Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/153/07

Förhandsanmälan av en koncentration (Ärende COMP/M.6454 – Limagrain/KWS/Genective JV) Text av betydelse för EES

EUT C 153, 31.5.2013, p. 7–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.5.2013   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

C 153/7


Förhandsanmälan av en koncentration

(Ärende COMP/M.6454 – Limagrain/KWS/Genective JV)

(Text av betydelse för EES)

2013/C 153/07

1.

Kommissionen mottog den 23 maj 2013 en anmälan om en föreslagen koncentration enligt artikel 4 och till följd av ett hänskjutande enligt artikel 4.5 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1), genom vilken företagen Vilmorin & Cie SA (VCO, Frankrike) kontrollerat av Limagrain Group (Limagrain Group, Frankrike) och KWS SAAT AG (KWS, Tyskland) på det sätt som avses i artikel 3.1 b i EG:s koncentrationsförordning förvärvar gemensam kontroll över företaget Genective SA (Genective, Frankrike) genom förvärv av aktier.

2.

De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:

Limagrain Group: Limagrain Group är en internationell agroindustriell koncern som är specialiserad på utsäde, grönsaksfröer och spannmålsprodukter. Moderbolaget är ett franskt kooperativ med 3 500 jordbrukare: SCA Limagrain. VCO är Limagrain Groups holdingföretag för dess fröavdelning och är verksamma inom forskning, avel, produktion och försäljning av frön i huvudsak för professionellt bruk,

KWS: KWS kärnverksamhet är forskning, avel, produktion och försäljning av frön för jordbruksgrödor i regioner med tempererat klimat,

Genective: Genectives verksamhet omfattar forskning och utveckling av förkommersiella produkter som innehåller en eller flera ”transgena” egenskaper som är klara för introgression i kommersiellt använd arvsmassa (IP-produkter). Licensiering av dessa IP-produkter ingår också i verksamheten.

3.

Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda koncentrationen kan omfattas av EG:s koncentrationsförordning, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.

4.

Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.

Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Synpunkterna kan sändas till kommissionen per fax (+32 22964301), per e-post till COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu eller per post, med angivande av referens COMP/M.6454 – Limagrain/KWS/Genective JV, till:

Europeiska kommissionen

Generaldirektoratet för konkurrens

Registratorskontoret ”Företagskoncentrationer och -fusioner”

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (EG:s koncentrationsförordning).


Top