EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0483

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2018/848 o ekološki pridelavi glede datuma začetka njene uporabe in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe

COM/2020/483 final

Bruselj, 4.9.2020

COM(2020) 483 final

2020/0231(COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2018/848 o ekološki pridelavi glede datuma začetka njene uporabe in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe

(Besedilo velja za EGP)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta, sprejeta 30. maja 2018, vzpostavlja nov regulativni okvir za zagotovitev nemotenega delovanja notranjega trga v zvezi z ekološko pridelavo z namenom nadaljnjega razvoja celotnega sistema upravljanja kmetijskega gospodarstva in pridelave hrane, ki združuje najboljše okoljske prakse in prakse na področju podnebnih ukrepov, visoko raven biotske raznovrstnosti, ohranjanje naravnih virov in uporabo visokih standardov dobrobiti živali in visokih standardov pridelave, v skladu s povpraševanjem vse večjega števila potrošnikov po proizvodih, pri katerih se uporabljajo naravne snovi in postopki. Ekološka pridelava ima tako dvojno družbeno vlogo: po eni strani oskrbuje specifičen trg in s tem zadovoljuje povpraševanje potrošnikov po ekoloških proizvodih, po drugi strani pa zagotavlja javno dostopne dobrine in s tem prispeva k varstvu okolja, dobrobiti živali in razvoju podeželja.

V nedavno sprejeti strategiji „od vil do vilic“ 1 je ekološka pridelava opredeljena kot eden od načinov izpolnjevanja zahtev za vzpostavitev trajnostnega prehranskega sistema. Strategija za biotsko raznovrstnost priznava vlogo ekološke pridelave pri ohranjanju biotske raznovrstnosti na evropskem ozemlju. Trden in enoten regulativni okvir za naslednjih 10 let je zato ključnega pomena za doseganje ciljev 25 % kmetijskih zemljišč namenjenih ekološki pridelavi in znatnega povečanja ekološke akvakulture do leta 2030, ki sta navedena v strategiji „od vil do vilic“ in strategiji za biotsko raznovrstnost.

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf.

Izbruh pandemije COVID-19 in z njim povezana kriza na področju javnega zdravja za države članice pomenita izziv brez primere in sta veliko breme za nacionalne organe in izvajalce dejavnosti v ekološkem sektorju. Izbruh pandemije COVID-19 je ustvaril tudi izredne razmere, zaradi katerih je potrebna precejšnja prilagoditev ekološkega sektorja v smislu pridelave, trženja, nadzora in mednarodne trgovine, česar ob sprejetju Uredbe (EU) 2018/848 ni bilo mogoče razumno predvideti.

Navedene izredne razmere pomembno vplivajo na različna področja, ki jih zajema Uredba (EU) 2018/848, zato je zelo verjetno, da države članice in izvajalci dejavnosti v ekološkem sektorju ne bodo mogli zagotoviti ustreznega izvajanja in uporabe navedene uredbe od 1. januarja 2021.

Da bi zagotovili nemoteno delovanje notranjega trga in pravno varnost za vse izvajalce dejavnosti v ekološkem sektorju ter se izognili morebitnim motnjam na trgu, je treba datum začetka uporabe nekaterih določb Uredbe (EU) 2018/848 odložiti za eno leto.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Predlog temelji na členu 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Subsidiarnost

V skladu z načelom subsidiarnosti se lahko ukrepi na ravni Unije sprejmejo samo, če države članice predvidenih ciljev ne morejo doseči same. Ukrepanje Unije je potrebno za zagotovitev nemotenega delovanja notranjega trga v zvezi z ekološko pridelavo in preprečevanja morebitnih motenj na trgu. V zvezi s tem se zakonodaja, ki se spreminja, sprejme ob doslednem upoštevanju načela subsidiarnosti, vsaka njena sprememba pa mora biti narejena na podlagi predloga Komisije.

Sorazmernost

Ta ukrep Unije je potreben za dosego cilja ustreznega izvajanja in uporabe Uredbe (EU) 2018/848 in ustrezne sekundarne zakonodaje, kar zadeva vse zadevne strani, ob upoštevanju razsežnosti pandemije COVID-19 in posledic krize na področju javnega zdravja za ekološki sektor v smislu pridelave, nadzora in trgovine. Cilj predlaganih sprememb je zagotoviti, da bo dosežen predvideni namen Uredbe (EU) 2018/848, tj. vzpostavitev okvira za ekološko pridelavo s ciljem nadaljnjega razvoja celotnega sistema upravljanja kmetijskega gospodarstva in pridelave hrane, ki združuje najboljše okoljske prakse in prakse na področju podnebnih ukrepov, visoko raven biotske raznovrstnosti, ohranjanje naravnih virov in uporabo visokih standardov dobrobiti živali in visokih standardov pridelave, v skladu s povpraševanjem vse večjega števila potrošnikov po proizvodih, pri katerih se uporabljajo naravne snovi in postopki.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Temu predlogu ni priložena ločena ocena učinka, saj ta predlog ne spreminja vsebine Uredbe (EU) 2018/848 in zadevnim stranem ne nalaga novih obveznosti. Njegov namen je zaradi izjemnih razlogov v okviru pandemije COVID-19 zagotoviti enoletni odlog datuma začetka uporabe navedene uredbe in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe, ki izhajajo iz navedenega datuma.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ta predlog ne vpliva na proračun institucij EU.

2020/0231 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2018/848 o ekološki pridelavi glede datuma začetka njene uporabe in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 43(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 2 ,

ob upoštevanju mnenja Odbora regij 3 ,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta 4 , ki je začela veljati z dne 17. junija 2018, vzpostavlja novi regulativni okvir za ekološko pridelavo. Da se zagotovi nemoten prehod med prejšnjim in novim regulativnim okvirom, je v navedeni uredbi za datum začetka uporabe določen 1. januar 2021.

(2)Izbruh pandemije COVID-19 je povzročil izredne razmere, zaradi katerih so potrebna precejšnja prizadevanja ekološkega sektorja, česar ob sprejetju Uredbe (EU) 2018/848 ni bilo mogoče razumno predvideti.

(3)Izbruh pandemije COVID-19 in z njim povezana kriza na področju javnega zdravja za države članice pomenita izziv brez primere in sta veliko breme za izvajalce dejavnosti v ekološkem sektorju. Izvajalci dejavnosti svoja prizadevanja usmerjajo v ohranjanje ekološke pridelave in trgovinskih tokov in se ne morejo istočasno pripraviti na začetek uporabe novih pravnih določb iz Uredbe (EU) 2018/848. Zato je zelo verjetno, da države članice in izvajalci dejavnosti v ekološkem sektorju ne bodo mogli zagotoviti ustreznega izvajanja in uporabe navedene uredbe od 1. januarja 2021.

(4)Da bi zagotovili nemoteno delovanje ekološkega sektorja in pravno varnost ter se izognili morebitnim motnjam na trgu, je torej treba odložiti datum začetka uporabe Uredbe (EU) 2018/848 in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe, ki izhajajo iz navedenega datuma. Ob upoštevanju obsega pandemije COVID-19 in z njo povezane krize na področju javnega zdravja, njenega epidemiološkega razvoja ter dodatnih virov, ki jih potrebujejo države članice in izvajalci dejavnosti v ekološkem sektorju, je primerno, da se začetek uporabe Uredbe (EU) 2018/848 odloži za eno leto.

(5)Zlasti več datumov, povezanih z odstopanji, poročili ali pooblastili, podeljenimi Komisiji za odpravo ali podaljšanje odstopanj, izhaja neposredno iz datuma začetka uporabe Uredbe (EU) 2018/848. Zato je primerno, da se tudi začetek uporabe takih datumov odloži za eno leto. Zadevni datumi so bili določeni ob upoštevanju časa, ki ga izvajalci dejavnosti v ekološkem sektorju potrebujejo za prilagoditev odpravi odstopanj ali ki ga države članice in Komisija potrebujejo, da zberejo zadostne informacije o razpoložljivosti nekaterih surovin, za katere so bile odobrena odstopanja, ali ki ga Komisija potrebuje za predložitev poročila Evropskemu parlamentu in Svetu ter za pripravo zakonodajnega predloga ali delegiranih aktov.

(6)Izbruh pandemije COVID-19 in z njim povezana kriza na področju javnega zdravja pomenita izziv brez primere tudi za tretje države in izvajalce dejavnosti s sedežem v tretjih državah. Posledično je za tretje države, ki so bile v skladu s členom 33(2) Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 5 priznane kot enakovredne, primerno, da se datum izteka veljavnosti njihovega priznanja podaljša za eno leto do 31. decembra 2026, tako da bodo take tretje države imele dovolj časa za spremembo svojega statusa bodisi s sklenitvijo trgovinskega sporazuma z Evropsko unijo bodisi z zagotavljanjem, da njihovi izvajalci dejavnosti v celoti upoštevajo Uredbo (EU) 2018/848, brez nepotrebnih motenj v trgovini z ekološkimi proizvodi.

(7)Podobno bi bilo treba datum izteka veljavnosti priznanja nadzornih organov in izvajalcev nadzora v tretjih državah, ki jim je bilo podeljeno v skladu s členom 33(3) Uredbe (ES) št. 834/2007, podaljšati za eno leto do 31. decembra 2024, da bi imeli navedeni nadzorni organi in izvajalci nadzora ter njihovi potrjeni izvajalci dejavnosti v tretjih državah čas za premagovanje učinkov pandemije COVID-19 in za pripravo na nove določbe.

(8)Glede na nujno potrebo po takojšnji zagotovitvi pravne varnosti za ekološki sektor v sedanjih okoliščinah, bi morala ta uredba nujno začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (EU) 2018/848 se spremeni:

(1)v prvem stavku člena 29(4) se „31. decembra 2024“ nadomesti z „31. decembra 2025“;

(2)v drugem pododstavku člena 48(1) se „31. decembra 2025“ nadomesti z „31. decembra 2026“;

(3)v členu 49 se „31. decembra 2021“ nadomesti z „31. decembra 2022“;

(4)člen 53 se spremeni:

(a)v odstavku 1 se „31. decembra 2035“ nadomesti z „31. decembra 2036“;

(b)odstavek 2 se spremeni:

(i)v uvodnem stavku se „1. januarjem 2028“ nadomesti s „1. januarjem 2029“;

(ii)v točki (a) se „31. decembrom 2035“ nadomesti z „31. decembrom 2036“;

(c)v odstavku 3 se „1. januarjem 2026“ nadomesti s „1. januarjem 2027“;

(d)v odstavku 4 se „1. januarjem 2025“ nadomesti s „1. januarjem 2026“ in „31. decembrom 2025“ z „31. decembrom 2026“;

(e)v odstavku 7 se „31. decembra 2025“ nadomesti z „31. decembra 2026“;

(5)v členu 57(1) se „31. decembra 2023“ nadomesti z „31. decembra 2024“;

(6)v členu 60 se „1. januarjem 2021“ nadomesti s „1. januarjem 2022“;

(7)v drugem odstavku člena 61 se „1. januarja 2021“ nadomesti s „1. januarja 2022“;

(8)Priloga II se spremeni:

(a)v delu I se točka 1.5 spremeni:

(i)v drugem odstavku se „31. decembra 2030“ nadomesti z „31. decembra 2031“;

(ii)v tretjem odstavku se „31. decembra 2025“ nadomesti z „31. decembra 2026“;

(b)del II se spremeni:

(i)v drugem stavku točke 1.9.1.1(a) se „1. januarjem 2023“ nadomesti s „1. januarjem 2024“;

(ii)v drugem stavku točke 1.9.2.1(a) se „1. januarjem 2023“ nadomesti s „1. januarjem 2024“;

(iii)v uvodnem stavku točke 1.9.3.1(c) se „31. decembra 2025“ nadomesti z „31. decembra 2026“;

(iv)v uvodnem stavku točke 1.9.4.2(c) se „31. decembra 2025“ nadomesti z „31. decembra 2026“;

(c)v delu III se v drugem odstavku točke 3.1.2.1 „1. januarja 2021“ nadomesti s „1. januarja 2022“;

(d)v delu VII se v drugem stavku točke 1.1 „31. decembra 2023“ nadomesti z „31. decembra 2024“.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

Predsednik    Predsednik

(1)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf
(2)    UL C , , str. .
(3)    UL C , , str. .
(4)    Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).
(5)    Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 z dne 28. junija 2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91 (UL L 189, 20.7.2007, str. 1).
Top