Sektor eller undersektor
|
Beskrivning av förbehåll
|
|
ALLA SEKTORER
|
Fastigheter
För leveranssätt 1 och 2
AT, BG, CY, CZ, DK, EE, EL, FI, HU, IE, IT, LT, LV, MT, PL, RO, SI, SK: Begränsningar av utländska investerares förvärv av mark och fastigheter.
|
|
1. FÖRETAGSTJÄNSTER
|
|
|
A. Yrkesmässiga tjänster
|
|
|
a) Juridiska tjänster
(CPC 861)
utom juridisk rådgivning samt juridiska handlings- och intygstjänster som tillhandahålls av jurister som anförtrotts offentliga uppgifter, t.ex. notarier, huissiers de justice och andra officiers publics et ministériels
|
För leveranssätt 1 och 2
AT, CY, ES, EL, LT, MT, SK: För fullt medlemskap i advokatsamfundet, som krävs för att vara verksam inom nationell rätt (EU-rätt och medlemsstatens rättsordning), gäller ett krav på medborgarskap.
BE, FI: För fullt medlemskap i advokatsamfundet, som krävs för juridiska representationstjänster, gäller ett krav på medborgarskap tillsammans med krav på bosättning. I BE tillämpas kvoter för att uppträda inför Cour de cassation i civilmål.
|
|
|
BG: Utländska jurister kan endast tillhandahålla juridiska representationstjänster åt en medborgare från sitt hemland; det ställs även krav på reciprocitet och samarbete med en bulgarisk jurist. För juridiska medlingstjänster krävs permanent bosättning.
FR: Juristers tillträde till yrkena avocat auprès de la Cour de Cassation och avocat auprès du Conseil d’Etat omfattas av kvoter, och det ställs även krav på medborgarskap.
HR: Obundet för att vara verksam inom kroatisk rätt.
HU: För fullt medlemskap i advokatsamfundet gäller ett krav på medborgarskap tillsammans med krav på bosättning. För utländska advokater är den juridiska verksamheten begränsad till juridisk rådgivning.
LV: Krav på medborgarskap för advokater som avlagt advokateden, vilket är ett krav för juridisk representation i brottmål.
DK: Endast advokater med dansk auktorisation och advokatbyråer som är registrerade i Danmark får marknadsföra juridiska rådgivningstjänster. För att erhålla dansk auktorisation krävs en dansk juridisk examen.
SE: För medlemskap i advokatsamfundet, som endast krävs för att använda yrkestiteln ”advokat”, gäller ett krav på bosättning.
|
|
b) 1. Redovisnings- och bokföringstjänster
(CPC 86212 utom revision, CPC 86213, CPC 86219 och CPC 86220)
|
För leveranssätt 1
FR, HU, IT, MT, RO, SI: Obundet.
AT: Krav på medborgarskap för att uppträda som ombud inför behöriga myndigheter.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
b) 2. Revision
(CPC 86211 och 86212 utom redovisning)
|
För leveranssätt 1
BE, BG, CY, DE, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, MT, NL, PT, RO, SI, UK: Obundet.
AT: Krav på medborgarskap för att uppträda som ombud inför behöriga myndigheter och för att utföra revision som föreskrivs i särskilda österrikiska lagar (till exempel aktiebolagslagen, börslagen och banklagen).
HR: Utländska revisionsbyråer får tillhandahålla revisionstjänster inom Kroatiens territorium om de har etablerat en filial där.
SE: Endast revisorer som är godkända i Sverige får utföra lagstadgad revisionsverksamhet inom vissa juridiska enheter, bl.a. alla aktiebolag. Endast sådana personer får vara delägare i eller bilda bolag som bedriver kvalificerad revisionsverksamhet (för officiella ändamål). Krav på bosättning för godkännande.
LT: Revisorsrapporten måste sammanställas i samarbete med en revisor som godkänts i Litauen.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
c) Skatterådgivning
(CPC 863)
|
För leveranssätt 1
AT: Krav på medborgarskap för att uppträda som ombud inför behöriga myndigheter.
CY: Taxeringsinspektörer måste vara godkända av finansministeriet. Godkännandet sker efter prövning av det ekonomiska behovet. De kriterier som används motsvarar dem som används för att bevilja tillstånd för utländska investeringar (som anges i det horisontella avsnittet), eftersom de gäller denna undersektor, i samtliga fall med beaktande av sysselsättningssituationen i undersektorn.
BG, MT, RO och SI: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
d) Arkitekttjänster
och
e) Stadsplanerings- och landskapsarkitekttjänster
(CPC 8671 och CPC 8674)
|
För leveranssätt 1
AT: Obundet utom för planeringstjänster.
BE, BG, CY, EL, IT, MT, PL, PT, SI: Obundet.
DE: Nationella bestämmelser om arvoden och vederlag tillämpas beträffande alla tjänster som tillhandahålls från utlandet.
HR: Fysiska och juridiska personer får tillhandahålla arkitekttjänster efter godkännande av Kroatiens arkitektförbund. Planer eller projekt som utarbetats utomlands måste godkännas (valideras) av en behörig fysisk eller juridisk person i Kroatien så att de uppfyller kraven i den kroatiska lagen. Obundet för stadsplanering.
HU, RO: Obundet för landskapsarkitekttjänster.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
f) Ingenjörstjänster
och
g) Integrerade ingenjörstjänster
(CPC 8672 och CPC 8673)
|
För leveranssätt 1
AT, SI: Obundet utom för rena planeringstjänster.
BG, CY, EL, IT, MT, PT: Obundet.
HR: Fysiska och juridiska personer får tillhandahålla ingenjörstjänster efter godkännande av Kroatiens ingenjörsförbund. Planer eller projekt som utarbetats utomlands måste godkännas (valideras) av en behörig fysisk eller juridisk person i Kroatien så att de uppfyller kraven i den kroatiska lagen.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
h) Läkartjänster (inklusive psykologtjänster) och tandvårdstjänster
(CPC 9312 och del av CPC 85201)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, EL, IE, IT, LU, MT, NL, PT, RO, SK, UK: Obundet.
HR: Obundet utom för telemedicin.
SI: Obundet för socialmedicin, sanitära, epidemiologiska och miljömedicinska tjänster, tillhandahållande av blod, blodprodukter och transplantat samt obduktion.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
i) Veterinärtjänster
(CPC 932)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, FR, EL, HU, IE, IT, LV, LT, MT, NL, PT, RO, SI, SK: Obundet.
UK: Obundet utom för veterinärlaboratorietjänster och veterinärtekniska tjänster som tillhandahålls till veterinärer, allmän rådgivning, vägledning och information rörande exempelvis näring, beteende och skötsel av sällskapsdjur.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
j) 1. Barnmorsketjänster
(del av CPC 93191)
j) 2. Tjänster som tillhandahålls av sjuksköterskor, sjukgymnaster och paramedicinsk personal
(del av CPC 93191)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, FR, EL, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PT, RO, SI, SK, UK: Obundet.
FI, PL: Obundet, utom för sjuksköterskor.
HR: Obundet utom för telemedicin.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
k) Detaljhandelsförsäljning av läkemedel och detaljhandelsförsäljning av sjukvårdsartiklar
(CPC 63211)
och andra tjänster som tillhandahålls av farmaceuter
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, DE, CY, DK, ES, FI, FR, EL, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SE, SI. UK: Obundet.
CZ, LV, LT: Obundet utom för postorder.
HU: Obundet utom för CPC 63211.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
B. Datatjänster och tillhörande tjänster
(CPC 84)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
C. Forsknings- och utvecklingstjänster
|
|
|
a) FoU-tjänster inom naturvetenskap
(CPC 851)
b) FoU-tjänster inom socialvetenskap och humaniora
(CPC 852 utom psykologtjänster)
c) Tvärvetenskapliga FoU-tjänster
(CPC 853)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: När det gäller offentligt finansierade FoU-tjänster kan ensamrätt och/eller tillstånd endast ges till fysiska personer som är medborgare i en EU-medlemsstat och juridiska personer med säte inom EU.
|
|
D. Fastighetstjänster
|
|
|
a) Som rör egen eller hyrd egendom
(CPC 821)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, CZ, EE, HU, IE, LV, LT, MT, PL, RO, SK, SI: Obundet.
HR: Kommersiell etablering krävs.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
b) På arvodes- eller kontraktsbasis
(CPC 822)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, CZ, EE, HU, IE, LV, LT, MT, PL, RO, SK, SI: Obundet.
HR: Kommersiell etablering krävs.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
E. Uthyrning av fordon och maskiner utan bemanning
|
|
|
a) Av fartyg
(CPC 83103)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, DE, HU, MT, RO: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
b) Av luftfartyg
(CPC 83104)
|
För leveranssätt 1 och 2
BG, CY, CZ, HU, LV, MT, PL, RO, SK: Obundet.
EU: Luftfartyg som används av EU-flygbolag måste vara registrerade i den medlemsstat som har utfärdat tillstånd för flygbolaget eller i ett annat EU-land. Dispens kan beviljas för kortfristiga leasingkontrakt eller under exceptionella omständigheter.
|
|
c) Av annan transportutrustning
(CPC 83101, CPC 83102 och CPC 83105)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, HU, LV, MT, PL, RO, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
d) Av andra maskiner eller annan utrustning
(CPC 83106, CPC 83107, CPC 83108 och CPC 83109)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, CZ, HU, MT, PL, RO, SK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
e) Av hushållsartiklar och varor för personligt bruk
(CPC 832)
|
För leveranssätt 1 och 2
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SE, SK, UK: Obundet.
EE: Obundet utom för uthyrning av inspelade videokassetter för användning i underhållningssystem för hemmabruk
|
|
f) Uthyrning av telekommunikationsutrustning
(CPC 7541)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
F. Andra företagstjänster
|
|
|
a) Reklam
(CPC 871)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
b) Marknads- och opinionsundersökningar
(CPC 864)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
c) Konsulttjänster som rör företagsledning
(CPC 865)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
d) Tjänster i samband med konsulttjänster som rör företagsledning
(CPC 866)
|
För leveranssätt 1 och 2
HU: Obundet för medlings- och förlikningstjänster (CPC 86602).
|
|
e) Teknisk provning och analys
(CPC 8676)
|
För leveranssätt 1
IT: Obundet för biologer och analytiska kemister.
HR: Obundet för tjänster i samband med utfärdandet av obligatoriska certifikat och liknande officiella handlingar.
BG, CY, CZ, MT, PL, RO, SK, SE: Obundet.
För leveranssätt 2
BG, CY, CZ, MT, PL, RO, SK, SE: Obundet.
HR: Obundet för tjänster i samband med utfärdandet av obligatoriska certifikat och liknande officiella handlingar.
|
|
f) Rådgivnings- och konsulttjänster med anknytning till jordbruk, jakt och skogsbruk
(del av CPC 881)
|
För leveranssätt 1
IT: Obundet för aktiviteter som är förbehållna agronomer och periti agrari.
EE, MT, RO, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
g) Rådgivnings- och konsulttjänster som rör fiske
(del av CPC 882)
|
För leveranssätt 1
LV, MT, RO, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
h) Rådgivnings- och konsulttjänster med anknytning till tillverkning
(del av CPC 884 och del av CPC 885)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
i) Personalförmedling och rekrytering
|
|
|
i) 1. Chefsrekrytering
(CPC 87201)
|
För leveranssätt 1
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, FI, HR, IE, LV, LT, MT, PL, PT, RO, SK, SI, SE: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, FI, HR, IE, LV, LT, MT, PL, PT, RO, SK, SI: Obundet.
|
|
i) 2. Personalförmedling
(CPC 87202)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, EL, FI, FR, HR, IE, IT, LU, LV, LT, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SE, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, EL, FI, FR, HR, IE, IT, LU, LV, LT, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SK, UK: Obundet.
|
|
i) 3. Förmedling av kontorspersonal
(CPC 87203)
|
För leveranssätt 1
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, FI, FR, HR, IT, IE, LV, LT, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SK, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, FI, FR, HR, IT, IE, LV, LT, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI: Obundet.
|
|
j) 1. Utredningstjänster
(CPC 87301)
|
För leveranssätt 1 och 2
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, UK: Obundet.
|
|
j) 2. Säkerhetstjänster
(CPC 87302, CPC 87303, CPC 87304 och CPC 87305)
|
För leveranssätt 1 och 2
HU: Obundet för CPC 87304, CPC 87305.
BE, BG, CY, CZ, ES, EE, FI, FR, HR, IT, LV, LT, MT, PT, PL, RO, SI, SK: Obundet.
|
|
k) Vetenskapliga och tekniska konsulttjänster
(CPC 8675)
|
För leveranssätt 1
BE, BG, CY, DE, DK, ES, FR, EL, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SI, UK: Obundet för prospektering.
HR: Grundläggande geologiska, geodetiska och gruvrelaterade konsulttjänster och därmed sammanhängande konsulttjänster rörande miljöskydd inom Kroatiens territorium får bara genomföras tillsammans med eller via inhemska juridiska personer.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
l) 1. Underhåll och reparation av fartyg
(del av CPC 8868)
|
För leveranssätt 1
För transportfartyg: BE, BG, CY, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LT, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, UK: Obundet.
För transportfartyg på inre vattenvägar: EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
l) 2. Underhåll och reparation av utrustning för järnvägstransport
(del av CPC 8868)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, DE, CY, CZ, DK, ES, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LT, LV, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
l) 3. Underhåll och reparation av motorfordon, motorcyklar, snöskotrar och vägtransportutrustning
(CPC 6112, CPC 6122, del av CPC 8867 och del av CPC 8868)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
l) 4. Underhåll och reparation av luftfartyg och delar till luftfartyg
(del av CPC 8868)
|
För leveranssätt 1
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
l) 5. Underhåll och reparation av metallvaror, maskiner (inte kontorsmaskiner), utrustning (inte transport- och kontorsutrustning) samt hushållsartiklar och personliga artiklar
(CPC 633, CPC 7545, CPC 8861, CPC 8862, CPC 8864, CPC 8865 och CPC 8866)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
m) Tjänster som omfattar rengöring av byggnader
(CPC 874)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SE, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
n) Fotografitjänster
(CPC 875)
|
För leveranssätt 1
BG, EE, MT, PL: Obundet för tillhandahållande av flygfototjänster.
HR, LV: Obundet för specialfototjänster (CPC 87504).
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
o) Paketering
(CPC 876)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
p) Tryckning och förlagsverksamhet
(CPC 88442)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
q) Konferenstjänster
(del av CPC 87909)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
r) 1. Översättar- och tolktjänster
(CPC 87905)
|
För leveranssätt 1
PL: Obundet för auktoriserade tolkar.
HR: Obundet för officiella dokument.
HU, SK: Obundet för officiell översättning och tolkning.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
r) 2. Inredningsdesign och specialdesign
(CPC 87907)
|
För leveranssätt 1
DE: Nationella bestämmelser om arvoden och vederlag tillämpas beträffande alla tjänster som tillhandahålls från utlandet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
r) 3. Inkassotjänster
(CPC 87902)
|
För leveranssätt 1 och 2
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
|
|
r) 4. Kreditupplysning
(CPC 87901)
|
För leveranssätt 1 och 2
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
|
|
r) 5. Kopiering
(CPC 87904)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SE, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
r) 6. Konsulttjänster som rör telekommunikation
(CPC 7544)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
r) 7. Telefonpassningstjänster
(CPC 87903)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
2. KOMMUNIKATIONSTJÄNSTER
|
|
|
A. Post- och budtjänster
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
(Tjänster som rör hantering av postförsändelser enligt följande förteckning över undersektorer, oavsett om de skickas inom landet eller till utlandet: i) Hantering av adresserade skriftliga meddelanden på vilket fysiskt medium som helst, däribland hybridpost och direktbrev. ii) Hantering av adresserade paket. iii) Hantering av adresserade pressprodukter. iv) Hantering av de försändelser som avses i led i–iii ovan som rekommenderade eller assurerade brev. v) Expressutdelning av de försändelser som avses i led i–iii ovan. vi) Hantering av icke-adresserade försändelser. vii) Dokumentutväxling.
|
|
|
Undersektorerna i, iv och v får undantas när de faller inom ramen för de tjänster som får förbehållas, dvs.: för brevförsändelser vars pris är lägre än 2,5 gånger den allmänna basavgiften, under förutsättning att de väger mindre än 50 gram, samt den rekommenderade post som används i samband med rättsliga och administrativa förfaranden.
(del av CPC 751, CPC 71235, och CPC 73210)
|
|
|
B. Telekommunikationstjänster
Dessa tjänster omfattar inte ekonomisk verksamhet som består i tillhandahållande av innehåll som kräver telekommunikationstjänster för att transporteras
|
|
|
a) Tjänster som består i vidarebefordran och mottagande av signaler på elektromagnetisk väg, utom radio- och tv-utsändningar.
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
b) Satellitsändningstjänster
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Inga, utom att tjänsteleverantörer i denna sektor kan omfattas av skyldigheter för att skydda mål som avser allmänintresset i samband med överföring av innehåll genom deras nätverk i linje med unionslagstiftningen för elektronisk kommunikation.
BE: Obundet.
|
|
3. BYGGTJÄNSTER OCH TILLHÖRANDE INGENJÖRSTJÄNSTER
(CPC 511, CPC 512, CPC 513, CPC 514, CPC 515, CPC 516, CPC 517 och CPC 518)
|
För leveranssätt 1
Inga.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
4. DISTRIBUTIONSTJÄNSTER
(utom distribution av vapen, ammunition, sprängämnen och annat krigsmateriel)
A. Tjänster som utförs på provisionsbasis
a) Tjänster på provisionsbasis som rör motorfordon, motorcyklar och snöskotrar samt reservdelar och tillbehör till dessa
(del av CPC 61111, CPC 6113 och CPC 6121)
b) Övriga tjänster som utförs på provisionsbasis
(CPC 621)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Obundet för distribution av kemiska produkter samt ädelmetaller (och stenar).
AT: Obundet för distribution av pyrotekniska produkter, lättantändliga artiklar, spränganordningar och giftiga ämnen.
AT, BG: Obundet för distribution av produkter avsedda för medicinska ändamål, t.ex. medicinsk och kirurgisk apparatur, läkemedelssubstanser och föremål avsedda för medicinska ändamål.
HR: Obundet för tobaksprodukter.
|
|
B. Partihandel
a) Partihandel med motorfordon, motorcyklar och snöskotrar samt reservdelar och tillbehör till dessa
(del av CPC 61111, CPC 6113 och CPC 6121)
b) Partihandel med teleterminalutrustning
(del av CPC 7542)
c) Övrig partihandel
(CPC 622 utom partihandel med energiprodukter)
|
För leveranssätt 1
AT, BG, PL, RO: Obundet för distribution av tobak och tobaksprodukter.
IT: För partihandel: statligt tobaksmonopol.
BG, FI, PL, RO: Obundet för distribution av alkoholhaltiga drycker.
SE: Obundet för distribution i detaljhandelsledet av alkoholhaltiga drycker.
AT, BG, CZ, FI, RO, SK, SI: Obundet för distribution av läkemedel.
BG, HU, PL: Obundet för tjänster som utförs på provisionsbasis.
FR: Obundet för handlare och mäklare som är verksamma inom 17 marknader av nationellt intresse beträffande färska livsmedel. Obundet för partihandel med läkemedel.
MT: Obundet för tjänster som utförs på provisionsbasis.
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FR, EL, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, SK, UK: För detaljhandel: obundet utom för postorder.
|
|
C. Detaljhandel
Detaljhandel med motorfordon, motorcyklar och snöskotrar samt reservdelar och tillbehör till dessa
(CPC 61112, del av CPC 6113 och CPC 6121)
Detaljhandel med teleterminalutrustning
(del av CPC 7542)
Detaljhandel med livsmedel
(CPC 631)
|
|
|
Detaljhandel med andra produkter (ej energi), utom detaljhandel med läkemedel och sjukvårdsartiklar
(CPC 632 utom 63211 och 63297)
D. Franchising
(CPC 8929)
|
|
|
5. UTBILDNINGSTJÄNSTER (endast privatfinansierade)
|
|
|
A. Primärutbildning
(CPC 921)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, FI, FR, HR, IT, MT, RO, SE, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
CY, FI, HR, MT, RO, SE, SI: Obundet.
|
|
B. Sekundärutbildning
(CPC 922)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, FI, FR,HR, IT, MT, RO, SE: Obundet.
För leveranssätt 2
CY, FI, MT, RO, SE: Obundet.
För leveranssätt 1 och 2
LV: Obundet för utbildningstjänster som rör gymnasial yrkesutbildning för funktionshindrade studerande (CPC 9224).
|
|
C. Högre utbildning
(CPC 923)
|
För leveranssätt 1
AT, BG, CY, FI, FR, IT, MT, RO, SE: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BG, CY, FI, MT, RO, SE: Obundet.
För leveranssätt 1 och 2
CZ, SK: Obundet för högre utbildning, utom för teknisk och yrkesinriktad högskoleutbildning (CPC 92310).
|
|
D. Vuxenutbildning
(CPC 924)
|
För leveranssätt 1 och 2
AT: Obundet för vuxenutbildning genom radio eller TV.
CY, FI, MT, RO, SE: Obundet.
|
|
E. Annan utbildning
(CPC 929)
|
För leveranssätt 1 och 2
AT, BE, BG, CY, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SI, SE, UK: Obundet.
HR: Inga för utbildning via korrespondens eller telekommunikation.
|
|
6. MILJÖTJÄNSTER
A. Hantering av avloppsvatten
(CPC 9401)
B. Hantering av fast/farligt avfall, utom transport över gränserna av farligt avfall
a) Avfallshantering
(CPC 9402)
b) Renhållning och liknande tjänster
(CPC 9403)
C. Skydd av utomhusluft och klimat
(CPC 9404)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet utom för konsulttjänster.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
D. Sanering och rening av mark och vatten
Behandling, sanering av mark och vatten som kontaminerats/förorenats
(del av CPC 94060)
E. Buller- och vibrationsdämpning
(CPC 9405)
F. Skydd av den biologiska mångfalden och landskapet
Skydd av naturen och landskapet
(del av CPC 9406)
G. Övriga miljötjänster och stödtjänster
(CPC 94090)
|
|
|
7. FINANSIELLA TJÄNSTER
|
|
|
A. Försäkringstjänster och försäkringsrelaterade tjänster
|
För leveranssätt 1 och 2
AT, BE, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, NL, PL, PT, RO, SK, SE, SI, UK: Obundet för direkta försäkringstjänster utom för försäkring av risker som rör
i)
sjöfart, kommersiell luftfart samt uppskjutning av rymdfarkoster och frakt i rymden (inbegripet satelliter) när sådan försäkring täcker något eller allt av följande: godset som transporteras, fordonet som transporterar godset och varje skadeståndsskyldighet som följer därav, och
ii)
gods i internationell transittrafik.
AT: Försäljningsfrämjande åtgärder och försäkringsförmedling för ett dotterbolag som inte är etablerat inom EU eller för en filial som inte är etablerad i Österrike (utom i fråga om återförsäkring och retrocession) är förbjudna. Obligatorisk lufttransportförsäkring, utom försäkring av internationell kommersiell lufttrafik, kan tillhandahållas endast av ett dotterbolag som är etablerat inom EU eller av en filial som är etablerad i Österrike. En högre skatt på försäkringspremier gäller för försäkringsavtal (utom i fråga om avtal om återförsäkring och retrocession) som meddelas av ett dotterbolag som inte är etablerat inom EU eller av en filial som inte är etablerad i Österrike. Undantag från den högre skatten kan beviljas.
|
|
|
DK: Obligatorisk lufttransportförsäkring kan meddelas endast av företag etablerade inom EU. Endast försäkringsbolag som fått tillstånd genom dansk lagstiftning eller av danska behöriga myndigheter får i kommersiellt syfte i Danmark tillhandahålla direktförsäkring för personer som är bosatta i Danmark, för danska fartyg eller för egendom i Danmark.
DE: Obligatorisk lufttransportförsäkring kan tillhandahållas endast av ett dotterbolag som är etablerat inom EU eller av en filial som är etablerad i Tyskland. Ett utländskt försäkringsbolag som har etablerat en filial i Tyskland får i detta land ingå försäkringsavtal för internationell transport endast genom den filial som etablerats i Tyskland.
FR: Försäkring av risker i samband med marktransport får meddelas endast av försäkringsbolag som är etablerade inom EU.
PL: Obundet för återförsäkring och retrocession, utom risker som rör varor i internationell handel.
|
|
|
PT: Luft- och sjötransportförsäkring som täcker varor, luftfartyg, skrov och ansvar får endast tillhandahållas av bolag som är etablerade inom EU; endast personer och företag som är etablerade inom EU får agera som försäkringsförmedlare för sådan försäkringsverksamhet i Portugal.
RO: Återförsäkring på den internationella marknaden tillåts endast om den återförsäkrade risken inte kan placeras på hemmamarknaden.
ES: För aktuarietjänster gäller ett krav på bosättning och tre års relevant erfarenhet.
För leveranssätt 1
AT, BE, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, NL, PT, RO, SK, SE, SI, UK: Obundet för direkta försäkringstjänster utom för försäkring av risker som rör
i)
sjöfart, kommersiell luftfart samt uppskjutning av rymdfarkoster och frakt i rymden (inbegripet satelliter) när sådan försäkring täcker något eller allt av följande: godset som transporteras, fordonet som transporterar godset och varje skadeståndsskyldighet som följer därav, och
ii)
gods i internationell transittrafik.
|
|
|
BG: Obundet för direkt försäkring, utom för tjänster som tillhandahålls av utländska leverantörer till utländska personer i Bulgarien. Transportförsäkring avseende varor, försäkring av fordon i sig och ansvarsförsäkring i samband med risker i Bulgarien får inte meddelas direkt av utländska försäkringsbolag. Ett utländskt försäkringsbolag får ingå försäkringsavtal endast genom en filial. Obundet för inlåningsförsäkring och liknande ersättningssystem samt obligatoriska försäkringar.
CY, LV, MT: Obundet för direkta försäkringstjänster utom för försäkring av risker som rör
i)
sjöfart, kommersiell luftfart samt uppskjutning av rymdfarkoster och frakt i rymden (inbegripet satelliter) när sådan försäkring täcker något eller allt av följande: godset som transporteras, fordonet som transporterar godset och varje skadeståndsskyldighet som följer därav, och
ii)
gods i internationell transittrafik.
|
|
|
LT: Obundet för direkta försäkringstjänster utom för försäkring av risker som rör
i)
sjöfart, kommersiell luftfart samt uppskjutning av rymdfarkoster och frakt i rymden (inbegripet satelliter) när sådan försäkring täcker något eller allt av följande: godset som transporteras, fordonet som transporterar godset och varje skadeståndsskyldighet som följer därav, och
ii)
varor i internationell transittrafik, utom när det gäller landtransport där risken finns i Litauen.
BG, LV, LT, PL: Obundet för försäkringsförmedling.
FI: Bara försäkringsbolag med säte i EU eller filial i Finland får tillhandahålla direkta försäkringstjänster (även koassurans). Försäkringsmäklartjänster får tillhandahållas av ett bolag eller en person som har permanent etablering i EU.
HR: Obundet för direkta försäkringstjänster och direkt försäkringsförmedling, utom
a)
livförsäkring: för tillhandahållande av livförsäkring till utländska personer som är bosatta i Kroatien,
b)
skadeförsäkring: för tillhandahållande av annan skadeförsäkring än ansvarsförsäkring för fordon till utländska personer som är bosatta i Kroatien,
c)
sjö- och lufttransportförsäkring samt annan transportförsäkring.
|
|
|
HU: Försäkringsbolag som inte är etablerade i EU får tillhandahålla direkta försäkringstjänster i Ungern endast genom en filial registrerad i Ungern.
IT: Obundet när det gäller aktuarietjänster. Transportförsäkring avseende varor, försäkring av fordon i sig och ansvarsförsäkring i samband med risker i Italien får meddelas endast av försäkringsbolag som är etablerade inom EU. Detta förbehåll gäller inte för internationell transport som inbegriper import till Italien.
SE: Tillhandahållandet av direktförsäkringar tillåts endast genom ett försäkringsbolag med koncession i Sverige, under förutsättning att den utländska tjänsteleverantören och det svenska försäkringsbolaget tillhör samma koncern eller har ingått samarbetsavtal.
|
|
|
För leveranssätt 2
AT, BE, BG, CZ, CY, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SE, SI, UK: Obundet för förmedling.
BG: För direkt försäkring: Bulgariska fysiska och juridiska personer och utländska personer som bedriver ekonomisk verksamhet i Bulgarien kan ingå försäkringsavtal i fråga om sin verksamhet i Bulgarien endast med tjänsteleverantörer som har tillstånd att bedriva försäkringsverksamhet i Bulgarien. Försäkringskompensation på grundval av sådana avtal ska betalas ut i Bulgarien. Obundet för inlåningsförsäkring och liknande ersättningssystem samt obligatoriska försäkringar.
HR: Obundet för direkta försäkringstjänster och direkt försäkringsförmedling, utom
a)
livförsäkring: för tillhandahållande av livförsäkring till utländska personer som är bosatta i Kroatien,
|
|
|
b)
skadeförsäkring:
i)
för tillhandahållande av annan skadeförsäkring än ansvarsförsäkring för fordon till utländska personer som är bosatta i Kroatien,
ii)
– person- eller sakförsäkring som inte finns tillgänglig i Kroatien, – företag som köper försäkring utomlands i samband med investeringsarbete utomlands, inkl. utrustning för sådant arbete, – för att garantera avkastning på utländska lån (kollateral försäkring), – person- och sakförsäkring av helägt företag och samriskföretag som bedriver näringsverksamhet utomlands, om det sker i enlighet med bestämmelserna i det landet eller det krävs för att registrera företaget, – fartyg under byggnation eller reparation, om så föreskrivs i avtalet med den utländska kunden
(köparen),
c)
sjö- och lufttransportförsäkring samt annan transportförsäkring.
IT: Transportförsäkring avseende varor, försäkring av fordon i sig och ansvarsförsäkring i samband med risker i Italien får meddelas endast av försäkringsbolag som är etablerade inom EU. Detta förbehåll gäller inte för internationell transport som inbegriper import till Italien.
|
|
B. Bankverksamhet och andra finansiella tjänster (med undantag av försäkringstjänster)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LU, NL, PL, PT, SK, SE, UK: Obundet utom för tillhandahållande av finansiell information och bearbetning av finansiella data samt rådgivning och andra relaterade tjänster, med undantag för förmedling.
BE: För att bedriva investeringsrådgivning krävs etablering i Belgien.
BG: Begränsningar och villkor som rör användningen av telekommunikationsnätverk kan förekomma.
CY: Obundet utom för handel med överlåtbara värdepapper, tillhandahållande av finansiell information och bearbetning av finansiella data samt rådgivning och andra relaterade tjänster, med undantag för förmedling.
EE: För inlåning krävs godkännande från den estniska finansinspektionen och registrering enligt estnisk lag som aktiebolag, dotterbolag eller filial.
EE: För förvaltning av investeringsbolag krävs etablering av ett specialiserat förvaltningsbolag. Endast företag med säte inom EU kan verka som förvaringsinstitut för investeringsfonders tillgångar.
|
|
|
HR: Obundet, utom för utlåning, finansiell leasing, tjänster som gäller betalning och penningförmedling, garantier och åtaganden, penningmäkleri, tillhandahållande och överföring av finansiell information samt rådgivning och andra finansiella kringtjänster, med undantag för förmedling.
LT: För förvaltning av värdepappersfonder och investeringsbolag krävs etablering av ett specialiserat förvaltningsbolag. Endast företag med säte inom EU kan verka som förvaringsinstitut för investeringsfonders tillgångar.
IE: För tillhandahållande av investeringstjänster eller investeringsrådgivning krävs antingen i) tillstånd i Irland, vilket normalt förutsätter att tillhandahållaren är ett aktiebolag, handelsbolag eller enskilt företag, i vartdera fallet med ett huvudkontor/säte i Irland (i vissa fall kan det hända att tillstånd inte krävs, till exempel när en tillhandahållare av tjänster från tredjeland inte har någon kommersiell etablering i Irland och tjänsten inte tillhandahålls privatpersoner) eller ii) tillstånd i en annan medlemsstat i enlighet med EU:s direktiv om investeringstjänster.
|
|
|
IT: Obundet när det gäller säljare av finansiella tjänster (promotori di servizi finanziari).
LV: Obundet utom för medverkan vid utfärdandet av alla slags värdepapper, tillhandahållande av finansiell information och bearbetning av finansiella data samt rådgivning och andra relaterade tjänster, med undantag för förmedling.
LT: Kommersiell etablering krävs för pensionsfondsförvaltning.
MT: Obundet utom för inlåning, utlåning av alla slag, tillhandahållande av finansiell information och bearbetning av finansiella data samt rådgivning och andra relaterade tjänster, med undantag för förmedling.
PL: För tillhandahållande och överföring av finansiell information och bearbetning av finansiella data och tillhörande programvara: Krav på att använda det allmänna telenätet, eller någon annan godkänd operatörs nät.
RO: Obundet för finansiell leasing och för handel med penningsmarknadsinstrument, utländsk valuta, derivatinstrument, valuta- och ränteinstrument, överlåtbara värdepapper och andra överlåtbara instrument och finansiella tillgångar, medverkan vid utfärdande av alla slags värdepapper, förvaltning av tillgångar, samt clearing- och avvecklingstjänster rörande finansiella tillgångar. Betalnings- och penningförmedlingstjänster tillåts endast genom en bank som är etablerad lokalt.
|
|
|
SI:
i)
Medverkan vid utfärdandet av statsskuldförbindelser och pensionfondsförvaltning: Obundet.
ii)
Alla andra undersektorer utom utfärdande av statsskuldförbindelser och pensionfondsförvaltning, tillhandahållande och överföring av finansiell information samt rådgivning och andra tjänster som är relaterade till finansiella tjänster: Obundet, utom när det gäller för inhemska juridiska personer och enskilda näringsidkare att ta emot krediter (all form av upplåning) och att acceptera borgensförbindelser och garantier från utländska kreditinstitut. Utländska personer får endast sälja utländska värdepapper genom inhemska banker och fondmäklare. Medlemmar i värdepappersbörsen i Slovenien måste vara registrerade som juridiska personer i Slovenien eller vara filialer till utländska investeringsbolag eller banker.
För leveranssätt 2
BG: Begränsningar och villkor som rör användningen av telekommunikationsnätverk kan förekomma.
PL: För tillhandahållande och överföring av finansiell information och bearbetning av finansiella data och tillhörande programvara: Krav på att använda det allmänna telenätet, eller någon annan godkänd operatörs nät.
|
|
8. HÄLSO- OCH SJUKVÅRD OCH SOCIALA TJÄNSTER
(endast privatfinansierade)
|
|
|
A. Sjukhustjänster
(CPC 9311)
C. Vård på andra behandlingshem än sjukhus
(CPC 93193)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, DE, CY, CZ, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LV, LT, MT, LU, NL, PL, PT, RO, SI, SE, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
D. Sociala tjänster
(CPC 933)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, EL, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
BE: Obundet för andra sociala tjänster än konvalescenthem, vilohem och äldreboenden.
|
|
9. TURISM OCH RESERELATERADE TJÄNSTER
|
|
|
A. Hotell, restauranger samt cateringverksamhet
(CPC 641, CPC 642 och CPC 643)
utom cateringverksamhet inom lufttransport
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FR, EL, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet utom för cateringverksamhet.
HR: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
B. Resebyråer och researrangörer
(inbegripet reseledare)
(CPC 7471)
|
För leveranssätt 1
BG, HU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
C. Turistguidetjänster
(CPC 7472)
|
För leveranssätt 1
BG, CY, CZ, HU, IT, LT, MT, PL, SK, SI: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
10. REKREATIONS-, KULTUR- OCH SPORTTJÄNSTER
(utom audiovisuella tjänster)
|
|
|
A. Underhållningstjänster (inbegripet teater, levande musik, cirkusuppträdanden och diskotek)
(CPC 9619)
|
För leveranssätt 1
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
CY, CZ, FI, HR, MT, PL, RO, SK, SI: Obundet.
BG: Obundet utom för tjänster som rör teaterproduktion, sånggrupper, band- och orkesterunderhållning (CPC 96191), tjänster som tillhandahålls av författare, kompositörer, skulptörer, underhållare och andra enskilda artister (CPC 96192) och tillhörande teatertjänster (CPC 96193).
EE: Obundet för övrig underhållning (CPC 96199) utom biograftjänster.
LT, LV: Obundet utom för biograftjänster (del av CPC 96199).
|
|
B. Nyhetsbyråer
(CPC 962)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
C. Biblioteks-, arkiv-, museiverksamhet och annan kulturell verksamhet
(CPC 963)
|
För leveranssätt 1
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LT, LV, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HR, HU, IE, IT, LT, LV, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
|
|
D. Sporttjänster
(CPC 9641)
|
För leveranssätt 1 och 2
AT: Obundet för skidskolor och bergsguidetjänster.
BG, CZ, HR, LV, MT, PL, RO, SK: Obundet.
För leveranssätt 1
CY, EE: Obundet.
|
|
E. Tjänster i fritidsparker och badanläggningar
(CPC 96491)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
11. TRANSPORTTJÄNSTER
|
|
|
A. Sjötransport
a) Internationell passagerartransport
(CPC 7211 utom nationellt cabotage)
b) Internationell godstransport
(CPC 7212 utom nationellt cabotage)
|
För leveranssätt 1 och 2
BG, CY, DE, EE, ES, FR, FI, EL, IT, LT, LV, MT, PL, PT, RO, SI, SE: Matartjänster med godkännande.
|
|
B. Transport på inre vattenvägar
a) Passagerartransport
(CPC 7221)
b) Godstransport
(CPC 7222)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Inga, utom åtgärder som baseras på befintliga eller framtida avtal om tillträde till inre vattenvägar (inbegripet avtal till följd av Rhen-Main-Donau-kanalen), vilka förbehåller vissa trafikrättigheter för aktörer som är baserade i de berörda länderna och uppfyller medborgarskapskriterierna vad gäller ägande. Genomförandebestämmelser till Mannheimkonventionen om sjöfart på Rhen.
AT: Krav på medborgarskap för fysiska personer som bildar ett rederi. När det gäller etablering som juridisk person gäller krav på medborgarskap för majoriteten av de verkställande direktörerna, medlemmarna i styrelsen och tillsynsrådet. Ett företag eller en varaktig etablering måste registreras i Österrike. Vidare måste majoriteten av aktierna innehas av EU-medborgare.
BG, CY, CZ, EE, FI, HR, HU, LT, MT, RO, SE, SI, SK: Obundet.
|
|
C. Järnvägstransport
a) Passagerartransport
(CPC 7111)
b) Godstransport
(CPC 7112)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
D. Vägtransport
a) Passagerartransport
(CPC 7121 och CPC 7122)
b) Godstransport
(CPC 7123, utom transport av post för egen räkning).
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
E. Transport i rörledning av andra varor än bränsle
(CPC 7139)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, IE, IT, LV, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
|
|
12 KRINGTJÄNSTER FÖR TRANSPORT
|
|
|
A. Kringtjänster för sjötransport
a) Lasthantering i samband med sjötransporter
b) Lagrings- och magasineringstjänster
(del av CPC 742)
c) Tullklareringstjänster
d) Containerterminal- och depåtjänster
e) Agenttjänster inom sjöfart
f) Fraktspeditionstjänster till sjöss
g) Uthyrning av fartyg med besättning
(CPC 7213)
h) Bogsering
(CPC 7214)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet för tullklareringstjänster och för containerterminal- och depåtjänster
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HU, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet för lasthantering i samband med sjötransporter.
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet för lagrings- och magasineringstjänster.
AT, BE, BG, CY, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, IE, IT, MT, NL, PL, PT, SI, SE, UK: Obundet för bogsering.
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, HU, LT, MT, PL, RO, SK, SI, SE: Obundet för uthyrning av fartyg med besättning.
HR: Obundet utom för speditörstjänster inom godstransport CPC 748.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
i) Stödtjänster för sjötransport
(del av CPC 745)
j) Övriga stöd- och kringtjänster
(del av CPC 749)
|
|
|
B. Kringtjänster för transport på inre vattenvägar
a) Lasthantering
(del av CPC 741)
b) Lagrings- och magasineringstjänster
(del av CPC 742)
c) Speditörstjänster inom godstransport
(del av CPC 748)
d) Uthyrning av fartyg med besättning
(CPC 7223)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Åtgärder som baseras på befintliga eller framtida avtal om tillträde till inre vattenvägar (inbegripet avtal till följd av Rhen-Main-Donau-kanalen) förbehåller vissa trafikrättigheter för aktörer som är baserade i de berörda länderna och uppfyller medborgarskapskriterierna vad gäller ägande. Genomförandebestämmelser till Mannheimkonventionen om sjöfart på Rhen.
EU: Obundet för bogsering.
HR: Obundet.
För leveranssätt 1
AT, BG, CY, CZ, DE, EE, FI, HU, LV, LT, MT, RO, SK, SI, SE: Obundet för uthyrning av fartyg med besättning.
|
|
e) Bogsering
(CPC 7224)
f) Stödtjänster för transport på inre vattenvägar
(del av CPC 745)
g) Övriga stöd- och kringtjänster
(del av CPC 749)
|
|
|
C. Kringtjänster för järnvägstransport
a) Lasthantering
(del av CPC 741)
b) Lagrings- och magasineringstjänster
(del av CPC 742)
c) Speditörstjänster inom godstransport
(del av CPC 748)
d) Växling, rangering
(CPC 7113)
e) Kringtjänster för järnvägstransport
(CPC 743)
f) Övriga stöd- och kringtjänster
(del av CPC 749)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet för bogsering.
HR: Obundet utom för c) Speditörstjänster inom godstransport
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
D. Kringtjänster för vägtransport
a) Lasthantering
(del av CPC 741)
b) Lagrings- och magasineringstjänster
(del av CPC 742)
c) Speditörstjänster inom godstransport
(del av CPC 748)
d) Uthyrning av nyttovägfordon med bemanning.
(CPC 7124)
e) Stödtjänster för vägtransport
(CPC 744)
f) Övriga stöd- och kringtjänster
(del av CPC 749)
|
För leveranssätt 1
AT, BG, CY, CZ, EE, HU, LV, LT, MT, PL, RO, SK, SI, SE: Obundet för uthyrning av nyttovägfordon med bemanning.
HR: Obundet utom för c) speditörstjänster inom godstransport och e) stödtjänster för vägtransport för vilka tillstånd krävs.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
E. Kringtjänster för lufttransport
|
|
|
a) Marktjänster (inbegripet cateringtjänster)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Obundet utom för cateringverksamhet.
|
|
b) Lagrings- och magasineringstjänster
(del av CPC 742)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
c) Speditörstjänster inom godstransport
(del av CPC 748)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
d) Uthyrning av luftfartyg med besättning
(CPC 734)
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Luftfartyg som används av EU-flygbolag måste vara registrerade i de medlemsstater som har utfärdat tillstånd för flygbolaget eller i ett annat EU-land. Dispens kan beviljas för kortfristiga leasingkontrakt eller under exceptionella omständigheter.
|
|
e) Försäljning och marknadsföring
f) Datoriserade bokningssystem
|
För leveranssätt 1 och 2
EU: Särskilda skyldigheter för tjänsteleverantörer som använder datoriserade bokningssystem som ägs eller kontrolleras av flygbolag
|
|
g) Flygplatsförvaltning
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
F. Kringtjänster för transport i rörledning av andra varor än bränsle
Lagring och magasinering av andra varor än bränsle som transporteras i rörledning
(del av CPC 742)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
13. ENERGITJÄNSTER
|
|
|
A. Tjänster med anknytning till gruvdrift
(CPC 883)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|
|
B. Transport i rörledning av bränsle
(CPC 7131)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, EE, FI, FR, EL, IE, IT, LV, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
|
|
C. Lagring och magasinering av bränsle som transporteras i rörledning
(del av CPC 742)
|
För leveranssätt 1
AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, EL, HR, IE, IT, LT, LU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SI, SE, UK: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
D. Partihandel med fasta, flytande och gasformiga bränslen med tillhörande produkter
(CPC 62271)
och partihandel med el, ånga och varmvatten
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet för partihandel med el, ånga och varmvatten.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
E. Detaljhandel med drivmedel
(CPC 613)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
F. Detaljhandel med eldningsoljor, gasol, kol och ved
(CPC 63297)
och detaljhandel med el, gas (ej gasol), ånga och varmvatten
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet för detaljhandel med el, gas (ej gasol), ånga och varmvatten
BE, BG, CY, CZ, DE, DK, ES, FR, EL, IE, IT, LU, MT, NL, PL, PT, SK, UK: För detaljhandel med drivmedel, gasol, kol och ved, obundet utom för postorder: inga.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
G. Tjänster med anknytning till energidistribution
(CPC 887)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet utom för konsulttjänster. I dessa fall: inga.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
14. ANDRA TJÄNSTER INTE NÄMNDA NÅGON ANNANSTANS
|
|
|
a) Tvättning, rengöring och färgning
(CPC 9701)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
b) Hårvård
(CPC 97021)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
c) Kosmetisk behandling, manikyr och pedikyr
(CPC 97022)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
d) Annan skönhetsvård
(CPC 97029)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
e) Kurortstjänster och icke-terapeutisk massage, om de tillhandahålls för avslappning och fysiskt välbefinnande och inte för medicinska ändamål eller rehabilitering
(CPC ver. 1.0 97230)
|
För leveranssätt 1
EU: Obundet.
För leveranssätt 2
Inga.
|
|
f) Telekommunikationstjänster (CPC 7543)
|
För leveranssätt 1 och 2
Inga.
|