Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0167

    DELOVNI DOKUMENT SLUŽB KOMISIJE POSVETOVANJE Z DELEŽNIKI – ZBIRNO POROČILO Spremni dokument k Sporočilu Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij Dolgoročna vizija za podeželska območja – Za močnejša, povezana, odporna in uspešna podeželska območja do leta 2040

    SWD/2021/167 final

    Bruselj, 30.6.2021

    SWD(2021) 167 final

    DELOVNI DOKUMENT SLUŽB KOMISIJE

    POSVETOVANJE Z DELEŽNIKI – ZBIRNO POROČILO

    Spremni dokument

    k Sporočilu Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij

    Dolgoročna vizija za podeželska območja – Za močnejša, povezana, odporna in uspešna podeželska območja do leta 2040

    {COM(2021) 345 final} - {SWD(2021) 166 final}


    1. UVOD: CILJI IN DELEŽNIKI 

    V tem poročilu so predstavljeni rezultati različnih sklopov posvetovanja, izvedenih v podporo sporočilu z naslovom „Dolgoročna vizija za podeželska območja EU – Za opolnomočena, povezana, odporna in uspešna podeželska območja“. Potreba po oblikovanju dolgoročne vizije za podeželska območja je bila poudarjena v političnih smernicah predsednice von der Leyen in v njenih poslanicah podpredsednici Šuica (demokracija in demografija), komisarju Wojciechowskemu (kmetijstvo) in komisarki Ferreira (kohezija in reforme).

    Javno posvetovanje je bilo, kot sestavni del prednostne naloge Komisije Ursule von der Leyen „nova spodbuda za evropsko demokracijo“, usmerjeno v doseganje močne udeležbe državljanov in deležnikov, da se ocenijo prednostne naloge za (i) podeželska območja danes in (ii) podeželska območja prihodnosti.

    1 Strategija posvetovanja je bila oblikovana tako, da je bila posebna pozornost namenjena ljudem, ki živijo na podeželskih območjih, ter tudi lokalnim in regionalnim organom, kot je navedeno v poslanici podpredsednici za demokracijo in demografijo Dubravki Šuica. Vrhunec posvetovanja je bil, ki je potekal na spletu med 22. in 26. marcem 2021.

    Postopek je vključeval naslednje elemente posvetovanja:

    Slika 1. Tokovi posvetovanja za dolgoročno vizijo za podeželska območja EU

    Ti koraki posvetovanja so bili načrtovani za doseganje deležnikov, opredeljenih v popisu, izvedenem v strategiji posvetovanja, v katerem so bile opredeljene naslednje skupine:

    ·kmetje in njihove organizacije (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·potrošniki in njihove organizacije (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·zasebni sektor – višje in nižje v verigi (prehranska veriga, distribucija itd.), podeželska podjetja (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·organi držav članic (vlade, parlamenti, javni organi);

    ·regionalni/lokalni organi;

    ·okoljske NVO (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·druga združenja NVO in organizacije civilne družbe (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·mreže za podeželje (na ravni EU ter na nacionalni in lokalni ravni);

    ·akademiki, strokovnjaki;

    ·druge zainteresirane skupine in posamezniki.

    2 Posvetovanje je potekalo v okoliščinah pandemije COVID-19. Večina izmenjav in posvetovanj je z izjemo omejenega števila lokalnih dogodkov, ki so jih priredile mreže za podeželje, potekala virtualno. V okviru različnih dejavnosti posvetovanja so bile dosežene vse opredeljene skupine deležnikov.

    2. METODOLOGIJA IN ORODJA 

    Komisija je zbrala povratne informacije o kažipotu in spletnem javnem posvetovanju prek spletnih vprašalnikov. Povratne informacije o kažipotu so bile analizirane kvantitativno in kvalitativno za opredelitev izzivov, priložnosti in prednostnih nalog za ukrepanje. Spletno javno posvetovanje je združevalo kombinacijo zaprtih vprašanj (pri katerih so anketiranci izbrali vnaprej določene odgovore) in odprtih vprašanj (pri katerih so lahko vnesli poljuben odgovor z največ 1000 znaki na odgovor). Vprašalnik spletnega javnega posvetovanja se je osredotočil na tri glavne vidike: (i) podeželska območja danes, (ii) podeželska območja prihodnosti in (iii) upravljanje podeželskih območij.

    3 4 Več vprašanj posebne raziskave Eurobarometer 504 se je nanašalo na položaj podeželskih območij, na spremembe v obdobju 2009–2020 in na cilje razvoja podeželja, ki je drugi steber skupne kmetijske politike. Anketa je bila izvedena v EU-27 med 3. avgustom in 15. septembrom 2020. Skupaj je bilo anketiranih 27 237 državljanov EU iz različnih družbenih in demografskih kategorij, večinoma osebno in v njihovem maternem jeziku. Zaradi posledic pandemije COVID-19 ter posledičnih zdravstvenih in varnostnih ukrepov osebni pogovori bodisi niso bili izvedljivi bodisi so bili v nekaterih državah izvedljivi le v določeni meri, zato so pogovori potekali na spletu. Namenska raziskava Flash Eurobarometer 491 je v EU-27 potekala med 9. in 18. aprilom 2021, z njo pa so se ocenile prednostne naloge, na katere bi se dolgoročna vizija za podeželska območja morala osredotočiti. Telefonski pogovori so bili opravljeni s 25 841 državljani EU. Anketa je zajemala naslednje teme: (1) naložbe EU v podeželska območja, (2) prevoz in povezave do podeželskih območij, (3) posledice pandemije COVID-19, (4) okoljske težave na podeželskih območjih, (5) udeležba prebivalcev podeželja.

    Pobuda za dolgoročno vizijo je bila predstavljena tudi na številnih dogodkih v EU, da bi se pridobila mnenja deležnikov s podeželja ter regionalnih in lokalnih organov. Predstavniki Komisije so za vsak dogodek opredelili najpomembnejša izpostavljena vprašanja. Ciljno usmerjena posvetovanja z deležniki so z nacionalnimi organi, ki si prizadevajo za razvoj podeželja, potekala v upravljalnem odboru za razvoj podeželja, z deležniki za razvoj podeželja pa v skupini za civilni dialog o razvoju podeželja, potekala pa so tudi na upravljavskih sestankih mrež za podeželje EU. Participativno predvidevanje za razvoj vizije pod vodstvom Skupnega raziskovalnega središča je potekalo med vrsto srečanj tematske skupine za dolgoročno vizijo za razvoj podeželja, ustanovljene v okviru Evropske mreže za razvoj podeželja.

    5 6 Poleg tega je Komisija s podporo Evropske mreže za razvoj podeželja pripravila gradivo za delavnico z naslovom „Dobrodošli na našem podeželju“, ki je bilo v 22 jezikih EU na voljo na spletu ter so ga lahko nacionalne mreže za podeželje in drugi deležniki s podeželja prenesli s spleta in z njegovo pomočjo organizirali lokalne participativne dogodke, ki so se osredotočali na njihova lokalna območja in njihov verjetni in želeni razvoj od zdaj do leta 2040. Rezultati so bili Komisiji sporočeni v „žetvenih listih“, v katerih so bili zbrani rezultati razprav na delavnici. Nacionalne mreže za podeželje so gradivo prilagodile lokalnih razmeram ter času in virom, ki so jih imele na voljo. Nekatere skupine so predloge upoštevale zelo dosledno; druge pa so jih uporabile bolj ohlapno; nekateri pa so pripravili dodatne in domiselne načine, na katere so prisluhnili glasovom podeželja v zvezi z vizijo o prihodnosti podeželske Evrope leta 2040. Zaradi pandemije COVID 19 so skoraj vse delavnice potekale virtualno in ne v fizični obliki. Več podrobnosti o rezultatih je na voljo v poročilu Evropske mreže za razvoj podeželja z naslovom Rural Voices: A qualitative analysis of the findings from stakeholder workshops contributing to the Long-term Vision for Rural Areas (Glasovi podeželja: kvalitativna analiza ugotovitev z delavnic z deležniki, namenjenih prispevanju k dolgoročni viziji za podeželska območja).  

    7 Na „tednu vizije podeželja: predstavljajmo si prihodnost evropskih podeželskih območij“, obširni participativni konferenci, ki jo je Evropska mreža za razvoj podeželja v tesnem sodelovanju s Komisijo organizirala na spletu med 22. in 26. marcem 2021, so bili predstavljeni rezultati različnih sklopov posvetovanj, o katerih so z deležniki potekale razprave in ki so bili nadalje dopolnjeni. Organizirane so bile tudi namenske delavnice o ključnih temah (to je vključevalo osem participativnih delavnic, delovne plenarne seje, 11 spremljevalnih dogodkov, podelitev nagrad Evropske mreže za razvoj podeželja „Podeželski navdih“ ter tržnico, na kateri so različni deležniki in mreže predstavili svoje dejavnosti in pobude, povezane z vizijo). Namen je bil zagotoviti čim več priložnosti za izmenjave med udeleženci ter pridobiti skupna mnenja o željah deležnikov glede vizije za podeželje. Vse predstavitve in informacije o dogodku so na voljo na spletišču Evropske mreže za razvoj podeželja.

    3. POSVETOVALNE DEJAVNOSTI

    a. Posvetovanje o kažipotu Komisije

    Posvetovanje o kažipotu za vizijo je bilo za povratne informacije odprto od 22. julija do 9. septembra 2020. Nanj se je odzvalo skupaj 198 deležnikov, vključno z regionalnimi organizacijami za zastopanje interesov, tematskimi mrežami, mednarodnimi organizacijami, javnimi (nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi) organi, organizacijami državljanov, akademiki in posamezniki.

    8 Velika večina predloženih dokumentov o stališču se je nanašala na vsebino pobude in ne na sam kažipot (ki je bil usmerjen na postopek). Prispevki deležnikov so se kljub temu prav tako upoštevali pri analizi rezultatov spletnega javnega posvetovanja.

    b. Spletno javno posvetovanje

    V okviru javnega posvetovanja, odprtega med 7. septembrom in 30. novembrom 2020, je bilo prejetih skupaj 2 326 odgovorov iz vseh 27 držav članic in 87 dokumentov o stališču od različnih deležnikov.

    Slika 2 Število anketirancev v javnem posvetovanju po izvorni državi

    Kar zadeva kategorije deležnikov, ki so odgovarjali, jih je bilo 62 % državljanov (52 % jih je navedlo, da živijo na podeželju, in 9 %, da živijo na oddaljenih podeželskih območjih), 9 % podjetij in združenj, 5 % akademskih in raziskovalnih ustanov, 9 % javnih organov, 7 % NVO, 5 % mrež za razvoj podeželja in 2 % drugih anketirancev.

    Raziskava Flash Eurobarometer je bila izvedena aprila 2021, da bi se dopolnili rezultati spletnega javnega posvetovanja z reprezentativnim vzorcem prebivalstva EU.

    9 Rezultati spletnega javnega posvetovanja so na voljo v dokumentu z naslovom „Factual Summary on the public consultation on the long/term vision for rural areas“ (Povzetek dejstev javnega posvetovanja o dolgoročni viziji za podeželska območja) in v dokumentu z naslovom „Synthesis of the online public consultation on the Long-term Vision for Rural Areas (Povzetek spletnega javnega posvetovanja o dolgoročni viziji za podeželska območja).

    c. Raziskavi Eurobarometer

    Skoraj vsi anketiranci v posebni raziskavi Eurobarometer 504 (95 %, +3 odstotne točke od leta 2017) menijo, da so kmetijstvo in kmetijska območja pomembni za prihodnost. V primerjavi z daljšim obdobjem se je delež od leta 2009 povečal za pet odstotnih točk.

    Anketiranci so bili povprašani, ali se je stanje na podeželskih območjih v njihovi državi v primerjavi s stanjem pred desetimi leti izboljšalo, poslabšalo ali ostalo pretežno enako. Večji del anketirancev meni, da se je stanje izboljšalo v zvezi z dostopom do visokohitrostne internetne povezave in prometno infrastrukturo, ki jih povezuje z mesti. Nasprotno je sorazmerna večina odgovorila, da se je stanje poslabšalo v zvezi z zaposlitvenimi možnostmi in zdravstvenimi storitvami (slika 3).

    Slika 3 Vprašanje in odgovori št. 19 posebne raziskave Eurobarometer 504 o spremembah na podeželskih območjih v zadnjem desetletju

    10 Ključne ugotovitve raziskave Flash Eurobarometer 491 je mogoče povzeti, kot sledi: večina (79 %) državljanov EU podpira to, da EU v odločitvah o javni porabi upošteva podeželska območja. Poleg tega 65 % državljanov EU meni, da bi morala lokalno območje ali pokrajina imeti možnost odločanja o tem, kako naj se naložbe EU porabijo na podeželju. Najpogosteje omenjena ključna potreba podeželskih območij (44 %) so prometna infrastruktura in povezave. V zvezi s prometnimi povezavami anketiranci z oddaljenih podeželskih območij menijo, da je na njihovem območju dostop do različnih storitev z javnim prevozom otežen ali nemogoč (delež znaša med 52 % in 59 %, odvisno od storitve). Anketiranci s podeželskih območij si želijo dostopa do več storitev lokalnega avtobusnega prevoza. Za državljane, ki živijo v večjih mestih in velemestih (61 %), je v primerjavi s časom pred pandemijo COVID-19 bolj verjetno, da bodo obiskali podeželska območja. V zvezi z okoljem večina anketirancev odgovarja, da so okoljski problemi za podeželska območja neposredna težava (delež znaša med 52 % in 65 %, odvisno od okoljskega problema). Državljani EU so glede vprašanja, ali lahko vplivajo na odločitve, ki se nanašajo na njihovo lokalno območje, razdeljeni, vsi anketiranci pa bi si želeli biti bolj udeleženi in sodelovati v posvetovanjih z državljani (63 %), se udeleževati srečanj ali dogodkov, organiziranih na njihovem lokalnem območju, ali sodelovati v projektih, ki jih vodijo skupnosti (56 %), ter biti bolj udeleženi prek informacij na družbenih medijih (42 %). 

    d. Ciljno usmerjena posvetovanja na sestankih, konferencah in dogodkih

    Komisija je to stopnjo uporabila za temeljito in natančno proučevanje vprašanj. Kljub kvalitativni naravi ciljno usmerjenih posvetovanj z deležniki so bile skupine v svojih mnenjih presenetljivo usklajene. Ključna izpostavljena vprašanja vključujejo pomen upadanja števila prebivalcev in izziv, ki ga predstavlja generacijska pomladitev, potrebo po zagotavljanju dostopa do infrastrukture in storitev, zlasti mobilnosti in povezljivosti, ter potrebo po zaposlitvenih možnostih.

    Podroben seznam sestankov, konferenc in dogodkov ter izpostavljenih ključnih vprašanj je v Prilogi 1.

    e. Gradivo za delavnico

    Kot je navedeno v oddelku 2, je Evropska komisija s podporo Evropske mreže za razvoj podeželja v podporo organizaciji participativnih delavnic z deležniki s podeželja zagotovila sveženj gradiv. Nacionalne mreže za podeželje, lokalne akcijske skupine, informacijske točke Europe Direct, lokalni organi, državljani in skupine skupnosti so prek tokov posvetovanja prispevali k razvoju dolgoročne vizije Evropske komisije za podeželska območja.

    Gradivo je bilo na voljo od novembra 2020, delavnice pa je bilo treba zaradi spoštovanja zakonodajnega časovnega razporeda zaključiti do prvega tedna v februarju 2021. Kljub temu zelo kratkemu časovnemu obdobju so se lokalni deležniki številčno odzvali, saj so bile delavnice organizirane v 19 državah članicah, prejetih pa je bilo 170 prispevkov, pri čemer je aktivno sodelovalo več kot 3 000 državljanov s podeželja.

    Pregled ključnih sporočil, ki so rezultat delavnic z deležniki o podeželski viziji in ki ga je pripravila Evropska mreža za razvoj podeželja, je vključen v Prilogo 2.

    f. Teden vizije podeželja

    Participativna enotedenska konferenca (organizirala jo je Evropska mreža za razvoj podeželja v tesnem sodelovanju z Evropsko komisijo): „Teden vizije podeželja: predstavljajmo si prihodnost evropskih podeželskih območij“ je potekala na spletu med 22. in 26. marcem 2021. 

    Participativne razprave dogodka so potekale v zvezi z dvema ključnima vprašanjema:

    a.Katere ključne zamisli bi morala vizija vsebovati; ter

    b.Katere so ključne spremembe/pogoji, potrebni za premik z mesta in doseganje vizije.

    Teden vizije podeželja je pritegnil veliko zanimanja, saj je bilo skupaj 1 365 prijav, 600 različnih udeležencev pa je dogodek spremljalo „v živo“. Udeleženci so prihajali iz 27 držav članic in osmih držav, ki niso članice EU. Na dogodku je nastopilo več kot 60 govorcev, tržnico je obiskalo več kot 3 000 ljudi, spletna stran pa je imela več kot 6 000 ogledov. Dogodek je bil zelo viden tudi v družbenih medijih, saj je prek Facebooka sodelovalo več kot 13 000 ljudi. Razsežnost dogodka je mogoče ponazoriti tudi z nagradami za podeželsko inovativnost, ki so prepoznale projekte, ki jih je EKSRP podprl na številnih tematskih področjih, povezanih z „Našo podeželsko prihodnostjo“ in vizijo, ter ki so osvojili več kot 10 000 glasov v kategoriji „glas ljudstva“.

    11 Predstavitve, posnetki plenarnih zasedanj in ključna sporočila tedna vizije podeželja so na voljo na spletišču Evropske mreže za razvoj podeželja.

    g. Sodelovanje z Evropskim parlamentom

    12 Norbert Lins, evropski poslanec in predsedujoči Odboru za kmetijstvo in razvoj podeželja, je 29. januarja 2021 v imenu Odbora za kmetijstvo in razvoj podeželja predložil ustno vprašanje v zvezi z dolgoročno vizijo za podeželska območja. Glavne teme, izpostavljene v ustnem vprašanju, se nanašajo na usklajevanje med različnimi vključenimi politikami EU; na vključitev regionalnih in lokalnih podeželskih organov; na uskladitev strateških načrtov SKP in prilagoditev instrumentov SKP z vizijo; ter na financiranje za podeželska območja v okviru SKP in kohezijske politike. V imenu Komisije je na vprašanje odgovoril komisar Wojciechowski.

    Dne 4. februarja 2021 je potekalo „skupno zasedanje Komisije Odbora regij za naravne vire in Odbora Evropskega parlamenta za kmetijstvo o dolgoročni viziji za podeželska območja“. Člani obeh institucij so razpravljali o tem, kako spodbuditi okrevanje na evropskih podeželskih območjih in omogočiti regijam, da bodo še naprej sodelovale pri pripravi in upravljanju prihodnje SKP. Evropski poslanci in lokalni voditelji so se strinjali, da mora biti prihodnja politika razvoja podeželja EU bolj ambiciozna in vključevati konkreten okvir politike, ki se bo spremljal in bo ovrednoten.

    h. Sodelovanje z Odborom regij in z Ekonomsko-socialnim odborom

    Ekonomsko-socialni odbor je septembra 2020 sprejel mnenje z naslovom „Celostni pristop za podeželska območja EU s posebnim poudarkom na ranljivih regijah“. Odbor regij je decembra 2020 sprejel tudi mnenje o ukrepih, ki jih je treba sprejeti za podeželska območja, in sicer „Strategijo EU za oživitev podeželja“. Evropska komisija je dolgoročno vizijo za podeželska območja označila kot način, kako izvesti vrsto zahtev, povezanih s temi območji. Poleg tega je Evropska komisija večkrat sodelovala z obema odboroma v zvezi s posebnimi potrebami podeželskih območij in potrebnim odgovorom politike.

    i. Srečanja podpredsednice Šuica in komisarja Wojciechowskega s ključnimi deležniki

    Od septembra 2020 sta se podpredsednica Šuica in komisar Wojciechowski srečevala s ključnimi deležniki, dejavnimi na področju dolgoročne vizije. Stališča teh deležnikov so bila podobna tistim, ki so izražena zgoraj.

    4. SOODVISNOSTI IN SKLADNOST PRISPEVKOV DELEŽNIKOV

    Obstaja velika stopnja skladnosti med prispevki deležnikov iz različnih skupin in med ugotovitvami, ki izhajajo iz vsakega sklopa posvetovanja. Glavni pomisleki skupin deležnikov so opisani spodaj.

    (I)Nujne potrebe in izzivi za podeželska območja: 

    -Infrastruktura; prometna infrastruktura in infrastruktura za povezljivost.

    -Pomanjkanje osnovnih storitev in infrastrukture; javne storitve slabe kakovosti (šole, zdravstveno in socialno varstvo, javni prevoz), priložnosti za kakovostno izobraževanje in usposabljanje, kakovostna povezljivost, banke, poštni uradi in težave, povezane z upravljanjem voda.

    -Pomanjkanje kakovostnih delovnih mest in kakovostnih zaposlitvenih priložnosti.

    -Nizki prihodki.

    -Omejena generacijska pomladitev v kmetijstvu.

    -Staranje prebivalstva in še posebej drastični upad števila prebivalcev na nekaterih podeželskih območjih.

    -Nezadostna in neustrezna bivališča v nekaterih državah članicah.

    -Grožnje za okolje.

    -Krepitev zmogljivosti: potreba po razvoju vodenja skupnosti, podpora za dejavnosti skupnosti in mreženje.

    -Neudeležba v odločanju: spodbujanje vključenosti in udejstvovanja, jasen okvir upravljanja, ki vključuje vertikalne in horizontalne povezave.

    (II)Priložnosti za podeželska območja:

    Gospodarske priložnosti:

    -Izvajanje in sprejemanje inovacij (ekonomskih in socialnih inovacij, vključno z mreženjem za krepitev obsega).

    -Zeleni prehod in zeleno gospodarstvo (vključno s trajnostnim kmetijstvom, energijo iz obnovljivih virov, vrednostjo ekosistemskih storitev).

    Privlačnost:

    -boljša kakovost življenja (bližina narave).

    -Občutek pripadnosti. 

    -Vključevanje in udejstvovanje.

    5. GLAVNA SPOROČILA POSTOPKA POSVETOVANJA

    Po analizi zgoraj navedenih rezultatov postopka posvetovanja je prispevke mogoče razvrstiti v (i) nujne potrebe in izzive za podeželska območja, (ii) priložnosti za podeželska območja, (iii) ključne elemente za pripravo strategije in (iv) predlagane specifične ukrepe.

    (I)Nujne potrebe in izzivi za podeželska območja:

    Deležniki so v zvezi z infrastrukturo na podeželskih območjih izkazali visoko raven soglasja. Splošno mnenje za več podeželskih območij je, da primanjkuje kakovostne infrastrukture, prometne infrastrukture in infrastrukture za povezljivost.

    V zvezi s povezljivostjo je bil izpostavljen neustrezen in včasih zelo slab dostop do digitalne infrastrukture na več podeželskih območjih. Poleg tega so deležniki poudarili šibke digitalne spretnosti podeželskega prebivalstva in nizko raven digitalnih inovacij v podeželskih MSP. Ti trije elementi negativno vplivajo na podeželska območja pri doseganju digitalne preobrazbe.

    Pomanjkanje osnovnih storitev in infrastrukture. V več podeželskih regijah so ključne javne storitve pomanjkljive, in sicer storitve, kot so javni prevoz, priložnosti za kakovostno izobraževanje in usposabljanje, banke, poštni uradi in težave, povezane z upravljanjem voda. V večini tokov posvetovanja je bil izpostavljen problem slabe kakovosti javnih storitev, šol, zdravstvenega in socialnega varstva, ti problemi pa so na bolj oddaljenih podeželskih območjih še večji.

    V nekaterih državah članicah so deležniki omenili tudi nezadostna in neustrezna bivališča na podeželskih območjih, ki ne ustrezajo sedanjim potrebam. Na primer, premalo je cenovno dostopnih hiš za najem ali pa je težko najti nepremičnine, ki bi bile naprodaj.

    Državljani EU menijo, da so med potrebami, ki jih je treba obravnavati na podeželskih območjih, tudi grožnje za okolje. Najpogosteje omenjeno vprašanje je človekov vpliv na biotsko raznovrstnost, kakovost vode in podnebne spremembe.

    Deležniki so dosledno izražali potrebo po krepitvi zmogljivosti za razvoj vodenja skupnosti ter podporo organizacijam in dejavnostim skupnosti. Za vzajemno družbeno podporo obstaja veliko zmogljivosti, vendar morajo zmogljivosti podpirati razvoj, zlasti na območjih, kjer se število prebivalcev zmanjšuje.

    Obstaja potreba po večji udeležbi podeželskih skupnosti v odločanju, ki jih zadeva. Za to sta potrebna aktivno ukrepanje za doseganje in vključitev vseh članov skupnosti, vključno z mladimi in tistimi, ki so se pred kratkim priselili, ter ustrezen okvir upravljanja.

    Gospodarske potrebe in gospodarske priložnosti so ključne za podporo prebivalstvu na podeželskih območjih. Za ljudi, ki živijo na podeželskih območjih, ni dovolj kakovostnih delovnih mest in kakovostnih zaposlitvenih priložnosti. Nekateri deležniki so poudarili, da je na podeželskih območjih izkoriščanje regionalne dodane vrednosti omejeno, vključno s turizmom. Na nekaterih podeželskih območjih je zaradi pomanjkanja gospodarske diverzifikacije in gospodarskih dejavnosti manj zaposlitvenih priložnosti, to pa prispeva k začaranemu krogu. Nižji prihodki, na primer v kmetijskem sektorju, ne pripomorejo k priseljevanju na podeželska območja, poleg tega pa negativno vplivajo na naložbeno zmogljivost potencialnih podjetnikov. Treba si je prizadevati za ohranitev odločanja na področju podjetništva in dodano vrednost na podeželskih območjih, namesto izvažanja vpliva in dobička.

    Kmetijstvo še naprej velja za sektor, ki zagotavlja trajnostnost podeželskih območij kot tudi širšega agroživilskega sektorja. Vendar pa se kmetijstvo spopada z omejeno generacijsko pomladitvijo in ga ogroža sposobnost preživetja manjših kmetij. Prepoznana je bila potreba, da mora kmetijstvo postati bolj trajnostno.

    Podeželska območja se spopadajo z demografskimi spremembami, kot sta staranje prebivalstva in zlasti drastičen upad števila prebivalcev na nekaterih podeželskih območjih. Treba bi bilo opredeliti ogrožene regije in sprejeti ukrepe za novo teritorialno ravnovesje. Nekateri deležniki podpirajo ukrepe pozitivne diskriminacije za regije, ki se spopadajo z upadanjem števila prebivalcev. Potrebni so inovativni pristopi k zagotavljanju storitev, zlasti na teh območjih.

    Poudariti bi bilo treba, da več kot 40 % anketirancev spletnega javnega posvetovanja, ki živijo na podeželskih območjih, meni, da je družba pozabila nanje; delež je višji med državljani, ki živijo na oddaljenih podeželskih območjih. Razlogi za tako mnenje državljanov na podeželskih območjih so povezani s: slabšimi infrastrukturo in storitvami; pomanjkanjem gospodarskih priložnosti; neupoštevanjem specifičnih potreb v političnem odločanju.

    (II)Priložnosti za podeželska območja: 

    Gospodarske priložnosti:

    ·Za kmetijstvo velja, da zagotavlja trajnostnost z ustvarjanjem delovnih mest, dostopom do cenovno dostopne kakovostne hrane in ohranjanjem podeželske krajine. Podeželska območja so več kot le kmetijstvo, a kmetijstvo je v tkivu podeželja še vedno ključno. Trajnostno kmetijstvo ima pomembno vlogo pri prehodu na zeleno gospodarstvo in pri zagotavljanju odpornosti na podeželskih območjih. V prihodnosti bi moralo biti kmetijstvo bolj trajnostno ter imeti močnejše lokalne povezave (kratke dobavne verige) in raznolike vrednostne verige. Poleg tega je treba še naprej vlagati v usposabljanje naslednjega rodu kmetov in strokovnjakov na področju „geografskih označb“, ki bodo lahko zaradi ogrožene generacijske pomladitve prevzeli dejavnosti.

    ·Izvajanje in sprejemanje inovacij z vseh vidikov je ključno in bistveno za prihodnost podeželskih območij – digitalnih inovacij, inovacij v pridelavi, socialnih inovacij, inovacij, ki jih vodi skupnost. Socialne inovacije – tiste, ki jih vodi skupnost, in tiste, ki temeljijo na skupnosti – so še posebej pomembne za podeželska območja ter jih je treba ponovno okrepiti in spodbujati za prihodnost. Dostop do gospodarskih priložnosti velja za enega glavnih dejavnikov za dolgoročno privlačna območja.

    Zeleni prehod:

    ·Na zeleni prehod bi bilo treba gledati kot na korist in ne kot na breme. Podeželska območja imajo dobra izhodišča za izkoriščanje naravnih virov, pri čemer se je treba bolj posvetiti blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje. Za to sta potrebna boljše prepoznavanje ekosistemskih storitev in vključujoč pristop, ki podpira pravičen prehod.

    Storitve in povezljivost:

    ·Privlačnost podeželskih območij je pogojena z več dejavniki, zlasti z zagotavljanjem (elektronskih) storitev (v zdravstvu in izobraževanju), boljšo internetno povezljivostjo in večjim številom prebivalcev na podeželskih območjih. Dostop do ustanov za oskrbo velja za enega glavnih dejavnikov za dolgoročno privlačna območja.

    ·Pristopi inovativne in alternativne mobilnosti lahko znižajo stroške in vpliv na podnebje ter izboljšajo dostopnost.

    Privlačnost:

    ·Boljša kakovost življenja, bližina narave in občutek pripadnosti so med več razlogi, zakaj ljudje ostajajo na podeželskih območjih ali se tja preselijo.

    ·Pomen občutka pripadnosti je ključen element privlačnosti podeželskih območij. Leta 2040 bi morala biti podeželska območja odprta in na njih bi se morali vsi počutiti vključene, ne glede na etnično pripadnost, spol, starost, invalidnost in poreklo. Za to se je treba posvetiti potrebam prišlekom in sedanjih prebivalcev.

    ·Poudarjeno je bilo tudi, da je treba ohraniti „podeželski“ značaj („podeželsko naj ostane podeželsko“).

    ·Po pandemiji so podeželska območja bolj cenjena (manj gneče, manj onesnaženja; delo na daljavo omogoča opravljanje službe z dvorišča)

    Na podlagi analize izpostavljenih priložnosti in potreb je ključen element za podeželska območja okrepiti njihovo odpornost, kar pomeni, da se morajo podeželska območja usmeriti k pravičnemu, zelenemu in vključujočemu prehodu. Odpornost vključuje družbene, zelene in gospodarske elemente. Deležniki menijo, da lahko pametna specializacija pomeni dodano vrednost, a je veliko poudarka na raznolikosti. Diverzifikacija in sodelovanje sta pomembna ključna elementa odpornosti podeželja.

    (III)Ključni elementi za strategijo:

    Med različnimi postopki posvetovanja je bila poudarjena potreba po dolgoročni celoviti strategiji, v ustreznem obsegu, pripravljeni po postopkih od spodaj navzgor, ki vključujejo lokalne skupnosti: s celovitim, vključujočim, prožnim in krajevnim pristopom. Udeleženci tokov posvetovanja so izpostavili naslednje elemente, ki naj bi jih vizija naslovila:

    ·Izboljšanje dostopa do infrastrukture in storitev. Nekateri deležniki so podprli vzpostavitev osnovnega minimuma (merila) za razpoložljivost infrastrukture/storitev na podeželskih območjih.

    ·Ustvarjanje delovnih mest ter podpor podjetništvu in inovacijam na podeželju. Pomembna je podpora inovacijam, pri čemer sta bistvena izvajanje in sprejemanje inovacij z vseh vidikov – digitalnih inovacij, inovacij v pridelavi, socialnih inovacij in inovacij, ki jih vodi skupnost. Socialne inovacije – tiste, ki jih vodi skupnost, in tiste, ki temeljijo na skupnosti – so še posebej pomembne za podeželska območja ter jih je treba ponovno okrepiti in spodbujati za prihodnost.

    ·Izboljšanje povezljivosti in digitalnih rešitev, ki podpirajo nastajanje in razvoj pametnih vasi. Širokopasovna povezava je osnovna infrastruktura, ki je enako pomembna kot voda in električna energija. Za čim boljši izkoristek digitalizacije je treba z digitalnimi ekosistemi razviti spretnosti in aplikacije, prilagojene potrebam podeželja. Infrastruktura, spretnosti in aplikacije bi morale biti na voljo ter cenovno in tudi drugače dostopne. Za razvoj digitalne pismenosti sta ključna ustrezno usposabljanje in podpora.

    ·Doseganje podnebnih in energetskih ciljev ter ciljev na področju biotske raznovrstnosti. Graditi na naravnih virih podeželskih območij za prispevanje k nacionalnim ciljem, v okviru ustrezne politike in regulativnega okvira, ki ohranja odgovornost, nadzor in vrednost v podeželskih skupnostih.

    ·Obravnavanje demografskih izzivov, vključno z upadanjem števila prebivalcev, generacijsko pomladitvijo in neenakostjo spolov.

    Zaposlovanje in inovacije, dostop do infrastrukture in storitev ter digitalna povezljivost so opredeljeni kot glavne prednostne naloge za dolgoročno vizijo EU in akcijski načrt EU za podeželje.

    Med različnimi postopki posvetovanja je bil poudarjen pomen pristopa od spodaj navzgor, ki lahko upošteva raznolikost podeželskih območij in vključi podeželske skupnosti. Vizija mora spodbujati vključevanje in sodelovanje vseh različnih skupin (mladih, migrantov, starejših, žensk, manjšin itd.). Živahna območja v prihodnosti so odvisna od zgrajenih mostov, zaupanja, raznolikosti in odgovornosti za vse politike. S pristopi od spodaj navzgor, prožnostjo in resnično odgovornostjo za dejavnosti se ustvari veliko priložnosti, ki koristijo vsem – to pa lokalni skupnosti in širše prinaša družbene, gospodarske in okoljske koristi. Poleg tega obstaja potreba po sodelovanju na vseh ravneh. Izmenjave, sodelovanje in povezovanje (odprta komunikacija) so ključni na vseh ravneh in za vse vrste dejavnosti (gospodarske, družbene in okoljske), saj lahko prispevajo izkušnje, omogočijo podporo in združujejo skupnosti. Ker „manjši ne zmorejo sami“, je oblikovanje skupnih agend zelo pomembno.

    ·Veliko udeležencev je pri oblikovanju in uresničevanju vizije prihodnosti na lokalni ravni poudarilo možnost uporabe obstoječih instrumentov, zlasti pobude LEADER. Udeleženci so poudarili, da je pomembno opolnomočiti lokalne skupnosti s krepitvijo obstoječih pobud, kot so lokalne akcijske skupine in metodologija LEADER, za oblikovanje ukrepov za razvoj podeželja in spodbujanje njihovega aktivnega prispevka k oblikovanju politike EU.

    ·Tudi za participativne pristope velja, da zagotavljajo aktiven in neposreden prispevek podeželskega prebivalstva k postopkom oblikovanja politike.

    ·Sodelovanje in mreženje na lokalni ravni sta alternativa tradicionalni konsolidaciji. Mreže lahko delujejo na daljavo in ni potrebna geografska bližina.

    ·Povezave med mesti in podeželjem je treba upravljati z uravnoteženimi partnerstvi, ki zagotavljajo enake konkurenčne pogoje. Povezave med podeželskimi območji bi bilo treba tudi spodbujati.

    (IV)Predlagani specifični ukrepi:

    Akterji so predlagali več specifičnih ukrepov za obravnavo ugotovljenih izzivov in za čim večji izkoristek poudarjenih priložnosti, ki vključujejo specifične instrumente in orodja. Politika EU in druge ravni upravljanja bi lahko za podporo razvoju podeželja:

    ·Izboljšale dostop ter zagotovile gospodarsko in finančno podporo podeželskim akterjem, vključno s podporo lokalnim projektom in dostopom do financiranja, bodisi s sredstvi EU bodisi z zasebnimi naložbami. Poleg tega je več deležnikov opozorilo na potrebo po spodbujanju kombinacije različnih instrumentov za teritorialni razvoj (npr. financiranje iz več skladov, tj. iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ali Evropskega socialnega sklada plus in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja). V zvezi s financiranjem so deležniki omenili tudi potrebo po zmanjšanju birokracije, ki pogosto otežuje oblikovanje pozitivnih pobud od spodaj navzgor. Odprava teh ovir bo sprostila potencial pobud za podeželje.

    ·Dodatno izboljšanje prilagajanja politik lokalnim potrebam. Obstaja potreba po prožni politiki ali regulativnih okvirih, ki bodo omogočili in podpirali lokalne ukrepe, pri čemer morata na vseh ravneh – ravni EU ter nacionalni, regionalni in lokalni ravni – obstajati močna politična zaveza in odgovornost za nadaljnje ukrepanje. Z mehanizmom za preverjanje učinkov ukrepanja na podeželje bi se lahko z vidika podeželja preverile različne politike (vključno z državno pomočjo in fiskalnimi politikami). Deležniki so poudarili, da bi ta mehanizem moral začeti delovati takoj in zajemati programe financiranja.

    ·Opolnomočenje lokalnih skupnosti s krepitvijo obstoječih pobud (kot so lokalne akcijske skupine in pobuda LEADER) in spodbujanje njihovega aktivnega prispevka k oblikovanju politike. Obstaja velika potreba po spodbujanju in podpiranju krepitve zmogljivosti, z vključitvijo lokalnih akterjev in olajšanjem dostopa do znanja in rešitev za sprostitev potenciala za inovacije, ki so na podeželskih območjih pogosto skupnostne (socialne inovacije). Za to so potrebni razvoj vodenja skupnosti, podpora za dejavnosti skupnosti in mreženje. Za začetek uveljavljanja sprememb so potrebni lokalni inovacijski posredniki/gonilna sila. V zvezi s tem ima vlogo pobuda LEADER. Zelo je bil poudarjen potencial podeželskih vozlišč.

    ·Na voljo bi morali biti podatki v podporo oblikovanju gospodarskih modelov, ki se ne osredotočajo na rast, ampak na kakovost življenja / dobro počutje. Podatke bi bilo treba ustvariti, jih posredovati in deliti/uporabiti, kot je potrebno, da se prepozna vrednost prispevka podeželskih območij in spremlja izvajanje vseh ukrepov. Za pripravljenost na prihodnost so potrebni analitični modeli in podatki. V zvezi s tem so bile kot možni mehanizem predlagane opazovalne skupine za podeželje.

    ·Drugi predlagani ukrepi so se nanašali na različne družbene, kulturne, gospodarske in okoljske vidike.

    Na splošno v EU z akcijskim načrtom vlada zelo močna podpora dolgoročni viziji za podeželska območja.

    6. KAKO SO SE UPOŠTEVALE POVRATNE INFORMACIJE 

    Mnenja deležnikov o dolgoročni viziji in potrebnih ukrepih so bila analizirana in upoštevana v največji možni meri. Tako sporočilo o dolgoročni viziji vključuje akcijski načrt EU za podeželje s konkretnimi ukrepi, ki obravnavajo izzive in priložnosti, izpostavljene med javnim posvetovanjem in predstavljene zgoraj. Vizija obravnava štiri sklope, ki se nanašajo na močnejša, povezana, odporna in uspešna podeželska območja. Komisija je upoštevala odločen poziv k obravnavi z upravljanjem povezanih vprašanj, v sporočilu pa predlaga tudi uveljavitev participativnega procesa EU, v katerem se bo povezala z Odborom regij in ki bo vključeval lokalne ravni upravljanja za preverjanje doseganja vizije.

    Veliko ukrepov, ki so jih deležniki predlagali med posvetovanjem, se nanaša na države članice ali pa so v njihovi izključni pristojnosti. Izvajanje teh ukrepov bo torej odvisno od zavezanosti držav članic s predlaganim paktom za podeželje. Komisija je pripravljena podpirati in dopolnjevati ukrepe držav članic na tem področju.

    Priloga 1 Dogodki v okviru posvetovalnih dejavnosti za dolgoročno vizijo za podeželska območja EU.

    Datum

    Dogodek

    Organizator

    Ključni poudarki razprave

    26. maj 2020

    usmerjevalne skupine mrež za podeželje

    GD AGRI

    Sestanek je bil namenjen seznanitvi članov usmerjevalne skupine z nameni in postopkom za dolgoročno vizijo za podeželska območja.

    Ciljna skupina: člani upravljanja mrež EU za podeželje (javni organi, civilna družba, lokalne akcijske skupine v okviru pobude LEADER, mreže svetovalcev/raziskovalcev itd.).

    2. september 2021

    Srečanje za pregled pobude DeSIRA

    Izvajalska agencija za raziskave (REA)

    Pobuda DeSIRA je predstavila povzetek za dolgoročno vizijo za podeželska območja v zvezi z digitalnimi odločilnimi spremembami na področju kmetijstva in gozdarstva ter na podeželskih območjih.

    Ciljna skupina: Znanstveniki in strokovnjaki Evropske komisije.

    22. in 23. september 2020

    tematske skupine za dolgoročno vizijo za podeželje

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Na sestanku so udeleženci pripravili vse potrebno za delo na področju dolgoročne vizije za podeželska območja, lotili so se dela za postopke predvidevanja in razpravljali o ukrepih za spodbujanje udeležbe deležnikov.

    Ciljna skupina: strokovnjaki in izvajalci na področju razvoja podeželja.

    6. oktober 2020

    Odbor za

    razvoj podeželja

    GD AGRI

    Informacije o stanju in o poročilu o vplivu demografskih sprememb – brez pripomb.

    Ciljna skupina: nacionalni organi, pristojni za razvoj podeželja.

    8. oktober 2020

    usmerjevalne skupine mrež za podeželje

    GD AGRI

    Informacije o načrtovanih ukrepih za razvoj dolgoročne vizije za podeželska območja. Izmenjava mnenj o vlogi, ki bi jo lahko skupaj z mrežami za podeželje imeli pri vključitvi deležnikov v ta postopek.

    Ciljna skupina: člani upravljanja mrež EU za podeželje (javni organi, civilna družba, lokalne akcijske skupine v okviru pobude LEADER, svetovalci/raziskovalci mrež itd.).

    11. oktober 2020

    Reto „España Vaciada“

    GD COMM

    Velika zaskrbljenost zaradi upadanja števila prebivalcev in generacijske pomladitve. Potreba po podpori za razvoj digitalnih spretnosti pri prebivalcih na podeželskih območjih, zlasti pri starejših.

    Ciljna skupina: deležniki s podeželja z območij, prizadetih zaradi upadanja števila prebivalcev.

    12. oktober 2020

    3. Festival vključevanja državljanov in posvetovalne demokracije

    Skupno raziskovalno središče

    Predstavitev dolgoročne vizije za podeželska območja s poudarkom na gradivu za delavnico za deležnike in možnosti uporabe v drugih politikah.

    13. oktober 2020

    Projekt ESPON ESCAPE v okviru Evropskega tedna regij in mest

    Projekt REGIO/ESPON ESCAPE

    Odziv na predstavitev raziskovalnega projekta, obveščanje o dolgoročni viziji za podeželska območja ter ponazoritev povezav / ustreznosti projekta za politiko.

    13. oktober 2020

    Evropski teden regij in mest – vizija mladih za podeželska območja in digitalizacijo

    Podporni mehanizem za mrežo kompetenčnih uradov za širokopasovne povezave

    Predstavitev dolgoročne vizije za podeželska območja in razprava z mladinskimi organizacijami

    Ciljna skupina: mladi na podeželju.

    20. oktober 2020

    Vmesni tematske skupine za dolgoročno vizijo za podeželje

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Udeleženci so na sestanku nadaljevali delo, opravljeno na prvem sestanku tematske skupine o postopkih predvidevanja s Skupnim raziskovalnim središčem.

    Ciljna skupina: strokovnjaki in izvajalci na področju razvoja podeželja.

    22. oktober 2020

    nacionalnih mrež za podeželje

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Na sestanku so bile nacionalne mreže za podeželje seznanjene z dolgoročno vizijo za podeželska območja in spodbujene k sodelovanju z deležniki v svojih državah. Na sestanku je GD AGRI predstavil nabor orodij za delavnico za deležnike, čemur je sledila kratka izmenjava mnenj za vključitev deležnikov s podeželja.

    Ciljna skupina: podporne enote nacionalnih mrež za podeželje.

    12. november 2020

    Delavnica o raziskavah in politikah podeželja

    REA in GD AGRI

    Predstavitev dolgoročne vizije za podeželska območja 19 projektom raziskav in inovacij na področju podeželja, financiranih v okviru Obzorja 2020, ter razprava o njihovih rezultatih in morebitnih vložkih.

    Ciljne skupine: znanstveniki in strokovnjaki Evropske komisije.

    23. november 2020

    Seminar o politikah

    Konzorcij RELOCAL

    Dojemanje prostorske nepravičnosti. Odziv na ugotovitve projekta. Obveščanje o viziji podeželja.

    Ciljna skupina: znanstveniki in oblikovalci politike.

    24. november 2020

    Srečanje z ženskami s podeželja – Castellón, Extremadura in Albacete (ES)

    Europe Direct Extremadura

    Za okrevanje EU morajo okrevati podeželska območja. Pri generacijski pomladitvi bi bilo treba posebno pozornost nameniti spolu. SKP mora izboljšati enakost spolov. Pomembno je upoštevati tudi položaj starejših žensk na podeželskih območjih.

    Ciljna skupina: ženske s podeželja.

    24. november 2020

    Evropske mreže za razvoj podeželja za nacionalne mreže za podeželje o vrednotenju in predstavitvi uspešnih projektov

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Na delavnici so bile nacionalne mreže za podeželje obveščene o dolgoročni viziji za podeželska območja in ustreznih virih informacij, kot je portal Evropske mreže za razvoj podeželja o viziji podeželja, izmenjane pa so bile tudi povratne informacije o načrtovanih dejavnostih nacionalnih mrež za podeželje za vključitev deležnikov v postopek priprave dolgoročne vizije za podeželska območja.

    Ciljna skupina: podporne enote nacionalnih mrež za podeželje.

    26. november 2020

    Reto demográfico – Naslednja generacija EU-27

    Europe Direct Castellón

    Potreba po zagotovitvi osnovnih storitev, podpora za manjše občine in obravnava demografskih izzivov v demografski strategiji.

    Ciljna skupina: prebivalci na podeželskih območjih, prizadetih zaradi upadanja števila prebivalcev.

    27. november 2020

    : „Evropska agenda za podeželje, potrebna po krizi zaradi COVID-19“

    Odbor regij

    Kontaktna točka Evropske mreže za razvoj podeželja je predstavila delo in rezultate v zvezi z odzivi podeželja na COVID-19 ter povezave z dolgoročno vizijo za podeželska območja.

    Ciljna skupina: Odbor regij, medskupine Evropskega parlamenta, deležniki.

    2. in 3. december 2020

    tematske skupine za dolgoročno vizijo podeželja

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Udeleženci so na sestanku nadaljevali delo v zvezi s postopki predvidevanja za nadaljnjo pripravo scenarijev. Imeli so tudi sejo, na kateri so razpravljali o dejavnostih za udeležbo deležnikov v dolgoročni viziji za podeželska območja.

    Ciljna skupina: strokovnjaki in izvajalci na področju razvoja podeželja.

    4. december 2020

    7. sestanek mrež EU za podeželje

    GD AGRI

    Na skupščini so bili člani obveščeni o ukrepih, sprejetih za pripravo dolgoročne vizije za podeželska območja (prispevki GD AGRI), potekala pa je tudi razprava o vlogi, ki bi jo lahko imeli pri vključitvi deležnikov.

    Ciljna skupina: člani upravljanja mrež EU za podeželje (javni organi, civilna družba, lokalne akcijske skupine v okviru pobude LEADER, mreže svetovalcev/raziskovalcev itd.).

    11. januar 2021

    Srečanje udeležencev projekta RURALIZACIJA

    REA

    Udeleženci projekta RURALIZACIJA so predstavili delo na področju trendov in podeželskih sanj mladih kot pomembnih prispevkov.

    Ciljna skupina: znanstveniki in strokovnjaki Evropske komisije.

    27. januar 2021

    tematske skupine za dolgoročno vizijo podeželja

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Udeleženci so se seznanili z glavnimi sporočili do tedaj opravljenega dela deležnikov in projektov po vsej EU ter izmenjali mnenja o skupnih sklopih in postopnih spremembah, potrebnih za zagotovitev, da bo prihodnja dolgoročna vizija za podeželska območja postala resničnost za podeželske skupnosti po vsej Evropi.

    Ciljna skupina: strokovnjaki in izvajalci na področju razvoja podeželja.

    28. januar 2021

    Sestanek francoske nacionalne mreže za podeželje (regije)

    Francoska mreža za podeželje (regije)

    Sestanek z RED, ANCT, LEADER France in regionalnimi nacionalnimi mrežami za podeželje ter Evropsko mrežo za razvoj podeželja s kratko predstavitvijo in opisom postopka dolgoročne vizije za podeželska območja in nadaljnjimi koraki.

    Ciljna skupina: člani francoskih mrež za podeželje.

    11. februar 2021

    nacionalnih mrež za podeželje

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Udeleženci so se seznanili s prvimi rezultati razprav z deležniki, ki so jih organizirale zadevne nacionalne mreže za podeželje, in razpravljali o udeležbi na prihajajočem tednu vizije podeželja.

    Ciljna skupina: podporne enote nacionalnih mrež za podeželje.

    11. februar 2021

    Skupina za civilni dialog o razvoju podeželja

    GD AGRI

    Pomen mladine in digitalnosti („če ni optičnega omrežja, ni mladine; če ni mladine, ni živahnih podeželskih območij“) Pomen kmetijstva, ki presega gospodarstvo in delovna mesta – krajina, okolje, kakovost življenja; vpliv pandemije COVID-19 (nov pogled na podeželska območja). Predstavitev dognanj raziskav.

    Ciljna skupina: deležniki, dejavni na področju razvoja podeželja.

    22. do 26. marec 2021

    Teden vizije podeželja: predstavljajmo si prihodnost evropskih podeželskih območij

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Obširni participativni spletni dogodek v okviru dolgoročne vizije – podrobnosti so navedene točki 3(f).

    Ciljna skupina: številni deležniki s področja razvoja podeželja, vključno z NVO/združenji, nacionalnimi mrežami za podeželje, lokalnimi akcijskimi skupinami v okviru pobude LEADER, organi upravljanja in telesi, ki predstavljajo regionalne in lokalne uprave, raziskovalci, institucijami EU itd.

    5. maj 2021

    tematske skupine za dolgoročno vizijo podeželja

    Evropska mreža za razvoj podeželja

    Udeleženci so se seznanili z glavnimi sporočili tedna vizije podeželja, izmenjali izkušnje držav članic, ki so pripravile lastne celostne strategije ali agende za podeželje, ter razpravljali o tem, kako lahko deležniki prihodnjo vizijo pomagajo uresničiti na lokalni ravni in kako lahko mreže čim bolje zagotovijo podporo.

    Ciljna skupina: strokovnjaki in izvajalci na področju razvoja podeželja.

    Različni datumi

    Delovna skupina OECD za podeželje

    OECD

    Obveščanje o pobudi za vizijo za podeželje, poudarjanje povezav z dejavnostmi OECD.

    Strokovnjaki za razvoj podeželja iz držav OECD.

    Priloga 2 – „Glasovi podeželja“: Pregled ključnih tematskih sporočil z delavnic z deležniki o podeželju (vir: Evropska mreža za razvoj podeželja

    TEME

    SEDANJI POMISLEKI

    PRILOŽNOSTI ZA PRIHODNOST

    SPECIFIČNI UKREPI ZA OMOGOČANJE POSTOPNIH SPREMEMB

    Infrastruktura in storitve

    ·Slaba kakovost javnih storitev, šol, zdravstvenega in socialnega varstva ter infrastrukture.

    ·Sistem prometa in mobilnosti, ki je preveč usmerjen v mesta.

    ·Pomanjkanje vitalnosti vaških in krajevnih središč in vozlišč.

    ·Zanemarjanje dediščine zgodovinskih in industrijskih zgradb.

    ·Nezadostna in neustrezna bivališča, ki ne izpolnjujejo sedanjih potreb.

    ·Neustrezni oskrba z vodo, čiščenje vode ter obvladovanje poplav in suš.

    ·Možnosti za digitalne inovacije, storitvena vozlišča in podeželske šole za zagotavljanje storitev na podeželju.

    ·Vse večja potreba po širših pristopih za trajnostno mobilnost na podeželju, ki temeljijo na vzpostavitvi povezav med različnimi načini prevoza, storitvami na zahtevo in novimi tehnologijami.

    ·Revitalizacija podeželskih središč in zapuščenih stavb za izgradnjo nove podeželske identitete.  

    ·Vse večji fond podeželskih stavb, ki ga je treba upravljati za izpolnjevanje potreb obstoječih prebivalcev na podeželju in prišlekov.

    ·Potencial za izboljšano infrastrukturo za upravljanje voda za preprečevanje suše in poplav.

    ·Vzpostavitev osnovne ravni infrastrukture za podporo delovanju države blaginje na podeželju, vključno z osnovnim minimumom storitev, ki jih je mogoče šteti za pravico (npr. internet, dostop do javnih storitev itd.).

    ·Naložbe v spremembo načina prevoza z osebnih avtomobilov na javni prevoz in alternativno mobilnost ter s prevoznega sistema, ki temelji na ogljikovodikov, na sistem brez izpustov ogljika.

    ·Preureditev naselij ter usmerjanje naložb v zgodovinske in tradicionalne stavbe za preoblikovanje tistih, ki ne služijo več svojemu namenu, v stavbe za živahne skupnostne in poslovne uporabe.

    ·Izboljšanje odpornosti vodne infrastrukture, tako da bo v zvezi z oskrbo s pitno vodo, kanalizacijo, obvladovanjem poplav, padavinsko vodo, sušo in potrebami za namakanje prilagojena na spreminjajoče se podnebje in bolj odporna nanj.

    ·Krepitev zmogljivosti in podpora za skupnostne/prostovoljne storitve

    Digitalne in tehnološke spremembe

    ·Slab dostop do digitalne infrastrukture na podeželskih območjih.

    ·Šibke digitalne spretnosti prebivalstva na podeželju.

    ·Nizka raven digitalnih inovacij v podeželskih MSP.

    ·Pojav digitalne dobe, z novimi modeli za zagotavljanje osnovnih storitev na podeželju, delovnih mest, delovnih praks in dostopa na trg.

    ·Vse večje povpraševanje po digitalnih storitvah in tehnoloških inovacijah na lokalni ravni (v mestih in na kmetijah).

    ·Zagotovitev cenovno dostopne digitalne infrastrukture kot osnovne pravice, ki bo zadostovala za poslovne dejavnosti, zagotavljanje e-storitev in družabno življenje.

    ·Okrepitev digitalne pismenosti državljanov na podeželju z vključujočim usposabljanjem, programi izobraževanja in kampanjami obveščanja ter izboljšanje zagotavljanja e-storitev in njihove uporabe.

    ·Razširitev partnerstev in svetovalcev za inovacije na širše podeželsko območje ter odločnejše spodbujanje inovacijske dejavnosti na lokalnih ravneh.

    Osnovne dobrine/hrana

    energija

    ·Pretirano globaliziran prehranski/energetski sistem, ki zanemarja lokalni potencial in zaradi katerega se vrednost ne ohrani na lokalnem območju.

    ·Odsotnost načrtov za prevzem in vprašljivo preživetje številnih manjših kmetij.

    ·Neustrezne svetovalne storitve.

    ·Pomanjkanje spretnosti na področju regenerativnega / ekološkega kmetijstva.

    ·Nizke ravni udeležbe podeželskih skupnosti pri proizvodnji energije iz obnovljivih virov.

    ·Šibko prepoznavanje vloge rabe tal pri zajemanju ogljika v rabi tal na podeželju (obravnavano v poglavju o podnebnih spremembah).

    ·Nesprejemanje modelov za preobrazbeno spremembo in trajnostne prehode v osnovnih panogah (kmetovanje, premogovništvo in skupnosti, ki uporabljajo premog), vključno z obravnavo birokracije/pravne ureditve.

    ·Vse več aktivnosti v zvezi s selitvijo krajših prehranskih sistemov in sistemov lesnih proizvodov.

    ·Pojav tehnološkega razvoja, ki bo izboljšal profesionalizem kmetovanja in povezavo z biogospodarstvom.

    ·Povpraševanje po nišnih in visokokakovostnih kmetijskih rastlinah, pasmah in proizvodih na podlagi lokalne biotske raznovrstnosti/identitete.

    ·Vse večje zavedanje, da je regenerativno kmetijstvo trajnostna praksa kmetovanja.

    ·Vse več zanimanja in zavedanja glede proizvodnje energije iz obnovljivih virov, ki temelji na skupnosti.

    ·Možnosti za dostop do novih trgov z digitalnimi tehnologijami.

    ·Razpoložljivost instrumentov za celostno preobrazbeno spremembo, kot so pametne vasi, skupnosti za energijo, LEADER, lokalne prehranske politike itd.

    ·Vse večje zanimanje politike za podporo „pravičnemu in zelenemu prehodu“ v podeželskih skupnostih z industrijami, ki temeljijo na ogljikovodikih ali ogljiku ter so obtičale na mestu.

    ·Kmetijska pridelava. Pojavljata se dva alternativna pristopa:

    I)selitev pridelave, skrajšanje dobavnih verig in uvedba praks regenerativnega in/ali ekološkega kmetovanja na podlagi tradicionalnih sort in pasem; ter

    II)izkoriščanje napredka tehnologije za znižanje stroškov, zmanjšanje vpliva na okolje, povečanje produktivnosti in pridelavo kmetijskih rastlin, primernih za širše biogospodarstvo.

    ·Zmanjšanje birokracije in izboljšanje priložnosti za predelavo za lokalno hrano in tudi za hrano, ki se izvozi iz regije.

    ·Podpiranje vstopa mladih odraslih v panoge, ki temeljijo na zemlji.

    ·Usmerjanje naložb za uvedbo okolju prijaznih praks na individualni ravni (manjši obseg, samooskrba) (npr. permakultura) ter krepitev drugih pobud za lokalno in ekološko hrano.

    ·Spodbujanje sodobnih tehnologij v sektorju, ki temelji na zemlji, in razvoja biogospodarstva (npr. vertikalno kmetovanje, metode urejanja genoma).

    ·Izboljšanje vseživljenjskega učenja v sektorju, ki temelji na zemlji, ki zajema načela trajnostnosti in krožnega gospodarstva.

    ·Spodbujanje obširnih pristopov k prostorskemu načrtovanju (ki presegajo kmetijstvo in gozdarstvo), ki podpirajo prehod na podeželsko gospodarstvo na podlagi načel trajnostnosti in krožnega gospodarstva.

    ·Podpora za sisteme/regulativni okvir, ki spodbuja regionalno/skupnostno ukrepanje za energijo iz obnovljivih virov in prehod skupnosti, odvisnih od premoga, na gospodarstvo brez izpustov ogljika.

    Prihodki, delo in delovna mesta v širšem gospodarstvu

    ·Omejeno izkoriščanje/ohranjanje regionalne dodane vrednosti, vključno s turizmom.

    ·Slab razvoj in slaba vrednost, pripisana lokalnim obrtem.

    ·Nizko sprejemanje načel krožnega gospodarstva.

    ·Omejeno prepoznavanje in podpora inovativnim modelom podjetij

    in pomanjkanje vrednosti/prepoznavanja zagotavljanja ekosistemskih storitev.

    ·Pojavljanje in poživitev tradicionalnih in novih sektorjev (npr. socialno kmetijstvo, obrt) ter strokovnjaki, ki prispevajo k diverzifikaciji podeželja.

    ·Pojavljanje novih modelov za podporo podjetništvu in inovacijam (npr. inkubatorji, vozlišča, mreže itd.).

    ·Vse večje priznavanje vrednosti regionalne identitete ter blaga in storitev na biološki osnovi, vključno z ekosistemskimi storitvami, na trgu, na podlagi načel trajnostnosti in krožnega gospodarstva.

    ·Dodana vrednost s centri za predelavo in trženje, krajšimi dobavnimi verigami ter gastronomskim, socialnim in kulturnim turizmom.

    ·Zagotavljanje dobre digitalne infrastrukture kot osnovnega pogoja za diverzificirano sodobno gospodarstvo na podeželskih območjih.

    ·Ustvarjanje ustreznih pogojev za lokalno podjetništvo, da bi ljudje ostali na podeželju, ter razvoj ustvarjalnih pristopov za spodbujanje podjetništva, kot so centri za delo na daljavo, inkubatorji, zmanjšanje birokracije itd.

    ·Podpora za nove modele kolektivnega in skupnostnega podjetništva.

    ·Podpora za komercialno podjetništvo zasebnega sektorja in socialna podjetja ter odprtost za gojenje novih modelov dela.

    ·Podpora za trajnostni turizem, ki je bolje povezan s specifično ponudbo širših komponent podeželskih gospodarstev (npr. povezan je z lokalnimi specialitetami, obrtjo in poživitvijo lokalne kulture).

    Socialna vključenost in vitalnost

    ·Demografske spremembe, zlasti drastični upad števila prebivalcev na nekaterih podeželskih območjih.

    ·Različne identitete in drugačen občutek pripadnosti pri prebivalcih podeželja.

    ·Vrzeli v vključenosti in raznolikosti na nekaterih podeželskih območjih.

    ·Omejena angažiranost in ustvarjanje partnerstev znotraj civilne družbe na nekaterih območjih ter potreba po podpori za skupnost in prostovoljske organizacije.

    ·Omejeno teritorialno sodelovanje z agencijami tretjih sektorjev.

    ·Vse več zanimanja za selitev na podeželska območja in delo od doma – oboje je pandemija COVID-19 še pospešila.

    ·Rast novega skupnega občutka skupnosti in nove ruralnosti z obstoječimi prebivalci, prišleki in občasnimi prebivalci.

    ·Prisotnost močnih ruralnih identitet, ki upočasnjujejo izseljevanje s podeželja.

    ·Prepoznavanje vključenosti in raznolikosti kot vrednote, ki prinaša pozitivne spremembe na podeželju, z vključitvijo beguncev in migrantov.

    ·Vse večje povpraševanje po skupnostnih socialnih storitvah za ljudi v neugodnih življenjskih razmerah.

    ·Vzpostavitev politike spodbud za spodbujanje mladih in strokovnjakov za preselitev na podeželje (npr. davčne spodbude, ustrezne storitve) in podpornih sistemov za iskanje službe, hiš itd.

    ·Izvajanje programa aktivacije za mlade na podeželju, da bi se jih podprlo pri delovni aktivnosti na podeželskih območjih.

    ·Podpora za ukrepe za socialno vključevanje Romov in migrantov prek programa razvoja podeželja (npr. usposabljanje in pridobivanje spretnosti za kmetijstvo).

    ·Krepitev zmogljivosti / podpora za skupnostne organizacije, npr. preverjanje digitalnih oblik ustvarjanja občutka skupnosti in udeležba v lokalnem razvoju, vključno z „bankami prostovoljcev“.

    ·Krepitev mreženja, sodelovanja in oblikovanja partnerstev ter zagotovitev, da so prebivalci podeželja udeleženi v odločanju, npr. prek pobude LEADER.

    ·Spodbujanje spreminjanja vrednot v družbi za izboljšanje kakovosti življenja na podeželju.

    Okolje

    ·Okoljska škoda iz človeških virov, vključno s sistemi pridelave na podeželju, ki vplivajo na biotsko raznovrstnost, kakovost vode in podnebne spremembe.

    ·Poslabšanje stanja kulturnih krajin in zgodovinskih stavb ter njihova izguba.

    ·Pomanjkanje kulture skrbi za okolje med prebivalci podeželja, vključno z upravljavci zemljišč.

    ·Pretirane količine odpadkov in neobstoj učinkovitega ravnanja z odpadki.

    ·Neobstoj skladne vizije ali mehanizmov za usmerjanje spreminjanja celostnih prostorskih načrtov, ki bi lahko usmerjali produktivne in okoljske funkcije podeželskih zemljišč, vključno z ustreznimi mehanizmi za nagrajevanje zagotavljanja ekosistemskih storitev.

    ·Nadaljnje možnosti za ukrepanje za zmanjšanje škodljivih vplivov sistemov intenzivne rabe zemljišč na biotsko raznovrstnost in kakovost vode.

    ·Priznavanje pozitivnih učinkov usmerjenih in celostnih pristopov na ravni krajine s partnerstvi, ki vključujejo vse ključne deležnike.

    ·Znaten potencial za vrednotenje kulturnih krajin in tradicionalnih stavb na načine, ki podpirajo turizem in druge družbene dejavnosti.

    ·Potencial za spreminjanje odnosa družbe v smeri bolj trajnostnega vedenja.

    ·Razpoložljivost orodij in instrumentov za pripravo širših celostnih strategij za trajnostnost.

    ·Zagotovitev, da so kmetijska politika in vsi podeželski sektorji skladni z zahtevami evropskega zelenega dogovora.

    ·Obravnava potreb po rabi tal na podeželju veliko bolj centralno v okviru precej širšega načrtovanja rabe tal in ne kot ločeno entiteto.

    ·Podpora za sodelovalno upravljanje za obravnavo okoljske škode na ravni krajine v sektorju kmetijstva in gozdarstva.

    ·Združevanje različnih vidikov načrtovanja trajnostnosti v prostorskih načrtih, ki varujejo zemljišča in stavbe naravne in kulturne dediščine, omogočajo obnovitveno ekologijo, izboljšajo upravljanje vode in negujejo trajnostno vedenje.

    ·Zagotovitev okoljskega izobraževanja vsem državljanom kot javna odgovornost. Podpora za usposabljanje kmetov na področju praks regenerativnega kmetijstva.

    ·Vzpostavitev partnerstev med univerzami in središči za kmetijsko izobraževanje z njihovim zaledjem za zagotovitev razvoja lokalno prilagojenih trajnostnih inovacij.

    ·Podpora za večjo udeležbo državljanov pri oblikovanju in upravljanju zelenih površin na zemljiščih v javni lasti.

    ·Zagotovitev, da se javne dobrine, povezane s krajinami naravne dediščine in zgradbami kulturne dediščine, vzdržujejo s podpornimi ukrepi.

    Podnebne spremembe

    ·Nizke ravni zavedanja vpliva podnebnih sprememb.

    ·Nizke ravni razvoja in udeležbe skupnosti na področju energije iz obnovljivih v podeželski Evropi.

    ·Omejena vključitev upravljavcev zemljišč in drugih v blažitev podnebnih sprememb in razvoj biogospodarstva, tudi ko so rešitve znane, kar je delno posledica pomanjkanja spodbud/spretnosti.

    ·Neustrezno prilagajanje novi podnebni realnosti.

    ·Potreba po razogljičenju, ki presega sektor energije.

    ·Razmeroma majhen ogljični odtis na nekaterih podeželskih območjih, zlasti na tistih, ki so najmanj razvita.

    ·Vse večje povpraševanje po energiji iz obnovljivih virov, vključno z oblikovanjem skupnosti energije iz obnovljivih virov, ki temeljijo na solarnih in vetrnih sistemih ter sistemih na biomaso in so bolj samooskrbne.

    ·Vse večje zanimanje družbe za prehod na podnebju prijazne metode pridelave, okrepljeno upravljanje kmetij in gozdov ter biogospodarstvo.

    ·Veliko možnosti za ukrepanje na področju izboljšanja energijske učinkovitosti stavb, razogljičenja prometa in izboljšanja upravljanja voda. 

    ·Premik z načrtovanja za razvoj k načrtovanju za lokalno odpornost.

    ·Okrepitev odzivov na podnebne spremembe na nacionalni ravni, ponovna proučitev pravnega okvira za ukrepe za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter njihovega izvajanja v strategijah, načrtih in projektih.

    ·Spodbujanje inovativnih in pametnih strategij za nizkoogljična načrtovanje in pripravo programov ter njihova povezava z regionalnimi in nacionalnimi strategijami, programi in projekti.

    ·Podpora za dejavnosti, usmerjene v zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.

    ·Podpora za ukrepe in dejavnosti, ki zadržujejo vodo na podeželju (kjer je to potrebno), npr. s pametnim upravljanjem voda ter upravljanjem deževnice in sive vode, rekonstrukcijo namakalnih sistemov, zelenimi strehami itd.

    ·Ozaveščanje in podpora za izobraževanje in usposabljanje poklicnih strokovnjakov in strokovnjakov na področju ukrepov za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter tudi državljanov (vključno z mladimi).

    Top