatnik

Lophophorus impejanus (I)

 

 

Olśniak himalajski

Lophophorus lhuysii (I)

 

 

Olśniak zielonosterny

Lophophorus sclateri (I)

 

 

Olśniak białosterny

Lophura edwardsi (I)

 

 

Kiściec annamski

 

Lophura erythrophthalma (III Malezja)

 

Kiściec żółtosterny

 

Lophura hatinhensis

 

Kiściec wietnamski

 

Lophura ignita (III Malezja)

 

Kiściec ognisty

Lophura imperialis (I)

 

 

Kiściec cesarski

Lophura swinhoii (I)

 

 

Kiściec tajwański

 

 

Melanoperdix niger (III Malezja)

Kuropatwa czarna

 

 

Meleagris ocellata (III Gwatemala)

Indyk pawi

Odontophorus strophium

 

 

Przepiór białolicy

Ophrysia superciliosa

 

 

Przepiórecznik

 

Pavo muticus (II)

 

Paw złoty

 

Polyplectron bicalcaratum (II)

 

Wieloszpon szary

 

Polyplectron germaini (II)

 

Wieloszpon wietnamski

 

 

Polyplectron inopinatum (III Malezja)

Wieloszpon rdzawogrzbiety

 

Polyplectron malacense (II)

 

Wieloszpon pawi

Polyplectron napoleonis (I)

 

 

Wieloszpon lśniący, wieloszpon palawański

 

Polyplectron schleiermacheri (II)

 

Wieloszpon białobrody

Rheinardia ocellata (I)

 

 

Argus czubaty

 

 

Rhizothera dulitensis (III Malezja)

Kuropatwa białobrzucha

 

 

Rhizothera longirostris (III Malezja)

Kuropatwa długodzioba

 

 

Rollulus rouloul (III Malezja)

Bezszpon, puchoczub, kuropatwa koroniasta

Syrmaticus ellioti (I)

 

 

Bażant kasztanowaty

Syrmaticus humiae (I)

 

 

Bażant birmański

Syrmaticus mikado (I)

 

 

Bażant tajwański

Tetraogallus caspius (I)

 

 

Ułar kaspijski

Tetraogallus tibetanus (I)

 

 

Ułar tybetański

Tragopan blythii (I)

 

 

Tragopan żółtolicy

Tragopan caboti (I)

 

 

Tragopan plamisty

Tragopan melanocephalus (I)

 

 

Tragopan rudolicy

 

 

Tragopan satyra (III Nepal)

Tragopan czerwony, tragopan satyr

Tympanuchus cupido attwateri (I)

 

 

Preriokur dwuczuby

GRUIFORMES

 

 

 

ŻURAWIOWE

Gruidae

 

 

 

Żurawie

 

Gruidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Żurawie

Grus americana (I)

 

 

Żuraw krzykliwy

Grus canadensis (I/II) (gatunek ten jest wymieniony w załączniku II, a podgatunki Grus canadensis nesiotes oraz Grus canadensis pulla są wymienione w załączniku I)

 

 

Żuraw kanadyjski

Grus grus (II)

 

 

Żuraw, żuraw zwyczajny

Grus japonensis (I)

 

 

Żuraw mandżurski

Grus leucogeranus (I)

 

 

Żuraw biały

Grus monacha (I)

 

 

Żuraw białogłowy

Grus nigricollis (I)

 

 

Żuraw czarnoszyi

Grus vipio (I)

 

 

Żuraw białoszyi

Otididae

 

 

 

Dropie

 

Otididae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Dropie

Ardeotis nigriceps (I)

 

 

Drop indyjski

Chlamydotis macqueenii (I)

 

 

Hubara arabska

Chlamydotis undulata (I)

 

 

Hubara

Houbaropsis bengalensis (I)

 

 

Hubarka bengalska

Otis tarda (II)

 

 

Drop, drop zwyczajny

Sypheotides indicus (II)

 

 

Hubarka długoczuba, hubarka indyjska

Tetrax tetrax (II)

 

 

Strepet

Rallidae

 

 

 

Chruściele

Gallirallus sylvestris (I)

 

 

Wodnik brunatny

Rhynochetidae

 

 

 

Kagu

Rhynochetos jubatus (I)

 

 

Kagu

PASSERIFORMES

 

 

 

WRÓBLOWE

Atrichornithidae

 

 

 

Gąszczaki

Atrichornis clamosus (I)

 

 

Gąszczak krzykliwy

Cotingidae

 

 

 

Bławatnikowate

 

 

Cephalopterus ornatus (III Kolumbia)

Strojnoczub amazoński

 

 

Cephalopterus penduliger (III Kolumbia)

Strojnoczub długobrody

Cotinga maculata (I)

 

 

Bławatnik modry

 

Rupicola spp. (II)

 

Skalikurki

Xipholena atropurpurea (I)

 

 

Bławatnik białoskrzydły

Emberizidae

 

 

 

Trznadlowate

 

Gubernatrix cristata (II)

 

Kardynałek żółty

 

Paroaria capitata (II)

 

Kardynał żółtodzioby

 

Paroaria coronata (II)

 

Kardynał czubaty

 

Tangara fastuosa (II)

 

Tangarka wspaniała

Estrildidae

 

 

 

Estryldy

 

Amandava formosa (II)

 

Bengalik oliwkowy

 

Lonchura fuscata

 

Ryżowiec czekoladowy, ryżowiec timorski

 

Lonchura oryzivora (II)

 

Ryżowiec siwy

 

Poephila cincta cincta (II)

 

Amadynka czarnogardła

Fringillidae

 

 

 

Łuszczaki

Carduelis cucullata (I)

 

 

Czyż czerwony

 

Carduelis yarrellii (II)

 

Czyż żółtolicy

Hirundinidae

 

 

 

Jaskółki

Pseudochelidon sirintarae (I)

 

 

Jaskólnik białooki, jaskółczak białooki, rzekówka białooka

Icteridae

 

 

 

Kacyki

Agelaius flavus (I)

 

 

Kacyk słoneczny

Meliphagidae

 

 

 

Miodojady

Lichenostomus melanops cassidix (I)

 

 

Miodojad żółtoczuby

Muscicapidae

 

 

 

Muchołówki

Bebrornis rodericanus (III Mauritius)

 

 

Namorzynek maskareński

 

Cyornis ruckii (II)

 

Niltawa samotna

Dasyornis broadbenti litoralis (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Kolcopiórek rudy

Dasyornis longirostris (I)

 

 

Kolcopiórek mały

 

Garrulax canorus (II)

 

Melodious laughingthrush

 

Leiothrix argentauris (II)

 

Pekińczyk srebrnouchy, mezja

 

Leiothrix lutea (II)

 

Pekińczyk żółty, słowik chiński, pekińczyk koralodzioby

 

Liocichla omeiensis (II)

 

Krasnoliczek samotny

Picathartes gymnocephalus (I)

 

 

Sępowronka żółtogłowa

Picathartes oreas (I)

 

 

Sępowronka kameruńska

 

 

Terpsiphone bourbonnensis (III Mauritius)

Muchodławka maskareńska

Paradisaeidae

 

 

 

Cudowronki

 

Paradisaeidae spp. (II)

 

Cudowronki

Pittidae

 

 

 

Kurtaczkowate

 

Pitta guajana (II)

 

Kurtaczek prążkowany

Pitta gurneyi (I)

 

 

Kurtaczek czarnobrzuchy

Pitta kochi (I)

 

 

Kurtaczek wąsaty

 

Pitta nympha (II)

 

Kurtaczek blady

Pycnonotidae

 

 

 

Bilbile

 

Pycnonotus zeylanicus (II)

 

Bilbil żółtogłowy

Sturnidae

 

 

 

Szpakowate

 

Gracula religiosa (II)

 

Gwarek, gwarek czczony

Leucopsar rothschildi (I)

 

 

Szpak balijski

Zosteropidae

 

 

 

Szlarniki

Zosterops albogularis (I)

 

 

Szlarnik białopierśny

PELECANIFORMES

 

 

 

PEŁNOPŁETWE

Fregatidae

 

 

 

Fregaty

Fregata andrewsi (I)

 

 

Fregata białobrzucha

Pelecanidae

 

 

 

Pelikany

Pelecanus crispus (I)

 

 

Pelikan kędzierzawy

Sulidae

 

 

 

Głuptaki

Papasula abbotti (I)

 

 

Głuptak czarnoskrzydły

PICIFORMES

 

 

 

DZIĘCIOŁOWE

Capitonidae

 

 

 

Brodacze

 

Semnornis ramphastinus (III Kolumbia)

 

Brodacz wielkodzioby

Picidae

 

 

 

Dzięciołowate

Campephilus imperialis (I)

 

 

Dzięcioł cesarski

Dryocopus javensis richardsi (I)

 

 

Dzięcioł krasnowąsy, dzięcioł Tristrama

Ramphastidae

 

 

 

Tukany

 

Baillonius bailloni (III Argentyna)

 

Tukaniec, tukan szafranowy

 

Pteroglossus aracari (II)

 

Arasari czarnoszyi

 

Pteroglossus castanotis (III Argentyna)

 

Arasari brązowouchy

 

Pteroglossus viridis (II)

 

Arasari czarnogłowy

 

Ramphastos dicolorus (III Argentyna)

 

Tukan zielonodzioby

 

Ramphastos sulfuratus (II)

 

Tukan tęczodzioby

 

Ramphastos toco (II)

 

Tukan wielki, tukan toko

 

Ramphastos tucanus (II)

 

Tukan czerwonodzioby

 

Ramphastos vitellinus (II)

 

Tukan żółtogardły

 

Selenidera maculirostris (III Argentyna)

 

Tukanik plamodzioby

PODICIPEDIFORMES

 

 

 

PERKOZY

Podicipedidae

 

 

 

Perkozy

Podilymbus gigas (I)

 

 

Perkoz gwatemalski

PROCELLARIIFORMES

 

 

 

RURKONOSE

Diomedeidae

 

 

 

Albatrosy

Phoebastria albatrus (I)

 

 

Albatros krótkosterny

PSITTACIFORMES

 

 

 

PAPUGOWE

 

PSITTACIFORMES spp. (II)

(z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A, z wyjątkiem Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus oraz Psittacula krameri, które nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

Papugowe

Cacatuidae

 

 

 

Kakadu

Cacatua goffini (I)

 

 

Kakadu białooka

Cacatua haematuropygia (I)

 

 

Kakadu filipińska

Cacatua moluccensis (I)

 

 

Kakadu molucka

Cacatua sulphurea (I)

 

 

Kakadu żółtolica

Probosciger aterrimus (I)

 

 

Żałobnica palmowa

Loriidae

 

 

 

Lory

Eos histrio (I)

 

 

Lora przepasana

Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina jest wymieniona w załączniku I, pozostałe gatunki są wymienione w załączniku II)

 

 

Loreczki

Psittacidae

 

 

 

Papugowate

Amazona arausiaca (I)

 

 

Amazonka czerwonoszyja

Amazona auropalliata (I)

 

 

Amazonka żółtoszyja

Amazona barbadensis (I)

 

 

Amazonka żółtoramienna

Amazona brasiliensis (I)

 

 

Amazonka płomiennosterna, amazonka brazylijska

Amazona finschi (I)

 

 

Amazonka liliogłowa

Amazona guildingii (I)

 

 

Amazonka królewska

Lophura imperialis (I)

 

 

Amazonka cesarska

Amazona leucocephala (I)

 

 

Amazonka kubańska

Amazona oratrix (I)

 

 

Amazonka żółtogardła

Amazona pretrei (I)

 

 

Amazonka czerwonouda

Amazona rhodocorytha (I)

 

 

Amazonka tęczowa

Amazona tucumana (I)

 

 

Amazonka żółtouda, amazonka tukumańska

Amazona versicolor (I)

 

 

Amazonka modrogłowa

Amazona vinacea (I)

 

 

Amazonka pąsowa

Amazona viridigenalis (I)

 

 

Amazonka krasnogłowa, amazonka czerwonogłowa

Amazona vittata (I)

 

 

Amazonka portorykańska

Anodorhynchus spp. (I)

 

 

Ary niebieskie

Ara ambiguus (I)

 

 

Ara oliwkowa

Ara glaucogularis (I)

 

 

Ara szafirowa

Ara macao (I)

 

 

Ara żółtoskrzydła

Ara militaris (I)

 

 

Ara zielona

Ara rubrogenys (I)

 

 

Ara różowooka

Cyanopsitta spixii (I)

 

 

Ara modra

Cyanoramphus cookii (I)

 

 

 

Cyanoramphus forbesi (I)

 

 

Modrolotka szmaragdowa

Cyanoramphus novaezelandiae (I)

 

 

Modrolotka czerwonoczelna

Cyanoramphus saisseti (I)

 

 

 

Cyclopsitta diophthalma coxeni (I)

 

 

Figówka czerwonoucha

Eunymphicus cornutus (I)

 

 

Modrolotka czubata

Geopsittacus occidentalis (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Papuga nocna

Guarouba guarouba (I)

 

 

Konura złota

Neophema chrysogaster (I)

 

 

Łąkówka krasobrzucha

Ognorhynchus icterotis (I)

 

 

Konura żółtolica

Pezoporus wallicus (I)

 

 

Papużka ziemna, papuga naziemna

Pionopsitta pileata (I)

 

 

Barwinka czerwonogłowa

Propyrrhura couloni (I)

 

 

Ara niebieskogłowa

Propyrrhura maracana (I)

 

 

Ara marakana, marakana

Psephotus chrysopterygius (I)

 

 

Świergotka złotoskrzydła

Psephotus dissimilis (I)

 

 

Świergotka czarnogłowa

Psephotus pulcherrimus (przypuszczalnie wymarły) (I)

 

 

Świergotka rajska

Psittacula echo (I)

 

 

Aleksandretta krótkosterna

Pyrrhura cruentata (I)

 

 

Rudosterka błękitnoszyja

Rhynchopsitta spp. (I)

 

 

Meksykanki

Strigops habroptilus (I)

 

 

Kakapo

RHEIFORMES

 

 

 

NANDU

Rheidae

 

 

 

Nandu

Pterocnemia pennata (I) (z wyjątkiem Pterocnemia pennata pennata, która jest włączona do załącznika B)

 

 

Nandu plamiste

 

Pterocnemia pennata pennata (II)

 

Nandu plamiste

 

Rhea americana (II)

 

Nandu szare

SPHENISCIFORMES

 

 

 

PINGWINY

Spheniscidae

 

 

 

Pingwiny

 

Spheniscus demersus (II)

 

Pingwin afrykański

Spheniscus humboldti (I)

 

 

Pingwin peruwiański

STRIGIFORMES

 

 

 

SOWY

 

STRIGIFORMES spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Sowy

Strigidae

 

 

 

Puszczykowate

Aegolius funereus (II)

 

 

Włochatka, włochatka zwyczajna

Asio flammeus (II)

 

 

Uszatka błotna, sowa błotna

Asio otus (II)

 

 

Uszatka, uszatka zwyczajna, sowa uszata

Athene noctua (II)

 

 

Pójdźka, pójdźka zwyczajna

Bubo bubo (II)

 

 

Puchacz, puchacz zwyczajny

Glaucidium passerinum (II)

 

 

Sóweczka, sóweczka zwyczajna

Heteroglaux blewitti (I)

 

 

Pójdźka leśna

Mimizuku gurneyi (I)

 

 

Syczek wielki

Ninox natalis (I)

 

 

Sowica prążkowana

Ninox novaeseelandiae undulata (I)

 

 

Sowica kukułcza

Nyctea scandiaca (II)

 

 

Sowa śnieżna

Otus ireneae (II)

 

 

Syczek brunatny

Otus scops (II)

 

 

Syczek, syczek zwyczajny

Strix aluco (II)

 

 

Puszczyk, puszczyk zwyczajny

Strix nebulosa (II)

 

 

Puszczyk mszarny

Strix uralensis (II)

 

 

Puszczyk uralski

Surnia ulula (II)

 

 

Sowa jarzębata

Tytonidae

 

 

 

Płomykówkowate

Tyto alba (II)

 

 

Płomykówka, płomykówka zwyczajna

Tyto soumagnei (I)

 

 

Płomykówka madagaskarska

STRUTHIONIFORMES

 

 

 

STRUSIE

Struthionidae

 

 

 

Strusie

Struthio camelus (I) (tylko populacje Algierii, Burkina Faso, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Czadu, Mali, Mauretanii, Maroko, Nigru, Nigerii, Senegalu oraz Sudanu; wszystkie pozostałe populacje nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

 

Struś afrykański

TINAMIFORMES

 

 

 

KUSACZE

Tinamidae

 

 

 

Kusacze

Tinamus solitarius (I)

 

 

Kusacz samotny

TROGONIFORMES

 

 

 

TROGONY

Trogonidae

 

 

 

Trogony

Pharomachrus mocinno (I)

 

 

Kwezal herbowy

REPTILIA

 

 

 

GADY

CROCODYLIA

 

 

 

KROKODYLOWE

 

CROCODYLIA spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Krokodylowe – krokodyle właściwe, aligatory, kajmany i gawiale

Alligatoridae

 

 

 

Aligatorowate

Alligator sinensis (I)

 

 

Aligator chiński

Caiman crocodilus apaporiensis (I)

 

 

Kajman okularowy

Caiman latirostris (I) (z wyjątkiem populacji Argentyny, która jest włączona do załącznika B)

 

 

Kajman szerokopyski

Melanosuchus niger (I) (z wyjątkiem populacji Brazylii, która jest włączona do załącznika B, oraz populacji Ekwadoru, która jest włączona do załącznika B i podlega zerowemu rocznemu kontyngentowi wywozowemu do czasu zatwierdzenia rocznego kontyngentu wywozowego przez Sekretariat Konwencji CITES oraz Grupy Specjalistów ds. Krokodyli IUCN/SSC)

 

 

Kajman czarny

Crocodylidae

 

 

 

Krokodyle właściwe

Crocodylus acutus (I) (z wyjątkiem populacji Kuby, która jest włączona do załącznika B)

 

 

Krokodyl amerykański

Crocodylus cataphractus (I)

 

 

Krokodyl wąskopyski

Crocodylus intermedius (I)

 

 

Krokodyl z Orinoko

Crocodylus mindorensis (I)

 

 

Krokodyl filipiński

Crocodylus moreletii (I)

 

 

Krokodyl Moreleta

Crocodylus niloticus (I) (z wyjątkiem populacji Botswany, Etiopii, Kenii, Madagaskaru, Malawi, Mozambiku, Namibii, Afryki Południowej, Ugandy, Zjednoczonej Republiki Tanzanii [z zastrzeżeniem rocznego kontyngentu wywozowego obejmującego nie więcej niż 1 600 dzikich okazów, w tym trofeów myśliwskich, oprócz okazów hodowlanych], Zambii oraz Zimbabwe; populacje te są włączone do załącznika B)

 

 

Krokodyl nilowy

Crocodylus palustris (I)

 

 

Krokodyl błotny

Crocodylus porosus (I) (z wyjątkiem populacji Australii, Indonezji oraz Papui Nowej Gwinei, które są włączone do załącznika B)

 

 

Krokodyl słonowodny

Crocodylus rhombifer (I)

 

 

Krokodyl kubański

Crocodylus siamensis (I)

 

 

Krokodyl syjamski

Osteolaemus tetraspis (I)

 

 

Krokodyl krótkopyski

Tomistoma schlegelii (I)

 

 

Krokodyl gawialowy

Gavialidae

 

 

 

Gawiale

Gavialis gangeticus (I)

 

 

Gawial gangesowy

RHYNCHOCEPHALIA

 

 

 

RYJOGŁOWE

Sphenodontidae

 

 

 

Tuatary, hatterie

Sphenodon spp. (I)

 

 

Tuatary, hatterie

SAURIA

 

 

 

JASZCZURKI

Agamidae

 

 

 

Agamy

 

Uromastyx spp. (II)

 

Szyszkowce

Chamaeleonidae

 

 

 

Kameleony

 

Bradypodion spp. (II)

 

Kameleony żyworodne

 

Brookesia spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Kameleony żyworodne

Brookesia perarmata (I)

 

 

 

 

Calumma spp.

 

 

 

Chamaeleo spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Kameleony

Chamaeleo chamaeleon (II)

 

 

Kameleon pospolity

 

Furcifer spp. (II)

 

 

Cordylidae

 

 

 

Szyszkowce

 

Cordylus spp. (II)

 

Szyszkowce

Gekkonidae

 

 

 

Gekony

 

Cyrtodactylus serpensinsula (II)

 

Gekon z wyspy Serpent

 

 

Hoplodactylus spp. (III Nowa Zelandia)

 

 

 

Naultinus spp. (III Nowa Zelandia)

Gekony nadrzewne

 

Phelsuma spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Gekony dzienne

Phelsuma guentheri (II)

 

 

Gekon Guenthera

 

Uroplatus spp. (II)

 

Gekony liścioogonowe

Helodermatidae

 

 

 

Helodermy

 

Heloderma spp. (II) (z wyjątkiem podgatunku włączonego do załącznika A)

 

Helodermy

Heloderma horridum charlesbogerti (I)

 

 

Heloderma meksykańska

Iguanidae

 

 

 

Legwany

 

Amblyrhynchus cristatus (II)

 

Legwan morski

Brachylophus spp. (I)

 

 

Legwany fidżyjskie

 

Conolophus spp. (II)

 

Legwany lądowe z Galapagos

Cyclura spp. (I)

 

 

Legwany nosorogie

 

Iguana spp. (II)

 

Legwany

 

Phrynosoma coronatum (II)

 

Frynosoma rogata

Sauromalus varius (I)

 

 

Czukwalla wyspowa

Lacertidae

 

 

 

Jaszczurki właściwe

Gallotia simonyi (I)

 

 

Jaszczurka wielka

Podarcis lilfordi (II)

 

 

Jaszczurka Lilforda

Podarcis pityusensis (II)

 

 

Jaszczurka z Ibizy

Scincidae

 

 

 

Scynki

 

Corucia zebrata (II)

 

Scynk nadrzewny

Teiidae

 

 

 

Teidy

 

Crocodilurus amazonicus (II)

 

Teju krokodylowy

 

Dracaena spp. (II)

 

Teju kajmanowy

 

Tupinambis spp. (II)

 

Teju

Varanidae

 

 

 

Warany

 

Varanus spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Warany

Varanus bengalensis (I)

 

 

Waran indyjski

Varanus flavescens (I)

 

 

Waran żółtawy

Varanus griseus (I)

 

 

Waran szary

Varanus komodoensis (I)

 

 

Waran z Komodo

Varanus nebulosus (I)

 

 

Clouded monitor

Varanus olivaceus (II)

 

 

Waran Gray’a

Xenosauridae

 

 

 

Jaszczurka krokodylowata

 

Shinisaurus crocodilurus (II)

 

Jaszczurka krokodylowata

SERPENTES

 

 

 

WĘŻE

Boidae

 

 

 

Dusiciele

 

Boidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Boa

Acrantophis spp.

 

 

Boa madagaskarskie

Boa constrictor occidentalis (I)

 

 

Boa argentyński

Epicrates inornatus (I)

 

 

Boa portorykański

Epicrates monensis (I)

 

 

Boa z Wysp Dziewiczych

Epicrates subflavus (I)

 

 

Boa jamaikański

Eryx jaculus (II)

 

 

Strzelec stepowy

Sanzinia madagascariensis (I)

 

 

Sanzinia madagaskarska

Bolyeriidae

 

 

 

Boa rodrigezkie

 

Bolyeriidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Boa rodrigezkie

Bolyeria multocarinata (I)

 

 

Rodrigezki boa ryjący

Casarea dussumieri (I)

 

 

Boa kasarea

Colubridae

 

 

 

Połozowate

 

 

Atretium schistosum (III Indie)

Atretium oliwkowe

 

 

Cerberus rynchops (III Indie)

Połoz psiogłowy

 

Clelia clelia (II)

 

Musurana

 

Cyclagras gigas (II)

 

Żabojad argentyński

 

Elachistodon westermanni (II)

 

Jajożer indyjski

 

Ptyas mucosus (II)

 

Połoz wielkooki

 

 

Xenochrophis piscator (III Indie)

Połoz piskator

Elapidae

 

 

 

Zdradnicowate

 

Hoplocephalus bungaroides (II)

 

Szerokogłów niemrawy

 

 

Micrurus diastema (III Honduras)

Koralówka atlantycka

 

 

Micrurus nigrocinctus (III Honduras)

Koralówka czarnopasa

 

Naja atra (II)

 

Kobra chińska

 

Naja kaouthia (II)

 

Kobra nepalska

 

Naja mandalayensis (II)

 

Burmese spitting cobra

 

Naja naja (II)

 

Kobra indyjska, okularnik

 

Naja oxiana (II)

 

Kobra rosyjska

 

Naja philippinensis (II)

 

Kobra filipińska

 

Naja sagittifera (II)

 

Kobra tajwańska

 

Naja samarensis (II)

 

Kobra samarska

 

Naja siamensis (II)

 

Kobra syjamska

 

Naja sputatrix (II)

 

Kobra malajska

 

Naja sumatrana (II)

 

Kobra sumatrzańska

 

Ophiophagus hannah (II)

 

Kobra królewska

Loxocemidae

 

 

 

Pytony norowe

 

Loxocemidae spp. (II)

 

Pytony norowe

Pythonidae

 

 

 

Pytony

 

Pythonidae spp. (II) (z wyjątkiem podgatunku włączonego do załącznika A)

 

Pytony

Python molurus molurus (I)

 

 

Pyton tygrysi

Tropidophiidae

 

 

 

Boa wyspowe

 

Tropidophiidae spp. (II)

 

Boa wyspowe

Viperidae

 

 

 

Żmijowate

 

 

Crotalus durissus (III Honduras)

Grzechotnik straszliwy

 

Crotalus durissus unicolor

 

Grzechotnik kaskawel

 

 

Daboia russelii (III Indie)

Żmija Russella

Vipera latifii

 

 

Żmija irańska

Vipera ursinii (I) (tylko populacja Europy, z wyjątkiem obszaru, który dawniej tworzył ZSSR; te ostatnie populacje nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia)

 

 

Żmija łąkowa

 

Vipera wagneri (II)

 

Żmija górska okularowa

TESTUDINES

 

 

 

ŻÓŁWIE

Carettochelyidae

 

 

 

Żółwie miękkoskóre

 

Carettochelys insculpta (II)

 

Chelidae

Chelidae

 

 

 

Żółwie wężoszyje

 

Chelodina mccordi (II)

 

Chelodyna rotiańska

Pseudemydura umbrina (I)

 

 

Żółw bagienny zachodni

Cheloniidae

 

 

 

Żółwie morskie

Cheloniidae spp. (I)

 

 

Żółwie morskie

Chelydridae

 

 

 

Żółwie skorpuchowate

 

 

Macrochelys temminckii (III Stany Zjednoczone Ameryki)

Żółw sępi

Dermatemydidae

 

 

 

Żółwie spłaszczone

 

Dermatemys mawii (II)

 

Żółw spłaszczony

Dermochelyidae

 

 

 

Żółwie skórzaste

Dermochelys coriacea (I)

 

 

Żółw skórzasty

Emydidae

 

 

 

Żółwie błotne

 

Chrysemys picta

 

Żółw malowany

 

Glyptemys insculpta (II)

 

Bagiennik leśny

Glyptemys muhlenbergii (I)

 

 

Bagiennik Muhlenberga

 

 

Graptemys spp. (III Stany Zjednoczone Ameryki)

Żółwie słodkowodne ostrogrzbiete

 

Terrapene spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Terapeny, (amerykańskie) żółwie pudełkowe, terapeny

Terrapene coahuila (I)

 

 

Terapena wodna

 

Trachemys scripta elegans

 

Żółw czerwonolicy

Geoemydidae

 

 

 

Batagury

Batagur baska (I)

 

 

Batagur baska

 

Callagur borneoensis (II)

 

Kalagur malajski

 

Cuora spp. (II)

 

Pudełeczniki

Geoclemys hamiltonii (I)

 

 

Bagiennik plamisty

 

 

Geoemyda spengleri (III Chiny)

 

 

Heosemys annandalii (II)

 

Żółw świątynny

 

Heosemys depressa (II)

 

Żółw birmański

 

Heosemys grandis (II)

 

Żółw indochiński

 

Heosemys spinosa (II)

 

Żółw kolczasty

 

Kachuga spp. (II)

 

Kaczugi

 

Leucocephalon yuwonoi (II)

 

Żółw celebeski

 

Malayemys macrocephala (II)

 

Ślimakożer malajski

 

Malayemys subtrijuga (II)

 

Ślimakożer syjamski

 

Mauremys annamensis (II)

 

Żółw annamski

 

 

Mauremys iversoni (III Chiny)

 

 

 

Mauremys megalocephala (III Chiny)

Żółw wielkogłowy

 

Mauremys mutica (II)

 

Żółw azjatycki żółty

 

 

Mauremys nigricans (III Chiny)

 

 

 

Mauremys pritchardi (III Chiny)

 

 

 

Mauremys reevesii (III Chiny)

 

 

 

Mauremys sinensis (III Chiny)

 

Melanochelys tricarinata (I)

 

 

Bagiennik trójlistwowy

Morenia ocellata (I)

 

 

Żółw okularowy birmański

 

Notochelys platynota (II)

 

Płaskorupiec malajski

 

 

Ocadia glyphistoma (III Chiny)

Okadia karbodzioba

 

 

Ocadia philippeni (III Chiny)

Okadia Philippena

 

Orlitia borneensis (II)

 

Orlicja

 

Pangshura spp. (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A)

 

Pangszury, kaczugi

Pangshura tecta (I)

 

 

Pangszura indyjska, kaczuga indyjska

 

 

Sacalia bealei (III Chiny)

 

 

 

Sacalia pseudocellata (III Chiny)

 

 

 

Sacalia quadriocellata (III Chiny)

 

 

Siebenrockiella crassicollis (II)

 

Żółw gruboszyi

 

Siebenrockiella leytensis (II)

 

Żółw filipiński

Platysternidae

 

 

 

Żółw wielkogłowy

 

Platysternon megacephalum (II)

 

Żółw wielkogłowy

Podocnemididae

 

 

 

Pelomeduzowate

 

Beccariophoenix madagascariensis (II)

 

Pelomeduza madagaskarska

 

Peltocephalus dumerilianus (II)

 

Pelomeduza amazońska

 

Podocnemis spp. (II)

 

 

Testudinidae

 

 

 

Żółwie

 

Testudinidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A; zerowy roczny kontyngent wywozowy został ustalony na okazy Geochelone sulcata pozyskane w naturze będące przedmiotem obrotu, przede wszystkim do celów handlowych)

 

Żółw lądowe

Astrochelys radiata (I)

 

 

Żów promienisty

Astrochelys yniphora (I)

 

 

Angonoka

Chelonoidis nigra (I)

 

 

Żółw galapagoski

Gopherus flavomarginatus (I)

 

 

Meksykański żółw norowy

Malacochersus tornieri (II)

 

 

Żółw szczelinowy, żółw Torniera

Psammobates geometricus (I)

 

 

Żółw geometryczny

Pyxis arachnoides (I)

 

 

Żółw pajęczynowy

Pyxis planicauda (I)

 

 

Żółw pajęczy płaski

Testudo graeca (II)

 

 

Żółw mauretański

Testudo hermanni (II)

 

 

Żółw grecki

Testudo kleinmanni (I)

 

 

Żółw egipski

Testudo marginata (II)

 

 

Żółw obrzeżony

Trionychidae

 

 

 

Żółwiaki

 

Amyda cartilaginea (II)

 

Żółwiak sundajski

Apalone spinifera atra (I)

 

 

Żółwiak meksykański

Aspideretes gangeticus (I)

 

 

Żółwiak gangesowy

Aspideretes hurum (I)

 

 

Żółwiak pawi

Aspideretes nigricans (I)

 

 

Żółwiak czarny

 

Chitra spp. (II)

 

Żółwiaki wąskogłowe

 

Lissemys punctata (II)

 

Skrytonóg indyjski

 

Lissemys scutata (II)

 

 

 

 

Palea steindachneri (III Chiny)

 

 

Pelochelys spp. (II)

 

Żółwiaki olbrzymie

 

 

Pelodiscus axenaria (III Chiny)

 

 

 

Pelodiscus maackii (III Chiny)

 

 

 

Pelodiscus parviformis (III Chiny)

 

 

 

Rafetus swinhoei (III Chiny)

 

AMPHIBIA

 

 

 

PŁAZY

ANURA

 

 

 

PŁAZY BEZOGONOWE

Bufonidae

 

 

 

Ropuchy

Altiphrynoides spp. (I)

 

 

 

Atelopus zeteki (I)

 

 

Atelop złocisty

Bufo periglenes (I)

 

 

Ropuszka pomarańczowa

Bufo superciliaris (I)

 

 

Ropucha kameruńska

Nectophrynoides spp. (I)

 

 

Ropuchy żyworodne

Nimbaphrynoides spp. (I)

 

 

 

Spinophrynoides spp. (I)

 

 

 

Dendrobatidae

 

 

 

Drzewołazy

 

Allobates femoralis (II)

 

 

 

Allobates zaparo (II)

 

 

 

Cryptophyllobates azureiventris (II)

 

 

 

Dendrobates spp. (II)

 

Drzewołazy

 

Epipedobates spp. (II)

 

 

 

Phyllobates spp. (II)

 

Liściołazy

Mantellidae

 

 

 

Mantelle

 

Mantella spp. (II)

 

Mantelle

Microhylidae

 

 

 

Żaby wąskopyskie

Dyscophus antongilii (I)

 

 

Żaba pomidorowa

 

Scaphiophryne gottlebei (II)

 

 

Myobatrachidae

 

 

 

Żaby australijskie

 

Rheobatrachus spp. (II) (z wyjątkiem gatunku włączonego do załącznika A)

 

Żaby gęborodne

Rheobatrachus silus (II)

 

 

Żaba gęborodna

Ranidae

 

 

 

Żaby

 

Conraua goliath

 

Żaba goliat

 

Euphlyctis hexadactylus (II)

 

Żaba sześciopalca

 

Hoplobatrachus tigerinus (II)

 

Żaba tygrysia

 

Rana catesbeiana

 

Żaba rycząca

CAUDATA

 

 

 

PŁAZY OGONIASTE

Ambystomatidae

 

 

 

Aksolotle

 

Ambystoma dumerilii (II)

 

Aksolotl Dumeriliego

 

Ambystoma mexicanum (II)

 

Aksolotl meksykański

Cryptobranchidae

 

 

 

Salamandry olbrzymie