Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0109

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014 v zvezi s kohezijskim ukrepom za begunce v Evropi (CARE)

    COM/2022/109 final

    Bruselj, 8.3.2022

    COM(2022) 109 final

    2022/0075(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014 v zvezi s kohezijskim ukrepom za begunce v Evropi (CARE)


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Ta predlog določa izredne in ciljno usmerjene spremembe splošnega pravnega okvira evropskih strukturnih in investicijskih skladov ter Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) za obdobje 2014–2020 v odziv na, prvič, invazijo Ruske federacije na Ukrajino ter vpliv invazije na Evropsko unijo in zlasti na več njenih vzhodnih regij ter, drugič, na dolgotrajen vpliv pandemije COVID-19 na celotno EU.

    Prvič, zaradi neizzvane in neupravičene vojaške agresije Rusije se EU in zlasti nekatere njene vzhodne regije soočajo z nekaterimi nujnimi migracijskimi izzivi, ki so zlasti povezani s tokovi državljanov tretjih držav. Zato je treba pojasniti obseg podpore, ki se lahko zagotovi državam članicam in regijam, da bi lahko obvladovale te izredne razmere in da bi se preprečila ogrozitev njihovih trenutnih prizadevanj za odporno okrevanje po pandemiji COVID-19.

    V zvezi s tem je treba opozoriti, da lahko države članice in regije ukrepe za reševanje migracijskih izzivov podprejo že v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in Evropskega socialnega sklada (ESS), tudi z dodatnimi viri, ki so na voljo kot pomoč pri okrevanju za kohezijo in območja Evrope (REACT-EU). Taka podpora lahko vključuje naložbe v infrastrukturo, opremo, proizvode, dostop do storitev in dejavnosti na področju izobraževanja, zaposlovanja, socialne vključenosti, zdravja, upravne zmogljivosti, storitev oskrbe v skupnosti in oskrbe na domu ter protidiskriminacije, pa tudi podporo za sprejemne sisteme, ki dopolnjuje podporo iz Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) ter drugih virov financiranja. Opozoriti je treba tudi, da se FEAD lahko uporabi za zagotavljanje hrane in osnovne materialne pomoči tudi tistim, ki jih je prizadela vojaška agresija Rusije, vključno z državljani tretjih držav.

    Medtem ko za izvrševanje dodatnih virov REACT-EU že veljajo številne prožnosti, se nekatere od njih ne uporabljajo za sredstva ESRR in ESS iz večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020. Poleg tega je primerno določiti posebne ukrepe za FEAD, zlasti ob upoštevanju nujne potrebe po zagotavljanju osnovne materialne pomoči osebam, ki jih je prizadela vojaška agresija Rusije. Glede na nujnost reševanja migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije, je treba omogočiti retroaktivno upravičenost zadevnih operacij do datuma začetka te agresije. Poleg tega bi bilo treba povečati prožnost podpore med ESRR in ESS za take operacije, da bi se lahko razpoložljiva sredstva v okviru programov hitro uporabila. Za zagotovitev, da se lahko FEAD hitro uporabi za osnovno materialno pomoč zadevnim osebam, vključno z državljani tretjih držav, je primerno državam članicam omogočiti, da spremenijo nekatere elemente programov, ki jih podpira FEAD, ne da bi bila za to potrebna odobritev Komisije.

    Drugič, pandemija COVID-19 je trajala dlje, kot je bilo mogoče pričakovati leta 2020. Neposredni in posredni učinki pandemije so še vedno prisotni v vseh državah članicah, zaradi česar je potrebna dolgotrajnejša javna podpora za okrevanje najbolj prizadetih območij in gospodarskih sektorjev. To je povzročilo zelo velik pritisk na proračune držav članic, zato so v teh okoliščinah potrebni nadaljnji izredni ukrepi.

    Svežnja ukrepov v okviru naložbene pobude v odziv na koronavirus (CRII) in CRII+, odobrena spomladi 2020 z uredbama (EU) 2020/460 oziroma (EU) 2020/558, sta uvedla številne pomembne spremembe, ki so omogočile učinkovitejši odziv in zagotovile izredno dodatno prožnost za odzivanje na razmere brez primere. Ob upoštevanju posebnih tveganj, s katerimi se soočajo najbolj ogroženi zaradi pandemije, je drugi sveženj vključeval tudi spremembe Uredbe (EU) št. 223/2014 (uredba o FEAD) z Uredbo (EU) 2020/559, s katerimi so bili uvedeni posebni ukrepi dodatne prožnosti in likvidnosti za države članice, namenjeni obvladovanju pandemije COVID-19 v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD).

    Poleg tega so bili iz programa NextGenerationEU dani na voljo – kot REACT-EU – znatni dodatni viri za kohezijsko politiko, da bi se zagotovila pomoč za spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in njenih socialnih posledic ter za pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva. Te dodatne vire lahko države članice uporabijo tudi za povečanje dodelitev za programe, ki jih podpira FEAD.

    Uvedene prožnosti in dodatni viri, vključno s 50 milijardami EUR novih sredstev v okviru REACT-EU in 23 milijardami EUR preusmerjenega financiranja v okviru CRII in CRII+, so imeli velik pozitiven učinek. Približno 8 milijard EUR je bilo prerazporejenih za nujne naložbe v osebno zaščitno opremo, ventilatorje in reševalna vozila. Več kot 12 milijard EUR je bilo posebej namenjenih zagotavljanju izrednih nepovratnih sredstev in posojil z nizkimi obrestnimi merami malim podjetjem, da so lahko preživela. Kljub temu so trajanje pandemije in njeni učinki na gospodarstvo EU, ljudi, zlasti najbolj ogrožene, in družbo na splošno presegli prvotna pričakovanja. Zaradi velikega pritiska na proračune držav članic so se zmanjšala sredstva, ki so na voljo za zagotovitev potrebnega nacionalnega sofinanciranja zadevnih programov.

    Pojav novih različic virusa v letu 2021, zlasti različice omikron v poznejšem delu leta, in s tem povezano vsesplošno zaostrovanje omejitev v zadnjem četrtletju leta 2021 sta še poslabšala negativne učinke na gospodarstva držav članic.

    Poleg tega se države članice soočajo z dodatnim pritiskom na svoje proračune, saj sprejemajo obsežne davčne ukrepe za obravnavanje nedavnega visokega porasta cen energije, da bi ublažile vpliv na najranljivejše, manjša podjetja in energijsko intenzivne panoge. Gospodarski vpliv invazije na Ukrajino še ni jasen, vendar bi lahko imel znatne negativne učinke tudi na okrevanje gospodarstev držav članic po pandemiji COVID-19.

    Zato bi bilo treba hitro mobilizirati vso podporo iz skladov, da se zmanjša breme za nacionalne proračune. V ta namen je treba kot začasen in izreden ukrep ter brez poseganja v pravila, ki bi se morala uporabljati v običajnih okoliščinah, začasno možnost 100-odstotnega sofinanciranja iz proračuna EU za izvajanje programov kohezijske politike in programov, ki jih podpira FEAD, razširiti na tekoče obračunsko leto 2021–2022.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Predlog je skladen s splošnim pravnim okvirom, vzpostavljenim za evropske strukturne in investicijske sklade ter za Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim, ter je omejen na ciljno usmerjene in izredne spremembe Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014. Predlog dopolnjuje tudi predhodne spremembe teh uredb z uredbami (EU) 2020/460, (EU) 2020/558, (EU) 2020/559, (EU) 2021/177 in (EU) 2020/2221 ter vse druge ukrepe, namenjene reševanju trenutnih razmer brez primere.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Predlog je omejen na ciljno usmerjene izredne spremembe Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014 ter ohranja skladnost z drugimi politikami Unije.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Predlog temelji na členu 175(3) in členu 177 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

    Predlog olajšuje uporabo sredstev kohezijske politike in sredstev FEAD v podporo ukrepom za reševanje migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije, ter omogoča 100-odstotno stopnjo sofinanciranja za ESRR, ESS, Kohezijski sklad in FEAD za obračunsko leto 2021–2022.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Namen predloga je državam članicam in regijam olajšati uporabo sredstev kohezijske politike in sredstev FEAD v podporo ukrepom za reševanje migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije, ter dovoliti odstopanje od običajnih pravil o sofinanciranju, ki se trenutno uporabljajo, da se omogoči potrebna prožnost pri mobilizaciji obstoječih naložbenih sredstev za obravnavanje neposrednih in posrednih učinkov javnozdravstvene krize brez primere zaradi pandemije COVID-19.

    Sorazmernost

    Predlog je izredna in ciljno usmerjena sprememba, ki ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje cilja, tj. olajšanje uporabe sredstev kohezijske politike in sredstev FEAD v podporo ukrepom za reševanje migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije, in zagotovitev možnosti 100-odstotnega sofinanciranja pri mobilizaciji naložb v odziv na obsežno javnozdravstveno krizo, ki vpliva na rast regij in podjetij ter dobrobit širše javnosti, ter za preprečitev motenj pri podpori najbolj ogroženim.

    Izbira instrumenta

    Uredba je ustrezen instrument za olajšanje uporabe sredstev kohezijske politike in sredstev FEAD v podporo ukrepom za reševanje migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije, in za razširitev možnosti 100-odstotnega sofinanciranja, potrebnega za obravnavanje teh okoliščin brez primere.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

    Ni relevantno.

    Posvetovanja z deležniki

    Predlog temelji na izmenjavah na visoki ravni z drugimi institucijami in državami članicami. Javno posvetovanje ni potrebno, saj ni potrebna ocena učinka.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Ni relevantno.

    Ocena učinka

    Ocena učinka je bila opravljena za pripravo predlogov za Uredbo (EU) št. 1303/2013 in Uredbo (EU) št. 223/2014. Za predlagane ciljno usmerjene spremembe v odziv na kritične razmere ni potrebna ločena ocena učinka.

    Primernost in poenostavitev ureditve

    Ni relevantno.

    Temeljne pravice

    Ni relevantno.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlog zadeva le programe kohezijske politike in programe FEAD iz obdobja 2014–2020 in ne spreminja obstoječih proračunskih obveznosti. Omogočil bo pospešitev izvajanja programov in naj bi privedel do večjih odobritev plačil v začetku obdobja v letih 2022 in 2023, kar se bo uravnotežilo z manjšo potrebo po plačilih v poznejših letih.

    Predlagane spremembe ne zahtevajo sprememb letnih zgornjih mej večletnega finančnega okvira za obveznosti in plačila v skladu s Prilogo I k Uredbi Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 in ne spreminjajo skupnih potreb po plačilih v obdobju 2021–2027.

    Na podlagi predhodne uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja v obračunskem letu 2020–2021, ravni zahtevkov za plačila, predloženih v drugi polovici leta 2021, in najnovejših napovedi plačil držav članic za leto 2022 se ocenjuje, da bo proračunski učinek uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja za obračunsko leto 2021–2022 pomenil večje potrebe po plačilih na začetku obdobja v višini 9 milijard EUR v letu 2022 in 1 milijarde EUR v letu 2023, kar se bo izravnalo z ustreznim zmanjšanjem za 10 milijard EUR v letu 2024.

    Da bi se lahko upoštevale zgornje meje za plačila v letih 2022 in 2023, pa se predlaga, da se skupna dodatna plačila, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja, omejijo na 5 milijard EUR v letu 2022 in 1 milijardo EUR v letu 2023. Dodatni zneski bodo izplačani šele, ko bodo prejeti vsi zahtevki za plačilo za obračunsko leto 2021–2022. Po potrebi bodo dodatna plačila, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja, izvedena sorazmerno, da se zagotovi enaka obravnava vseh zadevnih programov. Plačila, ki jih ni mogoče izvesti zaradi uporabe teh zgornjih mej, bi morala Komisija ob upoštevanju razpoložljivosti sredstev izplačati čim prej, bodisi s sprejetjem obračuna bodisi z naknadnimi plačili.

    Komisija bo skrbno spremljala učinek predlagane spremembe na odobritve plačil v letih 2022 in 2023, pri tem pa upoštevala splošno izvrševanje proračuna, spremenjene napovedi držav članic ter morebitne nove potrebe ali prednostne naloge. Upoštevali se bodo tudi morebitni učinki povečane negotovosti, povezane z obeti glede varnosti.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Spremljanje izvajanja ukrepov in poročanje o tem bosta potekala v okviru splošnih mehanizmov poročanja, določenih v uredbah (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 223/2014.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Ni relevantno.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Predlaga se sprememba Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014, da se:

    ·zagotovi, da bodo države članice in regije še naprej upravičene do 100-odstotne stopnje sofinanciranja EU za obračunsko leto 2021–2022, in sicer z uradnim obvestilom Komisiji (sprememba člena 25a Uredbe (EU) št. 1303/2013 in člena 20 Uredbe (EU) št. 223/2014);

    ·uvedejo ureditve za proračunsko izvrševanje dodatnih plačil, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja, da bi se upoštevale letne zgornje meje za plačila (sprememba člena 25a Uredbe (EU) št. 1303/2013);

    ·uvede dodatna prožnost med ESRR in ESS, in sicer posebej za operacije, ki obravnavajo migracijske izzive, ki so posledica vojaške agresije Rusije, in določi poenostavljena ureditev poročanja o udeležencih (sprememba člena 98 Uredbe (EU) št. 1303/2013), z retroaktivnim datumom začetka upravičenosti do podpore 24. februarjem 2022 (sprememba člena 65(10) Uredbe (EU) št. 1303/2013);

    ·uvede prožnost za države članice, da spremenijo programe, ki jih podpira FEAD, z uradnim obvestilom Komisiji (sprememba člena 9 Uredbe (EU) št. 223/2014), prav tako z retroaktivnim datumom začetka upravičenosti do podpore 24. februarjem 2022 (sprememba člena 22 Uredbe (EU) št. 223/2014).

    2022/0075 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1303/2013 in Uredbe (EU) št. 223/2014 v zvezi s kohezijskim ukrepom za begunce v Evropi (CARE)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 175(3) in člena 177 Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 1 ,

    ob upoštevanju mnenja Odbora regij 2 ,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Nedavna vojaška agresija Rusije proti Ukrajini in oboroženi spopadi, ki potekajo, so korenito spremenili varnostne razmere v Evropi. Zaradi agresije se Evropska unija in zlasti njene vzhodne regije soočajo z znatnim pritokom ljudi. To je dodaten izziv v obdobju, ko gospodarstva držav članic še vedno okrevajo po pandemiji COVID-19.

    (2)Države članice že lahko financirajo širok nabor naložb za reševanje migracijskih izzivov s svojimi programi kohezijske politike v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in Evropskega socialnega sklada (ESS), vključno z dodatnimi viri, ki so na voljo kot pomoč pri okrevanju za kohezijo in območja Evrope (REACT-EU), da bi se zagotovila pomoč za spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in njenih socialnih posledic ter za pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva. Ukrepi lahko zajemajo naložbe na področju socialne vključenosti, zdravja, izobraževanja, zaposlovanja, stanovanj in otroškega varstva, vključno z naložbami v infrastrukturo in obnovo prikrajšanih mestnih območij, ukrepi za zmanjšanje prostorske in izobraževalne izoliranosti migrantov, ustanavljanjem podjetij in drugimi ukrepi. Države članice lahko v reševanje teh izzivov preusmerijo preostala sredstva iz svojih programov. Poleg tega se lahko Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) uporabi za zagotavljanje hrane in osnovne materialne pomoči tistim, ki jih je prizadela vojaška agresija Rusije, vključno z državljani tretjih držav.

    (3)Medtem ko za izvrševanje dodatnih virov, ki so na voljo v okviru REACT-EU, že veljajo številne prožnosti, je treba omogočiti večjo prožnost pri uporabi sredstev ESRR, ESS in FEAD iz večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020. Glede na nujnost reševanja migracijskih izzivov, ki so posledica vojaške agresije Rusije proti Ukrajini, bi morali biti odhodki za operacije, ki obravnavajo te izzive, upravičeni od datuma začetka agresije. Poleg tega bi bilo treba povečati prožnost pri načinu uporabe ESRR in ESS za take operacije, da bi se razpoložljiva sredstva v okviru programov lahko hitro uporabila, pod pogojem, da je operacija v skladu z operativnim programom, kakor je bil po potrebi spremenjen. Ta prožnost bi morala dopolnjevati možnosti za dopolnilno financiranje operacij, ki so že na voljo. Uvesti bi bilo treba tudi poenostavljeno ureditev poročanja o udeležencih teh operacij.

    (4)Za zagotovitev, da lahko zadevne osebe nemudoma prejmejo pomoč v okviru FEAD, je prav tako primerno državam članicam omogočiti, da spremenijo nekatere elemente operativnih programov, ki jih podpira navedeni sklad, ne da bi bil za to potreben sklep Komisije.

    (5)Podpora, zagotovljena v okviru kohezijske politike, bi morala dopolnjevati zlasti ukrepe, ki se financirajo iz Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF), da se čim bolj poveča učinek razpoložljivih sredstev.

    (6)Opomniti je treba, da so posledice pandemije COVID-19 države članice prizadele na način brez primere. Splošni učinek pandemije je zelo močno obremenil proračune držav članic zaradi nenadnega in znatnega povečanja javnih naložb, potrebnih za njihove sisteme zdravstvenega varstva in druge sektorje gospodarstev. Zaradi tega je obstajalo tudi tveganje za motnje v podpori, ki se zagotavlja najbolj ogroženim. To je privedlo do izrednih razmer, ki jih je bilo treba reševati s posebnimi ukrepi.

    (7)V odziv na posledice krize sta bili uredbi (EU) št. 1301/2013 3 in (EU) št. 1303/2013 4 Evropskega parlamenta in Sveta spremenjeni z Uredbo (EU) 2020/460 Evropskega parlamenta in Sveta 5 , da se je omogočila večja prožnost pri izvajanju programov, ki jih podpirajo ESRR, ESS in Kohezijski sklad (v nadaljnjem besedilu skupaj: skladi) ter Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo. Ker so se resni negativni učinki na gospodarstva in družbe Unije poslabšali, pa sta bili obe uredbi znova spremenjeni z Uredbo (EU) 2020/558 Evropskega parlamenta in Sveta 6 . Poleg tega je bila Uredba (EU) št. 223/2014 Evropskega parlamenta in Sveta 7 v odziv na vpliv krize na najbolj ogrožene spremenjena tudi z Uredbo (EU) 2020/559 Evropskega parlamenta in Sveta 8 , da bi se uvedli posebni ukrepi za FEAD za obravnavanje izbruha COVID-19. Navedene spremembe so zagotovile izredno dodatno prožnost, ki je državam članicam omogočala, da se osredotočijo na potrebni odziv na krizo brez primere, in sicer z okrepitvijo možnosti mobilizacije neporabljene podpore iz skladov in s poenostavitvijo postopkovnih zahtev, povezanih z izvajanjem programov, da bi se obravnavala potreba po hitrem odzivu na javnozdravstveno krizo. Z naknadno spremembo Uredbe (EU) št. 1303/2013, uvedeno z Uredbo (EU) 2020/2221 Evropskega parlamenta in Sveta 9 , so bili kot pomoč pri okrevanju za kohezijo in območja Evrope (REACT-EU) dani na voljo znatni dodatni viri, da bi se zagotovila pomoč za spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in njenih socialnih posledic ter za pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva. Kot del istega svežnja je bila Uredba (EU) št. 223/2014 spremenjena tudi z Uredbo (EU) 2021/177 Evropskega parlamenta in Sveta 10 , da bi se državam članicam omogočila mobilizacija teh dodatnih virov za najbolj ogrožene v okviru izvajanja FEAD.

    (8)Čeprav so prožnosti in dodatna sredstva, zagotovljeni za obdobje 2014–2020, državam članicam pomagali pri njihovem odzivu na krizo in prizadevanjih za okrevanje, sta pojav novih različic koronavirusa, zlasti različice omikron, ter vsesplošno zaostrovanje omejitev v zadnjem četrtletju leta 2021 še naprej resno negativno vplivala na gospodarstva in družbe držav članic ter ovirala običajno izvajanje programov kohezijske politike in programov, ki jih podpira FEAD. Nedavna vojaška agresija Rusije in posledični migracijski tokovi so te vplive še okrepili in lahko dodatno ogrozijo okrevanje gospodarstva. V skladu z možnostjo iz Uredbe (EU) 2020/558 je zato treba določiti izredno podaljšanje enega od prej uvedenih ukrepov, in sicer možnost uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja za obračunsko leto 2020–2021, v naslednje obračunsko leto.

    (9)Da bi se zmanjšalo breme za javne proračune v odziv na krizne razmere, pospešilo izvajanje programov in omogočile potrebne naložbe za okrevanje regij, bi bilo treba državam članicam dati izredno možnost, da za program, ki ga podpirajo ESRR, ESS, Kohezijski sklad ali FEAD, tudi za obračunsko leto 2021–2022 uporabijo 100-odstotno stopnjo sofinanciranja.

    (10) Da bi se upoštevale zgornje meje za plačila večletnega finančnega okvira za leti 2022 in 2023, bi bilo treba za navedeni leti določiti zgornjo mejo za plačila, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja v okviru ESRR, Kohezijskega sklada ali ESS. Plačila, ki jih ni mogoče izvesti zaradi uporabe teh zgornjih mej, bi morala Komisija ob upoštevanju razpoložljivosti sredstev izplačati čim prej, bodisi s sprejetjem obračuna bodisi z naknadnimi plačili. Takšna odložena plačila ne bi smela vplivati na sprejetje obračuna ali imeti drugih učinkov.

    (11)Glede na to, da uporaba 100-odstotnega sofinanciranja ne bo bistveno vplivala na vsebino samih operativnih programov, je primerno, da se omogoči njeno hitro izvajanje, ne da bi bilo treba v ta namen sprejeti sklep Komisije o odobritvi sprememb finančnih preglednic operativnega programa s strani držav članic. Kljub temu bi morala država članica predložiti uradno obvestilo o revidiranih finančnih preglednicah pred predložitvijo končnega zahtevka za plačilo za obračunsko leto. Morebitne posledične spremembe, vključno z vrednostmi kazalnikov, se lahko izvedejo kot del naknadne spremembe programa po koncu obračunskega leta.

    (12)Ker ciljev te uredbe, tj. uvedba ukrepov prožnosti pri zagotavljanju podpore iz skladov, države članice same ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi obsega in učinkov predlaganega ukrepa lažje dosežejo na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenih ciljev.

    (13)Uredbo (EU) št. 1303/2013 in Uredbo (EU) št. 223/2014 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (14)Državam članicam je treba omogočiti, da pravočasno spremenijo svoje programe, da bodo lahko izkoristile 100-odstotno stopnjo sofinanciranja za obračunsko leto 2021–2022, zato je primerno, da ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    (15)Ker je nujno treba obravnavati migracijske izzive, ki so posledica nedavne vojaške agresije Rusije, in še vedno trajajočo javnozdravstveno krizo zaradi pandemije COVID-19, se šteje kot primerno, da se uporabi izjema od roka osmih tednov iz člena 4 Protokola št. 1 o vlogi nacionalnih parlamentov v Evropski uniji, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Sprememba Uredbe (EU) št. 1303/2013

    Uredba (EU) št. 1303/2013 se spremeni:

    (1)v členu 25a se vstavi odstavek 1a:

    „1a.    Z odstopanjem od člena 60(1) ter prvega in četrtega pododstavka člena 120(3) se lahko uporabi 100‐odstotna stopnja sofinanciranja za izdatke, prijavljene v zahtevkih za plačilo za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021 in konča 30. junija 2022, za eno ali več prednostnih osi v programu, ki ga podpira ESRR, ESS ali Kohezijski sklad.

    Z odstopanjem od člena 30(1) in (2) ter člena 96(10) za uporabo 100-odstotne stopnje sofinanciranja ni potreben sklep Komisije o odobritvi spremembe programa. Država članica Komisijo uradno obvesti o revidiranih finančnih preglednicah, potem ko jih odobri odbor za spremljanje. 100-odstotna stopnja sofinanciranja se uporablja le, če je Komisija uradno obveščena o finančnih preglednicah pred predložitvijo končnega zahtevka za vmesno plačilo za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021 in konča 30. junija 2022, v skladu s členom 135(2).

    Skupna dodatna plačila, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja, ne presegajo 5 milijard EUR v letu 2022 in 1 milijarde EUR v letu 2023.

    Pred uradnim obvestilom iz drugega pododstavka Komisija izvede vmesna plačila z uporabo stopnje sofinanciranja, ki se uporablja za zadevne prednostne osi. Z odstopanjem od člena 135(5) Komisija izplača dodatne zneske, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja, po prejemu vseh končnih zahtevkov za vmesno plačilo za obračunsko leto 2021–2022, po potrebi sorazmerno, da se upoštevajo zgornje meje iz tretjega pododstavka.

    Z odstopanjem od člena 139(7) se preostali zneski, ki izhajajo iz uporabe 100-odstotne stopnje sofinanciranja in jih ni mogoče izplačati po sprejetju obračuna zaradi upoštevanja zgornjih mej iz tretjega pododstavka, izplačajo v letu 2024 ali pozneje.“;

    (2)v odstavku 10 člena 65 se doda naslednji pododstavek:

    „Z odstopanjem od odstavka 9 so izdatki za operacije, ki obravnavajo migracijske izzive zaradi vojaške agresije Rusije, upravičeni od 24. februarja 2022.“;

    (3)v členu 98 se doda odstavek 4:

    „4. Operacije za obravnavanje migracijskih izzivov zaradi vojaške agresije Rusije se lahko financirajo bodisi iz ESRR bodisi iz ESS na podlagi pravil, ki se uporabljajo za drugi sklad.

    V takih primerih se te operacije načrtujejo v okviru namenske prednostne osi tega drugega sklada, ki prispeva k njegovim ustreznim prednostnim naložbam.

    Kadar je za operacije v okviru namenske prednostne osi iz drugega pododstavka treba sporočiti podatke o udeležencih, ti podatki temeljijo na informiranih ocenah in so omejeni na skupno število podprtih oseb in število otrok, mlajših od 18 let.

    Ta odstavek se ne uporablja za programe v okviru cilja „evropsko teritorialno sodelovanje“.

    Člen 2

    Sprememba Uredbe (EU) št. 223/2014

    Uredba (EU) št. 223/2014 se spremeni:

    (1)v členu 9(4) se doda naslednji pododstavek:

    „Prvi in drugi pododstavek se uporabljata tudi za spremembo elementov operativnega programa, da bi se obravnavali migracijski izzivi zaradi vojaške agresije Rusije.“;

    (2)v členu 20 se doda odstavek 1b:

    „1b.    Z odstopanjem od odstavka 1 se lahko za odhodke, prijavljene v zahtevkih za plačilo za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021 in konča 30. junija 2022, uporabi stopnja sofinanciranja v višini 100 %.

    Z odstopanjem od člena 9(1), (2) in (3) za uporabo 100-odstotne stopnje sofinanciranja ni potreben sklep Komisije o odobritvi spremembe programa. Država članica Komisijo uradno obvesti o revidiranih finančnih preglednicah iz oddelka 5.1 predlog za operativni program iz Priloge I. 100-odstotna stopnja sofinanciranja se uporablja le, če je Komisija uradno obveščena o finančnih preglednicah pred predložitvijo končnega zahtevka za vmesno plačilo za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021 in konča 30. junija 2022, v skladu s členom 45(2).“;

    (3)v členu 22(4) se doda naslednji pododstavek:

    „Z odstopanjem od prvega pododstavka so odhodki za operacije, ki obravnavajo migracijske izzive zaradi vojaške agresije Rusije, upravičeni od 24. februarja 2022.“

    Člen 3

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    predsednica    predsednik

    OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

    Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

    Obstoječe proračunske vrstice

    Po vrstnem redu razdelkov večletnega finančnega okvira in proračunskih vrstic

    Razdelek večletnega finančnega okvira

    Proračunska vrstica

    Vrsta
    odhodkov

    Prispevek

    številka  

    dif./nedif. 11

    držav Efte 12

    držav kandidatk 13

    tretjih držav

    po členu 21(2)(b) finančne uredbe

    2a Ekonomska, socialna in teritorialna kohezija

    05 02 99 01 Zaključek programov Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR)

    05 03 99 01 Zaključek programov Kohezijskega sklada

    07 02 99 01 Zaključek Evropskega socialnega sklada (ESS)

    07 02 99 04 Zaključek Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD)

    dif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    Ocenjene finančne posledice predloga za odobritve

    Povzetek ocenjenih posledic za odobritve za poslovanje

    Predlagana sprememba ne pomeni sprememb letnih zgornjih mej večletnega finančnega okvira za obveznosti v skladu s Prilogo I k Uredbi (EU) št. 1311/2013 niti sprememb skupnih potreb po plačilih v obdobju 2021–2027.

    Skupna letna razdelitev odobritev za prevzem obveznosti za Evropski sklad za regionalni razvoj, Evropski socialni sklad in Kohezijski sklad ostaja nespremenjena.

    Na podlagi predloga naj bi bile odobritve plačil za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021 in konča 30. junija 2022, večje v začetku obdobja, kot je ocenjeno v nadaljevanju.

    Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za upravne zadeve.

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Razdelek
    večletnega finančnega okvira

    Številka

    2a

    GD za regionalno in mestno politiko ter GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    SKUPAJ

    • Odobritve za poslovanje

    05 02 99 01 Zaključek programov Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR)

    05 03 99 01 Zaključek programov Kohezijskega sklada

    07 02 99 01 Zaključek Evropskega socialnega sklada (ESS)

    07 02 99 04 Zaključek Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD)

    obveznosti

    (1a)

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    plačila

    (2a)

    0,000

    5,000

    1,000

    –6,000

    0,000

    0,000

    Proračunska vrstica

    obveznosti

    (1b)

    plačila

    (2b)

    Odobritve za upravne zadeve, ki se financirajo iz sredstev določenih programov 14  

    Proračunska vrstica

    (3)

    Odobritve za GD 
    za regionalno in mestno politiko ter GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje SKUPAJ

    obveznosti

    = 1a + 1b + 3

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    plačila

    = 2a + 2b

    + 3

    0,000

    5,000

    1,000

    –6,000

    0,000

    0,000

     



    Odobritve za poslovanje SKUPAJ

    obveznosti

    (4)

    plačila

    (5)

    • Odobritve za upravne zadeve, ki se financirajo iz sredstev določenih programov, SKUPAJ

    (6)

    Odobritve iz RAZDELKA 2a
    večletnega finančnega okvira

    SKUPAJ

    obveznosti

    = 4 + 6

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    plačila

    = 5 + 6

    0,000

    5,000

    1,000

    –6,000

    0,000

    0,000





    Razdelek
    večletnega finančnega okvira

    7

    „Upravni odhodki“

    Ta oddelek se izpolni s „proračunskimi podatki upravne narave“, ki jih je treba najprej vnesti v Prilogo k oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga (Priloga V k notranjim pravilom), ki se prenese v sistem DECIDE za namene posvetovanj med službami.

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Leto 
    N

    Leto 
    N+1

    Leto 
    N+2

    Leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    GD <…….>

    • Človeški viri

    • Drugi upravni odhodki

    GD <…….> SKUPAJ

    odobritve

    Odobritve iz RAZDELKA 7 
    večletnega finančnega okvira 
    SKUPAJ

    (obveznosti skupaj = plačila skupaj)

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    SKUPAJ

    Odobritve iz RAZDELKOV od 1 do 7
    večletnega finančnega okvira

    SKUPAJ

    obveznosti

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    plačila

    0,000

    5,000

    1,000

    –6,000

    0,000

    0,000

    Ocenjene realizacije, financirane z odobritvami za poslovanje

    Za predlog/pobudo so potrebne obstoječe odobritve za poslovanje (brez sprememb):

    odobritve za prevzem obveznosti v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Cilji in realizacije

    Leto 
    N

    Leto 
    N+1

    Leto 
    N+2

    Leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    REALIZACIJE

    vrsta 15

    povprečni stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število realizacij skupaj

    stroški realizacij skupaj

    SPECIFIČNI CILJ št. 1 16

    — realizacija

    — realizacija

    — realizacija

    Seštevek za specifični cilj št. 1

    SPECIFIČNI CILJ št. 2 …

    — realizacija

    Seštevek za specifični cilj št. 2

    SKUPAJ

    Povzetek ocenjenih posledic za upravne odobritve

    X    Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za upravne zadeve.

       Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za upravne zadeve, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Leto 
    N 17

    Leto 
    N+1

    Leto 
    N+2

    Leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    RAZDELEK 7 
    večletnega finančnega okvira

    Človeški viri

    Drugi upravni odhodki

    Seštevek za
    RAZDELEK 7
     
    večletnega finančnega okvira

    Odobritve zunaj RAZDELKA 7 18  
    večletnega finančnega okvira

    Človeški viri

    Drugi
    upravni odhodki

    Seštevek za odobritve
    zunaj RAZDELKA 7 
    večletnega finančnega okvira

    SKUPAJ

    Potrebe po odobritvah za človeške vire in druge upravne odhodke se krijejo z odobritvami GD, ki so že dodeljene za upravljanje ukrepa in/ali so bile prerazporejene znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v postopku letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    Ocenjene potrebe po človeških virih

    X    Za predlog/pobudo niso potrebni človeški viri.

       Za predlog/pobudo so potrebni človeški viri, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    ocena, izražena v ekvivalentu polnega delovnega časa

    Leto 
    N

    Leto 
    N+1

    Leto N+2

    Leto N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    • Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

    20 01 02 01 (sedež in predstavništva Komisije)

    20 01 02 03 (delegacije)

    01 01 01 01 (posredne raziskave)

    01 01 01 11 (neposredne raziskave)

    Druge proračunske vrstice (navedite)

    Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ) 19

    20 02 01 (PU, NNS, ZU iz splošnih sredstev)

    20 02 03 (PU, LU, NNS, ZU in MSD na delegacijah)

    XX 01 xx yy zz 20

    — na sedežu

    — na delegacijah

    01 01 01 02 (PU, NNS, ZU za posredne raziskave)

    01 01 01 12 (PU, NNS, ZU za neposredne raziskave)

    Druge proračunske vrstice (navedite)

    SKUPAJ

    XX je zadevno področje ali naslov v proračunu.

    Potrebe po človeških virih se krijejo z osebjem GD, ki je že dodeljeno za upravljanje ukrepa in/ali je bilo prerazporejeno znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v postopku letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    Opis nalog:

    Uradniki in začasni uslužbenci

    Zunanji sodelavci

    Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

    Predlog/pobuda je v skladu z veljavnim večletnim finančnim okvirom.

    Predlog/pobuda:

       se lahko v celoti financira s prerazporeditvijo znotraj zadevnega razdelka večletnega finančnega okvira;

    Pojasnite zahtevano spremembo ter navedite zadevne proračunske vrstice in ustrezne zneske. V primeru pomembnejših sprememb med programi predložite Excelovo tabelo.

       zahteva uporabo nedodeljene razlike do zgornje meje v zadevnem razdelku večletnega finančnega okvira in/ali uporabo posebnih instrumentov, kot so opredeljeni v uredbi o večletnem finančnem okviru;

    Pojasnite te zahteve ter navedite zadevne razdelke in proračunske vrstice, ustrezne zneske in instrumente, ki naj bi bili uporabljeni.

       zahteva spremembo večletnega finančnega okvira.

    Pojasnite te zahteve ter navedite zadevne razdelke in proračunske vrstice ter ustrezne zneske.

    Udeležba tretjih oseb pri financiranju

    V predlogu/pobudi:

    X    ni načrtovano sofinanciranje tretjih oseb;

       je načrtovano sofinanciranje, kot je ocenjeno v nadaljevanju:

    odobritve v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Leto 
    N 21

    Leto 
    N+1

    Leto 
    N+2

    Leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    Skupaj

    Navedite organ, ki bo sofinanciral predlog/pobudo 

    Sofinancirane odobritve SKUPAJ

     



    Ocenjene posledice za prihodke 

    X    Predlog/pobuda nima finančnih posledic za prihodke.

       Predlog/pobuda ima finančne posledice, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

       za lastna sredstva,

       za druge prihodke.

    navedite, ali so prihodki dodeljeni za odhodkovne vrstice    

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Prihodkovna proračunska vrstica

    Odobritve na voljo za tekoče proračunsko leto

    Posledice predloga/pobude 22

    Leto 
    N

    Leto 
    N+1

    Leto 
    N+2

    Leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    Člen ………….

    Za namenske prejemke navedite zadevne odhodkovne proračunske vrstice.

    […]

    Druge opombe (npr. metoda/formula za izračun posledic za prihodke ali druge informacije).

    […]

    (1)    UL C , , str. .
    (2)    UL C , , str. .
    (3)    Uredba (EU) št. 1301/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o Evropskem skladu za regionalni razvoj in o posebnih določbah glede cilja „naložbe za rast in delovna mesta“ ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1080/2006 (UL L 347, 20.12.2013, str. 289).
    (4)    Uredba (EU) št. 1303/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o skupnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu, Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo, o splošnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006 (UL L 347, 20.12.2013, str. 320).
    (5)    Uredba (EU) 2020/460 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. marca 2020 o spremembi uredb (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 508/2014 glede posebnih ukrepov za mobilizacijo naložb v zdravstvenih sistemih držav članic in v drugih sektorjih njihovih gospodarstev v odziv na izbruh COVID-19 (Naložbena pobuda v odziv na koronavirus) (UL L 99, 31.3.2020, str. 5).
    (6)    Uredba (EU) 2020/558 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2020 o spremembi uredb (EU) št. 1301/2013 in (EU) št. 1303/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne prožnosti pri uporabi evropskih strukturnih in investicijskih skladov v odziv na izbruh COVID-19 (UL L 130, 24.4.2020, str. 1).
    (7)    Uredba (EU) št. 223/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim (UL L 72, 12.3.2014, str. 1).
    (8)    Uredba (EU) 2020/559 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2020 o spremembi Uredbe (EU) št. 223/2014 glede uvedbe posebnih ukrepov za obravnavanje izbruha COVID-19 (UL L 130, 24.4.2020, str. 7).
    (9)    Uredba (EU) 2020/2221 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. decembra 2020 o spremembi Uredbe (EU) št. 1303/2013, kar zadeva dodatne vire in ureditev izvrševanja, da se zagotovi pomoč za spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in njenih socialnih posledic ter za pripravo zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja družbe in gospodarstva (REACT-EU) (UL L 437, 28.12.2020, str. 30).
    (10)    Uredba (EU) 2021/177 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. februarja 2021 o spremembi Uredbe (EU) št. 223/2014 glede uvedbe posebnih ukrepov za reševanje krize, povezane z izbruhom COVID-19 (UL L 53, 16.2.2021, str. 1).
    (11)    Dif. = diferencirana sredstva / nedif. = nediferencirana sredstva.
    (12)    Efta: Evropsko združenje za prosto trgovino.
    (13)    Države kandidatke in po potrebi potencialne kandidatke z Zahodnega Balkana.
    (14)    Tehnična in/ali upravna pomoč ter odhodki za podporo izvajanja programov in/ali ukrepov EU (prej vrstice BA), posredne raziskave, neposredne raziskave.
    (15)    Realizacije so dobavljeni proizvodi in opravljene storitve (npr. število financiranih izmenjav študentov, število kilometrov novozgrajenih cest …).
    (16)    Kakor je opisan v točki 1.4.2 „Specifični cilji …“.
    (17)    Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude. Nadomestite „N“ s pričakovanim prvim letom izvajanja (na primer: 2021). Naredite isto za naslednja leta.
    (18)    Tehnična in/ali upravna pomoč ter odhodki za podporo izvajanja programov in/ali ukrepov EU (prej vrstice BA), posredne raziskave, neposredne raziskave.
    (19)    PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec; MSD = mladi strokovnjak na delegaciji.
    (20)    Dodatna zgornja meja za zunanje sodelavce v okviru odobritev za poslovanje (prej vrstice BA).
    (21)    Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude. Nadomestite „N“ s pričakovanim prvim letom izvajanja (na primer: 2021). Naredite isto za naslednja leta.
    (22)    Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (carine, prelevmani na sladkor) se navedejo neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku 20 % stroškov pobiranja.
    Top