This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62006TO0082
Sammanfattning av beslutet
Sammanfattning av beslutet
Mål T-82/06
Apple Computer International
mot
Europeiska gemenskapernas kommission
”Talan om ogiltigförklaring — Gemensamma tulltaxan — Klassificering i Kombinerade nomenklaturen — Inte personligen berörd — Avvisning”
Förstainstansrättens beslut (femte avdelningen) av den 19 februari 2008 II - 281
Sammanfattning av beslutet
Talan om ogiltigförklaring – Fysiska eller juridiska personer – Rättsakter som berör dem direkt och personligen
(Artikel 230 fjärde stycket EG och artikel 249 andra stycket EG; kommissionens förordning nr 2171/2005)
En talan om ogiltigförklaring som ett företag som importerar och distribuerar färgskärmar av flytande kristaller väckt mot förordning nr 2171/2005 om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen kan inte tas upp till sakprövning. Denna förordning har nämligen formen av en åtgärd med allmän giltighet i den mening som avses i artikel 249 andra stycket EG. Den är tillämplig på en objektivt bestämd situation och medför rättsverkningar för en allmänt och abstrakt angiven personkrets, bland annat importörer av den i förordningen beskrivna varan.
Den omständigheten att den klassificering som gjorts enligt Kombinerade nomenklaturen inleddes som en följd av sökandens begäran om ett bindande klassificeringsbesked ”BKB”, att ingen annan liknande vara har varit föremål för någon demonstration inför nomenklaturkommittén och att ett förslag till förordning om klassificering av de aktuella skärmarna på grundval av demonstrationen av den aktuella varans funktion har cirkulerats till medlemsstaterna, innebär inte att sökanden särskiljs på ett sådant sätt att talan kan tas upp till sakprövning. Det går inte att, på grundval av sådana omständigheter, mer eller mindre exakt fastställa antalet eller ens identiteten på de rättssubjekt som ingår i den personkrets som omfattas av en åtgärd, när åtgärden i fråga är tillämplig i objektiva rättsliga eller faktiska situationer som anges i denna. Inte heller den omständigheten att sökanden är den enda auktoriserade importören av den aktuella varan i gemenskapen är relevant för denna bedömning.
(se punkterna 47 och 49–53)