Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0618

Förslag till EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS BESLUT om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2011/014 RO/Nokia från Rumänien)

/* COM/2012/0618 final */

52012PC0618

Förslag till EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS BESLUT om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2011/014 RO/Nokia från Rumänien) /* COM/2012/0618 final */


MOTIVERING

Punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning[1] gör det möjligt att via en flexibilitetsmekanism utnyttja Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter (nedan kallad fonden) inom en årlig övre gräns på 500 miljoner euro utöver de relevanta rubrikerna i budgetramen.

Anslagsbestämmelserna fastställs i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1927/2006 av den 20 december 2006 om upprättande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter[2].

Rumänien lämnade den 22 december 2011 in en ansökan (EGF/2011/014 RO/Nokia) om ekonomiskt stöd från fonden med anledning av uppsägningar vid företaget SC Nokia Romania SRL och en av företagets underleverantörer i landet.

Efter att grundligt ha granskat ansökan har kommissionen i enlighet med artikel 10 i förordning (EG) nr 1927/2006 dragit slutsatsen att villkoren för ekonomiskt stöd är uppfyllda.

SAMMANFATTNING AV ANSÖKAN OCH ANALYS

Nyckeluppgifter: ||

Referensnummer || EGF/2011/014

Medlemsstat || Rumänien

Artikel 2 || a

Berört företag || SC Nokia Romania SRL

Underleverantörer och producenter i efterföljande produktionsled || 1

Referensperiod || 21.8.2011 – 21.12.2011

Startdatum för individanpassade tjänster || 8.12.2011

Ansökningsdatum || 22.12.2011

Uppsägningar under referensperioden || 1 904

Uppsägningar före och efter referensperioden || 0

Uppsägningar totalt || 1 904

Uppsagda arbetstagare som förväntas delta i åtgärderna || 1 416

Kostnader för de individanpassade tjänsterna (euro) || 4 346 200

Kostnader för åtgärder för genomförandet av fonden[3] (euro) || 181 000

Kostnader för åtgärder för genomförandet av fonden (%) || 4

Total budget (euro) || 4 527 200

Stöd från fonden (65 %) (euro) || 2 942 680

1. Ansökan lämnades in till kommissionen den 22 december 2011 och kompletterades med ytterligare information fram till den 22 augusti 2012.

2. Ansökan uppfyller villkoren för utnyttjande av fonden enligt artikel 2 a i förordning (EG) nr 1927/2006 och lämnades in inom den tidsfrist på tio veckor som anges i artikel 5 i förordningen.

Sambandet mellan uppsägningarna och genomgripande strukturförändringar inom världshandeln på grund av globaliseringen

3. I syfte att fastställa sambandet mellan uppsägningarna och genomgripande strukturförändringar inom världshandeln på grund av globaliseringen gör Rumänien gällande att man under de senaste åren kunnat observera en allmän tendens i Europa att it-sektorn flyttar till Asien. Nokia Corporations huvudkontor i Finland utformade till svar på utmaningarna på marknaderna en strategi för att flytta produktionsanläggningar så nära marknaderna som möjligt[4].

4. Det viktigaste skälet till uppsägningarna är överföringen av verksamheter inom it-sektorn till tredjeländer utanför Europa. Hopsättning av mobiltelefoner, som tidigare utfördes i Cluj och Salo[5], har flyttats till Asien (Kina, Sydkorea, Indien och Vietnam, där en ny Nokiaanläggning håller på att byggas). Komponenttillverkning och underleverantörsproduktion flyttades redan tidigare ut från Europa. Produktutformning och produktutveckling har också flyttat ut eller håller på att göra detta.

5. Av försäljningsstatistik från Nokia Corporation[6] för 2010 och 2011 framgår att företagets nettoförsäljning i Kina, Indien, Ryssland och Brasilien ökade medan dess försäljning på större marknader i Europa (med undantag av Tyskland) minskade, t.ex. i Förenade kungariket och Spanien.

6. Statistiken[7] visar att tillväxten från 2010 till 2011 i försäljningen av mobiltjänster och mobilapparater per geografiskt område var betydligt högre i Storkina och Latinamerika (13 respektive 21 %) än i Europa. I Europa sammantaget rörde det sig om negativ tillväxt (– 2 %).

7. De rumänska myndigheterna åberopar också uppgifter ur Nokia Corporations rapport för fjärde kvartalet 2011[8]. Företaget anger i rapporten att det har för avsikt att minska den globala personalstyrkan med ungefär 17 000 personer till slutet av 2013 och planerar att öppna en ny produktionsanläggning nära Hanoi i norra Vietnam.

8. Mobiltelefonsektorn har redan varit föremål för ett flertal ansökningar om stöd från fonden. Alla ansökningar grundade sig på problem orsakade av den handelsrelaterade globaliseringen[9].

Antalet uppsägningar och kriterierna i artikel 2 a

9. Rumäniens ansökan grundas på interventionskriterierna i artikel 2 a i förordning (EG) nr 1927/2006, enligt vilka minst 500 arbetstagare ska ha sagts upp under en fyramånadersperiod från ett företag i en medlemsstat (inbegripet arbetstagare hos företagets underleverantörer och producenter i efterföljande produktionsled).

10. Enligt ansökan rör det sig om 1 809 uppsägningar vid SC Nokia Romania SRL och 95 uppsägningar vid en underleverantör under fyramånaders­referensperioden 21 augusti 2011–21 december 2011. Alla dessa 1 904 uppsägningar har beräknats enligt artikel 2 andra stycket tredje strecksatsen i förordning (EG) nr 1927/2006. Rumänien har bekräftat för kommissionen att alla uppsägningar har verkställts.

Orsakerna till att uppsägningarna inte kunde förutses

11. De rumänska myndigheterna gör gällande att Nokias beslut om delokalisering av tillverkningen och uppsägningar inte kunde förutses eftersom företaget utvecklades stadigt i Rumänien under perioden 2006–2010. Antalet anställda ökade från 102 under 2006 till 1 552 under 2010. Ytterligare 800 personer hade avtal om tillfällig anställning under 2010. Enligt de rumänska myndigheternas uppgifter (som grundar sig på uppgifter från Rumäniens ministerium för offentliga finanser[10]) ökade vinsten från ca 300 000 euro år 2006 till 42,3 miljoner euro år 2010.

12. Först den 29 september 2011 meddelade Nokia i ett pressmeddelande att företaget i enlighet med sin strategi planerade att justera sin tillverkningskapacitet och förnya sina tillverkningsoperationer för att på ett bättre sätt kunna serva sitt globala nät av kunder, partner och leverantörer[11]. Den förklaring som företaget avgav visade att detta beslut, som ledde till att all personal i Cluj avskedades, var ett koncernbeslut och en del av ett övergripande beslut att expandera på tillväxtmarknader utanför Europeiska unionen.

Företag som sagt upp personal samt arbetstagare som omfattas av stödet

13. Ansökan hänför sig till 1 904 uppsägningar: 1 809 vid SC Nokia Romania SRL och 95 vid underleverantören SC Eurest SRL. Rumänien uppskattar att 1 416 av de uppsagda arbetstagarna kommer att vilja dra nytta av åtgärder som stöds genom fonden.

14. Uppdelning i kategorier av de 1 416 arbetstagare som stödet riktas till:

Kategori || Antal || Andel

Män || 439 || 31,00

Kvinnor || 977 || 69,00

EU-medborgare || 1 416 || 100,00

Icke EU-medborgare || 0 || 0,00

15–24 år || 330 || 23,31

25–54 år || 1 034 || 73,02

55–64 år || 52 || 3,67

Över 64 år || 0 || 0,00

15. De rumänska myndigheterna anger i ansökan att fem av de uppsagda arbetstagarna har en funktionsnedsättning eller ett långvarigt hälsoproblem.

16. Yrkeskategorier:

Kategori || Antal || Andel

Arbete som kräver teoretisk specialistkompetens || 30 || 2,12

Arbete som kräver kortare högskoleutbildning eller motsvarande kunskaper || 248 || 17,51

Kontorsarbete || 119 || 8,40

Service-, omsorgs- och försäljningsarbete || 6 || 0,42

Process- och maskinoperatörsarbete, monteringsarbete m.m. || 963 || 68,01

Arbete utan krav på särskild yrkesutbildning || 50 || 3,53

17. Rumänien har i enlighet med artikel 7 i förordning (EG) nr 1927/2006 bekräftat att landet tillämpar och kommer att fortsätta att tillämpa en politik för jämställdhet och icke-diskriminering under de olika etapperna av genomförandet av fonden, särskilt vad beträffar tillgången till medel från denna.

Det berörda territoriet, berörda myndigheter och övriga berörda parter

18. Det är huvudsakligen arbetsmarknaden i storstadsområdet Cluj-Napoca och i vidare bemärkelse i länet Cluj (Nuts 3) som berörs av Nokias beslut att omlokalisera tillverkning till Asien. Storstadsområdet Cluj-Napoca svarar för närvarande för 49 % av förädlingsvärdet på varor och tjänster i länet. De viktigaste verksamheterna i länets ekonomi är koncentrerade till storstadsområdet Cluj-Napoca: tillverkning, tjänster, handel och byggnation, men även jordbruk, eftersom området är beläget på Transsylvanska platån, vars klimatförhållanden befrämjar jordbruk.

19. Den administrativa huvudorten i länet Cluj är staden (municipiul) Cluj-Napoca. Storstadsområdet Cluj-Napoca har 392 562 invånare och omfattar utöver staden Cluj-Napoca 17 kommuner. De flesta av de uppsagda arbetstagarna är bosatta i storstadsområdet Cluj-Napoca.

20. Enligt uppgifter som offentliggjordes av det regionala statistikdirektoratet i Cluj i slutet av 2008 fördelade sig sysselsättningen (klassificerad enligt den nationella klassificeringen CAEN[12]) bland civilbefolkningen i länet (inbegripet storstadsområdet Cluj-Napoca) i viktiga näringsgrenar enligt följande: jordbruk, skogsbruk och fiske – 72 300 personer, industri – 76 000 personer, byggnation – 29 500 personer, parti- och detaljhandel – 52 100 personer.

21. Den viktigaste berörda parten är staden Cluj-Napoca. Ett övergångscentrum (”Från jobb till smart jobb”) som ska bistå uppsagda arbetstagare ska enligt ansökan inrättas i staden Cluj-Napoca, eftersom dess transportinfrastruktur betjänar alla orter i det berörda området.

Förväntade konsekvenser av uppsägningarna för den lokala, regionala och nationella sysselsättningen

22. Enligt de rumänska myndigheterna visar en arbetskraftsundersökning som offentliggjorts av det regionala statistikdirektoratet i Cluj[13] att 5 700 personer var sysselsatta inom området it och kommunikation (dvs. SC Nokia Romania SRL:s område, Tillverkning av kommunikationsutrustning, undergrupp 26.30 i Nace rev. 2) under 2008. 1 255 av dessa (dvs. 22 %) arbetade för SC Nokia Romania SRL. Under 2011 uppgick antalet anställda vid SC Nokia Romania SRL som mest till 1 956, ca 40 % av det totala antalet anställda i Cluj inom området it och kommunikation.

23. I de handlingar om den kollektiva uppsägningen som Nokia Corporation lade fram uppges de personer som skulle sägas upp komma från landsbygden i storstadsområdet Cluj-Napoca (694 personer), från staden Cluj-Napoca (235 personer), från staden Gherla (212 personer) och staden Dej (386 personer) i länet Cluj samt från andra län än Cluj (282 personer).

24. Nokias beslut om uppsägningar berörde alltså huvudsakligen länet Cluj och särskilt storstadsområdet Cluj-Napoca.

Individanpassade tjänster att finansiera, beräknade kostnader samt komplementaritet med åtgärder som finansieras genom strukturfonderna

25. De rumänska myndigheterna har föreslagit de nedan angivna åtgärderna för att hjälpa de uppsagda arbetstagarna att komma tillbaka in på arbetsmarknaden. Åtgärderna utgör ett samordnat paket med individanpassade tjänster.

– Tjänster i samband med uppsägningen: Till de tjänster som ska tillhandahållas inom ramen för denna åtgärd hör redogörelser för de rättsliga bestämmelserna om arbetstagarskydd, för försäkrade personers rättigheter och skyldigheter, för de förmåner och möjligheter som erbjuds genom stödet från fonden och för de tjänster som arbetstagarna har tillgång till samt presentationer av lediga platser och av arbetsmarknadsåtgärder för sysselsättning (jobbmässor, finansiella incitament för anställning, projekt som finansieras genom Europeiska socialfonden (ESF) och projekt som drivs av Länsbyrån för sysselsättning (AJOFM Cluj)).

– Registrering av arbetstagarna som arbetssökande, vid övergångscentrumet Från jobb till smart jobb. Denna åtgärd omfattar bl.a. ifyllande av registreringsformulär för att identifiera arbetstagarnas behov, fastställande och validering av arbetstagarnas personliga status vid tidpunkten för registreringen och fastställande av flödesscheman för arbetstagarnas deltagande i centrumets verksamheter.

Arbetsplanen vid centrumet omfattar att fastställa den enskilda arbetstagarens utgångsprofil, att fylla i registreringsformuläret, att arbeta fram ett förslag till väg som arbetstagaren ska följa, att fatta beslut om vilka av centrumets verksamheter arbetstagaren ska delta i och att komma överens om vilka resultat arbetstagaren ska försöka uppnå och om hans slutstatus. Målet är att arbetstagaren ska få en positiv inställning till samhället, bli medveten om sitt egenvärde och vilja hitta ett annat arbete och att detta ska leda till att arbetstagaren – med hjälp av de verksamheter han deltagit i – lyckas hitta ett nytt arbete.

– Information, rådgivning och yrkesvägledning: Denna verksamhet grundar sig på principen om personlig utveckling och består bl.a. i att uppmuntra autonomi och höja motivationsnivån hos den berörda personen, som befinner sig i ett krisläge. Den omfattar också utformning av en handlingsplan (eller ”rådgivningskarta”) för varje enskild individ, fastställande av flödesschemat för personens deltagande i centrumets verksamheter och tillhandahållande av information om arbetsmarknaden, lagstiftningen och möjligheterna till yrkesutbildning och sysselsättning. Den omfattar även följande: yrkesvägledning (genom att identifiera personens avsikter, företa en psykologisk utvärdering, göra personen medveten om utsikterna (så han kan fatta beslut om sitt arbetsliv), fastställa möjliga alternativ och välja ut den bästa lösningen), presentation av metoder för att identifiera lediga platser, presentation av sätt att närma sig en potentiell arbetsgivare, presentation av sätt att uppträda före, under och efter en anställningsintervju samt rekommendationer om deltagande i andra verksamheter som anordnas av centrumet (t.ex. utbildningsprogram eller rådgivning och stöd för inledande av en självständig förvärvsverksamhet eller start av ett företag).

– Rörlighetsbidrag: Dessa kommer att erbjudas personer som lyckats starta ett eget företag eller hitta ett nytt arbete, i fall där den nya arbetsplatsen är belägen mer än 50 km från personernas fasta bostad. Det rör sig om ett engångsbidrag som betalas ut mot uppvisande av de erforderliga styrkande handlingarna.

– Resebidrag: Dessa utgörs av ersättning för kostnader som uppkommer när arbetstagare måste resa för att delta i verksamheter som anordnas av centrumet eller för att aktivt söka jobb.

– Jobbsökningsbidrag: Dessa utgörs av ett belopp som beviljas arbetstagare som deltar i minst två verksamheter som anordnas av centrumet, är med i urvalsprocesser som arbetsgivare genomför i rekryteringssyfte och förbereder backupplaner för den händelse att de inte lyckas i en anställningsintervju.

– Utbildning: Denna verksamhet omfattar registrering för deltagande i en fortbildningskurs (som en följd av den yrkesvägledning som givits), inrättande av en kursgrupp (med minst 7 och högst 28 deltagare), genomförande av kursen, verksamheter för samordning och uppföljning av kursen (partiell testning) samt uppföljning en gång per halvår av kursdeltagarna.

– Praktiktjänstgöringsbidrag: Bidrag för att delta i en praktiktjänstgöring på 2–4 veckor som anordnas av en potentiell arbetsgivare. Sådana praktiktjänstgöringar kommer att anordnas särskilt för arbetstagare som inte har de specifika praktiska färdigheter eller erfarenheter som den potentiella arbetsgivaren kräver men som inom Nokia hade befattningar för vilka liknande färdigheter eller erfarenheter krävdes.

– Ekonomiskt stöd för personer som klarat kurserna i ett utbildningsprogram: Efter det att en kursdeltagare med tillfredsställande resultat har slutfört en fortbildningskurs utfärdas inom en fastställd tidsfrist ett intyg över de färdigheter som deltagaren har förvärvat. Ekonomiskt stöd kommer att ges till kursdeltagare som med tillfredsställande resultat (påvisat genom intyg) klarat kurserna i ett yrkesutbildnings­program.

– Främjande av entreprenörskap: Följande verksamheter erbjuds, genom rådgivning och stöd för inledande av en självständig förvärvsverksamhet eller start av ett företag: inrättande av arbetsgrupper, med beaktande av de särdrag och behov som identifierats (grupper för inledande av en självständig förvärvsverksamhet – auktoriserad frilansare, enmansföretag, familjeföretag – och grupper för start av ett företag), individuell rådgivning (i huvudsak tillhandahållande av tekniskt stöd för att etablera ett företag: presentation av den relevanta rättsliga ramen, utarbetande av stadgar, fastställande av föremålet för verksamheten, registrering av den juridiska eller fysiska personen, genomförande av kontrakt, legalisering av handlingar), utformning av en affärsplan, utbildning i grupper för blivande entreprenörer (moduler om management, marknadsförings- och försäljningsmetoder, lagstiftning och grundläggande bokföring och redovisning) och fallstudier (exempel på företag inom olika verksamhetsområden, inlednings- och utvecklingsfaser, uppföljning).

– Ekonomiskt stöd för inledande av självständig förvärvsverksamhet: Ekonomiskt stöd för att starta en självständig förvärvsverksamhet eller ett företag. Stödbeloppet på ca 1 800 euro per person behövs för inköp av den utrustning som krävs för att starta den självständiga förvärvsverksamheten eller det nya företaget (ett s.k. start-up tool kit).

– Mentorsstöd och annat stöd efter anställning: Stöd för att underlätta arbetstagares integrering på en ny arbetsplats och anpassning till förhållandena där. Verksamheterna kommer att anpassas till varje nyanställds behov. De kommer att bedrivas under högst sex månader.

– Ekonomiskt stöd för personer med barn: Ett individanpassat ekonomiskt stöd kommer att ges till arbetstagare som är ensamförsörjare i en enföräldersfamilj och till andra arbetstagare som inte kan ta hand om sina barn när de deltar i verksamheter som anordnas av centrumet (eller går på anställningsintervjuer, etc.). Syftet med stödet är att ge föräldrar möjlighet att låta ett daghem (el.dyl.) ta hand om barnen under den tiden. Tjänster kommer att köpas in från daghem (m.m.). Vouchers kommer att utfärdas till de berörda arbetstagarna under den period som de deltar i verksamheter som anordnas av centrumet. Arbetstagarna överlämnar dessa vouchers till dem som tillhandahåller barnvaktstjänsterna och tillhandahållarna av tjänsterna överlämnar dem till centrumet och får därvid betalt.

26. Kostnader för förberedande åtgärder, förvaltnings- och kontrollåtgärder och informations- och publicitetsåtgärder för genomförandet av fonden har i enlighet med artikel 3 i förordning (EG) nr 1927/2006 tagits med i ansökan.

27. De individanpassade tjänster som de rumänska myndigheterna lagt fram förslag om utgör aktiva arbetsmarknadsåtgärder som är stödberättigande enligt artikel 3 i förordning (EG) nr 1927/2006. De rumänska myndigheterna uppskattar de sammanlagda kostnaderna till 4 527 200 euro, varav 4 346 200 euro för de individanpassade tjänsterna och 181 000 euro för åtgärderna för genomförandet av fonden (4 % av de sammanlagda kostnaderna). Rumänien begär sammanlagt 2 942 680 euro i stöd från fonden (65 % av de sammanlagda kostnaderna).

Åtgärder || Beräknat antal arbetstagare || Beräknad kostnad per arbetstagare (euro) || Total kostnad (fonden och nationell samfinansiering) (euro)

Individanpassade tjänster (artikel 3 första stycket i förordning (EG) nr 1927/2006)

Tjänster i samband med uppsägningen || 1 416 || 120 || 169 920

Registrering av arbetstagarna || 1 416 || 10 || 14 160

Information, rådgivning och yrkesvägledning || 1 416 || 1 100 || 1 557 600

Rörlighetsbidrag || 40 || 580 || 23 200

Resebidrag || 1 000 || 100 || 100 000

Jobbsökningsbidrag || 800 || 200 || 160 000

Utbildning || 1 000 || 800 || 800 000

Praktiktjänstgöringsbidrag || 150 || 1 000 || 150 000

Ekonomiskt stöd för personer som klarat kurserna i ett utbildningsprogram || 850 || 200 || 170 000

Främjande av entreprenörskap || 150 || 700 || 105 000

Ekonomiskt stöd för inledande av självständig förvärvsverksamhet || 150 || 1 800 || 270 000

Mentorsstöd och annat stöd efter anställning || 1 416 || 520 || 736 320

Ekonomiskt stöd för personer med barn || 150 || 600 || 90 000

Delsumma individanpassade tjänster || || 4 346 200

Genomförandekostnader (artikel 3 tredje stycket i förordning (EG) nr 1927/2006)

Förberedande åtgärder || || 131 000

Förvaltning || || 15 000

Information och publicitet || || 20 000

Kontroller || || 15 000

Delsumma genomförandekostnader || || 181 000

Sammanlagda kostnader || || 4 527 200

Stöd från fonden (65 % av de sammanlagda kostnaderna) || || 2 942 680

28. Rumänien bekräftar att de åtgärder som redovisas ovan utgör ett komplement till åtgärder som finansieras genom strukturfonderna och att det har vidtagits åtgärder för att förhindra dubbelfinansiering med andra EU-instrument.

29. De rumänska myndigheterna har ingått ett ramprotokoll med ministeriet för arbete, familj och socialt skydd, förvaltningsmyndigheten för det sektorspecifika operativa programmet Utveckling av mänskliga resurser (som medfinansieras genom ESF) och Nationella byrån för sysselsättning (ANOFM) som gör det möjligt att företa kontroller i deras databaser för att förhindra att verksamheter finansieras både genom fonden och genom ESF. Det kommer också att kontrolleras att de åtgärder som en arbetsgivare är skyldig att vidta vid kollektiva uppsägningar inte tas med i det samordnade paket med individanpassade tjänster som erbjuds med hjälp av stödet från fonden.

30. Nationella byrån för sysselsättning har utarbetat förfaranderiktlinjer för förvaltningen av stödet från fonden. Dessa riktar sig till den personal som ska förvalta stödet från fonden och står i överensstämmelse med reglerna för förvaltning av andra EU-medel.

Datum då de individanpassade tjänsterna för de berörda arbetstagarna startade eller planeras starta

31. De individanpassade tjänsterna i det samordnade paket som Rumänien vill att fonden ska medfinansiera började tillhandahållas den 8 december 2011. Det datumet utgör därför början på den period under vilken tjänsterna är stödberättigande (under förutsättning att det beviljas stöd från fonden).

Samråd med arbetsmarknadens parter

32. De rumänska myndigheterna har uppgivit att förfarandet för samråd med arbetsmarknadens parter om det föreslagna samordnade paketet med individanpassade tjänster omfattade två möten som hölls i oktober 2011. Det första hölls i Cluj, med företrädare för fackföreningar, arbetsgivarorganisationer och offentliga institutioner. Det andra hölls vid förvaltningsmyndighetens huvudkontor. Vid det senare mötet kom man överens om att arbetsmarknadens parter skulle delta i processen på nationell nivå för att förbereda ansökan om stöd från fonden i Nokiaärendet.

33. De rumänska myndigheterna har bekräftat att kraven i den nationella lagstiftningen och EU-lagstiftningen i fråga om kollektiva uppsägningar har uppfyllts.

Obligatoriska åtgärder enligt nationell lagstiftning eller kollektivavtal

34. Vad gäller kriterierna i artikel 6 i förordning (EG) nr 1927/2006 har de rumänska myndigheterna i sin ansökan angivit följande:

· Att det ekonomiska stödet från fonden inte ersätter åtgärder som åligger företagen enligt nationell lagstiftning eller kollektivavtal.

· Att stödet används för att understödja enskilda arbetstagare, inte för omstrukturering av företag eller sektorer.

· Att de stödberättigande åtgärderna inte får stöd från något annat av EU:s finansieringsinstrument.

Förvaltnings- och kontrollsystem

35. Rumänien har meddelat kommissionen att det ekonomiska stödet kommer att förvaltas av Nationella byrån för sysselsättning, som utsetts till nationell myndighet med ansvar för förvaltningen av de medel som landet får från fonden. De rumänska regeringen antog för detta ändamål beslut nr 1086/2010, om inrättandet av den institutionella ramen för samordning och förvaltning av det ekonomiska stödet från fonden till Rumänien.

36. Rumänien har också meddelat kommissionen att ministeriet för arbete, familj och socialt skydd har utformat och godkänt en särskild förfarandehandbok för förvaltningen av de medel som landet får från fonden. Handboken beskriver förvaltningen av stödet från fonden, de olika avdelningarnas uppgifter och förbindelserna mellan de olika avdelningarna och tryggar att de allmänna principerna för förvaltning av stöd från fonden iakttas och att bestämmelserna i den relevanta rättsliga ramen följs.

37. Rumänien har även meddelat kommissionen att landet på grundval av lag nr 200/2010 och i överensstämmelse med bestämmelserna i artikel 62 i rådets förordning (EG) nr 1083/2006 har utsett den revisionsmyndighet som är knuten till den rumänska revisionsrätten till revisionsmyndighet för stödet från fonden.

Finansiering

38. På grundval av Rumäniens ansökan föreslår kommissionen att stödet från fonden till kostnaderna för det samordnade paketet med individanpassade tjänster och för åtgärderna för genomförandet av fonden ska vara 2 942 680 euro, vilket motsvarar 65 % av de sammanlagda kostnaderna. Det anslag från fonden som kommissionen föreslår grundar sig på de uppgifter som Rumänien gjort tillgängliga.

39. Med beaktande av det högsta möjliga stödbeloppet från fonden enligt artikel 10.1 i förordning (EG) nr 1927/2006 och av möjligheterna att omfördela anslag föreslår kommissionen att fonden tas i anspråk för hela det belopp som anges ovan och att detta belopp anslås under rubrik 1a i budgetramen.

40. Även om fonden tas i anspråk för det föreslagna stödbeloppet kommer, såsom krävs i artikel 12.6 i förordning (EG) nr 1927/2006, minst en fjärdedel av det årliga maximibelopp som avsätts för fonden att vara tillgänglig för att täcka behov som uppstår under årets fyra sista månader.

41. I och med att kommissionen lägger fram det föreliggande förslaget om att utnyttja fonden inleder den i enlighet med punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 ett trepartsförfarande i förenklad form för att inhämta godkännande från budgetmyndighetens två parter av behovet att använda medel ur fonden och av det begärda beloppet. Kommissionen uppmanar den av budgetmyndighetens två parter som på lämplig politisk nivå först når en överenskommelse om förslaget om att utnyttja fonden att underrätta den andra parten och kommissionen om sina avsikter. Om någon av budgetmyndighetens två parter motsätter sig förslaget, kommer ett formellt trepartsmöte att sammankallas.

42. Kommissionen lägger separat fram en begäran om överföring för att kunna föra in särskilda åtagandebemyndiganden i 2012 års budget, i enlighet med punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006.

Källa till betalningsbemyndiganden

43. De betalningsbemyndiganden som ursprungligen fördes in i budgetpost 04 05 01 (fonden) i 2012 års budget kommer att ha förbrukats helt när budgetmyndighetens två parter har antagit de förslag om att utnyttja fonden som lagts fram hittills. De räcker alltså inte till för att täcka det belopp som behövs för den föreliggande ansökan. En ökning av betalningsbemyndigandena för budgetposten för fonden kommer att begäras, antingen genom en överföring (om tillgängliga anslag kan hittas) eller genom en ändringsbudget. Anslag från denna budgetpost kommer att användas för att täcka det belopp på 2 942 680 euro som behövs för den föreliggande ansökan.

Förslag till

EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS BESLUT

om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 28 i det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2011/014 RO/Nokia från Rumänien)

EUROPAPARLAMENTET OCH EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning[14], särskilt punkt 28,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1927/2006 av den 20 december 2006 om upprättande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter[15], särskilt artikel 12.3,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag[16], och

av följande skäl:

(1)       Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter (nedan kallad fonden) inrättades för att ge kompletterande stöd till arbetstagare som blivit arbetslösa till följd av genomgripande strukturförändringar inom världshandeln beroende på globaliseringen, i syfte att hjälpa dem att komma tillbaka in på arbetsmarknaden.

(2)       Tillämpningsområdet för fonden utvidgades med avseende på stödansökningar som ingavs under perioden 1 maj 2009–30 december 2011 till att omfatta stöd till arbetstagare som blivit uppsagda som en direkt följd av den globala finansiella och ekonomiska krisen.

(3)       Det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 gör det möjligt att använda medel från fonden upp till ett belopp på 500 miljoner euro per år.

(4)       Rumänien lämnade den 22 december 2011 in en ansökan om stöd från fonden med anledning av uppsägningar vid företaget SC Nokia Romania SRL och en av företagets underleverantörer. Ansökan kompletterades med ytterligare uppgifter fram till den 22 augusti 2012. Ansökan uppfyller villkoren för fastställande av det ekonomiska stödet enligt artikel 10 i förordning (EG) nr 1927/2006. Kommissionen föreslår därför att ett belopp på 2 942 680 euro anslås.

(5)       Fonden bör utnyttjas för att tillhandahålla det ekonomiska stöd Rumänien ansökt om.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter ska belastas med 2 942 680 euro i åtagande- och betalningsbemyndiganden ur Europeiska unionens allmänna budget för 2012.

Artikel 2

Detta beslut ska offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.

Utfärdad/t i Bryssel den

På Europaparlamentets vägnar                    På rådets vägnar

Ordförande                                                    Ordförande

[1]               EUT C 139, 14.6.2006, s. 1.

[2]               EUT L 406, 30.12.2006, s. 1.

[3]               I enlighet med artikel 3 tredje stycket i förordning (EG) nr 1927/2006.

[4]               http://press.nokia.com/2011/09/29/nokia-continues-to-align-its-workforce-and-operations

[5]               EGF/2012/006 FI/Nokia Salo

[6]               http://www.nokia.com/global/about-nokia/investors/financials/reports/results---reports/

[7]               http://www.results.nokia.com/results/Nokia_results2011Q4e.pdf

[8]               http://press.nokia.com/2012/01/26/nokia-q4-2011-net-sales-eur-10-0-billion-non-ifrs-eps-eur-0-06-reported-eps-eur-0-29-nokia-2011-net-sales-eur-38-7-billion-non-ifrs-eps-eur-0-29-reported-eps-eur-0-31/

[9]               Regelbundna uppdateringar: http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=4558&langId=en

[10]             www.mfinante.ro

[11]             http://press.nokia.com/2011/09/29/nokia-continues-to-align-its-workforce-and-operations

[12]             http://www.cluj.insse.ro/cmscluj/rw/resource/2010r_struct_pop_sectcaen_t_3_29.htm?download=true

[13]             http://www.cluj.insse.ro/cmscluj/rw/pages/index.ro.do

[14]             EUT C 139, 14.6.2006, s. 1.

[15]             EUT L 406, 30.12.2006, s. 1.

[16]             EUT C […], […], s. […].

Top