Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31994D0166

94/166/EG: Rådets beslut av den 10 mars 1994 godkännande av resolution nr 47 om införande av en särskild TIR-carnet med högre garanti antagen den 2 juli 1993 av arbetsgruppen för tullfrågor på transportområdet inom FN: s ekonomiska kommission för Europa

EGT L 76, 18.3.1994, pp. 25–27 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

Det här dokumentet har publicerats i en specialutgåva (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1994/166/oj

31994D0166

94/166/EG: Rådets beslut av den 10 mars 1994 godkännande av resolution nr 47 om införande av en särskild TIR-carnet med högre garanti antagen den 2 juli 1993 av arbetsgruppen för tullfrågor på transportområdet inom FN: s ekonomiska kommission för Europa

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 076 , 18/03/1994 s. 0025 - 0027
Finsk specialutgåva Område 2 Volym 11 s. 0093
Svensk specialutgåva Område 2 Volym 11 s. 0093


RÅDETS BESLUT av den 10 mars 1994 godkännande av resolution nr 47 om införande av en särskild TIR-carnet med högre garanti antagen den 2 juli 1993 av arbetsgruppen för tullfrågor på transportområdet inom FN: s ekonomiska kommission för Europa (94/166/EG)

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR BESLUTAT FÖLJANDE

med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 113 i detta,

med beaktande av kommissionens förslag, och

med beaktande av följande:

Resolution nr 47 innehåller åtgärder för att dels säkerställa en korrekt tillämpning av 1975 års TIR-konvention, dels tillförsäkra högre garantier för sådana varutransporter där risken för bedrägeri med avseende på tullar och andra avgifter är hög.

Denna resolution är av stor betydelse för gemenskapen och bör därför godtas av gemenskapen med omedelbar verkan.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Resolution nr 47 om införandet av en särskild TIR-carnet med högre garanti antagen den 2 juli 1993 av arbetsgruppen för tullfrågor på transportområdet inom FN:s ekonomiska kommission för Europa godkänns härmed på gemenskapens vägnar med omedelbar verkan.

Resolutionstexten är bifogad detta beslut.

Artikel 2

Rådets ordförande skall utse den person som skall vara bemyndigad att till sekretariatschefen för ekonomiska kommissionen för Europa anmäla att gemenskapen godtagit den resolution som avses i artikel 1 med omedelbar verkan.

Utfärdat i Bryssel den 10 mars 1994.

På rådets vägnar

Y. PAPANTONIOU

Ordförande

INFÖRANDE AV EN SÄRSKILD TIR-CARNET MED HÖGRE GARANTI Resolution nr 47 antagen den 2 juli 1993 av arbetsgruppen för tullfrågor på transportområdet inom FN:s ekonomiska kommission för Europa

ARBETSGRUPPEN FÖR TULLFRÅGOR PÅ TRANSPORTOMRÅDET

SOM UNDERSTRYKER vikten av att Tullkonventionen om internationella varutransporter av varor upptagna i TIR-carneter (1975 års TIR-konvention) fungerar tillfredställande så att de internationella godstransporterna på väg underlättas,

SOM ÄR OROADE ÖVER den senaste tidens ökning av antalet bedrägerier, vilket kan inverka menligt på de åtgärder till förenkling som anges i 1975 års TIR-konvention,

SOM ÄR MEDVETNA OM svårigheterna för den internationella garantikedjan att tillhandahålla tillräckliga garantier för varor med hög risk i tullhänseende,

SOM BEAKTAR att ett så snart införande som möjligt av en TIR-carnet med hög garanti som omfattar tobak och alkohol kan medverka till att lösa dessa problem,

SOM ERINRAR SIG bestämmelserna i bilagorna 1 och 6, förklarande anmärkning 0.8.3 i 1975 års TIR- konvention,

BESLUTAR enhälligt att anta följande interimistiska åtgärder som skall gälla till dess att motsvarande ändringar av 1975 års TIR-konvention träder i kraft, vilket troligen inträffar under 1994.

För transporter av alkohol och tobak, närmare angivna nedan, rekommenderas tullmyndigheterna att höja garantiorganisationernas maximala garantibelopp till 200 000 USD-y.

1. odenaturerad etylalkohol med en alkoholhalt av minst 80 volymprocent (HS-nummer 220710),

2. odenaturerad etylalkohol med en alkoholhalt som understiger 80 volymprocent; sprit, likörer och andra spritdrycker; sammansatta alkoholföreningar av det slag som används för framställning av drycker (HS-nummer 2208),

3. cigarrer, snoppade cigarrer och cigariller som innehåller tobak (HS-nummer 240210),

4. cigarretter som innehåller tobak (HS-nummer 240220),

5. röktobak, antingen den till någon del innehåller tobaksersättning eller inte (HS-nummer 240310).

För transporter av denna tobak och alkohol skall tullmyndigheterna kräva TIR-carneter där orden "TOBACCO/ALCOHOL" och "TABAC/ALCOOL" är tryckta i fetstil på omslaget och på varje kupong. Dessutom måste dessa carneter innehålla ett tilläggsblad som närmare anger vilka av de ovanstående tobaks- och alkoholsorterna som omfattas av garantin.

TIR-carneter märkta "TABAC" och undertecknade av A. Westerink är inte längre giltiga.

ANMODAR Internationella vägtransportunionen, de organisationer som ställer garantier och tullmyndigheterna i varje medlemsstat att vidta alla nödvändiga åtgärder för att se till att TIR-carneten märkt "TOBACCO/ALCOHOL" införs den 1 september 1993,

ANMODAR de avtalsslutande parterna i 1975 års TIR-konvention att senast den 1 september 1993 till sekretariatschefen för ekonomiska kommissionen för Europa anmäla om de godtagit TIR-carneten märkt "TOBACCO/ALCOHOL" eller inte.

ANMODAR sekreteriatschefen för ekonomiska kommissionen för Europa att underrätta samtliga avtalsslutande parter i 1975 års TIR-konvention om antagandet av TIR-carneten märtkt "TOBACCO/ALCOHOL".

Top