EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0483

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2018/848 o ekologické produkci, pokud jde o jeho datum použitelnosti a některá další data uvedená v daném nařízení

COM/2020/483 final

V Bruselu dne 4.9.2020

COM(2020) 483 final

2020/0231(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) 2018/848 o ekologické produkci, pokud jde o jeho datum použitelnosti a některá další data uvedená v daném nařízení

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848, přijaté dne 30. května 2018, stanoví nový regulační rámec pro zajištění hladkého fungování vnitřního trhu, pokud jde o ekologickou produkci, s cílem dále rozvíjet celkový systém řízení zemědělského podniku a produkce potravin, který spojuje osvědčené environmentální postupy a postupy v oblasti klimatu, vysokou úroveň biologické rozmanitosti, ochranu přírodních zdrojů a uplatňování přísných norem pro dobré životní podmínky zvířat a norem produkce, v souladu s rostoucím počtem spotřebitelů, kteří mají zájem o produkty využívající přírodní látky a procesy. Ekologická produkce tak plní dvojí společenskou úlohu – na straně jedné zajišťuje specifický trh reagující na spotřebitelskou poptávku po ekologických produktech a na straně druhé přináší veřejně dostupné statky přispívající k ochraně životního prostředí a dobrým životním podmínkám zvířat, jakož i k rozvoji venkova.

Nedávné přijetí strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ 1 uvádí ekologickou produkci jako jeden ze způsobů, jak splnit požadavky na vytvoření udržitelného potravinového systému. Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 uznává úlohu ekologické produkce při ochraně biologické rozmanitosti na evropském území. Stabilní konsenzuální regulační rámec na příštích deset let je proto klíčový pro dosažení cíle, kterým je věnovat 25 % zemědělské půdy ekologickému zemědělství a významně rozšířit ekologickou akvakulturu do roku 2030, což jsou cíle stanovené ve strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“ a ve strategii v oblasti biologické rozmanitosti.

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf

Propuknutí pandemie COVID-19 a související krize v oblasti veřejného zdraví představují pro členské státy bezprecedentní výzvu a pro vnitrostátní orgány i pro ekologické hospodářské subjekty velkou zátěž. Důsledkem propuknutí pandemie COVID-19 jsou také mimořádné okolnosti, které vyžadují, aby se odvětví ekologické produkce výrazně přizpůsobilo, pokud jde o produkci, uvádění na trh, kontroly a mezinárodní obchod, což nebylo možné rozumně předpokládat v době přijetí nařízení (EU) 2018/848.

Tyto mimořádné okolnosti mají významný dopad na různé oblasti, na něž se nařízení (EU) 2018/848 vztahuje, a je proto velmi pravděpodobné, že členské státy a ekologické hospodářské subjekty nebudou schopny zajistit řádné provádění a uplatňování uvedeného nařízení ode dne 1. ledna 2021.

Aby se zajistilo hladké fungování vnitřního trhu, právní jistota pro všechny ekologické hospodářské subjekty a zabránilo možnému narušení trhu, je nezbytné odložit datum použitelnosti některých ustanovení nařízení (EU) 2018/848 o jeden rok.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Návrh vychází z čl. 43 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie (Smlouva o fungování EU).

Subsidiarita

V souladu se zásadou subsidiarity mohou být opatření Unie přijata pouze v případě, že plánovaných cílů nelze dosáhnout na úrovni samotných členských států. Zásah Unie je nezbytný k zajištění hladkého fungování vnitřního trhu, pokud jde o ekologickou produkci, a k tomu, aby se zabránilo možnému narušení trhu. V tomto ohledu se pozměňovaný právní předpis přijímá v plném souladu se zásadou subsidiarity a veškeré jeho změny musí být provedeny prostřednictvím návrhu Komise.

Proporcionalita

Toto opatření Unie je nezbytné pro dosažení cíle, kterým je řádné provádění a uplatňování nařízení (EU) 2018/848 a příslušných sekundárních právních předpisů všemi zúčastněnými stranami, a to s ohledem na rozsah pandemie COVID-19 a na důsledky související krize v oblasti veřejného zdraví pro odvětví ekologické produkce, co se týče produkce, kontrol a obchodu. Navrhované změny se zaměřují na to, aby bylo dosaženo zamýšleného účelu nařízení (EU) 2018/848, tj. stanovit rámec pro ekologickou produkci, s cílem dále rozvíjet celkový systém řízení zemědělského podniku a produkce potravin, který spojuje osvědčené environmentální postupy a postupy v oblasti klimatu, vysokou úroveň biologické rozmanitosti, ochranu přírodních zdrojů a uplatňování přísných norem pro dobré životní podmínky zvířat a norem produkce, v souladu s rostoucím počtem spotřebitelů, kteří mají zájem o produkty využívající přírodní látky a procesy.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

K tomuto návrhu není připojeno samostatné posouzení dopadů, neboť tento návrh nemění podstatu nařízení (EU) 2018/848 a neukládá dotčeným stranám nové povinnosti. Jeho cílem je z výjimečných důvodů souvisejících s pandemií COVID-19 odložit o jeden rok datum použitelnosti uvedeného nařízení a některých dalších dat uvedených v daném nařízení, která jsou z tohoto data odvozena.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nemá rozpočtové důsledky pro orgány EU.

2020/0231 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) 2018/848 o ekologické produkci, pokud jde o jeho datum použitelnosti a některá další data uvedená v daném nařízení

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 43 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 2 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 3 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848 4 , které vstoupilo v platnost dne 17. června 2018, stanoví nový regulační rámec pro ekologickou produkci. Aby se zajistil hladký přechod ze starého regulačního rámce na nový, stanoví uvedené nařízení datum použitelnosti 1. ledna 2021.

(2)Propuknutí pandemie COVID-19 vedlo k mimořádným okolnostem, které vyžadují, aby odvětví ekologické produkce vynaložilo značné úsilí, které nebylo možno v době přijetí nařízení (EU) 2018/848 rozumně předpokládat.

(3)Propuknutí pandemie COVID-19 a související krize v oblasti veřejného zdraví představují pro členské státy bezprecedentní výzvu a pro ekologické hospodářské subjekty velkou zátěž. Hospodářské subjekty soustředí své úsilí na zachování ekologické produkce a obchodních toků a nemohou se zároveň připravit na nabytí účinnosti nových právních ustanovení v rámci nařízení (EU) 2018/848. Je proto velmi pravděpodobné, že členské státy a ekologické hospodářské subjekty nebudou schopny zajistit řádné provádění a uplatňování uvedeného nařízení ode dne 1. ledna 2021.

(4)Aby se zajistilo hladké fungování odvětví ekologické produkce, poskytla právní jistota a zabránilo možnému narušení trhu, je proto nezbytné odložit datum použitelnosti nařízení (EU) 2018/848 a některých dalších dat uvedených v nařízení, která jsou od tohoto data odvozena. S ohledem na rozsah pandemie COVID-19 a související krizi v oblasti veřejného zdraví, její epidemiologický vývoj a dodatečné zdroje požadované v členských státech a ekologickými hospodářskými subjekty je vhodné odložit použitelnost nařízení (EU) 2018/848 o jeden rok.

(5)Přímo od data použitelnosti nařízení (EU) 2018/848 je odvozeno zejména několik dat týkajících se výjimek, zpráv nebo pravomocí svěřených Komisi za účelem ukončení nebo prodloužení platnosti výjimek. Je proto vhodné odložil také datum použitelnosti těchto dat o jeden rok. Příslušná data byla stanovena s ohledem na dobu nezbytnou pro to, aby se ekologické hospodářské subjekty přizpůsobily ukončení výjimek, nebo aby členské státy a Komise získaly dostatečné informace o dostupnosti určitých vstupů, pro něž byly výjimky uděleny, nebo aby Komise předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu a připravila legislativní návrh nebo akty v přenesené pravomoci.

(6)Propuknutí pandemie COVID-19 a související krize v oblasti veřejného zdraví představují také bezprecedentní výzvu pro třetí země a pro ekologické hospodářské subjekty usazené ve třetích zemích. V případě třetích zemí, které byly uznány za rovnocenné podle čl. 33 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 834/2007 5 , je proto vhodné prodloužit dobu platnosti jejich uznání o jeden rok až do 31. prosince 2026, aby měly tyto třetí země dostatek času na změnu svého postavení, a to buď uzavřením obchodní dohody s Evropskou unií, nebo úplným souladem jejich hospodářských subjektů s nařízením (EU) 2018/848, aniž by došlo ke zbytečnému narušení obchodu s ekologickými produkty.

(7)Podobně by mělo být datum, kdy skončí platnost uznání kontrolních orgánů a kontrolních subjektů ve třetích zemích uděleného podle čl. 33 odst. 3 nařízení (ES) č. 834/2007, prodlouženo o jeden rok do 31. prosince 2024, aby tyto kontrolní orgány a kontrolní subjekty a jejich schválené hospodářské subjekty ve třetích zemích měly čas překonat dopad pandemie COVID-19 a připravit se na nová ustanovení.

(8)Vzhledem k tomu, že je za stávajících okolností naléhavě nutné okamžitě zajistit právní jistotu pro odvětví ekologické produkce, mělo by toto nařízení vstoupit v platnost co nejdříve v den následující po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (EU) 2018/848 se mění takto:

1)V čl. 29 odst. 4 první větě se datum „31. prosince 2024“ nahrazuje datem „31. prosince 2025“.

2)V čl. 48 odst. 1 druhém pododstavci se datum „31. prosince 2025“ nahrazuje datem „ 31. prosince 2026“.

3)V článku 49 se datum „31. prosince 2021“ nahrazuje datem „31. prosince 2022“.

4)Článek 53 se mění takto:

a)v odstavci 1 se datum „31. prosince 2035“ nahrazuje datem „31. prosince 2036“;

b)odstavec 2 se mění takto:

i)v uvozující větě se datum „1. ledna 2028“ nahrazuje datem „1. ledna 2029“;

ii)v písmenu a) se datum „31. prosince 2035“ nahrazuje datem „31. prosince 2036“;

c)v odstavci 3 se datum „1. ledna 2026“ nahrazuje datem „1. ledna 2027“;

d)v odstavci 4 se datum „1. ledna 2025“ nahrazuje datem „1. ledna 2026“ a „31. prosince 2025“ datem „31. prosince 2026“;

e)v odstavci 7 se datum „31. prosince 2025“ nahrazuje datem „31. prosince 2026“.

5)V čl. 57 odst. 1 se datum „31. prosince 2023“ nahrazuje datem „31. prosince 2024“.

6)V článku 60 se datum „1. ledna 2021“ nahrazuje datem „1. ledna 2022“.

7)V čl. 61 druhém pododstavci se datum „1. ledna 2021“ nahrazuje datem „1. ledna 2022“.

8)Příloha II se mění takto:

a)v části I se bod 1.5 mění takto:

i)ve druhém pododstavci se datum „31. prosince 2030“ nahrazuje datem „31. prosince 2031“;

ii)ve třetím pododstavci se datum „31. prosince 2025“ nahrazuje datem „31. prosince 2026“;

b)část II se mění takto:

i)v bodě 1.9.1.1 písm. a) druhé větě se datum „1. ledna 2023“ nahrazuje datem „1. ledna 2024“;

ii)v bodě 1.9.2.1 písm. a) druhé větě se datum „1. ledna 2023“ nahrazuje datem „1. ledna 2024“;

iii)v návětí bodu 1.9.3.1 písm. c) se datum „31. prosince 2025“ nahrazuje datem „31. prosince 2026“;

iv)v návětí bodu 1.9.4.2 písm. c) se datum „31. prosince 2025“ nahrazuje datem „31. prosince 2026“.

c)v části III v bodě 3.1.2.1 druhém pododstavci se datum „1. ledna 2021“ nahrazuje datem „1. ledna 2022“;

d)v části VII bodě 1.1 druhé větě se datum „31. prosince 2023“ nahrazuje datem „31. prosince 2024“.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

(1)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf
(2)    Úř. věst. C , , s. .
(3)    Úř. věst. C , , s. .
(4)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848 ze dne 30. května 2018 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 834/2007 (Úř. věst. L 150, 14.6.2018, s. 1).
(5)    Nařízení Rady (ES) č. 834/2007 ze dne 28. června 2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení (EHS) č. 2092/91 (Úř. věst. L 189, 20.7.2007, s. 1).
Top