Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/155/02

Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp

EUT C 155, 3.5.2018, p. 2–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2018   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

C 155/2


Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp

(2018/C 155/02)

Image

Euromynt avsedda att sättas i omlopp är lagliga betalningsmedel i hela euroområdet. För att informera alla som hanterar mynt, liksom den breda allmänheten, offentliggör kommissionen utformningen av alla nya euromynt (1). I enlighet med rådets slutsatser av den 10 februari 2009 (2) får medlemsstaterna i euroområdet och de länder som har ingått ett monetärt avtal med Europeiska unionen om utgivning av euromynt ge ut minnesmynt med valören 2 euro avsedda att sättas i omlopp, om vissa villkor är uppfyllda. Dessa mynt har samma tekniska egenskaper som andra euromynt med valören 2 euro, men deras nationella sida har ett minnes- eller jubileumsmotiv med högt nationellt eller europeiskt symbolvärde.

Utgivande land : Belgien

Tema : Femtioårsdagen av händelseförloppen i Belgien i maj 1968

Beskrivning : Åtsidans inre fält upptas av två studenter, en med en pamflett och den andre med en flagga i handen, vilket ska symbolisera studentdemonstrationerna som ägde rum i Belgien i det klimat av samhälleliga och kulturella förändringar som rådde i maj 1968. Händelserna fick stor nationell betydelse, formade belgisk politik och inverkade på senare statsreformer.

Myntortsmärket för Utrecht, en merkuriistav, återfinns till vänster jämte det belgiska myntmästarmärket, Herzeles kommunvapen. Till vänster anges också årtalet ”2018” och landskoden ”BE”, liksom initialerna ”LL” för formgivaren Luc Luycx.

I bakgrunden syns fasaden till ett symboliskt universitet.

I myntets yttre fält återfinns EU-flaggans tolv stjärnor.

Myntupplaga :

Utgivning : Maj/juni 2018


(1)  Se EGT C 373, 28.12.2001, s. 1 för upplysningar om nationella sidor på alla mynt som gavs ut 2002.

(2)  Se slutsatserna från rådets möte (ekonomiska och finansiella frågor) den 10 februari 2009 och kommissionens rekommendation av den 19 december 2008 om gemensamma riktlinjer för utformningen av euromyntens nationella sidor och utgivningen av euromynt avsedda att sättas i omlopp (EUT L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top