EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Митнически съюз

Митнически съюз се създава, когато група държави се обединят, за да прилагат едни и същи ставки или вносни мита върху стоки от останалия свят. Държавите в този съюз се съгласяват също така да не прилагат мита помежду си. По същество, след като стоките преминат митница, те могат да се движат свободно между тези държави.

Митническият съюз на ЕС е уникален пример. В рамките на митническия съюз на ЕС 27-те държави — членки на ЕС, прилагат единна система при вноса, износа и транзитното преминаване на стоки и прилагат общ набор от митнически правила, наречени Митническият кодекс на Съюза (UCC). Кодексът влезе в сила на 1 май 2016 г., но все още се прилагат някои преходни договорености. По отношение на вноса от държави извън ЕС се прилага единна система от мита, а по границите между държавите членки не се начисляват мита.

Митническият съюз на ЕС е изключително важен за правилното функциониране на единния пазар. На практика националните митнически органи във всичките 27 държави членки работят заедно като едно цяло, за да управляват ежедневните операции на митническия съюз. Европейската комисия предлага митническото законодателство на ЕС и следи за неговото изпълнение.

През септември 2020 г. Комисията обяви план за действие в областта на митниците, за да подобри митническия съюз на ЕС. С плана за действие се предлагат стъпки, за да станат митниците в ЕС по-интелигентни, по-иновативни и по-ефикасни, като подобряване на използването на данни, по-добри инструменти и оборудване, насърчаване на спазването на правилата, засилване на сътрудничеството в рамките на ЕС и с митническите органи на държавите партньори и по-добра подготовка за бъдещи кризи.

ВЖ. СЪЩО:

Top