EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1223(04)

Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil2019/C 431/16

C/2019/9246

UL C 431, 23.12.2019, p. 37–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

C 431/37


Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2019/C 431/16)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od datuma te objave.

ENOTNI DOKUMENT

„PODPIWEK KUJAWSKI“

EU št.: PGI-PL-02212 – 19.7.2017

ZOP () ZGO (X)

1.   Ime

„Podpiwek kujawski“

2.   Država članica ali Tretja Država

Poljska

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 1.8 Ostali proizvodi iz Priloge I k Pogodbi (začimbe itd.)

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Podpiwek kujawski“ je temno rjava, gazirana, fermentirana, sladkana, brezalkoholna pijača iz praženega zrnja, katere glavne sestavine so: praženo ječmenovo zrnje, mleta pražena korenina cikorije in aromatični hmelj. „Podpiwek kujawski“ se daje na trg v dveh oblikah: kot pripravljena gazirana pijača in suha mešanica, iz katere je mogoče pripraviti pijačo doma.

„Podpiwek kujawski“ ne vsebuje kemičnih konzervansov, sredstev za aromatiziranje (naravnih, naravnim enakih ali sintetičnih aromatičnih snovi) ali barvil (naravnih ali naravnim enakih barvil).

Fizikalno-kemijske in organoleptične lastnosti pripravljene pijače:

vsebnost suhe snovi – od 8 do 12 % (m/m) (dopustno odstopanje ±1,0),

vsebnost sladkorja – največ 50 g/l,

vsebnost etanola –0,5 % (dopustno odstopanje od –0,1 do +0,5),

okus – pijača iz praženega zrnja je osvežilnega, značilnega okusa, ki spominja na kvas. Je rahlo sladka, blago grenka in rahlo kisla,

temno rjave barve.

Surovine pripravljene pijače so: suha mešanica, voda, kvas, sladkor in antioksidant: askorbinska kislina. Vsebnost kislin v g/enoto suhe snovi – najmanj 0,015.

„Podpiwek kujawski“ – suha mešanica:

praženo ječmenovo zrnje –89,92 % mešanice (dopustno odstopanje ± 2 %),

mleta pražena korenina cikorije –9,93 % mešanice (dopustno odstopanje ± 2 %),

citronska kislina 0,15 % (dopustno odstopanje ±0,05 %).

Embalaža vključuje tudi suhe aromatične hmeljne brikete (pakirane ločeno) – 5 % teže mešanice.

Mešanica, pripravljena za pitje, se v skladu z receptom na embalaži meša z vodo, sladkorjem in kvasom. Razmerje dodatkov za 200 g mešanice je: 10 l vode, 500 g sladkorja, 5 g svežega pekovskega kvasa ali pivskega kvasa (dopusten je tudi suhi kvas v ustreznem razmerju).

Fizikalno-kemijske in organoleptične lastnosti suhe mešanice:

vsebnost vode – največ 12 %,

rahla konsistenca, drobno zrnata, dopustne so grudice, ki razpadejo med prsti. Drobnost se lahko giblje od majhne (gre skozi sito kvadratastega mrežnega očesa velikosti 1,5 mm) do velike (celo praženo ječmenovo zrnje, zdrob ali kosmiči pražene cikorije v velikosti 3–5 mm),

rjave do temno rjave barve, dopustni so svetlejši ali temnejši delci,

nekoliko grenek okus z značilnim okusom pijač iz praženega zrnja.

Proizvodu „podpiwek kujawski“ (suhi mešanici in pripravljeni pijači) se lahko doda regulator kislosti (citronska kislina) ali antioksidant (askorbinska kislina).

3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Suha mešanica – na opredeljenem geografskem območju je treba izvajati naslednje faze proizvodnje:

praženje ječmenovega zrnja in mlete korenine cikorije,

priprava suhe mešanice v skladu z razmerji iz točke 3.2.

Pripravljena pijača – na opredeljenem geografskem območju je treba izvajati naslednje faze proizvodnje:

praženje ječmenovega zrnja in mlete korenine cikorije,

priprava suhe mešanice v skladu z razmerji iz točke 3.2,

kuhanje mešanice zrnja in dodajanje pražene korenine cikorije (pivina),

dodajanje in kuhanje aromatičnih hmeljnih briketov,

dodajanje sladkorja,

hlajenje,

precejanje,

dodajanje kvasa in fermentacija,

stekleničenje,

pasterizacija ali druga metoda, s katero kvas postane neaktiven.

Fermentacija poteka v steklenici in se zaključi s pasterizacijo ali drugo metodo, s katero kvas postane neaktiven, s čimer se ohrani nizka vsebnost alkohola.

3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Pripravljena pijača „podpiwek kujawski“ se daje na trg v temnih steklenicah.

Suha mešanica „podpiwek kujawski“ se daje na trg v škatlicah.

3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Kujavsko-pomorjansko vojvodstvo, kot je opredeljeno z upravnimi mejami.

5.   Povezava z geografskim območjem

Posebnost proizvoda „podpiwek kujawski“ izhaja iz posebne kakovosti in slovesa proizvoda, ki ju je mogoče pripisati njegovemu geografskemu poreklu.

Zaradi stanja tal in podnebnih razmer, ugodnih za gojenje ječmena in cikorije, je v Kujavsko-pomorjanskem vojvodstvu teh surovin v izobilju. Edinstvena metoda proizvodnje pijače z uporabo praženega ječmena in korenine cikorije se je na tem območju razvila zaradi velike razpoložljivosti surovin, potrebnih za proizvodnjo proizvoda „podpiwek kujawski“, ter znanj in spretnosti lokalnih proizvajalcev. Prav zaradi teh znanj in spretnosti lokalnih proizvajalcev je bilo na tem območju mogoče določiti prava razmerja sestavin, obseg praženja ječmena in korenine cikorije ter ustrezne pogoje v smislu temperature in trajanja fermentacije; vse to zagotavlja visoko kakovost in posebne značilnosti proizvoda „podpiwek kujawski“.

5.1   Suha mešanica

Zgodovina proizvodnje proizvoda „podpiwek kujawski“ sega v leto 1816, ko sta brata Bohm v Kujavsko-pomorjanskem vojvodstvu odprla tovarno. Prav v tej tovarni je nastala mešanica ječmena in cikorije z dodatkom hmelja (suha mešanica), ki so ji priložili recept, s pomočjo katerega so kupci doma pripravili osvežilno pijačo, ki je postala stalnica v zgodovini te regije. Pripravljena pijača, ki je nastala na podlagi recepta proizvajalca, ni bil standardni „podpiwek“ (z vodo pripravljeno pivo) iz varjenih surovin (ječmenovega sladu), temveč je šlo bolj za pijačo iz praženega ječmenovega zrnja, ki sta ji bila dodana mleta pražena korenina cikorije in hmelj.

Suha mešanica, ki se je uporabljala za pripravo osvežilne pijače doma, se je prodajala pod imenom „podpiwek“. Ta temno rjava pijača je bila na splošno zelo priljubljena pred drugo svetovno vojno, o čemer pričajo nepoštene prakse konkurentov, ki so ponarejali izvirno embalažo suhe mešanice in recept za pripravo te pijače. Leta 1938 sta zaradi posnemanja konkurentov tovarna cikorije Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm ter Co i Gleba S.A. iz Włocławka vložila zahtevek in pridobila patent za „podpiwek“. Ime „podpiwek“ se je smelo uporabljati samo za suho mešanico, opisano v točki 3.2. Patent je bil nazadnje obnovljen leta 1969. Naslednje podjetje, ki je imelo pravice za recept, ni obnovilo patenta za ime „podpiwek“, temveč je dodalo besedo „kujawski“.

5.2   Pripravljena pijača

Pojav proizvoda „podpiwek kujawski“ kot pripravljene pijače je neločljivo povezan z zgodovino suhe mešanice, ki se je uporabljala za pripravo te pijače, in možnostjo proizvajalcev, da izvajajo fermentacijo. Prve preskuse na področju fermentacije pijače, ki je bila pozneje znana pod imenom „podpiwek kujawski“, je zabeležila tovarna cikorije v Włocławku leta 1938. Sprva naj bi bila pijača pripravljena za uživanje v treh dneh po pripravi. Ker se je izkazalo, da je bil proizvod najbolj priljubljen v času spravila pridelkov, ko so bile temperature v Kujavsko-pomorjanskem vojvodstvu najvišje, je bil recept spremenjen, kupcem pa se je svetovalo, da hranijo pijačo en dan na toplem mestu, nato pa še dva dni na hladnejšem mestu. Četrti dan je bila pijača pripravljena za uživanje.

Standardni „podpiwek“ je vrsta pijače, ki je stranski proizvod piva iz ječmenovega sladu (pijača iz sladu), je sladkana in ji je umetno dodan ogljikov dioksid. V nasprotju z drugimi pijačami z imenom „podpiwek“ je „podpiwek kujawski“ edina fermentirana pijača na osnovi praženega zrnja. Druge pijače z imenom „podpiwek“ spadajo v dve kategoriji: gazirane sladkane pijače in pijače iz sladu. „Podpiwek kujawski“ se proizvaja z alkoholno fermentacijo, zaradi česar vsebuje približno tretjino sladkorja v primerjavi z gaziranimi pijačami s tem imenom. V končni fermentirani pijači ostane največ 50 g sladkorja na liter. To je manj, kot ga ostane v gazirani sladkani pijači, ki v povprečju vsebuje 100 g/l. Ko „podpiwek kujawski“ fermentira, kvas spremeni sladkor v alkohol, pri tem pa proizvaja plin, zato proizvodu „podpiwek kujawski“ za razliko od drugih gaziranih pijač z imenom „podpiwek“ ni umetno dodan ogljikov dioksid. Razlikuje se tudi po tem, da nima dodanih kemičnih konzervansov za podaljšanje roka uporabnosti ter dodanih sredstev za aromatiziranje in barvil, saj intenziven vonj, barva in okus nastajajo že s tradicionalno proizvodno metodo.

Sloves, ki ga proizvod „podpiwek kujawski“ uživa med kupci, potrjujejo njegova prisotnost na nacionalnih sejmih in lokalnih dogodkih, na katerih se predstavljajo tradicionalni in regionalni proizvodi, ter nagrade in priznanja, ki jih je osvojil na nacionalnih tekmovanjih. Na primer, „podpiwek kujawski“ je leta 2009 osvojil prvo nagrado na tekmovanju „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów“ (Naša kulinarična dediščina – Okusi regije), ki ga je organizirala Poljska zbornica regionalnih in lokalnih proizvodov zaradi promocije tradicionalnih proizvodov, ki se proizvajajo v regiji. Posebne kakovosti proizvoda „podpiwek kujawski“ je leta 2011 prepoznala tudi organizacija Slow Food Polska, ki je tej pijači podelila svoje priporočilo. O slovesu proizvoda „podpiwek kujawski“ pričajo številni članki v lokalnih časopisih in na internetu ter nagrade. Večina časopisnih člankov o tem proizvodu je bila objavljena, ko so se začela organizirati kulinarična tekmovanja za promocijo tradicionalne lokalne hrane. „Podpiwek kujawski“ je leta 2011 osvojil tudi nagrade v treh kategorijah (prvo nagrado v kategoriji pijač, prvo nagrado v kategoriji umetnikov in novinarjev ter glavno nagrado festivala) na največjem festivalu na Poljskem, tj. Festivalu okusov v Grucznu. Istega leta je „podpiwek kujawski“ na mednarodnem sejmu Polagra Food Trade Fair v Poznanju prejel najvišje priznanje, podeljeno tradicionalnim proizvodom, tj. nagrado „perła“. V tem času je bil najpogosteje omenjen v tisku, na kulinaričnih spletnih dnevnikih in spletiščih ter na radiu in televiziji. Informacije o tej pijači se pogosto pojavljajo v časopisnih člankih, ki opisujejo značilne jedi Kujavsko-pomorjanskega vojvodstva, kar potrjuje njen pomen in kaže na to, da je zelo cenjena med lokalnim prebivalstvom.

Sklic na objavo specifikacije

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wnioski-przekazane-komisji-europejskiej


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


Top