EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 31.10.2025
COM(2025) 657 final
2025/0334(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den gemensamma kommitté som inrättats genom avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser vad gäller ändring av bilaga I till avtalet
(Text av betydelse för EES)
MOTIVERING
1.Fråga som behandlas i förslaget
Detta förslag avser ett beslut om fastställande av den ståndpunkt som på unionens vägnar ska intas i den gemensamma kommitté som inrättats genom avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser vad gäller ändring av bilaga I till avtalet.
2.Bakgrund till förslaget
2.1.Avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser
Avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser (avtalet) kopplar samman EU:s utsläppshandelssystem med Schweiz utsläppshandelssystem så att utsläppsrätter som har ställts ut i det ena systemet kan handlas och användas i det andra systemet. Avtalet trädde i kraft den 1 januari 2020.
2.2.Den gemensamma kommittén
Den gemensamma kommitté som inrättas genom artikel 12 i avtalet ansvarar för att handlägga avtalet och säkerställa att det genomförs på ett korrekt sätt. Kommittén får besluta att anta nya bilagor till avtalet eller ändra befintliga bilagor.
I artikel 13.2 i avtalet föreskrivs att den gemensamma kommittén får besluta att anta en ny bilaga eller ändra en befintlig bilaga till avtalet.
2.3.Den gemensamma kommitténs planerade akt
Under det åttonde mötet, som kommer att hållas under 2025, eller tidigare genom skriftligt förfarande enligt artikel 8.4 i den gemensamma kommitténs arbetsordning, ska den gemensamma kommittén anta ett beslut om ändring av bilaga I till avtalet (den planerade akten).
Syftet med den planerade akten är att anpassa de grundläggande kriterierna i bilaga I till uppdaterad lagstiftning i både Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet.
Den planerade akten kommer att vara bindande för parterna i enlighet med artikel 13.2 i avtalet. Vidare, och i enlighet med artikel 12.3 i avtalet, ska beslut som fattas av den gemensamma kommittén i de fall som fastställs i avtalet vara bindande för parterna när besluten träder i kraft.
3.Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar
I det rådsbeslut som grundar sig på detta förslag från kommissionen fastställs Europeiska unionens ståndpunkt i fråga om det beslut som den gemensamma kommittén ska fatta om ändring av bilaga I till avtalet.
Ändringar i bilaga I till avtalet är nödvändiga med tanke på de regelverksförändringar som skett i både Europeiska unionen och Schweiz sedan de senaste ändringarna infördes genom den gemensamma kommitténs beslut nr 1/2023. Europaparlamentet och rådet antog ändringar av direktiv 2003/87/EG i syfte att fastställa ett lämpligt bidrag från EU:s utsläppshandelssystem till det mål för minskade utsläpp som ska uppnås senast 2030 i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/1119. Dessa ändringar måste återspeglas i bilaga I till avtalet för att bibehålla förenligheten mellan och marknadsintegriteten för de sammankopplade systemen, samt undvika snedvridning av konkurrensen mellan och koldioxidläckage från de sammankopplade systemen.
I del A (fasta anläggningar) i bilaga I är de relevanta ändringarna i kolumnen för EU, som ska visa hur de grundläggande kriterierna uppfylls efter antagandet av den reviderade versionen av direktiv 2003/87/EG, främst redaktionella anpassningar med avseende på ikraftträdandet av relevanta lagtexter inom unionen (ändring av de grundläggande kriterierna 2, 3, 6, 10, 11, 12, 13) och uppdateringar av de rättsliga hänvisningarna (ändring av de grundläggande kriterierna 5 och 10). Det är bara texten för kriterium 4 som har ändrats både i kolumnen för EU och kolumnen för Schweiz i syfte att återspegla resultatet av revideringen av direktiv 2003/87/EG. Alla andra ändringar i kolumnen för Schweiz i del A i bilaga I är redaktionella anpassningar med avseende på ikraftträdandet av relevanta lagtexter.
Vad gäller del B (luftfart) i bilaga I behöver ändringar göras i kolumnen för EU för att texten ska uppfylla de grundläggande kriterierna med avseende på ikraftträdandet av relevanta rättsliga bestämmelser (kriterierna 12 och 14), samt en uppdatering av de rättsliga hänvisningarna (kriterierna 2, 4, 5 och 7). Dessutom har texten för kriterierna 4, 11 och 12 ändrats i kolumnen för EU för att på ett korrekt sätt spegla resultatet av revideringen av direktiv 2003/87/EG. Av samma skäl har namnet på det grundläggande kriteriet 8 ändrats och texten i kolumnen för EU har anpassats därefter. Detta gäller också kriterium 6, där kolumnerna för EU och Schweiz har slagits samman och en gemensam text har införts.
I kolumnen för Schweiz i del B är det nödvändigt att göra redaktionella ändringar i texten för de grundläggande kriterierna 2, 5, 13, 14 och 15 med avseende på ikraftträdandet av relevant schweizisk lagtext. Detta gäller också kriterierna 4, 8 och 12, för vilka även den rättsliga hänvisningen ska uppdateras. Liksom i kolumnen för EU har texten för kriterierna 4, 7 och 11 också ändrats i kolumnen för Schweiz för att spegla det tillvägagångssätt som beskrivs i kolumnen för EU.
4.Rättslig grund
4.1.Förfarandemässig rättslig grund
4.1.1.Principer
I artikel 218.9 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget) föreskrivs att beslut ska antas ”om fastställande av vilka ståndpunkter som på unionens vägnar ska intas i ett organ som inrättas genom ett avtal, om detta organ ska anta akter med rättslig verkan, med undantag av sådana akter som kompletterar eller ändrar avtalets institutionella ram”.
4.1.2.Tillämpning i det aktuella fallet
Den gemensamma kommittén är ett organ som har inrättats i kraft av artikel 12 i avtalet.
Den akt som ska antas av den gemensamma kommittén utgör en akt med rättslig verkan. Den planerade akten kommer att vara bindande enligt internationell rätt i enlighet med artikel 12.3 i avtalet.
Den planerade akten varken kompletterar eller ändrar avtalets institutionella ram.
Den förfarandemässiga rättsliga grunden för det föreslagna beslutet är därför artikel 218.9 i EUF-fördraget.
4.2.Materiell rättslig grund
4.2.1.Principer
Den materiella rättsliga grunden för ett beslut enligt artikel 218.9 i EUF-fördraget är främst beroende av syftet med och innehållet i den planerade akt avseende vilken en ståndpunkt intas på unionens vägnar.
4.2.2.Tillämpning i det aktuella fallet
Det huvudsakliga syftet med och innehållet i den planerade akten rör miljön.
Den materiella rättsliga grunden för det föreslagna beslutet är därför artikel 192.1 i EUF-fördraget.
4.3.Slutsats
Den rättsliga grunden för det föreslagna beslutet bör vara artikel 192.1 i EUF-fördraget jämförd med artikel 218.9 i EUF-fördraget.
5.Offentliggörande av den planerade akten
Eftersom den gemensamma kommitténs akt ändrar bilaga I till avtalet är det lämpligt att den offentliggörs i den Europeiska unionens officiella tidning efter antagandet.
2025/0334 (NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den gemensamma kommitté som inrättats genom avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser vad gäller ändring av bilaga I till avtalet
(Text av betydelse för EES)
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 192.1 jämförd med artikel 218.9,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och
av följande skäl:
(1)Avtalet mellan Europeiska unionen och Schweiziska edsförbundet om sammankoppling av deras utsläppshandelssystem för växthusgaser (avtalet) ingicks av unionen genom rådets beslut (EU) 2018/219 och trädde i kraft den 1 januari 2020.
(2)Enligt artikel 12.3 i avtalet får den gemensamma kommittén fatta beslut som ska vara bindande för parterna när de träder i kraft.
(3)I artikel 13.2 i avtalet föreskrivs att den gemensamma kommittén får ändra bilagorna till avtalet.
(4)Det är lämpligt att återställa överensstämmelsen med de rättsliga bestämmelser som är tillämpliga på Europeiska unionens och Schweiziska edsförbundets utsläppshandelssystem efter revideringen av Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/87/EG genom direktiven (EU) 2023/958 och (EU) 2023/959.
(5)Den gemensamma kommittén förväntas under sitt åttonde möte, eller tidigare genom skriftligt förfarande enligt artikel 8.4 i den gemensamma kommitténs arbetsordning, anta ett beslut om ändring av bilaga I till avtalet. Beslutet blir bindande för unionen.
(6)Det är därför nödvändigt att fastställa den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar i den gemensamma kommittén vad gäller ändring av bilaga I till avtalet.
(7)Unionens ståndpunkt bör grundas på det åtföljande utkastet till beslut för att bibehålla förenligheten mellan och marknadsintegriteten för de två sammankopplade systemen, samt undvika snedvridning av konkurrensen och koldioxidläckage.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar under det åttonde mötet i den gemensamma kommittén, eller tidigare genom skriftligt förfarande enligt artikel 8.4 i den gemensamma kommitténs arbetsordning, vad gäller ändring av bilaga I till avtalet, ska grundas på det utkast till beslut av den gemensamma kommittén som åtföljer detta beslut.
Unionens företrädare i den gemensamma kommittén får godkänna mindre ändringar av utkastet till beslut utan att ett nytt rådsbeslut erfordras.
Artikel 2
Detta beslut träder i kraft samma dag som det antas.
Utfärdat i Bryssel den
På rådets vägnar
Ordförande