Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2844

Цифровизация на съдебното сътрудничество и достъпа до правосъдие по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси

Цифровизация на съдебното сътрудничество и достъп до правосъдие по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2023/2844 относно цифровизацията на съдебното сътрудничество и достъпа до правосъдие по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Регламент (ЕС) 2023/2844 има за цел да подобри ефикасността и ефективността на процедурите за съдебно сътрудничество по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси и да улесни достъпа до правосъдие чрез цифровизиране на съществуващите канали за комуникация.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С регламента се определят:

  • общо правно основание за използването на електронна комуникация между:
    • компетентните органи на държавите членки в процедурите за съдебно сътрудничество по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси;
    • физически или юридически лица и компетентни органи в процедурите за съдебно сътрудничество по гражданскоправни и търговскоправни въпроси;
  • правила относно използването на видеоконферентна връзка или друга технология за комуникация от разстояние, прилагането на електронни подписи и печати, правните последици от електронните документи и електронното плащане на такси.

Регламентът се прилага и за Ирландия

Регламентът е придружен от Директива (ЕС) 2023/2843, която привежда съществуващите правила относно комуникацията с тези на регламента.

Основни елементи на регламента

Регламентът има няколко основни характеристики.

  • Децентрализирана информационна система. Използването на системата ще бъде задължително при комуникация между компетентните органи на държавите членки в контекста на процедурите за съдебно сътрудничество по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси.
    • Децентрализираната информационна система е мрежа от информационни системи и оперативно съвместими точки за достъп, работещи под индивидуалната отговорност и управление на всяка държава членка, орган на ЕС или агенция, която дава възможност за сигурен и надежден трансграничен обмен на информация. Комуникацията чрез системата е директна — от орган към орган.
    • Има ограничени, добре дефинирани изключения, при които децентрализираната информационна система няма да се използва, например в случай на прекъсване на системата.
  • Европейска точка за електронен достъп (ЕТЕД) Физическите лица, дружествата и техните представители могат да комуникират с властите — например да подават искове или да изпращат и получават съответна информация — в някои ясно определени трансгранични производства в ЕС чрез ЕТЕД, която трябва да бъде създадена на Европейския портал за електронно правосъдие.
    • Използването на ЕТЕД не е задължително за физическите лица, дружествата и техните представители.
    • ЕТЕД ще съдържа информация за физическите лица и дружествата относно правото им на правна помощ, включително при трансгранични производства.
    • Комуникацията чрез ЕТЕД ще отговаря на изискванията на правото на ЕС и на националното законодателство на съответната държава членка, по-специално по отношение на формата, езика и представителството.
  • Технология за видеоконферентна връзка и комуникация от разстояние. Страните и други заинтересовани лица ще могат да участват в изслушвания по гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси чрез видеоконферентна връзка или друга технология за комуникация от разстояние.
    • Страните могат да представят становище дали използването на такава технология е подходящо за въпросния случай.
    • Компетентният орган си запазва правото на преценка по отношение на използването на видеоконферентна връзка или друга технология за комуникация от разстояние.
    • Технологията трябва да отговаря на правилата за сигурен достъп, поверителност и защита на данните — вж. Регламент (ЕС) 2016/679 (Общия регламент за защита на данните, вж. резюмето) и Директива (ЕС) 2016/680 относно защитата на данните, използвани от полицията и органите на наказателното правосъдие (вж. резюмето).
    • По наказателноправни въпроси използването на видеоконферентна връзка е предмет на съгласието на заподозрения, обвиняемия или осъдения или засегнатото лице.
    • Провеждането на изслушването чрез видеоконферентна връзка или друга технология за комуникация от разстояние се урежда от националното законодателство на съда.
  • Електронни подписи и електронни печати. Електронната комуникация съгласно регламента се основава на Регламент (ЕС) 910/2014, общото правно основание на ЕС за електронни подписи и печати и удостоверителни услуги (вж. резюмето).
    • Документите, предадени по електронен път между компетентните органи, които изискват печат или подпис, ще съдържат квалифициран електронен печат или подпис.
    • Физическите лица или дружествата могат да използват или електронна идентификация с високо ниво на сигурност, или квалифициран електронен подпис.
  • Правно действие на електронните документи. На електронните документи не трябва да се отказва правно действие единствено поради електронната им форма.
  • Електронно плащане на таксите. Държавите членки трябва да предоставят възможност за електронно плащане на такси дори от държава членка, различна от тази, в която се намира компетентният орган.
  • Обучение. Държавите членки трябва да предлагат и насърчават обучението на съдии, прокурори и други специалисти в областта на правосъдието, за да се гарантират ефективното използване на децентрализираната информационна система и подходящото използване на видеоконферентна връзка и други технологии за комуникация от разстояние.
  • Мониторинг и оценка. Държавите членки трябва да предоставят данни, за да оценят прилагането и въздействието на регламента. Европейската комисия ще направи първоначална оценка на регламента след четири години, а след това — на всеки пет години.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът ще се прилага от г. Членове 3 и 4 относно електронната комуникация обаче ще се прилагат от първия ден на месеца, следващ период от две години от датата на влизане в сила на съответните актове за изпълнение.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2023/2844 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2023 година относно цифровизацията на съдебното сътрудничество и на достъпа до правосъдие по трансгранични гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси и за изменение на определени актове в областта на съдебното сътрудничество (ОВ L, 2023/2844, г.).

последна актуализация г.

Нагоре