EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 11.7.2022
COM(2022) 339 final
2016/0399(COD)
MEDDELANDE FRÅN KOMMISSIONEN TILL EUROPAPARLAMENTET
enligt artikel 294.6 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt
om
rådets ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 805/2004 vad gäller tillämpning av det föreskrivande förfarandet med kontroll för att anpassa den till artikel 290 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt
2016/0399 (COD)
MEDDELANDE FRÅN KOMMISSIONEN TILL EUROPAPARLAMENTET
enligt artikel 294.6 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt
om
rådets ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 805/2004 vad gäller tillämpning av det föreskrivande förfarandet med kontroll för att anpassa den till artikel 290 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt
1.Bakgrund
|
Överlämnande av förslaget till Europaparlamentet och rådet
(dokument COM(2016) 798 final – 2016/0399 (COD)):
|
13 mars 2017
|
|
Europaparlamentets ståndpunkt vid första behandlingen:
|
17 april 2019
|
|
|
|
|
Antagande av rådets ståndpunkt:
|
28 juni 2022
|
2.Syftet med kommissionens förslag
Syftet med förslaget är att anpassa tre rättsakter på det rättsliga område som fortfarande hänvisar till det föreskrivande förfarandet med kontroll till artikel 290 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt.
3.Kommentarer till rådets ståndpunkt
Rådets ståndpunkt vid den första behandlingen återspeglar till fullo den politiska överenskommelse som nåtts på teknisk nivå och som bekräftats i ett e-postmeddelande av den 8 juni 2022 mellan Europaparlamentets och rådets avdelningar, med stöd av kommissionen. Inga trepartsmöten ansågs nödvändiga. Överenskommelsen innehåller följande huvudpunkter:
–Av de tre rättsakter som ingick i kommissionens ursprungliga förslag behandlar kompromisstexten endast anpassningen av förordning (EG) nr 805/2004. De andra två rättsakterna, rådets förordning (EG) nr 1206/2001 och förordning (EG) nr 1393/2007, har under tiden upphävts och ingår därför inte i den slutliga överenskomna texten.
–Skälen 1 och 2 om de ändringar som införts genom Lissabonfördraget avseende akter som kommissionen kan anta har anpassats till skälen i förordning (EU) 2019/1243.
–Två skäl har föreslagits för att klargöra förordningens tillämplighet på Danmark respektive Irland.
–Den enda bestämmelse i förordning (EG) nr 805/2004 som föreskriver tillämpning av det föreskrivande förfarandet med kontroll kommer att anpassas till delegerade akter, som kommissionen hade föreslagit.
–Kommissionen ges befogenheten att anta delegerade akter fem år i taget, i kombination med en skyldighet att nio månader före utgången av varje femårsperiod lägga fram rapporter om hur befogenheten har använts. Kommissionen hade ursprungligen föreslagit att befogenheten skulle gälla en obestämd tid, men begränsningen av varaktigheten är i linje med vad som överenskommits för många andra anpassade befogenheter, bland annat för de två andra ärenden som ingick i kommissionens förslag och som under tiden har upphävts och ersatts av andra akter.
Kommissionen stöder den överenskommelse som nåtts på teknisk nivå.
4.Slutsats
Kommissionen godtar rådets ståndpunkt.