Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CO0282

Sammanfattning av beslutet

Nyckelord
Sammanfattning

Nyckelord

1. Gemenskapsvarumärke – Definition och förvärv av gemenskapsvarumärke – Absoluta registreringshinder – Separat prövning av registreringshindren utifrån var och en av de varor eller tjänster som omfattas av registreringsansökan – Skyldighet att motivera beslut om avslag på ansökan om registrering av ett varumärke – Omfattning

(Rådets förordning nr 40/94, artiklarna 7.1 och 73)

2. Gemenskapsvarumärke – Definition och förvärv av gemenskapsvarumärke – Absoluta registreringshinder – Separat prövning av de olika registreringshindren – Tillämpningsområdena för registreringshindren i artikel 7.1 b–d i förordning nr 40/94 överlappar varandra

(Rådets förordning nr 40/94, artikel 7.1)

Sammanfattning

1. Bedömningen av huruvida sådana absoluta registreringshinder som föreskrivs i artikel 7.1 i förordning nr 40/94 om gemenskapsvarumärken föreligger ska avse var och en av de varor eller tjänster som omfattas av registreringsansökan. Vidare ska den behöriga myndighetens beslut om avslag på ansökan om registrering av ett varumärke i princip vara motiverat med avseende på var och en av nämnda varor eller tjänster.

Den behöriga myndigheten kan emellertid begränsa motiveringen till en motivering som gäller för samtliga berörda varor eller tjänster när samma registreringshinder anförs mot en hel kategori eller grupp av varor eller tjänster. Den behöriga myndighetens möjlighet i nämnda avseende får inte utövas i strid med det grundläggande kravet att alla beslut om avslag avseende rättigheter som följer av gemenskapsrätten ska kunna underställas en domstolsprövning som ska syfta till att säkerställa att skyddet av rättigheten är effektivt och som därför ska avse huruvida motiveringen är lagenlig.

En sådan möjlighet finns bara med avseende på varor och tjänster som har ett tillräckligt direkt och konkret samband med varandra för att det ska kunna anses att de utgör en kategori eller grupp som är tillräckligt homogen. Blott omständigheten att varorna eller tjänsterna ingår i samma klass i Niceöverenskommelsen är härvid inte tillräcklig för att de ska anses tillräckligt homogena, eftersom det i nämnda klasser ofta ingår varor eller tjänster av vitt skilda slag mellan vilka det inte nödvändigtvis finns ett tillräckligt direkt och konkret samband.

(se punkterna 37–40)

2. Även om tillämpningsområdena för de absoluta registreringshinder som anges i artikel 7.1 b–d i förordning nr 40/94 om gemenskapsvarumärken i viss mån överlappar varandra, är de registreringshinder som anges i artikel 7.1 i nämnda förordning inte desto mindre oberoende av varandra och ska prövas separat.

Den omständigheten att de absoluta registreringshindren överlappar varandra innebär bland annat att ett ordmärke som är beskrivande för varors eller tjänsters egenskaper av detta skäl kan sakna särskiljningsförmåga i förhållande till samma varor eller tjänster, med förbehåll för att det kan finnas andra skäl för avsaknaden av särskiljningsförmåga.

(se punkterna 50 och 52)

Top