Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1007(01)

    Seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene – Poročilo Skupine za kodeks ravnanja (obdavčitev podjetij) s predlogom sprememb prilog k sklepom Sveta z dne 18. februarja 2020 2020/C 331/03

    UL C 331, 7.10.2020, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.10.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 331/3


    Seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene – Poročilo Skupine za kodeks ravnanja (obdavčitev podjetij) s predlogom sprememb prilog k sklepom Sveta z dne 18. februarja 2020

    (2020/C 331/03)

    Prilogi I in II k sklepom Sveta z dne 18. februarja 2020 (UL C 64, 27.2.2020, str. 8) o posodobljenem seznamu EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene, se z učinkom od dneva objave v Uradnem listu Evropske unije nadomestita z naslednjima novima prilogama I in II:

    „PRILOGA I

    Seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene

    1.   Ameriška Samoa

    Ameriška Samoa ne izvaja nikakršne avtomatične izmenjave finančnih informacij, ni podpisala in ratificirala – niti prek jurisdikcije, od katere je odvisna – večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, se ni zavezala, da bo uporabljala minimalne standarde za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička, in se ni zavezala, da bo ta vprašanja rešila.

    2.   Angvila

    Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene Angvili ni dodelil ocene, ki bi bila najmanj na ravni ‚pretežno skladna‘ v zvezi z izmenjavo informacij na zahtevo, in Angvila tega vprašanja še ni rešila.

    3.   Barbados

    Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene Barbadosu ni dodelil ocene, ki bi bila najmanj na ravni ‚pretežno skladna‘ v zvezi z izmenjavo informacij na zahtevo, in Barbados tega vprašanja še ni rešil.

    4.   Fidži

    Fidži ni član Svetovnega foruma za transparentnost in izmenjavo podatkov za davčne namene, ni podpisal in ratificiral večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, ima škodljive preferenčne davčne režime, ni postal član vključujočega okvira za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička ali uveljavil minimalni standard OECD za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička ter še ni rešil teh vprašanj.

    5.   Guam

    Guam ne izvaja nikakršne avtomatične izmenjave finančnih informacij, ni podpisal in ratificiral – niti prek jurisdikcije, od katere je odvisen – večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, se ni zavezal, da bo uporabljal minimalne standarde za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička, ter se ni zavezal, da bo ta vprašanja rešil.

    6.   Palau

    Palau ne izvaja nikakršne avtomatične izmenjave finančnih informacij, ni podpisal in ratificiral večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, in teh vprašanj še ni rešil.

    7.   Panama

    Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene Panami ni dodelil ocene, ki bi bila najmanj na ravni ‚pretežno skladna‘ v zvezi z izmenjavo informacij na zahtevo, in Panama tega vprašanja še ni rešila.

    8.   Samoa

    Samoa ima škodljiv preferenčni davčni režim in tega vprašanja še ni rešila.

    Poleg tega se je zavezala, da bo do konca leta 2018 izpolnila merilo 3.1, vendar pa tega vprašanja še ni rešila.

    9.   Sejšeli

    Sejšeli imajo škodljive preferenčne davčne režime in tega vprašanja še niso rešili.

    Poleg tega Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene Sejšelom ni dodelil ocene, ki bi bila najmanj na ravni ‚pretežno skladni‘ v zvezi z izmenjavo informacij na zahtevo, in Sejšeli tega vprašanja še niso rešili.

    10.   Trinidad in Tobago

    Trinidad in Tobago ne izvaja nikakršne avtomatične izmenjave finančnih informacij, Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene ga je ocenil kot ‚neskladnega‘, kar zadeva izmenjavo informacij na zahtevo, ni podpisal in ratificiral večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, ima škodljive preferenčne davčne režime in teh vprašanj še ni rešil.

    11.   Ameriški Deviški otoki

    Ameriški Deviški otoki ne izvajajo nikakršne avtomatične izmenjave finančnih informacij, niso podpisali in ratificirali – niti prek jurisdikcije, od katere so odvisni – večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči, kakor je bila spremenjena, imajo škodljive preferenčne davčne režime, se niso zavezali, da bodo uporabljali minimalne standarde za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička, in se niso zavezali, da bodo ta vprašanja rešili.

    12.   Vanuatu

    Svetovni forum za transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene Vanuatuju ni dodelil ocene, ki bi bila najmanj na ravni ‚pretežno skladen‘ v zvezi z izmenjavo informacij na zahtevo, spodbuja strukture in ureditve off-shore, katerih namen je pritegovanje dobička brez prave gospodarske vsebine, in teh vprašanj še ni rešil.

    PRILOGA II

    Trenutno stanje glede sodelovanja z EU na področju zavez, ki so jih jurisdikcije, pripravljene sodelovati, sprejele za izvajanje načel dobrega davčnega upravljanja

    1.   Preglednost

    1.1   Zavezanost izvajanju avtomatične izmenjave informacij, bodisi na podlagi podpisa večstranskega sporazuma med pristojnimi organi bodisi na podlagi dvostranskih sporazumov

    Naslednji jurisdikciji, ki naj bi dosegla konkreten napredek pri učinkovitem izvajanju avtomatične izmenjave informacij z vsemi državami članicami EU, je bilo odobreno, da ima do 31. decembra 2020 čas, da to izpolni:

    Turčija

    1.2   Članstvo v Svetovnem forumu za transparentnost in izmenjavo podatkov za davčne namene (Svetovni forum) ter zadovoljiva ocena skladnosti, kar zadeva izmenjavo informacij na zahtevo

    Naslednji jurisdikciji, ki sta se zavezali, da bosta do konca leta 2018 imeli zadostno oceno skladnosti, čakata na dodaten pregled s strani Svetovnega foruma:

    Turčija

    Naslednja država v razvoju, ki nima finančnega središča in se je zavezala, da bo do konca leta 2019 imela zadostno oceno skladnosti, čaka na dodaten pregled s strani Svetovnega foruma:

    Bocvana

    1.3   Podpis in ratifikacija večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči ali vzpostavitev mreže sporazumov, ki zajema vse države članice EU

    Naslednjim državam v razvoju, ki nimajo finančnega središča in so dosegle pomemben napredek pri izpolnjevanju svojih zavez, je bilo odobreno, da imajo do 31. decembra 2020 čas za podpis večstranske konvencije OECD o medsebojni upravni pomoči in do 31. decembra 2021 za njeno ratifikacijo:

    Bocvana, Esvatini, Jordanija, Maldivi, Namibija, Tajska

    2.   Pravična obdavčitev

    2.1   Obstoj škodljivih davčnih režimov

    Naslednja jurisdikcija, ki se je zavezala, da bo do konca leta 2019 spremenila ali odpravila ureditev oprostitve dohodkov iz tujih virov, je sprejela zadostne spremembe v skladu s svojimi zavezami in se je zavezala, da bo še odprto vprašanje rešila do 31. decembra 2020:

    Sveta Lucija

    Naslednji jurisdikciji, ki sta se zavezali, da bosta do konca leta 2019 spremenili ali odpravili svoje škodljive davčne režime, vendar tega zaradi zamud v postopku v okviru foruma OECD o škodljivih davčnih praksah nista storili, imata do konca leta 2020 čas, da prilagodita svojo zakonodajo:

    Avstralija, Maroko

    Naslednja jurisdikcija, ki se je zavezala, da bo do konca leta 2019 spremenila ali odpravila svoje škodljive davčne režime, ki zajemajo proizvodne dejavnosti in podobne, ne zelo mobilne dejavnosti, in ki je v letu 2019 dokazala, da je pri sprožitvi tozadevnih reform dosegla konkreten napredek, ima do 31. decembra 2020 čas, da prilagodi svojo zakonodajo:

    Namibija

    Naslednja jurisdikcija se je zavezala, da bo do konca leta 2020 spremenila ali odpravila škodljive davčne režime:

    Jordanija

    “.

    Top