EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1756

Регламент (ЕС) 2021/1756 на Европейския парламент и на Съвета от 6 октомври 2021 година за изменение на Регламент (ЕС) 2017/625 по отношение на официалния контрол на животни и продукти от животински произход, изнасяни от трети държави за Съюза, за да се гарантира спазването на забраната на някои видове употреба на антимикробни средства, и на Регламент (ЕО) № 853/2004 по отношение на директната доставка на месо от птици и лагоморфни (текст от значение за ЕИП)

PE/46/2021/REV/1

OB L 357, 08/10/2021, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1756/oj

8.10.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 357/27


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1756 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 октомври 2021 година

за изменение на Регламент (ЕС) 2017/625 по отношение на официалния контрол на животни и продукти от животински произход, изнасяни от трети държави за Съюза, за да се гарантира спазването на забраната на някои видове употреба на антимикробни средства, и на Регламент (ЕО) № 853/2004 по отношение на директната доставка на месо от птици и лагоморфни

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 2, член 114 и член 168, параграф 4, буква б) от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

след консултация с Комитета на регионите,

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета (3) се определят правилата за извършване на официален контрол с цел проверка на съответствието, inter alia, с правилата относно безопасността на храните и фуражите.

(2)

С Регламент (ЕС) 2019/6 на Европейския парламент и на Съвета (4) се определят правила, inter alia, за контрола и употребата на ветеринарни лекарствени продукти, като се поставя специален акцент върху антимикробната резистентност.

(3)

В съответствие с Регламент (ЕС) 2019/6 се осигурява по-разумна и отговорна употреба на антимикробни средства при животните, inter alia, чрез забрана за употреба на антимикробни средства за ускоряване на растежа и увеличаване на добива, както и забрана за употреба на антимикробни средства, запазени за лечение на някои инфекции при хората. По силата на член 118, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/6 се изисква стопанските субекти от трети държави да спазват тези забрани, когато изнасят животни и продукти от животински произход за Съюза. Както се подчертава в съображение 49 от посочения регламент, важно е да се вземе предвид международното измерение на развитието на антимикробна резистентност, като се вземат недискриминационни и пропорционални мерки, като същевременно се изпълняват задълженията на Съюза по силата на международни споразумения.

(4)

Член 118 от Регламент (ЕС) 2019/6 надгражда съобщението на Комисията от 29 юни 2017 г., озаглавено „Едно здраве срещу антимикробната резистентност (АМР)“ чрез засилване на профилактиката и контрола върху антимикробната резистентност и насърчаване на по-разумна и отговорна употреба на антимикробни средства при животните.

(5)

С цел да се гарантира ефективното прилагане на забраната за употреба на антимикробни средства за ускоряване на растежа и увеличаване на добива, както и на забраната за употреба на антимикробни средства, запазени за лечение на някои инфекции при хората, в обхвата на Регламент (ЕС) 2017/625 следва да бъде включен официален контрол за проверка на съответствието на животните и продуктите от животински произход, изнасяни за Съюза, с член 118, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/6, като и в този случай се изпълняват задълженията на Съюза по силата на международни споразумения.

(6)

В съответствие с член 18, параграф 7, буква ж) от Регламент (ЕС) 2017/625 Комисията трябва да приеме специални правила за извършването на официален контрол относно критериите и условията за определяне по отношение на пектинидите, морските коремоноги и морските краставици кога районите за производство и за повторно полагане не трябва да бъдат класифицирани. Морските краставици са клас на бодлокожите. Бодлокожите по принцип са животни, които не се хранят чрез филтриране на водата. Следователно рискът в тях да се натрупат микроорганизми поради фекално замърсяване е малък. Освен това не е докладвана епидемиологична информация, която би могла да свърже рискове за общественото здраве с бодлокожите, които не се хранят чрез филтриране на водата. Поради тази причина предвидената в член 18, параграф 7, буква ж) от Регламент (ЕС) 2017/625 възможност за дерогация от изискването за класифициране на районите за производство и за повторно полагане следва да бъде разширена, така че да обхваща всички бодлокожи, които не се хранят чрез филтриране на водата, например принадлежащите към клас морски таралежи, и да не се ограничава до морските краставици. По същата причина следва да се поясни, че условията за класифициране и мониторинг на класифицираните райони за производство и за повторно полагане, които трябва да бъдат определени от Комисията, се прилагат за живи двучерупчести мекотели, бодлокожи, мантийни и морски коремоноги, с изключение на морските коремоноги и бодлокожите, които не се хранят чрез филтриране на водата. Терминологията, използвана в член 18, параграфи 6, 7 и 8 от Регламент (ЕС) 2017/625, следва да бъде приведена в съответствие.

(7)

Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета (5) изключва от обхвата си директната доставка, извършена от производителя, на малки количества месо от птици и лагоморфни, заклани във фермата, на крайния потребител или на местни обекти за търговия на дребно, които директно доставят такова месо на крайния потребител като прясно месо. От датата на прилагане на посочения регламент, а именно 1 януари 2006 г., изключването беше разширено няколко пъти, за да обхване цялото месо от птици и лагоморфни като преходна мярка. Последното удължаване на преходния период с Регламент (ЕС) 2017/185 на Комисията (6), беше до 31 декември 2020 г. През 15-те години на преходния период не са наблюдавани значителни проблеми във връзка с безопасността на храните, предизвикани от дейностите, извършвани в съответствие с това удължаване. Освен това в съобщението си от 20 май 2020 г., озаглавено „Стратегия „От фермата до трапезата“ за справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система“, Комисията подчертава значението на по-късите вериги на доставки с оглед повишаване на устойчивостта на регионалните и местните продоволствени системи. Поради това разширяването на обхвата на дерогацията за цялото месо от птици и лагоморфни следва да бъде безсрочно. Регламент (ЕО) № 853/2004 следва съответно да бъде изменен.

(8)

В съответствие с член 47, параграф 1, буква д) от Регламент (ЕС) 2017/625 компетентните органи следва да извършват официален контрол на граничния контролен пункт на първо пристигане в Съюза на всяка пратка животни и стоки, които подлежат, inter alia, на спешни мерки, предвидени в актове, приети в съответствие с член 249 от Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета (7). Член 249 от Регламент (ЕС) 2016/429 обаче не се отнася до спешните мерки на Комисията. Тази грешка следва да бъде поправена и следва да се направи позоваване на член 261 от Регламент (ЕС) 2016/429.

(9)

Доколкото целта на настоящия регламент, а именно да се позволи официалния контрол върху употребата на антимикробни средства при животни и продукти от животински произход, влизащи на територията на Съюза, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(10)

Поради това Регламент (ЕС) 2017/625 следва да бъде съответно изменен.

(11)

Тъй като Регламент (ЕС) 2019/6 се прилага от 28 януари 2022 г., съответните разпоредби от настоящият регламент следва да се прилагат от същата дата,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2017/625 се изменя, както следва:

1)

В член 1, параграф 4 буква в) се заменя със следното:

„в)

Регламент (ЕС) 2019/6 на Европейския парламент и на Съвета (*1); настоящият регламент обаче се прилага по отношение на официалния контрол за проверка на съответствието с член 118, параграф 1 от посочения регламент.

(*1)  Регламент (ЕС) 2019/6 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. относно ветеринарните лекарствени продукти и за отмяна на Директива 2001/82/ЕО (ОВ L 4, 7.1.2019 г., стр. 43).“"

2)

Член 18 се изменя, както следва:

а)

параграф 6 се заменя със следното:

„6.

За целите на официалния контрол, посочен в параграф 1 и извършван във връзка с живи двучерупчести мекотели, бодлокожи, мантийни и морски коремоноги, компетентните органи класифицират районите за производство и за повторно полагане.“;

б)

в параграф 7 буква ж) се заменя със следното:

„ж)

критериите и условията за определяне, чрез дерогация от параграф 6, кога не се класифицират районите за производство и за повторно полагане по отношение на:

i)

пектиниди, и

ii)

когато не се хранят чрез филтриране на водата: бодлокожи и морски коремоноги;“;

в)

в параграф 8 буква б) се заменя със следното:

„б)

условията за класифициране и наблюдение на класифицираните райони за производство и за повторно полагане на живи двучерупчести мекотели, бодлокожи, мантийни и морски коремоноги;“.

3)

В член 47, параграф 1 буква д) се заменя със следното:

„д)

животни и стоки, по отношение на които се прилага спешна мярка, предвидена в актове, приети в съответствие с член 53 от Регламент (ЕО) № 178/2002, член 261 от Регламент (ЕС) 2016/429 или член 28, параграф 1, член 30, параграф 1, член 40, параграф 3, член 41, параграф 3, член 49, параграф 1, член 53, параграф 3 и член 54, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/2031, изискващи пратките с посочените животни или стоки, идентифицирани с техните кодове по Комбинираната номенклатура, да подлежат на официален контрол при въвеждането им в Съюза;“.

Член 2

В член 1, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 853/2004 буква г) се заменя със следното:

„г)

директната доставка, извършена от производителя, на малки количества месо от птици и лагоморфни, заклани във фермата, на крайния потребител или на местни обекти за търговия на дребно, които директно доставят такова месо на крайния потребител;“.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Прилага се от 28 октомври 2021 г.

Член 1, точка 1 обаче се прилага от 28 януари 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Страсбург на 6 октомври 2021 година.

За Европейския парламент

Председател

D. M. SASSOLI

За Съвета

Председател

A. LOGAR


(1)  ОВ C 341, 24.8.2021 г., стр. 107.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 15 септември 2021 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 28 септември 2021 г.

(3)  Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита, за изменение на регламенти (ЕО) № 999/2001, (ЕО) № 396/2005, (ЕО) № 1069/2009, (ЕО) № 1107/2009, (ЕС) № 1151/2012, (ЕС) № 652/2014, (ЕС) 2016/429 и (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (ЕО) № 1/2005 и (ЕО) № 1099/2009 на Съвета и директиви 98/58/ЕО, 1999/74/ЕО, 2007/43/ЕО, 2008/119/ЕО и 2008/120/ЕО на Съвета, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 854/2004 и (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 89/608/ЕИО, 89/662/ЕИО, 90/425/ЕИО, 91/496/ЕИО, 96/23/ЕО, 96/93/ЕО и 97/78/ЕО на Съвета и Решение 92/438/ЕИО на Съвета (Регламент относно официалния контрол) (ОВ L 95, 7.4.2017 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) 2019/6 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. относно ветеринарните лекарствени продукти и за отмяна на Директива 2001/82/ЕО (ОВ L 4, 7.1.2019, стр. 43).

(5)  Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход (ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 55).

(6)  Регламент (ЕС) 2017/185 на Комисията от 2 февруари 2017 г. за определяне на преходни мерки за прилагането на някои разпоредби от регламенти (ЕО) № 853/2004 и (ЕО) № 854/2004 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 29, 3.2.2017 г., стр. 21).

(7)  Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1).


Top