Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2025)9035

KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT (EU) …/… om antagande av riktlinjer för tillämpningen av vissa urvalskriterier för strategiska nettonollprojekt som fastställs i artikel 13 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735

C/2025/9035 final

KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT (EU) …/…

av den 23.5.2025

om antagande av riktlinjer för tillämpningen av vissa urvalskriterier för strategiska nettonollprojekt som fastställs i artikel 13 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735

(Text av betydelse för EES)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735 av den 13 juni 2024 om inrättande av en åtgärdsram för att stärka Europas ekosystem för tillverkning av nettonollteknik och om ändring av förordning (EU) 2018/1724 1 , särskilt artikel 13.2, och

av följande skäl:

(1)Genom förordning (EU) 2024/1735 inrättas en gemensam rättslig ram som syftar till att stärka ekosystemet för tillverkning av produkter med nettonollteknik inom unionen. Som en del av ramen är valet av strategiska nettonollprojekt en viktig mekanism. Urvalskriterierna fastställs i artikel 13 i förordning (EU) 2024/1735, vilken också fastställer att kommissionen ska anta en genomförandeakt med riktlinjer för att säkerställa enhetliga villkor för tillämpningen av kriterierna.

(2)Riktlinjerna ska åtminstone omfatta särskild vägledning om de kriterier som anges i artikel 13.1 a ii och b i förordning (EU) 2024/1735. Dessa riktlinjer bör göra det lättare att bedöma om den tillverkningskapacitet som tillförs ett strategiskt nettonollprojekt avser den första av sitt slag eller tillverkningskapacitet av bästa tillgängliga teknik och om den extra tillverkningskapaciteten kan anses vara betydande.

(3)För att ge ytterligare stöd till nationella myndigheter innehåller riktlinjerna också allmänna överväganden för att säkerställa enhetliga villkor för tillämpningen av de kriterier som fastställs i artikel 13.1 i förordning (EU) 2024/1735. Dessa riktlinjer bör också göra det lättare att bedöma om ett projekt uppfyller det kriterium för miljömässig hållbarhet som avses i artikel 13.1 c i den förordningen. Det bör också klargöras hur det tröskelvärde för importberoende på 50 % som anges i artikel 13.1 a i) i den förordningen kan mätas och hur lydelsen ”betydande andel av världsproduktionen” i artikel 13.1 a iii) i den förordningen bör tolkas.

(4)Åtgärderna i detta beslut är förenliga med yttrandet från kommittén för nettonollteknik inom kommittéförfarandet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Riktlinjerna för tillämpningen av vissa urvalskriterier för strategiska nettonollprojekt som fastställs i artikel 13.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735 fastställs i bilagan till detta beslut.

Artikel 2

Detta beslut träder i kraft den tjugonde dagen efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Utfärdat i Bryssel den 23.5.2025

   På kommissionens vägnar

   Ordförande
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    EUT L, 2024/1735, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1735/oj .
Top

BILAGA

Riktlinjer för tillämpningen av vissa urvalskriterier för strategiska nettonollprojekt som fastställs i artikel 13.1 i förordning (EU) 2024/1735 1

1.Allmänna överväganden

Medlemsstaterna ska som strategiska nettonollprojekt erkänna de tillverkningsprojekt för nettonollteknik belägna i unionen som bidrar till att uppnå de mål som anges i artikel 1 i förordning (EU) 2024/1735 och som uppfyller minst ett av de kriterier som anges i artikel 13.1 i samma förordning.

Vid bedömningen av huruvida ett projekt uppfyller de mål som anges i artikel 1 i förordning (EU) 2024/1735 kan medlemsstaterna överväga om projektet kan bidra till unionens klimat- och energimål, inbegripet resiliens och hållbarhet i försörjningskedjorna för nettonollteknik. Medlemsstaterna bör ta hänsyn till kontrollen av de företag som deltar och varje företags relativa deltagande i projektet, särskilt med tanke på det potentiella inflytandet från aktörer i tredjeländer. Kontroll bör tolkas enligt definitionen i artikel 3.2 och 3.3 i rådets förordning (EG) nr 139/2004.

För att säkerställa en enhetlig tillämpning av kriterierna ska ansökningar om erkännande av tillverkningsprojekt för nettonollteknik som strategiska nettonollprojekt lämnas in till den berörda medlemsstaten med hjälp av det på förhand fastställda formulär som finns på kommissionens officiella webbplats 2 .

Kommissionen uppmanar eftertryckligen medlemsstaterna att följa ansökningsförfarandet som beskrivs där. Förfarandet är utformat för att ansökningar om att erhålla status som strategiskt nettonollprojekt lättare ska kunna utarbetas, lämnas in på ett säkert sätt samt granskas. Medlemsstaterna rekommenderas även att utse en eller flera myndigheter till nationella kontaktpunkter med ansvar för att behandla ansökningar om status som strategiskt nettonollprojekt.

En nationell kontaktpunkt ska samordna utvärderingen av urvalskriterierna i artikel 13 i förordning (EG) 2024/1735. Den bör säkerställa att tillvägagångssättet i ansökningsprocessen är enhetligt och strukturerat och samtidigt underlätta snabb och korrekt kommunikation mellan nationella myndigheter och kommissionen. Om kontaktpunkten integreras i ansökningsförfarandet kan medlemsstaterna lättare se till att förfarandet förenklas och effektiviseras, vilket förbättrar samordningen med kommissionen och ökar insynen i utvärderingsprocessen.

2.Tillverkningsanläggning som är den första av sitt slag

”En tillverkningsanläggning som är den första av sitt slag”, som anges i artikel 13.1 b i förordning (EU) 2024/1735, är i enlighet med definitionen i artikel 3.32 i samma förordning ”en ny eller väsentligt uppgraderad anläggning för nettonollteknik som är innovativ i tillverkningsprocessen för en nettonollteknik och som ännu inte finns tillgänglig i väsentlig utsträckning eller som det ännu inte gjorts några åtaganden om att bygga ut inom unionen”. En anläggning som är den första av sitt slag är därför en anläggning som i) tillverkar den nettonollteknik som förtecknas i artikel 4 i den förordningen och ii) har en innovationsförmåga när det gäller tillverkningsprocessen för nettonollteknik som ännu inte finns tillgänglig i väsentlig utsträckning eller vars utbyggnad inte planerats i unionen i den meningen att det inte redan finns eller har gjorts några åtaganden om att bygga ut en anläggning med kapacitet att producera en jämförbar produkt, process eller prestanda inom unionen. Innovationsförmågan bör inte avse mindre ändringar eller förbättringar.

Begreppet innovation som avses i led ii ska tolkas utifrån dess bredare tillämpning inom unionens rättsliga ram, inbegripet Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1781 3 . Om en innovation redan används inom forskning och utveckling eller småskalig produktion i unionen kan ny storskalig produktion av den innovationen ändå betraktas som ännu inte tillgänglig i väsentlig utsträckning inom unionen. En anläggning som för första gången använder ett innovativt material i unionen kan anses vara den första av sitt slag, även om materialet har testats i pilotanläggningar inom unionen. Parallella projekt som pågår samtidigt kan också erkännas enligt denna klassificering.

3.Bästa tillgängliga nettonollteknik

”Bästa tillgängliga” anges i samband med ”nettonollteknik” och ”tillverkningskapacitet” i artikel 13.1 b och i artikel 13.2 a i förordning (EU) 2024/1735. ”Tillverkningskapacitet” definieras i artikel 3.33 som ”den totala produktionskapaciteten för den nettonollteknik som framställs i ett tillverkningsprojekt eller, om ett tillverkningsprojekt producerar särskilda komponenter eller särskilda maskiner som främst används när sådana produkter produceras snarare än själva slutprodukterna, produktionskapaciteten för de slutprodukter för vilka sådana komponenter eller särskilda maskiner produceras”.

Begreppet ”bästa tillgängliga” tillverkningskapacitet för nettonollteknik ska tolkas med beaktande av det bredare sammanhanget för förordning (EU) 2024/1735 och unionens rättsliga ram, inbegripet Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2024/1785 4 , i vilket ”bästa” och ”tillgänglig teknik” definieras. Även om definitionen gäller miljöprestanda kan den anpassas och tillämpas med avseende på tillverkningsmetoder för nettonollteknik. ”Bästa tillgängliga” tekniktillverkning motsvarar därför de verksamheter och driftsmetoder som är mest effektiva och mest avancerade, med tonvikt på teknisk effektivitet och innovation hos tillverkningsmetoderna.

”Bästa tillgängliga” teknik som anges i artikel 13 i förordning (EU) 2024/1735 ska förstås enligt följande:

(a)”Bästa” tillverkningskapacitet är den som är mest effektiv och har kommit längst i utvecklingen av tillverkningsverksamhet och driftsmetoder, vilket visar på den praktiska lämpligheten hos en viss teknik.

(b)”Tillgänglig teknik” är den nettonollteknik som har utvecklats i sådan utsträckning att den kan tillämpas inom den berörda industribranschen på ett ekonomiskt och tekniskt genomförbart sätt, med beaktande av kostnader och nytta, oavsett om denna teknik produceras eller redan tillämpas i unionen, förutsatt att verksamhetsutövarna på rimliga villkor kan få tillgång till den.

Alternativt kan ”bästa tillgängliga” tillverkning av nettonollteknik tolkas som projektets förmåga att tillverka de bästa tillgängliga nettonollprodukter som för närvarande finns tillgängliga på den inre marknaden. ”Bästa tillgängliga” teknik kan därför omfatta produkter med bättre prestanda jämfört med produkter som för närvarande finns tillgängliga på den inre marknaden. Bedömningarna bör baseras på trovärdiga källor, såsom tekniska rapporter och marknadsinformation.

Om den berörda nettonolltekniken redan omfattas av befintlig unionslagstiftning om miljöprestanda, såsom, men inte begränsat till, Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/125/EG 5 , Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 6 och Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1369 7 , ska nettonollteknik i den högsta eller näst högsta energieffektivitetsklassen anses vara den bästa tillgängliga om den tillhör den högsta eller näst högsta utnyttjade klassen av de tillämpliga prestandaklasserna.

4.Betydande tillverkningskapacitet

Minst en av följande metoder ska användas för att fastställa om tillverkningskapaciteten kan anses vara betydande i enlighet med artikel 13.1 a ii) i förordning (EU) 2024/1735.

(a)Om den planerade produktionskapaciteten per år för ett tillverkningsprojekt för nettonollteknik kan mätas i gigawatt ska en kapacitet på minst 1 gigawatt per år för minst en slutprodukt, särskild komponent eller särskild maskin som främst används för produktionen av nettonollteknik vid en enda produktionsanläggning anses vara betydande.

(b)Om den planerade produktionskapaciteten per år för ett tillverkningsprojekt för nettonollteknik inte kan mätas i gigawatt kan den planerade kapaciteten anses vara betydande om den motsvarar eller överskrider produktionskapaciteten per år för något av de tio största tillverkningsprojekten för nettonollteknik av samma eller motsvarande typ som redan är i drift i unionen, och vars årliga produktionskapacitet ska beräknas på grundval av föregående års marknadsdata från trovärdiga källor, såsom tekniska rapporter och marknadsinformation.

(c)Om tillverkningsprojekt för nettonollteknik är vertikalt integrerade produktionsanläggningar kan deras kapacitet anses vara betydande om mer än en slutprodukt, särskild komponent eller särskild maskin som främst används för produktionen av nettonollteknik ska produceras på samma plats.

(d)Om unionens aktuella produktionskapacitet för en slutprodukt, särskild komponent eller särskild maskin som främst används för produktionen av nettonollteknik ligger under det riktmärke på 40 % som fastställs i artikel 5.1 a i förordning (EU) 2024/1735, kan en lägre produktionskapacitet än den som fastställs i led a och b i detta avsnitt också anses vara betydande. Bedömningen av huruvida en lägre produktionskapacitet kan anses vara betydande kan göras utifrån kommissionens övervakning av unionens framsteg när det gäller att uppnå det riktmärket i enlighet med artikel 42.1 b i den förordningen. I avsaknad av sådan relevant information kan den som ansöker om status som strategiskt nettonollprojekt förse medlemsstaten med trovärdiga tekniska rapporter och marknadsinformation.

Vid fastställandet av huruvida ett projekt tillhandahåller betydande tillverkningskapacitet i enlighet med led a–d kan medlemsstaterna dessutom överväga huruvida projektet är i linje med unionens strategiska prioriteringar, försörjningskedjans resiliens och miljömässig hållbarhet.

5.Vägledning om andra kriterier i artikel 13 i förordning (EU) 2024/1735

(a)Miljömässig hållbarhet

För att fastställa om ett projekt uppfyller kriteriet i artikel 13.1 c i förordning (EU) 2024/1735 bör ett projekt visa att de antagna metoderna avsevärt och permanent minskar utsläppen av koldioxidekvivalenter, samtidigt som de miljömässiga sidovinsterna optimeras när det gäller utsläpp av föroreningar till luft, vatten och mark samt när det gäller energi-, vatten- och materialeffektivitet och användning av farliga ämnen. Sådana minskningar ska vara

i)baserade på det antal ton koldioxidekvivalenter som med hjälp av klart definierade antaganden och metoder uppskattas undvikas,

ii)ett centralt mål för projektet och väsentligt bidra till att minska utsläppen i linje med unionens klimat- och energimål.

Den medlemsstat som behandlar begäran om status som strategiskt nettonollprojekt ska säkerställa att utsläppen inte bara flyttas över till en annan sektor utan leder till en övergripande minskning av utsläppen av koldioxidekvivalenter. Dessutom måste alla metoder som anges i artikel 13.1 c i förordning (EU) 2024/1735 avsevärt och permanent minska utsläppen av koldioxidekvivalenter.

(b)Tröskelvärdet för importberoende på 50 %

Vid tillämpning av artikel 13.1 a i) i förordning (EU) 2024/1735 ska tröskelvärdet för importberoende på 50 % för en nettonollteknik förstås som förhållandet mellan den sammanlagda importen till unionen från samtliga tredjeländer och unionens försörjning under samma år.

Den uppdaterade information som kommissionen ska tillhandahålla i enlighet med artikel 29.2 andra stycket i förordning (EU) 2024/1735 kan, när sådan finns tillgänglig, användas av medlemsstaterna som referenspunkt vid fastställandet av importberoendet. I avsaknad av sådan information kan medlemsstaterna fastställa importberoendet på grundval av andra trovärdiga källor, såsom tekniska rapporter och marknadsinformation.

(c)En betydande andel av världsproduktionen och en avgörande roll för resiliensen

Vid tillämpningen av artikel 13.1 a iii) i förordning (EU) 2024/1735 ska följande gälla:

i)”Betydande andel av världsproduktionen” ska förstås som projekt som producerar en slutprodukt, särskild komponent eller särskild maskin för vilka tillverkningskapaciteten i unionen överstiger 15 % av den globala tillverkningskapaciteten, vilket motsvarar det riktmärke för global tillverkning som anges i artikel 5.1 b i förordning (EU) 2024/1735 och som ska fastställas på grundval av kommissionens övervakning av unionens framsteg när det gäller att uppnå det riktmärket i enlighet med artikel 42.1 b i den förordningen.

I avsaknad av sådan relevant information kan den som ansöker om status som strategiskt nettonollprojekt förse medlemsstaten med trovärdiga tekniska rapporter och marknadsinformation.

ii) Dessutom ska ”avgörande roll för unionens resiliens” i artikel 13.1 a iii) i förordning (EU) 2024/1735 tolkas som ett projekts direkta inverkan på unionens försörjningstrygghet och försörjningskedja, dess energioberoende eller strategiska oberoende.

(1)    Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735 av den 13 juni 2024 om inrättande av en åtgärdsram för att stärka Europas ekosystem för tillverkning av nettonollteknik och om ändring av förordning (EU) 2018/1724 (EUT L, 2024/1735, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1735/oj ).
(2)     https://single-market-economy.ec.europa.eu/industry/sustainability/net-zero-industry-act/strategic-projects-under-nzia/strategic-projects-application-process_sv
(3)    Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1781 av den 13 september 2023 om en ram med åtgärder för att stärka Europas halvledarekosystem och om ändring av förordning (EU) 2021/694 (förordning om halvledare) (EUT L 229, 18.9.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1781/oj ).
(4)    Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2024/1785 av den 24 april 2024 om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/75/EU om industriutsläpp (samordnade åtgärder för att förebygga och begränsa föroreningar) och rådets direktiv 1999/31/EG om deponering av avfall (EUT L, 2024/1785, 15.7.2024, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2024/1785/oj).
(5)    Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/125/EG av den 21 oktober 2009 om upprättande av en ram för att fastställa krav på ekodesign för energirelaterade produkter (omarbetning) ( EUT L 285, 31.10.2009, s. 10, http://data.europa.eu/eli/dir/2009/125/oj ).
(6)    Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (EUT L, 2024/1781, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1781/oj).
(7)    Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1369 av den 4 juli 2017 om fastställande av en ram för energimärkning och om upphävande av direktiv 2010/30/EU (EUT L 198, 28.7.2017, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1369/oj ).
Top