Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0233

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2016/1628 glede prehodnih določb za obravnavo posledic krize zaradi COVID-19

COM/2020/233 final

Bruselj, 2.6.2020

COM(2020) 233 final

2020/0113(COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2016/1628 glede prehodnih določb za obravnavo posledic krize zaradi COVID-19

(Besedilo velja za EGP)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Pandemija COVID-19 povzroča velike motnje v dobavni verigi, kar vpliva na zmožnost proizvajalcev necestne mobilne mehanizacije, da se držijo nekaterih rokov, določenih z Uredbo (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo.

Navedena uredba določa nove mejne vrednosti emisij, imenovane „stopnja V“, katerih namen je zmanjšati sedanje emisije onesnaževal zraka iz motorjev za necestno mobilno mehanizacijo. Glede na to, da prehod k mejnim vrednostim emisij stopnje V za nekatere proizvajalce predstavlja strukturni izziv, Uredba določa nekaj časa za izvedbo tega prehoda.

V skladu s prehodnimi obdobji iz člena 58(5) in datumi iz Priloge III k navedeni uredbi imajo proizvajalci do 30. junija 2020 čas za proizvodnjo necestne mobilne mehanizacije, opremljene s prehodnimi motorji naslednjih kategorij: NRE v razponu moči < 56 kW in ≥ 130 kW, NRG, NRSh, NRS, IWP in IWA v razponu moči 19 ≤ P < 300, SMB in ATS. Nato imajo do 31. decembra 2020 čas, da to mehanizacijo dajo na trg Unije.

Vendar je izbruh COVID-19 povzročil popolno prekinitev dobave delov in sestavnih delov, tako da so proizvajalcem ostale zaloge motorjev in nedokončanih izdelkov. Posledica te prekinitve je, da številni proizvajalci motorjev in mehanizacije ne bodo mogli izpolniti zgoraj navedenih rokov, ne da bi utrpeli resno gospodarsko škodo.

Zaradi te prekinitve, ki je ni bilo mogoče predvideti, se datumi za proizvodnjo in dajanje na trg necestne mobilne mehanizacije in traktorjev, opremljenih s prehodnimi motorji, odložijo za dvanajst mesecev. Ta odlog ne velja za prehodne motorje, zajete v datumih iz drugega, tretjega in četrtega pododstavka člena 58(5).

Podaljšanje za 12 mesecev je upravičeno glede na sezonsko naravo blaga, v katero bodo vgrajeni prehodni motorji. To velja zlasti za traktorje in opremo za vrt. Poleg tega je težko predvideti točno trajanje zamud, ki bodo nastale pri dokončanju zadevnega blaga (npr. plovil za plovbo po celinskih plovnih poteh). Nazadnje je treba opozoriti, da ne glede na trajanje podaljšanja gospodarskim subjektom ne bo v interesu, da bi še naprej odlašali z dokončanjem in dajanjem na trg mehanizacije, vozil in plovil, s katerimi so že imeli stroške.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člen 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Načelo subsidiarnosti se uporablja, ker predlog ne spada v izključno pristojnost Unije.

Ker predlog vključuje spremembe obstoječe zakonodaje EU, lahko ta vprašanja učinkovito obravnava le EU. Poleg tega ciljev politike ni mogoče v zadostni meri doseči z ukrepi držav članic.

Ukrepanje Evropske unije je potrebno, da se preprečijo ovire za enotni trg, zlasti na področju motorjev necestne mobilne mehanizacije, in zaradi nadnacionalne narave onesnaževanja zraka.

Predlog je zato skladen z načelom subsidiarnosti.

Sorazmernost

Predlog je skladen z načelom sorazmernosti, saj ne presega tistega, kar je nujno za zagotovitev pravilnega delovanja notranjega trga ter hkrati visoke ravni javne varnosti in varstva okolja. Predlagano podaljšanje je sorazmerno s pričakovanim trajanjem motenj zaradi pandemije COVID-19.

Izbira instrumenta

Uredba o spremembi uredbe

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Tega predloga ne spremlja ločena ocena učinka, saj je bila ocena učinka za Uredbo (EU) 2016/1628 že izvedena. Ta predlog ne spreminja vsebine navedene uredbe in zadevnim stranem ne nalaga novih obveznosti. Njegov glavni namen je iz izjemnih razlogov v okviru sedanjega izbruha COVID-19 zagotoviti 12-mesečno podaljšanje roka za proizvodnjo in dajanje na trg prehodnih motorjev in mehanizacije, opremljene z njimi. Ta predlog nima okoljskih učinkov, saj ukrepi olajšujejo dajanje na trg blaga, ki je opremljeno z motorji, proizvedenimi pred pandemijo. Preprečuje tudi potrebo po razrezu drugače neskladnega blaga, ki je opremljeno s takšnimi motorji.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ta predlog ne vpliva na proračun institucij EU.

2020/0113 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2016/1628 glede prehodnih določb za obravnavo posledic krize zaradi COVID-19

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 114 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 1 ,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta 2 določa zahteve v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij in postopki EU-homologacije za motorje za necestno mobilno mehanizacijo.

(2)Datumi, ki se uporabljajo za nove mejne vrednosti emisij, imenovane „stopnja V“, so določeni, da bi proizvajalcem zagotovili jasne in izčrpne informacije ter ustrezno časovno obdobje za prehod na novo stopnjo emisij, hkrati pa znatno zmanjšali upravno breme za homologacijske organe.

(3)Izbruh COVID-19 je povzročil motnje v dobavni verigi za kritične dele in sestavne dele, kar je povzročilo zamude pri motorjih in mehanizaciji, opremljeni z navedenimi motorji, ki so skladni z manj strogimi mejnimi vrednostmi emisij od stopnje V in ki jih je treba dati na trg pred datumi, določenimi v Uredbi (EU) 2016/1628.

(4)Ob upoštevanju motenj, ki jih je povzročil izbruh COVID-19, je zelo verjetno, da se proizvajalci necestne mobilne mehanizacije ne bodo mogli držati rokov iz Uredbe (EU) 2016/1628 za motorje in mehanizacijo, opremljeno s temi motorji, ki so upravičeni do prehodnega obdobja, ne da bi utrpeli resno gospodarsko škodo.

(5)Zaradi trenutnih razmer in da bi omogočili nemoteno delovanje notranjega trga, zagotovili pravno varnost in preprečili morebitne motnje na trgu, je treba spremeniti datume uporabe nekaterih prehodnih določb iz Uredbe (EU) 2016/1628.

(6)Glede na to, da to podaljšanje ne bo imelo nobenega vpliva na okolje, saj so bili zadevni prehodni motorji že proizvedeni, ter da je težko predvideti točno trajanje zamud zaradi motenj, ki so posledica COVID-19, bi bilo treba zadevne roke podaljšati za 12 mesecev.

(7)Glede na to, da se bo prehodno obdobje iz člena 58(5) Uredbe (EU) 2016/1628 za nekatere motorje izteklo 31. decembra 2020 in da imajo proizvajalci do 30. junija 2020 čas za proizvodnjo prehodnih motorjev, bi morala ta uredba začeti veljati čim prej.

(8)Glede na navedeno nujnost velja, da je primerno uporabiti izjemo od roka osmih tednov iz člena 4 Protokola št. 1 o vlogi nacionalnih parlamentov v Evropski uniji, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo.

(9)Glede na nujnost zagotavljanja potrebne podpore bi morala ta uredba začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (EU) 2016/1628 se spremeni:

člen 58 se spremeni:

(1)odstavek 5 se spremeni:

(a)v drugem pododstavku se prvi stavek nadomesti z naslednjim:

„Države članice za motorje podkategorij NRE, za katere je datum iz Priloge III za dajanje motorjev stopnje V na trg 1. januar 2020, proizvajalcem originalne opreme, ki letno skupaj izdelajo manj kot 100 enot necestne mobilne mehanizacije, opremljene z motorji z notranjim izgorevanjem, odobrijo podaljšanje prehodnega obdobja in 18-mesečnega obdobja iz prvega pododstavka za dodatnih 12 mesecev.“;

(b)tretji pododstavek se nadomesti z naslednjim:

„Za motorje podkategorij NRE, za katere je datum iz Priloge III za dajanje motorjev stopnje V na trg 1. januar 2020 in ki se uporabljajo v premičnih žerjavih, se prehodno obdobje in 18-mesečno obdobje iz prvega pododstavka podaljšata za 12 mesecev.“;

(c)doda se naslednji peti pododstavek:

„Za motorje vseh podkategorij, za katere je datum iz Priloge III za dajanje motorjev stopnje V na trg 1. januar 2019, razen za motorje iz četrtega pododstavka, se prehodno obdobje in 18-mesečno obdobje iz prvega pododstavka podaljšata za 12 mesecev.“;

(2)v odstavku 7 se doda naslednja točka (d):

„(d) 36 mesecev od datuma za dajanje motorjev na trg iz Priloge III v primeru iz petega pododstavka odstavka 5.“.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

Predsednik    Predsednik

(1)    UL C , , str. .
(2)    Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo, o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) št. 167/2013 ter o spremembi in razveljavitvi Direktive 97/68/ES (UL L 252, 16.9.2016, str. 53).
Top