Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0313

RAPPORT FRÅN KOMMISSIONEN enligt förordning (EU) 2018/956 med analys av de uppgifter för rapporteringsperioden 2020 som lämnats av medlemsstater och tillverkare om nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning

COM/2024/313 final

Bryssel den 26.7.2024

COM(2024) 313 final

RAPPORT FRÅN KOMMISSIONEN

enligt förordning (EU) 2018/956 med analys av de uppgifter för rapporteringsperioden 2020 som lämnats av medlemsstater och tillverkare om nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning


Innehållsförteckning

2.    Innehållet i rapporten    

3.    Uppgiftsunderlag    

4.    Analys för rapporteringsperioden 2021    

4.1    Koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning    

4.1.1    Prestanda för unionens fordonspark    

4.1.2    Prestanda för medlemsstaternas fordonspark    

4.1.3    Prestanda för tillverkarnas fordonspark    

4.1.4    Koldioxidutsläpp vid olika kombinationer av användningsprofiler/nyttolast    

4.1.5    Koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning per bränsletyp    

4.2    Avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp och alternativa drivsystem    

4.2.1    Avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp    

4.2.2    Alternativa bränslen    

4.2.3    Alternativa drivsystem    

5.    Slutsats    

5.1    Koldioxidutsläpp    

5.2    Bränslen och drivsystem    



1.    Rättslig grund

Enligt artikel 10 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/956 av den 28 juni 2018 om övervakning och rapportering av nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning 1 ska kommissionen varje år offentliggöra en rapport med sin analys av de uppgifter för föregående rapporteringsperiod som lämnats av medlemsstater och tillverkare. Detta är den tredje rapporten enligt denna bestämmelse och den innehåller en analys av uppgifter för rapporteringsperioden 2021 som löpte från och med den 1 juli 2021 till och med den 30 juni 2022 med sista datum för rapportering den 30 september 2022.

Nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning fastställs via verktyget för beräkning av fordonets energiförbrukning (Vecto, Vehicle Energy Consumption Calcularion Tool), ett simuleringsverktyg för tunga fordon som utvecklats av Europeiska kommissionen. De principer som ligger till grund för simuleringen av nya tunga fordon som använder Vecto föreskrivs i förordning (EU) 2017/2400 om bestämning av tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning 2 .

2.    Innehållet i rapporten

I enlighet med kraven i artikel 10 i förordning (EU) 2018/956 innehåller denna analys uppgifter om

1)prestanda för unionens tunga fordonspark,

2)prestanda för varje medlemsstats tunga fordonspark,

3)prestanda för varje tillverkares tunga fordonspark.

Alla tre punkter ovan uppskattas på grundval av koldioxidutsläppen för utvalda representativa tunga fordonsgrupper för olika kombinationer av användningsprofiler och nyttolast samt olika bränslen. Dessutom ingår utvalda värden för den genomsnittliga bränsleförbrukningen från unionens tunga fordonsflotta.

Analysen omfattar även de tillgängliga uppgifterna om spridning av ny och avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp samt spridning av alternativa drivsystem.

Den bygger på de uppgifter som kommissionen hade tillgång till den 20 mars 2024.

Ytterligare prestandavärden finns i det centrala registret för uppgifter om tunga fordon 3 .

Resultaten av kontrollprovningar på väg kunde inte läggas till i rapporten eftersom de inte finns tillgängliga för kommissionen för rapporteringsperioden 2021.

3.    Uppgiftsunderlag

Denna rapport grundar sig på uppgifter som omfattar alla fordon som rapporterats av tillverkarna och motsvaras av registreringar i medlemsstaterna under rapporteringsperioden 2021. Dessa omfattar lastbilar i fordonsgrupperna 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12 och 16,

Alla dessa lastbilar definieras som tunga lastbilar i förordning (EU) 2017/2400. I denna rapport görs i förekommande fall en åtskillnad mellan lastbilar med en högsta tekniskt tillåten lastad vikt på högst (grupperna 1, 2 och 3) och över (4, 5, 9, 10, 11, 12 och 16) 16 ton.

Stadsbussar och långfärdsbussar ingår inte.

4.    Analys för rapporteringsperioden 2021 

4.1    Koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning

Detta avsnitt innehåller en analys av koldioxidutsläppen uppdelat på medlemsstat, tillverkare, fordonsgrupp och olika användningsprofiler. Dessutom presenteras valda värden för bränsleförbrukning samt olika bränsletyper som används av de nyregistrerade fordonen. Tunga fordon med alternativa drivsystem, dvs. utsläppsfria fordon, hybridelfordon och dubbelbränslefordon, diskuteras separat i avsnitt 4.2. Det bör noteras att all information som behövs inte alltid är tillgänglig. Vissa fordon har därför uteslutits från vissa tabeller, vilket förklarar varför det totala antalet fordon som visas i de olika tabellerna inte alltid överensstämmer med varandra.

4.1.1    Prestanda för unionens fordonspark

De rapporterade koldioxidutsläppen beror i hög grad på grupperna och undergrupperna av fordon 4 .

Tab ell   1 innehåller uppgifter om dessa gruppers och undergruppers sammansättning och koldioxidutsläpp. I synnerhet anges antalet fordon samt de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen från olika grupper och undergrupper. En övervägande majoritet av de lastbilar som har registrerats och som har en högsta tekniskt tillåten lastad vikt på under 16 ton tillhör grupperna 2 och 3. När det gäller lastbilar som väger över 16 ton utgör fordonen i undergrupp 5 för långfärd 70 % av alla nya lastbilar på över 16 ton. Dessa är de vanligaste fordon som används för långfärdsfrakt i EU.

De genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen från ett tungt fordon från en viss undergrupp beräknas som ett vägt genomsnitt över olika användningsprofiler 5 enligt definitionen i bilaga I till förordning (EU) 2019/1242. För fordonsgrupperna 1, 2, 3, 11, 12 och 16 har de viktningsvärden för användningsprofiler som används för alla beräkningar i denna rapport ännu inte fastställts i lagstiftningen 6 .

I tabell   1 anges även den genomsnittliga nyttolasten 7 i ton för alla fordonsgrupper samt de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen i g/tkm som beräknas genom att de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen i g/km divideras med den genomsnittliga nyttolasten i ton.

Tabell 1: Antal fordon, genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km, genomsnittlig nyttolast i ton och genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/tkm per grupp och undergrupp av fordon (Obs.: RD står för fordon som framför allt används för regionala leveranser [Regional Delivery], LH står för långdistans [Long Haul] och UD för stadstrafik [Urban Delivery]).

Fordonsgrupp

Undergrupp av fordon 8

Antal fordon

Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittlig nyttolast (t)

Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

1

—

2 455

610

1,44

424

2

—

8 648

627

2,34

268

3

—

8 013

700

3,37

208

4

4-UD

72

813

2,65

307

4-RD

11 221

628

3,18

198

4-LH

3 816

730

7,42

98

arbetsfordon

115

1 437

 

 

5

5-RD

1 031

860

10,26

84

5-LH

146 009

768

13,84

55

arbetsfordon

0

—

 

 

9

9-RD

12 657

698

6,28

111

9-LH

17 180

843

13,40

63

arbetsfordon

832

1 621

 

 

10

10-RD

45

811

10,26

79

10-LH

6 343

801

13,84

58

11

—

2 589

835

5,39

155

12

—

1 479

1 015

9,81

104

16

—

4 085

1 082

9,81

110

EU totalt

—

226 590

 

 

4.1.2    Prestanda för medlemsstaternas fordonspark

Ta bell   2 innehåller information om de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen 9 i g/km för varje medlemsstat. Arbetsfordon och fordon vars koldioxidutsläpp inte är certifierade (t.ex. dubbelbränslefordon och hybridfordon) beaktas inte. För att rapporten inte ska bli för lång visas endast utsläpp för undergrupp 2, undergrupp 5-LH och grupp 16. Dessa tre (under)grupper har valts ut som representativa grupper för lastbilar som väger under (grupperna 1, 2 och 3) respektive över 16 ton (sådana som för närvarande omfattas av koldioxidnormerna – grupperna 4, 5, 9 och 10 – samt sådana som inte omfattas av de gällande koldioxidnormerna – grupperna 11, 12 och 16) 10 .



Tabell 2: Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km för undergrupperna 2, 5-LH och 16 samt antal lastbilar som registrerats i varje medlemsstat i vissa grupper

Lastbilar under 16 ton

Lastbilar över 16 ton

 

Grupperna 1, 2 och 3
Antal fordon

Grupp 2
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Grupperna 4, 5, 9 och 10
Antal fordon

Undergrupp 5-LH
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Grupperna 11, 12 och 16
Antal fordon

Grupp 16
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Österrike

397

631

3 780

777

290

1 090

Belgien

729

623

5 478

778

647

1 061

Bulgarien

53

613

2 908

748

4

1 013

Kroatien

132

625

809

763

24

1 120

Cypern

12

—

11

762

0

—

Tjeckien

695

653

6 101

765

285

1 080

Danmark

275

607

2 862

757

455

1 072

Estland

12

595

497

754

63

1 083

Finland

138

629

1 118

775

758

1 102

Frankrike

3 891

608

31 156

772

1 629

1 089

Tyskland

6 847

625

42 543

774

1 512

1 065

Grekland

82

630

221

771

4

1 089

Ungern

113

632

4 266

764

20

1 130

Irland

168

642

1 347

761

79

1 059

Italien

1 778

682

16 901

773

121

1 095

Lettland

11

587

1 359

759

77

1 010

Litauen

16

616

6 974

765

39

—

Luxemburg

3

630

609

786

6

1 051

Malta

3

660

1

—

0

—

Nederländerna

683

608

9 408

766

275

1 060

Polen

935

638

26 900

760

350

1 092

Portugal

173

666

3 052

762

80

1 150

Rumänien

117

633

4 839

767

41

1 084

Slovakien

166

634

2 349

760

44

1 082

Slovenien

43

650

1 691

758

31

1 118

Spanien

1 277

627

16 955

765

132

1 102

Sverige

360

592

3 122

755

1 177

1 084

Okänd 11  

3

—

87

781

5

1 086

EU totalt

19 112

627

197 344

768

8 148

1 082

4.1.3    Prestanda för tillverkarnas fordonspark

I tabell 3 visas genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km för alla tillverkare, i linje med uppgifterna i tabell   2 . Arbetsfordon har inte beaktats.

Tabell 3: Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km för undergrupperna 2, 5-LH och 16

 

Lastbilar under 16 ton

Lastbilar över 16 ton

 

Grupperna 1, 2 och 3
Antal fordon

Grupp 2
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Grupperna 4, 5, 9 och 10
Antal fordon

Undergrupp 5-LH
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Groups 11, 12, 16
Number of vehicles

Grupp 16
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.

100

DAF Trucks N.V.

1 837

668

35 615

771

279

1 035

Daimler Truck AG

4 767

628

38 296

781

1 103

1 122

Ford Otomotiv Sanayi A.S.

0

—

3 625

808

0

—

Isuzu Motors Limited

45

752

0

—

0

—

Iveco S.p.A.

3 418

700

1 078

—

0

—

Iveco-Magirus A.G.

0

—

13 551

792

648

1 107

MAN Truck & Bus AG

4 228

601

25 541

754

960

1 043

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation

444

—

0,0

—

0

—

Renault Trucks

3 003

577

19 492

785

386

1 081

Scania CV AB

0,0

—

24 211

728

1 849

1 071

Volvo Truck Corporation

1 270

593

35 935

761

2 923

1 090

EU totalt

19 112

627

197 344

768

8 148

1 082



Tabell   4 och tabell 5  visar antalet registrerade fordon för alla tillverkare i olika grupper respektive undergrupper. Arbetsfordon ingår inte.

Tabell 4: Antal fordon per fordonsgrupp för varje tillverkare, för grupperna 1, 2, 3, 11, 12 och 16

 

Fordonsgrupp

Totalt

 

1

2

3

11

12

16

ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.

100

0

0

0

0

0

100

DAF Trucks N.V.

79

873

885

107

46

126

2 116

Daimler Truck AG

429

2 164

2 174

292

246

565

5 870

Ford Otomotiv Sanayi A.S.

0

0

0

0

0

0

0

Isuzu Motors Limited

0

25

20

0

0

0

45

Iveco S.p.A.

452

1 446

1 520

0

0

0

3 418

Iveco-Magirus A.G.

0

0

0

268

28

352

648

MAN Truck & Bus AG

911

2 189

1 128

219

161

580

5 188

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation

444

0

0

0

0

0

444

Renault Trucks

0

1 485

1 518

143

37

206

3 389

Scania CV AB

0

0

0

575

302

972

1 849

Volvo Truck Corporation

40

466

764

983

656

1284

4 193

Totalt

2 455

8 648

8 009

2 587

1 476

4 085

27 260


Tabell 5: Antal fordon per undergrupp av fordon för varje tillverkare, för grupperna 4, 5, 9 och 10

 

Undergrupp av fordon

Totalt

4-UD

4-RD

4-LH

5-RD

5-LH

9-RD

9-LH

10-RD

10-LH

ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

DAF Trucks N.V.

9

1 086

435

69

30 856

521

1 834

3

802

35 615

Daimler Truck AG

0

1 746

1 017

410

27 776

2 725

4 020

7

595

38 296

Ford Otomotiv Sanayi A.S.

0

259

1

1

3 283

64

17

0

0

3 625

Isuzu Motors Limited

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Iveco S.p.A.

14

1 064

0

0

0

0

0

0

0

1 078

Iveco-Magirus A.G.

0

331

166

71

10 079

1 601

1 160

0

143

13 551

MAN Truck & Bus AG

0

1 998

618

189

17 006

2 384

2 696

15

635

25 541

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Renault Trucks

0

2 123

576

71

13 644

1 927

898

0

253

19 492

Scania CV AB

49

1 196

549

131

15 496

1 958

3 036

12

1 784

24 211

Volvo Truck Corporation

0

1 418

443

87

27 058

1 469

3 360

8

2092

35 935

Totalt

72

11 221

3 805

1 029

145 198

12 649

17 021

45

6 304

197 344

4.1.4    Koldioxidutsläpp vid olika kombinationer av användningsprofiler/nyttolast

I Vecto simuleras alla fordon över olika användningsprofiler och med två olika nyttolaster (låg eller representativ). Varje fordonsgrupp simuleras över ett fastställt antal motsvarande användningsprofiler.

Tabell 6 innehåller genomsnittliga specifika utsläpp i g/km och g/tkm från fordonsgrupp 2, undergrupp 5-LH och grupp 16.



Tabell 6: Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km och g/tkm för fordonsgrupperna 2, 5 och 16 för varje användningsprofil

 

Lastbilar under 16 ton

Lastbilar över 16 ton

Fordonsgrupp 2

Undergrupp av fordon 5-LH

Fordonsgrupp 16

Användningsprofil / nyttolast 12

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/tkm)

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/tkm)

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittliga koldioxidutsläpp (g/tkm)

RDL

509

849

659

253

—

—

RDR

548

183

820

64

—

—

LHL

670

515

632

243

—

—

LHR

774

79

826

43

—

—

UDL

646

1 076

1 043

401

—

—

UDR

746

249

1 434

111

—

—

REL

—

—

835

239

—

—

RER

—

—

1 059

61

—

—

LEL

—

—

797

228

—

—

LER

—

—

1 073

40

—

—

MUL

—

—

—

—

—

—

MUR

—

—

—

—

—

—

COL

—

—

781

300

909

350

COR

—

—

1 009

78

1 156

90

4.1.5    Koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning per bränsletyp

Tab ell 7 innehåller genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp per bränsletyp. På samma sätt innehåller tabell   2 och tabell 3 värden för undergrupperna 2, 5-LH och 16, med undantag för arbetsfordon. En mer detaljerad analys av de olika bränslen som används av nyregistrerade fordon finns i avsnitt 4.2.2     Alternativ a bränslen.



Tabell 7: Antal fordon, genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp i g/km och genomsnittlig bränsleförbrukning för undergrupperna 2, 5-LH och 16 per bränsletyp

 

Lastbilar under 16 ton

Lastbilar över 16 ton

Fordonsgrupp 2

Undergrupp av fordon 5-LH

Fordonsgrupp 16

Bränsletyp (motor)

Antal fordon

Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittlig bränsleförbrukning

Antal fordon

Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittlig bränsleförbrukning

Antal fordon

Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g/km)

Genomsnittlig bränsleförbrukning

Diesel (CI)

8 503

627

24 l/100 km

141 119

768

29 l/100 km

4039

1 083

41 l/100 km

Etanol (CI)

0

—

—

0

—

—

2

1 089

73 l/100 km

LNG (PI)

0

—

0

3 182

753

272 g/km

6

1 009

364 g/km

CNG (PI)

143

609

226 g/km

875

754

280 g/km

38

1 051

391 g/km

Okänd

2

627

14

794

0

—

—

EU

8 648

627

145 190

768

4 085

1 082

4.2    Avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp och alternativa drivsystem

Detta avsnitt inriktas på användningen av avancerad och alternativ teknik inom de fordon som registrerats. I synnerhet anges det totala antalet fordon och den andel av fordonsparken som är utrustad med en viss teknik. Här jämförs de olika tillverkarnas och medlemsstaternas fordonsparker.

4.2.1    Avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp

Under rapporteringsperioden 2021 hade tillverkarna möjlighet, men inte skyldighet, att ange ytterligare avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp 13 . Denna information påverkade inte Vecto-simuleringsresultaten.

Av alla nya fordon från den tillverkare som rapporterat om sådan teknik var 67 % utrustade med en aktiv kylargrill framtill, som klassificeras som en avancerad aerodynamisk åtgärd. Dessutom var omkring 95 % av tillverkarens nya fordon utrustade med ”Pulse & Glide”-teknik, vilket ger en mer energieffektiv körning.

Inga slutsatser kan dras om avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp inom unionens hela fordonspark.

Utöver denna frivilliga information om avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp behövde tillverkarna ange om det registrerade fordonet var utrustat med en teknik för avancerade förarstödsystem (ADAS) 14 . Tab ell   8 innehåller det totala antalet fordon som är utrustade med ADAS-teknik.



Tabell 8: Antal fordon per fordonsgrupp som är utrustade med ADAS-teknik

 

Fordonsgrupp

Totalt

ADAS-teknik

1

2

3

4

5

9

10

11

12

16

Start/stopp-system

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Miljörullning utan start/stopp-system

319

2 257

2 244

5 770

126 510

18 036

4 338

1564

1017

2209

164 264

Miljörullning med start/stopp-system

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Prediktiv farthållare

0

0

0

2 763

94 989

9 062

2 729

512

446

916

111 417

Totalt antal fordon i grupp

2 455

8 648

8 013

15 224

147 040

30 669

6 388

2 589

1 479

4 085

226 590

Andel fordon som är utrustade med minst 1 ADAS-teknik (i %)

13

26

28

38

86

59

68

64

71

57

73

Inga fordon som registrerades under rapporteringsperioden 2021 var utrustade med ADAS-tekniken ”start/stopp-system” eller ”miljörullning med start/stopp-system”.

4.2.2    Alternativa bränslen

Det var obligatoriskt att ange det registrerade fordonets bränsle- och motortyp under rapporteringsperioden eftersom dessa påverkar bestämningen av utsläpp via Vecto. Även om nästan 97 % av de registrerade fordonen använder diesel finns ett litet antal nyregistrerade fordon som använder etanol, LNG eller CNG. Tab ell   9 innehåller en översikt över de olika bränslena och motorerna i fordonsgrupperna.



Tabell 9: Antal fordon per fordonsgrupp och bränsletyp ( alternativa bränslen)

 

Fordonsgrupp

Totalt

Bränsletyp (motor)

1

2

3

4

5

9

10

11

12

16

Konventionella bränslen

Diesel (CI)

2 451

8 503

7 913

14 573

142 118

28 889

6 337

2 576

1 475

4 039

218 874

Bensin (CI)

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

Alternativa bränslen

Etanol (CI)

0

0

0

2

0

4

0

0

0

2

8

Etanol (PI)

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

LNG (PI)

0

0

0

65

3 189

369

7

0

0

6

3 636

CNG (PI)

3

143

81

453

901

1 091

3

10

1

38

2 724

Totalt antal fordon i grupp

2 455

8 648

8 013

15 224

147 040

30 669

6 388

2 589

1 479

4 085

226 590

Andel fordon som använder alternativa bränslen (i %)

0 %

2 %

1 %

3 %

3 %

5 %

0 %

0 %

0 %

1 %

2,8 %

Tab ell   10 innehåller uppgifter per medlemsstat i fråga om antal fordon som använder alternativa bränslen. Uppgifterna sammanfattas i de två viktigaste kategorierna: lastbilar på under 16 ton (dvs. grupperna 1, 2 och 3) samt lastbilar på över 16 ton (dvs. grupperna 4, 5, 9, 10, 11, 12 och 16), exklusive de alternativa drivsystem som presenteras i nästa avsnitt.


Tabell 10: Antal fordon per medlemsstat och bränsletyp (bland de gasdrivna ingår LNG och CNG)

 

Fordonsgrupperna 1, 2 och 3

Fordonsgrupperna 4, 5, 9, 10, 11, 12 och 16

Totalt antal fordon (exkl. utsläppsfria fordon)

Andel fordon som använder alternativa bränslen (i %)

Medlemsstat

Diesel (CI)

Etanol (CI)

Gasdrivna

Diesel (CI)

Etanol (CI)

Gasdrivna

Österrike

397

0

0

4050

0

23

4 470

1 %

Belgien

721

0

8

6 003

0

149

6 881

2 %

Bulgarien

51

0

2

2 792

0

119

2 964

4 %

Kroatien

132

0

0

827

0

1

960

0 %

Cypern

12

0

0

11

0

0

23

0 %

Tjeckien

695

0

0

6 365

0

31

7 091

0 %

Danmark

276

0

0

3 298

0

80

3 654

2 %

Estland

12

0

0

552

0

7

571

1 %

Finland

137

0

1

1 809

0

55

2 002

3 %

Frankrike

3767

0

119

31 257

7

1 459

36 609

4 %

Tyskland

6841

0

1

43 272

0

1 164

51 278

2 %

Grekland

82

0

0

248

0

0

330

0 %

Ungern

113

0

0

4 282

0

3

4 398

0 %

Irland

168

0

0

1 417

0

13

1 598

1 %

Italien

1753

0

24

16 312

0

736

18 825

4 %

Lettland

11

0

0

1 367

0

69

1 447

5 %

Litauen

16

0

0

6 919

0

94

7 029

1 %

Luxemburg

3

0

0

612

0

6

621

1 %

Malta

3

0

0

1

0

0

4

0 %

Nederländerna

680

0

1

9 571

0

217

10 469

2 %

Polen

919

0

16

26 417

0

869

28 221

3 %

Portugal

166

0

7

3 096

0

35

3 304

1 %

Rumänien

117

0

0

4 788

0

102

5 007

2 %

Slovakien

166

0

0

2 360

0

33

2 559

1 %

Slovenien

43

0

0

1 709

0

14

1 766

1 %

Spanien

1 224

0

48

16 438

0

645

18 355

4 %

Sverige

359

0

0

4 143

1

208

4 711

4 %

Okänd 15

3

0

0

91

0

1

95

1 %

Totalt EU

18 867

0

227

200 007

8

6 133

225 242

3 %

Skillnader mellan medlemsstaterna kan bero på olika utvecklad påfyllningsinfrastruktur för alternativa bränslen, t.ex. CNG/LNG. Antalet registrerade fordon som använder alternativa bränslen är dock lågt i hela EU.

4.2.3    Alternativa drivsystem

I förordning (EU) 2019/1242 definieras ett utsläppsfritt tungt fordon som ett fordon utan förbränningsmotor, eller med en förbränningsmotor som släpper ut mindre än 1 g CO2/kWh, eller mindre än 1 g CO2/km.

27 hybridelfordon 16 och 1290 dubbelbränslefordon 17 registrerades under rapporteringsperioden 2021 i fordonsgrupperna som omfattades av rapporten, inklusive fordonen i grupp 0 (mellan 3,5 och 7,5 ton) I tabell   11 framgår att antalet utsläppsfria fordon som registrerades under rapporteringsperioden var mycket begränsat.

Tabell 11: Antal utsläppsfria fordon per tillverkare

Tillverkare

Utsläppsfria fordon

Andel utsläppsfria fordon

ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.

0

0,00 %

DAF NV

17

0,04 %

Daimler Truck AG

21

0,05 %

Ford Otomotiv Sanayi AS

0

0,00 %

Isuzu Motors Limited

0

0,00 %

Iveco SpA

0

0,00 %

Iveco Magirus AG

0

0,00 %

MAN Truck and Bus SE

13

0,04 %

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation

0

0,00 %

Renault Truck SA

85

0,37 %

Scania CV AB

67

0,26 %

Volvo Truck Corporation

84

0,20 %

Totalt antal fordon

287

0,13 %

Av dessa 287 batteridrivna elfordon tillhör 120 undergrupp 4-LH (den undergrupp som har flest fordon).

5.    Slutsats

Denna tredje rapport syftar till att redogöra för läget för EU:s tunga fordonspark.

I rapporten jämförs prestandan för fordonsparkerna i olika medlemsstater, hos olika tillverkare och i olika fordonsgrupper. Den innehåller utvalda värden för koldioxidutsläpp, bränsleförbrukning och andelen alternativ teknik i tunga fordon som registrerades under den tredje rapporteringsperioden. I detta avsnitt sammanfattas de viktigaste observationerna på grundval av de rapporterade uppgifterna.

5.1    Koldioxidutsläpp 

En rättvis jämförelse av resultaten för olika medlemsstater och tillverkare när det gäller de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen från deras fordonsparker är endast möjlig inom en viss grupp eller undergrupper (för lastbilar i grupperna 4, 5, 9 och 10).

Inom den representativa gruppen för lastbilar som väger under 16 ton, dvs. grupp 2, kan betydande skillnader noteras mellan olika medlemsstaters och tillverkares fordonsparker. Den relativa skillnaden mellan den bästa och den sämst presterande medlemsstatens fordonspark är över 16 % (se tabell 2 ). För tillverkarna är den relativa skillnaden runt 30 % (se tabell 3 ).

När det gäller lastbilar över 16 ton uppgår skillnaden mellan medlemsstaternas flottor till 5 % för 5-LH-gruppen och 14 % för grupp 16. På samma sätt uppgår denna skillnad för tillverkare till omkring 11 % i grupp 5-LH och 8 % i grupp 16. Uppgifterna om användningen av avancerad teknik visar dessutom att nästan tre fjärdedelar av de nyregistrerade fordonen är utrustade med ett avancerat förarstödsystem. Uppgifterna om ytterligare avancerad teknik för minskning av koldioxidutsläpp är begränsade, men tyder på att en stor andel fordon kan vara utrustade med avancerade aerodynamiska åtgärder eller en ”Pulse & Glide”-teknik.

5.2    Bränslen och drivsystem

För närvarande står dieselfordon fortfarande för mer än 97 % av alla nyregistrerade tunga fordon som omfattas av denna rapport 18 . Det finns endast ett begränsat antal fordon med alternativa bränslen eller alternativa drivsystem, och då rör det sig främst om LNG och CNG.

Andelen fordon med alternativa bränslen, dvs. etanol, CNG eller LNG, varierar avsevärt mellan medlemsstaterna. I Kroatien, Cypern, Grekland, Ungern och Malta är den mycket låg (långt under 0,5 %), medan den i Bulgarien, Frankrike, Italien, Lettland och Sverige uppgår till 4 % (se  tabell 10 ). Den sistnämnda siffran beror på en relativt stor andel naturgasfordon, vilket återspeglar en väl utvecklad infrastruktur för gaspåfyllning i dessa länder.

I nuläget är antalet utsläppsfria tunga fordon i EU begränsat och endast 287 elbatterifordon registrerades under rapporteringsperioden 2021 (se  tabell   11 )

(1)

 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/956 av den 28 juni 2018 om övervakning och rapportering av nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning (EUT L 173, 9.7.2018, s. 1).

(2)

 Kommissionens förordning (EU) 2017/2400 av den 12 december 2017 om genomförande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 595/2009 vad gäller bestämning av tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning och om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/46/EG och kommissionens förordning (EU) nr 582/2011 (EUT L 349, 29.12.2017, s. 1).

(3)

 Såsom föreskrivs i artikel 6 i förordning (EU) 2018/956. Det centrala registret offentliggörs av Europeiska miljöbyrån på https://discomap.eea.europa.eu/app/CO2HDV/.

(4)

 Undergrupperna av fordon återspeglar fordonens typiska användningsmönster och särskilda tekniska egenskaper. De definieras i bilaga I till förordning (EU) 2019/1242.

(5)

 I förordning (EU) 2019/1242 definieras en användningsprofil som en ”kombination av målhastighetscykel, nyttolast, konfiguration för påbyggnad eller släpvagn och andra parametrar, i tillämpliga fall, som återspeglar ett fordons specifika användning”.

(6)

 De definitioner som används i denna rapport finns i bilaga A.1 i COM(2023) 517 final

(7)

 Bilaga A.2 i RAPPORT FRÅN KOMMISSIONEN enligt förordning (EU) 2018/956 med analys av de uppgifter för rapporteringsperioden 2020 som lämnats av medlemsstater och tillverkare om nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning, COM(2023) 517 final, innehåller en beskrivning av hur den genomsnittliga nyttolasten har beräknats för alla fordonsgrupper.

(8)

 Enligt definitionen i förordning (EU) 2019/ 1242

(9)

 Bilaga A.3 i RAPPORT FRÅN KOMMISSIONEN enligt förordning (EU) 2018/956 med analys av de uppgifter för rapporteringsperioden 2020 som lämnats av medlemsstater och tillverkare om nya tunga fordons koldioxidutsläpp och bränsleförbrukning, COM(2023) 517 final, innehåller en beskrivning av hur de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen beräknas.

(10)

 För lastbilar som väger under 16 ton innehåller grupperna 2 och 3 ett jämförbart antal fordon. När det gäller de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen och den genomsnittliga nyttolasten ligger grupp 2 mittemellan grupperna 1 och 3 (se tabell 2) och motsvarar därför bäst dessa lastbilar. Undergrupp 5-LH och grupp 16 utgör en representativ grupp eftersom de står för den högsta andelen nyregistrerade lastbilar på över 16 ton i de grupper som omfattas respektive inte omfattas av de gällande koldioxidnormerna. I vissa länder har inget fordon i grupp 16 registrerats under rapporteringsperioden, och deras genomsnittliga utsläpp är därför inte tillgängliga.

(11)

 Med okända fordon avses fordon som är registrerade i mer än en medlemsstat och som därför inte kunnat tillskrivas en exakt medlemsstat.

(12)

 Användningsprofilerna fastställs i tabell 2 i bilaga I till förordning (EU) 2019/1242

(13)

 Fält 74 i tabell 2 i bilaga I till förordning (EU) 2018/956.

(14)

 Fälten 97–100 i tabell 2 i bilaga I till förordning (EU) 2018/956.

(15)

 Med okända fordon avses fordon som är registrerade i mer än en medlemsstat och som därför inte kunnat tillskrivas en exakt medlemsstat.

(16)

 Med hybridelfordon avses ett fordon med en kombinerad förbränningsmotor och elmotor.

(17)

 Med dubbelbränslefordon avses ett fordon med en förbränningsmotor som konstruerats för att drivas med två olika bränslen samtidigt.

(18)

 Ingen åtskillnad har gjorts mellan motorer som är typgodkända för olika dieselbränsleblandningar

Top