EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0477

Predlog SKLEP SVETA o dodelitvi sproščenih sredstev iz projektov v okviru 10. Evropskega razvojnega sklada za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko

COM/2020/477 final

Bruselj, 3.9.2020

COM(2020) 477 final

2020/0228(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o dodelitvi sproščenih sredstev iz projektov v okviru 10. Evropskega razvojnega sklada za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Mirovna pomoč za Afriko je bila vzpostavljena leta 2003 v okviru Sporazuma iz Cotonouja 1 , in sicer za obdobje njegove uporabe, financira pa se iz Evropskega razvojnega sklada (ERS), ki ne spada v splošni proračun Unije. Postala je eden od ključnih instrumentov za sodelovanje med Afriko in EU na področju miru in varnosti.

V okviru sedanjega 11. ERS je bil mirovni pomoči za Afriko za obdobje 2014–2020 prvotno dodeljen znesek v višini 750 milijonov EUR. Ta znesek, ki je temeljil na obveznostih mirovne pomoči za Afriko v okviru 10. ERS, ni zadostno upošteval velikega povečanja finančnih sredstev mirovne pomoči za Afriko po letu 2012, ki se je nadaljevalo do leta 2015, ko je Komisija omejila financiranje operacij v podporo miru na 80 % višine takratnih plačil ZN napotenim vojaškim enotam in policiji, ki so sodelovale pri operacijah v podporo miru pod afriškim vodstvom. Z uvedbo te zgornje meje so se izplačila sredstev za mirovno pomoč za Afriko stabilizirala, vendar se niso zmanjšala, saj so se prihranki, pridobljeni z uvedbo zgornje meje prispevkov mirovne pomoči za Afriko za plačila vojaškim enotam in policiji, izravnali s povečanjem skupnega števila financiranih operacij v podporo miru. Povečane potrebe so zlasti posledica nadaljevanja financiranja obstoječih operacij (misija Afriške unije v Somaliji – AMISOM) ter začetka novih operacij v podporo miru (misija Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav v Gvineji Bissau – ECOMIB, Mednarodne skupne združene namenske sile za boj proti skupini Boko Haram – MNJTF, skupne sile držav Sahela G5).

Tako je bila mirovna pomoč za Afriko do zdaj dopolnjena štirikrat v skupnem znesku 1 635 milijonov EUR, in sicer dvakrat v višini 150 milijonov EUR (sklepa o tem sta bila sprejeta 24. septembra 2015 2 oziroma 2. avgusta 2016 3 ) za akcijski program za obdobje 2014–2016, tretjič v višini 535 milijonov EUR (sklep o tem je bil prav tako sprejet 2. avgusta 2016 4 ) za financiranje akcijskega programa za obdobje 2017–2018, četrtič pa v višini 800 milijonov EUR (sklep o tem je bil sprejet 11. aprila 2019 5 ) za financiranje akcijskega programa za obdobje 2019–2020. Ta sredstva omogočajo izvajanje dejavnosti v okviru mirovne pomoči za Afriko do konca leta 2020.

V skladu s predlogom Komisije o večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027 6 in predlogom visokega predstavnika o evropskem mirovnem instrumentu 7 naj bi se dejavnosti, ki se trenutno financirajo v okviru mirovne pomoči za Afriko, od 1. januarja 2021 prenesle na instrument za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje (NDICI) in evropski mirovni instrument. Da bi se zagotovila stalna in zanesljiva podpora EU dejavnostim za mir in varnost pod afriškim vodstvom, bi bilo treba od januarja do junija 2021 ali do izteka Sporazuma iz Cotonouja, kar koli nastopi prej, omogočiti nemoten prehod z mirovne pomoči za Afriko na ta nova instrumenta.

Cilj tega osnutka predloga sklepa Sveta je pridobiti dovoljenje Sveta, da se sproščena sredstva iz 10. ERS uporabijo za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko z dodatnim zneskom v višini do 129 milijonov EUR. Ta sredstva bodo uporabljena na podlagi razdelitvenega ključa za prispevke držav članic za 10. ERS 8 .

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Globalna strategija EU 9 opredeljuje področje miru in varnosti kot enega od ključnih interesov EU, k čemur dodaja, da je varnost v Evropi tesno povezana z mirom v našem sosedstvu in okoliških regijah. Prenovljeno Evropsko soglasje o razvoju 10 , sprejeto leta 2017, uvršča „mir“ med pet glavnih področij in ponovno potrjuje zavezanost EU k na pravilih temelječi svetovni ureditvi z multilateralizmom v središču.

Mirovna pomoč za Afriko je eden od ključnih instrumentov za izvajanje sodelovanja med Afriko in EU na področju miru in varnosti v okviru skupne strategije Afrika-EU, ki je bila sprejeta leta 2007 v Lizboni. Na četrtem vrhu Afrika-EU leta 2014 je bilo področje miru in varnosti ponovno potrjeno kot eno od petih prednostnih področij za izvajanje skupne strategije. Na petem vrhu AU-EU novembra 2017 so se voditelji dogovorili o štirih skupnih strateških prednostnih nalogah za obdobje do naslednjega vrha, pri čemer je ena od njih „krepitev odpornosti, miru, varnosti in upravljanja“. Sodelovanje na področju miru in varnosti, ki temelji na novem Evropskem soglasju o razvoju, ki opozarja na povezavo med varnostjo in razvojem, ter na globalni strategiji EU, ki poudarja potrebo po celostnem pristopu h konfliktom, je zato še naprej v središču partnerstva med Afriko in EU. V tem okviru sta Evropska komisija in Komisija Afriške unije 23. maja 2018 podpisali memorandum o soglasju o miru, varnosti in upravljanju, ki določa okvir za okrepljeno sodelovanje med Afriško unijo in EU pri spopadanju z izzivi na področju miru in varnosti. Nedavno je bila ta osredotočenost na nadaljnje tesno sodelovanje z afriškimi partnerji na področju miru in varnosti poudarjena v skupnem sporočilu Komisije in Evropske službe za zunanje delovanje (ESZD) iz marca 2020 z naslovom „Za celovito strategijo z Afriko“ 11 .

Ta predlog bo omogočil nadaljevanje dejavnosti mirovne pomoči za Afriko do sredine leta 2021 ali do izteka Sporazuma iz Cotonouja, kar koli nastopi prej, ter tako prispeval k ciljem trajnostnega razvoja ZN, zlasti cilju 16, tj. „spodbujati miroljubne in vključujoče družbe za doseganje trajnostnega razvoja, vsem omogočiti dostop do sodnega varstva in vzpostaviti učinkovite, odgovorne in vključujoče institucije na vseh ravneh“.

Mirovna pomoč za Afriko se običajno financira iz sredstev ERS, namenjenih sodelovanju znotraj AKP, in regionalnih sredstev ERS. Dejavnosti, ki se financirajo z dodatnimi sredstvi za mirovno pomoč za Afriko iz rezerve za uspešnost („réserve non-mobilisable“), bodo ostale skladne s splošnimi in posebnimi cilji mirovne pomoči za Afriko, navedenimi v strategiji sodelovanja znotraj AKP 12 .

Dodatna sredstva se bodo uporabila v skladu s pravili in postopki, ki se uporabljajo za 11. ERS. Načrtovanje teh sredstev bo določeno s spremembo akcijskega programa za mirovno pomoč za Afriko za obdobje 2019–2020, s katero bo dodano izvajanje dejavnosti od januarja 2021 ali do izteka Sporazuma iz Cotonouja (kar koli nastopi prej). Preden lahko Komisija sprejme to spremembo akcijskega programa za mirovno pomoč za Afriko za obdobje 2019–2020, jo mora odobriti Coreper, kot je določeno v členu 15(b) uredbe o izvajanju 11. ERS 13 .

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ni relevantno.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člen 1(4) notranjega sporazuma o 11. ERS 14 .

V skladu s členom 1(4) notranjega sporazuma o 11. ERS mora Svet sprejeti soglasno odločitev.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Ni relevantno.

 
ERS je vzpostavljen z notranjim sporazumom med predstavniki držav članic in določa možnost uporabe sproščenih sredstev, če to odobri Svet
15 .

Sorazmernost

Predlog in zlasti predlagani zneski temeljijo na celoviti analizi služb Komisije in ESZD. Predlog temelji tudi na predpostavki, da bodo k finančnim prizadevanjem prispevali tudi drugi partnerji. Poleg tega imajo države članice EU možnost, da prek mirovne pomoči za Afriko prispevajo prostovoljne prispevke.

Afriška unija je julija 2016 sprejela odločitev, da bo za financiranje Afriške unije uvedla dajatev na upravičeni uvoz v višini 0,2 %. Namen te odločitve je, da se prek mirovnega sklada Afriške unije zagotovi zanesljivo in predvidljivo financiranje za mir in varnost na celini. Izvajanje potrebnih zakonodajnih in praktičnih ukrepov napreduje, čeprav v različnih državah članicah Afriške unije z različno hitrostjo. Sredstva, ki so na voljo v okviru mirovnega sklada Afriške unije, znašajo več kot 160 milijonov EUR in se stalno povečujejo.

Izbira instrumenta

ERS je edini vir financiranja mirovne pomoči za Afriko na ravni Unije. Zaradi pravnih omejitev se obstoječi instrumenti EU, ki se financirajo iz splošnega proračuna Unije, ne smejo uporabiti ne za operacije, ki so vojaškega ali obrambnega pomena, ne za podporo vojaškim upravičencem, razen za krepitev zmogljivosti v podporo razvoju in varnosti za razvoj.

V skladu s členom 1(4) Notranjega sporazuma med predstavniki vlad držav članic Evropske unije, ki so se sestali v okviru Sveta, o financiranju pomoči Evropske unije v okviru večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020 v skladu s Sporazumom o partnerstvu AKP-EU in o dodelitvi finančne pomoči čezmorskim državam in ozemljem, za katere se uporablja četrti del Pogodbe o delovanju Evropske unije 16 , odloča Svet na predlog Komisije.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

Ni relevantno.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Ni relevantno.

Ocena učinka

Ni relevantno.

Primernost in poenostavitev ureditve

Ni relevantno.

Temeljne pravice

Krepitev razsežnosti človekovih pravic pri preprečevanju konfliktov, kriznem upravljanju in procesih po konfliktih je eno od ključnih področij sodelovanja v okviru prednostnega področja „mir in varnost“ skupne strategije Afrika-EU. Memorandum o soglasju med Afriško unijo in EU o miru, varnosti in upravljanju, podpisan maja 2018, dodatno poudarja osrednjo vlogo človekovih pravic, vključno z bojem proti nasilju na podlagi spola, povezanemu s konflikti, pri doseganju miru in varnosti na afriški celini.

V okviru akcijskega programa za mirovno pomoč za Afriko za obdobje 2019–2020 17 je pri vseh ustreznih ukrepih posebna pozornost namenjena razsežnosti spola in človekovih pravic. Akcijski program vključuje financiranje za podporo Afriški uniji in drugim zadevnim akterjem pri vzpostavitvi vseafriškega okvira za skladnost na področju človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava, ki se uporablja za vse operacije v podporo miru pod afriškim vodstvom.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ni relevantno.

ERS ni del proračuna EU.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja ustreza ureditvi, ki se uporablja za 11. ERS, ter tistim ureditvam, ki so predvidene v akcijskem programu za mirovno pomoč za Afriko za obdobje 2019–2020.

Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

Ni relevantno.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Člen 1(1) predloga določa, da se bodo sproščena sredstva v znesku do največ 129 milijonov EUR iz projektov v okviru 10. ERS dodelila za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko, da se pokrijejo ocenjene finančne potrebe za obdobje do prvih šest mesecev leta 2021.

Člen 1(2) določa, da se bodo uporabljala pravila 11. ERS (izvedbena in finančna uredba 18 ).

Člen 2 določa datum začetka veljavnosti tega sklepa.

2020/0228 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o dodelitvi sproščenih sredstev iz projektov v okviru 10. Evropskega razvojnega sklada za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Notranjega sporazuma med predstavniki vlad držav članic Evropske unije, ki so se sestali v okviru Sveta, o financiranju pomoči Evropske unije v okviru večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020 v skladu s Sporazumom o partnerstvu AKP-EU in o dodelitvi finančne pomoči čezmorskim državam in ozemljem, za katere se uporablja četrti del Pogodbe o delovanju Evropske unije 19 , in zlasti člena 1(4) Notranjega sporazuma,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Trenutna prizadevanja Evropske unije za mir in varnost na afriški celini v okviru mirovne pomoči za Afriko bi se morala nadaljevati do konca junija 2021 ali do izteka veljavnosti Sporazuma o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav (v nadaljnjem besedilu: države AKP) na eni strani ter Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o partnerstvu AKP-EU) 20 , kar koli nastopi prej.

(2)Finančne potrebe mirovne pomoči za Afriko za obdobje od januarja do junija 2021 so ocenjene na 129 000 000 EUR.

(3)Za zagotovitev financiranja mirovne pomoči za Afriko do konca junija 2021 ali izteka veljavnosti Sporazuma o partnerstvu AKP-EU, kar koli nastopi prej, je primerno uporabiti sproščena sredstva iz projektov v okviru 10. ERS.

(4)Ta dodatna sredstva bi morala financirati podporo operacijam v podporo miru pod afriškim vodstvom.

(5)Sredstva bi bilo treba uporabljati v skladu z ustreznim večletnim akcijskim programom za mirovno pomoč za Afriko ter pravili in postopki, ki se uporabljajo za 11. ERS, kot so določeni v Uredbi Sveta (EU) 2015/322 z dne 2. marca 2015 o izvajanju 11. Evropskega razvojnega sklada 21 in v Uredbi Sveta (EU) 2018/1877 z dne 26. novembra 2018 o finančni uredbi, ki se uporablja za 11. Evropski razvojni sklad 22

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Znesek v višini do največ 129 000 000 EUR iz sproščenih sredstev iz projektov v okviru 10. Evropskega razvojnega sklada (ERS) se dodeli za dopolnitev sredstev za mirovno pomoč za Afriko za obdobje od 1. januarja do 30. junija 2021 ali do izteka veljavnosti Sporazuma o partnerstvu AKP-EU, kar koli nastopi prej.

Ta sredstva se uporabljajo v skladu s pravili in postopki, ki se uporabljajo za 11. ERS.

Člen 2

Ta sklep začne veljati dan po sprejetju.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    Sporazum o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi, podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000.
(2)    Sklep Komisije C(2015) 8627 z dne 7. decembra 2015.
(3)    Sklep Komisije C(2016) 7258 z dne 17. novembra 2016.
(4)    Sklep Komisije C(2017) 2579 z dne 27. aprila 2017, kakor je bil spremenjen s Sklepom Komisije C(2018) 1258 z dne 23. februarja 2018.
(5)    Sklep Komisije C(2019) 4070 z dne 6. junija 2019.
(6)    Predlog Komisije o večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027, maj 2018.
(7)    HR(2018) 94 z dne 13. junija 2018.
(8)    To ne pomeni precedensa za morebitno prihodnjo uporabo sproščenih sredstev iz prejšnjih ERS. To je še naprej predmet odločitve, ki jo sprejmejo države članice za vsak primer posebej v skladu s členom 55 Uredbe Sveta (EU) 2018/1877 z dne 26. novembra 2018 o finančni uredbi, ki se uporablja za 11. Evropski razvojni sklad.
(9)    Skupna vizija, enotno ukrepanje: močnejša Evropa. Globalna strategija za zunanjo in varnostno politiko Evropske unije, junij 2016.
(10)    Skupna izjava Sveta in predstavnikov vlad držav članic v okviru Sveta, Evropskega parlamenta in Komisije (UL C 210, 30.6.2017, str. 1): Novo Evropsko soglasje o razvoju – „Naš svet, naše dostojanstvo, naša prihodnost“, 7. junij 2017.
(11)    Evropska komisija in visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu: Za celovito strategijo za Afriko, JOIN(2020) 4 z dne 9. marca 2020.
(12)    Sklep Komisije C(2015) 7766 z dne 13. novembra 2015 o sprejetju strateškega dokumenta za obdobje 2014–2020 in okvirnega programa za sodelovanje znotraj AKP med Evropsko unijo in skupino držav AKP.
(13)    Uredba Sveta (EU) 2015/322 z dne 2. marca 2015.
(14)    Notranji sporazum med predstavniki vlad držav članic Evropske unije, ki so se sestali v okviru Sveta, o financiranju pomoči Evropske unije v okviru večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020 v skladu s Sporazumom o partnerstvu AKP-EU in o dodelitvi finančne pomoči čezmorskim državam in ozemljem, za katere se uporablja četrti del Pogodbe o delovanju Evropske unije (UL L 210, 6.8.2013, str. 1).
(15)    Člen 1(4) notranjega sporazuma o 11. ERS in člen 55 Uredbe Sveta (EU) 2018/1877 z dne 26. novembra 2018 o finančni uredbi, ki se uporablja za 11. Evropski razvojni sklad.
(16)    UL L 210, 6.8.2013, str. 1–14.
(17)    Sklep Komisije C(2019) 4070 z dne 6. junija 2019.
(18)    Uredba Sveta (EU) 2015/322 z dne 2. marca 2015 o izvajanju 11. Evropskega razvojnega sklada in Uredba Sveta (EU) 2018/1877 z dne 26. novembra 2018 o finančni uredbi, ki se uporablja za 11. Evropski razvojni sklad.
(19)    UL L 210, 6.8.2013, str. 1.
(20)    Sporazum (UL L 317, 15.12.2000, str. 3), kakor je bil spremenjen s sporazumom, podpisanim v Luxembourgu 25. junija 2005 (UL L 209, 11.8.2005, str. 27), in s sporazumom, podpisanim v Ouagadougouju 22. junija 2010 (UL L 287, 4.11.2010, str. 3).
(21)    UL L 58, 3.3.2015, str. 1–16.
(22)    UL L 307, 3.12.2018, str. 1–21.
Top